справа№380/9168/25
06 червня 2025 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого-судді Коморного О.І. , розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Обставини справи:
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - Відповідач), в якій позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимальним розміром виплати проіндексованого, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимальним розміром пенсії та з урахуванням раніше виплачених сум.
- стягнути з відповідача - Головного Управління Пенсійного фонду України у Львівській області на користь позивача понесені судові витрати у розмірі 1211 гривень 20 копійок.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ з квітня 2014 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» №2262-ХІІ (далі - Закон №2262).
14 квітня 2025 року він отримав лист від Відповідача №1300-5202-8/51460, в якому повідомлялося, що з 01.03.2025 йому проведено перерахунок пенсії відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 №209, і її розмір становить 25805,83 грн., однак до виплати визначено 23610,00 грн. (десять прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність).
У березні та квітні 2025 року він отримав пенсію саме в обмеженому розмірі. 30 квітня 2025 року Позивач звернувся до Відповідача із заявою про виплату пенсії без обмеження, однак листом від 05.05.2025 № 1300-5203-8/60660 йому було відмовлено з посиланням на частину сьому статті 43 Закону №2262.
Позивач вважає такі дії протиправними, оскільки вказана норма визнана неконституційною Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016. Також посилається на відповідну практику Верховного Суду та Європейського суду з прав людини.
Позивач просить розглянути справу за правилами спрощеного позовного провадження та вважає за необхідне застосувати ст. 382 КАС України щодо контролю за виконанням судового рішення.
Ухвалою Львівського окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у встановлений судом строк подав відзив на позовну заяву (вх. №1300-5802-8/70613 від 26.05.2025). У відзиві відповідач просить відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що діяв відповідно до норм чинного законодавства.
Зазначає, що відповідно до статті 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059 "Про Державний бюджет на 2025 рік", у період дії воєнного стану пенсії, розмір яких перевищує десять прожиткових мінімумів, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів.
Перерахунок пенсії Позивача з 01.03.2025 проведено згідно з Постановою КМУ №209 із застосуванням коефіцієнта 1,115, при цьому розмір збільшення не може перевищувати 1500 грн.
Загальний розмір пенсії Позивача станом на 01.03.2025 становить 25805,83 грн., а з урахуванням максимального розміру (десять прожиткових мінімумів - 2361,00 грн. х 10 = 23610,00 грн.) - 23610,00 грн.
Відповідач стверджує, що оскільки розмір пенсії Позивача не перевищує десяти прожиткових мінімумів (мається на увазі виплачувана сума), коефіцієнти відповідно до Постанови КМУ від 03.01.2025 №1 не застосовувалися. Таким чином, Відповідач вважає свої дії правомірними.
Розгляд справи здійснюється відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) в порядку письмового провадження.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та суд-
ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ з квітня 2014 року, перебуває на пенсійному обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262).
Розмір пенсії при призначенні обчислений виходячи із грошового забезпечення, встановленого відповідно до Постанови КМУ № 1294 від 07.11.2007 р., у розмірі 80% грошового забезпечення (вислуга років в пільговому обчисленні складає 34 роки 09 місяців 03 дні).
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 14.04.2025 №1300-5202-8/51460 Позивача повідомлено, що відповідно до постанови КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» проведено перерахунок його пенсії з 01.03.2025.
Розмір пенсії після перерахунку становить 25805,83 грн., але розмір пенсії до виплати з урахуванням ст.43 Закону №2262 становить 23610,00 грн. (десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
У березні та квітні 2025 року Позивач отримав пенсію в розмірі 23610,00 грн.
30 квітня 2025 року Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області із заявою про проведення виплати щомісячної пенсії з 1 березня 2025 року без обмеження максимальним розміром.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 05.05.2025 № 1300-5203-8/60660 Позивачу відмовлено у виплаті пенсії без обмеження максимального розміру з посиланням на частину сьому статті 43 Закону №2262.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Завданням адміністративного судочинства, згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України, є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Спірні правовідносини регулюються Законом №2262, який визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Частиною сьомою статті 43 Закону №2262 (в редакції, на яку посилається Відповідач при обмеженні пенсії) було встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Однак, Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення частини сьомої статті 43 Закону №2262.
Зазначені положення втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто з 20.12.2016. Отже, з 20.12.2016 відсутні правові підстави для обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262.
Верховний Суд у своїх численних постановах послідовно висловлює правову позицію щодо неправомірності обмеження пенсії максимальним розміром після визнання неконституційними відповідних положень Закону №2262.
Зокрема, такі висновки містяться у постановах Верховного Суду від 09.02.2021 у справі №1640/2500/18, від 10.09.2021 у справі №300/633/19, від 24.09.2021 у справі №370/2610/17 та від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, на які посилається Позивач.
Посилання Відповідача на статтю 46 Закону України від 19.11.2024 № 4059 "Про Державний бюджет на 2025 рік" та Постанову КМУ від 03.01.2025 №1 є безпідставними, оскільки норми Закону про Державний бюджет не можуть відновлювати дію положень, визнаних неконституційними, або встановлювати нові обмеження, що суперечать спеціальним законам та рішенням Конституційного Суду України.
Конституційний Суд України неодноразово зазначав, що закон про Державний бюджет має особливий предмет регулювання (визначення доходів та видатків держави на конкретний бюджетний період) і не може вносити зміни, доповнення чи скасовувати чинність інших законів України, а також встановлювати інше (додаткове) правове регулювання відносин, що є предметом інших законів.
Таким чином, обмеження пенсії Позивача максимальним розміром є протиправним.
Щодо індексації пенсії, Відповідач у своєму відзиві та листі Позивачу підтверджує, що розрахунковий розмір пенсії Позивача з 01.03.2025, з урахуванням індексації за Постановою КМУ від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», становить 25805,83 грн.
Обмеження суми такої індексації 1500 грн., встановлене пунктом 3 Постанови №209, стосується самої суми підвищення в результаті індексації, а не загального максимального розміру пенсії. Позивач оскаржує саме обмеження загального розміру пенсії, а не правомірність розрахунку самої суми індексації.
Відповідно до статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Європейський суд з прав людини у справі «Кечко проти України» (рішення від 08.11.2005) зазначив, що якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах, доки відповідні положення є чинними.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач не надав належних та допустимих доказів на підтвердження правомірності своїх дій щодо обмеження пенсії Позивача максимальним розміром.
Згідно зі ст. 90 КАС України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
З огляду на викладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо судових витрат. Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується квитанцією, доданою до позовної заяви.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 19, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження максимальним розміром виплати проіндексованого, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат і додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році", пенсійного забезпечення ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ: 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) провести з 01 березня 2025 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_1 ), призначеної відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», з урахуванням індексації, проведеної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», без обмеження максимальним розміром пенсії, та з урахуванням раніше виплачених сум.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (код ЄДРПОУ: 13814885, адреса: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса для листування: АДРЕСА_1 ) судовий збір в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 копійок.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 06 червня 2025 року.
Суддя Коморний О.І.