Рішення від 09.06.2025 по справі 280/2535/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

09 червня 2025 року Справа № 280/2535/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Артоуз О.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 47, код ЄДРПОУ 43046504) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

04 квітня 2025 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (далі - відповідач) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії, відповідно до якої позивач просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» критеріям ризиковості платника податку №14461 від 04.10.2024;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» критеріям ризиковості платника податку №15046 від 23.10.2024;

визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» критеріям ризиковості платника податку №16403 від 12.12.2024;

зобов'язати Головне управління ДПС у Запорізькій області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку;

судові витрати покласти на відповідача.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 04.10.2024 відповідачем прийнято рішення № 14461 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку. Позивачем надано податковому органу всі необхідні документи для підтвердження змісту господарських операцій. За результатом розгляду наданих документів рішеннями комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 14.10.2024 прийнято рішення № 15046 про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку. Позивачем 05.12.2024 знову подано відповідачу пояснення та копії документів, але рішенням Комісії відповідача від 12.12.2024 № 16403 визнано позивача таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку. Позивач не згоден з висновками відповідача, викладеними в оскаржуваних рішеннях, у зв'язку із чим звернувся з даним позовом до суду та просить задовольнити позовні вимоги.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 09.04.2025 відкрито спрощене позовне провадження у справі, вирішено здійснити розгляд справи без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) та без проведення судового засідання.

Представником відповідача 21.04.2025 до суду надано до суду відзив на позовну заяву. Представник відповідача заперечує проти задоволення позовних вимог та зазначає, що платник податків має право на подання на розгляд комісії пояснення та копії документів, якими спростовується податкова інформація, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника критеріям ризиковості. На підставі розгляду такого пояснення з документами комісія виключає платника з переліку ризикових відповідним рішенням, можливість повторного включення платника до переліку ризикових на підстави тієї самої податкової інформації не передбачена порядком №1165. Також платник ПДВ не позбавляється права на повторне подання таких пояснень з документами, кількість надання таких повторних пояснень порядком №1165 не обмежена. Проте, виключення платника з переліку ризикових платників на підставі рішення суду, хоч й передбачено порядком №1165, залишає контролюючому органу право, за наявності актуальної податкової інформації про відповідність платника критеріям ризиковості, яка не спростована платником у встановленому порядку, повторно розглянути таку податкову інформацію та повторно визнати платника таким, що відповідає критеріям ризиковості платника податку. Вимога щодо виключення платника податків із переліку ризикових, на думку контролюючого органу, є неправомірна, так як суд в даному випадку перебирає функцію ДПС щодо зібрання, опрацювання та контролю за своєчасністю та достовірністю сплати коштів до бюджету. Також, відповідно до п. 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документі, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність. Позивачем оскаржуються рішення № 14461 від 04.10.2024, № 15046 від 23.10.2024 та № 16403 від 12.12.2024, однак вони є нечинними на теперішній час та на момент відкриття справи № 280/2535/25, у зв'язку з прийняттям рішення № 36906 від 08.04.2025, яке ТОВ «Трейд КО» не оскаржується. Відповідач просить суд відмовити у задоволенні позову.

Ухвалою суду від 22.04.2025 відмовлено у задоволенні заяви представника Головного управління ДПС у Запорізькій області про розгляд в порядку загального позовного провадження.

Представником позивача 29.04.2025 надано до суду відповідь на відзив на позовну заяву в якому останній наполягає на безпідставності доводів податкового органу.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08.05.2025 відмовлено у прийнятті до розгляду заяви позивача про збільшення позовних вимог.

Згідно з положеннями статті 258 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Частиною 1 ст. 262 КАС України визначено, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи за правилами загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Відповідно до ч. 2 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, визначено, що розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п'ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши наявні у справі матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач Товариство з обмеженою відповідальність «ТРЕЙД КО» (код ЄДРПОУ 43046504) (далі - ТОВ «ТРЕЙД КО») зареєстроване як юридична особа 06.06.2019 номер запису: 11031020000046904.

Місцезнаходження юридичної особи за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: Україна, 69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 47.

Відповідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, видами економічної діяльності за КВЕД позивача зазначено: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля (основний) 46.21 Оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин 46.31 Оптова торгівля фруктами й овочами 46.33 Оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами 46.39 Неспеціалізована оптова торгівля продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами 47.11 Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами 47.21 Роздрібна торгівля фруктами й овочами в спеціалізованих магазинах.

Згідно штатних розписів ТОВ «ТРЕЙД КО» введених в дію з 01.04.2024 та 01.09.2024 у штаті товариства наявна 1 посада - директор.

Для здійснення господарської діяльності позивачем на підставі договорів оренди №01/12 від 01.12.2019, № 01/11 від 01.11.2022, укладених з ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» використовується офісне приміщення, що розташоване за адресою: 69014, Запорізька обл., місто Запоріжжя, вулиця Карпенка-Карого, будинок 47.

ТОВ «ТРЕЙД КО» згідно договору поставки № 170924П від 17.09.2024 придбано у ТОВ «ІКСТРЕЙЛ ГРУП» (ЄДРПОУ 45626119) товар.

Умовами договору поставки № 170924П від 17.09.2024 визначено, що Постачальник (ТОВ «ІКСТРЕЙЛ ГРУП») зобов'язується поставити узгодженими партіями Покупцеві (ТОВ «ТРЕЙД КО) продукцію, окремими, попередньо узгодженими партіями, за цінами, в асортименті (за номенклатурою) та у кількості, зазначену у додатках: видаткових накладних та рахунках-фактурах (надалі «Товар») на кожну партію Товару, які є його невід'ємною частиною, а Покупець зобов'язується прийняти і оплатити кожну партію Товару.

Постачання Товару здійснюється на умовах FCA зі складу Постачальника за адресою: м. Київ, вул. Чистяківська, буд. 32, згідно із «Інкотермс» в редакції 2020 р.

Постачальник відповідає за навантаження Товару на транспортний засіб (п.3.8).

По факту відвантаження Товару (ароматизатор Гірчиця, сухий у кількості 3000 кг) зі складу ТОВ «ІКСТРЕЙЛ ГРУП» складено видаткову накладну № МП-0152 від 20.09.2024 на суму 1 437 000,00 грн. та ТТН № МП-0152 від 20.09.2024.

Також, 15.08.2024 між ТОВ «ТРЕЙД КО» та ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» (ЄДРПОУ 20478063) було укладено Договір поставки № 150824П.

Відповідно до умов цього договору (п.1.1.) ТОВ «ТРЕЙД КО» (продавець) передає, а ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» (покупець) приймає у власність і зобов'язується оплатити товар у кількості, якості, асортименті згідно видаткових накладних та виставлених рахунків на оплату та цього Договору.

Для кожної поставки сторони погоджують найменування, кількість, ціну товару в видатковій накладній, яка з моменту підписання її обома Сторонами складає невід'ємну частину даного Договору (п.1.2).

Ціна на кожну партію товару узгоджується Сторонами в рахунку на оплату, який виставляється Продавцем Покупцю в день погодження Сторонами на поставку відповідної партії Товару (п. 2.1).

Покупець здійснює замовлення Продукції шляхом направлення на електронну адресу Продавця відповідного замовлення, або передає замовлення в будь-якій іншій формі, в тому числі засобами телефонного зв'язку або шляхом усних замовлень, із зазначенням асортименту та кількості Продукції (п.2.3). Отримавши замовлення, Продавець надсилає Покупцю таким же способом, яким замовлення було направлено Продавцю, або передає представнику Покупця рахунок на оплату, що вважається погодженням замовлення Покупця. Продавець виконує виключно погоджені ним Замовлення Покупця (п.2.4).

Оплата кожної партії Товару здійснюється Покупцем на умовах післяплати протягом 30 (тридцяти) календарних днів з дати поставки Товару, вказаному в рахунку-фактурі (п.5.2).

Поставка товару здійснюється на склад Покупця, за адресою: м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, 47 на умовах DDP в редакції ІНКОТЕРМС 2020 (п.6.1).

Продавець здійснював доставку товару за допомогою Перевізника - ФОП

ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), з яким укладено Договір-заявку № 19/09 на перевезення вантажів автомобільним засобом від 19.09.2024.

Факт поставки товару (ароматизатор Гірчиця, сухий у кількості 3000 кг) підтверджується видатковою накладною № 4 від 20.09.2024 та ТТН № МП-0152 від 20.09.2024.

Згідно ТТН № МП-0152 від 20.09.2024 перевізником - ФОП ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) за замовленням ТОВ «ТРЕЙД КО», вантажовідправник ТОВ «ІКСТРЕЙЛ ГРУП» здійснено перевезення вантажоотримувачу ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» (за дорученням від ТОВ «ТРЕЙД КО») здійснено доставку товару з м. Києва до м. Запоріжжя.

Оплата за Товар здійснена, що підтверджується платіжною інструкцією № 1158 від 06.03.2025.

02 вересня 2019 року між ТОВ «ТРЕЙД КО» (покупець) та ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» (ЄДРПОУ 20478063) (продавець) було укладено Договір поставки № 0209/19 (далі - Договір № 0209/19).

Відповідно до умов цього договору (п.2.1) ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» (Продавець) зобов'язується протягом дії цього Договору передавати ТОВ «ТРЕЙД КО» (Покупцю) Товар окремими, попередньо узгодженими, партіями, за цінами, в асортименті (за номенклатурою) і кількості, які узгоджуються Сторонами в Специфікаціях, та/або інших Додатках, які є невід'ємною частиною даного Договору, а Покупець зобов'язаний прийняти Товар та оплатити його в строки та на умовах, встановлених цим Договором.

Ціна на Товар визначається Сторонами в Специфікаціях. (п.3.1).

На виконання цього Договору та для придбання партії Товару, Покупець надає Продавцю заявку (замовлення) із зазначенням асортименту та кількості Товару (п.5.1).

На підставі заявок (замовлень) Покупця Продавцем оформлюються Специфікації чи будь-які інші Документи які є невід'ємними частинами цього Договору та в яких зазначається остаточний асортимент, кількість, найменування Товару та його вартість (5.2).

Додатковою угодою № 2 від 13.08.2024 Сторони внесли зміни до Договору 0209/19 від 02.09.2019 та передбачили, Продавець зобов'язується в порядку та терміни, встановлені Договором, передавати Покупцю Продукцію, окремими, попередньо узгодженими партіями, за цінами, в асортименті (за номенклатурою) та у кількості, які узгоджуються Сторонами згідно даного Договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Продукцію в строки та на умовах, згідно даного Договору (2.1.). Загальний обсяг Продукції, що поставляється за цим Договором, визначається за всіма поставленими за цим Договором окремими партіями Продукції згідно видаткових накладних (2.2). Кількість, найменування, ціна Продукції за одиницю та по позиціях, та загальна вартість партії Продукції що поставляється, визначається у рахунках на оплату та видаткових накладних (2.3).

Пунктом 5.4 Договору № 0209/19 Поставка Товару здійснюється у відповідності з Міжнародними правилами «Інкотермс-2010» на наступних умовах EXW «Франко завод», в редакції «Інкотермс-2010», склад Продавця, який розташовано за наступною адресою: м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, 47 чи м. Василівка, пров. Елеваторний, 6.

У випадку, якщо доставка Товару здійснюється транспортом Продавця, вартість витрат на таку доставку включається в ціну Товару або оплачується додатково але не пізніше строку визначеного для проведення Покупцем повного розрахунку за Товар.

У разі не сплати вартості витрат на доставку у вищезазначені строки у Продавця виникає право застосування до Покупця умови передбачені п. 4.4. цього Договору.

Додатковою угодою №2 від 13.08.2024 до Договору № 0209/19 змінено пункт 5.4 Договору та визначено, що Поставка Товару здійснюється у відповідності з Міжнародними правилами «Інкотермс-2020» на наступних умовах DDP на склад Покупця, який розташовано за наступною адресою: м. Запоріжжя, вул. Карпенко-Карого, 47.

Отримавши від Покупця замовлення та погодивши його в спосіб, встановлений сторонами договору, Продавцем - ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД», складено рахунок на оплату № 5797 від 13.08.2024 р. щодо сплати вартості товару - на загальну суму 31 186,50 грн., в т.ч. ПДВ - 5 197,75 грн.

Поставку товару здійснено на умовах DDP, Продавець здійснював доставку товару своїм транспортом.

Згідно ТТН № ОЛ-0005797 від 13.08.2024: перевізник - ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД»; замовник - ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД», вантажовідправник - ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД»; вантажоодержувачем є ТОВ «ТОРГОВИЙ ДІМ «ТНЕ СІЧ» (за дорученням від ТОВ «ТРЕЙД КО» згідно Договору № 0701 від 01.07.2024), пункт розвантаження: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 5.

По факту поставки складено видаткову накладну ОЛ-0005797 від 13.08.2024, ТТН № ОЛ-0005797 від 13.08.2024.

ТОВ фірма «ОЛІС ЛТД» (продавцем) видано декларація виробника №ОЛ-0005797 від 13.08.2024.

Оплату за поставлений Товар Покупцем здійснено, що підтверджується платіжною інструкцією № 22 від 01.11.2024 на суму 31 186,50 грн.

Також, 01.07.2024 ТОВ «ТРЕЙД КО» укладено з ТОВ «ТД «ТНЕ СІЧ» (код ЄДРПОУ 43902458) Договір поставки № 0701 від 01.07.2024 (надалі - Договір № 0701).

За цим Договором № 0701 Постачальник (ТОВ «ТРЕЙД КО») зобов'язується в порядку та терміни, встановлені Договором, передавати Покупцю (ТОВ «ТД «ТНЕ СІЧ») Продукцію, окремими, попередньо узгодженими партіями, за цінами, в асортименті (за номенклатурою) та у кількості, які узгоджуються Сторонами згідно даного Договору, а Покупець зобов'язується прийняти та оплатити Продукцію в строки та на умовах, згідно даного Договору (п.1.1).

За Договором № 0701 поставка Продукції здійснюється у відповідності з Міжнародними правилами «Інкотермс-2020» на умовах DDP - на склад Покупця, який розташовано за наступною адресою: м. Запоріжжя, вул. Гребельна, 5 (п.5.4).

Так, отримавши від Покупця (ТОВ «ТД «ТНЕ СІЧ») замовлення та погодивши його в спосіб, встановлений сторонами договору, Постачальником - ТОВ «ТРЕЙД КО», складено рахунок на оплату № 1 від 13.08.2024 щодо сплати вартості товару - на загальну суму 32 131,80 грн., в т.ч. ПДВ - 5 355,30 грн.

Поставку товару здійснено на умовах DDP, Постачальником - ТОВ «ТРЕЙД КО» здійснював доставку товару згідно ТТН № ОЛ-0005797 від 13.08.2024.

По факту поставки за Договором № 0701 складено видаткову накладну № 1 від 13.08.2024 та ТТН № ОЛ-0005797 від 13.08.2024.

Рахунок на оплату товару № 1 від 13.08.2024 сплачений, що підтверджується платіжною інструкцією № 25609 від 30.10.2024 на суму 32 131,80 грн.

Комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 04.10.2024 прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків № 14161 згідно якого ТОВ «ТРЕЙД КО» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку за кодами: 01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання; 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, визначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції); 03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання ТМЦ, послуг оренди місць зберігання ПММ тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; 15 - постачання/придбання товарів з обмеженим терміном придатності за відсутності їх реалізації та/або переробки, та/або відповідних засобів зберігання, та/або придбання послуг оренди відповідних основних засобів.

Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: тип операції - постачання, період - з 07.04.2024 по 04.10.2024, код згідно ДКП - 46.90, податковій номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43046504, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 04.10.2024.

14 жовтня 2024 року платником податків надано відповідачу пояснення від 14.10.2024 № 1 до яких додано: виписку з ЄДР, договір оренди № 01/12 від 01.12.2019, договір оренди № 01/11 від 01.11.2022, форма № 20-ОПП, штатний розпис, відомості про суми нарахованого доходу, утриманого та сплаченого податку на доходи фізичних осіб та військового збору за ІІІ квартал 2024 року (4дф), договір поставки № 170924П від 17.09.2024, видаткову накладну №МП-0152 від 20.09.2024, рахунок на оплату № МП-0152 від 20.09.2024, сертифікат якості від 20.09.2024, договір-заявка № 19/09 на перевезення вантажів автомобільним засобом від 19.09.2024, акт надання послуг № 39 від 23.09.2024, догові поставки № 150824П від 15.08.2024, рахунок на оплату № 4 від 20.09.2024, видаткова накладна № 4 від 20.09.2024, ТТН № МП-0152 від 20.09.2024, довіреність № 163 від 20.09.2024, податкова накладна № 4 від 20.09.2024, довіреність від 17.09.2024.

З урахуванням отриманих від платника податків 14.10.2024 документів Комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 23.10.2024 прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків № 15046 згідно якого ТОВ «ТРЕЙД КО» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку за кодами: 01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання; 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, визначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції); 03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання ТМЦ, послуг оренди місць зберігання ПММ тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; 15 - постачання/придбання товарів з обмеженим терміном придатності за відсутності їх реалізації та/або переробки, та/або відповідних засобів зберігання, та/або придбання послуг оренди відповідних основних засобів; 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку із придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника; 12 - постачання товарів (послуг) платнику(-ам) податку, щодо якого(-их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податків.

Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: 1) тип операції - постачання, період - з 07.04.2024 по 04.10.2024, код згідно ДКП - 46.90, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43046504, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 04.10.2024; 2) тип операції - постачання, період - з 13.08.2024 по 23.10.2024, код згідно УКТЗЕД - 2103, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43902458, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 06.07.2023; 3) тип операції - постачання, період - з 13.08.2024 по 23.10.2024, код згідно УКТЗЕД - 2002, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43902458, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 06.07.2023.

Підставою вказано: не надання платником документів по правовідносинам з ризиковим контрагентом: ТОВ «ТД «ТНЕ СІЧ» 43902458, а саме: договори з додатками, рахунки фактури, видаткові накладні, товарно-транспортна документація, довіреності на отримання товарів, інформація про стан розрахунків, документи, що визначають походження товару, його виробника, терміни та вимоги зберігання тощо, сертифікати відповідності товарів, ОСВ по рахункам 281 за період зазначений у рішенні, складські документи (інвентаризаційні описи), первинні документи щодо зберігання товарів, ОСВ по рахункам 361, 631, 685 (в розрізі контрагентів), розрахункові документи, відомості нарахування заробітної плати, договір з додатками до нього, рахунки фактури/інвойси, первинні документи щодо транспортування, сертифікати відповідності, довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції.

05 грудня 2024 року платником податків надано відповідачу пояснення від 05.12.2024 № 2 до яких додано: рішення № 15046, договір поставки № 0209/19 від 02.09.2019, додаткова угода № 1 від 30.12.2020 до договору поставки № 0209/19, додаткова угода № 2 від 13.08.2024 до договору поставки № 0209/19, рахунок № 5797 від 13.08.2024, ТТН № ОЛ-0005797 від 13.08.2024, довіреність від 13.08.2024, видаткова накладна ОЛ-0005797 від 13.08.2024, платіжна інструкція № 22 від 01.11.2024, податкова накладна № 45 від 13.08.2024, квитанція № 1 до ПН № 45 від 13.08.2024, договір поставки № 0701 від 01.07.2024, рахунок № 1 від 13.08.2024, видаткова накладна № 1 від 13.08.2024, платіжна інструкція № 25609 від 30.10.2024, податкова накладна № 1 від 13.08.2024.

З урахуванням отриманих від платника податків 05.12.2024 документів Комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 12.12.2024 прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків № 16403 згідно якого ТОВ «ТРЕЙД КО» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку за кодами: 01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання; 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, визначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції); 03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання ТМЦ, послуг оренди місць зберігання ПММ тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності; 15 - постачання/придбання товарів з обмеженим терміном придатності за відсутності їх реалізації та/або переробки, та/або відповідних засобів зберігання, та/або придбання послуг оренди відповідних основних засобів; 14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (СУМнакл) у зв'язку із придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника; 12 - постачання товарів (послуг) платнику(-ам) податку, щодо якого(-их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податків.

Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: 1) тип операції - постачання, період - з 07.04.2024 по 04.10.2024, код згідно ДКП - 46.90, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43046504, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 04.10.2024; 2) тип операції - постачання, період - з 13.08.2024 по 23.10.2024, код згідно УКТЗЕД - 2103, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43902458, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 06.07.2023; 3) тип операції - постачання, період - з 13.08.2024 по 23.10.2024, код згідно УКТЗЕД - 2002, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43902458, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 06.07.2023.

Підставою вказано: не надання платником документів: Інформацію та документальне підтвердження щодо придбання/постачання товарів з обмеженим терміном придатності (УКТЗ 2103) (майонез, гірчичний порошок, ароматизатор "Гірчиця" сухий), а саме: договори (з додатками), рахунки-фактури, видаткові накладні, товарно-транспортну документацію, інформацію про стан розрахунків з Постачальниками визначених товарів та їх Покупцями (ОСВ 631, ОСВ 361), сертифікати (декларації) відповідності від виробника, бухгалтерські документи щодо руху товарів в балансі підприємства (ОСВ 281, складські документи, інвентарні відомості). Інформацію та документальне підтвердження щодо умов ведення господарської діяльності, а саме: Договори оренди офісних приміщень з додатками, Договори зберігання, акти приймання-передачі, ОСВ 01 "Оренда", ОСВ 10 "Основні засоби", (ОСВ 631, ОСВ 685, тощо); Договори транспортного обслуговування, акти наданих послуг, інформацію про стан розрахунків за зазначеним Договорами (ОСВ 631, ОСВ 685, тощо); Штатний розпис, розпорядчі кадрові документи (накази), табелі робочого часу та відомості нарахування заробітної плати, ОСВ 66. Інформацію та документальне підтвердження щодо відносин з ризиковим контрагентом ТОВ ТД "ТНЕ СІЧ", а саме: Договори (з додатками), рахунки/фактури, видаткові накладні,товарно-транспортну документацію, довіреності на отримання товарів, інформацію про стан розрахунків (ОСВ 361). Договір з додатками до нього, рахунки фактури/інвойси, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, накладна, сертифікат відповідності, первинні документи щодо транспортування.

01 квітня 2025 року платником податків надано відповідачу пояснення від 01.04.2025 № 1 до яких додано: розрахункові відомості за період серпень 2024 року - січень 2025 року, табелі обліку робочого часу за період серпень 2024 року - січень 2025 року, ОСВ по рахунку № 661, рішення про призначення директора, наказ про призначення директора, платіжні інструкції №№ 15, 16 від 06.03.2025, ОСВ по рахункам № 631, 361, 281 за 2024 рік, декларацію виробника № ОЛ-0005797 від 13.08.2024, додаткову угоду № 2 від 30.11.2024.

З урахуванням отриманих від платника податків 01.04.2025 документів Комісією Головного управління ДПС у Запорізькій області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних 08.04.2025 прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків № 36906 згідно якого ТОВ «ТРЕЙД КО» відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку за кодами: 01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання; 07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, визначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції); 12 - постачання товарів (послуг) платнику(-ам) податку, щодо якого(-их) прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податків.

Інформація за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості: 1) тип операції - постачання, період - з 19.09.2024 по 08.09.2025, код згідно УКТЗЕД - 2103, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 20478063; 2) тип операції - постачання, період - з 13.08.2024 по 23.10.2024, код згідно УКТЗЕД - 2103, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43902458, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 06.07.2023; 3) тип операції - постачання, період - з 13.08.2024 по 23.10.2024, код згідно УКТЗЕД - 2002, податковий номер платника податку задіяного в ризиковій операції - 43902458, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції до переліку платників які відповідають критеріям ризиковості - 06.07.2023.

Підставою вказано: ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку - інформацію та документальне підтвердження щодо придбання/постачання товарів УКТЗ 2103 (гірчичний порошок, ароматизатор "Гірчиця" сухий"), а саме: - договори (з додатками), рахунки-фактури, видаткові накладні; - товарно-транспортна документація, довіреності на отримання товарів тощо; - інформація про стан розрахунків з Постачальниками визначених товарів та їх Покупцями (ОСВ 631, ОСВ 361); - документи, що визначають походження товару, його виробника, термін та вимоги щодо зберігання продукції; - сертифікати (декларації) відповідності від виробника; - бухгалтерські документи щодо руху товарів в балансі підприємства; - банківські виписки за період 13.09.2024 по теперішній час Інформацію та документальне підтвердження щодо відносин з ризиковим контрагентом ТОВ ТД "ТНЕ СІЧ", а саме: - Договори ( з додатками), рахунки/фактури, видаткові накладні,товарно-транспортну документацію, довіреності на отримання товарів, інформацію про стан розрахунків (ОСВ 361); - табелі обліку використання робочого часу та відомості нарахування заробітної плати, ОСВ 661 за період 07.04.2024 по теперішній час; договір з додатками до нього, рахунки фактури/інвойси, накладна, довіреність, акт керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, розрахунковий документ.

Позивач, не погодившись з рішенням відповідача звернувся з даним позовом до суду.

Приписами частини другої статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною третьою статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.

За правилами частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає, що відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, у тому числі податку на прибуток та податку на додану вартість, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України (далі - ПК України, (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин)), Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246), Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» (надалі - Порядок № 1165, (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин)), та Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216 (далі - Порядок № 520, (тут і в подальшому - в редакції на момент виникнення спірних правовідносин)).

Згідно з п. 185.1 ст. 185 ПК України об'єктом оподаткування є операції платників податку з:

а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю;

б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу;

в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України;

е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 201.16 ст. 201 ПК України).

Порядок №1165 визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів.

Вказаним Порядком № 1165 також визначається процедура винесення комісією контролюючих органів рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 6 Порядку; критерії ризиковості платника податку на додану вартість (додаток 1 до Порядку); критерії ризиковості здійснення операцій (додаток 3 до Порядку).

Згідно з абз 1 п. 3 Порядку № 1165, податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):.

Відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначається детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/ДКПП/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісією регіонального рівня розглядається питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронній документи та електронний документообіг», «;Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток4).

У разі виявлення обставин та/або отримання інформації, визначених абзацом дев'ятим цього пункту, та прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку платник податку отримує таке рішення в електронному кабінеті в день його прийняття (додаток 4).

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, на підставі рішення комісії регіонального рівня або рішення суду автоматично виключаються з переліку ризикових його контрагенти за умови, що:

виключною підставою для включення такого контрагента до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості на підставі пункту 8 додатка 1, було здійснення операції з таким платником податку;

відсутні інші підстави та інформація, за якою встановлено відповідність контрагента критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до пункту 25 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.

Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком (пункт 26 Порядку № 1165).

Згідно пунктами 40, 42 - 46 Порядку № 1165 засідання комісії контролюючого органу проводиться у разі наявності матеріалів для розгляду. Під час засідання секретарем комісії контролюючого органу ведеться протокол, в якому фіксуються прийняті рішення та надані доручення. Рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації засобами інформаційних систем ДПС. Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років. Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні). Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення членами комісії пропозицій, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу. У протоколі засідання комісії контролюючого органу зазначається перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

Матеріали засідання комісії контролюючого органу зберігаються десять років (п. 43 Порядку № 1165).

У додатку 4 до Порядку № 1165 зазначено, що рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку

Згідно з додатком 4 Порядку № 1165 в рішенні про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку обов'язково зазначається підстава його прийняття, зокрема, відповідний пункт критеріїв ризиковості платника податку та у разі відповідності п. 8 критеріїв ризиковості платника податку розшифровується, яка саме податкова інформація.

Колегія суддів зазначає, що нормами Порядку № 1165 передбачено чіткий перелік умов, за яких Комісія ДПС може віднести підприємство до категорії ризикових.

Порядком встановлена певна послідовність прийняття рішення про відповідність платника ПДВ Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість. Вирішенню Комісією регіонального рівня питання відповідності платника податку Критеріям ризиковості платника ПДВ має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, потім моніторинг платника податку, податкової накладної/ розрахунку коригування. Встановленню наявності у контролюючих органах податкової інформації, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, яка стала відома контролюючому органу у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, має передувати моніторинг податкової накладної/розрахунку коригування, поданої для реєстрації. Також в тексті оскаржуваного рішення відсутні посилання на джерела інформації, відповідно до яких контролюючий орган встановив ризиковість суб'єкта господарської діяльності.

Отже, питання відповідності позивача Критеріям ризиковості платника ПДВ має розглядатись Комісією регіонального рівня за наслідками подання товариством для реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування та моніторингу платника податку і податкової накладної/ розрахунку коригування, що направлена для реєстрації.

Додаток 1 до Порядку № 1165 містить перелік критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість.

Віднесення до п. 8 критеріїв здійснюється у разі наявної у контролюючого органу податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

У затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку (Додаток 4 до Порядку №1165) передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме: - у зв'язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності, або - з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.

При цьому, форма рішення про відповідність /невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачає, що у разі відповідності пункту 8 критеріїв ризиковості платника податку зазначається код (коди) податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Так, наказом ДПС України №17 від 11.01.2023 затверджений довідник кодів податкової інформації, яка є підставою для прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, до переліку якого входять, зокрема, коди:

01 - постачання товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання;

03 - відсутність необхідних умов та/або обсягів матеріальних ресурсів для виробництва товарів, виконання робіт або надання послуг в обсягах, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування (відсутні відомості про об'єкти оподаткування, відсутнє придбання послуг оренди об'єктів оподаткування, послуг транспортування, послуг оренди місць зберігання товарно-матеріальних цінностей, послуг оренди місць зберігання паливно-мастильних матеріалів тощо), відповідно до поданої до контролюючих органів звітності;

07 - недостатня кількість трудових ресурсів, необхідних для здійснення господарської операції в обсягах, зазначених у податковій накладній/розрахунку коригування (за відсутності інформації щодо придбання послуг з виконання робіт, які необхідні для здійснення господарської операції);

12 - постачання товарів (послуг) платнику(ам) податку, щодо якого(их) прийняте рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку;

14 - постачання товарів/послуг за рахунок сформованого реєстраційного ліміту (?накл) у зв'язку з придбанням товарів, не пов'язаних з господарською діяльністю платника податку;

15 - постачання/придбання товарів з обмеженим терміном придатності за відсутності їх реалізації та/або переробки, та/або відповідних засобів зберігання, та/або придбання послуг оренди відповідних основних засобів.

Проаналізувавши наявні в матеріалах справи докази суд дійшов висновку про те, що господарські операції позивача є реальними, підтвердженими відповідними первинними документами бухгалтерського обліку, відображені відповідно до вимог чинного законодавства в бухгалтерському обліку та є такими, що створюють фактичний рух активів за результатом їх здійснення.

При цьому, оскаржувані позивачем рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН не містять належних обґрунтувань підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку.

Загальними вимогами, які висуваються до актів індивідуальної дії, як акту правозастосування, є його обґрунтованість та вмотивованість, тобто наведення податковим органом конкретних підстав його прийняття (фактичних і юридичних), а також переконливих і зрозумілих мотивів його прийняття.

Жодних належних та допустимих доказів на підтвердження задіяння саме позивача у ризиковості зокрема по п.8 Критеріїв ризиковості платника податків відповідачем не надано.

Суд наголошує, що Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації.

При цьому право на оскарження в судовому порядку рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника визначене в нормі пункту 8 Порядку № 1165, за яким у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Право на звернення до суду також передбачене у затвердженій формі рішення (додаток 4 до Порядку №1165), а саме "Рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку".

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 05.01.2021 по справі № 640/11321/20.

Імперативними приписами ч. 5 ст. 242 КАС України передбачено, що при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Положеннями Порядку № 1165 передбачено, що за результатами складання та направлення платником податку податкової накладної/розрахунку коригування контролюючий орган здійснює моніторинг платника податку та внаслідок чого може бути прийнято рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня (далі Комісія) та прийняття відповідного рішення, в якому зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Віднесення платника податків до ризикових є безумовною підставою для зупинення податкової накладної, складеної таким платником.

Зазначене правило поведінки є імперативним і не допускає можливості прийняття іншого рішення.

На необхідність додержання установленої законодавцем послідовності прийняття рішення про відповідність платника податку на додану вартість Критеріям ризиковості платника податку на додану вартість, а саме те, що рішенню Комісії щодо відповідності платника податку Критеріям ризиковості має передувати складання та направлення таким платником податкової накладної/розрахунку коригування, за наслідками чого здійснюється моніторинг платника податку, податкової накладної/розрахунку коригування, вказав Верховний Суд у постанові від 23.06.2022 у справі №640/6130/20.

Разом з цим, Комісія, приймаючи рішення з посиланням на те, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, має обґрунтувати, на підставі якої інформації комісія дійшла такого висновку та надати належні, допустимі докази в підтвердження цієї інформації, а суд при вирішенні спорів такої категорії, з огляду на правове регулювання і характер цих відносин, має дослідити і надати оцінку змісту оскаржуваного рішення, змісту протоколу засідання Комісії та наданих податковим органом документів, порядку прийняття рішення та повноваженням комісії контролюючого органу.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постановах від 30.11.2021 у справі № 340/1098/20, від 19.11.2021 у справі №140/17441/20, від 23.06.2022 у справі № 640/6130/20.

Також законодавцем на Комісію покладено розгляд питання щодо виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, яке можливе у разі виявлення обставин та/або отримання інформації, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та/або отримання інформації та копій відповідних документів від платника податку (договори та додатки до них, первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські та розрахункові документи тощо).

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС і за результатами розгляду яких за встановленою процедурою Комісією приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Відповідно до встановлених судом обставин та враховуючи обґрунтованість позовних вимог, спірність питання у даній справі полягає у неправомірності рішень Головного управління ДПС у Запорізькій області № 14461 від 04.10.2024, №15046 від 23.10.2024 та №16403 від 12.12.2024 про відповідність платника податку на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» критеріям ризиковості платника податку у відповідності до п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, прийнятих за результатами розгляду поданих ним інформації та копій документів.

За положеннями додатку 1 до Порядку № 1165, пунктом 6 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість визначено, що у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Отже, п.6 додатку № 1 Порядку № 1165 імперативно визначено, що підставою для його застосування повинна бути певна податкова інформація.

Суд зазначає, що правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, який не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків лише чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому (яким) він адресований.

Головною рисою таких актів є їхня конкретність, а саме: чітке формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб'єктами адміністративного права, які видають такі акти; розв'язання за їх допомогою конкретних питань, що виникають у сфері державного управління; чітка визначеність адресата, конкретної особи або осіб; виникнення конкретних адміністративно-правових обов'язків, обумовлених цими актами; при цьому за умов відповідності такого акту нормам чинного законодавства.

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постановах від 23.10.2018 року у справі №822/1817/18, від 21.05.2019 року у справі № 0940/1240/18, від 02.07.2019 року у справі № 140/2160/18.

З огляду на вказане, оскаржувані рішення податкового органу про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Порядку № 1165 в межах спірних правовідносин не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, що породжує їх неоднозначне трактування та впливає, в свою чергу, на можливість реалізації права або виконання обов'язку платником податків виконати юридичне волевиявлення суб'єкта владних повноважень.

Судом встановлено, що позивачем до Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Запорізькій області були подані письмові пояснення про виключення платника податку з переліку платників на рішення про відповідність/невідповідність критеріям ризиковості платника податку разом з підтверджуючими документами, зокрема до пояснень було долучено документи на підтвердження реальності господарських операцій, однак відповідачем прийнято рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН ГУ ДПС у Запорізькій області про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку № 14461 від 04.10.2024, №15046 від 23.10.2024 та №16403 від 12.12.2024, в яких зазначено, що позивач відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податків.

При цьому, оскаржувані рішення не містять мотивації підстав та причин віднесення підприємства до ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платників податку та не містять доказів наявності податкової інформації, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником з посиланнями на відповідні документи.

Отже, передбачений Порядком №1165 обов'язок щодо розшифрування, яка саме податкова інформація стала фактичною підставою для прийняття відповідних рішень, відповідачем у даному випадку виконано не було.

У свою чергу, такий обов'язок контролюючого органу щодо розшифрування податкової інформації, кореспондується з правом платника податку подати перелік документів задля виключення його з переліку ризикових платників податків, яке передбачено п. 6 Порядку № 1165.

Пунктом 6 Порядку № 1165 визначено, що у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податки за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 6 додатка 1, то в такому рішенні зазначається, зокрема, актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Крім того, відповідачем не надано до суду результатів проведених перевірок поданих платником податку та копій документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації.

Вказане свідчить про недоведеність відповідачем додержання процедури розгляду матеріалів, передбаченої пунктами 44, 46 Порядку № 1165.

Таким чином, на підставі наведеного, суд вважає, що стороною відповідача не доведено існування підстав для застосування до позивача положень пункту 8 Критеріїв ризиковості платників податку з відповідним внесенням підприємства до переліку ризикових суб'єктів господарювання, у зв'язку з чим рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Додатку № 1 до Порядку № 1165 за № 14461 від 04.10.2024, №15046 від 23.10.2024 та №16403 від 12.12.2024 є невмотивованими, необґрунтованими, непідтвердженими належними доказами, а тому є протиправними.

Водночас, суд зазначає, що відповідно до абзацу 26 пункту 6 Порядку №1165 у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

Отже, не зважаючи на встановлення судом протиправності рішень комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8 Додатку № 1 до Порядку № 1165 за № 14461 від 04.10.2024, №15046 від 23.10.2024 та №16403 від 12.12.2024, вони після прийняття рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податків від 08.04.2025 № 36906, яке не оскаржується в межах даної справи, за приписами абзацу 26 пункту 6 Порядку №1165 втратили чинність, що у свою чергу не потребує додаткового їх скасування судовим рішенням.

Щодо зобов'язання Головного управління ДПС у Запорізькій області виключити товариство з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку суд звертає увагу сторін на те, що положеннями пункту 6 Порядку №1165 закріплено, що виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Якщо комісією регіонального рівня протягом семи робочих днів, що настають за датою надходження зазначеної інформації та документів, не прийнято відповідного рішення, платник податку виключається з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Як встановлено судом рішенням комісії регіонального рівня ГУ ДПС у Запорізькій області від 08.04.2025 № 36906 встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку на підставі п. 8.

Вказане рішення позивачем в межах даної справи не оскаржувалося, правова оцінка йому судом не надавалася, а відповідно у суду відсутні підстави вважати, позивача таким, що не відповідає критеріям ризиковості платника податків.

Частиною першою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною другою статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Статтею 242 КАС України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Реальність (справжність та правдивість) конкретної обставини фактичної дійсності не може бути сприйнята доведеною виключно через неспростування одним із учасників справи (навіть суб'єктом владних повноважень) декларативно проголошеного, але не доказаного твердження іншого учасника справи, позаяк протилежне явно та очевидно прямо суперечить меті правосуддя - з'ясування об'єктивної істини у справі.

Правильність саме такого тлумачення змісту ч. 1 ст. 77 та ч. 2 ст. 77 КАС України підтверджується правовим висновком постанови ВП ВС від 25.06.2020 по справі № 520/2261/19, що визначений ст. 77 КАС України обов'язок відповідача - суб'єкта владних повноважень довести правомірність рішення, дії чи бездіяльності не виключає визначеного частиною першою цієї ж статті обов'язку позивача довести ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Частиною 1 статті 143 КАС України встановлено, що суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Розподіл судових витрат визначений ст. 139 КАС України.

Матеріалами справи встановлено факт сплати судового збору у розмірі 9 692,00 грн.

Водночас за подання даної позовної заяви з трьома основними вимогами в електронному вигляді підлягало сплаті 7 267,20 грн.

Враховуючи задоволення позовних вимог, судовий збір у розмірі 7 267,20 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, яким прийнято протиправне рішення - Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області.

Щодо решти суми надмірно судового збору у розмірі 2 424,80 грн., суд зазначає, що питання про повернення цих судових витрат вирішується відповідно до ст.7 Закону України «Про судовий збір» на підставі відповідного клопотання особи, яка надмірно сплатила судовий збір, проте станом на час розгляду справи таке клопотання від позивача не надходило, тому на теперішній час повернення таких витрат не здійснюється.

Доказів понесення позивачем інших судових витрат матеріали справи не містять.

Керуючись статтями 6-10, 14, 72-77, 90, 139, 159, 241-246, 262, 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» (69014, м. Запоріжжя, вул. Карпенка-Карого, буд. 47, код ЄДРПОУ 43046504) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 166, ЄДРПОУ 44118663) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними рішення комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області про відповідність платника податку на додану вартість товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» критеріям ризиковості платника податку №14461 від 04.10.2024, №15046 від 23.10.2024 №16403 від 12.12.2024.

В задоволенні решти вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізькій області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ТРЕЙД КО» судові витрати зі сплати судового збору у сумі 7 267,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення у повному обсязі складено та підписано 09 червня 2025 року.

Суддя О.О. Артоуз