05 червня 2025 року м. Дніпросправа № 160/33483/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Олефіренко Н.А. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в залі судового засідання Третього апеляційного адміністративного суду в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 ( суддя Ніколайчук С.В.) в адміністративній справі №160/33483/24 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, у якій просить: з позовною заявою, у якій просить:
визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка полягає у несвоєчасному внесенні відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язати їх внести відомості щодо виключення ОСОБА_1 , з військового обліку;
визнати протиправними дії посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразились у незаконному повторному поставленні на облік та зобов'язати їх виключити ОСОБА_1 , з військового обліку;
визнати протиправною бездіяльність посадових осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 та зобов'язати привести у відповідність дані відносно ОСОБА_1 , у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він перебував на обліку в ІНФОРМАЦІЯ_4 . Вироком Жовтневого районного суду м. Дніпропетровськ в м. Дніпро від 07.07.2020 у справі №201/2844/20 ОСОБА_1 , було визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 345 Кримінального кодексу України та призначено йому покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. 23.04.2023 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 на підставі п.6 ч.6 ст. 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу». Проте, у жовтні 2024 року ОСОБА_1 було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_6 , де поставлено на облік, незважаючи на те, що він надав відповідне тимчасове посвідчення з відміткою про те, що його виключено з військового обліку на підставі п.6 ч.6 ст 37 Закону України “Про військовий обов'язок та військову службу». Вказує, що у Єдиному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів не міститься інформації про те, що позивач був виключений з військового обліку. З урахуванням обставин, викладених у позові, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі. 13.01.2025 позивачем надано відповідь на відзив, де надано додаткові пояснення щодо суті предмету позову та позовних вимог.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у задоволені вимог позову відмовлено.
З апеляційною скаргою звернувся позивач, вважаючи протиправним РТЦК про взяття на військовий облік військовозобов'язаних.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без виклику учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Апеляційним переглядом справи встановлено, ОСОБА_1 , 1998 р.н., відповідно до вироку Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська в м. Дніпро у справі №201/2844/20 від 07.07.2020 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст 345 КК України та призначено йому покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. На підставі ст.ст. 75, 76 КК України звільнено ОСОБА_1 від відбування призначеного йому покарання, якщо він протягом трьох років іспитового строку не вчинить нового злочину, а також виконає покладені на нього обов'язки у виді: періодичного з'явлення для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про зміну місця проживання, роботи і навчання.
Відповідно до Тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 , що видане 25.04.2023, ОСОБА_1 25.04.2023 взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 та 25.04.2023 знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 . Також, 25.04.2023 виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 відповідно до п. 6 ч.6 ст 37 Закону України “Про військовий обов'язок і військову службу».
У жовтні 2024 року позивача було доставлено до ІНФОРМАЦІЯ_6 де поставлено на військовий облік.
Не погоджуючись з такими діями позивач звернувся із заявою від 08.11.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої просив забезпечити уточнення та приведення у відповідність його дані в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів у зв'язку з тим що 25.04.2023 він був виключений з військового обліку військовозобов'язаних.
Листом від 16.11.2024 за вих. №24/15909 ІНФОРМАЦІЯ_5 надав відповідь на заяву позивача, відповідно до якої зазначив, що засудження за вчинення злочину не передбачене Законом як підстава для виключення з військового обліку, тому ІНФОРМАЦІЯ_5 не має правових підстав вносити відомості про виключення Вас з військового обліку в силу обставин, наведених у заяві. Водночас зазначає, що відповідно до змін законодавства з 18.05.2024 відсутні підстави для щодо виключення заявника з військового обліку.
Листом від 11.11.2024 за вих. №3861 ІНФОРМАЦІЯ_7 надав відповідь на заяву позивача, відповідно до якої зазначив, що 25.04.2023 військово-лікарською комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 заявника визнано придатним до військової служби. Права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, передбаченого ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не має. Крім того вказує, що у 2023 році та раніше з військового обліку заявника не виключалося.
Листом від 115.11.2023 за вих. №160/1/4377 ІНФОРМАЦІЯ_8 надало відповідь заявнику, відповідно до якої зазначив, що особа, яка була раніше виключена з військового обліку як така, що була раніше засуджена до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину та не досягла граничного віку перебування у запасі зобов'язана прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки для проходження ВЛК та взяття на військовий облік військовозобов'язаних. Отже ОСОБА_1 підлягає поновленню на військовому обліку.
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідачів, звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
За змістом пункту 1 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (Положення №154) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Згідно з пунктами 9, 11 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки здійснюють заходи щодо призову громадян на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, та на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 №1487 (Порядок №1487).
Відповідно до пунктів 2, 3, 4, 5 Порядку №1487 військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Військовий облік ведеться з метою визначення наявних людських мобілізаційних ресурсів та їх накопичення для забезпечення повного та якісного укомплектування Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення особовим складом у мирний час та в особливий період.
Відповідно до Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №559 від 16.05.2024 передбачено, що військово-обліковий документ є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку, який оформляється (створюється) та видається громадянину України, який є призовником, військовозобов'язаним або резервістом, у тому числі, якщо він був виключений з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідно до пунктів 3 і 4 частини шостої статті 37 Закону України " Про військовий обов'язок і військову службу" та не отримував такий документ до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 559 Про затвердження Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів і форми такого документа (п.1).
Для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Згідно з пунктом 79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема:
-організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;
-здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;
-виявляють призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які проживають на території адміністративно-територіальної одиниці, проте не перебувають на військовому обліку;
-організовують оповіщення та у разі потреби можуть здійснювати безпосередньо через військових посадових осіб, військовослужбовців, державних службовців, працівників, визначених рішенням керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів за місцем їх проживання (роботи, навчання тощо) шляхом вручення повісток під їх особистий підпис (додаток 11) та/або рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення про їх виклик до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для оформлення військово-облікових документів, взяття на військовий облік, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на збори військовозобов'язаних та резервістів і забезпечують здійснення контролю за їх прибуттям;
-проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;
-виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку.
Таким чином, обов'язки щодо ведення обліку військовозобов'язаних покладені на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.
Згідно з п. 6 ч. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що була чинною до 17.05.2024 включно, виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки підлягають громадяни України, які: були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
В подальшому, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 №3633-IX (Закон №3633-IX), ч.6 статті 37 вказаного Закону викладено у такій редакції:
«Виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
18.05.2024 набрав чинності «Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (Порядок №560).
Відповідно до п. 4 розділу «Загальні питання» Порядку №560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані:
- особи, звільнені з військової служби у зв'язку із застосуванням заборони, передбаченої частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади". Такі особи, призвані на військову службу під час мобілізації, призначаються на військові посади, крім посад, щодо яких здійснюються заходи з очищення влади;
-особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України;
-особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за особливо тяжкий злочин, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі -особи призиваються на військову службу під час мобілізації за рішенням Генерального штабу Збройних Сил, відповідних підрозділів розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ;
-засуджені особи, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, крім тих, які засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України. Такі особи проходять військову службу виключно у відповідних спеціалізованих підрозділах військових частин.
Як встановлено з матеріалів справи, за вироком Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська в м. Дніпро у справі №201/2844/20 від 07.07.2020 визнано винуватим у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст 345 КК України та призначено йому покарання у вигляді трьох років позбавлення волі. На підставі ст.ст.75,76 КК України звільнено ОСОБА_1 від відбування призначеного йому покарання, якщо він протягом трьох років іспитового строку не вчинить нового злочину, а також виконає покладені на нього обов'язки у виді: періодичного з'явлення для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про зміну місця проживання, роботи і навчання. (а.с. 13 - 15).
Разом з тим, 25.04.2023 року позивач був виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 на підставі п. 6 ч. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що була чинною до 17.05.2024 року.
Доказом, який би підтверджував виключення з військового обліку ОСОБА_1 на цій підставі відповідно до п. 6 ч. 6 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу» в редакції, що була чинною до 17.05.2024, є тимчасове посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_1 (а.с.18).
Враховуючи вищенаведені норми, станом на жовтень 2024 року, з 18.05.2024 року редакція частини шостої статті 37 Закону №2232-ХІІ не передбачає такої підстави для виключення з військового обліку як засудження до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання.
Тобто, з набранням чинності вказаних змін до частини шостої статті Закону №2232-XII виключено підставу виключення з військового обліку, яка була застосована до позивача 25.04.2023 року.
Поряд з цим, за змістом п. 2 ч.1 ст. 37 ЗУ «Про військовий обов'язок і військову службу», в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин ( жовтень 2024 року), взяттю на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України, які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань, якщо раніше не перебували на військовому обліку.
У пункті 4 Порядку № 560 передбачено, що на військову службу під час мобілізації, на особливий період можуть бути призвані особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт за вчинення кримінального проступку, нетяжкого злочину, у тому числі із звільненням від відбування покарання, тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, сил цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу.
На момент виникнення спірних правовідносин, строк проведення мобілізації продовжено.
З огляду на встановлені обставини, апеляційний суд зазначає, що громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, котрі відповідно до підпункту 6 пункту 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» підлягають виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) і не входять до кола осіб, визначених Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», як такі, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.
Водночас, як вбачається зі змісту вироку Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська в м. Дніпро у справі №201/2844/20 від 07.07.2020 року, ОСОБА_1 на підставі ст.ст.75,76 КК України звільнено від відбування призначеного йому покарання, якщо він протягом трьох років іспитового строку не вчинить нового злочину, а також виконає покладені на нього обов'язки у виді: періодичного з'явлення для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації, повідомлення уповноваженого органу з питань пробації про зміну місця проживання, роботи і навчання.
Враховуючи пункт 1 статті 89 КК України, судимість позивача є погашеною і він визнається таким, який не має судимості.
Абзацом п'ятим частини дев'ятої статті 1 Закону №2232-ХІІ встановлено, що військовозобов'язані - це особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави.
Згідно з абзацами сьомим і дев'ятим пункту 2 частини першої статті 37 Закону №2232-ХІІ (в редакції, чинній з 18.05.2024року) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають громадяни України:
-які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
-які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку.
З наведених правових норм вбачається, що взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають всі військовозобов'язані громадяни України, які досягли 25-річного віку. Водночас, Закон №2232-ХІІ не містить обмежень щодо кількості раз, скільки громадянин України, який досяг 25 років, може бути взятий на військовий облік у випадку, якщо він раніше перебував на військовому обліку призовників.
Тобто, громадянин України, який раніше перебував на військовому обліку призовників і був виключений з військового обліку військовослужбовців, підлягає взяттю (поновленню) на військовий облік військовослужбовців у разі, якщо підстави, за якими він був виключений, відпали.
Згідно з частинами першою та другою статті 88 КК України особа визнається такою, що має судимість, з дня набрання законної сили обвинувальним вироком і до погашення або зняття судимості.
Судимість має правове значення у разі вчинення нового кримінального правопорушення, а також в інших випадках, передбачених законами України.
У пункті 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 26.12.2003 № 16 “Про практику застосування судами України законодавства про погашення і зняття судимості» вказано, що при вирішенні питання про погашення судимості правове значення має не тільки наявність вироку суду, яким особу визнано винною у вчиненні злочину, а й підстави та час її звільнення від відбування покарання, оскільки саме з цього часу в передбачених законом випадках особа вважається такою, що не має судимості, або починає обчислюватися строк, протягом якого вона вважатиметься такою, що має судимість.
Колегія суддів наголошує, що припинення судимості анулює всі кримінально-правові й загальноправові наслідки засудження та призначення покарання. Особа, судимість якої погашена або знята, вважається такою, яка раніше злочину не вчиняла, покарання не відбувала.
Вона не зобов'язана будь-де вказувати про вчинення нею в минулому злочину та призначення за нього покарання, не повинна відчувати жодних негативних наслідків колишньої судимості. Врахування погашеної чи знятої судимості під час вирішення будь-яких питань, у тому числі й для характеристики особи, суперечить самій суті інституту припинення судимості та є неприпустимим.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 27.09.2018 у справі № 647/1831/15-к.
Відтак, станом на день взяття позивача на військовий облік (жовтень 2024 року) він є таким, що не має судимості, і відповідно відповідач правомірно взяв його на військовий облік.
Таким чином, на підставі встановлених в ході розгляду обставин, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку щодо спірних правовідносин.
Доводи апеляційної скарги, яким була дана оцінка в мотивувальній частині рішення, ґрунтуються на суб'єктивній оцінці фактичних обставин справи та доказів. Зазначені доводи не містять посилань на конкретні обставини чи факти або на нові докази, які б давали підстави для скасування рішення суду першої інстанції.
Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 в адміністративній справі №160/33483/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 05 червня 2025 року та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Повне судове рішення складено 09 червня 2025 року.
Головуючий - суддя Н.А. Олефіренко
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова