Справа № 159/1656/25
Провадження № 3/159/1814/25
09 червня 2025 року м. Ковель
Суддя Ковельського міськрайонного суду Волинської області Губар В.Є., розглянувши матеріал, який надійшов від Ковельського РУП ГУНП у Волинській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП,
10.03.2025 о 09 год. 30 хв. ОСОБА_1 перебуваючи у приміщенні залізничного вокзалу станції Ковель за адресою м. Ковель, вул. Ветеранів, 1А, здійснила обмін у гр. ОСОБА_2 2500 польських злотих на 16375 грн., чим порушено правила про валютні операції та вчинила адміністративне правопорушення передбачене ст.162 КУпАП.
В судове засідання ОСОБА_1 не з'явилася, своєчасно була сповіщена про місце і час розгляду справи, клопотання про відкладення її розгляду до суду не надходило, у зв?язку з чим справа згідно з ч.1 ст.268 КУпАП розглядається за її відсутності.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об'єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Згідно ст. 162 КУпАП відповідальність передбачена за незаконні скуповування, продаж, обмін, використання валютних цінностей як засобу платежу або як застави.
Дана стаття має бланкетний характер, оскільки не вказує прямо, в чому полягає незаконність операцій з валютними цінностями і відсилає до законодавства, що регулює ці відносини.
На підставі ст. 3 Закону України «Про валюту і валютні операції» відносини, що виникають у сфері здійснення валютних операцій, валютного регулювання і валютного нагляду, регулюються Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, а також нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону. Питання здійснення валютних операцій, основи валютного регулювання та нагляду регулюються виключно цим Законом. Зміна положень цього Закону здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону. Зміна положень цього Закону може здійснюватися виключно окремими законами про внесення змін до цього Закону.
Таким чином, співробітник поліції, вказуючи в протоколі про адміністративне правопорушення про незаконний обмін валют, мав обґрунтувати це посиланням на відповідну статтю Закону України «Про валюту і валютні операції».
До матеріалів адміністративної справи в якості доказів у зв'язку з виконанням постанови суду щодо доопрацювання додано рапорт поліцейського. Зі змісту якого вбачається, що грошові кошти не вилучалися, так як обмін був здійснений 10.03.2025, а протокол складений після з'ясування всіх обставин події.
В протоколі про адміністративне правопорушення не залучені свідки які б могли підтвердити факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
На підставі ст. 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів.
Про вилучення речей і документів складається протокол або робиться відповідний запис у протоколі про адміністративне правопорушення, про огляд речей або адміністративне затримання.
Однак таких доказів до справи не долучено.
Оскільки в матеріалах справи відсутні докази, які б підтвердили вчинення ОСОБА_1 адмінправопорушення передбаченого ст.. 162 КУпАП, то притягнення її до відповідальності суперечить закону.
Відповідно до ч. 1 п. 1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події та складу адміністративних правопорушень провадження у справі не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Зважаючи на викладене, керуючись ст. 162, 247 КУпАП,
Закрити провадження по справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 , на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 162 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ковельський міськрайонний суд Волинської області особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, або прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 КУпАП, протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяВ. Є. Губар