Справа № 954/28/23
Номер провадження 1-кп/954/8/25
11 червня 2025 рокус-ще Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Нововоронцовського районного суду Херсонської області кримінальне провадження №22022230000000439, внесеного до ЄРДР 03.10.2022 за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки с. Сварицевичі Дубровського району Рівненської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючої за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимої, не є депутатом будь-якого рівня,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,-
Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним
Згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Всупереч вказаним нормам міжнародного гуманітарного права президент російської федерації володимир путін, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф, діючи всупереч вимогам п.п. 1,2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил рф на територію України.
Так, 24.02.2022, на виконання вищевказаного наказу, військовослужбовці збройних сил російської федерації та федеральної служби військ національної гвардії російської федерації, шляхом збройної агресії, з погрозою застосування військового озброєння, яке перебувало у їх розпорядженні та фактичного його застосування, незаконно вторглись на територію суверенної держави, через державні кордони в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші критичні об'єкти цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення для держави України, та здійснили тимчасову окупацію частини вказаних територій.
З метою протидії збройній агресії 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» через військову агресію рф проти України, на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ.
У подальшому 15.03.2022 Законом України затверджено Указ Президента України від 14.03.2022 № 133/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 26.03.2022 строком на 30 діб.
21.04.2022 Законом України затверджено Указ Президента України від 18.04.2022 № 259/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено його з 05 години 30 хвилин 25.04.2022 строком на 30 діб.
22.05.2022 Законом України затверджено Указ Президента України від 17.05.2022 №341/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким передбачено його продовження з 05 години 30 хвилин 25 травня 2022 року строком на 90 діб.
15.08.2022 Законом України затверджено Указ Президента України від 12.08.2022 №573/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено його з 05 години 30 хвилин 23 серпня 2022 року строком на 90 діб.
16.11.2022 Законом України затверджено Указ Президента України від 07.11.2022 №757/2022 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено його з 05 години 30 хвилин 21 листопада 2022 року строком на 90 діб.
06.02.2023 Законом України затверджено Указ Президента України від 06.02.2023 № 58/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено його з 05 годин 30 хвилин 19 лютого 2023 року строком на 90 діб.
Таким чином, у період з 5 години 30 хвилин 24.02.2022 по цей час на всій території України введено та діє правовий режим воєнного стану, що пов'язано із розв'язанням рф військової агресії проти України та веденням повномасштабних бойових дій на території України.
Відповідно до статті 1 Резолюції 3314 Генеральної Асамблеї ООН від 14 грудня 1974 року (далі - Резолюція 3314) - «Використання збройної сили державою першою в порушення Устава є primafacie свідоцтва акта агресії».
Таким чином, з 24.02.2022 і по цей день, дії російської федерації проти України підпадають під пункти, передбачені ст. 3 Резолюції 3314, а тому такі дії слід кваліфікувати саме як акт агресії рф проти України.
Починаючи з 24.02.2022, збройні формування російської федерації вторглися на територію Каховського району Херсонської області, та встановили контроль над нею, у тому числі через створені окупаційні адміністрації.
Тобто, відповідно до ст. 42 Гаазького положення від 18.10.1907, територія Каховського району Херсонської області є окупованою, оскільки фактично перебуває під владою збройних сил рф.
Окрім того, відповідно до додатку до наказу міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» зазначено, що Зеленопідська сільська територіальна громада Каховського району Херсонської області є тимчасово окупованою російською федерацією територією України.
Відповідно до п. 7 ст.1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована російською федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація російської федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації російської федерації.
Статтею 17 Конституції України передбачено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст. 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов'язком громадян України.
Статтею 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Достовірно знаючи про вищевказані обставини, які є загальновідомим фактом, ОСОБА_8 , являючись громадянином України, фактично проживаючи в с. Федорівка Зеленопідської сільської територіальної громади Каховського району Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення цього населеного пункту збройними силами російської федерації, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а її територія в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що територія Каховського району Херсонської області є невід'ємною складовою частиною України, перебуваючи у невстановлений час та невстановленому місці (більш точний час не встановлено, але не пізніше середини серпня 2022 року), реалізуючи прямий умисел, добровільно погодилася на зайняття посади в незаконно створеній окупаційною владою адміністрації на тимчасово окупованій території, та обійняла посаду так званої «голови Федорівського територіального управління Каховської військово-цивільної адміністрації», яке здійснює свою діяльність на території Зеленопідської сільської територіальної громади Каховського району Херсонської області.
В середині серпня 2022 року (більш точного часу та дати не встановлено), ОСОБА_8 , перебуваючи в публічному місці біля продовольчого магазину в с. Федорівка Зеленопідської сільської територіальної громади Каховського району Херсонської області, повідомила місцевим жителям вказаного населеного пункту про призначення її окупаційною владою на посаду голови Федорівського територіального управління Каховської військово-цивільної адміністрації.
ОСОБА_8 , зайнявши вказану вище посаду у незаконно створеному на тимчасово окупованій території органі, здійснювала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо формування та функціонування Федорівського територіального управління Каховської військово-цивільної адміністрації на території Зеленопідської сільської територіальної громади Каховського району Херсонської області, підконтрольної окупаційним військам російської федерації, зобов'язувала фізичних і юридичних осіб підпорядковуватися окупаційній адміністрації, вимагала дотримуватись режиму, який встановлено окупаційними військами.
Застосовані судом правові процедури.
Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia)
З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_8 , дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_8 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, надійшов до Нововоронцовського районного суду Херсонської області для розгляду по суті.
Ухвалою суду від 29 січня 2024 року було призначено підготовче судове засідання.
Суд від призначення обвинувального акта до підготовчого судового засідання та до ухвалення рішення про проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої, провів підготовчі судові засідання.
Про всі зазначені вище судові засідання обвинувачена повідомлялася про судовий розгляд кримінального провадження стосовно неї шляхом: публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», сайті Офісу Генерального прокурора та через оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України». Обвинувачена мала можливість прибути до суду та скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, користуватись своїми правами та подати до суду будь-які клопотання чи заяви.
До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.
При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.
Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
На виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченої ОСОБА_8 до призначених судових засідань здійснювались шляхом публікації судових викликів у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме: у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора. Також, відповідні повідомлення про виклик до суду були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Нововоронцовського районного суду Херсонської області щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.
Водночас, не зважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_8 на підконтрольній території України, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останньої за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.
З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена була обізнана щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.
Щодо забезпечення права на захист
Відповідно до ч. 2 ст. 47 КПК України захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 КПК України суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог ст. 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника. У цьому провадженні участь захисника є обов'язковою з огляду на положення ч. 1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні тяжкого злочину.
Разом з цим, стосовно ОСОБА_8 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженні є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.
Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, суд у повному обсязі забезпечив участь захисника в захисті інтересів обвинуваченої.
З урахуванням зазначеного, ухвалою суду від 19.09.2024 клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду за обвинуваченням ОСОБА_8 було задоволено.
За час судового розгляду обвинувачена могла визначитися з провадженням проти неї, та усвідомлюючи, що у неї виник юридичний обов'язок постати перед судом, однак не змінила свою процесуальну поведінку та продовжила подальше ухилення від виконання своїх процесуальних обов'язків.
Підсумовуючи, суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового за спеціальною процедурою «in absentia», суд виконав та дотримав у повному обсязі.
Позиція сторін кримінального провадження
Прокурор ОСОБА_5 за результатами розгляду кримінального провадження у ході судових дебатів висловив позицію, щодо повної доведеності вини обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення. Просив визнати обвинувачену ОСОБА_8 винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, та призначити відповідне покарання в межах вказаної санкції статті, застосувавши додаткове покарання: у виді позбавлення права обіймати певні посади з конфіскацією всього майна.
Захисник ОСОБА_6 за результатами розгляду кримінального провадження просив врахувати встановлені судом обставини та ухвалити законне та справедливе рішення.
Докази, досліджені судом на підтвердження вини та обставин вчиненого кримінального правопорушення
Відповідно до ст.ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ухвали слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 17 травня 2023 року, в даному кримінальному провадженню здійснювалося спеціальне досудове розслідування.
Так, вина ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються в між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:
- з протоколу огляду від 02.02.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 за яким була оглянута сторінка телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де міститься публікація у формі тексту та відеофайлу, датована 10 жовтня 2022 року, підписана «Жители Федоровского ТУ благодарят главу за профессионализм и реальную работу».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту: «Жители Федоровского ТУ благодарят главу за профессионализм и реальную работу
ОСОБА_9 выражают слова благодарности и уважения главе ТУ ОСОБА_10 : "Она очень старается для людей, стариков, детей. Помогает оформлять жителям документы для получения пенсии, помощи. При ОСОБА_11 стало что то делаться".
" ОСОБА_12 всегда приветлива, откликается на все наши просьбы, обращения, старается решать все наши вопросы. Всегда находится на рабочем месте, ее искать не надо, всегда выслушает. С людьми приветлива, никогда не ответит хамством, даже если мы не всегда правы".
"Мы очень благодарны ОСОБА_11 , за то что она взялась за работу в такое не простое время, когда все было разворовано и разгромлено. Она очень заботиться о людях"…».
Також, у вказаній публікації міститься відеофайл в якому невідомі особи виславлюють подяку голові Федорівського територіального управління ОСОБА_8 .
- з протоколу огляду від 07.02.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_4 за яким була оглянута сторінка телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де міститься публікація у формі тексту та фотоматеріалів, датована ІНФОРМАЦІЯ_5 , підписана « ОСОБА_13 сотрудники теруправления получили российские паспорта».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту:
«Все больше жителей Каховского муниципального округа получают российские паспорта.
В преддверии Нового года сотрудники Федоровского теруправления получили паспорта РФ. На торжественной церемонии жители ОСОБА_14 отметили, что просто разрывались от эмоций: были и слёзы радости, и волнение, и восторг.
"Для меня это самый лучший подарок в преддверии праздника. Голос дрожит, сердце бьется. Восторг, восторг. Мы русские! Какой восторг", поделилась чувствами по поводу получения российского паспорта ОСОБА_15 , сотрудница теруправления.
«Это волнительный и значимый день, который, уверенна, запомнится надолго. Мы сделали свой выбор и стали частью нашей великой страны. Отныне мы - полноправные граждане россии! Искренне поздравляю вас с этим событием! Счастья вам, семейного тепла, здоровья, мирного неба! С возвращением домой», - поздравила сотрудников теруправления ОСОБА_12 , глава ТУ…».
Також, у вказаній публікації містяться фотоматеріали на яких зображено декілька осіб, де другою зліва стоїть ОСОБА_8 ;
- з протоколу огляду від 07.02.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 за яким було оглянута сторінка російського пропагандиського інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », де міститься публікація у формі тексту та фотоматеріалів, датована 13 грудня 2022 року, підписана « ОСОБА_16 ТУ получили пенсионные выплаты за октябрь».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту:
«Жители Федоровского ТУ получили пенсионные выплаты за октябрь
Глава Федоровского ТУ ОСОБА_10 посещает даже самые маленькие села управления: Сокирки и ОСОБА_17 . И ведёт там прием граждан по разным вопросам, собирает документацию для оформления жителям помощи. Также ОСОБА_12 приехала не с пустыми руками, а привезла жителям гостинцы.
Руководство теруправления заботиться о жителях самых маленьких сел нашего округа».
Також, у вказаній публікації міститься фото на якому ОСОБА_8 сидить за столом, а позаду на ліжку сидять дві особи похилого віку;
- з протоколу огляду від 07.02.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_6 за яким було оглянута сторінка російського пропагандиського інтернет ресурсу « ІНФОРМАЦІЯ_7 », де міститься публікація у формі тексту та фотоматеріалів, датована 16 січня 2023 року, підписана «Воронежские военные раздают белый хлеб всем жителям Федоровского теруправления».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту:
«Воронежские военные раздают белый хлеб всем жителям Федоровского теруправления
Российские военнослужащие организовали доставку свежего хлеба для мирного населения Федоровского ТУ. Глава теруправления ОСОБА_10 развезла всем жителям хлеб.
Кроме того, военные раздали гуманитарную помощь праздничные дни для жителей сел теруправления. Граждане получили крупы, макароны, масло, чай, консервы, сахар, конфеты и медикаменты.
Слова благодарности и бесконечной признательности в адрес российских военнослужащих звучат от жителей теруправления. Люди благодарны за помощь, за смелость и готовность встать на защиту мирных граждан от киевских националистов».
Також, у вказаній публікації міститься відеофайл в якому невідомі особи висловлюють подяку голові Федорівського територіального управління ОСОБА_8 ;
- з протоколу огляду від 08.02.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_2 за яким було оглянута сторінка телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де міститься публікація у формі тексту та фотоматеріалів, датована ІНФОРМАЦІЯ_8 , підписана «В Фёдоровке продолжаются работы по наведению порядка».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту:
«В Фёдоровке продолжаются работы по наведению порядка
На территории Федоровского территориального управления продолжаются выполнятся работы по благоустройству и наведению порядка:
-были побелены бордюры;
-приведена в порядок территория прилегающая к Дому культуры и зданию местного управления.
«Я ценю уважаю моих сотрудников за нелегкий труд, за профессионализм, умение стойко переносить трудности и преданность избранному делу. Для меня большая радость работать с такими людьм юдьми. Я им очень признательна за хорошую работу» - выразила свою вою благодарность сотрудникам глава Федоровского ения ОСОБА_10 . теруправления
Село развивается, впереди новые планы и идеи!»;
Також, у вказаній публікації міститься фотоматеріали на яких зображено групу осіб в кількості шість чоловік, які стоять на фоні приміщення сірого кольору на якому прикріплений прапор рф. Серед осіб, які стоять перед приміщенням, друга злів стоїть ОСОБА_8 та тримає в руках прапорець рф;
- з протоколу огляду від 08.02.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 за яким була оглянута сторінка телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_10 », де міститься публікація у формі тексту та фото і відеоматеріалів, датована 07 лютого 2023 року, підписана «Рубрика «Знайомтесь із Зрадником».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту:
«Рубрика «Знайомтесь зі Зрадником»
Сьогодні в рубриці наша стара знайома ОСОБА_8 гауляйтер Федорівського територіального управління Каховського району.
За даними місцевих мешканців ОСОБА_8 приїхала з Донецької області, як переселенка та з початку повномасштабної війни почала активно допомагати окупантам. На даний час вказана особа втратила будь-яке відчуття реальності та в повній мірі відчула себе місцевою «Хазяйкою», яка за допомогою погроз та під прикриттям військових зс рф віджимає майно та землі мешканців села Федорівка.
Поряд з цим, ОСОБА_8 особа досить неадекватна, ми зробили підборку відео її діяльності та виступів на підтримку рф, як кажуть справжній цвіт нації, краща з кращих».
Також, у вказаній публікації міститься фото- та відеоматеріали, де на фото зображено сторінка паспорту громадянки рф з наступними даними ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пол женский, место рождения: с. Сварицевини Дубровицкий р-н Ровенская обл. та номер паспорту НОМЕР_1 , a також фото особи зовні схожа на ОСОБА_8 .
Також на першому відео знаходиться група осіб в кількості 5 чоловік, четверо сидять за столом, а одна із них це ОСОБА_8 стоїть і тримає прапорець рф, поряд з цим вказана особа вигукує текст наступного змісту: «Мы назад присоединились к матушке россии, слава россии, слава россии». На другому відео розміщена ОСОБА_8 на фоні входу в будівлю та тримає в руках прапорець рф, поряд з цим вказана особа вигукує текст наступного змісту: «Назад домой, слава россии, слава россии, слава россии, слава россии»;
- з протоколу огляду від 21.03.2023 вбачається, що об'єктом огляду є мобільний телефон Xiaomi Mi Max, IMEII: НОМЕР_2 , IMEI2: НОМЕР_3 , IMEID: НОМЕР_4 , який перебуває у власності громадянина ОСОБА_18 , ІНФОРМАЦІЯ_11 .
В ході огляду вказаного мобільного телефону встановлено, що в ньому міститься сім-карта оператора «Vodafone Україна».
Після розблокування мобільного телефону на його головному екрані виявлено ярлик з назвою «Telegram», в якому наявна «Telegram» сторінка на ім'я ОСОБА_19 номер НОМЕР_5 у вказаній сторінці наявні бесіда під назвою « ОСОБА_20 ».
В ході огляду вищевказаної бесіди було виявлено 6 фотознімків екрану на яких містяться дані, щодо голови Федорівського територіального управління Каховського ВГА (окупаційної) ОСОБА_8 .
Так, на фото №1 зображено картка з надписом на російській мові «Служебное удостоверение ОСОБА_10 » наявна печать красного кольору з надписом «Каховская военно-гражданская администрация 022101277», а знизу надпис на російській мові «Глава Каховской ВГА ОСОБА_21 » та підпис. На фото №2 зображена картка на якій міститься напис на російській мові «Каховская военно-гражданская администрация» та міститься зображення прапору та гербу рф.
На знімку №3 повторюється знімок №1, а на фото №4 зображено документ з надписом на російській мові «Штатное расписание сельского совета с. Федоровка на август 2022 года» міститься табличка з даними та знизу сторінки надпис на російській мові «Глава сельского совета» підпис та надпис ОСОБА_8 .
В подальшому на знімку №5 зображено документ на бланку «Каховской военно-гражданской администрации», під бланком міститься напис на російській мові «Сотрудники Федоровского ТУ», а також міститься табличка з ПІБ співробітників та посадами, де ОСОБА_8 вказана, як голова Федорівського ТУ. На фото №6 зображено документ на якому міститься надпис на російській «о поделаной работе за период с 16.01.2023 по 20.01.2023 г.г. «Федоровское территориальної управление».
Крім того, в бесіді міститься напис в якому йдеться, що особа в документах, це ОСОБА_22 голова сільської ради від окупаційних органів влади;
- з протоколу огляду від 02.05.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відкритий ресурс мережі Інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_12 за яким була оглянута сторінка телеграм-каналу « ІНФОРМАЦІЯ_3 », де міститься публікація у формі тексту та відеоматеріалу, датована 18 квітня 2023 року, підписана «Прощай, Украина!».
У вказаній публікації міститься текст російською мовою наступного змісту:
«Прощай, Украина!
Глава Федоровского теруправления ОСОБА_10 присоединилась к "Эстафете принципов" и избавилась от украинского паспорта.
"Эстафете принципов" дал старт Глава Каховской администрации ОСОБА_23 , сутью которой является отказ от украинского гражданства сотрудниками органов исполнительной власти и бюджетных организаций.
"Я долго ждала россию!", - отметила глава Федоровского ТУ»;
Також на відео знаходиться ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка виступає на фоні зруйнованої будівлі в ході виступу вищевказана особа розриває паспорт громадянки України та кидає його на землю.
- висновком експерта № СЕ-19/115-23/6744-ФП від 01.06.2023, згідно з яким ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ймовірно, зображена у відеозаписі з назвою «Логвин грамота.mp4» у проміжок часу з по 00:01:55 до 00:02:06.
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зображена на фото з назвою «Фото-1.jpg», який записаний на диск до протоколу огляду від 10.03.2023.
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ймовірно, зображена у відеозаписі з назвою «Відео ОСОБА_8 відмова від паспорту.mp4» у проміжок часу з по 00:00:01 до 00:01:37.
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ймовірно, зображена на фото з назвою «Фото-1-jpg», яке є додатком до протоколу огляду від 07.02.2023;
Свідок ОСОБА_24 в судовому засіданні пояснила, що на час вторгнення окупаційними військами проживала в с-щі Федорівка Каховського району Херсонської області. Працювала директором школи. З окупованої території виїхала 27.09.2022. Обвинувачена ОСОБА_8 зайняла посаду голови с-ща Федорівка, при цьому звільнила легального голову селища з посали та самовільно зайняла дану посаду. Із будівлі селищної ради зняла Українську символіку та почепила символіку рф . Дослівно «Рвала» паспорти громадянина України, змушувала громадян України отримати громадянство рф, якщо останні здійснювали супротив, то обвинувачена викликала «кадировців» для покарання громадян України.
Також, як зазначила свідок, 02.09.2022 ОСОБА_8 особисто звільнила її з посади директора школи та під час розмови обвинувачена представила себе головою Федорівської ТГ, погрожувала та забрала ключі від приміщення школи. Ключі передала ОСОБА_8 та її водію ОСОБА_25 . В подальшому для передачі майна школи вони втрьох поїхали до школи, де обвинувачена перейняла майно. Водночас, обвинувачена ОСОБА_8 пропонувала бути директором школи під юрисдикцією рф, свідок відмовилась, тоді ОСОБА_8 почала погрожувати.
Також ОСОБА_24 додала, що обвинувачена до окупації селища ніде не працювала.
Щодо примусу, свідок вважає, що обвинувачена діяла добровільно, ОСОБА_8 говорила, що «пришли наши», очолювати посаду голови ніхто її не змушував.
Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom). Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
Під час судового розгляду не встановлено жодних фактів, які б свідчили, що обвинувачена діяла під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли іноземну державу рф.
Дослідивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так і їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду (стороною обвинувачення), є вагомими для того, щоб визнати обвинувачену винною у пред'явленому їй обвинуваченні, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011.
Суд також встановив, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Суд використав всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також суд у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.
Окупаційна адміністрація російської федерації - це сукупність державних органів і структур російської федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних російській федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України»).
У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення тимчасово окупована територія України (у даному випадку на час вчинення кримінального правопорушення).
У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами ст. ст. 39, 40 КК України, однак яких суд у цьому кримінальному провадженні не встановив.
Таким чином, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_8 доведена поза розумним сумнівом у повному обсязі, оскільки доведена належним та достатнім обсягом доказів.
Оцінка суду
Аналізуючи досліджені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів, з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недостовірними чи недопустимими.
Аналізуючи надані стороною обвинувачення докази, суд робить наступні висновки:
- Щодо добровільного зайняття посади в незаконних органах влади обвинуваченою:
Докази: Протоколи огляду Telegram-каналів "Администрация Каховского МО" та "Правда Таврії", а також мобільного телефону ОСОБА_18 підтверджують, що ОСОБА_8 обіймала посаду "Голови Федоровського територіального управління" у незаконному органі влади, створених окупаційною адміністрацією рф. Зокрема, посвідчення, штатний розпис, переписка свідчать про її офіційне оформлення на цій посаді.
Свідок ОСОБА_24 : прямо зазначила, що ОСОБА_8 "самовільно зайняла дану посаду" і ніхто її не змушував, а сама ОСОБА_8 говорила: "пришли наши". Це є ключовим доказом добровільності.
Отже суд робить наступні висновки, що ОСОБА_8 добровільно зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій у окупаційних органах влади, створених на тимчасово окупованій території.
- Щодо виконання організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій:
Докази: Публікації в Telegram-каналах та на пропагандистському ресурсі "ZOV Херсон" описують дії ОСОБА_8 : організація отримання пенсійних виплат, допомоги, прийом громадян, контроль за благоустроєм, розвезення "гуманітарної допомоги" та хліба від російських військових, координація співробітників ТУ.
Документи з телефону ОСОБА_18 (штатний розпис, звіт про виконану роботу) підтверджують її управлінські функції.
Свідок ОСОБА_24 зазначила, що ОСОБА_8 звільнила її з посади директора школи, забрала ключі, витребувала майно школи, пропонувала працювати під юрисдикцією рф.
Ці докази в сукупності свідчать про те, що ОСОБА_8 не просто формально обіймала посаду, а активно виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції на тимчасово окупованій території в інтересах держави-агресора.
- Щодо взаємодії з державою-агресором:
Докази: Отримання посвідчення від "Каховської військово-цивільної адміністрації", підписаного "Главою Каховської ВЦА ОСОБА_26 ", яка є окупаційною структурою рф.
Розповсюдження "гуманітарної допомоги" та хліба від "воронезьких військових" та російських військовослужбовців.
Просування російського громадянства та участь у церемоніях отримання паспортів рф. Присутність прапорів рф на фотографіях та тримання їх самою ОСОБА_8 . Прямі вислови подяки росії та її символіці ("слава россии", "назад домой", "присоединились к матушке россии"). Зміна української символіки на російську в будівлі селищної ради. Виклик "кадировців" у разі спротиву громадян України.
Наявність системної взаємодії ОСОБА_8 з органами та представниками держави-агресора, свідчить про її підпорядкування та діяльність в інтересах окупаційної влади рф.
- Прямий умисел вчинення кримінального правопорушення обвинуваченою:
Докази: Свідоме зайняття посади, зняття української та встановлення російської символіки. Активна пропагандистська діяльність: заклики до отримання російських паспортів, розривання паспорта громадянина України, публічні виступи на підтримку рф.
Висловлювання ОСОБА_8 : "Я долго ждала россию!", "Мы русские! Какой восторг", "пришли наши", "присоединились к матушке россии, слава россии".
Наведені докази вказують на прямий умисел ОСОБА_8 на вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч.5 ст.111-1 КК України. Її дії були свідомими, цілеспрямованими та відповідали її особистим переконанням, а не примусу. Свідок ОСОБА_24 прямо зазначила, що примусу не було.
Загальний висновок:
Наявні докази вказують на те, що ОСОБА_8 у період окупації частини Херсонської області російською федерацією здійснювала публічну діяльність на посаді голови Федорівського територіального управління, співпрацювала з окупаційною адміністрацією рф, публічно підтримувала її дії та політику, а також виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції в її інтересах. Публічна відмова від громадянства України та підтримка "російської державності" є особливо вагомим доказом вчинення вищезазначених дій обвинуваченою - добровільно.
Враховуючи наведене, суд вважає, що дії ОСОБА_8 правильно кваліфіковані за: ч. 5 ст. 111-1 КК України, кваліфікуючими ознаками якого є: добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора.
Мотиви призначення покарання та ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку і положення закону, якими керувався суд
Призначаючи покарання ОСОБА_8 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, суд врахував:
- ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, а саме вчинене кримінальне правопорушення, яка за ст.12 КК України яке відноситься до тяжких злочинів;
- умисне вчинення ОСОБА_8 кримінального правопорушення;
- суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, а саме те, що злочин характеризуються підвищеною суспільною небезпекою, оскільки вчинений проти основ національної безпеки України;
- відсутність обставин, які відповідно до ст. 66 КК України, пом'якшують покарання обвинуваченої ОСОБА_8 ;
- наявність обставин, які відповідно до ст. 67 КК України, обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_8 , а саме: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Підстави для застосування положень ст. 69, 75 КК України відсутні, оскільки відсутні обставини, передбачені ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених обвинуваченим кримінальних правопорушень з огляду на вчинення ОСОБА_8 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України.
З огляду на викладене, суд призначає ОСОБА_8 основне покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років, яке за викладених вище обставин кримінального провадження та особи обвинуваченої ОСОБА_8 буде цілком справедливим та пропорційним, необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, відповідатиме меті покарання, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади або займатися певною діяльністю, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_8 додаткове покарання у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління і місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги строком на 15 (п'ятнадцять) років, та враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті. У даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органів які надають публічні послуги в Україні.
Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу. Санкцією частини 5 статті 111-1 КК України передбачена можливість застосування додаткового покарання у вигляді конфіскації майна. Суд дійшов висновку, що таке додаткове покарання ОСОБА_8 є необхідним та достатнім для її виправлення і попередження вчинення нею кримінальних правопорушень, оскільки забезпечить у сукупності з іншими складовими покарання найбільший виховний ефект покарання.
Початок строку відбування покарання ОСОБА_8 слід обраховувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто із дня фактичного його затримання.
Щодо запобіжного заходу, суд враховував, що ухвалою слідчого судді від 11.05.2023 ОСОБА_8 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити без змін.
Враховуючи, що судом призначається додаткове покарання у вигляді конфіскації майна обвинуваченої, не підлягає скасуванню арешт до виконання вироку в частині конфіскації майна, накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 18.05.2023 (справа №490/3925/23) на майно, яке належить ОСОБА_8 .
Витрати на залучення експерта при проведенні судово-портретної експертизи за експертною спеціалізацією 6.2 (Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями) №СЕ-19/115-23/6744-ФП від 01.06.2023 у розмірі 5258,00 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят вісім гривень 00 копійок), суд, з урахуванням положень ч. 2 ст. 124 КПК України, стягує з обвинуваченого.
Питання щодо речових доказів суд вирішує відповідно до ст. 100 КПК України.
Цивільний позов у вказаному кримінальному провадженні не заявлявся.
Речові докази відсутні.
Керуючись ст. ст. 323,369-376,615 КПК України, -
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 10 (десять) років позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління і місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього належного їй майна.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою обраний стосовно ОСОБА_8 залишити до набрання вироком законної сили.
Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій ОСОБА_8 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня її фактичного затримання та взяття під варту.
Строк додаткового покарання ОСОБА_8 у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління і місцевого самоврядування, у державних та комунальних підприємствах, установах та організаціях, що надають публічні послуги рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Арешт накладений ухвалою слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва від 18.05.2023 (справа №490/3925/23) на майно: житловий будинок, загальною площею 50,1 кв. м, житлова площа 28, 5 кв. м, розташований за адресою: АДРЕСА_2 , який належать на праві приватної власності ОСОБА_8 - залишити до виконання вироку суду в частині конфіскації майна.
Стягнути з ОСОБА_8 витрати на користь держави за проведення судово-портретної експертизи за експертною спеціалізацією 6.2 (Ідентифікація особи за ознаками зовнішності за матеріальними зображеннями) №СЕ-19/115-23/6744-ФП від 01.06.2023 у розмірі 5258,00 (п'ять тисяч двісті п'ятдесят вісім гривень 00 копійок).
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Вирок може бути оскаржений до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сил після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1