Справа № 676/4077/25
Номер провадження 3/676/1499/25
11 червня 2025 року м. Кам'янець-Подільський
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області Воєвідко Я.І., за участю секретаря судових засідань Марчук К.В., потерпілої ОСОБА_1 , розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця в с. Кам'яна Балка Тираспільського району, Молдова, жителя по АДРЕСА_1 , зареєстрованого по АДРЕСА_2 , непрацюючого, (реєстраційний номер облікової картки платника податків - не відомо), за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.173-2 КУпАП,
До Кам'янець-Подільського міськрайонного суду Хмельницької області від Кам'янець-Подільського РУП ГУНП в Хмельницькій області надійшов протокол серії ВАД №273160 від 29 травня 2025 року відносно ОСОБА_2 про вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого за ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Згідно протоколу, ОСОБА_2 близько 04:30 год. 12 травня 2025 року по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру відносно співмешканки ОСОБА_1 , а саме погрожував фізичною розправою та висловлювався нецензурною лайкою, внаслідок чого була завдана шкода психічному здоров'ю потерпілої. Своїми діями ОСОБА_2 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.173-2 КУпАП.
В судове засідання особа, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , не з'явився про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, не подав заяву про відкладення чи розгляд справи у його відсутності.
Судом вжито всіх необхідних заходів для повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , про час та місце розгляду справи, тому безпідставна неявка останнього, судом розцінюється як обраний ним спосіб захисту та уникнення відповідальності за вчинене правопорушення.
Згідно з положеннями ст.268 КУпАП, присутність особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, при розгляді справи про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.173-2 КУпАП, не є обов'язковою.
Крім того, інформація про стан розгляду справ та час їх призначення, розміщується на відкритому Інтернет порталі «Судова влада», що дає змогу особі самостійно знайомитись з даною інформацію.
Суд не зобов'язаний сам з'ясовувати причини неявки належно сповіщених учасників справи, оскільки обов'язок повідомити про ці причини і надати докази поважності неявки покладається на учасників справи.
Враховуючи вказані обставини, максимальне вжиття заходів для своєчасного виклику особи, суд приходить до переконання про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_2 .
Потерпіла ОСОБА_1 в судовому засіданні пояснила, що конфлікт виник між ОСОБА_2 та сусідкою, а не з нею, не розуміє чому протокол складено працівниками поліції із зазначенням її як потерпілої. Просить провадження у справі закрити за відсутності складу адміністративного правопорушення.
Суд, заслухавши потерпілу ОСОБА_1 , дослідивши матеріали справи, прийшов до переконання, що провадження по справі слід закрити за відсутності в діях ОСОБА_2 складу адміністративного правопорушення з огляду на наступне.
Відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Згідно з вимогами ст.245 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
З огляду на ст.280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.9 КУпАП, адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Згідно ч.1 ст.173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства, тобто умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого, тягне за собою накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від тридцяти до сорока годин, або адміністративний арешт на строк до десяти діб.
Психологічне насильство - це форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи (пункт 14 частини 1 статті 1 ЗУ «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Методичні рекомендації «Запобігання та протидія насильству», розроблені Міністерством освіти і науки України спільно з Міністерством молоді та спорту України (додаток до листа Міністерства освіти і науки України від 18.05.2018 № 1/11-5480) визначають, що одними з основних ознак домашнього насильства, поряд з іншими, є те, що: дії унеможливлюють ефективний самозахист. Найчастіше люди, які вчиняють насильство, мають певні переваги - це може бути вік, фізична сила, економічно вигідніше положення тощо; дії порушують права і свободи особи. Кривдник завжди намагається контролювати свою жертву, тим самим обмежуючи права та свободи; насильницькі дії спричиняють шкоду (фізичну, морально-психологічну, матеріальну) іншій особі.
Таким чином, під домашнім насильством, зокрема психологічного характеру, яке утворює склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173-2 КУпАП, підпадають лише такі діяння, які цілеспрямовано та умисно направлені на спричинення шкоди психологічному здоров'ю потерпілого.
Із пояснень потерпілої вбачається, що конфлікт відбувся між ОСОБА_2 та іншою особою, а не з ОСОБА_1 , як зазначено в протоколі про адміністративне правопорушення.
Таким чином, суд дійшов висновку, що дії, інкриміновані ОСОБА_2 , не містять ознак та проявів домашнього насильства у формі психологічного насильства в розумінні ч.1 ст.173-2 КУпАП.
Враховуючи наведене вище, суд приходить до висновку, що провадження у справі відносно ОСОБА_2 за ч.1 ст. 173-2 КУпАП слід закрити, у відповідності до вимог п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Законом України «Про судовий збір» передбачено, що судовий збір стягується лише у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, тому підстави для стягнення з ОСОБА_2 судового збору, відсутні.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 7, 9, 173-2, 245, 247, 180, 283, 284 КУпАП, суд
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ч.1 ст.173-2 КУпАП, закрити, на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом 10 днів з дня винесення постанови.
Суддя Кам'янець-Подільського міськрайонного суду
Я.І. Воєвідко