Справа № 954/1277/25
Номер провадження 3/954/163/25
11 червня 2025 року с-ще Нововоронцовка
Суддя Нововоронцовського районного суду Херсонської області Каневський В. О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України області стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце реєстрації: АДРЕСА_1 ; місце проживання: АДРЕСА_2 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-7 Кодексу України про адміністративні правопорушення,-
На розгляд до Нововоронцовського районного суду Херсонської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення №73/2025 від 30.05.2025 стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП.
Вирішуючи питання про можливість призначення справи до судового розгляду, суддя встановив, що протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, суд вирішує питання, зокрема, чи належить до його компетенції розгляд даної справи, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Згідно з ч. 1 ст. 276 КУпАП справа про адміністративне правопорушення розглядається за місцем його вчинення.
Так, місцем вчинення адміністративного правопорушення за протоколом про адміністративне правопорушення №73/2025 від 30.05.2025 значиться: вул. Паркова, буд. 15, с-ще Асканія-Нова, Каховський район, Херсонська область, 75230 (юридична адреса Біосферного заповідника «Асканія -Нова» імені Ф. Е. Фальц-Фейна Національної академії аграрних наук України).
Вирішуючи питання про підсудність справи, слід враховувати п.3-1 Розділу ХІІ Закону України «Про судоустрій і статус судів», за яким до набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв'язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності Постановою Верховної Ради України "Про утворення та ліквідацію районів" від 17 липня 2020 року № 807-IX, але не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX.
Тобто, ліквідація районів не вплинула на зміну підсудності справ, оскільки таку зміну відтерміновано на строк не довше ніж один рік з дня припинення чи скасування воєнного стану на території України.
Відтак, справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем вчинення адміністративного правопорушення та підсудні судам, підсудність яких поширюється на вже ліквідовані райони.
Селище Асканія-Нова Асканія-Нової територіальної громади до прийняття постанови ВРУ №807-IX "Про утворення та ліквідацію районів" належало до Чаплинського району Херсонської області. Тому, територіальна підсудність даної справи належить Чаплинському районному суду Херсонської області.
Відповідно до рішення Вищої ради правосуддя від 30.05.2023 №566/0/15-23 запропоновано змінити територіальну підсудність судових справ судів Херсонської області, а саме: Бериславського районного суду Херсонської області, Високопільського районного суду Херсонської області, Іванівського районного суду Херсонської області, Скадовського районного суду Херсонської області, Каланчацького районного суду Херсонської області, Чаплинського районного суду Херсонської області шляхом передачі судових справ Великоолександрівському районному суду Херсонської області.
Враховуючи рішення ВРП № 566/0/15-23, територіальна підсудність справ Чаплинського районного суду Херсонської області визначена за Великоолександрівським районним судом Херсонської області, а тому саме останньому суду підсудна вказана справа.
Разом з тим, Кодексом України про адміністративні правопорушення не передбачена можливість направляти до іншого суду справи про адміністративні правопорушення, непідсудні даному суду. У разі встановлення, що підсудність справи належить іншому суду, протокол про адміністративне правопорушення підлягає поверненню до органу, з якого він надійшов, для належного спрямування, оскільки наявна дискреція повноважень такого органу направляти справи і суд таких повноважень не має. Однак враховуючи, що справа надійшла саме від Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України області, протокол підлягає поверненню саме Управлінню стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, як органу від якого надійшов протокол про адміністративне правопорушення.
Керуючись ст.276 КУпАП,-
Протокол про адміністративне правопорушення №73/2025 від 30.05.2025 стосовно ОСОБА_1 , за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.172-7 КУпАП - повернути до Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України області (місцезнаходження: вул. Лютеранська, буд. 4, м. Херсон, Херсонська область, 73000).
Постанова оскарженню не підлягає.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття.
Суддя В.О. Каневський