Постанова від 11.06.2025 по справі 591/5083/25

Справа № 591/5083/25 Провадження № 3/591/1497/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 червня 2025 року м. Суми

Суддя Зарічного районного суду м. Суми Сибільов О.В., за участю секретаря Бабич Ю.О., потерпілого ОСОБА_1 , особи, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , розглянувши матеріали, які надійшли від Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, про притягнення до адміністративної відповідальності:

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце роботи, посада: виконавчий комітет Сумської міської ради, заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради,

за скоєння правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 212-3 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 07 травня 2025 року, вбачається, що 29 грудня 2024 ОСОБА_1 направив до СМР письмове звернення, оформлене як інформаційний запит, про надання інформації щодо стану та строків виконання Радою ухвали Господарського суду Сумської області від 17.01.2023 у справі № 920/308/20, яка набрала законної сили 31.01.2023.

Як стверджує ОСОБА_1 у своїй скарзі до Уповноваженого, станом на 01.02.2025 відповіді на свій запит від Ради він не отримав, що розцінюється ним як порушення його права на інформацію. Під час здійснення провадження за скаргою ОСОБА_1 Представником Уповноваженого в Сумській області на адресу Ради направлялися листи з роз'ясненнями вимог Закону 2939-VI і пропозиціями надати інформацію щодо фактичної і правової підстави їхніх дій та рішень, розглянути запит ОСОБА_1 та надати йому відповідь, а також поінформувати Представника Уповноваженого про результати розгляду.

Згідно інформації, наданої Радою у листах № 1216/03.02-07 від 25.02.2025. № до1216/03.02-07 від 18.03.2025, № 636/03.02-08 від 02.04.2025 було встановлено, що запит/звернення ОСОБА_1 надійшов до Ради у вихідний день 29.12.2024.

Наступного робочого дня, 30.12.2024, запит/звернення ОСОБА_1 був зареєстрований як запит на публічну інформацію за № 382/03.01-08. На той час виконувачем обов'язків першого заступника міського голови, якому підпорядковується Управління публічної інформації, була ОСОБА_2 , заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Тому саме ОСОБА_2 прийняла рішення доручити розгляд вказаного запиту/звернення Управлінню публічної інформації СМР, наклавши відповідну первинну резолюцію на вхідний документ.

02.01.2025 Рада у своєму листі №-382/03.01-08 за підписом ОСОБА_2 повідомила ОСОБА_1 про те, що запитувана ним інформація не є публічною і що розгляд його запиту/звернення буде здійснюватися відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян». Вказаний лист було підписано ОСОБА_2 , оскільки на той час вона була виконувачем обов'язків міського голови на підставі розпорядження міського голови від 01.01.2025 №1-В.

03.01.2025 запит/звернення Інформаційного агентства зареєстровано Радою як звернення громадян за № 38/03.02-07, на якому того ж дня ОСОБА_2 як виконувач обов'язків міського голови наклала ще одну резолюцію про доручення розгляду звернення Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР.

Відповідно до пункту 1.1 Положення про Департамент забезпечення ресурсних платежів СМР, затвердженого рішенням Ради від 28.09.2016 № 1І28-МР, вказаний департамент оперативно підпорядкований заступнику міського голови згідно з розподілом обов'язків.

Згідно Розподілу обов'язків між Сумським міським головою, секретарем Сумської міської ради, першим заступником міського голови, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, затвердженого розпорядженням міського голови від 18.04.2024 № 107-Р, роботу Департаменту забезпечення ресурсних платежів спрямовує, координує та контролює заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_2

14.01.2025 на підставі рішення першого заступника міського голови до розгляду звернення ОСОБА_1 у якості співвиконавця залучено Управління суспільних комунікацій СМР.

Відповідно до пункту 1.2 Положення про управління суспільних комунікацій СМР, затвердженого рішенням 22.05.2024 № 4734-МР, координацію роботи управління здійснює керуючий справами виконавчого комітету або заступник міського голови згідно з розподілом обов'язків.

Згідно Розподілу обов'язків між Сумським міським головою, секретарем Сумської міської ради, першим заступником міського голови, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради затвердженого розпорядженнями міського голови від 18.04.2024 № 107-Р, роботу управління суспільних комунікацій спрямовує, координує та контролює заступник голови з питань діяльності виконавчих органів ради ОСОБА_2 .

Однак, внаслідок неналежної координації взаємодії залучених до звернення виконавчих органів Ради та відсутності контролю за їх діяльністю з боку ОСОБА_2 остаточну відповідь на звернення ОСОБА_1 було надано Радою лише після отримання листа від Представника Уповноваженого. Так, відповідь ОСОБА_1 на його звернення було надано листом виконавчого комітету № 38/03.02-07 за підписом ОСОБА_2 лише 25.02.2025, тобто через 57 календарних днів з моменту надходження звернення, а на адресу ІА лише 17 березня 2025 року, тобто через 77 календарних днів, що є порушенням ст. 20 Закону України «Про звернення громадян», тобто іншим порушенням цього Закону, який зумовлює склад правопорушення, передбачений ч. 7 ст. 212-3 КУпАП.

За вказаним фактом відносно ОСОБА_2 07 травня 2025 року був складений протокол про адміністративне правопорушення за ч. 7 ст. 212-3 КУпАП, який надійшов до суду 13 травня 2025 року.

В судовому засіданні ОСОБА_2 вину не визнала, вважаючи, що в її діях відсутній склад наведеного адміністративного правопорушення, оскільки вона не є відповідальною особою за допущене порушення, вона не мала наміру на його вчинення, а в справі закінчились строки, визначені в ст. 36 КУпАП належним суб'єктом даного правопорушення, оскільки до її функціональних повноважень не належить здійснення контролю за дотриманням вимог закону та своєчасністю надання відповідей на звернення до СМР та до її виконавчого комітету.

Вирішуючи питання стосовно наявності або відсутності в діях ОСОБА_2 складу інкримінованого в провину правопорушення, суд виходить з наступних міркувань.

По-перше, слід зауважити про те, що до справи долучені наступні письмові матеріали: копія листа Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини, за підписом ОСОБА_3 (а.с. 5), копія запиту на отримання публічної інформації від 29 грудня 2024 року № 01-06/12/448 (а.с. 6), копія листа Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини направленого СМР (а.с. 7), копія листа виконавчого комітету СМР від 25 лютого 2025 року про результати розгляду запиту ТОВ ІА «Україна ІНФО» (а.с. 8), копія листа виконавчого комітету СМР від 18 березня 2025 року про результати розгляду запиту ТОВ ІА «Україна ІНФО» (а.с. 9), скріншот вікна поштової програми СМР від 29 грудня 2024 року про надходження запиту (а.с. 10), скріншот електронного журналу реєстрації запитів на публічну інформацію СМР (а.с. 11), копія листа-відповіді ОСОБА_1 від Сумської міської ради від 02.01.2025(а.с. 12), скріншот вікна поштової програми Сумської міської ради від 02.01.2025 про направлення відповіді ОСОБА_1 (а.с. 13), копія листа-відповіді ОСОБА_1 від Сумської міської ради від 25.02.2025 (а.с. 15), скріншот вікна поштової програми Сумської міської ради від 17.03.2025 про направлення відповіді ОСОБА_1 (а.с. 16), копія листа Представника Уповноваженого в Сумській області до Сумської міської ради від 27.03.2025 (а.с. 17-18), копія листа-відповіді Сумської міської ради від 02.04.2025(а.с. 19-21), копія розпорядження міського голови від 30.12.2024 № 808-к (а.с. 22), копія розпорядження міського голови від 01.01.2025 № 1-в (а.с. 22 на звороті), роздруківка з сайту про опублікування Інструкції з діловодства у виконавчих органах Сумської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 28.94.2016 № 241(а.с. 23), витяг з Інструкції з діловодства у виконавчих органах Сумської міської ради, затвердженим рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 28.94.2016 №241 (а.с. 24-26), витяг з Розподілу обов'язків між Сумським міським головою, секретарем Сумської міської ради, першим заступником міського голови, заступниками міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради, затвердженим розпорядженням міського голови від 18.12.2024 № 432-Р (а.с. 27-34), копія рішення Сумської міської ради від 23.02.2023 № 3540-МР (а.с. 35-36), копія рішення Сумської міської ради від 22.05.2024 № 4733-МР (а.с. 37-38), копія службової записки від 01.04.2025 № 10/03.02-04 (а.с. 39-40), копія листа Представника Уповноваженого в Сумській області до Сумської міської ради від 27.03.2025 (а.с. 41-42), копія листа Представника Уповноваженого в Сумській області до Сумської міської ради від 14.02.2025 № 256.8/Ф/212.7/25/25/53 (а.с. 43), копія запиту на отримання публічної інформації ТОВ «Україна Інфо» від 29.12.2024 № 01-06/12/448 (із копією контрольної картки) (а.с. 44), копія листа Виконавчого комітету СМР від 02.01.2025 № 382/03.01-08 (із доказом направлення) (а.с. 45), копія запиту на отримання публічної інформації ТОВ «Україна Інфо» від 29.12.2024 № 01-06/12/448 (а.с. 47 на звороті), копія службової записки Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР ДЗРП від 13.01.2025 (а.с. 47), копія листа управління суспільних комунікацій СМР від 25.02.2025(а.с. 47 на звороті), лист Виконавчого комітету СМП № 06.01-18/90 (а.с. 48), копія листа Виконавчого комітету СМР від 18.03.2025 № 1216/03.01- 07 (а.с. 48 на звороті), копія листа Виконавчого комітету СМР від 25.02.2025 року № 06.01-18/90 (№38/03.02-07) (а.с. 49), копія листа Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР ДЗРП від 19.02.2025 (а.с. 50), копія листа управління суспільних комунікацій СМР від 26.02.2025 (а.с. 50 на звороті), копія службової записки від 28.03.2025 № 21/03-06 (а.с. 51), копія рішення Сумської міської ради від 28.02.2024 № 4478-МР про затвердження першого заступника міського голови та заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів влади (а.с. 52), копія розпорядження міського голови від 07.02.2024 № 36-Р (а.с. 52 на звороті - 54), копія Положення про управління суспільних комунікацій СМР (а.с. 55), копія рішення Сумської міської ради від 22.05.2024 № 4734(а.с. 56), копія Положення про Департаменту забезпечення ресурсних платежів СМР (а.с. 57-58 на звороті), копія рішення Сумської міської ради від 03.11.2022 № 3174-МР (а.с. 59) та документи, що підтверджують переписку Уповноваженого ВРУ з прав людини та Сумської міської ради щодо суті звернення.

Згадані докази сторонами не оспорюються, як і сам факт надання інформації на запит із запізненням (через 77 календарних днів) з моменту надходження звернення, які в своїй сукупності підтверджують лише зазначений факт - надання інформації на запит з порушенням вимог Закону.

Проте, жоден з наведених доказів не доводить того, що саме ОСОБА_2 було допущено зазначене порушення, в контексті невиконання (або неналежного виконання) нею своїх функціональних обов'язків, які сприяли цьому, як і не доводять наведені вище докази того, що дії (бездіяльність) саме ОСОБА_2 перебувають в причинному зв'язку з наведеними порушеннями Закону.

Натомість, стороною захисту наведені слушні зауваження в контексті закріплених функціональних обов'язків як ОСОБА_2 так і інших уповноважених осіб СМР, які доводять те, що ОСОБА_2 не є суб'єктом зазначеного правопорушення, як особа, відповідальна за дотримання строків розгляду відповідних звернень.

Зокрема, згідно п. 4 розділу 1 Інструкції з діловодства у виконавчих органах Сумської міської ради, затвердженої рішенням виконавчого комітету Сумської міської ради від 28.94.2016 року № 241 (далі - Інструкція), відповідальність за організацію діловодства у виконавчих органах Сумської міської ради несуть їх керівники (яким не є ОСОБА_2 ).

Зі змісту абз. 2 п. 4 розділу 1 Інструкції слідує, що на заступників міського голови (яким є ОСОБА_2 ) покладено відповідальність лише за зміст, якість підготовки та оформлення на належному рівні документів, що розробляються на виконання завдань, визначених в запитах, зверненнях та іншій кореспонденції саме органів державної влади, погодження проектів нормативних актів.

Водночас, пп 7 п. 6 розділу 1, п. 7.2 п. 7 розділу 4 Інструкції передбачено, що служба діловодства відповідно до покладених на неї завдань, зокрема і здійснює контроль за своєчасним розглядом та проходженням всіх зареєстрованих документів, а п. 7.3 Інструкції застережено, що безпосередній контроль за виконанням документів покладається на управління документообігу та публічної інформації. У виконавчих органах безпосередній контроль за виконанням документів здійснює особа, відповідальна за діловодство.

При цьому, функції управління документообігу та публічної інформації, про яке зазначається в Інструкції, здійснюються Управлінням публічної інформації СМР (утворене рішенням СМР від 23.02.2023 року № 3540-МР, у складі якого перебувають відділи публічної інформації та е-демократії, а також відділ документообігу).

Згідно п. 3.2 розділу ІІІ Положення про управління публічної інформації СМР, затвердженого рішенням Сумської міської ради від 22.05.2024 року № 4733-МР, саме на цей виконавчий орган покладено функцію здійснення обліку звернень громадян та контролю термінів надання виконавцями письмових відповідей авторам звернень, до якого жодного відношення ОСОБА_2 не має, як і не має в своїх функціональних обов'язках здійснення контролю за ним (відсутня інформація про це і в наведених вище доказах та в самому протоколі).

Виходячи з вищевикладеного, безпосередній контроль за своєчасністю надання відповіді на запит ТОВ мав здійснювати саме головний виконавець згідно з моєю резолюцією - Департамент забезпечення ресурсних платежів СМР, що функціонує як окрема юридична особа, а додатково також і Управління публічної інформації СМР як співвиконавець (не являється окремою юридичною особою).

Відтак, в діях ОСОБА_2 не доведено складу правопорушення, передбаченого ч. 7 ст. 212-3 КУпАП, тому за приписами ст. 7, п. 1 ст. 247 КУпАП, ст. 62 Конституції України, провадження в справі належить закрити.

Керуючись ч. 7 ст. 212-3, ст.ст. 247, 283, 284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Закрити провадження по справі відносно ОСОБА_2 за ч. 7 ст. 212-3 КУпАП, у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.

Постанова може бути оскаржена у 10-денний строк з дня її винесення до Сумського апеляційного суду через Зарічний районний суд м. Суми.

Суддя О.В. Сибільов