Рішення від 10.06.2025 по справі 380/25284/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 рокусправа № 380/25284/24

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Грень Н.М., розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівського центу надання послуг учасникам бойових дій Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Виконавчого комітету Львівської міської ради про визнання протиправною бездіяльність,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Виконавчого комітету Львівської міської ради), з вимогами:

-визнати протиправною бездіяльність Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.) та щодо не включення ОСОБА_1 до рекомендаційних списків щодо надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань;

-зобов'язати Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій розглянути заяву ОСОБА_1 про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.) та за результатами розгляду включити ОСОБА_1 до рекомендаційних списків щодо надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань;

-зобов'язати Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій та Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради спільно підготувати проект рішення виконавчого комітету про надання ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.);

-зобов'язати Виконавчий комітет Львівської міської ради прийняти рішення про надання ОСОБА_1 одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.);

-зобов'язати Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради виплатити ОСОБА_1 одноразову матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що він проходив військову службу та є учасником бойових дій. У серпні 2019 року подав заяву про надання одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань. У відповідь на заяву Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій повідомив, що Програма діяла до 2022 року та закінчилась 31.12.2022, коштів на її виконання у бюджеті Львівської міської територіальної громади не передбачено. Позивач вважає, що оскільки звернувся із заявою до закінчення дії програми, то вправі розраховувати на виплату матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань. Наведене зумовило звернення до суду із цим позовом.

Ухвалою від 20.12.2024 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Від Виконавчого комітету Львівської міської ради на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№2083 від 10.01.2025) у якому проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування вказує, що рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань приймається виконавчим комітетом на підставі поданих Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій рекомендаційних списків Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС, які сформовано станом на день засідання комісії. Проте, заява ОСОБА_1 , виконавчим комітетом розглянута не була.

Більше того, Виконавчий комітет Львівської міської ради звертає увагу суду, що дія Програми завершилась у 2022 році, що передбачено п.4.1. Заключних положень програми: « Дія Програми розрахована до 2022 року». Таким чином, станом на 2025 рік у Львівській міській територіальній громаді відсутній механізм правового регулювання щодо виплат одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Від Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх.№4956 від 21.01.2025) у якому проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування вказує, що станом на лютий 2022 року Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій встигла розглянути згідно з п. 3.5.4. Програми №4520 заяви учасників бойових дій, у яких перша дата заїзду в райони проведення АТО/ООС зазначена не пізніше 31 жовтня 2018 року. З початку повномасштабної російської збройної агресії комісія призупинила свою роботу та відповідно нею розглянуто заяв і не було сформовано рекомендаційний списків. Відповідно до п.3.12 Програми №4520 рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань приймається виконавчим комітетом Львівської міської ради на основі поданих Центром рекомендаційних списків комісії, які сформовані станом на день засідання комісії. Оскільки, комісією не було сформовано рекомендаційних списків щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, відповідно Центром УБД не було подано їх на розгляд і затвердження виконавчому комітету Львівської міської ради. А отже, виконавчим комітетом Львівської міської ради не було прийнято з 24.02.2022 щодо надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань учасникам антитерористичної операції/ООС. Також звертає увагу, що не було передбачено коштів на фінансування Програму №4520 починаючи з 24.02.2022 і до закінчення її дії, тобто до 31.12.2022.

Від Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій на адресу суду надійшов відзив (вх.№9034 від 04.02.2025) у якому проти задоволення позовних вимог заперечує. В обґрунтування вказує, що станом на лютий 2022 року громадська комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції встигла розглянути заяви тих учасників бойових дій, які перебували в районах проведення антитерористичної операції у період з 30.04.2015 року. З початку повномасштабної російської агресії громадська комісія призупинила свою роботу. Відповідно, рішень нею не приймалось та на розгляд виконавчого комітету не надходило. Оскільки програма діяла до 2022 року та закінчилась 31.12.2022 року, коштів на її виконання у міському бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2023 рік не передбачалось. Зазначає, що не є належним співвідповідачем у справі.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору, суд встановив таке.

Позивач звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із заявою від 09.08.2019 про надання одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Програми про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичний операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520.

Станом на 11.10.2024 позивач жодної відповіді не отримав.

У зв'язку з чим представник позивача звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із адвокатським запитом у якому просив повідомити про рішення.

Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій листом від 16.10.2024 №01-06/1400/24 у відповідь на звернення представника позивача щодо стану розгляду його заяви повідомив, що з моменту повномасштабної російської збройної агресії комісія призупинила свою роботу, частина членів комісії захищають України у складі ЗСУ. Таким чином, заява позивача про надання одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань не була розглянута з огляду на описано обставини. Оскільки згідно з п. 4.1 Програма діяла до 2022 року та закінчилась 31.12.2022, коштів на її виконання у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2024 рік не передбачено.

Вважаючи протиправною бездіяльність, яка полягає у ненаданні одноразової матеріальної грошової допомоги на вирішення соціальної-побутових питань в сумі 100 000,00 грн згідно з поданою заявою, позивач звернувся до суду із цим позовом.

При вирішенні спору суд керувався таким.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520 затверджено Програму про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції та/або здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, що здійснюються шляхом проведення операції Об'єднаних сил (ООС), а також членів сімей таких осіб (далі Програма №4520).

Програма №4520 розроблена для вирішення матеріально-побутових питань учасників антитерористичної операції/ООС та членів їх сімей, з урахуванням законодавчо закріплених прав громадян України. Джерелами фінансування Програми є кошти бюджету Львівської міської територіальної громади, а також кошти Державного бюджету України, які можуть бути залучені у встановленому законодавством України порядку.

Для цілей, визначених цією Програмою учасниками антитерористичної операції/ООС вважаються учасники бойових дій, яким надано такий статус відповідно до пунктів 19 і 21 частини 1 статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту (п. 1.2.1 Програми №4520).

Розділ 3 Програми №4520 врегульовує порядок надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Згідно з п. 3.1 Програми №4520 Розмір матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань складає 100 тис. грн. на одну особу, що має право на її отримання відповідно до цієї Програми.

Матеріальна допомога виплачується одноразово у повному обсязі (п. 3.1.1).

Пунктом 3.2 Програми №4520 передбачено, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань призначається особам, які відповідають вимогам, зазначеним у пункті 1.4 цієї Програми.

Згідно з п. 1.4 дія цієї Програми поширюється (у частинах, визначених розділом 2 та розділом 3 цієї Програми) на осіб, які сукупно відповідають таким вимогам:

1.4.1. Місце проживання/перебування таких осіб зареєстровано на території Львівської міської територіальної громади станом на такі календарні дати:

1.4.1.1. День прийняття ухвали міської ради від 23.04.2015 № 4520.

1.4.1.2. День подання звернення (заяви) відповідно до цієї Програми про забезпечення житлом, надання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

1.4.1.3. День розгляду заяви Комісією із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій (надалі - Комісія та Центр відповідно) та надання Комісією рекомендацій щодо осіб, які претендують на отримання житла, чи формування Комісією рекомендаційних списків щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

1.4.2. Сумарний строк перебування учасників антитерористичної операції/ООС безпосередньо у районах та у період проведення антитерористичної операції/ООС та/або безпосередньо у районах та у період здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях становить не менше 45 днів.

Зазначений 45-денний строк не береться до уваги у випадках, коли участь в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні відповідних заходів неможливо було продовжувати через захворювання, поранення, контузію, каліцтво або смерть, що підтверджено відповідними документами (крім випадків необережного поводження зі зброєю та ухилення від військової служби шляхом самокалічення або шляхом симуляції хвороби).

1.4.3. Приналежність до однієї із категорій осіб, визначених цією Програмою:

1.4.3.1. Учасники антитерористичної операції/ООС.

1.4.3.2. Члени сімей учасників антитерористичної операції/ООС, яким надано відповідний статус згідно з абзацами п'ятим - восьмим пункту 1 ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

1.4.3.3. Члени сімей учасників антитерористичної операції/ООС з числа членів сімей загиблих (тих, що пропали безвісти) чи померлих учасників антитерористичної операції/ООС, у яких відсутні правові підстави для надання статусу члена сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) чи померлого відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

1.4.3.4. Як виняток за окремим рішенням Комісії мають право на отримання матеріальної допомоги особи з числа членів сімей померлих учасників антитерористичної операції/ООС, у яких відсутні правові підстави для надання статусу члена сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) чи померлого відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" незалежно від терміну перебування померлого учасника бойових дій у районах проведення антитерористичної операції/ООС.

Пунктом 3.5 передбачено надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань здійснюється з врахуванням розділу 1 цієї Програми та у такій черговості:

3.5.1. У першу чергу - члени сімей учасників антитерористичної операції/ООС, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, і яким надано статус члена сім'ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"; члени сімей учасників антитерористичної операції, які загинули (пропали безвісти) або померли внаслідок захворювання, поранення, контузії чи каліцтва, одержаних під час участі в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, у яких відсутні правові підстави на надання статусу члена сім'ї загиблого (померлого) відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" (особи, зазначені у пункті 3.4 Програми); особи з інвалідністю внаслідок війни 1 та 2 групи, на яких не поширюється дія розділу 2 цієї Програми; особи, зазначені у пунктах 2.1.1 - 2.1.4 розділу 2, цієї Програми, які відмовилися від отримання житла відповідно до цієї Програми.

3.5.1.1. Матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань може бути виплачена одному із членів сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого за умови надання письмової згоди довільної форми іншими членами сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого, яким надано статус члена сім'ї загиблого та які мають право на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У разі подання заяви кількома членами сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого, які мають право на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань відповідно до цієї Програми та відсутності письмової згоди таких членів сім'ї, одноразова матеріальна допомога надається рівними частинами усім членам сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого, які подали заяви на отримання матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

У разі, коли після виплати матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань за її одержанням звертаються інші члени сім'ї загиблого (того, що пропав безвісти) або померлого учасника антитерористичної операції/ООС, питання розподілу розміру допомоги вирішується за взаємною згодою таких осіб або у судовому порядку.

3.5.2. У другу чергу - учасники антитерористичної операції/ООС, які мають на вихованні неповнолітніх дітей без матері (батька).

3.5.3. У третю чергу - учасники антитерористичної операції/ООС, у яких на вихованні є дитина з інвалідністю (рідна, усиновлена).

3.5.4. У четверту чергу - інші категорії учасників антитерористичної операції/ООС чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях.

3.5.5. У п'яту чергу - учасники антитерористичної операції/ООС:

3.5.5.1. Щодо яких відповідним органом виконавчої влади або місцевого самоврядування прийнято рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування житлового будинку" та надання її у власність.

3.5.5.2. Які вже отримали у власність та використали своє право на приватизацію земельної ділянки з цільовим призначенням "для будівництва та обслуговування житлового будинку".

3.5.5.3. Щодо яких відповідним органом прийнято рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з цільовим призначенням "для індивідуального дачного будівництва на території Зимноводівської сільської ради Пустомитівського району (у межах кварталу з кадастровим номером 4623681600:06:000:0408), розташованої між промисловою зоною "Рясне" та житловим районом "Білогорща" м. Львова, з подальшим набуттям у власність.

3.5.6. У шосту чергу - учасники антитерористичної операції/ООС, місце проживання яких зареєстровано на території населених пунктів, які увійшли до складу Львівської міської територіальної громади згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 12.06.2020 № 718-р "Про визначення адміністративних центрів та затвердження територій територіальних громад Львівської області"(крім м. Винники, смт. Рудно, смт. Брюховичі).

Згідно з п. 3.10 Програми №4520 розгляд заяв осіб, зазначених у пунктах 3.4, 3.5.5.1 - 3.5.5.3 цієї Програми здійснюється по першій даті заїзду в райони проведення антитерористичної операції/ООС, на цих осіб не поширюються умови, зазначені у пунктах 3.5.1 - 3.5.3 цієї Програми.

Пунктом 3.12 Програми №4520 установлено, що особи, які належать до категорії осіб, вказаних у пункті 3.5 цієї Програми, які бажають отримати матеріальну допомогу на вирішення соціально-побутових питань відповідно до цієї Програми, подають у Центр надання послуг учасникам бойових дій заяву встановленої форми за підписом заявника, до якої додаються такі документи:

3.12.1. Копія паспорта/копія паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм з наявним оригіналом довідки про реєстрацію місця проживання (додаток 13 до Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207) заявника (учасника антитерористичної операції/ООС або члена його сім'ї).

3.12.2. Копія довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків заявника (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків - відмітка у паспорті).

3.12.3. Копія довідки встановленого зразка згідно з додатком 1/додатком 4 до Порядку надання та позбавлення статусу учасника бойових дій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення чи у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 № 413, про безпосередню участь особи в антитерористичній операції/ООС, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, або інші офіційні документи, видані державними органами, що містять достатні докази про безпосередню участь особи у виконанні завдань антитерористичної операції/ООС у районах її проведення.

3.12.4. Довідка про реєстрацію місця проживання (додаток 13 до Правил реєстрації місця проживання та Порядку передачі органами реєстрації інформації до Єдиного державного демографічного реєстру, що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 02.03.2016 № 207)/довідка з місця проживання про склад сім'ї і реєстрації (дійсна протягом одного місяця з дня видачі).

3.12.5. Довідка про наявність/відсутність у власності земельної ділянки, видана Головним Управлінням Держгеокадастру у Львівській області (може надаватися Центром самостійно).

Як вбачається з матеріалів справи, позивач є учасником бойових дій та у період з 22.05.2015 по 03.04.2016 брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оброни, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, а саме в м. Маріуполь Донецької області, що підтверджується довідкою від 15.04.2016 №517.

Позивач звернувся до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій із заявою про надання одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань відповідно до Програми про захист інтересів осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичний операції, забезпеченні її проведення чи у здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, а також членів сімей таких осіб, затвердженої ухвалою Львівської міської ради від 23.04.2015 №4520.

Заяву та документи прийнято 09.08.2019 та зареєстровано від №1-4821, що підтверджується написом на копії заяви.

Пунктами 3.18-3.19 Програми №4520 передбачено, що за результатами розгляду документів заявників Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій формує рекомендаційні списки щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань з врахуванням часу безпосередньої участі (дати заїзду) учасника антитерористичної операції/ООС в антитерористичній операції/ООС чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (надалі - рекомендаційні списки Комісії).

Після отримання рекомендаційних списків Комісії та підпису протоколу членами Комісії Центр спільно з управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики готує проект рішення виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Відповідно до п.п. 3.20-3.21 Програми №4520 рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань приймається виконавчим комітетом на основі поданих Центром рекомендаційних списків Комісії, які сформовані станом на день засідання Комісії.

Про прийняте виконавчим комітетом рішення Центр повідомляє заявника у термін, визначений Законом України "Про звернення громадян".

З аналізу наведених норм випливає, що процедура розгляду поданої заяви про надання матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань включає такі етапи:

- Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС при Львівському центрі надання послуг учасникам бойових дій формує рекомендаційні списки щодо надання (відмови у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань;

- Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій спільно з управлінням соціального захисту департаменту гуманітарної політики готує проект рішення виконавчого комітету про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

- Виконавчий комітет Львівської міської ради приймає рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань на основі поданих Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій рекомендаційних списків Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС, які сформовані станом на день засідання Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС.

Втім, як встановлено судом, Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій в особі Комісії із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС, отримавши заяву позивача, не розглянув таку в порядку, встановленому Програмою №4520. Комісія із захисту інтересів учасників антитерористичної операції/ООС не сформувала рекомендаційних списків, та, відповідно, Львівським центром надання послуг учасникам бойових дій не підготовлено та не подано проекту рішення про надання (відмову у наданні) одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, чим допущено протиправну бездіяльність щодо не розгляду заяви позивача від 09.08.2019 №1-4821 у порядку, передбаченому Програмою №4520.

У листі від 16.10.2024 №01-06/1400/2 Львівський центр надання послуг учасникам бойових дій як на підставу не розгляду заяви покликався на те, що з моменту повномасштабної російської збройної агресії комісія призупинила свою роботу, частина членів комісії захищають України у складі ЗСУ, а також вказав, що оскільки згідно з п. 4.1 Програма діяла до 2022 року та закінчилась 31.12.2022, коштів на її виконання у бюджеті Львівської міської територіальної громади на 2024 рік не передбачено.

Втім, суд відхиляє такі доводи відповідача-2 та наголошує, що оскільки позивач звернувся із заявою у серпні 2019, тобто в період дії Програми №4520, то він мав право на розгляд його заяви у встановленому Програмою №4520 порядку. Відповідач-2, в свою чергу, мав відповідний обов'язок щодо забезпечення умов для розгляду такої заяви.

Зважаючи на наведене, з метою належного та ефективного захисту порушеного права позивача, суд вважає за доцільне зобов'язати відповідача-2 розглянути заяву позивача від 09.08.2019 №1-4821 у порядку, встановленому Програмою №4520.

Водночас, позовні вимоги, заявлені до відповідача-1, задоволенню не підлягають у зв'язку з їх передчасністю, оскільки, як встановлено судом, прийняттю рішення виконавчим комітетом Львівської міської ради щодо надання чи відмови у наданні одноразової матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань передують етапи, які не були виконані відповідачем-2. Відтак, у спірній ситуації відповідач-1 жодних дій чи бездіяльності стосовно позивача не вчиняв та, відповідно, жодних прав позивача не порушив.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до правил ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Позивач звільнений від сплати судового збору відповідно до п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», відтак розподіл судового збору не здійснюється.

Керуючись ст. ст. 2, 72-77, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1.Позов ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій (79010, м. Львів, вул. Пекарська, 41, ЄДРПОУ 40307075), Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради ( 79008, Львівська обл., місто Львів, вул. Галицька, будинок 21 ЄДРПОУ 26256754), Виконавчого комітету Львівської міської ради (79008, Львівська обл., місто Львів, пл. Ринок, будинок 1 ЄДРПОУ 26256622) про визнання протиправною бездіяльність, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Львівського центру надання послуг учасникам бойових дій щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.) та щодо не включення ОСОБА_1 до рекомендаційних списків щодо надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

2.Зобов'язати Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради розглянути заяву ОСОБА_1 про надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань у сумі 100000,00 грн. (сто тисяч гривень 00 коп.) та за результатами розгляду включити ОСОБА_1 до рекомендаційних списків щодо надання одноразової матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

3.В решті вимог відмовити.

4.Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяГрень Наталія Михайлівна