Справа № 544/839/25
пров. № 1-кп/544/105/2025
Номер рядка звіту 335
09 червня 2025 року м.Пирятин
Пирятинський районний суд Полтавської області у складі:
головуючого - судді ОСОБА_1 ,
за участю:
секретаря - ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченої ОСОБА_4 ,
представника потерпілої особи - ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Пирятин кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42024172040000005 від 10.01.2024, за обвинувальним актом відносно ОСОБА_4 , обвинуваченої у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України,
Обвинувачена ОСОБА_4 у судовому засіданні заявила клопотання про звільнення її від кримінальної відповідальності за ч.2 ст.367 КК України у зв'язку з дійовим каяттям на підставі ст.45 КК України та закриття кримінального провадження.
Прокурор не заперечував проти задоволення клопотання сторони захисту, вказавши, що дійсно обвинувачена на стадії досудового розслідування свою вину визнала, щиро розкаялась, надавала правдиві показання щодо суді підозри та обвинувачення, сприяла розкриттю злочину та усунула заподіяну шкоду.
Представник потерпілої особи просив задовольнити клопотання обвинуваченої.
Суд, розглянувши клопотання сторони захисту, заслухавши думку прокурора, представника потерпілої особи, дійшов висновку, що клопотання обвинуваченої підлягає задоволенню з таких підстав.
Установлено, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України за наступних обставин.
Так, розпорядженням міського голови Пирятинської міської ради від 17.05.2022 №37-к ОСОБА_4 призначено на посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради Полтавської області на умовах безстрокового трудового договору, з 18.05.2022.
Згідно п. 6.1 Положення «Про відділ освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради», затвердженого рішенням восьмої сесій VIII скликання Пирятинської міської ради від 31.03.2021 № 273 (далі за текстом Положення), Відділ очолює начальник, який призначається на посаду і звільняється з посади міським головою в установленому законом порядку.
Начальник Відділу здійснює керівництво діяльністю Відділу; діє без довіреності від імені Відділу, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших органах, у відносинах з іншими юридичними та фізичними особами, підписує від його імені документи та видає довіреності і делегує право підпису документів іншим посадовим особам Відділу, укладає договори, відриває в органах Державної казначейської служби України та установах банків поточні а інші рахунки; видає в межах своєї компетенції накази, затверджує посадові інструкції працівників Відділу, його структурних підрозділів, керівників закладів освіти та визначає ступінь їх відповідальності; здійснює добір кадрів централізованої бухгалтерії, інклюзивно-ресурсного центру, керівників кадрів закладів освіти; виконує функції головного розпорядника коштів для підпорядкованих закладів, установ, що фінансуються з бюджету Пирятинської міської територіальної громади; здійснює контроль за ефективним і раціональним використанням бюджетних коштів у межах затвердженого кошторису витрат, пов'язаних із функціонуванням галузі; надає пропозиції міському голові щодо заохочення, притягнення до дисциплінарної відповідальності, присвоєння категорій, призначення на посаду і звільнення з посади працівників Відділу; заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників структурних підрозділів, керівників закладів дошкільної, загальної середньої та позашкільної освіти, які належать до Пирятинської міської ради; здійснює інші повноваження, покладені на нього відповідно до чинного законодавства (п. 6.2.1, п. 6.2.3, п. 6.2.4, п. 6.2.5, п. 6.2.6, п. 6.2.7., п. 6.2.8, п. 6.2.9., п. 6.2.15 Положення).
Пунктом 6.2.2 Положення встановлено, що начальник відділу освіти молоді та спорту несе відповідальність, передбачену чинним законодавством, за невиконання або неналежне виконання покладених на Відділ завдань та реалізацію його повноважень.
Відповідно до Розділу 3 Посадової інструкції начальника відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради, затвердженої наказом відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради від 03.06.2022 №45-к, начальник Відділу, у тому числі: здійснює керівництво Відділом, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у Відділі; планує роботу Відділу, вносить пропозиції щодо формування планів роботи Пирятинської міської ради; забезпечує організацію виконання плану роботи Відділу; діє без доручення від імені Відділу, представляє його інтереси в органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з іншими юридичними особами та громадянами; видає в межах своєї компетенції накази, контролює їх виконання; затверджує посадові інструкції працівників структурних підрозділів Відділу та визначає ступінь їх відповідальності; здійснює добір керівних кадрів закладів дошкільної та позашкільної освіти; здійснює реалізацію державної політики та політики Пирятинської міської ради у сферах освіти, фізичної культури та спорту; забезпечує виконання рішень Пирятинської міської ради, виконавчого комітету, розпоряджень міського голови з питань, що віднесені до компетенції Відділу; приймає на роботу та звільняє з роботи у порядку, передбаченому законодавством про працю, керівників закладів дошкільної та позашкільної освіти Пирятинської міської ради, керівника та працівників інклюзивно-ресурсного центру; заохочує та накладає дисциплінарні стягнення на працівників структурних підрозділів, керівників закладів освіти; здійснює інші повноваження, покладені на нього відповідно до діючого законодавства.
Пунктом 3.1.3 Розділу 3. Посадової інструкції начальника відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради передбачено, що начальник Відділу несе персональну відповідальність за невиконання або неналежне виконання покладених на нього завдань, реалізацію його повноважень, дотримання трудової дисципліни.
Згідно ч. 1 Примітки до ст. 364 КК України службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Відповідно до вимог статей 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Відповідно до п.6 ч.1 ст.7 Бюджетного кодексу України, що закріплює принцип ефективності та результативності, при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.
ОСОБА_4 , у період з 10.08.2023 по 20.11.2023, обіймаючи посаду начальника відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради, маючи посадовий 13 ранг посадової особи, постійно обіймала посаду в органі місцевого самоврядування, яка відповідно до ст.14, 15 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» відноситься до VII категорії посад місцевого самоврядування та протягом указаного періоду була наділена повноваженнями, пов'язаними із виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, тобто являлась службовою особою у розумінні як ч.3 ст.18 КК України, так і примітки до ст.364 КК України, та діючи, як службова особа, вчинила кримінальне правопорушення за наступних обставин.
Рішенням п'ятдесят шостої позачергової сесії восьмого скликання Пирятинської міської ради від 10.08.2023 №372 внесено зміни до Програми «Опікуємось освітою» на 2022-2023 роки, затвердженої рішенням сорок четвертої сесії восьмого скликання Пирятинської міської ради від 23.12.2022 №472 (далі по тексту Програма), якими внесено до переліку завдань і заходів Програми завдання щодо підвищення рівня безпеки учасників освітнього процесу та організації безпечного освітнього середовища шляхом створення надійних споруд цивільного захисту безпосередньо при закладах освіти з метою відновлення очного навчання. Відповідно до Додатку 3.1 до Програми до переліку заходів з безпеки закладів освіти Пирятинської міської ради включено придбання швидкоспоруджувальної захисної споруди цивільного захисту модульного типу на орієнтовну суму 4000000,00грн.
Рішенням п'ятдесят шостої позачергової сесії восьмого скликання Пирятинської міської ради від 10.08.2023 №374 внесено зміни до бюджету Пирятинської міської територіальної громади на 2023 рік, якими включено до витрат загального та спеціального фонду місцевого бюджету Пирятинської міської територіальної громади витрати на загальну суму 4000000,00грн для реалізації Програми «Опікуємось освітою» на 2023 рік.
08.09.2023 за результатами проведення публічної закупівлі між Відділом освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради (юридична адреса: Полтавська обл., м. Пирятин вул. Соборна, 42, код ЄДРПОУ: 40216329), в особі начальника ОСОБА_4 (Замовник, Покупець), та ТОВ «Інститут транспортно-енергетичних систем України» (юридична адреса: м. Київ, вул. Древлянська, 8, оф. 35, код ЄДРПОУ: 32843579), в особі директора ОСОБА_6 (Постачальник), укладено договір поставки №284 від 08.09.2023 щодо закупівлі товару швидкоспоруджувальної захисної споруди цивільного захисту модульного типу на 100 осіб «Код згідно ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» 44210000-5 Конструкції та їх частини» за адресою: Полтавська обл., Лубенський р-н, с. Велика Круча, (номенклатурна позиція: 44211100-3 Модульні та переносні споруди»).
Пунктом 1.1 Договору визначено, що Постачальник (ТОВ «Інститут транспортно-енергетичних систем України») зобов'язався передати у власність Покупцеві (Відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради), а Покупець прийняти та оплатити швидкоспоруджувальну захисну споруду цивільного захисту модульного типу на 100 осіб «Код згідно ДК 021:2015 «Єдиний закупівельний словник» 44210000-5 Конструкції та їх частини» за адресою: Полтавська обл., Лубенський р-н, с. Велика Круча, (номенклатурна позиція: 44211100-3 Модульні та переносні споруди»).
Пунктом 2.1. Договору визначено ціну товару, яка становить 3790000,00грн з ПДВ.
В ціну Договору включаються витрати на транспортування, розвантаження та комплектацію, передбачену в Специфікації до Договору, земляні роботи, сплату податків і зборів, а також інші витрати, пов'язані із поставкою Товару Замовнику. (п. 2.5 Договору).
Оплата здійснюється на підставі належним чином оформленої накладної у розмірі повної вартості Товару. (п.3.1 Договору).
Покупець повинен сплатити за поставлений Товар протягом 90 календарних днів з дати поставки та підключення Товару постачальником (п.3.2. Договору).
Договір набирає чинності з дня його підписання та діє до 31.12.2023. Закінчення терміну дії Договору не звільняє Сторони від виконання своїх зобов'язань, взятих за цим Договором та від відповідальності за його порушення, яке мало місце під час дії Договору. (п. 4.1 Договору).
Згідно з п.5.3. Договору місце поставки та установки Товару: Полтавська обл., Лубенський р-н, с. Велика Круча. Строк поставки: з дня укладення договору до 15.10.2023. Послуги з транспортування, розвантаження, монтажу здійснюються силами та за рахунок Постачальника, окремо не сплачуються та включаються до вартості Товару. У вартість Товару також включається встановлення обладнання, передбаченого у Специфікації, окремо не сплачуються та включаються до вартості Товару.
Відповідно до п. 5.7 Договору разом із Товаром Постачальник надає Замовнику усю необхідну супровідну документацію (паспорт, гарантійний талон, сертифікат якості та інше).
Згідно з п.7.1. Договору гарантійний строк та гарантійна підтримка на Товари, що поставляються, вказуються в супровідній документації, яка додасться до кожної одиниці Товару у відповідності до умов Договору та становить 36 місяців з дня поставки Товару/підписання видаткової накладної.
Встановлено, що ОСОБА_4 , будучи службовою особою, наділеною адміністративно-господарськими та організаційно-розпорядчими повноваженнями, не передбачаючи, що внаслідок неналежного виконання нею своїх службових обов'язків можуть настати тяжкі суспільно-небезпечні наслідки у вигляді спричинення збитків місцевому бюджету Пирятинської територіальної громади, але, враховуючи займану посаду та покладені на неї посадові обов'язки, повинна була і могла їх передбачити, в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що виразилось у неотриманні з достовірних джерел інформації та консультативних висновків спеціалістів щодо відповідності поставленого товару швидкоспоруджувальної захисної споруди цивільного захисту модульного типу на 100 осіб вимогам чинним на момент проведення закупівлі, укладення та виконання договору, стандартів у галузі цивільного захисту в частині суворих вимог щодо улаштування захисних споруд цивільного захисту, неотриманні від Постачальника всіх документів, передбачених чинним законодавством та самим Договором, що підтверджують відповідність Товару стандартам у галузі цивільного захисту, без належної перевірки відповідності Товару, прийняла та забезпечила оплату Товару швидкоспоруджувальної захисної споруди цивільного захисту модульного типу на 100 осі,б поставленої та змонтованої Постачальником за адресою: вул. Героїв Майдану, 110, с. Велика Круча, Лубенський р-н, Полтавська обл.
Так, 15.11.2023 начальник Відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради ОСОБА_4 , перебуваючи у своєму службовому кабінеті за адресою: Полтавська обл., Лубенський р-н, м. Пирятин вул. Соборна, 42, в результаті неналежного виконання своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, діючи від імені очолюваного неї установи, без належної перевірки відповідності товару держаним стандартам у галузі цивільного захисту, підписала та скріпила гербовою печаткою Відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради складену та запропоновану Постачальником - ТОВ «Інститут транспортно-енергетичних систем України» видаткову накладну №26 від 15.11.2023 про приймання-передачу товару на суму 3790000,00грн з ПДВ, тим самим прийняла поставлений товар щвидкоспоруджувальну захисну споруду цивільного захисту модульного типу на 100 осіб та забезпечила оплату вартості товару на вказану суму.
У подальшому, на підставі вищевказаної видаткової накладної про приймання-передачі поставленої швидкоспоруджувальної захисної споруди цивільного захисту модульного типу на 100 осіб, бухгалтерією Відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради було сформовано платіжну інструкцію №2 від 20.11.2023 та 21.11.2023 проведено оплату вартості поставленого товару за рахунок коштів місцевого бюджету на розрахунковий рахунок ТОВ «Інститут транспортно-енергетичних систем України» на суму 3790000,00грн.
Згідно висновку судової будівельно-технічної експертизи швидкоспоруджувальна захисна споруда цивільного захисту модульного типу на 100 осіб, поставлена ТОВ «Інститут транспортно-енергетичних систем України», змонтована за адресою: вул. Героїв Майдану, 110, с. Велика Круча, Лубенський р-н, Полтавська обл., не відповідає чинним вимогам на момент проведення закупівлі, укладення та виконання договору держаним стандартам у галузі цивільного захисту ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувальні захисні споруди цивільного захисту модульного типу», зокрема: п.6.1.11 (в укритті не влаштовано приміщення для забрудненого одягу); п.6.1.22 (не встановлені внутрішні герметичні двері); п.6.2.13 (відсутній паспорт та інструкція з експлуатації споруди, а також експлуатаційна документація на комплектувальні вироби і устаткування); п.6.4.8 (можливість доступу для людей з інвалідністю (інклюзивність) не забезпечена); п.7.13 (невідповідність вимогам щодо пожежної безпеки відповідно до чинного законодавства); п.7.21 (відсутність системи вентиляції з двома режимами: чистої вентиляції та фільтровентиляції); п.9 (споруда не обладнана системами раннього виявлення та оповіщення про пожежу), а також вимогам п.2.21 ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту», за якими, згідно тендерної документації, мала розроблятись зазначена споруда. При цьому, при наявності вказаних невідповідностей, вказана швидкоспоруджувальна захисна споруда цивільного захисту модульного типу на 100 осіб не може бути придатною для використання за своїм призначенням.
Таким чином, неналежне виконання службових обов'язків начальником відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради ОСОБА_4 , що виразилось у прийнятті та забезпеченні оплати без належної перевірки відповідності поставленого товару «щвидкоспоруджувальної захисної споруди цивільного захисту модульного типу на 100 осіб», що не відповідає чинним на момент проведення закупівлі, укладення та виконання договору держаним стандартам у галузі цивільного захисту та відповідно не придатна для експлуатації за призначенням, призвело в кінцевому результаті до втрат коштів місцевого бюджету Пирятинської територіальної громади на суму 3790000,00грн, що згідно примітки 4 до ст.364 КК України є тяжкими наслідками, оскільки в 2824 рази (двісті п'ятдесят і більше разів) перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, який станом на 2023 рік становив 1342,00грн.
Таким чином, ОСОБА_4 обвинувачується у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, тобто y вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України.
Відповідно до ч.4 ст.286 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність (ч.3 ст.288 КПК).
Відповідно до ст.45 КК України особа, яка вперше вчинила кримінальний проступок або необережний нетяжкий злочин, крім корупційних кримінальних правопорушень або кримінальних правопорушень, пов'язаних з корупцією, порушень правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керували транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебували під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення кримінального правопорушення щиро покаялася, активно сприяла розкриттю кримінального правопорушення і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Приписами частини другої статті 367 КК України встановлено, що за вчинення службової недбалості, тобто неналежного виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки, передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та зі штрафом від двохсот п'ятдесяти до семисот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або без такого.
Згідно з роз'ясненнями, що містяться у п.3 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства про звільнення особи від кримінальної відповідальності» №12 від 23 грудня 2005 року, звільнення особи від кримінальної відповідальності у зв'язку з дійовим каяттям (ст.45 КК) можливе в разі вчинення нею вперше злочину невеликої тяжкості.
Такою, яка вчинила злочин уперше, вважається особа, котра раніше не вчиняла злочинів або раніше вчинила злочин, що вже втратив правове значення. Вчинення триваючого або продовжуваного злочину, двох або більше злочинів невеликої тяжкості, які утворюють сукупність (за винятком реальної), не може бути перепоною для застосування ст.45 КК.
Дійове каяття полягає в тому, що після вчинення злочину особа щиро покаялась, активно сприяла його розкриттю та повністю відшкодувала завдані збитки або усунула заподіяну шкоду. Відсутність хоча б однієї із зазначених складових дійового каяття виключає звільнення особи від кримінальної відповідальності за ст.45 КК. Виняток можуть становити лише випадки вчинення злочину чи замаху на нього, внаслідок яких не заподіяно шкоду або не завдано збитки.
Щире розкаяння характеризує суб'єктивне ставлення винної особи до вчиненого злочину, яке виявляється в тому, що вона визнає свою провину, висловлює жаль з приводу вчиненого та бажання виправити ситуацію, що склалася.
Активним сприянням розкриттю злочину слід вважати надання особою органам дізнання або досудового слідства будь-якої допомоги в установленні невідомих їм обставин справи.
Повне відшкодування завданих збитків або усунення заподіяної шкоди полягає в добровільному задоволенні винним або іншими особами, зокрема батьками чи близькими родичами, обґрунтованих претензій потерпілого щодо відшкодування заподіяної злочином матеріальної та моральної шкоди, загладжуванні її в інший спосіб, наприклад, шляхом прилюдного вибачення за завдану образу.
Встановлено, що ОСОБА_4 вчинила кримінальне правопорушення, передбачене ч.2 ст.367 КК України, яке відноситься, у відповідності до ст.12 КК України до нетяжкого злочину, раніше не судима, вину визнала, щиро розкаялась у вчиненому, активно сприяла розкриттю і розслідуванню злочину, усунула заподіяну шкоду, що підтверджується: актом оцінки об'єкта щодо можливості його використання для укриття населення як найпростішого укриття від 19.03.2025, відповідно до висновків якого можливо використання об'єкта (швидкоспоруджувальна захисна споруда цивільного захисту модульного типу на 100 осіб) для укриття населення як найпростішого укриття, вимогам щодо найпростіших укриттів відповідає; наказом відділу освіти, молоді та спорту про введення в експлуатацію основних засобів від 20.03.2025 №37-аг; витягом з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації від 18.03.2025; технічним паспортом від 24.03.2025.
За таких обставин суд уважає, що в даному випадку дійсно має місце щире каяття, активне сприяння розкриттю злочину, усунення заподіяної шкоди, що у своїй сукупності свідчить про дійове каяття обвинуваченої, а тому ОСОБА_4 , яка вперше вчинила необережний нетяжкий злочин, передбачений ч.2 ст.367 КК України, підлягає звiльненню вiд кримiнальної вiдповiдальностi на підставі ст..45 КК України, а кримінальне провадження стосовно ОСОБА_4 пiдлягає закриттю.
Щодо стягнення судових витрат суд зазначає наступне.
Згідно з ч.1 ст.126 КПК України суд вирішує питання щодо процесуальних витрат у вироку суду або ухвалою.
Пунктом 3 ч.1 ст.118 КПК України встановлено, що процесуальні витрати складаються, зокрема, із витрат, пов'язаних із залученням потерпілих, свідків, спеціалістів, перекладачів та експертів.
Процесуальні витрати виникають та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, є матеріальними витратами органів досудового розслідування, прокуратури, суду та інших учасників кримінального провадження.
Закриття кримінального провадження стосовно ОСОБА_4 на підставі ст..45 КК України є нереабілітуючою підставою.
Нереабілітуючі підстави закриття кримінального провадження означають, що стосовно особи зібрано достатньо доказів для підозри у вчиненні кримінального правопорушення, однак у силу певних обставин кримінальне провадження щодо цієї особи виключається.
Зазначена підстава дозволяє суду в більш спрощеній формі завершити кримінальне провадження. У разі згоди особи на завершення кримінального провадження у зазначеній формі, без використання своїх прав на доведення своєї невинуватості у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення, всі процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані з розслідуванням кримінального провадження, повинна відшкодувати саме вона.
Саме такі висновки містяться у постанові Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 01.02.2024 (справа № 930/497/23, провадження № 51-4798км23).
Встановлено, що під час досудового розслідування були проведені судово-товарознавча експертиза, вартість якої становить 1514,56грн, судова будівельно-технічна експертиза, вартість якої становить 18659,08грн, судова почеркознавча експертиза, вартість якої становить 3979,50грн.
Отже судові витрати за проведення експертиз на загальну суму 24153,14грн підлягають стягненню з ОСОБА_4 на підставі ст..126, 118 КПК України.
Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлений.
Долю речових доказів слід вирішити відповідно до ст.100 КПК України.
Запобіжний захід обвинуваченій не застосовувався.
Керуючись ст.126, ч.2 ст.284, ч.4 ст.286, ч.3 ст.288, 372, 395 КПК України, суд
Клопотання обвинуваченої ОСОБА_4 про закриття кримінального провадження - задовольнити.
ОСОБА_4 , обвинувачену у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, звільнити від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України у зв'язку з дійовим каяттям.
Закрити кримінальне провадження відносно ОСОБА_4 , внесене до ЄРДР 10.01.2024 за №42024172040000005 за ч.2 ст.367 КК України, у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Стягнути з ОСОБА_4 в дохід держави витрати за проведення експертиз у кримінальному провадженні №42024172040000005 від 10.01.2024 в сумі 24153 (двадцять чотири тисячі сто п'ятдесят три) гривні 14 копійок.
Речові докази: договір поставки від 08.09.2023 №284; додаток №1 до договору поставки від 08.09.2023 №284 (специфікація); додаткова угода від 08.09.2023 №1 до договору поставки від 08.09.2023 №284; додаткова угода від 15.09.2023 №2 до договору поставки від 08.09.2023 №284; додаткова угода від 12.10.2023 №3 до договору поставки від 08.09.2023 №284; додаткова угода від 30.10.2023 №4 до договору поставки від 08.09.2023 №284; видаткова накладна від 15.11.2023 №26; рахунок на оплату від 15.11.2023 №14, платіжна інструкція від 20.11.2023 №2 - після набрання ухвалою суду законної сили повернути Відділу освіти, молоді та спорту Пирятинської міської ради; документи по розрахунковому рахунку ТОВ «Інститут транспортно-енергетичних систем України» за період з 01.09.2023 по 31.12.2023 на електронному носієві інформації та в паперовому вигляді; зразки підпису ОСОБА_4 - залишити в матеріалах кримінального провадження протягом усього часу їх зберігання.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Пирятинський районний суд Полтавської області протягом семи днів з дня її проголошення.
Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали оголошено 10.06.2025.
Суддя ОСОБА_1