09 червня 2025 р. № 400/4260/25
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Величко А.В., розглянувши адміністративну справу
за позовомМиколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, вул. Марка Кропивницького, 17, м. Миколаїв, 54005,
до відповідачаТовариства з обмеженою відповідальністю "Юмаг", вул. Мостобудівників, 17, кв. 58, м. Миколаїв, 54006,
простягнення заборгованності в розмірі 86 896,23 грн,
29.04.2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Миколаївського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до товариства з обмеженою відповідальністю "Юмаг" про стягнення заборгованості в розмірі 86896,23 грн.
Ухвалою від 05.05.2025 року Миколаївський окружний адміністративний суд відкрив провадження у справі № 400/4260/25 та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у відповідності до ст. 262 КАС України.
Ухвалою від 05.05.2025 року суд у задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Юмаг" про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі та/або повернення позовної заяви позивачеві у справі №400/4260/25 - відмовив.
23.05.2025 року до канцелярії суду від представниці товариства з обмеженою відповідальністю "Юмаг" надійшла заява про закриття провадження в адміністративній справі. Заява мотивована тим, що частиною 1 статті 238 та частиною 1 статті 239 ГК України встановлено, що адміністративно-господарські санкції можуть застосовуватись виключно уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. При цьому, стягнення вказаних санкцій здійснюється позивачем у розмірі, який не визначено відповідними актом індивідуальної дії органу державної влади або органу місцевого самоврядування. Аналіз зазначених вище правових норм та суб'єктний склад сторін свідчить про те, що спір по справі про стягнення не сплачених відповідачем відповідному відділенню Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю - позивачу, адміністративно- господарських санкцій не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а пов'язаний з вирішенням питання щодо стягнення коштів.
Розглянувши вказану заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.5 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.
При цьому, згідно п.7 ч.1 ст.4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Згідно з Положенням про Фонд соціального захисту інвалідів, затвердженим наказом Міністерства соціальної політики України від 14.04.2011 № 129, фонд соціального захисту інвалідів є неприбутковою бюджетною установою, діяльність якої спрямовується, координується та контролюється Міністерством соціальної політики України. Фонд як бюджетна установа є правонаступником Фонду як урядового органу. Фонд є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в державних банках та органах Казначейства.
Таким чином, Фонд та його відділення є органами державної влади, які у правовідносинах з роботодавцями, зокрема у зв'язку із здійсненням контролю за перерахуванням адміністративно-господарських санкцій, передбачених статтею 20 Закону, реалізують владні управлінські функції.
Право відділень Фонду на звернення до суду у відповідних відносинах визначено в законодавчому порядку (частина 9 статті 20 Закону).
З огляду на викладене, справи за позовами суб'єктів владних повноважень - відділень Фонду до роботодавців про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за кожне робоче місце призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте ним, є адміністративними.
Приймаючи до уваги наведене, суд дійшов висновку, що заява відповідача про закриття провадження в адміністративній справі не підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 236, 241, 248, 293, 294, 295 КАС України, суд,-
1. У задоволенні заяви товариства з обмеженою відповідальністю "Юмаг" про закриття провадження в адміністративній справі №400/4260/25 - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею і оскарженню не підлягає.
3. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.В. Величко