Справа № 954/359/23
Номер провадження 1-кп/954/39/25
09 червня 2025 рокус-ще Нововоронцовка
Нововоронцовський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,
прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Нововоронцовського районного суду Херсонської області кримінальне провадження №42022232190000091, внесеного до ЄРДР 14.05.2022 за обвинуваченням:
ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, уродженки смт. Любимівка Каховського району Херсонської області, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої, не є депутатом будь-якого рівня,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1КК України,
Формулювання обвинувачення, визнаного судом доведеним
24.08.1991 Верховною Радою УРСР схвалено Акт проголошення незалежності України, яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави - Україна.
У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 зазначено, що Верховна Рада УРСР проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Положеннями Конституції України передбачено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою.
Згідно з ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов'язком громадян України.
Ґрунтуючись на Декларації про державний суверенітет України та Конституції України, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.
Відповідно до пунктів «а», «b», «c», «d, «g» статті 3 Резолюції 3314 (ХХІХ) Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних націй «Визначення агресії» від 14 грудня 1974 року застосування російською федерацією збройної сили проти України становить злочин збройної агресії та порушує Меморандум про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05 грудня 1994 року.
У світлі положень IV гаазької конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додатка до неї: Положення про закони і звичаї війни на суходолі від 18 жовтня 1907 року, Женевської конвенції про захист цивільного населення під час війни від 12 серпня 1949 року та Додаткового протоколу женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, що стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів (Протокол 1) від 08 червня 1977 року, одним із наслідків збройної агресії російської федерації проти України стала тимчасова окупація частини території України.
Резолюцією Генеральної асамблеї Організації Об'єднаних Націй «Агресія проти України» A/RES/ES-11/1 від 02 березня 2022 року визнається, що російська федерація (далі - рф) вчинила агресію проти України, порушивши базові норми ООН, і від російської організації вимагається припинити збройну агресію проти України, включаючи де окупацію Криму та Донбасу, негайно, повністю та безумовно вивести всі свої збройні сили з території України в межах міжнародно визнаних кордонів.
Рішенням міжнародного суду Організації Об'єднаних Націй від 16 березня 2022 року на найвищому юридичному рівні констатовано факт вторгнення рф на територію України.
24.02.2022 президент рф оголосив початок, так званої «спеціальної військової операції», наслідком чого є повномасштабне збройне вторгнення на територію України, що полягає у здійсненні окупації частини території суверенної держави Україна, в тому числі Херсонської області, за допомогою збройних формувань рф, що складаються з регулярних з'єднань та підрозділів, підпорядкованих міністерству оборони російської федерації, підрозділів та спеціальних формувань, підпорядкованих іншим силовим відомствам російської федерації, озброєних банд та груп найманців, створених, підпорядкованих, керованих російською федерацією, а також за допомогою окупаційної адміністрації російської федерації, яку складають її державні органи та структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні рф самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях України.
З метою протидії збройній агресії рф 24.02.2022 Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», на підставі пропозицій Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. Зазначений Указ затверджений прийнятим Верховною Радою України Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ. У подальшому воєнний стан в Україні неодноразово продовжувався, востаннє 02.05.2023 Законом України затверджено Указ Президента України від 01.05.2023 №254/2023 «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», яким продовжено його продовжується з 05 години 30 хвилин 20 травня 2023 року строком на 90 діб.
Так, 24 лютого 2022 року військовослужбовці збройних сил російської федерації та підконтрольні їм учасники незаконних збройних формувань шляхом збройної агресії незаконно вторглись на територію України через державні кордони України в Харківській, Київській, Сумській, Чергінівській, Миколаївській, Запорізькій, Херсонській, інших областях та здійснили напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, після чого здійснили окупацію частини України, в тому числі міста Херсонської області.
Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» 1207-VII, від 15.04.2014, тимчасово окупована російською федерацією територія України є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Тимчасова окупація рф територій України, визначених частиною 1 статті 3 Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для рф жодних територіальних прав.
За державою Україна, територіальними громадами сіл, селищ, міст, розташованих на тимчасово окупованій території, органами державної влади, органами місцевого самоврядування та іншими суб'єктами публічного права зберігається право власності, інші речові права на майно, у тому числі на нерухоме майно, включаючи земельні ділянки, що знаходиться на тимчасово окупованій території.
Згідно статті 42 IV-ї Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї - Положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року), територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під армією супротивника.
Відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України № 309 від 22.12.2022 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» Каховська міська територіальна громада з 24.02.2022 перебуває в тимчасовій окупації.
Після окупації території Каховської міської територіальної громади Херсонської області представниками збройних формувань російської федерації встановлено фактичний контроль над суспільним життям на цій території України та узурповані всі владні повноваження шляхом збройного захоплення адміністративних будівель органів державної влади та місцевого самоврядування, встановлення інституту військових комендатур, впровадження тотального контролю та жорсткого управління у всіх сферах життєдіяльності громади міста, фактичної ліквідації приватної власності, пересування та волевиявлення, а також шляхом повсякденного залякування населення, застосування фізичного та психологічного впливу окремих категорій та верств населення, в тому числі незаконного позбавлення волі діючих представників органів державної влади України та місцевого самоврядування.
Разом з тим, не пізніше 26.04.2022, представники збройних формувань рф, а саме, так званим «ВОЕННЫМ КОМЕНДАНТОМ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ» всупереч порядку, встановленого Конституцією України, Законами України «Про місцеві державні адміністрації», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та іншими нормативно-правовими актами, на тимчасово окупованій території Каховської міської територіальної громади Херсонської області цілеспрямовано створено підпорядковану, керовану та фінансовану російською федерацією окупаційну адміністрацію м. Каховка - так звану «КАХОВСКУЮ ВОЕННО-ГРАЖДАНСКУЮ АДМИНИСТРАЦИЮ», в яку входили органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованою територією Каховської міської територіальної громади, з метою подальшого утримання адміністративно-політичного контролю на захопленій військовим шляхом території та реалізації всіх узурпованих владних повноважень.
При цьому, представники контрольованого російською федерацією вказаного вище самопроголошеного органу узурпували виконання владних функцій держави, а також легітимних державних та комунальних підприємств, установ, організацій на території Каховської міської територіальної громади Херсонської області та мали за мету інтеграцію і подальше незаконне включення захопленої частини суверенної України до складу російської федерації.
15.07.2022, так званою «ВОЕННО-ГРАЖДАНСКОЙ АДМИНИСТРАЦИЕЙ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ» зареєстровано, в так званому «Єдиному державному реєстрі юридичних осіб», «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ «КАХОВСКАЯ ШКОЛА № 5», за адресою: м. Каховка вул. Велика Куликовська, буд. 128, де згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, знаходиться: Каховська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів №5 Каховської міської ради, ідентифікаційний код юридичної особи 24754956, за адресою: м. Каховка вул. вул. Велика Куликовська (Карла Маркса), 128.
Між тим, відповідно до ст. 2 Закону України «Про повну загальну середню освіту» встановлено, що законодавство України про загальну середню освіту складається з Конституції України, Закону України "Про освіту", цього Закону, інших актів законодавства у сфері освіти і науки та міжнародних договорів України, укладених в установленому законом порядку.
В свою чергу, згідно листа Міністерства освіти і науки України № 1/7322-22 від 30.08.2022 «Про організацію 2022/2023 навчального року» визначено, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 червня 2022 року № 711 «Про початок навчального року під час дії правового режиму воєнного стану в Україні» навчання в закладах загальної середньої освіти розпочнеться в День знань - 1 вересня. Освітній процес у школах триватиме до 30 червня 2023 року. Заклади фахової передвищої та вищої освіти самостійно визначають дати початку та завершення навчального року.
Відповідно до розпорядження Каховського міського голови Про організацію освітнього процесу в закладах середньої освіти у 2022-2023 навчальному році» б/н від 10.08.2022 запроваджено освітній процес в закладах загальної середньої освіти територіальної громади у 2022-2023 навчальному році за дистанційною формою навчання.
Згідно наказу Управління освіти Каховської міської ради Херсонської області «Про організацію освітнього процесу в закладах загальної середньої освіти Каховської МТГ у 2022-2023 н. р.» №36 від 31.08.2022, тривалість та структура 2022-2023 навчального року для здійснення освітнього процесу рішенням педагогічної ради кожного навчального закладу середньої освіти.
Наказом директора Каховської загальноосвітньої шкоди I-III ступенів №5 Каховської міської ради № 38 від 09.09.2022, освітній процес організовано за допомогою дистанційних технологій з 12.09.2022 по 02.06.2023.
Між тим, будучи громадянкою України ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будучи обізнаною про факт ведення рф агресивної війни проти України, окупації міста Каховка державою-агресором, умисно, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки, та бажаючи їх настання, які за результатами їх реалізації завдадуть шкоди суверенітету, територіальній цілісності та недоторканності України, з метою вчинення дій на руйнування загальної системи освіти, як фахової української, тобто державної освіти в цілому, перебуваючи у місті Каховка Херсонської області (більш точного місця досудовим розслідуванням не встановлено), у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше ІНФОРМАЦІЯ_22, добровільно погодилася на пропозицію невстановлених представників, так званої «КАХОВСКОЙ ВОЕННО-ГРАЖДАНСКОЙ АДМИНИСТРАЦИИ» зайняти посаду директора, так званого «ГОСУДАРСТВЕННОГО БЮДЖЕТНОГО ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО УЧРЕЖДЕНИЕ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ «КАХОВСКАЯ ШКОЛА № 5», створеного на базі Каховської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Каховської міської ради та, перебуваючи на даній посаді до 25.05.2023 вчиняла дії спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладі освіти, а саме:
ОСОБА_8 , будучи призначеною директором навчального закладу, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_22 здійснювала підготовку закладу освіти до початку його роботи у 2022-2023 навчальних роках за стандартами освіти держави-агресора шляхом відібрання відповідних заяв щодо прийому учнів з метою їх навчання з 01.09.2022 за освітніми програмами держави-агресора, пошуку та прийому на роботу педагогічного, а також технічного персоналу для роботи у вказаній вище школі.
Крім того, ОСОБА_8 , не пізніше 30.05.2022 з метою прискорення впровадження стандартів освіти держави-агресора в очолюваному нею закладі освіти пройшла на території тимчасово окупованої АР Крим відповідне навчання (перекваліфікацію) на якому ознайомилася із основними принципами та засадами навчального процесу у російській федерації.
Окрім цього, ОСОБА_8 15.07.2022 з метою створення на тимчасово окупованій території м. Каховка закладів освіти держави-агресора та запровадження навчального процесу за стандартами російської федерації здійснила реєстрацію Каховської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №5 Каховської міської ради Херсонської області, ідентифікаційний код юридичної особи 24754956, за адресою: м. Каховка вул. Велика Куликовська (Карла Маркса), 128 у так званому «Єдиному державному реєстрі юридичних осіб» (рос. мовою «Единый государственный реестр юридических лиц», що ведеться, так званою федеральною налоговою службою російської федерації під назвою «ГОСУДАРСТВЕННОЕ БЮДЖЕТНОЕ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЕ УЧРЕЖДЕНИЕ ХЕРСОНСКОЙ ОБЛАСТИ «КАХОВСКАЯ ШКОЛА № 5».
Також, ОСОБА_8 , в період часу перебування на посаді директора навчального закладу, з метою його інтеграції в освітню систему російської федерації, його належного функціонування, у т. ч. шляхом виплати працівникам даної установи грошової винагороди, а також впровадження, так званої «рубльової зони» на тимчасово окупованій військами російської федерації території м. Каховка Херсонської області забезпечила виплату заробітної плати працівникам вказаної вище освітньої установи в грошових одиницях російської федерації у російських рублях, тобто національній валюті держави-агресора.
Окрім цього, ОСОБА_8 з метою реалізації свого кримінально-протиправного наміру, направленого на здійснення дій, спрямованих на впровадження стандартів освіти держави-агресора, в очолюваному неї закладі освіти, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 01.09.2022 отримала від окупаційної адміністрації держави-агресора навчальні підручники російською мовою за освітньою програмою російської федерації, та забезпечила розміщення даних підручників в очоленому нею закладі освіти для подальшого використання під час освітнього процесу за стандартами освіти російської федерації.
Крім того, ОСОБА_8 з 01.09.2022 по жовтень 2022 року, в очолюваному неї закладі освіти запровадила очну форму навчання за стандартами освіти держави-агресора російської федерації із загальним застосуванням російської мови, як офіційної, що суперечить вимогам ст. 10 Конституції України, ст. ст. 6, 9, 21 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної», ст. ст. 7, 12 Закону України «Про освіту», ст. ст. 5, 44 Закону України «Про повну загальну середню освіту», учням, зарахованим до закладу освіти, таким чином вчиняла дії спрямовані на впровадження стандартів освіти держави агресора російської федерації у закладі освіти - на території Каховської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 5 Каховської міської ради, за адресою: м. Каховка вул. Велика Куликовська (Карла Маркса), 128.
Застосовані судом правові процедури.
Спеціальне судове провадження за відсутності обвинуваченого (in absentia)
З урахуванням того, що судовий розгляд здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_8 , дотримання процедур, встановлених процесуальним законом для такого розгляду, суд вважає за необхідне мотивувати окремо.
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_8 , яка обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, надійшов до Нововоронцовського районного суду Херсонської області для розгляду по суті.
Ухвалою суду від 29 січня 2024 року було призначено підготовче судове засідання.
Суд від призначення обвинувального акту до підготовчого судового засідання та до ухвалення рішення про проведення спеціального судового розгляду за відсутності обвинуваченої, провів судові засідання: 06.03.2024, 05.06.2024, 05.12.2024, 13.03.2025.
Про всі зазначені вище судові засідання обвинувачена повідомлялася про судовий розгляд кримінального провадження стосовно неї шляхом: публікації в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - газеті «Урядовий кур'єр», сайті Офісу Генерального прокурора та через оголошення на офіційному веб-сайті «Судова влада України». Обвинувачена мала можливість прибути до суду та скористатись своїм правом на вільний вибір захисника, користуватись своїми правами та подати до суду будь-які клопотання чи заяви.
До загальних засад кримінального провадження, зокрема, відноситься: законність, презумпція невинуватості та забезпечення доведеності вини, забезпечення права на захист, доступ до правосуддя, змагальність сторін та свобода в поданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, безпосередність дослідження доказів.
При цьому зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у ст. 7 КПК України, з урахуванням особливостей, встановлених законом та нормами міжнародного права.
Так, змістом абз. 1 ч. 3 ст. 323 КПК України передбачено, що судовий розгляд у кримінальному провадженні щодо злочинів, зазначених у ч. 2 ст. 297-1 цього Кодексу, може здійснюватися за відсутності обвинуваченого (in absentia), який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності (спеціальне судове провадження) та/або оголошений в міжнародний розшук.
Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 135 КПК України особа викликається до суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком; здійснення виклику по телефону або телеграмою. У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи.
Відповідно до положень ч. 8 ст. 135 КПК України, повістка про виклик особи, стосовно якої існують достатні підстави вважати, що така особа виїхала та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної ВР України державою-агресором, у випадку обґрунтованої неможливості вручення їй такої повістки згідно з частинами першою, другою, четвертою сьомою цієї статті, публікується в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
Особа, зазначена в абзаці першому цієї частини, вважається такою, яка належним чином повідомлена про виклик, з моменту опублікування повістки про її виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.
На виконання зазначених положень процесуального закону, повідомлення про виклик обвинуваченої ОСОБА_8 до призначених судових засідань здійснювались шляхом публікації судових викликів у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, а саме: у газеті «Урядовий кур'єр» та на сайті Офісу Генерального прокурора. Також, відповідні повідомлення про виклик до суду були завчасно опубліковані на офіційному веб-сайті Нововоронцовського районного суду Херсонської області щодо всіх судових засідань, які призначались у кримінальному провадженні.
Водночас, не зважаючи на наявні у матеріалах провадження докази відсутності ОСОБА_8 на підконтрольній території України, у органу досудового слідства, прокурора та суду відсутні будь-які відомості щодо адреси можливого проживання або перебування останнього за кордоном для направлення судового повідомлення про виклик в порядку ч. 7 ст. 135 КПК України.
З огляду на наявні матеріали провадження, суд не вбачає будь-яких інших можливостей, які могли б бути використані для повідомлення обвинуваченої, водночас є мотивовані підстави стверджувати, що обвинувачена була обізнана щодо судового провадження ще на стадії проведення судом підготовчих дій.
Щодо забезпечення права на захист
Відповідно до ч. 2 ст. 47 КПК України захисник зобов'язаний прибувати для участі у виконанні процесуальних дій за участю обвинуваченого. У разі неможливості прибути в призначений строк захисник зобов'язаний завчасно повідомити про таку неможливість та її причини суд, а у разі, якщо він призначений органом (установою), уповноваженим законом на надання безоплатної правової допомоги, - також і цей орган (установу).
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 49 КПК України суд зобов'язаний забезпечити участь захисника у кримінальному провадженні у випадках, якщо відповідно до вимог ст. 52 цього Кодексу участь захисника є обов'язковою, а підозрюваний, обвинувачений не залучив захисника. У цьому провадженні участь захисника є обов'язковою з огляду на положення ч. 1 ст. 52 КПК України, оскільки висунуто обвинувачення у вчиненні особливо тяжкого злочину.
Разом з цим, стосовно ОСОБА_8 здійснювалось спеціальне досудове розслідування, тому відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 52 КПК України участь захисника у цьому кримінальному провадженні є обов'язковою, але з моменту прийняття відповідного процесуального рішення.
Під час підготовчого судового засідання та проведення подальшого спеціального судового провадження даного кримінального провадження, суд у повному обсязі забезпечив участь захисника в захисті інтересів обвинуваченої.
З урахуванням зазначеного, ухвалою суду від 13 березня 2025 року клопотання прокурора про здійснення спеціального судового розгляду за обвинуваченням ОСОБА_8 було задоволено.
За час судового розгляду обвинувачена могла визначитися з провадженням проти неї, та усвідомлюючи, що у неї виник юридичний обов'язок постати перед судом, однак не змінила свою процесуальну поведінку та продовжила подальше ухилення від виконання своїх процесуальних обов'язків.
Підсумовуючи, суд констатує, що всі передбачені КПК України умови для проведення судового за спеціальною процедурою «in absentia», суд виконав та дотримав у повному обсязі.
Позиція сторін кримінального провадження
Прокурор ОСОБА_5 за результатами розгляду кримінального провадження у ході судових дебатів висловив позицію, щодо повної доведеності вини обвинуваченої у вчиненні кримінального правопорушення. Просив визнати обвинувачену ОСОБА_8 винною у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 111-1КК України, та призначити відповідне покарання в межах вказаної санкції статті, застосувавши додаткове покарання: у виді позбавлення права обіймати певні посади.
Захисник ОСОБА_6 за результатами розгляду кримінального провадження просив врахувати встановлені судом обставини та ухвалити законне та справедливе рішення по справі.
Докази, досліджені судом на підтвердження вини та обставин вчиненого кримінального правопорушення
Відповідно до ст.ст. 84-85 КПК України, доказами у кримінальному провадженні є фактичні дані, отримані у передбаченому цим Кодексом порядку, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлюють наявність чи відсутність фактів та обставини, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
Відповідно до ухвали слідчого судді Заводського районного суду м. Миколаєва від 16.08.2023, в даному кримінальному провадженню здійснювалося спеціальне досудове розслідування.
Так, вина ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, за вказаних вище обставин, підтверджується сукупністю досліджених в судовому засіданні доказів, які узгоджуються в між собою і не викликають жодних сумнівів у своїй належності, достовірності та допустимості, а саме:
- проколом пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 09.06.2022, за яким свідок ОСОБА_9 пояснив, що може впізнати ОСОБА_8 , як жінку котра 28.04.2022 приїжджала до приміщення Каховської ЗОШ №5, та представлялась новим директором Каховської ЗОШ №5. та пішла на співпрацю з російськими військовими та була призначена директором Каховської ЗОШ №5;
- з протоколу огляду від 04.06.2022 вбачається, що об'єктом огляду є публікація ОСОБА_10 від ІНФОРМАЦІЯ_22 на офіційній Інтернет сторінці (сайті) facebook.com за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_2 », згідно якого вбачається, що публікація містить фотозображення, а також текст з наступним змістом:
«Парад зрадниць і зрадників триває
Новоспечена «директорка» школи №5 м. Каховка ОСОБА_8 , вчителька англійської мови цієї ж школи.
Каховчани її можуть добре пам'ятати: у зрадниці онкохвора дитина, і все місто рік тому збирало їм гроші на лікування.»;
- з протоколу огляду від 02.06.2022 вбачається, що об'єктом огляду є публікація ОСОБА_10 від ІНФОРМАЦІЯ_22 на офіційній Інтернет сторінці (сайті) facebook.com за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_2 », згідно якого вбачається, що публікація містить фотозображення, а також текст з наступним змістом:
«Парад зрадниць і зрадників триває
Новоспечена «директорка» школи №5 м. Каховка ОСОБА_8 , вчителька англійської мови цієї ж школи.»;
- з протоколу огляду від 08.06.2022 вбачається, що об'єктом огляду є публікація в мережі Інтернет на сайті ІНФОРМАЦІЯ_3 від ІНФОРМАЦІЯ_23 (з наступними оновленнями інформації, яка міститься в статті) під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_24 » за посиланням: ІНФОРМАЦІЯ_4 .
На вказаній сторінці повідомлено, що: «ІНФОРМАЦІЯ_25» За повідомленням, "Підвищили кваліфікацію" анексованому Сімферополі : п'ятьох працівників освіти Херсонщини підозрюють у співпраці з окупантами. Поки одні вчителі на окупованій Херсонщині демонструють героїзм, відмовляючись працювати за вказівками гауляйтерів і викладати за "російською програмою", інші "адаптуються до нових реалій". П'ятеро працівників освіти регіону виїхали до Криму, де пройшли перекваліфікацію за стандартами рф.
Світлини з відвідин анексованого півострову педагогами, які не погребували "перекваліфікацією" під егідою окупантів, розмістив телеграм-канал " ІНФОРМАЦІЯ_5 ".
В переліку зазначена зокрема ОСОБА_8 самопроголошена "директорка" №5 школи Каховки»;
- з протоколу огляду від 07.07.2022 вбачається, що об'єктом огляду є публікація, викладена ІНФОРМАЦІЯ_6 в месенджері Telegram в групі « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з текстом « ІНФОРМАЦІЯ_8 » за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 . За вказаним посиланням відкрилась сторінка, на якій міститься публікація, від ІНФОРМАЦІЯ_6 в месенджері Telegram в групі «ІНФОРМАЦІЯ_7» з текстом «Идёт набор учащихся на новый 2022-2023 учебный год» з наступним змістом:
«Идёт набор учащихся на новый 2022-2023 учебный год.
Большая просьба ко всем подтвердить ваше намерение продолжать обучение своего (своих) ребёнка (детей) в школах города Каховки. Для этого нужно прийти в выбранную вами школу (№№1, №3, №4, №5) с 8:00 до 14:00 с понедельника по пятницу.
При себе иметь:
копию свидетельства о рождении ребенка;
копию паспорта одного из родителей;
написать заявление о приёме в школу.
Это необходимо для формирования бюджета по содержанию школ.
С уважением, Служба образования, культуры, спорта, молодёжи, семьи и детей…»;
- з протоколу огляду від 24.08.2022 вбачається, що об'єктом огляду є публікація, викладена ІНФОРМАЦІЯ_26 в месенджері Telegram в групі ««ІНФОРМАЦІЯ_27» за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_9 міститься публікація з наступним змістом:
«Вчера, 18.08, комиссия провела приёмку нормативного и материально-технического обеспечения образовательного процесса:
Мантитеррористическая и пожарная безопасность,
Исостояние зданий, коммуникаций и земельных участков,
И подготовка к отопительному сезону,
Порганизация питания и медицинского обслуживания обучающихся,
Мисполнение контрольных нормативов и показателей.
Особое внимание уделялось исполнению требований санитарных норм.
Глава Администрации ОСОБА_14 вместе с первым заместителем Главы Администрации по гуманитарным вопросам ОСОБА_15 и начальником Отдела образования ОСОБА_16 провели встречи с преподавательским коллективом техническим персоналом общеобразовательных и дошкольных учреждений, где были обговорены ближайшие планы города и района.
Вместе с тем, было найдено решение существующих проблем.
Комиссией были приняты 3 школы и 3 садика.
Школы:
Базовая школа №3 города Каховка (ул. Просвещения, 4).
Базовая школа №5 города Каховка (ул.К. Маркса, 128).
Базовая Коробковская школа (с. Коробки, ул. 40 лет Победы, 14/16)…
Руководители учреждений серьезно подошли к подготовке организаций к новому учебному году: провели текущие ремонты, работы по подготовке к осенне-зимнему периоду, уборка помещений и благоустройство территорий…»;
- з протоколу огляду від 25.08.2022 вбачається, що на двох довідках виданих окупаційною адміністрацією наявні вихідні номери, дати видачі, найменування установи разом з адресою, виклад інформації, прізвище та ініціали особи котра видала довідку та підпис.
У ході огляду довідок встановлено, що у них зафіксована наступна інформація: На першій та другій довідці зафіксована інформація про можливість учнів Каховської школи №5 продовжувати навчання при наявності документів, вказані довідки мають всі необхідні реквізити та підписані «Директором ГБОУ Херсонской области «Каховской школы №5» ОСОБА_17 »;
- з протоколу огляду речей та комп'ютерних даних від 29.05.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_28, на якій наявна пошукова система «Предоставление сведений из ЕГЮЛ/ЕГРИП в электронном виде», за результатами пошуку в переліку підприємств встановлено, що 22.12.2022 створено «Государственное бюджетное образовательное учреждение Херсонской области «Каховская школа №5», розташована за адресою: Херсонська область, Каховський район, м. Каховка, вул. Велика Куликовська, 128, та керівником якої визначено ОСОБА_8 ;
- з протоколу огляду від 20.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація від 23.05.2022, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 телеграм каналу « ІНФОРМАЦІЯ_11 », де зазначено, що даний телеграм-канал є «ІНФОРМАЦІЯ_29».
Публікація «ІНФОРМАЦІЯ_12 » містить два фотозображення, а також текст з наступним змістом:
«Первоклашкам Каховской СОШ №5 подарили портфели и хорошее настроение
Сегодня деткам из 1-А и 1-Б класса вручили красивые портфели и канцелярские наборы. Для детей это был настоящий праздник, они искренне радовались, ведь получать подарки так приятно. Детки с восторгом выбирали себе рюкзачки, кому с принцессой, кому с кошечкой, кому с машиной или с футбольным мячом и тут же с любопытством начинали изучать содержимое новых ранцев.
Дети зависят от мотивации, желание учиться может вызвать новый яркий ранец, красивые тетради и ручки и даже обстановка, в которой школьникам дарят портфели. Благодаря подаркам от "Единой России" дети получили такую мотивацию. Хочется, чтобы встреча со школой стала для ребят настоящим праздником, чтобы на уроки они бежали с настроением и радостью и получали хорошие отметки, стремились узнавать новое" отметила директор школы ОСОБА_18 ...»;
- з протоколу огляду від 20.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація від ІНФОРМАЦІЯ_32, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_13 та ІНФОРМАЦІЯ_30 телеграм каналу «ІНФОРМАЦІЯ_31», де зазначено, що даний телеграм-канал містить «ІНФОРМАЦІЯ_34».
Публікації ІНФОРМАЦІЯ_13 та ІНФОРМАЦІЯ_30 містять тексти з наступним змістом:
ІНФОРМАЦІЯ_13 «С 01 сентября 2022 года на ОЧНОЙ основе начинают работу школы Херсонской области.
Для дальнейшего обучения просим обращаться в администрации перечисленных ниже школ.
У секретаря необходимо заполнить заявление о приеме в школу.
При себе иметь следующие документы:
- оригинал свидетельства о рождении ребенка;
- оригинал паспорта одного из родителей.
Администрации школ также приглашают на работу педагогов.
Список открывающихся школ будет обновляться. Следите за информацией в телеграмм-канале «Департамент образования и науки Херсонской области».»
ІНФОРМАЦІЯ_30
«г.Новая Каховка … Каховская школа №5 (ул. Великая Куликовская, 128)»;
- з протоколу огляду від 20.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація від 23.07.2022, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_33 телеграм каналу «ІНФОРМАЦІЯ_31», де зазначено, що даний телеграм-канал містить «ІНФОРМАЦІЯ_34».
Публікація ІНФОРМАЦІЯ_33 містить текст з наступним змістом:
«С целью стабилизации и развития сферы образования и науки Указами Военно-гражданской администрации Херсонской области (№230-р, №231-р. №232-р от 15.07.2022г.) созданы 43 государственных бюджетних образовательных учреждений Херсонской области, из них 22 школы и 21 детский сад.
Для обеспечения организованного начала нового учебного года Департамент образования и науки Херсонской области назначил руководителей следующих государственных бюджетных образовательных учреждений:
… школы №1, №3, №4, №5 г. Каховка…»;
- з протоколу огляду від 21.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є огляду є, переданий за запитом прокурора Каховською міською військовою адміністрацією лазерний диск CD-R «Axent» 700 MB 80 min 52х», в якому міститься файл формату «Документ Adobe Acrobat (.pdf)», з назвою «ВОЕННО-ГРАЖДАНСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ» (розміром 2,23 МБ (2341 700 байт).
Зображення № 4 файл під назвою «ВОЕННО-ГРАЖДАНСКАЯ АДМИНИСТРАЦИЯ» формату «Документ Adobe Acrobat (.pdf)» являє собою фотознімок 4 листків паперу формату А4, на яких надруковано Выписка №01/245 OT 19.07.2022 указа №231-p OT 15.07.2022 «Военно-гражданской администрации Херсонской области», яке виконано на бланку так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області під назвою «О создании государственных бюджетных образовательных учреждений Херсонской области», пунктом 9 якого прописано «Создать государственное бюджетное образовательное учреждение ГБОУ Херсонской области «Каховская школа №5» на базе целостного имущественного комунального учреждения: Каховская общеобразовательная школа І-ІІІ ступеней № 5 Каховского городского совета Херсонской области, код ЕГРПОУ: 24754956. Адрес: Херсонская область. Новокаховский район, г. Каховка, ул. Великая Куликовская, 128». Кожний аркуш паперу містить печать «Для документов» так званої військово-цивільної адміністрації Херсонської області.
- з протоколу огляду від 22.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація від 21.09.2022, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_35 телеграм каналу « ІНФОРМАЦІЯ_11 », де зазначено, що даний телеграм-канал є «ІНФОРМАЦІЯ_29».
Публікація з наступним змістом:
«В ГБОУ Херсонской области «Каховская школа № 5» приглашает на работу:
- учитель младших классов;
- учитель английского языка.
Обращайтесь к директору СОШ №5»;
- з протоколу огляду від 22.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація від 05.10.2022, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_10 телеграм каналу « ІНФОРМАЦІЯ_11 », де зазначено, що даний телеграм-канал є «ІНФОРМАЦІЯ_29».
Публікація містить два фотозображення з назвами файлів «photo 2022-10-05_14-28-45», «photo_2022-10-05_14-28-48 та відеофайл під назвою «video_2022-10-05_14-05-34», а також текст з наступним змістом: «Сегодня в Каховской школе №5 отпраздновали День учителя! ...».
Зображення 1-6, доданих до протоколу, міститять два фотозображення з назвами файлів «photo 2022-10-05 14-28-45» файл "JPG" (.jpg) розміром 214 КБ (219.951 байт), «photo 2022-10-05 14-28-48» файл "JPG" (.jpg) розміром 184 КБ (188955 байт) та скріншот відеофайлу під назвою «video 2022-10-05 14 05-34» файл "МР4" (.mp4) розміром 966 КБ (990 153 байт) тривалістю 00:06 сек. на яких зображено учбовий процес, що проводиться на російській мові, а саме: святкування Дня вчителя в так званій Каховській школі № 5;
- з протоколу огляду від 23.06.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація від 05.08.2022, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_36 від 01.09.2022 російського інтернет-видання «Ваши новости».
Зображення 2-4, доданих до протоколу, є скриншотами публікації за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_14 Інтернет-видання «Ваши новости» під назвою «ІНФОРМАЦІЯ_37», що містить текст наступним змістом:
«Вместе с толпой нарядных школьников, родителей и учителей во дворе школы сегодня расположились вооружённые до зубов росгвардейцы. Которые здесь будут находиться на постоянной основе. В школу, рассчитанную на 350 мест, подано 700 заявок. Возможностью запечатлеть на фотографиях этот важный для всех день пришлось пожертвовать ради безопасности детей, ведь все мы прекрасно знаем, что любимыми целями ВСУ являются именно школы, петские сады и больницы. Благодаря помощи рф каховские школы полностью укомплектованы всем необходимым, включая учебники, пособия, компьютерные классы. Предусмотрены бесплатные горячие обеды. Предметы стандартные. В обязательную программу также входят украинский язык и литература. И, если верить министру просвещения рф Кравцову, преподавать будут именно классическую украинскую мову. Это означает, что вместе с терзающим уши галицко-польским диалектом из учебников уберут гимн Бандере и прочую нацистскую чушь. У всех, кто остался в Каховке, несмотря на ежедневные обстрелы ВСУ, настроение боевое и оптимистичное. А школьники, как полагается, больше всего рады бесплатной еде и возможности рассмотреть солдат вблизи. Успехов вам, детвора!»;
- з протоколу огляду від 03.07.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відео публікація від ІНФОРМАЦІЯ_15 , за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_16 », в інтернет ресурсі телеграм каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 », який має посилання «ІНФОРМАЦІЯ_10 ».
Під відео публікацією мається текстовий наступний підпис:
«Директор общеобразовательной школы в Каховке ОСОБА_20 участница конкурса "Лидеры возрождения" Херсонской области. В видео педагог рассказывает, что побудило ее попробовать свои лидерские таланты, каким видит участие в уникальном для Херсонщины конкурсе и чего ждёт в результате. Смотрим, вдохновляемся, поддерживаем землячку, ведь 2023-й год педагога и наставника. ОСОБА_19 ».
На відео з'являється заставка з написом «Лидеры возрождения Z Херсонская область, далі наступна кадрова заставка з написом « ОСОБА_17 директор школы №5 Каховка, в подальшому на 05-й секунді відео з'являється жінка, зовні схожа на ОСОБА_8 , одягнута в чорну футболку на якій зображена велика літера Z, далі вказана жінка промовляє наступну промову: участие в конкурсе для меня - это возможность возродить Херсонщину, возможность показать свои сильные стороны, преодолеть все трудности, научиться новому чтобы заложить определенный опыт в свой багаж необходимых знаний, и конечно же поделиться своими знаниями. Я хочу проверить себя, и в дальнейшем есть возможность для развития, ведь всегда интересно двигаться вперед. Херсон я бы сравнила с камнем для скульптора, над которым предстоит огромная работа, хотелось бы изменить Херсонщину. Самое важное выкоренить коррупцию, халатность, кумовство, воровство органов власти, взяточничество. Нужно менять все в системе здравоохранения и образования. Мы живем в прекрасном крае, у нас есть два моря, озера, пустыня, и почему то неразвит туризм, нужно обустраивать курортные зоны, работать есть над чем, главное начать и достигнуть всех поставленных целей. Я ожидаю от конкурса только положительные эмоции, чего то нового: нового опыта открытия новых знаний, профессиального общения и новых возможностей. За нами возрождения!»;
- з протоколу огляду від 03.07.2023 вбачається, що об'єктом огляду є відео публікація від ІНФОРМАЦІЯ_17 , за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_16 », в інтернет ресурсі телеграм каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_11 », який має посилання «ІНФОРМАЦІЯ_10 », публікація має наступний підпис: «ІНФОРМАЦІЯ_38».
Під публікацією мається текстовий підпис:
«Финалистка федерального кадрового конкурса «Лидеры возрождения», директор Каховской школы № 5 ОСОБА_20 приехала в Москву, чтобы принять участие во Всероссийском патриотическом форуме «Твой герой» с 12 по 15-июня.
Всероссийский конкурс «Лидеры возрождения» был впервые организован в Херсонской области 21 сентября. Цель конкурса поиск, развитие и поддержка перспективных руководителей, которые стремятся развивать свои регионы.
Одним из таких лидеров стала ОСОБА_20 . В будущем она, благодаря конкурсу, сможет занять одну из руководящих должностей в органах региональной государственной власти. Директор школы была особенно вовлечена в тематику форума «Твой герой», потому что ее профессиональная деятельность неразрывно связана с формированием подрастающего поколения.
«Сегодня образование должно воспитывать патриотизм, чтобы молодое поколение гордилось своей страной, страной героев. Мы на своем примере в такое трудное время должны показывать патриотический дух и настрой на победу», заявила директор ОСОБА_20 .
Для Хeрcонской области, вернувшейся в состав Poссии, особенно важно поддерживать перспективных молодых руководителей. Регион интегрируется в образовательное пространство РФ, и молодые херсонцы в будущем смогут лидерами возрождения свого родного края»;
- з протоколу огляду речей та комп'ютерних даних від 04.07.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_39. За результатами пошуку в переліку підприємств під номером 1 з'являється Каховська ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 Каховської міської ради Херсонської області за реєстраційними даними яка розташована за адресою: Херсонська область, Каховський район, м. Каховка, вул. Карла Маркса, та керівником якої визначено ОСОБА_9 . Код ЄРДПОУ НОМЕР_1 ;
- з протоколу огляду речей та комп'ютерних даних від 10.07.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_28, на якій наявна пошукова система «Предоставление сведений из ЕГЮЛ/ЕГРИП в электронном виде». За результатами пошуку в переліку підприємств під номером 1 з'являється «Каховская ВГА» за реєстраційними даними яка розташована за адресою: Херсонська область, Каховський район, м. Каховка, та керівником якої визначено ОСОБА_21 ;
- з протоколу огляду речей та комп'ютерних даних від 10.07.2023 вбачається, що об'єктом огляду є інформація, яка міститься в мережі інтернет за посиланням ІНФОРМАЦІЯ_18 на якій наявна пошукова система «Предоставление сведений из ЕГЮЛ/ЕГРИП в электронном виде». За результатами пошуку в переліку підприємств під номером 1 з'являється «ГБУОУ Херсонской области «Каховская школа №5 Каховского муниципального округа» за реєстраційними даними яка розташована за адресою: Херсонська область, Каховський район, м. Каховка, вул. Велика Куликовська, буд. 128, та керівником якої визначено ОСОБА_22 ;
- протокол огляду від 15.12.2022 вбачається, що об'єктом огляду є публікація від ІНФОРМАЦІЯ_19 в інтернет ресурсі за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_20 » телеграм каналу з назвою « ІНФОРМАЦІЯ_21 » за посиланням «ІНФОРМАЦІЯ_20 ».
Встановлено, що публікація містить фотозображення та текст. Зокрема на фото 6 зображена жінка, наявний підпис « ОСОБА_8 ».
Отже дослідивши письмові докази судом зроблено наступні висновки:
Щодо співпраці з державою-агресором та її окупаційною адміністрацією:
- Призначення обвинуваченої на посаду директора школи: Показання свідка ОСОБА_9 (протокол від 09.06.2022) та численні публікації в ЗМІ (протоколи від 04.06.2022, 02.06.2022, 08.06.2022), прямо вказують на те, що ОСОБА_8 добровільно погодилася обійняти посаду "директора" Каховської ЗОШ №5, що була створена окупаційною владою на базі української школи.
- Участь у заходах окупаційної адміністрації: Протоколи огляду підтверджують активну участь ОСОБА_8 у заходах, організованих окупаційною адміністрацією (наприклад, вручення портфелів першокласникам "Єдиної Росії", участь у конкурсі "Лідери відродження", поїздка до Москви на "Всеросійський патріотичний форум «Твій герой»"). Її висловлювання на цих заходах, зафіксовані у відео та текстах, демонструють підтримку окупаційної політики та інтеграції Херсонщини до складу РФ.
Щодо впровадження освітніх стандартів держави-агресора:
- Зміна правового статусу закладу: Створення "Государственного бюджетного образовательного учреждения Херсонской области «Каховская школа №5»" та її реєстрація в російських реєстрах (протокол від 29.05.2023) є прямим доказом ліквідації українського закладу та створення на його базі освітнього закладу за російським законодавством.
- Освітній процес за російськими стандартами: Протокол огляду від 22.06.2023 (публікація від 05.10.2022) містить відео та фото зі святкування Дня вчителя в так званій Каховській школі №5, де навчальний процес, зафіксований на відео, проводиться російською мовою. Протокол огляду від 23.06.2023 (публікація російського ЗМІ "Ваши новости" від 01.09.2022) містить інформацію про те, що "каховские школы полностью укомплектованы всем необходимым, включая учебники, пособия, компьютерные классы" за допомогою РФ, а також про те, що "в обязательную программу также входят украинский язык и литература", але "преподавать будут именно классическую украинскую мову", з якої "уберут гимн Бандере и прочую нацистскую чушь". Це свідчить про впровадження російських навчальних програм та «ідеологічних наративів». Забезпечення функціонування окупаційного освітнього закладу: Довідки, підписані ОСОБА_8 як "Директором ГБОУ Херсонской области «Каховской школы №5»" (протокол від 25.08.2022), та оголошення про набір учнів і запрошення на роботу педагогів (протоколи від 07.07.2022, 22.06.2023, 20.06.2023) підтверджують її роль в організації та забезпеченні функціонування школи за російськими стандартами.
Свідок ОСОБА_23 в судовому засіданні пояснила, що до вторгнення рф вона працювала вчителем в Каховській школі №5. Вона проживала в місті Каховка, та виїхала з міста в липні 2022 року. Як свідку відомо, ОСОБА_8 працювала вчителем англійської мови з 2017 року в школі №5 м.Каховка. На педагогічній раді 07.04.2022 вже після окупації рф Каховки, директор школи ОСОБА_9 повідомив, що потрібно припинити роботу школи, на що ОСОБА_8 була обурена та говорила, що потрібно щоб навчались діти. Свідок переконана, що обвинувачена вчиняла такі дії усвідомлено, знала про подальшу співпрацю з окупаційною владою та пишалась своїм вчинком.
Крім того 21.04.2022 до ОСОБА_24 зателефонувала обвинувачена та запропонувала працювати з новою програмою рф. На питання хто вона така, остання відповіла, що є директором школи №5, яку призначила ОСОБА_25 (колаборантка, представник рф).
Свідок ОСОБА_9 в судовому засіданні пояснив, що до вторгнення рф працював директором Каховської школи з 2019 року. Виїхав з м. Каховка в травні 2022 року. Свідок зазначив, що ОСОБА_8 працювала вчителем англійської мови. Каховська школа №5 працювала до квітня 2022 року. 21.04.2022 ОСОБА_26 , яка була з військовослужбовцями рф та ще одним колаборантом Ктітором, прийшли до його кабінету та привели ОСОБА_8 , і повідомила, що обвинувачена буде директором школи, вимагала передати майно школи їй ( ОСОБА_8 ). Сказали покинути посаду та не повертатись. Також під час наради ОСОБА_8 самостійно зачитувала наказ про передачу майна школи, а наступного дня пропонувала співпрацю із рф працівникам школи. Із серпня 2022 року школа готувалась до початку навчального року, розсилала смс-повідомлення батькам відносно дітей. У вересні 2022 року в школі почалось навчання за стандартами рф. На його погляд дії обвинуваченої були вчиненні без будь якого примусу тобто добровільно.
Оцінка доказів. Мотиви суду щодо висунутого обвинувачення
При вирішенні питання про допустимість та належність досліджених доказів суд враховує, що Європейський суд з прав людини неодноразово зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за цим правилом, саме національні суди повноважні оцінювати надані ним докази (параграф 34 рішення у справі «Тейскера де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998, параграф 54 рішення у справі «Шабельника проти України» від 19.02.2009), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією, а саме: на свободу, особисту недоторканість, на повагу до приватного і сімейного життя (статті 5, 8 Конвенції) тощо.
Окрім цього, відповідно до ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують Європейську конвенцію з прав людини та основоположних свобод, а також практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Європейський суд з прав людини у п. 65 справи «Коробов проти України» (заява № 39598/03, остаточне рішення від 21.10.2011) зазначив, що при оцінці доказів суд, як правило, застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18.01.1978 у справі «Ірланд проти Сполученого Королівства» (Ireland v. the United Kingdom) Проте, така доведеність може випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Аналізуючи вище перелічені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, а також в сукупності з показаннями свідків, суд приходить до висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами ст. ст. 39, 40 КК України, однак яких суд у цьому кримінальному провадженні не встановив.
Під час судового розгляду не встановлено жодних фактів, які б свідчили, що обвинувачена діяла під фізичним чи психічним примусом з боку осіб, які представляли іноземну державу рф а саме, щодо неї було застосовано: а) фізичний примус, внаслідок якого особа не могла керувати своїми вчинками (йдеться про катування в розумінні ст. 127 КК України, тобто спричинення сильного фізичного болю, побої, мучення тощо з певною метою); б) фізичного примусу, внаслідок якого вона могла керувати своїми діями, а також психічного примусу, за сукупності таких умов: такі дії цієї особи були необхідними для усунення небезпеки, що безпосередньо загрожувала їй чи охоронюваним законом правам її або інших осіб, або суспільним інтересам чи інтересам держави, цю небезпеку в даній обстановці не можна було усунути іншими засобами та при цьому не було спричинено більш значної шкоди, ніж відвернена шкода (або, хоча шкода була і більш значною, але внаслідок сильного душевного хвилювання, викликаного небезпекою, особа не могла оцінити відповідність заподіяної шкоди цій небезпеці).
Ніяких об'єктивних даних, які б свідчили про те, що до ОСОБА_8 застосовувалися заходи фізичного та/або психічного примусу щодо вчинених нею дій з боку окупаційної влади, судом теж не встановлено.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 1 частини 1 Закону України Закону України «Про освіту» мовою освітнього процесу в закладах освіти є державна мова. Держава гарантує кожному громадянинові України право на здобуття формальної освіти на всіх рівнях (дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої), а також позашкільної та післядипломної освіти державною мовою в державних і комунальних закладах освіти.
Частиною 2 статті 1 Закону України Закону України «Про освіту» передбачено, що заклади освіти забезпечують обов'язкове вивчення державної мови, зокрема заклади професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти - в обсязі, що дає змогу провадити професійну діяльність у вибраній галузі з використанням державної мови.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про освіту» освіта є державним пріоритетом, що забезпечує інноваційний, соціально-економічний і культурний розвиток суспільства.
Статтею 1 Закону України «Про повну загальну середню освіту» визначено, що державні стандарти повної загальної середньої освіти - документи, що визначають загальні обсяги навчального навантаження здобувачів початкової, базової середньої, профільної середньої освіти, вимоги до їх компетентностей і до згрупованих за відповідними освітніми галузями обов'язкових результатів навчання, яких вони мають досягти на відповідному рівні повної загальної середньої освіти.
Так, Державним стандартом початкової освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України 21 лютого 2018 року № 87 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 24 липня 2019 року № 688) передбачено, що метою початкової освіти є всебічний розвиток дитини, її талантів, здібностей, компетентностей та наскрізних умінь. До ключових компетентностей, серед іншого належать: вільне володіння державною мовою, спроможність діяти як відповідальний громадянин та брати повноцінну участь у громадському та суспільному житті, спираючись на критичне оцінювання основних подій національної, європейської та світової історії, а також повагу до прав людини та верховенства права, цінування культурного розмаїття різних народів та ідентифікацію себе як громадянина України.
Також, Державним стандартом базової середньої освіти, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 вересня 2020 року № 898, визначено, що метою базової середньої освіти є розвиток природних здібностей, інтересів, обдарувань учнів, формування компетентностей, необхідних для їх соціалізації та громадянської активності, виховання відповідального, шанобливого ставлення до родини, суспільства, навколишнього природного середовища, національних та культурних цінностей українського народу. Реалізація мети базової середньої освіти ґрунтується на таких ціннісних орієнтирах, як формування в учнів активної громадянської позиції, патріотизму, поваги до культурних цінностей українського народу, його історико-культурного надбання і традицій, державної мови, плекання в учнів любові до рідного краю.
Також суд враховує і те, що обвинувачена ОСОБА_8 , маючи достатній рівень освіти, спеціальних знань і життєвого досвіду, не могла не розуміти незаконності вчинених нею дій, між тим, заходів, спрямованих на виїзд з тимчасово окупованої території України, не вжила, а навпаки погодилася та зайняла посаду на яку була призначена окупаційною владою та впроваджувала стандарти освіти держави-агресора, організувала навчальний процес за російським законодавством, а не українським.
Отже, на переконання суду, сукупність зазначених обставин дає підстави стверджувати про добровільність дій обвинуваченої, її свідомий вибір та власне волевиявлення щодо зайняття посади створеної на тимчасово окупованій території, яка фактично реалізовує рішення та дії держави-агресора, окупаційної адміністрації держави-агресора на тимчасово окупованій території України.
Суд вважає, що ОСОБА_8 безумовно усвідомлювала факт окупації та агресії з боку рф, свої дії здійснювала свідомо, умисно, добровільно за власним волевиявленням, виключно з особистих спонукань.
Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. У складі кримінального правопорушення за ч. 3 ст. 111-1 КК України важливе значення має добровільність. Лише самого факту добровільного зайняття громадянином України однієї із таких посад достатньо для кваліфікації відповідних дій за ч. 3 ст. 111-1 КК України. Адже суспільна небезпечність їх є очевидною: особа впроваджує стандарти освіти держави-агресора у закладах освіти, що допомагає агресору закласти в розумінні здобувачів освіти хибного сприйняття щодо агресії проти України.
Початок проведення заняття за стандартом освіти держави-агресора у закладі освіти є (нарівні з підготовкою хоча б одного проєкту такого стандарту освіти або його затвердження) дією, спрямованою на впровадження таких стандартів, тому доводи сторони захисту про відсутність складу кримінального правопорушення є неприйнятними.
Отже дослідивши матеріали кримінального провадження та безпосередньо дослідивши кожний наданий доказ як окремо, так і їх сукупність у взаємозв'язку, суд вважає, що всі письмові докази по справі, які надані суду (стороною обвинувачення), є вагомими для того, щоб визнати обвинувачену винною у пред'явленому їй обвинуваченні, що відповідає стандартам доказування «поза розумним сумнівом», який знайшов своє втілення як в положеннях ч. 3 ст. 17 КПК України, так і в практиці Європейського суду з прав людини, зокрема, у рішенні «Коробов проти України» від 21.10.2011.
Суд також встановив, що дане кримінальне провадження за відсутності обвинуваченої (in absentia) відповідає загальним засадам кримінального провадження, з урахуванням особливостей, встановлених законом. Суд використав всі передбачені законом можливості для дотримання прав обвинуваченої, зокрема, право на захист, на доступ до правосуддя, таємницю спілкування, невтручання у приватне життя. Також суд у повному обсязі було забезпечено змагальність процесу.
Таким чином, суд вважає, що вина обвинуваченої ОСОБА_8 доведена поза розумним сумнівом у повному обсязі, оскільки доведена належним та достатнім обсягом доказів.
Оцінка суду
Аналізуючи досліджені докази в їх сукупності, провівши судовий розгляд в межах висунутого обвинувачення, відповідно до обвинувального акту, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому досліджені всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюючи кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів, з точки зору достатності та взаємозв'язку, суд дійшов висновку, що вказані докази належні, оскільки вони підтверджують існування обставин, що підлягають доказуванню, допустимі, оскільки вони отримані в порядку встановленому КПК України, достовірні, оскільки фактичні дані отримані з цих доказів, не спростовані жодним іншим доказом, наданим сторонами кримінального провадження.
Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недостовірними чи недопустимими.
Враховуючи наведене, суд вважає, що дії ОСОБА_8 правильно кваліфіковані за: ч. 3 ст. 111-1 КК України, як дії громадян України, спрямовані на впровадження стандартів освіти держави-агресора у закладах освіти.
Мотиви призначення покарання та ухвалення інших рішень щодо питань, які вирішуються судом при ухваленні вироку і положення закону, якими керувався суд
Призначаючи покарання ОСОБА_8 за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України, суд врахував:
- ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, а саме вчинене кримінальне правопорушення, яка за ст. 12 КК України яке відноситься до нетяжких злочинів;
- умисне вчинення ОСОБА_8 кримінального правопорушення;
- суспільну небезпеку вчиненого кримінального правопорушення, а саме те, що злочин характеризуються підвищеною суспільною небезпекою, посягаючи на основи національної безпеки України;
- відсутність обставин, які відповідно до ст. 66 КК України, пом'якшують покарання обвинуваченою ОСОБА_8 ;
- наявність обставин, які відповідно до ст. 67 КК України, обтяжують покарання обвинуваченої ОСОБА_8 , а саме: вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.
Підстави для застосування положень ст. 69, 75 КК України відсутні, оскільки відсутні обставини, передбачені ст. 66 КК України, що пом'якшують покарання та істотно знижують ступінь тяжкості вчинених обвинуваченим кримінальних правопорушень з огляду на вчинення ОСОБА_8 суспільно-небезпечного кримінального правопорушення у сфері злочинів проти основ національної безпеки України.
З огляду на викладене, суд призначає ОСОБА_8 основне покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки, яке за викладених вище обставин кримінального провадження та особи обвинуваченої ОСОБА_8 буде цілком справедливим та пропорційним, необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею нових кримінальних правопорушень, відповідатиме меті покарання, гуманності, справедливості і не потягне за собою порушення засад виваженості, що включає наявність розумного балансу між захищуваними інтересами суспільства та правами особи, яка притягується до кримінальної відповідальності.
Приймаючи рішення про призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати посади або займатися певною діяльністю, суд вважає за необхідне призначити ОСОБА_8 додаткове покарання у виді позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, органах державної влади, державного управління у сфері освіти, органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, а також займатись діяльністю, пов'язаних з вихованням та навчанням дітей строком, строком на 15 (п'ятнадцять) років, та враховує, що вказане додаткове покарання є обов'язковим у санкції вказаної статті. У даному випадку суд вважає, що буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади, державного управління, місцевого самоврядування та органів, які надають публічні послуги у сфері освіти.
Щодо запобіжного заходу, суд враховував, що ухвалою слідчого судді від 16.08.2023 ОСОБА_8 у порядку ч. 6 ст. 193 КПК України обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою без визначення застави, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити без змін.
Питання щодо речових доказів суд вирішує відповідно до ст. 100 КПК України.
Цивільний позов у вказаному кримінальному провадженні не заявлявся.
Речові докази відсутні.
Керуючись ст. ст. 323,369-376,615 КПК України, -
ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у виді позбавлення волі на строк 3 (три) роки позбавлення волі з позбавленням права обіймати посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, органах державної влади, державного управління у сфері освіти, органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, а також займатись діяльністю, пов'язаних з вихованням та навчанням дітей строком, строком на 15 (п'ятнадцять) років.
Запобіжний захід у виді тримання під вартою обраний стосовно ОСОБА_8 залишити до набрання вироком законної сили.
Строк відбування покарання у виді позбавлення волі обвинуваченій ОСОБА_8 рахувати з моменту звернення вироку до виконання, тобто з дня його фактичного затримання та взяття під варту.
Строк відбування додаткового покарання ОСОБА_8 у виді позбавлення права обіймати посади пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій у закладах освіти, органах державної влади, державного управління у сфері освіти, органах, що надають публічні послуги у сфері освіти, а також займатись діяльністю, пов'язаних з вихованням та навчанням дітей строком рахувати з моменту відбуття основного покарання.
Речові докази: довідки №175 та №176 від 23.08.2022, котрі видані ОСОБА_8 про те, що учні Каховської ЗОШ №5 будуть навчатись в «ГБОУ Херсонскої области в Каховской школе №5 при наличии документов» - залишити зберігати при справі.
Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.
Інформацію про ухвалений вирок, опублікувати у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.
Вирок може бути оскаржений до Херсонського апеляційного суду через Нововоронцовський районний суд Херсонської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя ОСОБА_1