Справа № 947/21346/25
Провадження № 1-кс/947/8549/25
10.06.2025 року слідчий суддя Київського районного суду м. Одеси ОСОБА_1 , при секретарі судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 , в рамках кримінального провадження № 72025001600000030 від 24.03.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів,
До Київського районного суду м. Одеси звернувся детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 з клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів.
Встановлено, що Детективи відділу детективів із розслідування кримінальних правопорушень, вчинених організованою групою осіб, Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні № 72025001600000030 від 24.03.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснює Офіс Генерального прокурора.
Органом досудового розслідування досліджуються факти того, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) та комунальних підприємств, що належать до сфери управління Департаменту, за попередньою змовою групою осіб із службовими особами ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » ( НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » ( НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ( НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » ( НОМЕР_5 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » ( НОМЕР_6 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_8 » ( НОМЕР_7 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_9 » ( НОМЕР_8 , фізичними особами підприємцями ОСОБА_4 (РНОКПП НОМЕР_9 ), ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_10 ), діючи на території міста Києва, в період 2023-2024 років умисно заволоділи коштами споживачів, фізичних осіб, що здійснювали оплату у сумі безпідставно завищеній вартості послуг з транспортування тимчасово затриманих транспортних засобів вказаними суб'єктами господарювання, що призвело до завдання шкоди в особливо великих розмірах, шляхом укладення договорів із надання послуг з транспортування тимчасово затриманих транспортних засобів, всупереч нормативно встановленій фіксованій ціні.
Так, до протиправної діяльності залучено працівників ІНФОРМАЦІЯ_10 , які за вказівкою керівництва та всупереч підставам, визначеним ст. 265-4 КУпАП, тимчасово затримують та транспортують з території м. Києва, максимальну кількість транспортних засобів, після чого, водії або власники змушені оплатити надану послугу на підставі рахунку, сформованого працівниками Управління за значно завищеними цінами та всупереч Наказу № 967/1218/869 від 10.10.2013 затвердженого ІНФОРМАЦІЯ_11 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , ІНФОРМАЦІЯ_13 , який передбачає розмір оплати за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках).
Вказаний наказ передбачає наступну суму за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках), а саме: до 2000 кг включно- 600 гривень; від 2000 до 3000 кг- 700 гривень; від 3000 кг- 850 гривень. Зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику (стоянці): за першу-сьому добу, включно- 120 гривень; за кожну наступну добу, починаючи з восьмої доби- 20 гривень.
При цьому, пунктом 1 Наказу визначено, що розміри плат за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці (далі - Розмір плати) стягуються з водіїв, власників (співвласників) тимчасово затриманого транспортного засобу і застосовуються незалежно від форми власності майданчика (стоянки) усіма підприємствами, установами та організаціями, які провадять діяльність, пов'язану із доставлянням та зберіганням транспортних засобів (крім бюджетних установ).
Натомість, водії або власники транспортних засобів сплачують: - 1270 гривень - вартість послуг евакуації, вказана сума перераховується безпосередньо на рахунки підприємців, які здійснюють послуги з евакуації транспортних засобів згідно договорів, 144 гривні за кожний день зберігання на штрафмайданчику, починаючи з восьмої доби- 24 гривні за добу (одержувач- ІНФОРМАЦІЯ_14 ); 10 відсотків комісії за обробку платежів і послугу швидкого оформлення документів для повернення авто без черг, вказана комісія перераховується на рахунок ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 », код ЄДРПОУ ( НОМЕР_11 ); та штраф за неправильне паркування у розмірі - 680 гривень, якщо сплатити штраф протягом 10 днів з моменту його призначення, то сума штрафу зменшується вдвічі.
Департамент транспорту, керуючись Кодексом України про адміністративні правопорушення, Положенням про Департамент транспорту, рішенням ІНФОРМАЦІЯ_16 від 27 вересня 2018 року №1530/5594 «Про уповноваження посадових осіб (інспекторів з паркування) Департаменту транспорту, Порядком №990, на офіційному порталі ІНФОРМАЦІЯ_17 викладав оголошення про намір укласти договори про транспортування транспортних засобів, тимчасово затриманих інспекторами з паркування, із суб'єктами господарської діяльності (перевізниками), на таких умовах:
- реєстрація перевізника як юридичної особи відповідно до чинного законодавства України;
- наявність у перевізника евакуаторів, що можуть здійснювати перевезення транспортних засобів до п'яти тони у спосіб, що унеможливлює механічне пошкодження транспортного засобу при його завантаженні розвантаженні та перевезенні;
- наявність у перевізника договору обов'язкового страхування цивільної відповідальності;
- наявність у перевізника договору страхування відповідальності перевізника;
- забезпечення проведення необхідних заходів щодо технічного контролю стану евакуатору, у тому числі устаткування для завантаження / розвантаження транспортного засобу стану, а також медичного огляду працівників;
- забезпечення застосування евакуаторів у режимі 24/7;
- наявність у перевізника цілодобової диспетчерської служби для координації робіт із застосування евакуаторів.
При цьому, пунктом 3 рішення ІНФОРМАЦІЯ_16 №1530/5594 від 27.09.2018, визначено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які відповідають вимогам Порядку тимчасового затримання та зберігання транспортних засобів на спеціальних майданчиках і стоянках, затвердженого постановою КМУ №1102 - здійснювати доставку автомобіля на спеціальний майданчик із застосуванням евакуатора.
В свою чергу, пунктом 13 постанови КМУ № 1102 передбачено, що за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці справляється плата у встановленому спільним наказом МВС та Мінекономрозвитку розмірі за погодженням з Мінфіном (контроль за виконання рішення № 1530/5594 покладено на постійну комісії ІНФОРМАЦІЯ_16 з питань транспорту, зв'язку та реклами).
Предметом проекту Договору є взаємодія сторін із доставлення (транспортування) на спеціальний майданчик чи стоянку Національної поліції, її територіальних органів, а також підприємств, установ та організацій, з якими територіальними органами Національної поліції укладено договори про надання послуг зі зберігання тимчасово затриманих інспекторами з паркування ІНФОРМАЦІЯ_18 ( ІНФОРМАЦІЯ_17 ) транспортних засобів за допомогою спеціального автомобіля-евакуатора відповідно до Порядку.
Відповідно до п. .1.2. Договорів, доставлення (транспортування) на спеціальний майданчик чи стоянку транспортних засобів здійснюється відповідно до умов цього Договору та включає, у тому числі виклик евакуатора інспекторами з паркування ІНФОРМАЦІЯ_19 , прибуття евакуатора, завантаження, фіксацію, транспортування на спеціальний майданчик чи стоянку та розвантаження тимчасово затриманого транспортного засобу.
До складу послуг включено виїзд автомобіля-евакуатора, навантаження, транспортування та розвантаження транспортного засобу. Виконавець отримує на власний рахунок оплату вартості послуг із доставлення транспортного засобу до місця зберігання від особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення.
Проектом договору було передбачено, що розмір плати за транспортування тимчасово затриманих транспортних засобів, здійснюється в межах компетенції посадовими особами Департаменту згідно з Порядком розподілу обов'язків.
Відповідно до укладених договорів Виконавець отримує на власний рахунок оплату вартості послуг з доставлення транспортного засобу до місця зберігання від особи, яка керувала транспортним засобом на момент вчинення правопорушення, або відповідальної особи, зазначеної в частині першій статті 14-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, або особа, яка увезла затриманий транспортний засіб на територію України. Оплата за евакуацію транспортних засобів здійснюється фізичними особами - власниками або користувачами в безготівковій формі на рахунки підприємств, що здійснюють транспортування до майданчика тимчасового затримання.
Відповідно до пункту 17 частини першої статті 1 Закону України «Про захист прав споживачів» послуга - діяльність виконавця з надання (передачі) споживачеві певного визначеного договором матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за індивідуальним замовленням споживача для задоволення його особистих потреб.
Відповідно до пункту 22 частини першої статті 1 цього самого Закону споживач - фізична особа, яка придбаває, замовляє, використовує або має намір придбати чи замовити продукцію для особистих потреб, безпосередньо не пов'язаних з підприємницькою діяльністю або виконанням обов'язків найманого працівника.
Наразі відповідно до пункту 14.1.185 Податкового кодексу України постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності.
Частиною другою статті 11 Цивільного кодексу України визначено, що підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до частини першої статті 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Тобто надання послуг з примусового транспортування транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку при порушенні ПДР відбувається з ініціативи інспекторів з паркування Управління (інспекція) з паркування Департаменту транспорту як представників органів місцевого самоврядування, а не з ініціативи власника транспортного засобу або його водія та, як наслідок, є наданням послуг у примусовому порядку.
Департамент транспорту як Замовник послуги не отримує певного матеріального чи нематеріального блага, що здійснюється за його індивідуальним замовленням, а саме послуги з транспортування транспортних засобів від підприємств, установ та організацій, які провадять діяльність, пов'язану з транспортуванням транспортних засобів.
Наразі договори публічної оферти між власником та/або водієм транспортного засобу з Виконавцями послуг щодо транспортування транспортного засобу на спеціальний майданчик чи стоянку не укладалися та, відповідно, її вартість не погоджувалася.
Договорами, визначено, що розмір плати визначається самостійно Виконавцем відповідно до законодавства України (посилань на нормативно-правові документи немає). Виконавець несе відповідальність за встановлення розміру плати за доставлення (транспортування) затриманих транспортних засобів на спеціальний майданчик.
Умовами укладених договорів передбачено, що розмір плати за транспортування тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальний майданчик чи стоянку має бути економічно обґрунтованим та визначається Виконавцем відповідно до законодавства України.
Вартість послуг з евакуації (зокрема виїзд евакуатора, завантаження, транспортування на спеціальний майданчик чи стоянку (місце зберігання) та розвантаження тимчасово затриманого транспортного засобу, які надають усі Виконавці, становила 1 270,00 грн з ПДВ.
Статтею 10 Закону України «Про ціни і ціноутворення» визначено, що суб'єкти господарювання під час провадження господарської діяльності використовують: вільні ціни, державні регульовані ціни.
Відповідно до статті 13 цього Закону державне регулювання цін здійснює Кабінет Міністрів України, органи виконавчої влади, державні колегіальними органами та органи місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень способом:
1) встановлення обов'язкових для застосування суб'єктами господарювання: фіксованих цін; граничних цін; граничних рівнів торговельної надбавки (націнки) та постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди); граничних нормативів рентабельності; розміру постачальницької винагороди; розміру доплат, знижок (знижувальних коефіцієнтів);
2) запровадження процедури декларування зміни ціни та/або реєстрації ціни.
Наразі фіксована ціна - це обов'язкова для застосування суб'єктами господарювання ціна, встановлена Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та державними колегіальними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень та компетенції (пункт 13 частини першої статті 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення»).
Розміри плат за евакуацію визначено наказом Міністерства внутрішніх справ, Міністерства економічного розвитку і торгівлі України, ІНФОРМАЦІЯ_13 від 10 жовтня 2013 року № 967/1218/869 «Про затвердження розмірів плат за транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках)» (зареєстрованого в ІНФОРМАЦІЯ_20 06 листопада 2013 року за № 1887/24419) (далі - Наказ № 967/1218/869).
Пунктом 1 цього Наказу визначено, що розміри плат за транспортування і зберігання транспортного засобу на спеціальному майданчику чи стоянці (далі - Розмір плати) стягуються з водіїв, власників (співвласників) тимчасово затриманого транспортного засобу і застосовуються незалежно від форми власності майданчика (стоянки) усіма підприємствами, установами та організаціями, які провадять діяльність, пов'язану із доставленням та зберіганням транспортних засобів (крім бюджетних установ).
Відповідно до пункту 2 Наказу № 967/1218/869 вартість за послуг (розмір плат) з транспортування транспортного засобу на спеціальний майданчик (стоянку) повною масою: до 2000 кг включно - 600 грн без ПДВ, від 2000 до 3000 кг - 700 грн без ПДВ, від 3000 - 850 грн без ПДВ.
Тобто вартість послуг за примусове транспортування і зберігання тимчасово затриманих транспортних засобів на спеціальних майданчиках (стоянках) є державними регульованими (фіксованими) цінами та розмір яких визначається згідно з Наказом № 967/1218/869.
Зважаючи на викладене, розмір плати за примусове транспортування тимчасово затриманих транспортних засобів (за рішенням інспекторів з паркування, як представників органів місцевого самоврядування) вагою до 2000 кг коштує не більше 720 грн (600 грн + 20% ПДВ).
Проведеним оглядом інформації розміщеної в мережі інтернет на сайті « ІНФОРМАЦІЯ_21 » встановлено, що Львівське комунальне підприємство « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( АДРЕСА_1 ), протягом 2022-2025 років укладено договори оренди транспортних засобів з екіпажем №00847 від 30.11.2022, № 00106 від 28.02.2023, № 00262 від 22.04.2024 та № 00231 від 01.04.2025.
Так, єдиним учасником та переможцем всіх трьох закупівель визначено ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (43156100), яке в цей період часу також надавало послуги евакуації транспортних засобів у м. Київ.
Згідно договору №00231 від 01.04.2025, загальна сума договору становить 4 680 000 гривень включно з ПДВ з розрахунку 1300 гривень з ПДВ за 1 перевезення (виїзд).
Аналогічна вартість за одне перевезення визначена у договорах №00847 від 30.11.2022 (сума договору складає 260 000 гривень), № 00106 від 28.02.2023 (сума договору складає 12 012 000 гривень), № 00262 від 22.04.2024 (сума договору складає 4 680 000 гривень).
Відповідно до п. 2.1. вищевказаних договорів, транспортні засоби будуть використовуватись орендарем для завантаження/розвантаження та переміщення (перевезення) транспортних засобів тимчасово затриманих інспекторами з паркування у випадках передбачених Кодексом України про адміністративні правопорушення та в порядку, визначеному Порядком тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання, затвердженого постановою КМУ від 14.11.2018 № 990.
Однак, відповідно до п. 12 Порядку тимчасового затримання інспекторами з паркування транспортних засобів та їх зберігання, затвердженого постановою КМУ від 14.11.2018 № 990, умовами повернення транспортного засобу є оплата вартості послуг з доставлення та або/зберігання транспортного засобу та сплата штрафу за вчинене правопорушення, тобто відсутня плата за завантаження/розвантаження, переміщення (перевезення), оскільки здійснення евакуації неможливе без в інший спосіб, що може свідчити про штучне завищення ціни послуги евакуації/послуги оренди транспортного засобу.
Крім цього, вищевказані договори не містять обґрунтування ціни однієї послуги евакуації у розмірі 1300 гривень з ПДВ.
Для встановлення викладених вище обставин кримінальних правопорушень та встановлення осіб, причетних до їх вчинення, необхідно здійснити тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Львівського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( НОМЕР_12 ), яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 .
Відомості в зазначених вище документах можливо використати як доказ, оскільки вони містять фактичні данні, на підставі яких слідчий, прокурор, слідчий суддя і суд встановлять наявність чи відсутність фактів та обставин, що мають значення для кримінального провадження та підлягають доказуванню.
В судове засідання детектив не з'явився, разом з тим детективом до клопотання було долучено заяву, в якій він просив розгляд клопотання проводити за його відсутності.
Вказані документи знаходяться у володінні уповноважених осіб Львівського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( НОМЕР_12 ), яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 та є можливість безповоротно їх змінити або знищити. З огляду на наявність достатніх підстав вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення такої інформації вважаю, що розгляд клопотання необхідно проводити без виклику осіб, у володінні яких знаходиться ця інформація.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступного переконання.
Відповідно до ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Відповідно до приписів ч. 5 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні.
Враховуючи, що отримати зазначені у клопотанні документи без застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді тимчасового доступу до документів не можливо, оскільки вони містять інформацію важливу для кримінального провадження та для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках кримінального провадження, зокрема для підтвердження події кримінального правопорушення та можливої причетності до його вчинення конкретних осіб, слідчий суддя приходить до переконання, що шляхом надання дозволу на тимчасовий доступ до речей і документів може бути виконане завдання, для виконання якого сторона обвинувачення звертається з клопотанням, а потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи фізичних та юридичних осіб, про який йдеться в клопотанні.
На підставі вищевикладеного, враховуючи правове обґрунтування клопотання сторони обвинувачення, ту обставину, що документи мають значення для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування зазначеного кримінального провадження, самі по собі, так і в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення обставин, які підлягають доказуванню в рамках даного кримінального провадження, слідчий суддя приходить до переконання про необхідність задоволення клопотання сторони обвинувачення.
Керуючись ст.ст. 159, 163-166 КПК України,
Клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_3 про дозвіл на тимчасовий доступ до речей і документів - задовольнити.
Надати тимчасового доступу до речей і документів детективам Головного підрозділу детективів БЕБ України ОСОБА_3 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , та за їх дорученням детектива Територіального управління БЕБ у Львівській області які перебувають у володінні Львівського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( НОМЕР_12 ), яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , а саме: копій договорів, на підставі яких протягом 2020-2025 років надавались (тобто в т.ч. укладені в 2019 та діяли протягом 2020 року, за наявності) та надаються послуги евакуації транспортних засобів/оренди транспортних засобів з екіпажем, копій документів на підставі яких укладено такі договори, документи складені в результаті їх укладення та виконання (додаткові угоди, акти виконаних робіт тощо), копії наказів про призначення на посади посадових осіб ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_22 » (директори, заступники директорів, підписанти договорів, особи відповідальні за проведення закупівель), копій документів щодо перебування останніх у відпустках та лікуванні, копій посадових інструкцій зазначених посадових осіб, документів щодо визначення середньої вартості надання послуг евакуації транспортних засобів та нормативно-правових документів, якими регламентовано діяльність ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_22 » та надання послуг евакуації, положення про ЛКП « ІНФОРМАЦІЯ_22 ».
Визначити строк дії ухвали про тимчасовий доступ до інформації, яка містить охоронювану законом таємницю два місяці з дня постановлення ухвали.
Попередити уповноважених осіб Львівського комунального підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_22 » ( НОМЕР_12 ), яке зареєстровано за адресою: АДРЕСА_2 , що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала оскарженню не підлягає, набирає законної сили після її постановлення.
Слідчий суддя ОСОБА_1