Постанова від 10.06.2025 по справі 400/2981/25

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/2981/25

Головуючий в 1 інстанції: Брагар В.С. Дата і місце ухвалення: 28.04.2025р., м. Миколаїв

Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду

у складі:

головуючого - Ступакової І.Г.

суддів - Бітова А.І.

- Лук'янчук О.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

В березні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, в якому просив суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу за період з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283;

- зобов'язати ГУ ПФУ у Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283, з урахуванням проведених раніше виплат.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначав, що він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.10.2024р. по справі №400/8485/24 Департамент з питань виконання кримінальних покарань видав довідку від 31.10.2024р. №9/3-3283 про розмір грошового забезпечення за посадою, яку займав ОСОБА_1 на день звільнення, за нормами, чинним станом на 01.03.2028р. Однак, ГУ ПФУ в Миколаївській області незаконно відмовило у здійсненні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. на підставі вказаної довідки, що стало підставою для звернення з даним позовом до суду за захистом своїх прав на належне пенсійне забезпечення.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283.

Зобов'язано ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. відповідно до довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283 з урахуванням раніше виплачених сум.

Стягнуто за рахунок бюджетних ГУ ПФУ в Миколаївській області на користь ОСОБА_1 судові витрати у сумі 1211,20 грн.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, ГУ ПФУ в Миколаївській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, просить скасувати рішення від 28.04.2025р. з ухваленням по справі нового судового рішення - про відмову в задоволенні позову ОСОБА_1 .

В своїй скарзі апелянт зазначає, що при вирішенні спору судом першої інстанції не враховано, що з 01.03.2018р. розміри посадових окладів та окладів за військовим званням військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого на 01.01.2018р. (1762,00 грн.), тобто не змінювались з 01.03.2018р. по теперішній час. Оскільки починаючи з 01.03.2018р. і на сьогодні рішення про збільшення розміру грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб, а також про умови та порядок перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, Урядом не приймалось, то, як наслідок, підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283 не вбачається.

Також, апелянт посилається на те, що під час розгляду адміністративної справи судом не враховано наявність підстав залишення позовної заяви без розгляду внаслідок пропуску ОСОБА_1 строку звернення до суду.

Справу розглянуто судом апеляційної інстанції в порядку письмового провадження на підставі п.3 ч.1 ст.311 КАС України.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів доходить висновку про відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Миколаївській області та отримує пенсію за вислугою років, призначену йому відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

До 01.01.2018р. ОСОБА_1 отримував пенсію за вислугу років, обчислену з урахуванням таких складових грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, додаткові види грошового забезпечення.

Позивач проходив службу в органах Департаменту з питань виконання кримінальних покарань.

На виконання Постанови КМУ від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» Департаментом з питань виконання кримінальних покарань складено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , станом на 01.03.2018р., яка містить такі складові: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням, відсоткова надбавка за вислугу років. На підставі цієї довідки ГУ ПФУ в Миколаївській області здійснило перерахунок пенсії позивача з 01.01.2018р.

В подальшому 05.03.2019р. набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018р. по справі №826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1,2 Постанови №103 та зміни до п.5 і додатку Порядку №45.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.10.2024р. по справі №400/8485/24 зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань скласти та направити до ГУ ПФУ в Миколаївській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01.03.2018р., відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01.01.2018р. на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення за посадою, яку позивач займав на день звільнення зі служби.

На виконання судового рішення по справі №400/8485/24 Департамент склав відповідну довідку про розмір грошового забезпечення позивача від 31.10.2024р. №9/3-3283.

Однак, ГУ ПФУ в Миколаївській області відмовило ОСОБА_1 у здійсненні перерахунку його пенсії на підставі вказаної довідки з посиланням на відсутність для цього правових підстав.

Вважаючи протиправними дії територіального органу ПФУ щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії за період з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. на підставі довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283 ОСОБА_1 звернувся з даними позовом до суду.

Задовольняючи позов ОСОБА_1 суд першої інстанції дійшов висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2018р., виходячи з розміру складових (з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій), розрахованих станом на 01.03.2018р. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та ст.9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року №2262-ХІІ.

Згідно ч.3 ст.43 Закону №2262-ХІІ пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до ч.4 ст.63 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону України від 06.12.2016р. №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» (набрала чинності з 01.01.2017р.) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30.08.2017р. Кабінет Міністрів України прийняв постанову №704, якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років. Установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (далі Постанова №704).

Постанова КМУ№704 набрала чинності з 01.03.2018р.

Разом з цим, 21.02.2018р. КМ України прийнято постанову №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», відповідно до пункту 1 якої вирішено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2262-ХІІ до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017р. №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №103).

Крім того, цією постановою також внесені зміни до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008р. №45 (далі - Порядок №45), пунктом 1 якого передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

За змістом пунктів 2, 3 Порядку №45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Абзацом першим п.5 Порядку №45 (у редакції Постанови №103) визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019р., визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

Питання правомірності неврахування у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018р. додаткових складових (надбавок, доплат, підвищень та премії) було предметом судового розгляду у справі №520/2098/19, за результатами розгляду якої Велика Палата Верховного Суду у постанові від 09.06.2022р. дійшла таких висновків:

«Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права.

Відповідно до ст.7 КАС України суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, з огляду на визначені в ч.3 ст.7 КАС України загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, оскаржувані пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Аналогічну правову позицію висловлено і Великою Палатою Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13.01.2021р. у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20).

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019р. у справі №913/204/18, від 10.03.2020р. у справі №160/1088/19).

Така ж правова позиція була неодноразово викладена й у постановах Верховного Суду України, зокрема у постанові від 10.02.2016р. у справі №537/5837/14-а, де суд зазначив, що, керуючись принципом законності та виходячи із визначених у частині четвертій статті 9 КАС (у редакції, чинній на час прийняття судових рішень) загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, для визначення розміру разової грошової допомоги учасникам бойових дій у 2014 році слід застосовувати не постанову Кабінету Міністрів України, а закон.

Отже, з урахуванням вимог ст.7 КАС України, а також того, що Верховний Суд постановою від 12 листопада 2019 року у справі №826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку № 45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон №2262-ХІІ (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.»

Тож, у довідці про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.03.2018р. безпідставно не були враховані додаткові складові, адже за вищезгаданим висновком Великої Палати Верховного Суду пункт 1 Постанови №103 з дати її прийняття суперечив приписам Закону №2262-ХІІ та не підлягав врахуванню.

У контексті наведеного колегія суддів зауважує, що для цілей перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018р. підлягає врахуванню розмір його грошового забезпечення станом на 01.03.2018р.

Колегія суддів наголошує, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком №45, повідомляють відповідний орган Пенсійного фонду України.

Зазначений висновок суду відповідає позиції Верховного Суду, викладеній у постанові від 10.10.2019р. у справі №553/3619/16-а.

При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій військовослужбовців.

Враховуючи вищенаведене, суд зазначає, що з огляду на обставини наявності у позивача права на перерахунок його пенсії у зв'язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців, зважаючи на те, що перерахунок пенсії позивача у 2018 році проведено без усіх складових грошового забезпечення, що підлягають врахуванню під час перерахунку пенсії, то відповідач після надходження нової довідки Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про розмір грошового забезпечення від 31.10.2024р. №9/3-3283, на підставі ст.63 Закону №2262-ХІІ, зобов'язаний перерахувати пенсію ОСОБА_1 за період з 01.01.2018р. по 31.03.2019р. на підставі такої довідки

А відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та їх задоволення.

Доводи апеляційної скарги таких висновків суду не спростовують.

Щодо доводів апелянта про пропуск позивачем строку звернення до суду з даною позовною заявою колегія суддів зазначає наступне.

Згідно ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками справи, довідку від 31.10.2024р. №9/3-3283 про розмір грошового забезпечення Департаментом з питань виконання кримінальних покарань виготовлено на виконання рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 15.10.2024р. по справі №400/8485/24, після отримання якої позивач 03.01.2025р. звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії.

При цьому, до моменту отримання належної довідки із визначенням грошового забезпечення, у відповідності до наведених законодавчих вимог, у органу Пенсійного фонду не виникло обов'язку з перерахунку пенсії.

ГУ ПФУ в Миколаївській області відмовило в перерахунку пенсії позивача листом віл 27.01.2025р.

З позовом щодо оскарження вказаної відмови ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції 27.03.2025р., тобто в межах строків, встановлених КАС України.

Таким чином, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи та постановлено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому, відповідно до ст.316 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.

З огляду на залишення рішення суду першої інстанції без змін, відповідно до приписів статті 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Враховуючи, що дана справа у відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України, належить до категорії справ незначної складності, тому постанова суду апеляційної інстанції, відповідно до ч.5 ст.328 КАС України, в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 308, 311, п.1 ч.1 ст.315, ст.ст. 316, 321, 322, 325, 328 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області залишити без задоволення, рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 28 квітня 2025 року залишити без змін.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню в касаційному порядку не підлягає, крім випадків, передбачених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Повний текст судового рішення виготовлений 10 червня 2025 року.

Головуючий: І.Г. Ступакова

Судді: А.І. Бітов

О.В. Лук'янчук