Справа № 127/11114/25
Провадження № 2-а/127/91/25
27.05.2025 м. Вінниця
Вінницький міський суд Вінницької області в складі:
головуючої судді Романюк Л.Ф.,
при секретарі Курутіній О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
В провадженні Вінницького міського суду Вінницької області перебуває справа за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.
Позов мотивований тим, що 04.04.2025 року ОСОБА_1 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 отримала копію постанови т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №3808 від 30.12.2024 року про накладення адміністративного стягнення за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідно до якої ОСОБА_1 даною постановою притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 17 000 гривень.
У відповідності до даної постанови вбачається, що ОСОБА_1 порушила вимоги абз.3 ч.10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», абз.2 ч.1 ст. 22 «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», п.п. 2 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, а саме 13.11.2024 року у строк вказаний повістці, ОСОБА_1 не прибула до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не повідомили ІНФОРМАЦІЯ_4 про причини не прибуття за повісткою. Електронна повістка була сформована і підписана начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 13.11.2024 року та направлена AT «Укрпошта» 13.11.2024 року №1170821 на адресу АДРЕСА_3 . Відповідно до довідки AT «Укрпошта», поштове відправлення повертається за відсутністю адресата за вказаною адресою, що є порушенням мобілізаційного законодавства.
З метою притягнення позивача до адміністративної відповідальності, 27.12.2025 року старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_5 майором ОСОБА_2 було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
04.04.2025 року ознайомившись із постановою т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №3808 від 30.12.2024 року про накладення адміністративного стягнення за справою №2/599 про адміністративне правопорушення за ознаками частиною 3 ст. 210-1 КУпАП вважає дану постанову, протиправною, такою, що суперечить вимогам законодавства та підлягає скасуванню, а викладені в ній факти та обставини недостовірними та такими, що суперечать дійсним обставинам справи.
Вказала, що згідно оскаржуваної постанови та протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що ймовірна повістка надсилалась реєстрованим поштовим відправленням на отримувача: ОСОБА_3 за адресою АДРЕСА_3 .
Однак пунктом 71 Правил надання послуг поштового зв'язку затвердженого постановою КМУ №270 від 05.03.2009 року реєстровані поштові відправлення вручаються, кошти за поштовими переказами виплачуються адресатам (одержувачам) за умови пред'явлення ними документів, що посвідчують особу згідно із законодавством.
Тобто вказане відправлення могло бути вручене лише за умови пред'явлення документа, що посвідчує особу на ім'я ОСОБА_3 - і особі з документом, що посвідчує особу - ОСОБА_1 такий лист працівник пошти не видасть, оскільки це є порушенням п. 71 Правил надання послуг поштового зв'язку.
Окрім того у відповідності до копії паспорта виданого на ім'я ОСОБА_1 вбачається, що вона була знята з реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_3 , - 31.12.2021 року, що підтверджується відповідним штампом Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради на ст. 11 паспорта.
Окрім того на сторінці 12 паспорта міститься штамп Департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради про реєстрацію місця проживання за адресою: АДРЕСА_4 . У зв'язку із перейменуванням вулиці Громова у АДРЕСА_5 на сторінці паспорта 13 міститься відповідний штамп.
Відповідальна особа департаменту адміністративних послуг Вінницької міської ради протягом 5 днів з 31.12.2021 року зобов'язана була надіслати данні про зміну місця реєстрації до відповідного військового комісаріату.
Позивачу не вручалась повістка для виклику, відповідно відсутній умисл у ймовірному вчиненні адміністративного правопорушення визначеного ч.3 ст. 210-1 КУпАП.
Таким чином, позивач вважає, що в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, інкримінованого йому постановою про вчинення адміністративного правопорушення від 30.12.2024 року, немає.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилась, в матеріалах справи міститься заява про розгляд справи у її відсутність. Позовні вимоги просила суд задовольнити.
Представник відповідача Цюнько Т. в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутність, заперечувала, щодо задоволення позовних вимог.
12.05.2025 року на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву від ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому зазначено, що 26.11.2024 року о 14 год. 00 хв. ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_6 , тобто у строк вказаний у повістці, не прибула до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не повідомила ІНФОРМАЦІЯ_4 про причини не прибуття за повісткою.
Згідно п. 28 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі Порядок №560) виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п. 30 Порядку №560). Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (п. 30-2 Порядку №560).
Згідно ст. 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. ТЦК та СП є органом адміністрування Реєстру. Статтею 6 Закону встановлено повноваження органів адміністрування Реєстру, а саме:
1) здійснюють аналітичну обробку даних;
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.
Отже, 13.11.2024 року була сформована Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів електронна повістка № 1170821 на ім'я військовозобов'язаної ОСОБА_4 . Електронна повістка направлена до АТ “Укрпошта». АТ «Укрпошта», повістку № 1170821 надіслала рекомендованим листом 0610206774668 за задекларованою позивачем адресою АДРЕСА_3 . Відповідно довідки АТ “Укрпошта», поштове відправлення 0610206774668 повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки адресат відсутній за вказаною адресою. Причина повернення поштового відправлення підтверджується трекінгом АТ «Укрпошта».
Відповідно підпункту 2 п. 41. Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відтак, виходячи з вищезазначених положень Постанови № 560, позивач був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 14 год. 00 хв. 26.11.2024 року. Позивач не виконала вимоги мобілізаційного законодавства та проігнорувала виклик до ТЦК та СП, не прибувши 26.11.2024 року на 14 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Просили суд, в задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 відмовити.
Суд, вважає за можливе провести судове засідання у відсутність сторін, на підставі наявних в справі доказів.
По справі судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
04.04.2025 року ОСОБА_1 в приміщенні ІНФОРМАЦІЯ_2 отримала копію постанови т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 №3808 від 30.12.2024 року про накладення адміністративного стягнення за справою про адміністративне правопорушення за частиною 3 ст. 210-1 КУпАП, відповідно до якої ОСОБА_1 даною постановою притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді накладення штрафу в сумі 17 000 гривень.
У відповідності до даної постанови вбачається, що ОСОБА_1 порушила вимоги абз.3 ч.10 ст. 1 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», абз.2 ч.1 ст. 22 «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію», п.п. 2 п.1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року, а саме 13.11.2024 року у строк вказаний повістці, ОСОБА_1 не прибула до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не повідомили ІНФОРМАЦІЯ_4 про причини не прибуття за повісткою. Електронна повістка була сформована і підписана начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 13.11.2024 року та направлена AT «Укрпошта» 13.11.2024 року №1170821 на адресу АДРЕСА_3 . Відповідно до довідки AT «Укрпошта», поштове відправлення повертається за відсутністю адресата за вказаною адресою, що є порушенням мобілізаційного законодавства (а.с.7-8).
З метою притягнення позивача до адміністративної відповідальності, 27.12.2025 року старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_5 майором ОСОБА_2 було складено відносно ОСОБА_1 протокол про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП (а.с.9-10).
Згідно п. 28 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 (далі Порядок №560) виклик громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки чи їх відділів, під час мобілізації здійснюється шляхом вручення (надсилання) повістки.
Повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (п. 30 Порядку №560). Повістки, сформовані за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, можуть централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов'язаним та резервістам засобами поштового зв'язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення (п. 30-2 Порядку №560).
Згідно ст. 5 Закону України “Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України (далі - розпорядник Реєстру), а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру. ТЦК та СП є органом адміністрування Реєстру. Статтею 6 Закону встановлено повноваження органів адміністрування Реєстру, а саме:
1) здійснюють аналітичну обробку даних;
2) забезпечують взаємодію щодо ведення Реєстру, контролюють повноту, відповідність та своєчасність внесення інформації, наданої державними органами, контролюють виконання рішень Держателя та розпорядника Реєстру. Орган адміністрування Реєстру має доступ до статистичних відомостей Реєстру;
3) забезпечують зберігання та резервування бази даних Реєстру, контроль за її цілісністю, дотриманням вимог законодавства та Порядку ведення Реєстру, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
4) організовують підготовку та підвищення кваліфікації персоналу підпорядкованого органу адміністрування.
Отже, 13.11.2024 року була сформована Єдиним державним реєстром призовників, військовозобов'язаних та резервістів електронна повістка № 1170821 на ім'я військовозобов'язаної ОСОБА_4 . Електронна повістка направлена до АТ “Укрпошта». АТ «Укрпошта», повістку № 1170821 надіслала рекомендованим листом 0610206774668 за задекларованою позивачем адресою АДРЕСА_3 . Відповідно довідки АТ “Укрпошта», поштове відправлення 0610206774668 повернуто до ІНФОРМАЦІЯ_2 , оскільки адресат відсутній за вказаною адресою. Причина повернення поштового відправлення підтверджується трекінгом АТ «Укрпошта».
Відповідно підпункту 2 п. 41. Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінетом Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов'язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ у разі надсилання повістки засобами поштового зв'язку є:
- день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних;
- день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання в установленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси місця проживання.
Відтак, виходячи з вищезазначених положень Постанови № 560, позивач був належним чином повідомлений про виклик до ІНФОРМАЦІЯ_3 на 14 год. 00 хв. 26.11.2024 року. Позивач не виконала вимоги мобілізаційного законодавства та проігнорувала виклик до ТЦК та СП, не прибувши 26.11.2024 року на 14 год. 00 хв. до ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Старшим офіцером ІНФОРМАЦІЯ_3 майором ОСОБА_5 було складено протокол про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП полягає у порушенні законодавства про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Уповноважена особа, складаючи протокол вказала, що позивач порушила вимоги: абз. 3 ч. 10. Ст. 1 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу», що передбачає обов'язок громадянина прибувати за викликом районного (об'єднаного районного), міського (районного у місті, об'єднаного міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (далі - відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), Центрального управління або регіонального органу Служби безпеки України, відповідного підрозділу розвідувальних органів України для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів,
абз. 2 ч. 1 ст. 22 Закону України “Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» встановлено обов'язок громадян з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період.
підпункту 2 пункту 1 Правил військового обліку призовників і військовозобов'язаних згідно додатку 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30 грудня 2022р, що передбачає, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військовооблікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов'язаних та резервісті.
Отже, протоколом про адміністративне правопорушення № 599 від 27.12.2024 було зафіксовано правопорушення - 26.11.2024 року у строк вказаний у повістці ОСОБА_1 не прибула до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не повідомила ІНФОРМАЦІЯ_4 про причини неприбуття за повісткою.
Таким чином, Постанова т.в.о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_6 № 3808 від 30.12.2024 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, згідно якої на громадянку ОСОБА_1 накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн., видано в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією, Кодексом України про адміністративні правопорушення та законами України. А тому, жодних правових підстав для визнання оскаржуваної Постанови начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 по справі про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, протиправною та скасування її немає, свободи та інтереси Позивача по даному адміністративному позову Відповідачем порушено не було.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5 - 9, 72 - 77, 90, 139, 243 - 246, 250, 271, 286 КАС України, суд,-
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_2 ) про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без задоволення.
Судові витрати залишити за позивачкою.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а в разі апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом десяти днів з дня його проголошення до Сьомого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення виготовлено 05.06.2025 року.
Учасники процесу:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , ІПН НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ),
Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_7 ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_2 ).
Суддя: