09 червня 2025 року Справа № 640/17902/19 ЗП/280/877/25 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я. розглянувши в письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон 2015" (04053, м. Київ, вул. Артема, 49, код ЄДРПОУ 39775097)
до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011)
про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
Товариство з обмеженою відповідальністю "Легіон 2015" (далі - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві (далі - відповідач), в якій просить суд визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві №0000581409, №0000571409 та №0000561409 від 05.09.2019.
В обґрунтування заявленого позову посилається на те, що за висновками акту перевірки, позивачем було реалізовано алкогольний напій “попри обмеження, встановлені рішенням Київської міської Ради VI сесії VIII скликання від 27.09.2018 №1529/5593 “Про встановлення обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових в м. Києві» (далі - Рішення №1529/5593). Зазанчає, що рішенням №1529/5593, яке набрало законної сили з 24.10.2018, встановлена заборона на продаж, зокрема, алкогольних напоїв на території м. Києва з 23 год. 00 хв. до 10 год. 00 хв.». Зазначає, що рішення №1529/5593 було опубліковане 24.10.2018 в офіційному виданні газети Київської міської ради “Хрещатик» випуск №115 (5166). Таким чином, 24.10.2018 (тобто, в день оприлюднення рішення №1529/5593) строк заборони продажу алкогольних напоїв (крім безалкогольного) розпочався лише з 23:00, так як нормативно-правові акти зворотної дії у часі не мають. Зважаючи на вищевикладене, стверджує, що ТОВ “Легіон 2015» не порушувало ст.15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та рішення №1529/5593, оскільки, продаж алкогольних напоїв було здійснено о 08 год. 59 хв. та о 09 год. 03 хв. 24.10.2018, тобто, коли передбачений рішенням №1529/5593 строк заборони реалізації алкогольних напоїв ще не настав. Також вказує, ТОВ «ЛЕГІОН 2015» в повному обсязі забезпечило передачу до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстратора розрахункових операцій, так як передача відбувається автоматично. З урахуванням викладеного вважає, що відповідач дійшов помилкового висновку про порушення ТОВ «ЛЕГІОН 2015» вимог пункту 7 статті 3 Закону № 265/95-ВР. Крім того, вказує, що в Акті перевірки посадовими особами контролюючого органу зазначено, що до перевірки не надані попередні використані книги обліку розрахункових операцій: № 3000168659 р/8 від 31.01.2019, № 3000149756 р/9 від 03.12.2018, № 3000149758 р/8 від 25.07.2018. При цьому, акт у довільній формі контролюючими органами не складався, як слідує з Акту перевірки причини відсутності книг обліку розрахункових операцій не зазначені, отже зазначене вказує на безпідставне винесення податкового повідомлення-рішення від 05.09.2019 № 0000561409. Вважає висновки податкового органу про порушення позивачем вимог законодавства протиправними. Просить суд задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав, у письмовому відзиві від 01.05.2025 посилається на те, що в ході перевірки позивача встановлено факт реалізації алкогольних напоїв в час доби, реалізація яких обмежена шляхом заборони їх реалізації з 23:00 до 10:00 годин у відповідності до вимог п. 1 рішення № 1529/5593, а саме: через РРО фіскальний номер - 3000149756 заводський номер - GТ80010227 проведено наступні розрахункові операції: - 24.10.2018 о 08:59:00 здійснено продаж пива Zibert Світле 4,4 % пет» об'ємом 2,4 л. вартістю 47,00 грн. згідно чеку № 427; 24.10.2018 о 09:03:00 здійснено продаж горілки «Козацька рада Особлива 40 %» вартістю 44,80 грн. згідно чеку № 435. зазначає, що рішення № 1529/5593, яке містить обмеження щодо продажу алкогольних напоїв в певний час, офіційно оприлюднене в газеті Київської міської ради «Хрещатик» № 115, тому є таким, що доведене до відома населення та набрало законної сили з 24.10.2018 і однозначно трактує заборону реалізації пива з 23:00 до 10:00 годин. також покликається на те, що відповідно до інформаційно-ананалітичних баз даних ДФС ТОВ «ЛЕГІОН 2015» не забезпечено подання до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстратора розрахункових операцій фіскальний №3000149758, заводський №GT80010443 в період з 15 год. 42 хв. 01.08.2019 по 15 год. 51 хв. 01.08.2019. Зазначає, що враховуючи невірне трактування норм права ТОВ «Легіон 2015», вимоги позивача є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 22.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене провадження в адміністративній справі №640/17902/19.
Ухвалою суду від 15.07.2020 замінено в адміністративній справі №640/17902/19 відповідача - Головне управління Державної фіскальної служби України у місті Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980) на його правонаступника Головне управління Державної податкової служби України у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 43141267).
Супровідним листом від 23.01.2023 на виконання положень п. 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України № 2825-ІХ скеровано матеріали адміністративної справи №640/17902/19 до Запорізького окружного адміністративного суду за належністю.
Справа надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду 03.04.2025.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.04.2025 справу передано на розгляд головуючому судді Максименко Л.Я.
Ухвалою суду від 08.04.2025 прийнято справу №640/17902/19 до провадження та продовжено її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження.
Ухвалою суду від 06.05.2025 здійснено процесуальне правонаступництво відповідача, а саме Головного управління Державної податкової служби України у місті Києві (код ЄДРПОУ 43141267) на правонаступника - Головне управління ДПС у місті Києві, як відокремлений підрозділ ДПС (код ЄДРПОУ ВП 44116011).
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив.
На підставі наказу Головного управління ДФС у м. Києві від 30.07.2019 № 10824 головним державним ревізором-інспектором, радник II рангу Вихором Ігорем Васильовичем (направлення на перевірку від 01.08.2019 № 6524) та головним державним ревізором-інспектором, радник III рангу Бондар Олексій Юрійович (направлення на перевірку від 01.08.2019 № 6522) у період з 01 серпня 2019 року по 09 серпня 2019 року проведено фактичну перевірку ТОВ «ЛЕГІОН 2015» (код ЄДРПОУ 39775097) в приміщенні магазину, що розташований за адресою: м. Київ, вул. Раїси Окіпної, буд. 3, за результатами якої складено Акт від 09.08.2019.
За висновками акту ТОВ “Легіон 2015» порушено:
вимоги ст.15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», оскільки, позивачем було реалізовано алкогольний напій “попри обмеження, встановлені Рішенням Київської міської Ради VI сесії VIII скликання від 27.09.2018 №1529/5593 “Про встановлення обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових в м. Києві»;
вимоги ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, а саме: до перевірки не надані попередні використані книги обліку розрахункових операцій: № 3000168659 р/8 від 31.01.2019, № 3000149756 р/9 від 03.12.2018, № 3000149758 р/8 від 25.07.2018;
вимоги пункту 7 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями, а саме: не забезпечено подання до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
На підставі акту перевірки від 09.08.2019, відповідачем винесено податкові повідомлення-рішення від 05 вересня 2019 року № 0000581409, яким до ТОВ «ЛЕГІОН 2015» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 6 800,00 грн. (шість тисяч вісімсот гривень 00 копійок), від 05 вересня 2019 року № 0000571409, яким до ТОВ «ЛЕГІОН 2015» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 170,00 грн. (сто сімдесят гривень 00 копійок) та податкове повідомлення- рішення від 05 вересня 2019 року № 0000561409, яким до ТОВ «ЛЕГІОН 2015» застосовано суму штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 510,00 грн. (п'ятсот десять гривень 00 копійок).
Вважаючи прийняті відповідачем податкові повідомлення-рішення протиправними, позивач звернувся до суду із даним позовом про його скасування.
Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс Українм.
Відповідно до підпунктів 16.1.2,16.1.3, пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» від 19 грудня 1995 року №481/95-ВР (далі - Закон №481/95-ВР в редакції, чинній станом на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно із статтею 15-3 Закону №481/95-ВР сільські, селищні та міські ради в межах території відповідної адміністративно-територіальної одиниці можуть встановлювати заборону продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових суб'єктами господарювання (у тому числі іноземними суб'єктами господарювання, які діють через свої зареєстровані постійні представництва) (крім закладів ресторанного господарства) у визначений рішенням таких органів час доби.
Рішенням Київської міської ради від 27 вересня 2018 року №1529/5593 прийнятим на VI сесії VIII скликання “Про встановлення обмеження продажу пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових в м. Києві», зокрема пунктом 1, вирішено суб'єктам господарювання, які зареєстровані в установленому порядку, та суб'єктам господарювання, які мають ліцензію на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями, отриману згідно з вимогами законодавства України, обмежити торгівлю пивом (крім безалкогольного), алкогольними, слабоалкогольними напоями, винами столовими в м. Києві у стаціонарних об'єктах торгівлі, малих архітектурних формах та тимчасових спорудах торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення, окрім закладів ресторанного господарства (кафе, бари, заклади громадського харчування, ресторани тощо) на території м. Києва шляхом заборони їх реалізації з 23:00 до 10:00 години.
Згідно з частиною третьою пункту 44 Регламенту Київської міської ради, який затверджений рішенням від 7 липня 2016 року № 579/579 “Про Регламент Київської міської ради», рішення Київради, які мають індивідуальну дію, набирають чинності з моменту їх прийняття, крім випадків, передбачених частиною першою цієї статті 44 Регламенту.
Рішення Київради нормативно-правового характеру підлягають офіційному оприлюдненню шляхом опублікування у газеті Київради “Хрещатик» не пізніше тридцяти днів з моменту їх прийняття та набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо Київрадою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію.
Рішення Київської міської ради від 27 вересня 2018 року №1529/5593, яке містить обмеження щодо продажу алкогольних напоїв в певний час доби (далі - Рішення №1529/5593), офіційно оприлюднене в газеті “Хрещатик» в номері 115 (5166) від 24 жовтня 2018 року. Факт такого оприлюднення сторонами не оспорюється та визнається.
Частиною п'ятою статті 59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо органом чи посадовою особою не встановлено пізніший строк введення цих актів у дію.
Оскільки, спеціальним законом, який передбачає порядок прийняття органами та посадовими особам місцевого самоврядування нормативних та інших актів та введення цих актів у дію в межах своїх повноважень, не визначено поняття строку та порядку його обчислення, суд застосовує загальні правила обчислення строків.
Так, відповідно до статей 251, 252 Цивільного кодексу України, строком є певний період у часі, зі спливом якого пов'язана дія чи подія, яка має юридичне значення. Строк визначається роками, місяцями, тижнями, днями або годинами.
Згідно зі статтею 253 Цивільного кодексу України, перебіг строку починається з наступного дня після відповідної календарної дати або настання події, з якою пов'язано його початок.
Аналогічна правова позиція щодо строків та порядку його обчислення у правовідносинах, пов'язаних із реалізацією владних управлінських функцій органами місцевого самоврядування, визначена постановою Верховного Суду від 13.06.2018 у справі №128/1950/17.
Керуючись частиною п'ятою статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Суд констатує, що строк набрання чинності рішення №1529/5593 обчислюється днями, оскільки воно набирає чинності з дня офіційного оприлюднення.
Отже, за переконанням суду, за загальним правилом обчислення строків, останній, у спірних відносинах, повинен починатися з наступного дня після відповідної події, з якою пов'язано його початок, тобто з наступного дня після дня офіційного оприлюднення.
Відтак, суд дійшов висновку, що рішення №1529/5593, офіційно оприлюднене 24.10.2018, набирає чинності з 24.10.2018 і це означає, що всі правила поведінки, встановлені цим рішенням, є обов'язковими для виконання з 25.10.2018.
За таких обставин, суд констатує, що обмеження щодо продажу алкогольних напоїв в певний час доби, установлені Рішенням Київської міської ради від 27 вересня 2018 року №1529/5593 офіційно оприлюдненого 24.10.2018, підлягають правозастосуванню з наступного дня після такого оприлюднення, тобто з 25.10.2018.
Тому, установлений відповідачем факти продажу позивачем пива «Zibert Світле 4,4 % пет» об'ємом 2,4 л вартістю 47, 00 грн. та горілки «Козацька рада Особлива 40%» вартістю 44,80 грн. вчинені 24.10.2018 о 08 год. 59 хв. та 09 год. 03 хв. відповідно, не можуть кваліфікуватись, як порушення статті 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», оскільки таке діяння, на час його вчинення, не визнавалось законом, як правопорушення.
Отже, притягнення позивача до відповідальності у зв'язку з порушенням вимог статті 15-3 Закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» є протиправним, тому оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 05.09.2019 №0000581409 підлягає скасуванню.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 05 вересня 2019 року №0000571409, суд зазначає таке.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг визначено Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» від 06.07.1995 № 265/95-ВР (далі - Закон № 265/95-ВР), дія якого поширюється на усіх суб'єктів господарювання, їх господарські одиниці та представників (уповноважених осіб) суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції у готівковій та/або безготівковій формі.
Відповідно до абзацу 1 пункту 7 статті 3 Законом № 265/95-ВР суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані, зокрема, подавати до контролюючих органів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку.
Згідно абзаців 2 та 3 пункту 7 статті 3 Закону № 265/95-ВР, суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Суб'єкти господарювання, які використовують такі реєстратори розрахункових операцій, як електронні таксометри, автомати з продажу товарів (послуг) та реєстратори розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку інформацію про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти, яка міститься в фіскальній пам'яті зазначених реєстраторів розрахункових операцій.
У свою чергу, абзац 4 пункту 7 статті 3 Закону № 265/95-ВР визначає, що порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється органами доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Так, Наказом Міністерства фінансів України від 08 жовтня 2012 року № 1057 затверджено вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних (далі - Порядок № 1057) та Порядок передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби (далі - Порядок № 1057).
Згідно з пунктом 3.1.2 Порядку № 1057 РРО з модемом повинен забезпечувати:
- автоматичну із заданою сервером обробки інформації періодичністю передачу контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації за протоколом передачі інформації (для РРО з КСЕФ та ЕККР, у тому числі передачу інформації про кожен надрукований розрахунковий документ);
- на запит органів ДПС України передачу інформації (для РРО з КСЕФ та ЕККР, у тому числі передачу інформації про кожен надрукований розрахунковий документ);
- захист контрольно-звітної інформації від підміни, модифікації та перегляду під час передачі засобами МБ SAM;
- збереження у контрольній стрічці дати та часу передачі контрольно-звітної інформації до сервера;
- прийняття та збереження у контрольній стрічці повідомлення від сервера обробки інформації про отримання контрольно-звітної інформації, дати та часу прийняття цього повідомлення сервером;
- проведення персоналізації МБ SAM, вбудованого в РРО або модем;
- проведення персоналізації РРО, друкування даних для підтвердження виконання процедури персоналізації;
- повторну передачу контрольно-звітної інформації у разі, якщо отримане від сервера повідомлення буде містити таку вимогу;
- накопичення контрольно-звітної інформації у разі неможливості передачі її через порушення зв'язку із сервером обробки інформації з будь-яких причин та автоматичну передачу накопиченої інформації до сервера обробки інформації після відновлення зв'язку;
- індикацію справного та несправного стану модема та каналу передачі інформації;
- блокування проведення розрахункових операцій у разі:
- технічної несправності модема, який до нього приєднаний, за винятком несправності каналу передачі інформації (тільки для РРО з КСЕФ);
- неможливості передачі контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації протягом 72 годин;
- переповнення у модемі пам'яті для накопичення збереження контрольно-звітної інформації (тільки для РРО, що друкують паперову контрольну стрічку).
Порядком № 1057 встановлюється механізм передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій (далі - РРО) дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби для суб'єктів господарювання, що використовують РРО.
Відповідно до пункту 1.5 Порядку №1057, суб'єкти господарювання, які використовують РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі, та/або електронні контрольно-касові реєстратори, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, повинні забезпечити передачу до сервера обробки інформації електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці у пам'яті РРО або в пам'яті модемів, які до них приєднані.
Згідно з пунктами 9.1, 9.2 та 9.3 Порядку №1057 передача даних РРО виконується згідно з регламентом у форматі XML за протоколом передачі інформації. Інформаційні еквайєри забезпечують реалізацію регламенту подальшої передачі захищених даних, що були отримані від РРО, з бази даних інформаційного еквайєра до системи обліку даних РРО.
Для РРО з контрольною стрічкою в електронній формі порядок передачі даних є таким: процесор РРО вибирає з носія контрольної стрічки в електронній формі ті пакети даних РРО, які підлягають передачі; отриманий набір даних засобами МБ SAM захищається від підміни, модифікації та перегляду; модем встановлює з'єднання з інформаційним еквайєром та передає захищений за допомогою МБ SАМ набір даних; інформаційний еквайєр перевіряє засобами національної системи масових електронних платежів цілісність набору даних та зберігає його у незмінному (захищеному від перегляду) вигляді у базі даних інформаційного еквайєра до отримання підтвердження про успішний прийом даних від системи обліку даних РРО; інформаційний еквайєр надсилає РРО підтвердження про отримання та успішне зберігання набору даних; РРО приймає підтвердження та зберігає його у носії контрольної стрічки в електронній формі; у разі невдалого виконання операції (порушення цілісності набору даних під час передачі, неможливість зберігання інформації у базі даних тощо) інформаційний еквайєр повертає до РРО код помилки. Залежно від коду помилки РРО повторює спробу передачі негайно або через визначений час згідно з регламентом передачі даних.
Для РРО без контрольної стрічки в електронній формі порядок передачі даних є таким: РРО формує пакет даних; РРО передає пакет даних РРО до з'єднаного з ним модема; модем засобами МБ SAM захищає дані від підміни, модифікації та перегляду; модем у взаємодії з МБ SAM встановлює захищене з'єднання з інформаційним еквайєром та передає набір даних; інформаційний еквайєр перевіряє засобами національної системи масових електронних платежів цілісність набору даних та зберігає його у незмінному (захищеному від перегляду) вигляді у базі даних інформаційного еквайєра до отримання підтвердження про успішний прийом даних від системи обліку даних РРО; інформаційний еквайєр надсилає модему підтвердження про отримання та успішне зберігання набору даних; модем приймає підтвердження, передає на РРО результат передачі даних; у разі невдалого виконання операції (порушення цілісності набору даних під час передачі, неможливість зберігання інформації в базі даних тощо) інформаційний еквайєр повертає модему код помилки. Залежно від коду помилки модем повторює спробу передачі негайно або через заданий час згідно з регламентом передачі даних.
Відповідно до статті 2 Закону № 265/95-ВР фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.
Таким чином, відповідно до вимог Порядку №1057, створення електронних копій контрольних стрічок в пам'яті реєстратора розрахункових операцій чи модемі, а також передача по дротових та бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів здійснюється автоматично РРО, систематично, із захистом контрольно-звітної інформації від підміни.
Відповідно до статті 12 Закону № 265/95-ВР на території України у сферах, визначених цим Законом, дозволяється реалізовувати та застосовувати лише ті РРО вітчизняного та іноземного виробництва, які включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій та конструкція і програмне забезпечення яких відповідає конструкторсько-технологічній та програмній документації виробника.
Як вбачається з акта перевірки, при здійсненні роздрібної торгівлі розрахункові операції у готівковій та безготівковій формах підприємство проводило з використанням належним чином зареєстрованого, опломбованого та переведеного у фіскальний режим роботи РРО.
Так, висновки відповідача про порушення позивачем пункту 7 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» ґрунтується на тому, що суб'єктом господарювання не забезпечено передачу до органу ДПС по дротових або бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів, які містяться в стрічці пам'яті РРО.
Проте, з матеріалів справи вбачається, що 25 травня 2015 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Легіон 2015» (замовник) та Товариством з обмеженою відповідальністю «Компанія «Інформаційні системи» (виконавець) укладено договір на сервісно-технічне обслуговування реєстраторів розрахункових операцій № 51003-0515/14 з умовами якого замовник доручає, а виконавець бере на себе зобов'язання виконувати роботи по сервісно-технічному обслуговуванню (СТО) РРО, перелік яких визначається відповідними додатками до Договору.
Відповідно до пункту 1.2 Договору № 51003-0515/14, СТО передбачає тестування та діагностику, регламентні роботи по чищенню, регулюванню, налагодженню РРО, а також консультації по роботі та програмуванню РРО.
Згідно з пунктом 2.9 Договору № 51003-0515/14, виконавець зобов'язаний оплачувати послуги інформаційного еквайзера для забезпечення зберігання і збору звітної інформації з РРО Користувача.
Слід зазначити, що у випадку неможливості передачі контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу з будь-яких причин, у відповідності до Порядку № 1057, передбачене накопичення такої інформації та автоматичної її передачі до сервера обробки інформації після відновлення зв'язку.
Тобто, у разі збоїв у роботі РРО, порушення зв'язку з сервером, в РРО закладено функцію автоматичного передавання таких даних після відновлення зв'язку.
У випадку не передавання контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу протягом 72 годин проведення розрахункових операцій блокується автоматично.
Доказів щодо технічної несправності РРО в разі блокування проведення розрахункових операцій і як наслідок неможливості передачі контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу відповідачем суду не надано.
З урахуванням наведеного вище, суд дійшов висновку, що позивачем забезпечено передачу до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстратора розрахункових операцій, так як передача відбувається автоматично, а відтак доводи відповідача про незабезпечення такої передачі, є необґрунтованими.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування повідомлення-рішення від 05 вересня 2019 року №0000571409.
Щодо податкового повідомлення-рішення від 05.09.2019 № 0000561409, яким застосовано штраф в розмірі 510 грн. 00 коп.
Так, контролюючим органом зроблено висновок про порушення позивачем ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України, а саме: до перевірки не надані попередні використані книги обліку розрахункових операцій: № 3000168659 р/8 від 31.01.2019, №3000149756 р/9 від 03.12.2018, № 3000149758 р/8 від 25.07.2018.
Дослідивши матеріали справи, суд зауважує, що пунктом 5.1.4 Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів документальних перевірок податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та документування виявлених порушень, затверджених наказом Державної фіскальної служби України від 01 червня 2017 року № 396 «Про затвердження Зразка форми акта (довідки) документальної планової/позапланової виїзної перевірки податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, та Методичних рекомендацій щодо оформлення матеріалів документальних перевірок» (далі - Методичні рекомендації) передбачається, що у разі відсутності первинних документів, документів податкового або бухгалтерського обліку, інших документів, що підтверджують факт порушення, або у разі ненадання їх для перевірки необхідно зазначити перелік цих документів із зазначенням причин їх відсутності, вказати реквізити повідомлення надісланого платником податків контролюючому органу про втрату документів (у разі його надсилання), іншу наявну інформацію.
Відповідно до п. 85.2 статті 85 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки. Такий обов'язок виникає у платника податків після початку перевірки.
Пунктом 85.4 статті 85 Податкового кодексу України передбачається, що при проведенні перевірок посадові (службові) особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
У разі відмови платника податків або його законних представників надати копії документів посадовій (службовій) особі контролюючого органу така особа складає акт у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати. Зазначений акт підписується посадовою (службовою) особою контролюючого органу та платником податків або його законним представником. У разі відмови платника податків або його законного представника від підписання зазначеного акта в ньому вчиняється відповідний запис (пункт 85.6 статті 85 Податкового кодексу України).
Разом з тим, в акті перевірки позивача посадовими особами контролюючого органу зазначено, що до перевірки не надані попередні використані книги обліку розрахункових операцій: № 3000168659 р/8 від 31.01.2019, № 3000149756 р/9 від 03.12.2018, № 3000149758 р/8 від 25.07.2018.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 статті 73 КАС України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 2 статті 74 КАС України).
Разом з тим, на виконання наведених положень відповідачем не було надано суду акту у довільній формі, що засвідчує факт відмови, із зазначенням посади, прізвища, імені, по батькові платника податків (його законного представника) та переліку документів, які йому запропоновано подати - належного документу, який би мав засвідчити обставини ненадання позивачем при перевірці витребуваних у нього контролюючим органом документів.
З огляду на все зазначене, висновки про факти, викладені в акті фактичної перевірки позивача від 09 серпня 2019 року не знайшли свого підтвердження за наслідком розгляду справи, а тому оскаржувані податкові повідомлення-рішення, які на них ґрунтуються, є протиправними та підлягають скасуванню.
У відповідності до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності оскарженого податкового повідомлення-рішення, позовні вимоги відповідають вимогам законодавства та встановленим в судовому засіданні обставинам справи, що підтверджені належними та допустимими доказами та, за наведених обставин, позовні вимоги необхідно задовольнити в повному обсязі.
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зважаючи на задоволення позовних вимог, необхідно стягнути на користь позивача судові витрати у розмірі 1921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон 2015" (04053, м.Київ, вул. Артема, 49, код ЄДРПОУ 39775097) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 44116011) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у м. Києві від 05.09.2019 № 0000581409, № 0000571409 га № 0000561409.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Легіон 2015" за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1921 (одна тисяча дев'ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 09.06.2025.
Суддя Л.Я. Максименко