Справа № 489/4251/25
Номер провадження 2-а/489/116/25
про залишення позовної заяви без руху
30 травня 2025 року місто Миколаїв
Суддя Інгульського районного суду міста Миколаєва Кокорєв В. В., розглянувши матеріали позовної заяви за вх. № 13602/25-Вх
за позовом про скасування постанови,
позивач: ОСОБА_1 ,
відповідач: Поліцейський 2 взвод 2 рота 2 батальйон Управління патрульної поліції в Миколаївській області сержант поліції Щурова Наталя Олександрівна,
встановив
Позивачем подано до суду позовну заяву про скасування постанови.
Статтею 5 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, визначеним законом. Така особа звертається шляхом пред'явлення адміністративного позову, який має відповідати вимогам ст. ст. 20, 22, 25-27, 160, 161, 169, 170 КАС України.
Згідно з п.2 ч. 5 ст 160 КАС Україниї у разі подання позовної заяви повинно бути зазначено повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету;
Як вбачається з матеріалів справи подана позовна заява не містить усіх зазначених обов'язкових відомостей, зокрема повної адреси місцезнаходження або місця проживання відповідача, що є порушенням вимог, установлених процесуальним законом, і унеможливлює належний розгляд справи.
Згідно зі ст. 222 КУпАП органи Національної поліції розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: як зокрема порушення правил дорожнього руху, правил паркування транспортних засобів, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту (частини перша, друга, третя, четверта, шоста і сьома статті 122).
Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Використання у зазначених вище нормах формулювань «від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення», «розгляд яких віднесено до відання органів, зазначених у ст.ст.222 - 244-20 КУпАП» вказує на те, що відповідачем у таких справах, які розглядаються судом в порядку, визначеному КАС України, є саме орган державної влади - суб'єкт владних повноважень, а не особа, яка перебуває з цим органом у трудових відносинах та від його імені здійснює розгляд справ про адміністративні правопорушення та накладає адміністративні стягнення.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 17.09.2020 у справі № 742/2298/17 та від 26.12.2019 у справі за №724/716/16-а.
Таким чином, при розгляді справ про адміністративні правопорушення інспектори чи управління, які є структурними підрозділами відповідного органу діють не як самостійний суб'єкт владних повноважень, а від імені центрального органу виконавчої влади, а саме Департаменту патрульної поліції.
За таких обставин суд роз'яснює позивачу, його право на залучення до участі у справі другого відповідача, а саме юридичну особу - Департамент патрульної поліції.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
За таких обставин,відповідно до ст.169КАС України,позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення недоліків шляхом визначення належного відповідача із зазначенням повного найменування (для юридичних осіб), його місце знаходження(для юридичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний кодюридичної особив Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, відомі номери засобів зв'язку,офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, а також надання суду доказів надсилання копії позову та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Керуючись ст. 160, 169 КАС України, суддя
ухвалив
Залишити без руху позовну заяву про скасування постанови, позивач: ОСОБА_1 , відповідач: Поліцейський 2 взвод 2 рота 2 батальйон Управління патрульної поліції в Миколаївській області сержант поліції Щурова Наталя Олександрівна
Надати позивачу строк для усунення недоліків, а саме десять днів з дня отримання позивачем копії ухвали. В зазначений строк позивачу необхідно надати суду уточнену позову заяву з правильним визначенням кола учасників справи, з зазначенням повної адреси місцезнаходження відповідача (відповідачів) та з копіями такої заяви відповідно до кількості сторін.
Апеляційна скарга на ухвалу суду (в частині визначення розміру судових витрат) може бути подана протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення (підписання). Учасник справи, якому копія ухвали суду не була вручена у день її складення (підписання), має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної копії ухвали суду.
Ухвала суду (в частині визначення розміру судових витрат) набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Ухвала суду в іншій частині набирає законної сили в момент її складення (підписання) і оскарженню не підлягає.
Суддя В. В. Кокорєв