10 червня 2025 року м. Дніпросправа № 280/11043/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Коршуна А.О. (доповідач),
суддів: Сафронової С.В., Чепурнова Д.В.,
розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.02.2025р. у справі № 280/11043/24
за позовом:ОСОБА_1
до: про:Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
28.11.2024р. ОСОБА_1 через свого представника - Плужника М.В. за допомогою засобів системи «електронний суд» звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - ГУ ПФУ в Запорізькій області) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, судом першої інстанції позов зареєстровано 28.11.2024р. /а.с.1-5/.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 02.12.2024р. адміністративний позов був залишений без руху та позивачу наданий час для усунення недоліків /а.с.17-18/.
У встановлений судом строк недоліки позовної заяви були усунуті та представником позивача за допомогою засобів системи «Електронний суд» надана 09.12.2024р. відповідна заява, яка зареєстрована судом 09.12.2024р. /а.с.21/.
Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 16.12.2024р. за вищезазначеним адміністративним позовом відкрито провадження у справі №280/11043/24 та справу призначено до судового розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін / а.с. 28/.
Представник позивача, посилаючись у адміністративному позові на те, що відповідачем безпідставно припинено виплату щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн., передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713, а також при проведенні перерахунку зменшено основний розмір пенсії позивача з 90% до 70% відповідних сум грошового забезпечення, тому просив суд: - визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 без її обмеження максимальним розміром, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; - зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області поновити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000 грн (нарахованої відповідно до рішення Запорізького окружного адміністративного суду по справі № 280/838/21) згідно з пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. та провести виплату, без обмеження максимальним розміром пенсії, виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення а саме: з моменту припинення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 13.02.2025р. у справі №280/11043/24 позовні вимоги задоволено частково; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення, та з урахуванням щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб»; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Запорізькій області поновити виплату ОСОБА_1 щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713, у розмірі 2000грн., починаючи з дати проведення перерахунку пенсії на підставі судового рішення в адміністративній справі № 280/838/21, враховуючи 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум; в іншій частині в задоволенні позову відмовлено /а.с.44-48/.
Відповідач, не погодившись з вищезазначеним рішенням суду, за допомогою засобів в системи «Електронний суд» 21.02.2025р. подав до суду апеляційної інстанції апеляційну скаргу, яка зареєстрована судом 24.02.2025р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 27.02.2025р. у справі №280/11043/24 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою ГУ ПФУ в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.02.2025р. у справі №280/11043/24 та з суду першої інстанції витребувано матеріали адміністративної справи №280/11043/24.
Матеріали справи у справі №280/11043/24 надійшли до суду апеляційної інстанції 24.04.2025р.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.04.2025р. у справі №280/11043/24 справу призначено до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження з 13.05.2025р., про що судом апеляційної інстанції у встановлений чинним процесуальним законодавством спосіб та порядок було повідомлено учасників справи.
Відповідач - ГУ ПФУ в Запорізькій області, посилаючись у апеляційній скарзі на те, що судом першої інстанції під час розгляду справи зроблено висновки, які суперечать фактичним обставинам справи, що призвело до прийняття ним рішення у справі з порушенням норм чинного законодавства, просив скасувати рішення суду першої інстанції від 13.02.2025р. у цій справі та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 в повному обсязі.
Позивач та його представник правом на подачу відзиву на апеляційну скаргу не скористалися.
Відповідно ч. 5 ст. 250 КАС України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Перевіривши доводи апеляційної скарги та матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги і заявлених вимог, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Під час розгляду справи, як судом першої інстанції так і апеляційним судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, пенсія призначена в розмірі 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 17.09.2018р. у справі №0840/3254/18 ( ЄДРСР №76626513) визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо зменшення основного розміру пенсії з 90 % до 70 % відповідних сум грошового забезпечення при проведенні з 01.01.2018р. перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно частини 4 статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 01 .01.2018р. перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , згідно ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», постанови Кабінету Міністрів України «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», виходячи із основного розміру пенсії 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 05.04.2021р. у справі № 280/838/21 (ЄДРСР №96075620) зобов'язано ГУ ПФУ в Запорізькій області здійснити з 01.04.2019р. перерахунок пенсії (з урахуванням виплачених сум) ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 12.01.2021р. № 439/с, з урахуванням наступних видів грошового забезпечення: посадовий оклад ТР 33 - 6340грн., оклад за військовим званням полковник - 1480грн., надбавка за вислугу років 50% - 3910грн., класна кваліфікація майстер 7% - 443,80 грн., таємність 15% - 951грн., надбавка за особливості проходження військової служби 65% - 7624,50 грн., премія 10% - 634грн.
Звернувшись до відповідача, позивач отримав лист від 03.10.2024р. № 17349-17345/М-02/8-0800/24, яким його повідомлено, що Кабінетом Міністрів України 14.07.2021р. з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених згідно Закону військовослужбовцям та прирівняним до них особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення зазначеної категорії осіб, було прийнято Постанову №713. Постановою №713 встановлено, що у разі коли пенсія особи переглядається (перераховується) після 1 березня 2018 року, у тому числі на виконання судових рішень, щомісячна доплата не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2 000гривень. Оскільки основний розмір пенсії позивача внаслідок перерахунків, проведених на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі № 280/838/21 було збільшено на суму, що перевищує 2000гривень, то щомісячна доплата згідно Постанови №713 у складі пенсії не встановлюється. Додатково позивача проінформовано, що на теперішній час його пенсія не обмежується максимальним розміром передбаченим статтею 43 Закону №2262-ХІІ.
З наявних в матеріалах справи доказів вбачається, що з 01.04.2019р. пенсія позивачу нараховується з розрахунку 70% відповідних сум грошового забезпечення.
Вважаючи такі дії відповідача протиправним, представник позивача звернувся до суду за захистом порушених прав позивача.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на службі визначено Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. № 2262-ХІІ.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 18 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону № 2262-XII перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-XII усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45).
Відповідно до п. 1-4 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
14.07.2021 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» в преамбулі якої зазначено, що вона прийнята з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб.
Пунктом 1 Постанови № 713 установлено з 01.07.2021 року особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 01.03.2018 року, проводити щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.
Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 01.03.2018 року, розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 01.03.2018 року або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.
Особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, пенсії яких переглядалися (перераховувалися) після 01.03.2018 року (крім перерахунку пенсій на виконання Закону України від 24 березня 2022 р. № 2146-IX «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» щодо пенсій в разі втрати годувальника»), щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.
Оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ в Запорізькій області на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 05.04.2021р. по справі № 280/838/21 з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якої у нього виникло до 01.04.2019р., це не є перерахунком пенсії у зв'язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, а отже, позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000грн. відповідно до постанови № 713 і дії відповідача щодо відмови нарахувати та виплачувати ці кошти в повному обсязі є неправомірними.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 26.04.2023 року у справах №160/14146/22, №380/14122/22, №380/4510/22, №140/10795/21 та у постанові Верховного Суду від 17.05.2023р. у справі № 620/5518/22.
Що стосується позовних вимог в частині зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити пенсію з урахуванням основного розміру 90% грошового забезпечення, колегія суддів вважає необхідним зазначити наступне.
Відповідно до ч.1 ст. 13 Закону №2262-ХІІ (в редакції чинній з моменту прийняття Закону), пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт а статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або через хворобу - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; особам офіцерського складу, особам середнього, старшого і вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт б статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - 1 процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); особам, зазначеним у пунктах а і б цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 75 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1, - 85 процентів, до категорії 2 - 80 процентів.
Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців та осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ» №51-IV від 04.07.2002р. (далі - Закон №51-IV(51-15)) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких, передбачено, що загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI) внесено зміни до ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, яким встановлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 80 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Однак, пунктом 2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення цього Закону встановлено, що обмеження пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) призначена до набрання чинності цим Законом.
Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» (далі - Закон № 1166-VII) внесено зміни у ч. 2 ст. 13 Закону №2262-XII, згідно яких цифри 80 замінено цифрами 70.
Системний аналіз наведених норм права дає підстави для висновку, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм здійснення перерахунку пенсії за вислугу років є норми статті 63 Закону №2262-ХІІ, яка змін у зв'язку з прийняттям Закону №3668-VІ та Закону №1166-VII не зазнала.
Колегія суддів вважає вірним висновок суду першої інстанції, що у відповідача відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії, оскільки при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Приймаючи до уваги вищенаведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції зробив правильний висновок про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови позивача у перерахунку та виплаті пенсії виходячи з розрахунку 90% грошового забезпечення та з урахуванням щомісячної доплати у розмірі 2000грн., згідно постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021р. № 713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та обґрунтовано з метою відновлення порушеного права позивача зобов'язав відповідача поновити позивачу виплату щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» від 14.07.2021р. №713, у розмірі 2000грн., починаючи з дати проведення перерахунку пенсії на підставі судового рішення в адміністративній справі № 280/838/21, враховуючи 90 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Також, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що на час звернення позивача до суду спору щодо обмеження його пенсії максимальним розміром не існувало, оскільки з подібною заявою позивач до відповідача не звертався.
Враховуючи вищенаведене колегія суддів вважає, що суд першої інстанції об'єктивно, повно, всебічно дослідив обставини, які мають суттєве значення, застосував до правовідносин, які виникли між сторонами у справі, норми права, які регулюють саме ці правовідносини, та постановив правильне рішення про часткове задоволення позовних вимог позивача, зроблені судом першої інстанції висновки відповідають фактичним обставинам справи, і оскільки під час апеляційного розгляду справи не було встановлено будь-яких порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, які б потягли за собою наявність підстав для скасування або зміни оскаржуваного судового рішення, вважає необхідним рішення суду першої інстанції від 13.02.2025р. у цій справі залишити без змін, а апеляційну скаргу відповідача залишити без задоволення, оскільки доводи, які викладені у апеляційній скарзі, не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, і не дають підстав для висновку про помилкове застосування судом першої інстанції норм матеріального або процесуального права, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 322 КАС України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - залишити без задоволення.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 13.02.2025р. у справі №280/11043/24 - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з моменту її ухвалення та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. 329, 331 КАС України.
Постанова виготовлена та підписана - 10.06.2025р.
Головуючий - суддя А.О. Коршун
суддя С.В. Сафронова
суддя Д.В. Чепурнов