10 червня 2025 р. Справа № 480/3473/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
Головуючого судді: Бегунца А.О.,
Суддів: Русанової В.Б. , Калиновського В.А. ,
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою ОСОБА_1 на рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2025, головуючий суддя І інстанції: О.В. Соп'яненко, вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40602, повний текст складено 03.03.25 по справі № 480/3473/24
за позовом ОСОБА_1
до Політичної партії "Сила людей" третя особа: Охтирська міська територіальна виборча комісія Охтирського району Сумської області
про визнання протиправним та скасування рішення,
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою і просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Двадцятого Всеукраїнського З'їзду Політичної партії "Сила Людей" від 29 березня 2024 року про відкликання депутата Охтирської міської ради VII скликання ОСОБА_1 , обраного шляхом висування Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", за народною ініціативою.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивача за результатами місцевих виборів обрано депутатом Охтирської міської ради за списками місцевої організації Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", однак 29.03.2024 відповідачем прийнято рішення про відкликання депутата Охтирської міської ради VII скликання ОСОБА_1 , обраного шляхом висування Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", за народною ініціативою. На думку позивача, вищевказане рішення прийнято всупереч та без дотримання Сумською обласною організацією політичної партії "Сила Людей" положень статті 48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", оскільки прийнято без інформування позивача про проведення засідання Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", що позбавило позивача права участі у прийнятті рішення та порушило його право на безпосередню участь у процесі прийняття рішення. Зазначає, що у позивача є сумніви щодо проведення конференції зборів осередку партій, відсутні сторінки протоколу №9 на сайті політичної партії, а також не погоджується із висновками проведеної конференції Сумською обласною організацією політичної партії "Сила Людей". Позивач зазначає, що належним чином виконував обов'язки депутата, підтримував зв'язок із виборцями, не змінював фактичне місце проживання, здійснює прийом виборців, не порушував ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Політичної партії "Сила Людей" про визнання протиправним та скасування рішення відмовлено.
Не погодившись з вказаним рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення норм права та невідповідність висновків суду першої інстанції обставинам справи, просить рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
В обґрунтування апеляційної скарги апелянт зазначає, що суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні, надаючи оцінку заявленим позовним вимогам про скасування рішення партії від 29.03.2024 року №01-3, виходив з того, що підставою прийняття такого рішення є отримання Протоколу №9 Конференції Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей" від 05.02.2022 року. Підставами для прийняття рішення конференції від 05.02.2022 визначено невиконання депутатом ради без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі. Вказав, що позивач добросовісно виконував обов'язки депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачені ст.10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Позивач підтримував зв'язок з Політичною партією "Сила Людей", інформував про свою діяльність, звітував про свою роботу. Позивач підтримував та підтримує зв'язок з виборцями, не змінював фактичне місця проживання з початком воєнної агресії російської федерації на територіїУкраїни, залишався в місті Охтирка та приймав безпосередню участь у вирішенні проблем виборців на відповідній території. Позивач здійснює прийом звернень виборців за контактним номером телефону, який розміщений на офіційному сайті "Сила Людей Охтирка". Один раз на півріччя звітує перед виборцями про роботу місцевої ради та його участь як депутата, веде постійну роботу з квартальними уповноваженими, які доносять позивачу заяви та клопотання виборців, виїжджає на місця для вирішення невідкладних питань сьогодення. Оскаржуване рішення суду першої інстанції не містить інформацію стосовно пункту ст. 10 Закону України "Про статус депутата місцевих рад", який не виконував позивач, прийнято на підставі пункту 2 ч.1 ст.37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", за відсутності доказів порушення позивачем ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад". Протиправність оскаржуваного рішення полягає у порушенні гарантій, передбачених статтею 48 Закону № 93-IV, в частині права бути присутнім на засіданнях конференції при вирішенні питання про відкликання його, як депутата місцевої ради.
Відповідач надав до суду відзив на апеляційну скаргу. в якому просив апеляційну скаргу залишити без задоволення.
Третя особа своїм правом на подання пояснень не скористалась.
Колегія суддів зазначає, що з огляду на ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла до висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено та підтверджено наявними в матеріалах справи доказами, що 05.02.2022 Конференцією Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей" проведено засідання, про що складено протокол № 9 (а.с.165-176).
Додатком №1 до протоколу є реєстр осіб з повними анкетними даними, які брали участь у конференції 05.02.2022, відповідно до якого на засіданні були присутні 16 осіб (а.с.177).
Матеріалами справи підтверджується, що про дату, час проведення конференції та порядок денний конференції повідомлено у газеті та на офіційній сторінці Охтирської міської ради (т. 1 а.с.182-183).
Також матеріалами справи підтверджується, що відповідно до протоколу №9 від 05.02.2022 в порядку денному конференції під номером 4 було затверджено питання щодо звернення до Центральної контрольно-ревізійної комісії, Президії Політичної парті Ради, Політичної Ради та з'їзду Політичної партії "Сила Людей" щодо застосування правила імперативного мандату, а саме відкликання трьох депутатів Охтирської міської ради за народною ініціативою Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", в т.і. ОСОБА_1 (п.п.4.3).
Стосовно розгляду п.4.3 порядку денного стосовно ОСОБА_1 , обговорення питання відображено на стор.19-20 протоколу №9 (а.с.174 - зворот стор. 174). Головуючий конференції зазначив, що ОСОБА_1 обраний від Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей" на перших виборах депутатів сільких, селищних, міських рад 25.10.2020, підлягає відкликанню за народною ініціативою у зв'язку із порушенням п.2 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутата місцевих рад".
За прийняття зазначеного рішення проголосувало 15 осіб, 1 особа не приймала участь у голосуванні, зазначено, що проти прийняття рішення проголовувало 0 осіб, утрималося від прийняття рішення 0 осіб. Зазначено, що рішення прийнято згідно вимог п.9 ст. 38 Закону України "Про статус депутата місцевих рад".
29.03.2024 було проведено Двадцятий Всеукраїнський З'їзд Політичної партії "Сила Людей", про що складено протокол №01/03-2024 (а.с.234-238).
Пунктом 3 порядку денного з'їзду було затверджено розгляд питання про відкликання депутата Охтирської міської ради ОСОБА_1 за народною ініціативою.
Обговорення та прийняття рішення стосовно п. 3 порядку денного відображено на стор. 6-7 протоколу №01/03-2024 (а.с.237 зворотн.стор - 237). При обговоренні зазначеного питання, було заслухано голову Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", який повідомив, що ОСОБА_1 , голосував під час обрання секретаря ради всупереч позиції обласної організації. Зазначено, що ОСОБА_1 без поважних причин не виконує обов'язки депутата місцевої ради у виборчому окрузі. Розглянувши протокол №9 конференції Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей" вирішено відкликати депутата ОСОБА_1 за народною ініціативою, обраного шляхом висування Сумською обласною організацією політичної партії "Сила Людей". За прийняття зазначеного рішення проголосувало одноголосно всіма присутніми. (а.с.237).
Прийняте рішення стосовно ОСОБА_1 оформлено 29.03.2024 за №02-3. (а.с.7)
Позивач не погодився із рішенням відповідача від 29.03.2024 №02-3, звернувся до суду.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з підстав їх необгрунтованості.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
Закон України "Про статус депутатів місцевих рад" відповідно до Конституції України, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", інших законів України визначає правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Депутат місцевої ради як представник інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу зобов'язаний виражати і захищати інтереси відповідної територіальної громади та її частини - виборців свого виборчого округу, виконувати їх доручення в межах своїх повноважень, наданих законом, брати активну участь у здійсненні місцевого самоврядування.
Відповідно до частин 1, 2 статті 4 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".
Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 5 Закону України України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності перелічених підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: його відкликання за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Спори щодо дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вирішуються судом (частина третя статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV).
Депутатські фракції місцевих рад формуються на партійній основі депутатами місцевих рад (крім депутатів сільських, селищних рад) (частина перша статті 27 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV).
Депутати сільських та селищних рад на основі єдності поглядів або партійного членства можуть об'єднуватися у депутатські фракції місцевих рад. До складу депутатських фракцій можуть входити також позапартійні депутати сільської та селищної ради, які підтримують політичну спрямованість фракцій (частина друга статті 27 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV).
Згідно із частиною першою статті 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV право вносити пропозицію про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою (не раніше ніж через рік з моменту набуття таких повноважень) мають місцева організація політичної партії, від якої його обрано депутатом, а також громадяни України, які є виборцями відповідного виборчого округу.
Рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою місцевою організацією політичної партії, від якої його обрано депутатом, приймається на зборах (конференції) цієї організації, які проводяться у порядку, передбаченому статутом політичної партії. Таке рішення приймається не менше ніж двома третинами голосів присутніх учасників (делегатів) зборів (конференції). Про дату, час і місце проведення зборів (конференції), на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії повідомляє медіа. Порядок акредитації представників медіа на таких зборах (конференції) визначає організатор заходу (частина дев'ята статті 38 Закону України України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV).
У триденний строк після дня проведення зборів (конференції) місцевої організації партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, така організація партії повідомляє територіальну виборчу комісію, яка встановила результати відповідних місцевих виборів, про факт проведення зборів (конференції). До повідомлення додається витяг з протоколу зборів (конференції), в якому зазначаються дата, місце проведення зборів (конференції), кількість їх учасників (делегатів), хід обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результати голосування, зміст прийнятого рішення. Голова, а в разі його відсутності - заступник голови, а в разі відсутності голови та його заступника - секретар територіальної виборчої комісії на наступний день з дня одержання повідомлення про проведення зборів виборців чи зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, інформує депутата та місцеву раду. Протокол зборів (конференції), на яких було прийняте рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцевою організацією політичної партії надсилається політичній партії для розгляду питання про відкликання депутата місцевої ради її вищим керівним органом (частина друга статті 39 Закону України України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV).
Вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції (частина сьома статті 41 Закону України України "Про статус депутатів місцевих рад" № 93-IV).
Відповідно до положень ч.ч. 7, 8, 9 статті 41 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" вищий керівний орган політичної партії розглядає звернення територіальної виборчої комісії щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою чи протокол зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, та приймає рішення про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
Рішення вищого керівного органу партії, прийняте відповідно до її статуту, передається до відповідної територіальної виборчої комісії, яка інформує про зміст рішення ініціативну групу.
На підставі рішення вищого керівного органу політичної партії про відкликання депутата, обраного шляхом висування місцевою організацією політичної партії, за народною ініціативою, а у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування, - на підставі свого рішення, передбаченого частиною п'ятою цієї статті, відповідна територіальна виборча комісія зобов'язана у порядку, передбаченому Виборчим кодексом України, визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії або призначити проміжні вибори депутата у відповідному багатомандатному виборчому окрузі.
Відповідно до частини 1 статті 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підставами для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою можуть бути:
1) порушення депутатом місцевої ради положень Конституції України і законів України, що встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили;
2) пропуск депутатом місцевої ради протягом року більше половини пленарних засідань ради або засідань постійної комісії, невиконання ним без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону;
3) невідповідність практичної діяльності депутата місцевої ради основним принципам і положенням передвиборної програми місцевої організації політичної партії, від якої його обрано депутатом, чи програмі політичної партії, від місцевої організації якої його обрано;
4) невиконання депутатом місцевої ради передбачених статтею 16 цього Закону зобов'язань звітувати перед виборцями та проводити зустрічі з ними;
5) невходження депутата, обраного в багатомандатному виборчому окрузі, до фракції місцевої організації партії, за виборчим списком якої він обраний, або припинення членства депутата місцевої ради у фракції.
Згідно зі ст. 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" у виборчому окрузі депутат місцевої ради зобов'язаний: 1) підтримувати зв'язок з виборцями, місцевою організацією політичної партії, яка висунула його кандидатом у депутати місцевої ради, відповідною територіальною громадою, а також громадськими організаціями, трудовими колективами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, органами місцевого самоврядування, місцевими органами виконавчої влади, розташованими на відповідній території; 2) не рідше одного разу на півріччя інформувати виборців про роботу місцевої ради та її органів, про виконання планів і програм економічного і соціального розвитку, інших місцевих програм, місцевого бюджету, рішень ради і доручень виборців; 3) брати участь у громадських слуханнях з питань, що стосуються його виборчого округу, в організації виконання рішень ради та її органів, доручень виборців, у масових заходах, що проводяться органами місцевого самоврядування на території громади або виборчого округу; 4) вивчати громадську думку; вивчати потреби територіальної громади, інформувати про них раду та її органи, брати безпосередню участь у їх вирішенні; 5) визначити і оприлюднити дні, години та місце прийому виборців, інших громадян; вести регулярний, не рідше одного разу на місяць, прийом виборців, розглядати пропозиції, звернення, заяви і скарги членів територіальної громади, вживати заходів щодо забезпечення їх оперативного вирішення.
Депутат місцевої ради може бути в будь-який час відкликаний за народною ініціативою у встановленому цим Законом порядку.
Судовим розглядом встановлено, що підставою прийняття оскаржуваного рішення є отримання Протоколу № 9 Конференції Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей" від 05.02.2022, яким вирішено внести на розгляд З'їзду політичної партії пропозицію щодо відкликання депутата Охтирської міської ради VIII скликання за народною ініціативою.
Підставами для прийняття рішення конференції від 05.02.2022 визначено невиконання депутатом ради без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону, про що зазначено у протоколі №9, а саме п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Так, підставою для відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою стало невиконання депутатом ради без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
Позивачем не спростовано зазначених вище обставин, зафіксованих у протоколі №9 Конференції Сумської обласної організації політичної партії "Сила людей" від 05.02.2022 року.
Як наслідок, зібраними доказами у справі підтверджується наявність, визначеної пунктом 2 ч. 1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" підстави для застосування до позивача правових наслідків у вигляді відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, яка є окремою та самостійною підставою для ухвалення спірного рішення.
Стосовно доводів апелянта, що оскаржуване рішення Двадцятого Всеукраїнського З'їзду Політичної партії "Сила Людей" від 29 березня 2024 року про відкликання депутата Охтирської міської ради VIII скликання ОСОБА_1 за народною ініціативою прийняте на підставі пункту 2 ч.1 ст.37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", за відсутності доказів порушення позивачем ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про політичні партії в Україні" № 2365-III від 5 квітня 2001 року політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Частиною другою статті 4 Закону № 2365-III встановлено, що втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у створення і внутрішню діяльність політичних партій та їх структурних утворень забороняється, за винятком випадків, передбачених цим Законом.
За змістом положень статті 18 Закону України "Про політичні партії в Україні" № 2365-III державний контроль за діяльністю політичних партій здійснюють:
1) центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, - за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, крім випадків, коли здійснення такого контролю законом віднесено до повноважень інших органів державної влади;
2) Центральна виборча комісія, окружні виборчі комісії, територіальні виборчі комісії на відповідних місцевих виборах - за додержанням політичними партіями встановленого порядку участі у виборчому процесі, а також, у межах визначених законом повноважень, за своєчасністю подання до відповідних виборчих комісій проміжних та остаточних фінансових звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на виборах, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей;
3) Рахункова палата - за цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності;
4) Національне агентство з питань запобігання корупції - за додержанням встановлених законом обмежень щодо фінансування політичних партій, передвиборної агітації, агітації з всеукраїнського та місцевого референдуму, законним та цільовим використанням політичними партіями коштів, виділених з державного бюджету на фінансування їхньої статутної діяльності, своєчасністю подання звітів партій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, звітів про надходження і використання коштів виборчих фондів на загальнодержавних та місцевих виборах, повнотою таких звітів, відповідністю їх оформлення встановленим вимогам, достовірністю включених до них відомостей.
Згідно із статтею 3 Закону України "Про політичні партії в Україні" № 2365-III політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку.
Відповідно до статті 8 Закону України "Про політичні партії в Україні" № 2365-III політичні партії повинні мати статут. Статут політичної партії має містити такі відомості, зокрема, порядок скликання та проведення партійних з'їздів, конференцій, зборів та інших представницьких органів політичної партії.
Колегією суддів встановлено, що Дев'ятнадцятим Всеукраїнським З'їздом Політичної партії "Сила людей" протокол № 01/11-2023 затверджено у новій редакції Статут Політичної партії "Сила Людей".
За приписами пунктів 10.2.1 Статуту Політичної партії "Сила Людей" керівними органами партійної організації є Конференція організації, Рада організації, Голова організації.
Згідно до п.11.1 Статуту вищим керівним органом Партії є З'їзд Партії.
Колегія суддів зазначає, що рішення конференції місцевої організації політичної партії про внесення пропозиції вищому керівному органу політичної партії щодо відкликання депутата місцевої ради саме по собі не спричиняє його відкликання з посади депутата, оскільки воно у подальшому розглядається вищим керівним органом політичної партії, за наслідками чого вирішується питання про відкликання депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї заяви.
Саме територіальна виборча комісія здійснює перевірку дотримання вимог положень Закону № 93-IV при реалізації процедури прийняття рішення про винесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради, шляхом перевірки надісланих їй витягу з протоколу зборів (конференції), ходу обговорення питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, результатів голосування та змісту прийнятого рішення.
У разі відсутності будь-яких порушень, територіальною виборчою комісією приймається рішення про звернення до вищого керівного органу партії щодо відкликання депутата, який за результатами отриманих документів приймає остаточне рішення або про відкликання такого депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні цієї пропозиції.
Колегія суддів погоджується з позицією суду першої інстанції, що прийняття рішення про внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою є рішенням, яке пов'язане із відносинами, які відповідно до Закону № 2365-ІІІ, статуту політичної партії віднесено до її внутрішньої діяльності та виключної компетенції партії, та такому рішенню не може бути надана оцінка судом (висновок, викладений в постанові Верховного Суду від 27.06.2023 у справі № 380/16146/22).
Тобто, рішення конференції місцевої організації політичної партії є виключно внутрішньо-організаційною діяльністю політичної партії та її виключною компетенцією, а втручання з боку органів державної влади та органів місцевого самоврядування або їх посадових осіб у внутрішню діяльність політичних партій забороняється законом і суди, в тому числі, не належать до органів, які відповідно до Закону № 2365-III можуть здійснювати контроль за діяльністю політичних партій (висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 19.02.2024 у справі № 380/4165/22).
Отже, прийнявши пропозицію конференції Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", вищий керівний орган політичної партії погодився з рішенням від 05.02.2022, підставами прийняття якого визначено невиконання депутатом без поважних причин обов'язків депутата місцевої ради у виборчому окрузі, передбачених статтею 10 цього Закону, про що зазначено у протоколі №9, а саме п.2 ч.1 ст. 37 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад".
З огляду на викладене, доводи апеляційної скарги в цій частині не знайшли свого підтвердження в ході апеляційного перегляду.
Стосовно доводів апелянта, що обговорення питання, щодо відкликання депутата Охтирської міської ради Охтирського району Сумської області VIII скликання від Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", за народною ініціативою, відносно позивача, не було знято з Порядку денного Конференції для надання можливості позивачу використати його право надати пояснення та заперечення щодо висунутих претензій відносно його діяльності та можливості надати пояснення, щодо участі позивача в голосуванні за питання про обрання секретарем Охтирської міської ради Вікторії Булах - депутата Охтирської міської ради від проросійської Політичної партії "Опозиційна платформа - За життя", колегія суддів зазначає наступне.
Частиною 1 статті 48 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад" передбачено, що про дату, час і місце проведення зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на яких буде розглядатися питання про внесення пропозиції щодо відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою, місцева організація політичної партії письмово повідомляє депутата, щодо якого розглядатиметься відповідне питання. Такий депутат має право на гарантований виступ на зборах (конференції) до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції. Неприбуття на збори (конференцію) депутата місцевої ради, який був належним чином повідомлений про них, не перешкоджає розгляду питання про внесення пропозиції щодо його відкликання за народною ініціативою.
Депутат місцевої ради має право бути присутнім під час розгляду вищим керівним органом політичної партії звернення територіальної виборчої комісії щодо його відкликання за народною ініціативою чи протоколу зборів (конференції) місцевої організації політичної партії, на якому прийнято рішення про внесення пропозиції щодо його відкликання, та при прийнятті відповідного рішення, а також на засіданнях територіальної виборчої комісії при розгляді нею питань, що стосуються його відкликання.
Так, з матеріалів справи встановлено, що про розгляд Сумською обласною організацією політичної партії "Сила Людей" питань щодо відкликання депутатів ради за народною ініціативою повідомлено засобами масової інформації шляхом публікації оголошення в газеті (зворотня сторона т. 1 а.с.180).
Тобто, місцевим осередком Політичної партії "Сила Людей" забезпечено право позивача на гарантований виступ на зборах (конференції) місцевої організації політичної партії до моменту прийняття відповідного рішення для пояснення своєї позиції.
Таким чином, позивач не був позбавлений можливості слідкувати за діяльністю політичної партії, отримати інформацію про планування проведення 05.02.2022 конференції та політичної партії, та, за бажанням, прийняти участь у таких конференціях.
Колегія суддів зазначає, що позивач будучи обізнаним про рішення конференції від 05.02.2022, мав реальну, об'єктивну можливість виявити належну зацікавленість та вчинити активні дії з метою отримання інформації про проведення з'їзду, на якому розглядатиметься питання про відкликання депутата за народною ініціативою або про відмову в задоволенні пропозиції конференції.
Водночас, участь позивача для проведення та прийняття відповідного рішення конференцією є правом, а не обов'язком, а тому в разі відсутності позивач не був позбавлений права на направлення для розгляду конференції відповідних письмових пояснень чи документів.
Матеріали справи не містять доказів вчинення позивачем дій щодо надання до Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей" будь-яких клопотань, пояснень, документів.
Колегія суддів зазначає, що в рамках перевірки правомірності рішення вищого керівного органу політичної партії суд не може втручатись і дискреційні повноваження та впливати на свободу вільного вибору керівництва партії щодо ставлення до тих чи інших дій депутатів, обраних шляхом висування місцевою організацією політичної партії, натомість до повноважень суду належить саме перевірка дотримання визначеної законодавством процедури прийняття рішення про відкликання депутата за народною ініціативою.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що рішення Двадцятого Всеукраїнського З'їзду Політичної партії "Сила Людей" від 29 березня 2024 року про відкликання депутата Охтирської міської ради VII скликання ОСОБА_1 , обраного шляхом висування Сумської обласної організації політичної партії "Сила Людей", за народною ініціативою, ґрунтується на вимогах законодавства України, підстави для визнання його протиправним та скасування відсутні, тому відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Крім того, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Колегія суддів, переглянувши рішення суду першої інстанції, дійшла висновку, що при прийнятті рішення, суд першої інстанції дійшов вичерпних юридичних висновків щодо встановлення обставин справи і правильно застосував до спірних правовідносин сторін норми матеріального права.
Наведені в апеляційній скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Згідно із ст. 316 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.
Керуючись ст. ст. 311, 315, 316, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишити без задоволення.
Рішення Сумського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 по справі № 480/3473/24 - залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її ухвалення та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя А.О. Бегунц
Судді В.Б. Русанова В.А. Калиновський