Справа № 761/18521/25
Провадження № 1-кс/761/12654/2025
27 травня 2025 року слідчий суддя Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора ОСОБА_3 , захисників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 підозрюваного ОСОБА_6 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду (в режимі відеоконференції поза межами приміщення Шевченківського районного суду міста Києва) клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади,
Детектив Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 звернувся до суду з клопотанням про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади.
В обгрунтування поданого клопотання зазначив, що детективами Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024052110000101 від 03.09.2024 за підозрою ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянин України, уродженця м. Брянка, Луганської області, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , та працюючого на посаді директора комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, раніше не судимого, у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Нагляд за додержанням законів під час досудового розслідування у формі процесуального керівництва здійснюється прокурорами Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону.
В ході досудового розслідування встановлено, що на виконання розпорядження Дніпровського міського голови від 18.03.2021 за № 1-18/3-рк на посаду директора комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради (код ЄДРПОУ 23357437) призначено ОСОБА_6 .
Так, ОСОБА_6 , будучи керівником комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, відповідно до умов трудового контракту, укладеного 19.03.2021, наділений функціями, правами та обв'язками, зокрема:
-керівник здійснює поточне (оперативне) керівництво Підприємством, організовує його виробничо-господарську, соціально-побутову та іншу діяльність, забезпечує виконання завдань Підприємства згідно з чинним законодавством України, Статутом Підприємства та Контрактом (п. 2.1.);
-керівник у межах своїх повноважень діє на засадах єдиноначальності
(п. 2.2.);
-керівник у своєї діяльності керується чинним законодавством та іншими нормативними актами, рішеннями міської ради та виконавчого комітету міської ради, що поширюють свою дію на Підприємство, та має виконувати свої обов'язки сумлінно і з високим ступенем відповідальності (п. 2.4.);
-керівник самостійно вирішує всі питання діяльності Підприємства згідно з його повноваженнями, передбаченими статутом Підприємства, чинним законодавством України, рішеннями міської ради, виконавчого комітету, Уповноваженого органу, та цим Контрактом (п. 2.8.);
-без доручень здійснювати дії від імені Підприємства (п. 2.16.1.);
-представляти інтереси Підприємства у відносинах з юридичними та фізичними особами, органами місцевого самоврядування, органами державної влади, судовими та правоохоронними органами (п. 2.16.2.);
-управляти майном і коштами Підприємства у порядку, визначеному Статутом Підприємства, Контрактом та чинним законодавством (п. 2.16.3.);
-приймати рішення з усіх інших питань діяльності Підприємства, які не віднесені до виключної компетенції Власника та Уповноваженого органу (2.16.4.);
-укладати господарські та інші угоди, договори, контракти у порядку, визначеному Статутом Підприємства та чинним законодавством (п. 2.16.5.);
-підписувати платіжні та інші документи Підприємства (п. 2.16.9.);
-забезпечувати додержання законності в діяльності Підприємства (п. 2.17.6.).
Відповідно до п. 1.1 статуту (затвердженого рішенням Дніпровської міської ради від 22.11.2023 № 76/43), комунальне підприємство «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради (далі Підприємство), є комунальним унітарним комерційним підприємством, створеним наказом Управління транспорту міськвиконкому від 01.04.1995 № 11 відповідно до Рішення VI сесії XXII скликання Дніпропетровської міської ради народних депутатів від 15.03.1995 № 6 «Про введення збору за паркування автотранспорту у м. Дніпропетровську» на базі відокремленої частини комунальної власності Дніпровської міської територіальної громади.
Пунктом 1.2 статуту передбачено, що Підприємство у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, відповідними рішеннями Дніпровської міської ради, її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, іншими нормативно-правовими актами України та цим Статутом.
Відповідно до п. 1.3 статуту, власником Підприємства є Дніпровська міська територіальна громада, в особі Дніпровської міської ради, ідентифікаційний код - 26510514, місцезнаходження: Україна, 49000, Дніпропетровська область, м. Дніпро, проспект Дмитра Яворницького, будинок 75.
Пунктом 1.6 статуту передбачено, що підприємство є юридичною особою, має відокремлене майно, самостійний баланс, рахунки в установах банку, круглу печатку, кутовий та інші штампи зі своїм найменуванням та кодом ЄДРПОУ (або ідентифікаційний код).
Пунктом 1.7 статуту передбачено, що підприємство набуває прав юридичної особи з дня його державної реєстрації у встановленому законом порядку. Підприємство від свого імені виступає учасником судових процесів.
Відповідно до п. 2.1 статуту, метою створення та діяльності Підприємства є господарська діяльність, спрямована на досягнення економічних, соціальних результатів з метою отримання прибутку.
Згідно з п. 2.2 статуту, предметом господарської діяльності Підприємства для реалізації зазначеної мети є:
-організація та проведення діяльності із забезпечення паркування транспортних засобів на майданчиках для платного паркування, службових паркувань на автостоянках;
-перерахування коштів, отриманих за збір за паркування, до місцевого бюджету;
-здійснення заходів щодо поповнення міського бюджету за рахунок збору за паркування автотранспорту, згідно з діючим законодавством України;
-сприяння створенню нових майданчиків;
-розробка та подання до органів місцевого самоврядування пропозиції щодо вдосконалення роботи майданчиків для паркування автотранспорту та автостоянок;
-виготовлення або замовлення проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкції, капітальний ремонт світлофорних об'єктів;
-виготовлення або замовлення схем організації дорожнього руху;
-зовнішньоекономічна діяльність з країнами ближнього та далекого зарубіжжя по впровадженню передових технічних засобів і технологій регулювання дорожнього руху;
-сприяння правоохоронним та уповноваженим органом державного нагляду (контролю) щодо здійснення контролю у сферах відпочинку, розважального, концертного бізнесу та туризму, а також дотримання зобов'язань щодо платежів до місцевого бюджету у м. Дніпрі;
-надання в оренду або у тимчасове користування підприємством, установам організаціям, а також іншим особам зупиночних комплексів, устаткування, транспортних засобів, інвентарю та інших матеріальних цінностей, що перебувають на його балансі;
-організація розташування на зупинках громадського транспорту конструкцій для розклеювання друкованої інформаційної продукції на зупиночних комплексах;
-організація перевезення вантажів та пасажирів;
-здійснення перевезення пасажирів та вантажів власним транспортом та транспортом інших підприємств, у тому числі і орендованими;
-організація технічних пунктів обслуговування автомобілів та інших видів
виробництва;
-виконання функцій з блокування (розблокування) коліс та примусового переміщення транспортних засобів, власники яких порушили правила паркування транспортних засобів;
-автомобільне-технічне обслуговування на місцях паркування (дрібний ремонт, заміна мастила, продаж технічних речовин, мастильних матеріалів);
-організація та проведення конкурсів, виставок, аукціонів, ярмарок, семінарів, конференцій, презентацій;
-надання транспортно-експедиційних послуг підприємствам, організаціям,
??підготовка нормативних документів, координація і контроль діяльності роботи підприємств, що експлуатують платні автомобільні стоянки, відповідно до норм чинного законодавства та у межах компетенції;
-надання маркетингових, дилерських, брокерських, консультаційних,
рекламних, посередницьких послуг;
-торгівельна діяльність продовольчими і непродовольчими товарами;
??виготовлення та реалізація предметів виробничо-технічного призначення, товарів широкого вжитку;
-надання послуг по обслуговуванню, ремонту транспортних засобів
обладнання;
-контроль за раціональним використанням об'єктів (елементів) благоустрою, що перебувають на балансі Підприємства;
-облаштування та утримання об'єктів транспортної інфраструктури;
-проведення будівельно-монтажних робіт, будівельно-ремонтних і реставраційних робіт;
-консультування суб'єктів підприємницької діяльності з правових питань у відповідності до чинного законодавства;
-організація робіт по забезпеченню та налагодженню прямих господарських зав'язків, розвиток комерційної діяльності, маркетингових, інших послуг;
-організація та здійснення розширення виробництва товарів, впровадження їх у виробництво, покращення їх якості, своєчасного оновлення, участі у міжнародних ярмарках, виставках, симпозіумах;
-роботи з благоустрою;
-надання довідниково - інформаційних послуг;
-організаційна робота в сфері розміщення об'єктів транспортної інфраструктури;
-надання в оренду або використання власного чи орендованого нерухомого
майна у визначеному порядку;
-взаємодія з компетентними органами державної влади та органами місцевого самоврядування у сфері забезпечення контролю за додержанням правил благоустрою міста;
-забезпечення належного контролю за утриманням об'єктів транспортної інфраструктури;
-надання в оренду або використання власного чи орендованого нерухомого
майна у визначеному порядку;
-взаємодія з компетентними органами державної влади та органами місцевого самоврядування у сфері забезпечення контролю за додержанням правил благоустрою міста;
-забезпечення належного контролю за утриманням об'єктів транспортної інфраструктури;
-укладання договорів оренди, користування, тощо, щодо об'єктів транспортної інфраструктури;
-вжиття заходів, необхідних для належного функціонування об'єкта транспортної інфраструктури;
-розробка та впровадження передових технічних засобів і технологій регулювання дорожнього руху;
-розробка, впровадження та обладнання автоматизованими системами
керування рухом дорожніх мереж;
-нанесення та/або відновлення дорожньої розмітки;
-укладання договорів оренди, користування, тощо, щодо об'єктів транспортної інфраструктури;
-вжиття заходів, необхідних для належного функціонування об'єкта транспортної інфраструктури;
-розробка та впровадження передових технічних засобів і технологій регулювання дорожнього руху;
-розробка, впровадження та обладнання автоматизованими системами
керування рухом дорожніх мереж;
-нанесення та/або відновлення дорожньої розмітки;
-аналіз дорожньо-транспортних пригод, що сталися з причини не задовільних дорожніх умов;
-розробка, з подальшим погодженням з відповідними підрозділами Національної поліції, дислокації технічних засобів регулювання дорожнього руху, що перебувають на балансі Підприємства;
-розробка заходів щодо ліквідації умов виникнення місць концентрації дорожньо - транспортних пригод;
-виконання інших робіт, надання послуг населенню, ремонт, виготовлення та реалізація продукції (у тому числі технічних засобів регулювання дорожнього руху) у відповідності з технічними можливостями - виробничої бази Підприємства;
-розробка, виробництво, встановлення, заміна, ремонт та експлуатація технічних засобів регулювання дорожнього руху (дорожні знаки, світлофорне обладнання, інформаційні табло, засоби примусового зниження швидкості, тощо), прокладення ліній електромережі для їх живлення та ліній зв'язку для координації роботи світлофорних об'єктів, в тому числі за договорами з підприємствами, організаціями та установами усіх форм власності, виконавчими органами державної влади та місцевого самоврядування;
-виготовлення або замовлення проектно-кошторисної документації на будівництво, реконструкції, капітальний ремонт світлофорних об'єктів;
-виготовлення або замовлення схем організації дорожнього руху;
-зовнішньоекономічна діяльність з країнами ближнього та далекого зарубіжжя по впровадженню передових технічних засобів і технологій регулювання дорожнього руху;
-облаштування та утримання елементів зупиночних комплексів громадського транспорту міста;
-запитувати у юридичних і фізичних осіб правовстановлюючі, проектно-технічні, землевпорядні, дозвільні та погоджувальні документи з питань, що віднесені до компетенції Підприємства;
-здійснювати комісійні обстеження території зі складання відповідних актів, залучати до участі в комісійних обстеженнях території необхідних фахівців, а також компетентні державні органи за їх згодою;
-звертатись від власного імені в інтересах Власника (територіальної громади) до органів судової влади, правоохоронних органів, прокуратури та органів юстиції з відповідними заявами (позовними заявами, зверненнями, повідомленнями, клопотаннями тощо) в межах передбачених чинним законодавством України процедур застосування державного примусу і реалізації юридичної відповідальності осіб, що порушили охоронювані законом права й інтереси Власника (територіальної громади) у сфері, що віднесена до компетенції Підприємства;
-від свого імені реалізовувати будь-яким, не забороненим чинним законодавством України, способом право територіальної громади розпоряджатися майном територіальної громади, що перебуває на балансі Підприємства, в тому числі, шляхом укладення і виконання господарських договорів щодо об'єктів (елементів) благоустрою;
-спільно з правоохоронними органами за дорученням Власника здійснювати обстеження територій на предмет законності використання земельних ділянок;
-отримувати на праві постійного користування земельні ділянки за рішенням Власника для експлуатації їх у межах чинного законодавства України, недопущення порушень вимог чинного законодавства на зазначених земельних ділянках з боку третіх осіб;
-влаштовувати, утримувати та обслуговувати об'єкти відпочинку громадян, в тому числі пляжів, штучних водойм тощо відповідно до чинного законодавства України;
-організовувати проектування з питань благоустрою, оздоровлення та експлуатації внутрішніх водойм, прилеглих до них територій та його реалізацію шляхом повного освоєння капітальних вкладень;
-надавати в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого
майна.
Згідно з п. 3.1 статуту, майно підприємства є комунальною власністю Дніпровської міської територіальної громади і закріплюється за підприємством на праві господарського відання.
Згідно з п. 4.1 статуту, органом управління Підприємством є Керівник Підприємства.
Згідно з п. 4.2 статуту, з питань своєї діяльності Підприємство підзвітне та підконтрольне Власнику, виконавчому комітету міської ради та Уповноваженому органу. Власник здійснює свої повноваження стосовно Підприємства безпосередньо та через Уповноважений орган.
Згідно з п. 4.3 статуту, структура, штатний розпис та правила внутрішнього трудового розпорядку Підприємства затверджуються керівником Підприємства погодженням з Уповноваженим органом.
Згідно з п. 4.4 статуту, Кандидатуру на посаду керівника Підприємства подає заступник міського голови з питань діяльності виконавчих органів згідно з розподілом повноважень. Керівник Підприємства призначається та звільняється з посади розпорядженням міського голови. При найманні керівника Підприємства з ним обов'язково укладається трудовий контракт, в якому визначаються строк найму, права, обов'язки та відповідальність керівника, умови його матеріального забезпечення, умови звільнення його з посади, інші умови найму за згодою сторін.
Пунктом 4.5 статуту, передбачено, що функції, права та обов'язки структурних підрозділів (виробництв, цехів, дільниць) Підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються керівником.
Підприємство, за погодженням з Уповноваженим органом, має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, що не є юридичними особами, які діють на підставі Положень, затверджених Підприємством.
Таким чином, ОСОБА_6 , відповідно до вимог ч. 3 ст. 18 КК України, будучи службовою особою - директором комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, зловживаючи своїм службовим становищем вчинив кримінальне правопорушення за наступних обставин.
З метою сприяння обороні України шляхом максимально широкого залучення мешканців міста Дніпра до дій, спрямованих на забезпечення воєнної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності держави, а також формування у громадян патріотичної свідомості та стійкої мотивації, набуття ними знань та практичних умінь, необхідних для захисту України рішенням Дніпровської міської ради від 23.02.2022 за № 28/16 затверджено Програму щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки (далі - Програма).
Відповідно до Розділу 2 Програма передбачає фінансування заходів, що сприятимуть забезпеченню готовності громадян України до національного спротиву, налагодженню взаємодії з цих питань між Регіональним управлінням Сил ТрО ЗСУ, добровольчими формуваннями Дніпровської міської територіальної громади, виконавчими органами, комунальними підприємствами, закладами та установами міської ради, та створення належних умов для реалізації відповідних повноважень.
Розділом 4 Програми встановлено, що виконання Програми дасть змогу своєчасно та якісно виконувати вимоги законів України, указів Президента України та постанов КМУ щодо забезпечення підготовки та проведення заходів з розгортання діяльності Регіонального управління Сил ТрО ЗСУ, добровольчих формувань Дніпровської міської територіальної громади на належному рівні, а саме:
-в особливий період - забезпечення надійного функціонування органів державного влади та місцевого самоврядування, органів військового управління, оперативного розгортання військ ЗСУ та інших військових формувань;
-охорона та оборона важливих об'єктів і комунікацій життєдіяльності;
-боротьба з диверсійно-розвідувальними силами, іншими озброєними формуваннями агресора, антидержавними незаконно утвореними озброєними формуваннями та мародерами;
-підтримання правового режиму воєнного стану, посилення охорони громадського порядку та безпеки громадян.
Виконання заходів Програми також дозволить якісно підготувати військові чистини Сил ТрО ЗСУ та добровольчі формування Дніпровської міської територіальної громади в терміни, визначені Регіональним управлінням Сил ТрО ЗСУ, до національного спротиву з метою сприяння обороні України.
Розділом 5 Програми передбачено, що забезпечення реалізації Програми здійснюється за рахунок бюджету Дніпровської міської територіальної громади та інших джерел, не заборонених чинним законодавством.
Комунальне підприємство «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради є підприємством, яке реалізує заходи Програми.
Таким чином, кошти бюджету Дніпровської міської територіальної громади, виділені на виконання Програми, перебували у відданні ОСОБА_6 , як директора комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради.
Так, ОСОБА_6 будучи обізнаним як директор комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, у затвердженні Дніпровською міською радою 23.02.2022 Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, у невстановлений досудовим розслідуванням час, але не пізніше 09.08.2024, перебуваючи за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 128-ї Бригади Тероборони, будинок 8, сформував злочинний умисел, направлений на розтрату чужого майна, яке перебувало у його віданні, а саме коштів Дніпровської міської територіальної громади, виділених на реалізацію вказаної Програми, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, шляхом завідомо необґрунтованого завищення вартості товарів, які мали закуповуватись за кошти бюджету Дніпровської міської територіальної громади комунальним підприємством «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради на виконання затвердженої Програми.
Реалізуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату чужого майна, а саме коштів територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, виділених на забезпечення виконання Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, затвердженої рішенням Дніпровської міської ради від 23.02.2022 за № 28/16, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, ОСОБА_6 , будучи службовою особою - директором комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 128-ї Бригади Тероборони, будинок 8, у невстановлений органом досудового розслідування час, але не пізніше 09.08.2024, керуючись вимогами Програми, достовірно знаючи що Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_8 від 24.02.2022 за № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, діючи умисно, при особистій зустрічі надав усну вказівку підлеглим працівникам комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, які не були обізнані у дійсних протиправних намірах ОСОБА_6 , організувати проведення закупівлі товару за (кодом ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли) Квадроцикли для потреб сил оборони - згідно специфікації (Ідентифікатор закупівлі UA-2024-08-20-009613-а.
Згідно із положеннями ч. 4 ст. 4 Закону України «Про публічні закупівлі» для планування закупівель та підготовки до проведення закупівель замовники можуть проводити попередні ринкові консультації з метою аналізу ринку, у тому числі запитувати й отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання. Консультації з ринком можуть проводитися через електронну систему закупівель шляхом надсилання запитань замовником та отримання відповідей від суб'єктів господарювання або шляхом організації відкритих зустрічей з потенційними учасниками.
Відповідно до вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за принципами максимальної економії, ефективності та пропорційності.
Відповідно до вимог розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі (далі - Методика), затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 за № 275, визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися наступними методами:
-здійснення пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну;
-направлення не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг.
У подальшому, ОСОБА_6 продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на розтрату чужого майна, а саме коштів територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, виділених на забезпечення виконання Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, затвердженої рішенням Дніпровської міської ради від 23.02.2022 за № 28/16, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, будучи службовою особою - директором комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 128-ї Бригади Тероборони, будинок 8, у період часу з 09:00 години по 18:00 годину 09.08.2024, достовірно знаючи що Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_8 від 24.02.2022 за № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, діючи умисно, у порушення вимог статуту комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі підписав та направив лише один запит цінової пропозиції № 32/32-21 від 09.08.2024 (Вимоги до учасника купівлі Квадроциклів для потреб сил оборони (код за ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли) на адресу Heavy Cargo Logistics s.r.o. про закупівлю та передачу обладнання, визначивши технічні характеристики предмета закупівлі «технічні вимоги» та умови оплати, з очікуваною вартістю предмета закупівлі 273 900 євро.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на розтрату чужого майна, а саме коштів територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, виділених на забезпечення виконання Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, затвердженої рішенням Дніпровської міської ради від 23.02.2022 за № 28/16, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, будучи службовою особою - директором комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 128-ї Бригади Тероборони, будинок 8, у період часу з 09:00 години по 18:00 годину 12.08.2024 достовірно знаючи, що у порушення вимог статуту комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі ні ним, ні його підлеглими працівниками не забезпечено належне, обґрунтоване, економічне та ефективне визначення очікуваної вартості, а саме не забезпечено здійснення маркетингових досліджень ринку товарів «Квадроцикли для потреб сил оборони» код ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли, попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку, здійснення пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну на такі товари, направлення письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам таких товарів підписав наказ № 228/1, відповідно до якого вказав здійснити закупівлю шляхом укладення договору про закупівлю без застосування відкритих торгів та/або електронного каталогу за кодом ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли (Квадроцикли для потреб сил оборони) у Heavy Cargo Logistics s.r.o. на загальну вартість 273 900 Євро, що в свою чергу, у порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», призвело до завідомо необґрунтованого визначення вартості товарів за кодом ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли (Квадроцикли для потреб сил оборони), яка є умисно завищеною ніж ринкова вартість такого товару.
Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, направленого на розтрату чужого майна, а саме коштів територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради, виділених на забезпечення виконання Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, затвердженої рішенням Дніпровської міської ради від 23.02.2022 за № 28/16, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах, будучи службовою особою - директором комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 128-ї Бригади Тероборони, будинок 8, у період часу з 09:00 години по 18:00 годину 12.08.2024 підписав від імені комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради» із Heavy Cargo Logistics s.r.o. контракт № 261 на постачання товару, а саме «Квадроцикли для потреб сил оборони» код ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли із ціною 273 900 Євро (відповідно по курсу НБУ гривні до Євро станом на 12.08.2024 складає 12 294 138 гривень) достовірно знаючи, що у порушення вимог статуту комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі ні ним, ні його підлеглими працівниками не забезпечено належне, обґрунтоване, економічне та ефективне визначення очікуваної вартості, а саме не забезпечено здійснення маркетингових досліджень ринку товарів «Квадроцикли для потреб сил оборони» код ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли, попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку, здійснення пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну на такі товари, направлення письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам таких товарів, що в свою чергу, у порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», призвело до завідомо необґрунтованого визначення вартості товарів за кодом ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли (Квадроцикли для потреб сил оборони), яка є умисно завищеною ніж ринкова вартість такого товару на момент укладення договору.
На виконання умов зазначеного контракту упродовж серпня-вересня 2024 року Heavy Cargo Logistics s.r.o. поставило на адресу комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради обумовлені контрактом товари, а саме квадроцикли Segway 500 AT5L EPS Euro 5 у кількості 33 одиниці.
У подальшому за поставку зазначених квадроциклів з розрахункового рахунку комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради № UA073204780000026008924444218 на розрахунковий рахунок Heavy Cargo Logistics s.r.o. IBAN № CZ852010000002701879336 перераховано бюджетні кошти на загальну суму 12 294 138 гривень (відповідно по курсу НБУ гривні до Євро станом на 12.08.2024 у сумі 273 900 Євро).
В той же час відповідно до висновку експерта від 18.03.2025 за № 18/03-2025 за результатами проведення судової економічної експертизи у кримінальному провадженні № 42024052110000101 встановлено, що сума перевищення ціни придбання комунальним підприємством «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради 33 (тридцяти трьох) одиниць транспортних засобів - квадроциклів Segway 500 AT5L EPS Euro 5 за договором № 261 від 12.08.2024 у нерезидента Heavy Cargo Logistics s.r.o. над ринковою вартістю відповідного товару станом на дату укладення договору, згідно висновку судової товарознавчої експертизи № СЕ-19/104-25/4934-ТВ від 12.02.2025 складає 4 424 914 гривень.
Таким чином, ОСОБА_6 , будучи службовою особою - директором комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради достовірно знаючи що Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних сил України ОСОБА_8 від 24.02.2022 за № 64/2022 та Закону України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 за № 2102-ХІ введено військовий стан на всій території України, у період серпня-вересня 2024 року перебуваючи на своєму робочому місці за адресою: Дніпропетровська область, місто Дніпро, вул. 128-ї Бригади Тероборони, будинок 8, достовірно знаючи, що у порушення вимог статуту комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, ст.ст. 4, 5 Закону України «Про публічні закупівлі», розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі ні ним, ні його підлеглими працівниками не забезпечено належне, обґрунтоване, економічне та ефективне визначення очікуваної вартості, а саме не забезпечено здійснення маркетингових досліджень ринку товарів «Квадроцикли для потреб сил оборони» код ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли, попередніх ринкових консультацій з метою аналізу ринку, здійснення пошуку, збору та аналізу загальнодоступної інформації про ціну на такі товари, направлення письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам таких товарів, що в свою чергу, у порушення вимог ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», призвело до завідомо необґрунтованого визначення вартості товарів за кодом ДК 021:2015:34410000-4 Мотоцикли (Квадроцикли для потреб сил оборони), яка є умисно завищеною ніж ринкова вартість такого товару на момент укладення договору, умисно та протиправно допустив розтрату чужого майна, яке перебувало у його віданні, а саме бюджетних коштів Дніпровської міської територіальної громади, виділених на виконання завдань Програми щодо сприяння територіальній обороні міста Дніпра на 2022-2026 роки, під час здійснення закупівлі квадроциклів Segway 500 AT5L EPS Euro 5 за договором № 261 від 12.08.2024 у Heavy Cargo Logistics s.r.o. на загальну суму 4 424 914 гривень, що в 2 923 рази перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення та, відповідно до примітки 4 до ст. 185 КК України є особливо великим розміром, чим самим спричинив майнову шкоду економічним інтересам територіальної громади міста Дніпра в особі Дніпровської міської ради на зазначену суму.
Умисні дії ОСОБА_6 , кваліфіковано за ч. 5 ст. 191 КК України, а саме як розтрата чужого майна, яке перебувало у його віданні, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинена в умовах воєнного стану, в особливо великих розмірах.
02.04.2025 ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянину України, уродженцю м. Брянка, Луганської області, проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 , працюючому на посаді директора комунального підприємства «Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради, раніше не судимому, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.
Причетність ОСОБА_6 до вчинення інкримінованого кримінального правопорушення підтверджується письмовими матеріалами кримінального провадження, а саме: повідомленням про вчинення кримінального правопорушення Управління СБ України у Дніпропетровській області від 02.09.2024, листом Управління СБ України у Дніпропетровській області від 10.09.2024; листом Управління СБ України у Дніпропетровській області від 17.09.2024; протоколом огляду від 09.09.2024; протоколом огляду від 17.09.2024; статутом КП «Транспортна інфраструктура міста» ДМР; розпорядженням про призначення №1-18/3 - рк; контрактом постачання товару № 261 від 12.08.2024; Додаток до контракту №1 Специфікація «Квадроцикли для потреб сил оборони» код ДК 021:2015: 34410000-4 Мотоцикли; Наказ «Про здійснення закупівлі без застосування системи закупівель» №228/1 від 12.08.2024; Додаткова угода №1 від 20.08.2024; Запит цінової пропозиції № 32/32-21 від 09.08.2024; Протоколом огляду від 28.11.2024; висновком експерта № СЕ-19/104-25/4934-ТВ від 12.02.2025, щодо проведення судової товарознавчої експертизи; висновком експерта № 18/03-2025 від 18.03.2025, щодо проведення судової економічної експертизи; іншими матеріалами кримінального провадження, як самостійно так і у сукупності.
Зазначив, що у матеріалах кримінального провадження вбачається наявність достатніх підстав вважати, що припинення та запобігання у подальшому протиправній поведінці підозрюваного ОСОБА_6 щодо перешкоджання у кримінальному провадженню, не можливе без відсторонення останнього від займаної посади.
Прокурор в судовому засіданні підтримав клопотання з викладених у ньому підстав та просив його задовольнити.
Захисник підозрюваного в судовому засіданні заперечував щодо задоволення клопотання та просив відмовити, посилаючись на письмові заперечення.
Підозрюваний в судовому засіданні підтримав свого захисника.
Вислухавши думку прокурора, захисника, підозрюваного, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя дійшов наступного висновку.
Слідчим суддею встановлено, що детективами Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України за процесуального керівництва прокурорів Спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Східного регіону здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024052110000101 від 03.09.2024.
Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.
Частиною другою ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 65-1 Закону України «Про запобігання корупції», особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 157 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином. При вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: 1) правову підставу для відсторонення від посади; 2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; 3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Так, обґрунтованість підозри ОСОБА_6 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України, обґрунтовується зібраними під час досудового розслідування доказами.
Під час досудового розслідування встановлено, що підозрюваний ОСОБА_6 перебуває на посаді директора комунального підприємства Транспортна інфраструктура міста» Дніпровської міської ради.
Слід зазначити, що відсторонення від посади це тимчасове, вимушене недопущення особи, яка перебуває у певних службових відносинах з органами державної влади та місцевого самоврядування, підприємствами, установами чи організаціями, до виконання своїх функціональних обов'язків з підстав і в порядку, передбачених КПК України.
Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку він вільно погоджується. Держава створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду діяльності, а також гарантує громадянам захист від незаконного звільнення.
Крім того, відсторонення особи від посади, що має тимчасовий характер, не є тотожним із поняттям звільнення з роботи.
Зазначені у клопотанні обставини підозри особи підтверджуються на цьому етапі розслідування достатньою сукупністю даних, наведених у матеріалах клопотання. При цьому, на стадії досудового розслідування кримінального провадження слідчий суддя не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинуватою у вчиненні кримінального правопорушення, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування відносно неї запобіжного заходу.
Вирішуючи питання про відсторонення від посади, слідчий суддя враховує й те, що обставини, які стали підставою для такого відсторонення та зазначаються прокурором у даному клопотанні.
Відтак, розглянувши клопотання в межах питань, які були винесені на його розгляд сторонами кримінального провадження, та перевіривши надані в обґрунтування цих питань докази, з урахуванням вищенаведеного слідчий суддя дійшов до висновку, що на даний час доведена наявність достатніх підстав вважати, що відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_6 необхідне для припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного.
За встановлених в судовому засіданні обставин слідчий суддя вважає за необхідне відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 від посади від посади директора Комунального підприємства «Транспортна іннфраструктура міста» Дніпровської міської ради до 02.06.2025 включно.
При цьому, слідчим суддею також враховано наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
З урахуванням наведеного, клопотання підлягає задоволенню.
Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 132, 154-157, 309, 372, 392, 393, 395 КПК України, -
Клопотання детектива Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України ОСОБА_7 про відсторонення підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 від посади - задовольнити.
Відсторонити підозрюваного ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від посади директора Комунального підприємства «Транспортна іннфраструктура міста» Дніпровської міської ради в межах строку досудового розслідування до 02.06.2025 року включно.
Копію ухвали направити детективу, прокурору, підозрюваному та його захиснику, а також до Комунального підприємства «Транспортна іннфраструктура міста» Дніпровської міської ради - для її виконання.
Ухвала підлягає негайному виконанню.
На ухвалу слідчого судді до Київського апеляційного суду прокурором, підозрюваним, його захисником протягом п'яти днів з дня її оголошення може бути подана апеляційна скарга.
Повний текст ухвали складено 30.05.2025.
Cлідчий суддя
Шевченківського районного суду м. Києва ОСОБА_1