09 червня 2025 року справа №640/4517/21
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Кочанової П.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Політичної партії "ІДЕЯ НАЦІЇ" про анулювання реєстрації політичної партії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Міністерство юстиції України (далі - позивач) з позовом до Політичної партії "ІДЕЯ НАЦІЇ" (далі - відповідач), в якому просить суд:
- анулювати реєстрацію політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ», ідентифікаційний код юридичної особи 43724237, вул. Д. Зубрицького, буд. 6, м. Львів, 79024).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Політична партія «ІДЕЯ НАЦІЇ» протягом шести місяців з дня реєстрації не забезпечила утворення та реєстрацію в порядку, встановленому Законом України «Про політичні партії в Україні», своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим, що відповідно до статті 24 цього Закону є підставою для анулювання реєстрації свідоцтва в судовому порядку.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 02 березня 2021 року відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позовних вимог, оскільки у випадку невиконання політичною партією вимог частини сьомої статті 11 Закону України «Про політичні партії в Україні», орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутись до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва, а не про анулювання реєстрації політичної партії, як то помилково здійснив позивач.
Також наголошено, що завершення процедури реєстрації обласних організації відповідача за межами шестимісячного строку не може бути достатньою підставою для анулювання реєстрації політичної партії.
У відповіді на відзив позивач вказував, що політичною партією не дотримано передбаченого Законом строку утворення та реєстрації своїх обласних організацій Партії, що є підставою для анулювання реєстрації такої політичної партії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 25 травня 2022 року адміністративну справу №640/4517/21 передано на розгляд Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвалою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 18 липня 2022 року матеріали справи №640/4517/21 передано до Окружного адміністративного суду міста Києва.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 липня 2022 року адміністративну справу №640/4517/21 прийнято до провадження. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон № 2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
Відповідно до пункту 2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX, з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя; до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Матеріали справи отримані Київським окружним адміністративним судом та протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями, справу розподілено судді Кочановій П.В.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року прийнято до провадження адміністративну справу №640/4517/21, яку вирішено розглядати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Міністерством юстиції України 22.07.2020 зареєстровано Політичну партію «За своїх» (пр.-т Шевченка, 6, кВ. 180, м. Вишгород, Київська обл., 07301), номер запису в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань - 13341020000006993.
Політична партія «За своїх» має статус юридичної особи, ідентифікаційний код юридичної особи 43724237.
31.07.2020 Політична партія «За Своїх» подала заяву про державну реєстрацію змін до відомостей про юридичну особу, а саме: щодо зміни найменування, місцезнаходження, засобів зв'язку, керівника, установчих документів юридичної особи.
Рішенням державного реєстратора від 20.08.2020 № 331/19.4 проведено державну реєстрацію змін найменування, у складі керівних органів, до статуту та програми Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ», та змін місцезнаходження, а також засобів зв'язку.
Відтак, нова назва партії - Політична партія «ІДЕЯ НАЦІЇ», ідентифікаційний код юридичної особи 43724237, адреса: вул. Зубрицького, буд. 6, м. Львів, 79024.
Вбачаючи наявність підстав для анулювання реєстрації Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ», Міністерство юстиції України звернулося з цим адміністративним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 36 Конституції України громадяни України мають право на свободу об'єднання у політичні партії та громадські організації для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів, за винятком обмежень, встановлених законом в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей.
Правові та організаційні засади реалізації права громадян на об'єднання в політичні партії, порядок їх утворення і діяльності визначає Закон України «Про політичні партії в Україні» від 05 квітня 2001 року № 2365-ІІІ (далі - Закон № 2365-ІІІ, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
За частиною першою статті 1 Закону № 2365-ІІІ право громадян на свободу об'єднання у політичні партії для здійснення і захисту своїх прав і свобод та задоволення політичних, економічних, соціальних, культурних та інших інтересів визначається і гарантується Конституцією України. Встановлення обмежень цього права допускається відповідно до Конституції України в інтересах національної безпеки та громадського порядку, охорони здоров'я населення або захисту прав і свобод інших людей, а також в інших випадках, передбачених Конституцією України.
Відповідно до частини першої статті 2 Закону № 2365-ІІІ політична партія - це зареєстроване згідно з законом добровільне об'єднання громадян - прихильників певної загальнонаціональної програми суспільного розвитку, що має своєю метою сприяння формуванню і вираженню політичної волі громадян, бере участь у виборах та інших політичних заходах.
Політичні партії провадять свою діяльність відповідно до Конституції України, цього Закону, а також інших законів України та згідно із партійним статутом, прийнятим у визначеному цим Законом порядку (частина перша статті 3 Закону № 2365-III).
Відповідно до приписів частини першої статті 11 Закону № 2365-ІІІ реєстрація політичних партій, їхніх обласних, міських і районних організацій, первинних осередків або інших структурних утворень, передбачених статутом партії, здійснюється в порядку, визначеному Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», після перевірки поданих матеріалів.
Частиною другою статті 11 Закону № 2365-ІІІ передбачено, що з моменту реєстрації політичної партії у визначеному законом порядку вона набуває статусу юридичної особи.
При цьому приписами частини сьомої статті 11 Закону № 2365-III визначено, що політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію в порядку, встановленому цим Законом, своїх обласних організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим.
Рішенням Конституційного Суду України від 16 жовтня 2007 року № 9-рп/2007 у справі за конституційним поданням Міністерства юстиції про офіційне тлумачення положень частини шостої статті 11 Закону у редакції, чинній на момент ухвалення рішення (справа про утворення та реєстрацію партійних організацій) положення частини шостої статті 11 Закону, якими передбачається, що політична партія протягом шести місяців з дня реєстрації забезпечує утворення та реєстрацію своїх обласних, міських організацій у більшості областей України, містах Києві, Севастополі та в Автономній Республіці Крим, треба розуміти як обов'язок кожної політичної партії забезпечити утворення та реєстрацію своїх обласних і прирівняних до них партійних організацій не менш як у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях України з перелічених у частині другій статті 133 Конституції України (тобто, не менше ніж чотирнадцять адміністративно-територіальних одиниць).
За правилами частини першої статті 24 Закону № 2365-ІІІ у разі невиконання політичною партією вимоги частини сьомої статті 11 цього Закону, виявлення протягом трьох років з дня реєстрації політичної партії недостовірних відомостей у поданих на реєстрацію документах, не висування політичною партією своїх кандидатів по виборах Президента України та виборах народних депутатів України протягом десяти років орган, який зареєстрував політичну партію, має звернутися до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва. Інші підстави для анулювання реєстраційного свідоцтва не допускаються.
Рішення суду про анулювання реєстрації політичної партії тягне за собою припинення діяльності політичної партії, розпуск її керівних органів, обласних, міських, районних організацій і первинних осередків та інших статутних утворень, передбачених статутом партії, припинення членства в політичній партії, а також прийняття центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, та його територіальними органами рішень про припинення політичної партії та її структурних утворень відповідно (частина друга статті 24 Закону № 2365-ІІІ).
Підпунктом 83-15 пункту 4 Положення про Міністерство юстиції України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02 липня 2014 року № 228, у редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, передбачено, що Міністерство юстиції України здійснює контроль за додержанням політичною партією вимог Конституції та законів України, а також статуту політичної партії, вживає визначених законом заходів у разі порушення політичними партіями Конституції та законів України, звертається до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії або про заборону політичної партії; звертається до суду із заявою про анулювання реєстраційного свідоцтва постійно діючого третейського суду у випадках, передбачених законом.
Судом установлено, що Політичною партією «Ідея Нації» протягом шести місяців зареєстровано дев'ять політичних організацій, а саме:
- Львівську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Волинську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Кримську республіканську організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Севастопольська міська організація Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Закарпатську регіональну обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Тернопільську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Київську міську організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Чернігівську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Житомирську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ».
З огляду на позицію Конституційного Суду України, що міститься у Рішенні від 16 жовтня 2007 року № 9-рп/2007 у справі за конституційним поданням Міністерства юстиції про офіційне тлумачення положень частини шостої статті 11 Закону у редакції, чинній на момент ухвалення рішення (справа про утворення та реєстрацію партійних організацій) політична партія має обов'язок забезпечити утворення та реєстрацію своїх обласних і прирівняних до них партійних організацій не менш як у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях України, передбачених статтею 133 Конституції України.
Аналіз частини першої статті 24 Закону № 2365-ІІІ вказує, що невиконання політичною партією обов'язку щодо створення своїх структурних утворень не менш як у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях, передбачених статтею 133 Конституції України, є підставою для звернення органу, який зареєстрував політичну партію, до суду з поданням про анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії.
У постанові від 19 грудня 2023 року (справа № 640/2933/20, розглянута у складі судової палати з розгляду справ щодо виборчого процесу та референдуму, а також захисту політичних прав громадян Касаційного адміністративного суду) Верховний Суд сформував правовий висновок щодо застосування судового порядку припинення діяльності політичної партії шляхом заборони її діяльності та анулювання її реєстрації. Так, Суд зазначив:
«…свобода об'єднання у політичні партії гарантується Конституцією України, а припинення діяльності партії (окрім добровільного) вимагає встановлення обставин, з якими статті 21, 24 Закону № 2365-ІІІ пов'язують настання відповідних юридичних наслідків. Тож судовий контроль у цих правовідносинах призначений як для захисту конституційного права громадян на об'єднання у політичні партії, так і для превентивного контролю за діями державного органу, який реалізує свої повноваження у ввіреній йому сфері.
Якщо заборона діяльності політичної партії пов'язується головним чином з її діяльністю, яка суперечить легітимній меті її створення (стаття 21 Закону № 2365-ІІІ у редакції, яка діяла на дату звернення з цим позовом до суду), то анулювання реєстрації партії передбачає, по суті, юридичну констатацію (оформлення) фактичного припинення її діяльності. Щодо останнього, то не варто трактувати це так, наче судовий контроль тут має зводитися суто до формальної перевірки участі політичної партії у загальнодержавних виборах протягом певного періоду (десять років), адже припинення діяльності політичної партії з цієї підстави (частина перша статті 24 Закону № 2365-ІІІ), на думку судової палати, вимагає всебічного оцінювання усіх обставин (причин) такої «неучасті»…».
У контексті обставин цієї справи варто зауважити, що анулювання реєстрації політичної партії є крайнім заходом впливу, який необхідно застосовувати лише у випадку, коли політична партія не виявляє реального наміру брати участь у державотворчій політиці та політичному житті держави.
Згідно з висновками Верховного Суду у постанові від 22 грудня 2023 року в справі №640/24592/19 важливим є встановлення не лише самого факту недотримання політичною партією шестимісячного строку для створення своїх обласних структурних утворень, а пересвідчення у тому, що така політична партія не проявляє реального бажання проводити свою політичну діяльність та брати участь у політичному процесі. З наведеного можна зробити висновок, що порушення політичною партією встановленого Законом №2365-ІІІ шестимісячного строку для створення її структурних організацій не є безумовною підставою для анулювання реєстраційного свідоцтва політичної партії.
З матеріалів справи вбачається, що 04.01.2021 (ще до спливу шестимісячного строку) рішенням Вищої ради Партії «ІДЕЯ НАЦІЇ» створено:
- Київську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Кіровоградську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Миколаївську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Рівненську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ»;
- Черкаську обласну організацію Політичної партії «ІДЕЯ НАЦІЇ».
Відповідачем в термін до подачі позовної заяви було направлено до позивача заяви з пакетом документів для реєстрації означених п'яти обласних організацій політичної партії.
Тобто, суд резюмує, що на час розгляду справи відповідач забезпечив утворення чотирнадцяти регіональних організацій в адміністративно-територіальних одиницях України.
При цьому, суд звертає увагу скаржника на те, що положення статей 19, 20 Закону № 2365-ІІІ передбачають можливість застосування до політичних партій заходів впливу у випадках допущення ними порушень вимог цього Закону або ж здійснення незаконної діяльності. Тобто у разі допущення політичною партією бездіяльності щодо реєстрації її обласних структурних утворень у встановлений Законом №2365-ІІІ строк, відповідний контролюючий орган наділений правом видати припис про усунення допущених правопорушень.
Підсумовуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що створення на момент розгляду справи Політичною партію «ІДЕЯ НАЦІЇ» її обласних організацій не менш як у чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиницях України, хоч і поза межами шестимісячного строку з дня реєстрації політичної партії, виключає наявність підстав для анулювання її реєстрації.
Решта доводів та посилань сторін у справі висновків суду не спростовують.
Судом враховується, що згідно з п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідач.
Згідно положень ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Системно проаналізувавши приписи законодавства України, що були чинними на момент виникнення спірних правовідносин між сторонами, зважаючи на взаємний та достатній зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
У зв'язку з відмовою у задоволенні адміністративного позову відсутні підстави для розподілу судових витрат.
Керуючись ст.ст. 72-77, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України суд,
У задоволенні адміністративного позову Міністерства юстиції України до Політичної партії "ІДЕЯ НАЦІЇ" про анулювання реєстрації політичної партії - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст судового рішення складено та підписано 9 червня 2025 року.
Суддя Кочанова П.В.