Рішення від 09.06.2025 по справі 280/2218/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року Справа № 280/2218/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м.Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі - відповідач, Управління), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1399/С від 11.09.2024 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2018;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату позивачу пенсії з 01.01.2018 по 05.03.2019 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1399/С від 11.09.2024 про розмір грошового забезпечення у розмірі 100%, без обмеження максимального розміру пенсії, з урахуванням раніше виплачених сум;

- здійснити нарахування та виплату позивачу компенсацію інфляційних втрат відповідно до вимог ст.2 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», за весь час затримки з 01.01.2018 на день фактичної виплати заборгованості по пенсії та 3% річних від простроченої суми.

- надати позивачу розрахунок заборгованості по пенсії за період з 01.01.2018 по 05.03.2019.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що до Управління подано довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою станом на 01.01.2018 для проведення перерахунку пенсії позивача, призначеної на підставі норм Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-ХІІ), однак відповідач в порушення вимог чинного законодавства відмовив у здійсненні такого перерахунку. Просить позов задовольнити.

Ухвалою судді Запорізького окружного адміністративного суду від 31.03.2025 позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 09.04.2025 відкрито провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

28.04.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що Запорізьким окружним адміністративним судом 26 грудня 2023 року було розглянуто справу №280/8968/23 з такими ж позовними вимогами як і у справі №280/2218/25. Крім того, зазначає, що сума перерахованої та сплаченої на виконання судового рішення пенсії носить разовий характер і не підпадає під визначення доходів, передбачених Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» від 19.10.2000 №2050-III (далі - Закон №2050-III), за порушення строків виплати яких сплачується компенсація. Просить у задоволенні позову відмовити.

29.04.2025 відповідач подав відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог з тих підстав, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45), тому питання щодо перерахунку пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення та включення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення є можливим лише з 05.03.2019. При цьому, відповідно до положень статті 51 Закону №2262-ХІІ, перерахунок провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії, тобто, в даному випадку, з 01.04.2019. Крім того, основною умовою для виплати громадянину передбаченої статтею 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV), статтею 2 Законом №2050-III компенсації, є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів, у тому числі пенсії. При цьому, компенсація за порушення строків виплати такого доходу проводиться незалежно від порядку і підстав його нарахування: самим підприємством, установою чи організацією, у даному випадку - органом Пенсійного фонду, добровільно чи на виконання судового рішення. Таким чином, компенсація втрати частини доходів може бути нарахована лише на ту частину заборгованості, яка була фактично виплачена позивачу та в місяць виплати такої заборгованості. Водночас, сума заборгованості за період з 01.01.2018 по 05.03.2019 не нараховувалась. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно виникнуть у майбутньому, тому викладені в позовній заяві вимоги позивача щодо нарахування та виплати компенсації за період з 01.01.2018 по 05.03.2019 року є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню. Також з посиланням на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а звертає увагу на пропуск строку звернення до суду з даним позовом. Просить у задоволенні позову відмовити.

05.05.2025 позивач подав відповідь на відзив, в якій зазначає, що предметом спору у справі №280/8969/23 було зменшення відсоткового розміру пенсії, в той час як предмет спору у справі, яка розглядається, стосується права позивача на перерахунок розміру пенсії. Також, позивач посилається на висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 14.11.2022 №1140/3454/18, в якій зазначено, що особа, якій здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 на підставі Закону №2262-ХІІ, має право отримувати таку пенсію з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії саме з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 та до набрання чинності Постанови КМУ №704. Крім того, щодо строків звернення до суду позивач зазначає, що після отримання відповіді про відмову у перерахунку пенсії та з'ясування, що його права порушенні, він без зволікань звернувся до суду. Більш того, будь яких належних та допустимих доказів того, що позивачу раніше було відомо про порушення його прав відповідачем не надано. З огляду на вищевикладене, позивач вважає дії відповідача протиправними та такими, що суперечать чинному законодавству і порушують його права на належний соціальний захист. Просить позов задовольнити.

На підставі матеріалів справи, суд встановив такі обставини.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Управлінні та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04.07.2024 у справі №280/1442/24, яке набрало законної сили 09.09.2024, зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , що враховується для перерахунку пенсії станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», з повною інформацією за формою, передбаченою додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», для перерахунку та виплати пенсії з 01 січня 2018 року на підставі статей 8, 10, 43, та 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії від 11.09.2024 року № 1399/с, відповідно до якої грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача обчислено станом на 01.01.2018 з урахуванням положень Постанови №704 та становить: посадовий оклад ТР 7 - 3 000,00 грн; оклад за військовим званням: ст. прапорщик - 1020,00 грн; надбавка за вислугу років 50% - 2010,00 грн; класна класифікація 2 клас 3% - 90,00 грн; таємність 10% - 300,00; надбавка за особливості проходження військової служби 65% - 3919,50 грн; премія 110% - 3300,00 грн. Всього 13 639,50 грн.

На відповідне звернення позивача про перерахунок пенсії на підставі поданої довідки, Управління листом від 20.02.2025 №2812-1273/К-02/8-0800/25 відмовило позивачу в проведенні перерахунку пенсії та повідомило, що умови проведення перерахунку відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704) були передбачені пунктом 1-2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб (далі - Постанова №103). Після визнання протиправними та скасування пунктів 1-2 Постанови №103 інших рішень Урядом про умови та порядок проведення перерахунку пенсії не приймалось, змін до Постанови №704, у частині збільшення розмірів посадового окладу та окладу за військовим званням, що зазначені в у наданих довідках, до теперішнього часу не внесено. Тож, підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні. Що стосується повноти виплати перерахованої пенсії, то на теперішній час позивачу виплачується пенсія у повному обсязі (з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної на 1 січня 2018). Крім того, на теперішній час пенсія позивача не обмежується максимальним розміром передбаченим статтею 43 Закону №2262-ХІІ.

Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії за період з 01.01.2018 по 05.03.2019 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 № 1399/С від 11.09.2024, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до положень статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, визначає Закон №2262-ХІІ.

Статтею 43 Закону №2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону №2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Кабінет Міністрів України постановою від 13.02.2008 №45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 затвердив Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Порядок №45).

Пунктом 1 Порядку №45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 Порядку №45 (у редакції, до внесення змін Постановою №103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаток 2 до Порядку №45 передбачає форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, яка у редакції до внесення змін Постановою №103 містила такі складові грошового забезпечення як посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за військовим (спеціальним) званням, надбавка за вислугу років, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за знання та використання в роботі іноземної мови, надбавка за почесне звання "заслужений" чи "народний", доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, надбавка за спортивні звання, премія.

Пунктом 5 Порядку №45 в редакції Постанови №103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку №45 в редакції Постанови №103, форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, в адміністративній справі №826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

Суд зазначає, що зміни, внесені Постановою №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку №45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 - з дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення змін Постановою №103.

При вирішенні даного спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.06.2022 у справі №520/2098/19, які полягають у такому.

Обмеження виплати пенсії, нарахованої особі в порядку, передбаченому Законом №2262-XII, не може бути встановлено постановою Кабінету Міністрів України.

Юридична природа соціальних виплат, у тому числі пенсій, розглядається не лише з позицій права власності, але й пов'язує з ними принцип захисту «законних очікувань» (reasonable expectations) та принцип правової визначеності (legal certainty), що є невід'ємними елементами принципу правової держави та верховенства права

Відповідно до статті 7 КАС суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Суд застосовує інші правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначені Конституцією та законами України. У разі невідповідності правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, або положення відповідного міжнародного договору України.

Отже, з огляду на визначені в частині третій статті 7 КАС загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, оскаржувані пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили.

Аналогічну правову позицію висловлювала і Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13 січня 2021 року у зразковій справі №440/2722/20 (Пз/9901/14/20).

Верховний Суд в постанові від 11.08.2023 року по справі № 380/103/22 дійшов висновку, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи. Зазначив, що перерахунок пенсії позивачу на підставі довідки необхідно здійснити з 01.01.2018, а не з моменту набрання 05.03.2019 законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18. Вказав, що суди попередніх інстанцій дійшли помилкового висновку, що у відповідача виник обов'язок проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Крім того, суд зазначає, що право позивача на перерахунок пенсії із зазначених підстав та отримання відповідної довідки для перерахунку пенсії встановлено рішенням суду у справі №280/1442/24, яке набрало законної сили.

Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання.

З матеріалів справи судом встановлено, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду у справі №280/1442/24 ІНФОРМАЦІЯ_2 складено довідку про грошове забезпечення для нарахування пенсії №1399/с від 11.09.2024 станом на 01.01.2018, яку позивач подав до Управління для здійснення перерахунку призначеної позивачу пенсії.

Однак, не зважаючи на те, що виникли підстави для перерахунку пенсії позивача з урахуванням складових грошового забезпечення, вказаних у довідці уповноваженого органу, розрахованих згідно з Постановою №704 станом на 01.01.2018, відповідач безпідставно відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача на підставі такої довідки.

За таких обставин, наявні підстави для зобов'язання Управління здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1399/с від 11.09.2024, починаючи з 01.01.2018.

Стосовно позовної вимоги про зобов'язання відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу 100% суми підвищення пенсії, то суд зазначає таке.

Пунктом 1 Постанови №103 було передбачено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 року у таких розмірах: з 01.01.2018 року - 50 відсотків; з 01.01.2019 року по 31.12.2019 року - 75 відсотків; з 01.01.2020 року - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 року (пункт 2 Постанови №103).

Також Постановою №103 було внесено зміни до Порядку №45, зокрема пункт 5 та додаток 2 викладено в новій редакції, відповідно до якої відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відтак, у зв'язку зі скасуванням пункту 2 Постанови № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року, обмеження щодо часткової виплати суми підвищення до пенсії скасовано.

Верховний Суд вже розглядав справи з подібними правовідносинами, зокрема, у справах № 2040/7219/18, № 826/3858/18, № 520/8675/18 Верховний Суд дійшов наступних висновків: «… питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії», тому право позивача на отримання перерахованого розміру пенсії за період з 01.01.2018, з урахуванням вже сплачених сум, має визначатися та визначається безпосередньо Законом №2262-ХІІ, отже підпадає під дію статті 1 Першого протоколу до Конвенції «Захист прав власності» і що відповідні суми доплати до пенсії за результатом проведення перерахунку слід вважати «майном» у значенні цього положення, оскільки позивач отримав право на вказані суми виплат, яке до прийняття постанови №103 було передбачено Законом №2262-ХІІ, отже, невиплата вказаних сум є втручанням у право позивача на мирне володіння майном.»

У постанові від 06.07.2022 у справі №440/4978/19 Верховний Суд звернув увагу на те, що ним неодноразово наголошувалось, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12.03.2019 року у справі №913/204/18, від 10.03.2020 у справі №160/1088/19).

Отже, з урахуванням вимог статті 7 КАС України, а також того, що Верховний Суд постановою від 12.11.2019 у справі №826/3858/18 встановив, що пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку №45 є протиправними й такими, що не відповідають правовим актам вищої юридичної сили, суди у період чинності цих норм постанови Кабінету Міністрів України повинні застосовувати Закон №2262 (безвідносно до того, чи скасовані ці норми судом), хоч ці норми й не були скасовані на момент спірних правовідносин.

Така ж правова позиція була підтримана Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 09.06.2022 у справі №520/2098/19.

З огляду на викладене, позивач має право отримувати пенсію, перерахунок якої здійснено з 01.01.2018 на підставі Закону №2262-XII відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1399/с від 11.09.2024, з урахуванням 100% підвищення пенсії.

Суд відхиляє посилання відповідача на те, що вказаний спір вже вирішений судом в межах справи №280/8968/23, з таких підстав.

З даних Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26.12.2023 у справі №280/8968/23, яке набрало законної сили 26.01.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок та виплату пенсії за вислугу років (з урахуванням раніше виплачених сум) ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 04.03.2019 у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

За змістом вказаного рішення суду, суд встановив, що на виконання вимог частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ та постанови №103, відповідачем проведено з 01.01.2018 перерахунок пенсії позивача виходячи з грошового забезпечення, зазначеного у довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 №ТЗ-52083 від 16.05.2018, що підтверджується розрахунком пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018. Зі змісту розрахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.01.2018, зокрема вбачається, що згідно постанови №103 підвищення складає 2283,53 грн та з них виплачується: з 01.01.2018 по 31.12.2018 щомісячно 50% підвищення: 1141,77 грн, з 01.01.2019 по 31.12.2019 щомісячно 75% від підвищення: 1712,65 грн, з 01.01.2020 100% щомісячно 100% від підвищення: 2283,53 грн. 05.09.2023 позивач звернувся до відповідача із заявою про проведення перерахунку та виплати з урахуванням інфляції пенсії за період з 01.01.2018 по 01.04.2019 з урахуванням 100% суми її підвищення та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. Листом відповідача №16464/15638/К-02/8-0800/23 від 06.10.2023 позивачу, окрім іншого роз'яснено, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З урахуванням повноважень, наданих Законом №2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову №103, на підставі якої з 01.01.2018 було проведено перерахунок пенсії. Разом з тим зазначено, що на теперішній час пенсія позивачу виплачується у повному обсязі (з урахуванням 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеної з 1 січня 2018 року). Додатково повідомлено, що до 01.01.2020 порядок проведення виплати пенсій, призначених згідно Закону №2262-ХІІ до 01.03.2018, був врегульований постановами Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 та від 14.08.2019 №804. Позивач не погодившись з діями відповідача щодо зменшення розміру пенсії позивачу за рахунок виплати 50% суми підвищеної пенсії у період з 01.01.2018 по 31.12.2018 (включно), та 75% суми підвищеної пенсії у період з 01.01.2019 по 01.04.2019, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Отже, рішення суду у справі № 280/8968/23 прийнято за інших фактичних обставин, зокрема, щодо виплати позивачу пенсії за період з 01.01.2018 по 04.03.2019 у розмірі 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 у довідці ІНФОРМАЦІЯ_3 №ТЗ-52083 від 16.05.2018.

Водночас, у даній справі, суд вирішив питання щодо наявності у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018, у тому числі, з урахуванням 100% суми підвищення з розміру пенсії, визначеного станом на 01.01.2018 відповідно до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1399/с від 11.09.2024.

При цьому, суд звертає увагу, що з даних Єдиного державного реєстру судових рішень судом також встановлено, що рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 14.09.2021 у справі №280/7067/21, яке набрало законної сили 10.01.2022, крім іншого, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2019 на підставі «корегуючої» Довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 №577/с від 10.03.2021 про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст.ст.43, 63 Закону №2262-ХІІ, ст.9 Закону України “Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень Постанови №704, з урахуванням посадового окладу, окладу за військове звання, надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Крім того, вищезазначеним рішенням суду зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 , з урахуванням раніше виплачених сум, позивачу з 01.04.2019 по 03.09.2019 (включно) у розмірі 100% суми підвищення пенсії, з урахуванням «корегуючої» Довідки №577/с від 10.03.2021 про грошове забезпечення для нарахування пенсії станом на 05.03.2019.

Отже, починаючи з 05.03.2019 порушене право позивача на перерахунок пенсії з урахуванням довідки уповноваженого органу та 100% підвищення пенсії відновлено в межах справи №280/7067/21, а тому у справі, яка розглядається судом, порушене право позивача підлягає захисту за період з 01.01.2018 по 04.03.2019.

Отже, в частині визначеного позивачем періоду з 01.01.2018 по 05.03.2019 позов підлягає частковому задоволенню

Також необхідно вказати, що на даний час підстави для зобов'язання відповідача перерахувати та виплатити позивачу пенсію без обмеження максимальним розміром, оскільки відповідно до встановлених обставин справи, відповідач відмовив позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з мотивів відсутності правових підстав для перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 №1399/с від 11.09.2024.

Крім того, з наданих розрахунків пенсії вбачається, що розмір пенсії позивача не обмежений максимальним розміром. Відтак спір щодо обмеження пенсії максимальним розміром у цій справі відсутній, а тому позовні вимоги в цій частині не підлягають задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині проведення компенсації інфляційних втрат, суд зазначає таке.

Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» №2050-ІІІ (далі - Закон №2050-ІІІ).

Відповідно до статті 1 цього Закону підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).

Стаття 2 Закону № 2050-ІІІ визначає, що компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом.

Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії або щомісячне довічне грошове утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством); соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення); сума індексації грошових доходів громадян; суми відшкодування шкоди, заподіяної фізичній особі каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; суми, що виплачуються особам, які мають право на відшкодування шкоди у разі втрати годувальника.

Відповідно до статті 3 Закону № 2050-ІІІ сума компенсації обчислюється шляхом множення суми нарахованого, але не виплаченого громадянину доходу за відповідний місяць (після утримання податків і обов'язкових платежів) на індекс інфляції в період невиплати доходу (інфляція місяця, за який виплачується доход, до уваги не береться).

Згідно зі статтею 4 зазначеного Закону виплата громадянам суми компенсації провадиться у тому ж місяці, у якому здійснюється виплата заборгованості за відповідний місяць.

Статтею 6 Закону України «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» передбачено, що компенсацію виплачують за рахунок: власних коштів - підприємства, установи і організації, які не фінансуються і не дотуються з бюджету, а також об'єднання громадян; коштів відповідного бюджету - підприємства, установи і організації, що фінансуються чи дотуються з бюджету; коштів Пенсійного фонду України, Фонду соціального страхування України, Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, інших цільових соціальних фондів, а також коштів, що спрямовуються на їх виплату з бюджету.

Відповідно до статті 7 Закону № 2050-ІІІ відмова власника або уповноваженого ним органу (особи) від виплати компенсації може бути оскаржена громадянином у судовому порядку.

З метою реалізації Закону № 2050-ІІІ Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21.02.2001 № 159, якою затверджено Порядок проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати (далі - Порядок № 159), положення якого фактично відтворюють положення Закону №2050-ІІІ, конкретизують підстави та механізм виплати компенсації.

Отже, умовами для виплати суми компенсації є порушення встановлених строків виплати нарахованих доходів - пенсії та нарахування доходів (у тому числі, за рішенням суду), а виплата компенсації втрати частини доходів повинна здійснюватися у тому ж місяці, в якому здійснюється виплата заборгованості.

Суд наголошує, що виплата компенсації втрати частини доходів здійснюється в день виплати основної суми доходу (заборгованості), отже, до виплати належних особі сум за рішенням суду, відсутня протиправність в діях відповідача щодо не нарахування та невиплати компенсаційних виплат.

З огляду на викладене, суд зазначає, що такі вимоги спрямовані на майбутнє. Оскільки судовому захисту підлягають порушені права чи інтереси особи, а не ті, що можливо/ймовірно будуть порушені у майбутньому, у задоволенні цих позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 11.12.2020 у справі №200/10820/19-а, від 18.09.2018 у справі № 522/535/17, №818/1429/17 від 25.04.2019 та у справі №818/1393/17 від 12.11.2019, від 16.05.2019 у справі № 134/89/16-а, від 10.02.2020 у справі № 134/87/16-а, від 05.03.2020 у справі № 140/1547/19, від 16.04.2020 року у справі № 220/11292/19-а, від 21 січня 2021 року у справі №160/35/20; від 21 грудня 2020 року у справі №520/2226/19; від 11 грудня 2020 року у справі № 200/10820/19-а, від 18 травня 2023 року у справі № 200/14129/19-а, від 20 квітня 2023 року у справі № 200/11746/19-а, від 24 січня 2023 року у справі № 200/10176/19-а, від 02 квітня 2024 року справа №560/8194/20, від 27 червня 2024 року у справі № 520/17342/18, від 31 липня 2024 року у справі №480/1704/19.

Крім того, відсутні підстави для зобов'язання відповідача надати позивачу розрахунок заборгованості пенсії, оскільки такий спосіб захисту порушеного права не узгоджується зі змістом заявленого публічно-правового спору, та не може слугувати способом відновлення порушених прав позивача у даній справі, так як не породжує для позивача юридичних наслідків у вигляді виникнення або припинення прав та / або обов'язків.

При цьому, посилання відповідача на постанову Верховного Суду від 06.04.2022 у справі №553/4276/16-а є нерелевантними до цієї справи з огляду на відмінності у змісті спірних правовідносин.

Крім того, відповідно до частини 2 статті 122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до частини 3 статті 51 Закону №2262-ХІІ перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

За встановленими обставинами справи, уповноваженим органом складено довідку для перерахунку пенсії позивача 11.09.2024.

При цьому, Управління повідомило позивача про відмову в перерахунку пенсії з урахуванням складових грошового забезпечення, наведених у довідці ІНФОРМАЦІЯ_1 №1399/с від 11.09.2024, листом від 20.02.2025.

Враховуючи, що позов подано до суду 24.03.2025, засобами поштового зв'язку, суд не вбачає підстав для висновку про пропуск позивачем строку звернення до суду від дати, коли позивач дізнався про порушення свого права.

Підсумовуючи вищевикладене, суд зазначає, що належним та ефективним способом захисту порушеного права за встановленими обставинами у даній справі є визнання протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про відмову позивачу в перерахунку пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2024 №1399/с та зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 по 04.03.2019 (включно) перерахунок пенсії позивача на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 11.09.2024 №1399/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

Згідно з частинами 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до положень статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги знайшли своє підтвердження матеріалами справи, є частково обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про часткове задоволення адміністративного позову.

З урахуванням положень статті 139 КАС України понесені позивачем судові витрати на оплату судового збору в розмірі 3 633,60 грн. підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в сумі 1211,20 грн пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, оформлене листом від 20.02.2025 №2812-1273/К-02/8-0800/25, про відмову в перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.09.2024 року № 1399/с про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 по 04.03.2019 (включно) на підставі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 11.09.2024 №1399/с, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням 100% виплати підвищення пенсії, та здійснити виплату перерахованої пенсії з урахуванням раніше виплачених сум.

В іншій частині в задоволенні позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ; код РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, місцезнаходження: 69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд.158-Б; код ЄДРПОУ 20490012.

Повне судове рішення складено 09.06.2025.

Суддя М.О. Семененко