справа№380/8714/25
09 червня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Коморного О.І., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Адміністрації Державної прикордонної служби України та зобов'язання вчинити певні дії.
Обставини справи:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 з вимогами:
- визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2022 року, січень 2023 року із розрахунком посадового окладу, окладу за військовим званням та всіх інших видів грошового забезпечення, які обчислюються з урахуванням розміру посадового окладу та окладу за військовим (спеціальним) званням, із застосуванням розрахункової величини - прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022, 01.01.2023 для перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2022, 01.02.2023 відповідно.
- зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на січень 2022 року, січень 2023 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою, аналогічною на день звільнення ОСОБА_1 з військової служби, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з 25.08.2021 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області як отримувач пенсії за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262). 24.03.2025 представник позивача звернувся до відповідача з заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на січень 2022 року та січень 2023 року для перерахунку пенсії.
Позивач просив розрахувати посадовий оклад та оклад за військовим званням відповідно до первинної редакції п. 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 (далі - Постанова № 704), тобто шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Листом від 16.04.2025 № 09/К-3554/7314 Адміністрація Державної прикордонної служби України відмовила у задоволенні заяви, посилаючись на те, що розміри посадових окладів та окладів за військовим званням для діючих військовослужбовців з 28.10.2020 і на сьогодні продовжують встановлюватись виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018.
Позивач вважає таку відмову протиправною, посилаючись на судову практику, зокрема на рішення Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, яким було скасовано пункт 6 постанови КМУ від 21.02.2018 № 103 (далі - Постанова № 103), що змінював порядок розрахунку у Постанові № 704.
Позивач стверджує, що з 29.01.2020 відновила дію первинна редакція п. 4 Постанови № 704. Просить задовольнити позовні вимоги
Ухвалою від 05 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач, Адміністрація Державної прикордонної служби України, 07.05.2025 подав відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач зазначає, що перерахунок пенсій здійснюється на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців.
Вказує, що п. 4 Постанови № 704 (зі змінами, внесеними постановою КМУ від 28.10.2020 № 1038 та постановою КМУ від 12.05.2023 № 481) передбачає розрахунок окладів виходячи з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р. (1762 грн). Відповідач стверджує, що розмір грошового забезпечення діючим військовослужбовцям з березня 2018 року не змінювався, а рішення щодо перерахунку пенсій Кабінетом Міністрів України не приймалося.
Посилається на те, що Адміністрація Держприкордонслужби керується чинними нормативно-правовими актами, а зміна розрахункової величини без відповідного урядового рішення призведе до порушення ст. 19 Конституції України.
Також посилається на рішення Конституційного Суду України щодо неабсолютності соціально-економічних прав та необхідності врахування фінансових можливостей держави.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
ОСОБА_1 є пенсіонером, отримує пенсію за вислугу років з 25.08.2021 відповідно до Закону № 2262 та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області.
24.03.2025 представник позивача звернувся до Адміністрації Державної прикордонної служби України із заявою про виготовлення та направлення до ГУ ПФУ у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2022 та 01.02.2023 відповідно.
У заяві позивач просив розрахувати посадовий оклад та оклад за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до Постанови № 704.
Листом від 16.04.2025 № 09/К-3554/7314 Адміністрація Державної прикордонної служби України відмовила позивачу у видачі довідок у запропонованому ним порядку розрахунку.
У відмові відповідач зазначив, що відповідно до п. 4 Постанови № 704 (зі змінами) розміри посадових окладів та окладів за військовим званням діючим військовослужбовцям продовжують встановлюватись, виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01.01.2018.
Також відповідач вказав, що за відсутності зміни розміру грошового забезпечення діючим військовослужбовцям та рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій, підстави для інформування ПФУ та видачі нових довідок відсутні.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові засади пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, визначені Законом № 2262-ХІІ.
Частиною третьою статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).
Пунктом 1 Порядку №45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у звязку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Питання грошового забезпечення військовослужбовців регулюється Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» № 2011-ХІІ (далі - Закон № 2011-ХІІ) та Постановою № 704.
Згідно з частинами першою-третьою статті 9 Закону №2011-ХІІ, держава гарантує військовослужбовцям достатнє грошове забезпечення.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення; одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації. Пунктом 4 Постанови №704 в первинній редакції (чинній на дату її прийняття - 30.08.2017) було встановлено, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня **календарного року** (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт.
Постановою КМУ від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103), яка набрала чинності 24.02.2018, було внесено зміни до Постанови № 704.
Зокрема, пунктом 6 Постанови № 103 пункт 4 Постанови № 704 було викладено в такій редакції: « 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на **1 січня 2018 р.**, на відповідний тарифний коефіцієнт…».
Однак, рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18, яке залишено без змін постановою Верховного Суду від 10 березня 2021 року, пункт 6 Постанови №103 в частині внесення змін до пункту 4 Постанови № 704 було визнано протиправним та скасовано.
Відповідно до частини другої статті 265 КАС України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
Отже, з 29 січня 2020 року відновила свою дію редакція пункту 4 Постанови № 704, яка передбачала визначення розмірів посадових окладів та окладів за військовими званнями шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня **календарного року**, на відповідний тарифний коефіцієнт.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» від 02.12.2021 № 1928-IX статтею 7 було встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2022 року у розмірі 2481 гривня.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» від 03.11.2022 № 2710-IX статтею 7 було встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб з 1 січня 2023 року у розмірі 2684 гривні.
Закони України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», «Про Державний бюджет України на 2021 рік», «Про Державний бюджет України на 2022 рік», «Про Державний бюджет України на 2023 рік» не містили застережень щодо застосування для розрахунку грошового забезпечення військовослужбовців прожиткового мінімуму, встановленого на 01.01.2018, як це було передбачено, наприклад, Законом України «Про Державний бюджет України на 2019 рік».
Відповідно до частини третьої статті 7 КАС України, у разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обовязковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Верховний Суд у постанові від 02.08.2022 у справі № 440/6017/21 дійшов висновку, що з 01.01.2020 положення пункту 4 Постанови № 704 в частині визначення розрахунковою величиною прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня 2018 року, не відповідає правовим актам вищої юридичної сили (Законам про Державний бюджет на відповідні роки), а тому для визначення розміру посадового окладу та окладу за військовим званням має застосовуватися розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня відповідного календарного року.
У зв'язку з цим, у осіб з числа військовослужбовців виникло право на отримання довідки про розміри грошового забезпечення для перерахунку пенсії з урахуванням оновлених даних.
Ця позиція була підтримана Верховним Судом у низці подальших рішень (зокрема, постанови від 31.08.2022 у справі №120/8603/21-а, від 12.09.2022 у справі №500/1813/21, від 16.11.2022 у справі №120/648/22-а).
Суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 «Про внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704» (набрала чинності 20.05.2023) абзац перший пункту 4 Постанови № 704 було викладено в такій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт…». Однак, ці зміни набрали чинності після періодів, за які позивач просить видати довідки (січень 2022 року, січень 2023 року), а тому не впливають на спірні правовідносини.
Таким чином, у періоди, станом на які позивач просить видати довідки (01.01.2022 та 01.01.2023), діяла редакція пункту 4 Постанови № 704, яка вимагала розрахунку окладів виходячи з прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня відповідного календарного року.
Відповідач, відмовляючи у видачі довідок із застосуванням актуального розміру прожиткового мінімуму, діяв всупереч наведеним нормам законодавства та усталеній судовій практиці.
Посилання відповідача на відсутність рішення Кабінету Міністрів України про перерахунок пенсій не є підставою для відмови у видачі довідки про розмір грошового забезпечення, розрахованого відповідно до чинного законодавства.
Обов'язок видати таку довідку покладено на уповноважений орган, яким у даному випадку є відповідач, згідно з Порядком № 45. Отже, дії відповідача щодо відмови у підготовці та наданні довідок про розмір грошового забезпечення позивача станом на січень 2022 року та січень 2023 року, розрахованого із застосуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2022 та 01.01.2023 відповідно, є протиправними.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не довів правомірності своєї відмови. З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Позивачем при поданні позовної заяви сплачено судовий збір у розмірі 1937,92 грн, що підтверджується квитанцією, доданою до матеріалів справи.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 19, 43, 63, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Адміністрації Державної прикордонної служби України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01 січня 2022 року та станом на 01 січня 2023 року для перерахунку пенсії з 01 лютого 2022 року та з 01 лютого 2023 року відповідно, із зазначенням розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня відповідного календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
3. Зобов'язати Адміністрацію Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00034039, адреса: м. Київ, вул. Володимирська, 26, 01601) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) довідки про розмір його грошового забезпечення станом на січень 2022 року, січень 2023 року відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» вказати розміри посадового окладу та окладу за військове звання, визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2022 року, 1 січня 2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», а також процентної надбавки за вислугу років, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які встановлені на 01.01.2022, 01.01.2023 за посадою, аналогічною на день звільнення ОСОБА_1 з військової служби, для проведення перерахунку основного розміру його пенсії з 01.02.2022, 01.02.2023.
4. Стягнути з Адміністрації Державної прикордонної служби України (код ЄДРПОУ 00034039, адреса: м. Київ, вул. Володимирська, 26, 01601) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 1937 (одна тисяча дев'ятсот тридцять сім) гривень 92 копійки.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 09 червня 2025 року.
Суддя Коморний О.І.