10 червня 2025 року Справа № 580/4142/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Янківської В.П.,
розглядаючи у порядку письмового провадження в приміщенні суду за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації про визнання протиправною відмови та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
16 квітня 2025 року ОСОБА_1 з вернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, в якому просить:
1) визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, яке оформлено протоколом № 10 від 26 березня 2025 року, в частині відмови у наданні відстрочки від призову під час мобілізації ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі п. 13 ч. І ст.23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»;
2) зобов'язати Комісію при ІНФОРМАЦІЯ_2 з розгляду питань щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період прийняти рішення про надання відстрочки від призову під час мобілізації, на особливий період ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 на підставі п. 13 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв'язку з тим, що останній має матір ОСОБА_3 , яка є особою з інвалідністю II групи, та зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 оформити та видати довідку про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Ухвалою судді від 21.04.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.
До суду від представника ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи - Кабінет Міністрів України. Обґрунтовуючи клопотання зазначено, що позовні вимоги заявлені до неналежного відповідача та прямо суперечать нормам матеріального права, оскільки належним відповідачем по справі є Комісія з розгляду питань надання відстрочки. ІНФОРМАЦІЯ_5 на виконання норм постанови КМУ №560 здійснюється призов громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, а тому є підстави для залучення Кабінету Міністрів України, як третьої особи.
Розглядаючи клопотання, суд виходить з такого.
Відповідно до ч. 2 ст. 49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов'язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.
Згідно з ч. 4 ст. 49 КАС України, у заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Про залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов'язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи (ч. 5 ст. 49 КАС України).
Предметом даної справи є перевірка правомірності вчинення дій щодо розгляду заяви позивача про отримання відстрочки від призову під час мобілізації.
Процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення регулює Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560 (далі - Порядок №560), яким встановлено, що розгляд даного питання здійснює комісія при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки.
Отже, з матеріалів справи судом встановлено, що рішення суду у даній справі не впливає на права, свободи, інтереси або обов'язки Кабінету Міністрів України.
Заявником не наведено належних обґрунтувань залучення третьої особи, не вказано які саме права та обов'язки виникнуть в результаті прийняття судом рішення у цій справі, а суд не вбачає підстав для залучення останньої.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні клопотання позивача про залучення третьої особи.
Керуючись статтями 49, 120, 243, 248, 262 КАС України, суд,
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання про залучення Кабінету Міністрів України в якості третьої особи по справі №580/4142/25.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Валентина ЯНКІВСЬКА