Справа № 201/6877/25
Провадження № 1-кс/201/2560/2025
10 червня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні, начальника Попаснянського відділ Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22023130000000906 від 14.11.2023 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Первомайська (згідно постанови Верховної Ради України від 19.09.2024 №3984-ІХ - місто Сокологірськ) Луганської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),
До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22023130000000906 від 14.11.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000906 від 14.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за фактом добровільного обрання громадянина України ОСОБА_4 до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора.
Відповідно до статей 1-3, 6 Конституції України - Україна є суверенна і незалежна, демократична, соціальна, правова держава; Суверенітет України поширюється на всю її територію; Україна є унітарною державою; Територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною; Людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; Державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову; Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.
Згідно зі статтями 17, 19, 65, 68 Конституції України захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. На території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом. На території України не допускається розташування іноземних військових баз. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України; Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Так, 24.02.2022 Російською Федерацію (далі - РФ) здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато збройну агресію та ведення агресивної війни проти України з метою повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, введено воєнний стан на всій території України із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб та у подальшому строк дії воєнного стану в Україні неодноразово продовжувався Указами Президента України, останній раз Указом Президента № 235/2025 від 15.04.2025 із затвердженням Верховною Радою України шляхом прийняття відповідних Законів України, діє по теперішній час.
У результаті вищезазначених подій, значна частина території Луганської області опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань РФ, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій РФ на території Луганської області.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування РФ та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.
При цьому, громадянин України ОСОБА_4 , перебуваючи на тимчасово окупованій території міста Первомайськ Кадіївської міської територіальної громади Алчевського району Луганської області, діючи з особистих мотивів, добровільно висловив бажання та у подальшому був обраний на керівну посаду, у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме: на посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «главы городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики») за наступних обставин.
У період з 01 по 10 вересня 2023 року у відповідності до законодавства РФ та так званої «лнр» на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні вибори так званих «депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання, а також депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання у луганській народній республіці» (мовою оригіналу: «депутатов народного совета луганской народной республики первого созыва, а также депутатов представительных органов муниципальных образований первого созыва в луганской народной республике»), тобто до складу незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора.
Зокрема, представниками так званої «виборчої комісії лнр» організовано та проведено вибори так званих «депутатів ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «депутатов совета городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»), який відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є незаконним, тобто створеним у порядку, не передбаченому законом.
У вересні-жовтні 2023 року, більш точну дату під час досудового розслідування встановити не виявилося за можливе, але не пізніше 31.10.2023, у громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винник злочинний умисел, спрямований на добровільне обрання на керівну посаду у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, а саме: посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «главы городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»).
Так, 31.10.2023 на території міста Первомайськ (нова назва - Сокологірськ) Кадіївської міської територіальної громади Алчевського району Луганської області відбулось третє засідання так званої «ради міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «совета городского округа муниципальное образование город Первомайск Луганской народной республики»), під час якого так званими «депутатами» шляхом голосування прийнято рішення про обрання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на посаду «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «главы городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики») зі строком повноважень на 5 (п'ять) років. Датою вступу на зазначену посаду визначено 31 жовтня 2023 року.
Крім того, в ході засідання вказаного незаконного органу, 31.10.2023 так званими «депутатами» шляхом голосування прийнято документ під назвою «Статут муніципального утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «Устав муниципального образования городской округ город Первомайск Луганской народной республики), який, відповідно до преамбули, визначає правові, економічні та фінансові засади організації місцевого самоврядування в муніципальному утворенні міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки (далі - Статут (мовою оригіналу: «Устав»).
Відповідно до п.п. 1.2 п. 1 ч. 1 ст. 23 Розділу 3 «Органи та посадові особи місцевого самоврядування» так званого Статуту (мовою оригіналу: «Устава»), у структуру органів місцевого самоврядування входить так званий «голова округу», який є вищою посадовою особою округу, виборною посадовою особою місцевого самоврядування округу.
Відповідно до ч. 1 ст. 30 так званого Статуту (мовою оригіналу: «Устава»), так званий «голова округу» є вищою посадовою особою округу, виконує свої повноваження на постійній основі, обирається так званою «радою депутатів» з числа кандидатів, представлених конкурсною комісією за результатами конкурсу і очолює так звану «адміністрацію округу». Він обирається строком на п'ять років та вступає на посаду з моменту прийняття рішення так званої «ради депутатів» про його обрання.
Статтею 31 так званого Статуту (мовою оригіналу: «Устава») визначені повноваження так званого «голови округу», серед яких такі, що за своїми ознаками відносяться до організаційно-розпорядчих (одноосібне керівництво так званою «адміністрацією округу», призначення, звільнення працівників, застосування до них заходів дисциплінарного спливу чи заохочення, видання нормативних актів у межах компетенції тощо) та адміністративно-господарських (здійснює управління майном, що знаходиться у муніципальній власності округу).
Статтею 34 так званого Статуту (мовою оригіналу: «Устава») закріплено поняття та статус так званої «адміністрації округу», яку очолює так званий «голова округу». Зокрема, визначено, що так звана «адміністрація округу» є виконавчо-розпорядчим органом округу.
Зазначений Статут (мовою оригіналу: «Устав») підписаний так званим «головою міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «главой городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики») ОСОБА_4 .
Тобто, за наведених фактичних обставин, громадянин України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , будучи обраним 31.10.2023 на посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «главы городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»), автоматично очолив утворений незаконний орган влади - так звану «Адміністрацію міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «Администрацию городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»).
Відомості про реєстрацію так званої «Адміністрації міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «Администрации городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»)» як юридичної особи внесені до Єдиного державного реєстру юридичних осіб РФ (мовою оригіналу: «Единого государственного реестра юридических лиц Россиской Федерации») під номером 1239400007626, з датою внесення відомостей про реєстрацію - 13.11.2023. Згідно даних, внесених до зазначеного реєстру, особою, уповноваженою виступати від імені вказаного незаконного органу влади, зазначено ОСОБА_4 . Крім того, зазначено, що вказаний орган влади знаходиться за адресою: Луганська народна республіка, міський округ місто Первомайськ, вулиця Макушкіна, буд. 1А, що фактично відповідає адресі: Луганська область, Алчевський район, місто Сокологірськ, вул. Макушкіна, буд. 1А.
На теперішній час ОСОБА_4 продовжує займати посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «главы городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»), очолює незаконний орган влади, утворений на тимчасово окупованій території Луганської області - так звану «Адміністрацію міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки» (мовою оригіналу: «Администрацию городского округа муниципальное образование городской округ город Первомайск Луганской народной республики»), продовжує виконувати покладені на нього обов'язки.
Таким чином, у протиправних діях ОСОБА_4 наявні ознаки кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Відповідно до інформації, розміщеної на офіційному сайті АТ «Укрпошта» за посиланням https://www.ukrposhta.ua/ua/news/57016-robota-ukrposhti-na-teritorijah-de-vedutsja-vonni-bojovi-dii-abo-jaki-perebuvajut-u-timchasovij-okupacii-otochenni-blokuvanni, в умовах правового режиму воєнного стану, введеного у країні відповідно до Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 №64/2022 (зі змінами), затвердженого Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, тимчасово не працюють ВПЗ у тих населених пунктах, де відбуваються бойові дії та обстріли, ВПЗ, які зруйновані внаслідок цього, та ВПЗ, що розташовані на території, що тимчасово окупована ворогом.
Враховуючи збройну агресією Російської Федерації, введенням воєнного стану в Україні, окупацією м. Первомайськ (Сокологірськ) Алчевського району Луганської області, наявністю підстав вважати, що ОСОБА_4 перебуває на вказаній території, та неможливість вручити повістку про виклик особи в інший спосіб, вказані виклики були розміщені з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України у ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження, докази чого додані до клопотання, а саме:
1) повістки про виклик на 24.01.2024, 25.01.2024, 26.01.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» від 20.01.2024 №15(7675) та 19.01.2024 на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора;
2) повістки про виклик на 31.01.2024, 01.02.2024, 02.02.2024 та письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 за ч. 5 ст.111-1 КК України від 27.01.2024 у газеті «Урядовий кур'єр» від 27.01.2024 №20 (7680) та 27.01.2024 на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
3) повістками про виклик на 27.05.2025, 28.05.2025, 29.05.2025, які розміщені у газеті «Урядовий кур'єр» від 23.05.2025 №104 (8029) та 23.05.2025 на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора;
4) повістками про виклик на 03.06.2025, 04.06.2025, 05.06.2025, та повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри, які розміщені у газеті «Урядовий кур'єр» від 30.05.2025 №109 (8034) та 30.05.2025 на офіційному сайті Офісу Генерального прокурора.
Разом з тим, у вказаний час та місце громадянин України ОСОБА_4 прокурора не з'явився, про неможливість прибуття та причини неприбуття не повідомив.
Вжитими заходами, спрямованими на розшук ОСОБА_4 , встановити його місцезнаходження не вдалось, що свідчить про подальше його перебування на тимчасово окупованій території м. Первомайськ (Сокологірськ) Алчевського району Луганської області.
Обґрунтованість підозри ОСОБА_4 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України підтверджується зібраними доказами, зокрема:
1) повідомленням про вчинене ОСОБА_4 кримінальне правопорушення 02.11.2023 №28/20776;
2) протоколом допиту свідка ОСОБА_6 від 04.12.2023, якій відомо про зайняття ОСОБА_4 посади у незаконному органі влади з Інтернету;
3) протоколом впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_6 від 04.12.2023, яка впізнала ОСОБА_4 ;
4) протоколом огляду публікацій у мережі інтернет від 04.12.2023 про обрання ОСОБА_4 на посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки»;
5) протоколом огляду публікацій у мережі інтернет від 01.12.2023 про обрання ОСОБА_4 на посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки»;
6) протоколом огляду інформації в мережі Інтернет від 01.02.2024, яким оглянуто так званий «закон про утворення на території лнр міських та муніципальних округів, визначення їх меж», відповідно до якого, на території окупованого міста Первомайськ (Сокологірськ) Луганської області утворено так зване «муніципальне утворення»;
7) протоколом огляду публікацій у мережі інтернет від 01.02.2024 про обрання ОСОБА_4 на посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки»;
8) висновком експерта за результатами проведення судової портретної експертизи від 29.02.2024 №СЕ-19/112-24/1547-ФП, яким підтверджено, що на досліджених фотознімках зображений саме ОСОБА_4 ;
9) протоколом огляду інформації у мережі інтернет від 09.12.2024, відповідно до якого, ОСОБА_4 займає посаду так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки»;
10) листом Міністерства закордонних справ України від 16.12.2024 №71/17-532/2, відповідно до якого, рішення про припинення громадянства України чи вихід з нього ОСОБА_4 не приймалося;
11) протоколом допиту свідка ОСОБА_7 від 20.12.2024, якій відомо про зайняття ОСОБА_4 посади у незаконному органі влади з Інтернету;
12) протоколом впізнання за фотознімками за участю свідка ОСОБА_7 від 20.12.2024, яка впізнала ОСОБА_4 ;
13) протоколом огляду інформації у мережі Інтернет від 29.05.2025;
14) іншими доказами.
При цьому, встановлені достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 на час початку досудового розслідування у кримінальному провадженні перебував та на теперішній час продовжує перебувати на тимчасово окупованій території міста Первомайськ (Сокологірськ) Алчевського району Луганської області.
У відповідності до п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України відомостями та доказами, які свідчать про перебування підозрюваного ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території України, є:
1) інформація з Державної прикордонної служби №19/31035-25-вих від 14.04.2025, відповідно до якої починаючи з - 01.01.2020 ОСОБА_4 державний кордон України у КПП Державної прикордонної служби України та (або) лінію розмежування з тимчасово окупованими територіями не перетинав;
2) інформацією Департаменту соціального захисту населення Луганської облдержадміністрації, відповідно до якої, ОСОБА_4 на обліку ВПО не перебуває;
3) вищенаведені протоколи огляду інформації у мережі Інтернет.
На виконання п. 4 ч. 3 ст. 297-2 КПК України, прокурором повідомлено, що відомостями та доказами, які свідчать про переховування підозрюваного від органів слідства та суду є наступне:
1) підозрюваний ОСОБА_4 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , тобто на території, яка віднесена до тимчасово окупованої Російською Федерацією території України;
2) зібрані в ході досудового розслідування докази, зокрема, протоколи огляду публікацій у мережі Інтернет свідчать про перебування підозрюваного ОСОБА_4 саме на території м. Первомайськ Алчевського району Луганської області та про його активну участь у роботі незаконно утвореного органу влади у якості так званого «голови міського округу муніципальне утворення міський округ місто Первомайськ Луганської народної республіки»;
3) підозрюваний ОСОБА_4 неодноразово викликався до прокурора для проведення слідчих та інших процесуальних дій у даному кримінальному провадженні шляхом опублікування повісток у порядку та спосіб, визначений КПК через ЗМІ загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора, однак жодного разу не з'явився, про причини та неможливість неявки не повідомив;
4) відсутність будь-яких відомостей про перебування підозрюваного на підконтрольній території України (державний кордон, пункти пропуску з початку збройної агресії не перетинав, у якості внутрішньо переміщеної особи не реєструвався, вжиті заходи з його розшуку результату не принесли, соціальні зв'язки, майно на підконтрольній органам державної влади території України відсутні);
5) підозрюваний не може не розуміти, що вчинені ним дії є протиправними та тягнуть за собою кримінальну відповідальність.
Вказані обставини в сукупності із зібраними доказами свідчать про те, що підозрюваний ОСОБА_4 переховується від органів слідства та суду на непідконтрольній території м. Первомайськ (Сокологірськ) Алчевського району Луганської області.
Враховуючи наведене, а також те, що підозрюваний ОСОБА_4 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України; переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклик слідчого, прокурора, зокрема, не прибув на виклик без поважної причини більше 2 разів, не прибув на виклик слідчого судді); перебуває на тимчасово окупованій РФ території України, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для подальшого проведення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22023130000000906 від 14.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, у формі спеціального досудового розслідування.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України, прокурором зазначено, що наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею, зокрема, через те, що свідки перебувають у інших регіонах України у зв'язку з евакуацією з тимчасово окупованої території через активні бойові дії та захоплення окремих територій збройними силами РФ та незаконними збройними формуваннями так званої «ЛНР».
Санкція ч. 5 ст. 111-1 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від п'яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.
Отже, відповідно до ст. 12 КК України вказаний злочин відноситься до категорії тяжких злочинів.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні заперечував, просив відмовити у задоволенні поданого клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22023130000000906 від 14.11.2023 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за фактом добровільного обрання громадянина України ОСОБА_4 до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі до окупаційної адміністрації держави-агресора.
У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні та проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, 20.01.2024 в газеті «Урядовий кур'єр» №15(7675), яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», опубліковано оголошення із повісткою про виклик ОСОБА_4 на 24.01.2024, 25.01.2024, 26.01.2024 для складання та вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій.
27.01.2024 у газеті «Урядовий кур'єр», яка являється засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування» опубліковано письмове повідомлення про підозру ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Разом з повідомленням ОСОБА_4 про підозру йому в порядку, передбаченому ст. 135 КПК України, в офіційному виданні «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на веб-сайті Офісу Генерального прокурора у рубриці «Повістки про виклик та відомості про здійснення спеціального досудового розслідування», опубліковано оголошення із повісткою про виклик ОСОБА_4 на 31.01.2024, 01.02.2024, 02.02.2024 для вручення йому письмового повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, допиту як підозрюваного, а також проведення інших слідчих та процесуальних дій.
27.01.2024 прокурором з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, повідомлено ОСОБА_4 про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 27.01.2024 та в газеті «Урядовий кур'єр» №20 (7680) від 27.01.2024, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Таким чином, 27.01.2024 у вказаному кримінальному провадженні ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , набув статусу підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У подальшому, 30.05.2025 ОСОБА_4 повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри за ч. 5 ст. 111-1 КК України з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України, у відповідності та у спосіб, передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України (опубліковано повідомлення про підозру на веб-сайті Офісу Генерального прокурора від 30.05.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» №109 (8034) від 30.05.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою прокурора від 04.02.2024 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаних кримінальних правопорушень, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні, начальника Попаснянського відділ Лисичанської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні № 22023130000000906 від 14.11.2023 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за № 22023130000000906 від 14.11.2023 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 17-45 годині 10.06.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1