03 червня 2025 р. Справа № 520/4715/24
Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Катунова В.В.
суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Кривенка Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДПС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 (суддя Полях Н.А., майдан Свободи, 6, м. Харків, 61002) по справі № 520/4715/24
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління ДПС у Харківській області
про скасування податкових повідомлень-рішень,
ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) звернулась до суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (надалі також відповідач), у якому просила:
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №483786-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023 року на суму 81 130,93 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2023 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 483787-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023 року на суму 353179,22 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2023 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38111/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 64135,12 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2021 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38114/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 278402,54 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2021 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38115/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 278402,54 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38112/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 64135,12 грн., яким ОСОБА_1 визначено, суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській Області № 000/38117/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 240391,90 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2019 рік;
- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38113/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 55378,68 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2019 рік.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 адміністративний позов задоволено.
Відповідач, не погодившись із судовим рішенням, подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, відповідач зазначає, що при винесенні податкових повідомлень-рішень від 30.11.2023 контролюючий орган керувався інформацією, отриманою згідно вимог п. 286.1 ст. 286 ПК України, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, де вказано 2 земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0663 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0043 та загальною площею 0,2878 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0042, які на праві приватної власності належать фізичній особі ОСОБА_1 з 06.12.2017 року.
У поданому до суду письмовому відзиві на апеляційну скаргу позивач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а скаргу без задоволення, посилаючись на необґрунтованість та безпідставність її вимог.
Заперечуючи проти доводів, викладених в апеляційній скарзі, позивач стверджувала, що при обчисленні грошового зобов'язання ГУ ДПС у Харківській області не було використано офіційні дані Державного земельного кадастру, використання яких прямо передбачено законодавством, а було використано інформацію невідомого походження. Так, як вбачається із оскаржуваних податкових повідомлень-рішень вони винесені по 2 земельним ділянкам: площею 0,0663 га (кадастровий номер 6310136600:04:009:0043) та площею 0,2878 га (кадастровий номер 6310136600:04:009:0042). Однак, з доданих до позову матеріалів, а саме витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (номер витягу НВ-6315766032021 від 09.08.2021 року), позивачці на праві власності належить одна земельна ділянка загальною площею 0,3541 за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:04:009:0047.
В судовому засіданні представник відповідача Красноруцька Н.П. апеляційну скаргу підтримала з підстав зазначених у скарзі, просила рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача Кривошкєнко О.Ю. заперечувала проти апеляційної скарги посилаючись на безпідставність викладених у ній доводів і просить оскаржуване рішення суду залишити без змін, вважаючи його законним та обґрунтованим.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, вислухавши пояснення учасників судового засідання, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено, що 06 грудня 2023 року ОСОБА_1 , засобами поштового зв'язку отримала оскаржувані податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області:
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області №483786-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023 року на суму 81 130,93 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2023 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 483787-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023 року на суму 353179,22 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2023 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38111/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 64135,12 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2021 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38114/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 278402,54 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2021 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38115/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 278402,54 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38112/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 64135,12 грн., яким ОСОБА_1 визначено, суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2020 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській Області № 000/38117/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 240391,90 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2019 рік;
- податкове повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області № 000/38113/2405-2030 від 30.11.2023 року на суму 55378,68 грн., яким ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб за 2019 рік.
Позивач звернулася до ДПС України зі скаргою на зазначені вище податкові повідомлення-рішення.
Засобами поштового зв'язку позивач отримала рішення ДПС України про результати розгляду скарги від 31.01.2024 року вих. № 2436/6/99-00-06-01-03-06 за змістом якого податкові повідомлення-рішення ГУ ДПС у Харківській області від 30.11.2023 року залишені без змін, а скарга без задоволення.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, прийнято рішення за відсутності передбачених законом підстав та при невірному застосування норм законодавства.
Колегія суддів не може погодитися з такими висновками суду першої інстанції, з огляду на таке.
Згідно ст.206 Земельного кодексу України використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до Закону.
Відповідно до п.п.14.1.147 п.14.1 ст.14 ПК України плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
В свою чергу, земельний податок, у відповідності до п.п.14.1.72 п.14.1 ст.14 ПК України, це обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
За правилами п.269.1 ст.269 ПК України платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування; платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Згідно п.270.1 ст. 270 ПК України об'єктами оподаткування земельним податком є: земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.
Положеннями пунктів 271.1, 271.2 статті 271 ПК України визначено, що базою оподаткування є: нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом; площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено. Рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Відповідно до п.274.1 ст.274 ПК України ставка податку за земельні ділянки, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), нормативну грошову оцінку яких проведено, встановлюється у розмірі не більше 3 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 відсотка та не більше 1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки, а для лісових земель - не більше 0,1 відсотка від їх нормативної грошової оцінки.
Статтею 285 ПК України визначено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Згідно п.286.1 ст.286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є: а) дані державного земельного кадастру; б) дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно; в) дані державних актів, якими посвідчено право власності або право постійного користування земельною ділянкою (державні акти на землю); г) дані сертифікатів на право на земельні частки (паї); ґ) рішення органу місцевого самоврядування про виділення земельних ділянок у натурі (на місцевості) власникам земельних часток (паїв); д) дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою, право на земельні частки (паї); е) дані Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, визначеного у встановленому Кабінетом Міністрів України порядку.
Аналіз зазначеної норм свідчить про те, що підставою для нарахування земельного податку є, зокрема дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, дані інших правовстановлюючих документів, якими посвідчується право власності або право користування земельною ділянкою. Таким чином у податкового органу наявний обов'язок перед визначенням податкового зобов'язання з плати за землю користуватись даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 286.5 статті 286 ПК України передбачено, що нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Платники плати за землю мають право письмово або в електронній формі засобами електронного зв'язку (з дотриманням вимог, визначених пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу) звернутися до контролюючого органу за своїм місцем реєстрації у контролюючих органах або за місцем знаходження земельних ділянок, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), для проведення звірки даних щодо: розміру площ та кількості земельних ділянок, земельних часток (паїв), що перебувають у власності та/або користуванні платника податку; права на користування пільгою зі сплати податку з урахуванням положень пунктів 281.4 і 281.5 статті 281 цього Кодексу; розміру ставки земельного податку; нарахованої суми плати за землю.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником плати за землю на підставі оригіналів відповідних документів або належним чином засвідчених копій таких документів, зокрема документів на право власності, користування пільгою, а також у разі зміни розміру ставки плати за землю контролюючий орган, до якого звернувся платник плати за землю, проводить протягом десяти робочих днів перерахунок суми податку і надсилає (вручає) йому нове податкове повідомлення-рішення разом з детальним розрахунком суми податку. Попереднє податкове повідомлення-рішення вважається скасованим (відкликаним).
Відповідно до інформації, отриманої з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0663 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0043 та загальною площею 0,2878 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0042 на праві приватної власності належать фізичній особі ОСОБА_1 з 06.12.2017.
На підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що узгоджується з вимогами п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України, ГУ ДПС у Харківській області винесено податкові повідомлення -рішення №483786-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023, 000/38111/2405-2030, №000/38112/2405-2030, №000/38113/2405-2030 за 2019-2021 та 2023 роки за земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,0663 га, кадастровий номер 6310136600:04:009:0043 та податкові повідомлення -рішення від 483787-2405-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023 року, № 000/38114/2405-2030 від 30.11.2023, № 000/38115/2405-2030 від 30.11.2023, № 000/38117/2405-2030 від 30.11.2023 за 2019-2021 та 2023 роки, за земельну ділянку розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2878 га, кадастровий номер 6310136600:04:009:0042.
За викладеними у позові твердженнями, позивачу на праві власності належить одна земельна ділянка загальною площею 0,3541, кадастровий номер 6310136600:04:009:0047, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується витягом з Державного земельного кадастру, а тому винесені податкові повідомлення рішення є протиправними, оскільки контролюючий орган керувався інформацію невідомого походження.
Колегія суддів вважає наведені доводи безпідставними, оскільки в межах спірних правовідносин контролюючий орган при винесенні оскаржуваних податкових повідомлень-рішень від 30.11.2023 керувався інформацією, отриманою згідно вимог п. 286.1 ст. 286 ПК України з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно. Так, згідно даними вказаного реєстру, земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0663 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0043 та загальною площею 0,2878 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0042 на праві приватної власності належать фізичній особі ОСОБА_1 з 06.12.2017 року.
Статтею 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 ЗК України визначено, що право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Пунктом 1 частини 1 ст.2 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень - офіційне визнання і підтвердження державою фактів набуття, зміни або припинення речових прав на нерухоме майно, обтяжень таких прав шляхом внесення відповідних відомостей до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Пунктом 2 частини 1 зазначеної статті визначено, що Державний реєстр речових прав на нерухоме майно це єдина державна інформаційна система, що забезпечує обробку, збереження та надання відомостей про зареєстровані речові права на нерухоме майно та їх обтяження.
Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 09.08.2021, вбачається, що позивачем була розроблена технічна документація із землеустрою щодо об'єднання вказаних земельних ділянок площею 0,0663 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0043 та площею 0,2878 га, кадастровий номер 6310136600:04:009:0042 в одну земельну ділянку площею 0,3541 га, якій присвоєний кадастровий номер 6310136600:04:009:0047 та внесено зміни до Державного земельного кадастру, однак ці зміни не були зареєстровані позивачем в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно вимог діючого законодавства.
Доводи позивача щодо неврахування контролюючим органом відомостей Державного земельного кадастру, згідно яких позивачці на праві власності належить одна земельна ділянка загальною площею 0,3541 за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:04:009:0047 є безпідставними та не стосуються правомірності податкового повідомлення - рішення за 2019-2020 роки, та частково стосуються податкового повідомлення рішення за 2021 рік, оскільки відомості про реєстрацію зазначеної земельної ділянки в Державного земельного кадастру внесено тільки 09.08.2021. Оскільки позивачем ці зміни не зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно згідно вимог діючого законодавства, то відповідно право власності на земельну ділянку площею 0,3541 за адресою вул. Шевченка, 327, м. Харків, кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:04:009:0047 ще не виникло. Тобто, при винесенні податкових повідомлень-рішень від 30.11.2023 контролюючий орган правомірно керувався інформацією, отриманою згідно вимог п. 286.1 ст. 286 ПК України, з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
З огляду на вкладене, доводи позивача, з якими погодився суд першої інстанції про те що податковим органом при обчисленні грошового зобов'язання не було використано офіційні дані Державного земельного кадастру, використання яких прямо передбачено законодавством, а було використано інформацію невідомого походження є помилковими, оскільки в силу приписів вимог п. 286.1 ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є також дані Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, які податковим органом правомірно були використані при обчисленні грошового зобов'язання з плати за землю.
Вказані доводи наводились контролюючим органом у відзиві на позовну заяву, однак необґрунтовано були відхилені судом першої інстанції та їм не надано правової оцінки.
Також колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про винесення контролюючим органом спірних податкових повідомлень рішень поза межами встановлених ст. 102.1 ст.102 ПК України строків, з огляду на наступне.
Відповідно до п.287.10 ст.287 ПК України податкове зобов'язання з земельного податку фізичних осіб може бути нараховане за податкові (звітні) періоди (роки) в межах строків, визначених пунктом 102.1 статті 102 цього Кодексу.
Слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (СОУШ-19)» від 17.03.2020 №533-ІХ, який набрав чинності 18.03.2020, до ПК України внесено зміни.
Зокрема, підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" доповнено пунктами 52-1-52-5.
Згідно з пунктом 52-2 підрозділу 10 розділу XX ПК України (із змінами, внесеними Законом України від 13.05.2020 року № 591-ІХ, що набрав чинності
29.05.2020 року на період з 18.03.2020 по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (СОУШ-19), зупинений перебіг строків давності, передбачених статтею 102 Кодексу.
Отже, пункт 52-2 Перехідних положень ПК України містив чітку вказівку на темпоральний критерій зупинення перебігу строків давності, передбачених ст. 102 ПК України.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від З березня 2022 року № 2118-ІХ, який набрав чинності 7 березня 2022 року (далі - Закон № 2118-ІХ).
Цим Законом підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті
Крім того, Законом № 2118-ІХ підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений і підпунктом 69.9 пункту 69 такого змісту: «для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи».
В подальшому, Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 № 2120-ІХ (далі Закон № 2120-ІХ), який набрав чинності 17.03.2022, відповідно до якого дія пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України зупиняється на період дії воєнного, надзвичайного стану.
Законом № 2120-ІХ запроваджувалась альтернативна норма щодо зупинення перебігу строків п. 102.9. ст. 102 ПК України, згідно якої на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану зупиняється перебіг строків, визначених цим Кодексом, іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
В подальшому прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від
12.05.2022 № 2260-ІХ (далі Закон № 2260-ІХ), що набрав законної сили 27.05.2022 та яким п. 102.9. ст. 102 Податкового кодексу України доповнено словами «крім випадків, передбачених цим Кодексом» та змінено редакцію пп. 69.9. п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України, виклавши його наступним чином: «для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім:
-дотримання строків реєстрації податкових накладних, розрахунків коригування до них в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, сплати податків та зборів платниками податків;
-строків проведення камеральних перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення за результатами камеральних перевірок, нарахування пені;
-строків проведення фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, подання та розгляду заперечень, додаткових документів та пояснень, визначення грошових зобов'язань, прийняття, надсилання та оскарження податкового повідомлення-рішення, адміністративного арешту майна за результатами фактичних перевірок".
Відповідно, з набранням 27.05.2022 року чинності Закону № 2260-ІХ діяло загальне правило п. 102.9. ст. 102 Податкового кодексу України про зупинення перебігу строків згідно ПК України, з якого могли передбачатися виключення, та пп. 69.9. п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України (з наступними змінами та доповненнями), який фактично повторював загальне правило та визначав відповідні конкретні виключення з нього, які не стосувалися перебігу строку нарахування контролюючим органом податкового зобов'язання з земельного податку фізичних осіб.
Проте, 01.08.2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» від 30.06.2023 № 3219-ІХ (далі Закон № 3219-ІХ), яким п. 102.9. ст. 102 Податкового кодексу України виключено, а редакцію пп. 69.9. п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України викладено наступним чином:
«Тимчасово, до 1 серпня 2023 року, для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, крім» виключень, які не стосуються перебігу строку нарахування контролюючим органом податкового зобов'язання з земельного податку фізичних осіб.
Отже, з 01.08.2023 року остаточно скасовано зупинення перебігу строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, яке було запроваджено в зв'язку з дією правового режиму воєнного стану.
При цьому, необхідно зазначити, що згідно з пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУШ- 19, спричиненої коронавірусом БАЯБ-СоУ-2» від 27.06.2023 року №651 відмінено з 24 години 00 хвилин ЗО червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби СОУШ-19, спричиненої коронавірусом БАІІБ-СоУ-2, який був установлений на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року № 211 з 12 березня 2020 року.
Таким чином, перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи» було зупинено в період з 18.03.2020 по 16.03.2022, в зв'язку з дією карантину, та з 17.03.2022 по 31.07.2023, в зв'язку з дією правового режиму воєнного стану. Тобто, узагальнено вищезазначене свідчить, що перебіг строків давності, передбачених ст. 102 Кодексу, зупинено з 18.03.2020 по 31.07.2023 року (включно), у зв'язку з чим з 01.08.2023 року перебіг строку відновився.
Тобто, з 01.08.2023 для платників податків та контролюючих органів відновлено перебіг строків, визначених ПК України та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Отже, нарахування фізичним особам сум плати за землю, яке проводиться контролюючими органами, може бути нараховане за податкові (звітні) періоди (роки) протягом 1095 календарних днів, з урахуванням періоду зупинення такого строку давності з 18 березня 2020 року по 31 липня 2023 року включно.
З огляду на викладене, оскаржувані податкові повідомлення-рішення прийнято ГУ ДПС з урахуванням норм чинного законодавства, а саме в межах строку давності, визначеного пунктом 102.1 статті 102 ПК України.
Таким чином, висновки Харківського окружного адміністративного суду щодо протиправності винесених податкових повідомлень - рішень № 000/38113/2405-2030 та № 000/38117/2405-2030 від 30.11.2023 за 2019 рік згідно вимог п. 102.1 ст. 102 ПК України є помилковими.
Також є помилковими висновки суду першої інстанції про те, що податковим органом до спірних податкових повідомлень-рішень не додано розрахунку податкового зобов'язання, у якому б зазначалася інформація про базу оподаткування, податкову ставку, як на підставу скасування оскаржуваних податкових повідомлень рішень, з огляду на наступне.
Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків, затверджений Наказом Міністерства фінансів 28.12.2015 № 1204 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2020 № 846), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.01.2016 № 124/28254 (далі - Порядок) визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень- рішень платникам податків.
У п. 2 розділу II Порядку передбачено, що відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення, зокрема, за такою формою:
«Ф» - для платників податків - фізичних осіб, якщо відповідно до законодавства контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків з причин, не пов'язаних із порушенням податкового або іншого законодавства (додаток 1).
Пунктом 3 розділу II Порядку встановлено, що при складанні податкових повідомлень-рішень до них заноситься інформація, передбачена відповідними формами, встановленими цим Порядком.
У податковому повідомленні-рішенні зазначається або додається до нього, зокрема, детальний розрахунок податкового зобов'язання (за наявності).
Пунктом 1 розділу III Порядку визначено, що структурний підрозділ контролюючого органу, який склав податкове повідомлення-рішення відповідно до Податкового кодексу України, роздруковує його у двох примірниках (податкові повідомлення- рішення за формами «Ф» та «МПЗФ» - в одному примірнику) та після погодження з підрозділами правової роботи передає на підпис керівнику (виконувачу його обов'язків, його заступнику або уповноваженій особі) контролюючого органу.
Тобто, форма податкових повідомлень-рішень від 30.11.2023 р. №483786-2405-2030- иА63120270000028556, № 483787-2405-2030- 1А63120270000028556, №000/38111/2405-2030, № 000/38114/2405-2030, № 000/38115/2405-2030, №000/38112/2405-2030, № 000/38117/2405-2030, № 000/38113/2405-2030 відповідають формі «Ф», визначеній в додатку № 1 вказаного Порядку, містять детальний розрахунок суми податкового зобов'язання та порушень норм чинного законодавства України при їх складанні допущено не було.
Щодо розрахунків визначення податкового зобов'язання із земельного податку з фізичних осіб за 2019-2021 та 2023 роки, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до інформації, отриманої з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, земельні ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , загальною площею 0,0663 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0043 та загальною площею 0,2878 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0042 на праві приватної власності належать фізичній особі ОСОБА_1 з 06.12.2017 року.
На підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що узгоджується з вимогами п. 286.1 ст. 286 ПК України, ГУ ДПС винесено: ППР від 30.11.2023 № 483786-2405-2030-ІІА63120270000028556, № 000/38111/2405-2030, № 000/38112/2405-2030, № 000/38113/2405-2030 за 2019 - 2021 та 2023 роки за земельну ділянку, розташовану за адресою: вул. Шевченка, 327, м. Харків, площею 0,0663 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0043; ППР від 30.11.2023 № 483787-2405-2030-иА63120270000028556, № 000/38114/2405-2030, № 000/38115/2405- 2030, № 000/38117/2405-2030 за 2019 - 2021 та 2023 роки за земельну ділянку, розташовану за адресою: АДРЕСА_1 , площею 0,2878 га, кадастровий номер - 6310136600:04:009:0042.
Відповідно до п.1.1. додатку 2 до рішення 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 №542/17 « Про місцеві податки і збори у м. Харкові» в редакції рішення 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 № 1284/18) ставка земельного податку за земельні ділянки, відносно яких відсутня довідка (витяг) про розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки становить 3 відсотки від добутку базової вартості одного квадратного метру земель и. Харкова, помноженої на коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) (Кф), та на зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальні зони) (Км2), за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 6 скликання від 03.07.2013 року № 1209/13 була затверджена «Технічна документація нормативної грошової оцінки міста Харкова станом на 01.01.2013 року». Базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова становила 291,18 грн та відповідно статті 289 ПК України підлягає індексації. Тобто, базова вартість одного квадратного метра земель міста Харкова станом на 01.01.2019 становила: 291,18 * 1,249 * 1,433 * 1,06 = 552,43 грн, де 1,249 - коефіцієнт індексації за 2014 рік, 1,433 - коефіцієнт індексації за 2015 рік, 1,06 - коефіцієнт індексації за 2016 рік.
Рішенням 11 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 22.02.2017 № 542/17 «Про місцеві податки і збори у місті Харкові затверджено нову схему економіко - планувального зонування, опис меж економіко - планувальних зон м. Харкова та значення зональних коефіцієнтів Км2 в межах економіко - планувальних зон. Значення зонального коефіцієнта Км2 в межах економіко-планувальної зони 6644 (вул. Шевченка) становить 1,68.
Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 162 від 27.036.2018, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.04.2018 № 432/31884, що набирає чинності з 17.07.2018, було внесено зміни до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженого Наказом Міністерством аграрної політики та продовольства України № 489 від 25.11.2016, а саме: в примітках 1 додатку Порядку цифра «2,0» заміненко цифрою «3,0» (Кф).
Згідно з рішенням 23 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 28.11.2018 №1284/18, ставка земельного податку за земельні ділянки, відносно яких відсутня довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, становить З відсотки від добутку базової вартості одного квадратного метра земель міста Харкова, помноженої на коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо) (Кф), та на зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території в межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2), за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Також, Рішенням 25 сесії Харківської міської ради 7 скликання від 27.02.2019 № 1474/19 затверджена Технічна документація з нормативної грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018. Відповідно до п. 2 цього рішення нормативно грошова оцінка земель міста Харкова станом на 01.01.2018 застосовується з 01.01.2020 року.
Відповідно до Технічної документації з нормативно грошової оцінки земель міста Харкова станом на 01.01.2018 базова вартість одного квадратного метра земель м. Харкова становить 639,78 гривень, яка діє з 01.01.2020 року.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 483786-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 663 кв. м, що знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 327, м. Харків за 2023 рік склав: 81 130,93 грн. = (639,78*1,68*663*3*1,1*1,15)*3%, де: 639,78 грн - базова вартість одного квадратного метра; 1,68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 663 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку; 1,1 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2021 рік; 1,15 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2022 рік.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 000/38111/2405-2030 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 663 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2021 рік склав; 64 135,12 грн.= (639,78*1,68*663*3)*3%, де: 639.78 грн - базова вартість одного квадратного метра; 1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 663 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку;
Щодо податкового повідомлення-рішення № 000/38112/2405-2030 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 663 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2020 рік склав: 64 135,12 грн = (639,78*1,68*663*3)*3%, де: 639.78 грн - базова вартість одного квадратного метра; 1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 663 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 000/38113/2405-2030 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 663 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2019 рік склав: 55 378,68 грн= (552,43*1,68*663*3)*3%, де: 552,43 грн. - базова вартість одного квадратного метра; 1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 663 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку;
Щодо податкового повідомлення-рішення № 483787-2030-UA63120270000028556 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 2878 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2023 рік склав: 352 179,22 грн.= (639,78*1,68*2878*3*1,1*1,15)*3%, де: 639.78 грн - базова вартість одного квадратного метра,-1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 2878 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку; 1,1 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2021 рік; 1,15 - коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки за 2022 рік.
Щодо податкового повідомлення-рішення № 000/38114/2405-2030 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 2878 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2021 рік склав: 278 402,54 грн.= (639,78*1,68*2878*3)*3%, де: 639.78 грн - базова вартість одного квадратного метра, 1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 2878 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку;
Щодо податкового повідомлення-рішення № 000/38115/2405-2030 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 2878 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2020 рік склав: 278 402,54 грн = (639,78*1,68*2878*3)*3%, де: 639,78 грн. - базова вартість одного квадратного метра; 1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 2878 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку;
Щодо податкового повідомлення-рішення № 000/38117/2405-2030 від 30.11.2023.
Розрахунок суми земельного податку за земельну ділянку площею 2878 кв. м, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 за 2019 рік склав: 240 391,90 грн. = (552,43*1,68*2878*3)*3%, де: 552,43 грн. - базова вартість одного квадратного метра; 1.68 - зональний коефіцієнт, який характеризує містобудівну цінність території у межах населеного пункту (економіко-планувальної зони) (Км2); 2878 кв.м - площа земельної ділянки; З - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки; 3% - ставка земельного податку.
Доводи позивача про помилкове застосування значення коефіцієнту, який характеризує функціональне використання земельної ділянки, що призвело до невірного нарахування суми земельного податку з фізичних осіб є безпідставними і не стосуються правомірності податкового повідомлення рішення за 2019-2020 роки, та частково стосуються податкового повідомлення рішення за 2021 рік, оскільки відомості про реєстрацію земельної ділянки площею 0,3541 за адресою АДРЕСА_1 , кадастровий номер земельної ділянки 6310136600:04:009:0047 до Державного земельного кадастру внесено 09.08.2021 року. Оскільки ці зміни не зареєстровані в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, згідно вимог діючого законодавства, та відповідно право власності на зазначену земельну ділянку ще не виникло, а тому відповідно і застосовувати зазначений позивачем коефіцієнт для цільового призначення по коду 11.2 «Для розміщення та експлуатації основних, підсобних і допоміжних будівель та споруд підприємств переробної, машинобудівної та іншої промисловості» категорія земель - Земля промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення, по вказаній земельній ділянці, у ГУ ДПС не було правових підстав.
З огляду на зазначене ГУ ДПС в Харківській області визначило позивачу суму податкового зобов'язання за платежем: земельний податок з фізичних осіб у розмірі, відповідно до норм чинного законодавства.
Ураховуючи викладене, колегія суддів погоджується дійшла висновку про доведеність відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, за правилами ч. 2 ст. 77 КАС України обставин правомірності визначення позивачу обсягу податкових зобов'язань з плати за землю оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями та про правомірність оскаржуваних правових актів індивідуальної дії суб'єкта владних повноважень.
Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.
За змістом частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Розглянувши доводи апелянта, викладені в апеляційній скарзі, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено при неповному з'ясуванні обставин справи, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню та прийняттю нового рішення, згідно з яким позовні вимоги слід залишити без задоволення.
Керуючись ст. ст. 245, 246, 250, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Харківській області - задовольнити
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 15.08.2024 по справі № 520/4715/24 скасувати.
Ухвалити нову постанову, якою у задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Харківській області про скасування податкових повідомлень-рішень - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.В. Катунов
Судді І.С. Чалий З.Г. Подобайло
Постанова складена в повному обсязі 10.06.25.