Справа № 201/6954/25
Провадження № 1-кс/201/2593/2025
10 червня 2025 року м. Дніпро
Слідчий суддя Соборного районного суду міста Дніпра ОСОБА_1 за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22024130000000493 від 13.09.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Трьохізбенка, Слов'яносербського району, Луганської області, громадянина України, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 ,
підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,
У судовому засіданні брали участь:
прокурор ОСОБА_3 (у режимі відеоконференції),
захисник ОСОБА_5 (у режимі відеоконференції),
До суду надійшло клопотання прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000493 від 13.09.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
В обґрунтування поданого клопотання прокурор вказує, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000493 від 13.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
24.02.2022 Російською Федерацію (далі - РФ) здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.
У результаті вищезазначених подій значна частина території Луганської області, у тому числі Станично-Луганська селищна територіальна громада Щастинського району Луганської області, опинилась під контролем регулярних з'єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій російської федерації на території Луганської області.
На окупованій території Станично-Луганської селищної територіальної громади Щастинського району Луганської області представниками лнр, підконтрольними державі-агресору, організовано та розпочато діяльність незаконних органів влади, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора.
Так, в смт Станиця-Луганська Щастинського району Луганської області почав функціонувати створений на тимчасово окупованій території представниками окупаційних структур лнр та російської федерації незаконний орган влади - так звана «адміністрація Станично-Луганського району луганської народної республіки» (/мовою оригіналу/ «администрация Станично-Луганского района луганской народной республики»), утворення якої передбачено так званим «указом главы луганской народной республики «Об образовании администраций городов и районов луганской народной республики» № УГ-125/22 від 03.03.2022.
Згодом, так званим «законом «Луганської народної республіки» № 428-ІІІ від 14.03.2023 «Про створення на території Луганської народної республіки міських округів та муніципальних округів, встановлення їх кордонів», створено т.зв. «Муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ Луганської Народної Республіки», з адміністративним центром у смт Станиця Луганська Щастинського району Луганської області.
15.06.2023 Центральною виборчою комісією російської федерації винесено постанову № 119/947-8 «Про призначення виборів депутатів народної ради луганської народної республіки та виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень на території луганської народної республіки», відповідно до якої на території лнр, тобто на тимчасово окупованій території Луганської області, призначено проведення відповідних виборів на 10.09.2023.
21.06.2023 виборчою комісією луганської народної республіки винесено постанову № 8/76-1 «Про проведення голосування на виборах депутатів народної ради луганської народної республіки, а також на виборах депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання в луганській народній республіці, призначених на 10 вересня 2023 року, упродовж декількох днів підряд», відповідно до якої на території лнр, тобто на тимчасово окупованій території Луганської області, призначено проведення відповідних виборів на 8, 9 та 10 вересня 2023 року.
У подальшому, приблизно упродовж червня-серпня 2023 року, але не пізніше 10.08.2023, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, у громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник умисел на участь у виборах депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання та обрання його депутатом так званої «ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ луганської народної республіки першого скликання».
Рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Станично -Луганського району» № 15/72 від 10.08.2023 завірений «Список кандидатів в депутати ради муніципального округу Станично - Луганський муніципальний округ першого скликання, висунутого Луганським регіональним відділенням всеросійської політичної партії «єдина росія» по єдиному виборчому округу» до якого з-поміж інших увійшов ОСОБА_4 .
У період з 01 по 10 вересня 2023 року у відповідності до «законодавства» рф та лнр на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні «вибори депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання».
За результатами проведених вищевказаних незаконних виборів рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району» № 27/107 від 11.09.2023 «Про результати виборів депутатів ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу» визнано, що депутатами ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання обрано 20 депутатів по єдиному виборчому округу, у тому числі ОСОБА_4 .
Також рішенням «територіальної виборчої комісії Станично-Луганського району» № 30/118 від 18.09.2023 «Про реєстрацію обраного депутата ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_4 » зареєстровано ОСОБА_4 як обраного депутата так званої «ради муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ першого скликання» та видано обраному депутату посвідчення встановленого зразка.
У подальшому, 19.09.2023 відбулася перша сесія депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ» першого скликання, яка розташована за адресою: вул. Леніна, 25, смт Станиця Луганська, Луганська Народна Республіка, за участю ОСОБА_4 у якості обраного депутата вказаної ради, на якому «обраними депутатами» прийнято рішення № 1 від 19.09.2023 «Про визнання правомочним складу ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ луганської народної республіки першого скликання», відповідно до якого встановлено, що рада першого скликання сформована у правомочному складі і приступає до виконання повноважень з 19.09.2023.
Також 19.09.2023 на першій сесії депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ» першого скликання «обраними депутатами» вказаної ради, за участю ОСОБА_4 , прийнято рішення № 6 від 19.09.2023 «Про утворення постійних комісій ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ луганської народної республіки», та відповідно до рішення №7 від 19.03.2023 «Про обрання голів та заступників голів постійних комісій ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ луганської народної республіки» обрано з числа депутатів, ОСОБА_4 на посаду голови постійної комісії по бюджетній, фінансовій, податкової та майнової політики ради.
27.10.2023 на третій сесії депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ» першого скликання «обраними депутатами» вказаної ради, за участю ОСОБА_4 , прийнято рішення № 2 від 27.10.2023 «Про затвердження положення про раду муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ луганської народної республіки», яким затверджено «Положення про раду муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ луганської народної республіки».
Вказаним положенням передбачено, що «рада муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ лнр» є представницьким органом місцевого самоврядування, який має право представляти інтереси населення і приймати від його імені рішення, що діють на всій території округу. Також положенням визначаються статус, правова основа діяльності (відповідно до законодавства рф та лнр), структура, компетенція і повноваження ради та комісій ради з числа депутатів, що притаманні органам місцевого самоврядування.
Враховуючи викладене, «рада муніципального округу муніципальне утворення Станично-Луганський муніципальний округ лнр» є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, до складу якого було добровільно обрано ОСОБА_4 та в складі якого останній здійснює свою противоправну діяльність на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» відповідно до якого Щастинська міська територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією, оточенні (блокуванні) російською федерацією з 25.02.2022.
Також під час досудового розслідування встановлено, що місце проживання ОСОБА_4 зареєстроване в м. Луганськ Луганської області, яке у зв'язку зі збройною агресією російської федерації було захоплено (окуповано) представниками військових формувань російської федерації та незаконних збройних формувань лнр і наразі є тимчасово окупованою територією.
При цьому з АТ «Укрпошта» отримано відповідь, що тимчасово не працюють відділення, розташовані на території населених пунктів України, шо тимчасово окуповані ворогом із врахуванням Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або які тимчасово окуповані російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією».
Крім того, згідно з інформацією Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України відомостей щодо перетинання державного кордону України, лінії розмежування з тимчасово окупованою територією України ОСОБА_4 з 08.11.2017 по 09.05.2025 не виявлено, тобто відсутні дані про в'їзд останнього на підконтрольну Україні територію з початку збройної агресії російської федерації проти України 24.02.2022.
Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:
- повідомленням оперативного підрозділу ВКІБ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях щодо неправомірних дій ОСОБА_4 , відповідно до якого останній добровільно зайняв посаду в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, активно співпрацює з окупаційною владою держави-агресора;
- протоколами допитів свідків від 14.01.2025 ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 які підтвердили, що ОСОБА_4 добровільно був обраний депутатом у «Раді муніципального округу Станично-Луганський муніципальний округ ЛНР»;
- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 14.01.2025 за участю свідків ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 відповідно до яких свідки впізнали ОСОБА_4 з-поміж інших осіб зображених на фотознімках;
- протоколом огляду в мережі Інтернет від 11.11.2024, відповідно до якого на вебсайті з назвою «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» виявлені відомості та документи, що стосуються виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки, у тому числі «ради муніципального округу Станично-Луганського муніципального округу першого скликання», де в списках кандидатів в депутати значиться ОСОБА_4 , та наявна інформація про обрання ОСОБА_4 «депутатом Совета муниципального округу Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва.
- протоколом огляду в мережі Інтернет від 02.12.2024, відповідно до якого оглянуто сайт т.зв. «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» на якому виявлено інформацію про обрання ОСОБА_4 «депутатом Совета муниципального округу Станично-Луганский муниципальный округ первого созыва от политической партии «Единая Россия» (мова оригіналу).
- протоколом огляду від 03.04.2025, відповідно до якого на вебсайті з назвою «официальный сайт администрации Станично-Луганского муниципального округа луганской народной республики» виявлено документи, щодо незаконного органу окупаційної влади - «Совета муниципального округу муниципальное образование Станично-Луганский муниципальный округ луганской народной республики», відомості та документи, що стосуються виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки, у тому числі «ради муніципального округу Станично-Луганського муніципального округу першого скликання», де в зареєстрованих рішеннях про обраних в депутати значиться ОСОБА_4 ;
- протоколом огляду в мережі Інтернет від 11.03.2025, відповідно до якого в телеграм-каналі «администрации Станично-Луганского муниципального округа» виявлено публікацію від 02.11.2023 про засідання депутатів «Совета депутатов Станично-Луганский муниципального округу» (мовою оригіналу) з доданими фотозображеннями, на яких з-поміж інших осіб зображено чоловіка, ззовні схожого ОСОБА_4 ;
- висновком експерта № СЕ-19/112-25/4389-ФП від 03.04.2025 за результатами портретної експертизи, згідно з яким на фотозображенні в документах з Державної міграційної служби на ім'я ОСОБА_4 та на зафіксованому з мережі Інтернет фотознімками (протокол огляду від 11.03.2025) зображена одна і та ж особа, тобто ОСОБА_4 ;
- повідомленням про підозру ОСОБА_4 (складено та опубліковано 08.05.2025).
Разом з тим, факт перебування ОСОБА_4 на тимчасово окупованій території також повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами та матеріалами, зокрема наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що він знаходиться в Щастинському району Луганської області.
Про факт переховування підозрюваного від слідства та суду свідчить і те, що він на виклики до прокурора для проведення слідчих (розшукових) дій і вручення підозри (викликався двічі, кожного разу на три дати), опублікованими відповідно до вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, не з'явився, не повідомивши про неможливість прибути чи наявність поважних причин неприбуття.
Отже, є підстави стверджувати про переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду на тимчасово окупованій території України з метою уникнення кримінальної відповідальності.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014 тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:
1) сухопутна територія тимчасово окупованих російською федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;
2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих російською федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;
3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.
Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.
Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і в такому випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.
У даному випадку достатньо довести, що окремо визначена територія відповідає одному з критеріїв встановлених п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, а саме:
1. частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль;
2. частина території України, в межах якої збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України № 376 від 28.02.2025 затверджено «Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» відповідно до якого Щастинська міська територіальна громада Щастинського району Луганської області перебуває під тимчасовою окупацією, оточенні (блокуванні) російською федерацією з 25.02.2022.
Враховуючи наведене, достовірно встановлено, що ОСОБА_4 :
- обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України;
- переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності (ухиляється від явки на виклики прокурора, зокрема двічі не прибув на виклик на три дати без поважної причини);
- перебуває на тимчасово окупованій території України.
Таким чином, прокурор вказує, що наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, спеціального досудового розслідування.
У відповідності до п. 6 ч. 1 ст. 297-2 КПК України наразі у кримінальному провадженні відсутня необхідність проведення допиту свідків під час розгляду клопотання про здійснення спеціального досудового розслідування слідчим суддею.
У судовому засіданні прокурор клопотання підтримав та просив його задовольнити з підстав, наведених у ньому.
Захисник у судовому засіданні заперечував, просив відмовити у задоволенні поданого клопотання.
Заслухавши доводи прокурора та захисника, дослідивши матеріали клопотання, слідчий суддя дійшов висновку про таке.
Так, в судовому засіданні встановлено, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьк Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22024130000000493 від 13.09.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
У зв'язку зі збройною агресією російської федерації, воєнним станом в Україні, окупацією Щастинського району Луганської області і проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_4 перебуває на тимчасово окупованій території України, та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № 87 (8012) від 30.04.2025 та № 93 (8018) від 08.05.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 28.04.2025 та 08.05.2025 опубліковано повістки про виклик ОСОБА_4 на 05.05.2025, 06.05.2025, 07.05.2025 та 12.05.2025, 13.05.2025, 14.05.2025 відповідно за вказаною в повістці адресою за місцезнаходженням Щастинської окружної прокуратури Луганської області для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000493 від 13.09.2024, вручення письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваного, проведення інших слідчих дій.
Однак у жодний із призначених дати та часу ОСОБА_4 за викликом не з'явився, про неможливість та/або причини неприбуття до Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомляв.
08 травня 2025 року у вказаному кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 08.05.2025 та в газеті «Урядовий кур'єр» № 93 (8018) від 08.05.2025.
Враховуючи наведені вище обставини, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.
Слід зазначити, що поняття «обґрунтована підозра» не визначене у національному законодавстві та, виходячи з положень ч. 5 ст. 9 КПК України необхідно взяти до уваги позицію Європейського суду з прав людини, відображену у пункті 175 Рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої термін обґрунтована підозра означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990, п.32, Series A, N 182).
При цьому, обставини здійснення підозрюваним конкретних дій та доведеність його вини, потребують перевірки та оцінки у сукупності з іншими доказами у кримінальному провадженні під час подальшого досудового розслідування.
Такий висновок узгоджується з правовими позиціями, наведеними у рішеннях Європейського Суду з прав людини, зокрема, у справі «Мюррей проти Сполученого Королівства» № 14310/88 від 23.10.1994, в яких суд зазначив, що факти, які є причиною виникнення підозри не повинні бути такими ж переконливими, як і ті, що є необхідними для обґрунтування вироку чи й просто висунення обвинувачення, черга якого надходить на наступній стадії процесу кримінального розслідування.
Так, для вирішення питання щодо обґрунтованості повідомленої підозри, оцінка наданих слідчому судді доказів здійснюється не в контексті оцінки доказів з точки зору їх достатності і допустимості для встановлення вини чи її відсутності, доведення чи не доведення винуватості особи, що здійснюється судом при ухваленні вироку, а з метою визначити вірогідність та достатність підстав причетності тієї чи іншої особи до вчинення кримінального правопорушення, а також чи є підозра обґрунтованою, щоб виправдати подальше розслідування або висунення обвинувачення.
Водночас, слідчому судді під час вирішення питання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування не надається весь обсяг доказів, зібраних під час досудового розслідування та дані щодо джерел їх отримання. Такі матеріали мають надаватися суду при судовому провадженні відповідного кримінального провадження та саме на цій стадії, передбачено здійснення оцінки доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності та сукупності доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення.
Відповідно до практики Європейського суду з прав людини вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Мюррей проти Об'єднаного Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.08.1990).
При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження, слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою.
Так, слідчий суддя, дослідивши матеріали клопотання за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин провадження, керуючись законом, оцінюючи сукупність зібраних доказів лише щодо пред'явленої підозри з точки зору їх достатності та взаємозв'язку, не вирішуючи наперед питання про винуватість підозрюваного у вчиненні інкримінованого йому злочину, правильність кваліфікації його дій, допустимість доказів щодо встановлення винуватості підозрюваного, вважає, що зміст клопотання та долучених до нього матеріалів кримінального провадження можуть свідчити про існування фактів і інформації, які можуть переконати об'єктивного спостерігача у тому, що підозрюваний міг вчинити інкриміноване йому правопорушення.
Відповідно до матеріалів клопотання, з дотриманням вимог ст. ст. 276, 277, 278 КПК України ОСОБА_4 повідомлено про підозру у відповідності та у спосіб, передбачений чинним кримінальним процесуальним законодавством України.
При цьому, відповідно матеріалів клопотання підозрюваний постійно перебуває на тимчасово окупованій території України і встановити його точне місце перебування не видається за можливе. Доказами перебування підозрюваного на тимчасово окупованій території України підтверджено зібраними матеріалами досудового розслідування.
Постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 15.05.2025 на підставі ст. 281 КПК України підозрюваного ОСОБА_4 оголошено в розшук.
Водночас, чинне процесуальне законодавство не визначає, якими саме доказами має бути доведено, що особа перебуває у будь-якому із видів розшуку, однак регламентує, що про оголошення розшуку (державного та міжнародного) органом досудового розслідування має бути винесена відповідна постанова (ч. 2 ст. 281 КПК України), що в даному випадку і було здійснено органом досудового розслідування шляхом винесення постанов про оголошення підозрюваного в розшуки.
Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.
Разом з тим, відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 297-1 КПК України спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави.
Спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні зокрема щодо злочинів, передбачених статтями 109, 110, 110-2, 111, 111-1, 111-2, 112, 113, 114, 114-1, 114-2, 115, 116, 118, частиною другою статті 121, частиною другою статті 127, частинами другою і третьою статті 146, статтями 146-1, 147, частинами другою - п'ятою статті 191 (у випадку зловживання службовою особою своїм службовим становищем), статтями 209, 255-258, 258-1, 258-2, 258-3, 258-4, 258-5, 348, 364, 364-1, 365, 365-2, 368, 368-2, 368-3, 368-4, 369, 369-2, 370, 379, 400, 408, 436, 436-1, 437, 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444, 445, 446, 447 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.
Здійснення спеціального досудового розслідування щодо інших злочинів не допускається, крім випадків, коли злочини вчинені особами, які переховуються від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошені у міжнародний розшук, та розслідуються в одному кримінальному провадженні із злочинами, зазначеними у цій частині, а виділення матеріалів щодо них може негативно вплинути на повноту досудового розслідування та судового розгляду.
Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 297-2 КПК України клопотання слідчого, прокурора про здійснення спеціального досудового розслідування повинно містити, зокрема, відомості про те, що підозрюваний виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або відомості про оголошення підозрюваного в міжнародний розшук.
Закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15.04.2014 визначає статус території України, тимчасово окупованої внаслідок збройної агресії Російської Федерації, встановлює особливий правовий режим на цій території, визначає особливості діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій в умовах цього режиму, додержання та захисту прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб (стаття 2 цього Закону).
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.
Відповідно до ч. 2 ст. 3 цього Закону адміністративна межа між тимчасово окупованою територією та іншою територією України визначається Кабінетом Міністрів України.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ухиляється від явки на виклик слідчого (не прибув на виклик без поважної причини більше ніж два рази), оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України.
Згідно із до ч. 3 ст. 12 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», Порядок вручення повістки про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, а також правові наслідки ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, визначаються Кримінальним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ч.1 ст. 297-5 КПК України, повістки про виклик підозрюваного у разі здійснення спеціального досудового розслідування надсилаються за останнім відомим місцем його проживання чи перебування та обов'язково публікуються в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора. З моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора підозрюваний вважається належним чином ознайомленим з її змістом.
Матеріали клопотання свідчать, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій, у спосіб передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та згідно матеріалів клопотання перебуває на тимчасово окупованій території, а відтак слід вважати, що підозрюваний переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення кримінальної відповідальності.
Враховуючи вищевикладене, зважаючи на надані слідчому судді матеріали кримінального провадження, що можуть свідчити про причетність до вищевказаних кримінальних правопорушень, а також, враховуючи той факт, що останній переховується від органів досудового розслідування, з метою ухилення від кримінальної відповідальності, оголошений у розшук та перебуває на тимчасово окупованій території України, слідчий суддя дійшов висновку про наявність обґрунтованих підстав, визначених ст. ст. 297-1, 297-2, 297-4 КПК України, для задоволення клопотання про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні відносно ОСОБА_4 .
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.135,139,297-1 - 297-5 КПК України, слідчий суддя,-
Клопотання прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні - прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 у кримінальному провадженні №22024130000000493 від 13.09.2024 про здійснення спеціального досудового розслідування відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, - задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування кримінального провадження за №22024130000000493 від 13.09.2024 відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складений і оголошений о 17-40 годині 10.06.2025 року.
Слідчий суддя ОСОБА_1