Рішення від 10.06.2025 по справі 640/35799/21

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

10 червня 2025 року Справа № 640/35799/21 Провадження: ЗП/280/867/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого Лазаренка М.С., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1»

до Головного управління ДПС у м. Києві

до Державної податкової служби України

про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.12.2021 до Окружного адміністративного суду м. Києва надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2) в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними та скасувати рішення Комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН: - від 15.09.2021 № 3115582/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №3 до податкової накладної № 3 від 11.06.2020; - від 15.09.2021 року № 3115584/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 8 до податкової накладної №12 від 22.06.2020;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1»: - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 №3 до податкової накладної від 11.06.2020 №3; - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 №8 до податкової накладної від 22.06.2020 №12.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що ним направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) спірні податкові накладні, проте, позивачем було отримано квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в ЄРПН, в якій зазначено, що документ прийнято, але його реєстрація зупинена. Зазначає, що підставою для зупинення реєстрації податкових накладних послугував пункт 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Разом з тим, позивач вважає, що ним були надані усі документи, які дають змогу ідентифікувати та зрозуміти сутність господарської операції. Позивач вказував на те, що рішення, якими відмовлено в реєстрації спірних накладних є формальними та не містять жодної чіткої/конкретної підстави для відмови у реєстрації спірних накладних. Просить задовольнити позовні вимоги.

Окружний адміністративний суд міста Києва ухвалою від 08.12.2021 відкрив провадження в адміністративній справі та вирішив здійснити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

19.11.2022 на адресу суду від представника Головного управління ДПС у м. Києві надійшов відзив на позовну заяву в якому представник відповідача-1 не погоджується з позовними вимогами, оскільки позивачем після зупинення реєстрації податкової накладної не були надані копії первинних документів, що підтверджують безпосереднє здійснення господарських операцій. При цьому, саме на позивачу лежить обов'язок надати весь перелік документів, підтвердження реальності здійснення господарської операції.

02.11.2022 від представника ДПС України надійшов відзив на позовну заяву. В обґрунтування заперечень проти позовних вимог зазначено, що зобов'язання ДПС України здійснити дії щодо реєстрації вищевказаного розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є втручанням в дискреційні повноваження контролюючого органу, тому просимо звернути увагу на твердження, що наведені нижче. Позовні вимоги про зобов'язання вчинити конкретні дії (зареєструвати податкову накладну/розрахунок коригування в ЄРПН), хоча і знаходяться у взаємозв'язку із вимогами про скасування рішень, але мають самостійний характер і можуть бути задоволені, якщо судом перевірено виконання усіх умов, визначених законом, для прийняття такого рішення. Враховуючи викладене, просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.

Законом України від 13.12.2022 № 2825-IX “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» (далі - Закон № 2825-IX) ліквідовано вказаний адміністративний суд.

На виконання вимог Закону № 3863-ІХ наказом ДСА України від 16.09.2024 № 399 затверджено Порядок передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва (далі - Порядок № 399).

На виконання положень Закону № 2825-IX та відповідно до Порядку № 399 справу передано на розгляд до Запорізького окружного адміністративного суду.

03.04.2025 зазначена справа надійшла до Запорізького окружного адміністративного суду, що підтверджується штампом вхідної кореспонденції суду на супровідному листі, та за результатом автоматизованого розподілу судової справи між суддями остання передана для розгляду судді Лазаренку М.С., присвоєно номер провадження ЗП/280/867/25.

Ухвалою Запорізького окружного адміністративного суду від 08.04.2025 адміністративну справу №640/35799/21 прийнято до провадження, призначено розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

14.05.2025 від представника позивача надійшла заява, в якій повідомлено суд про те, що обставини справи не змінились. Позовні вимоги підтримано у повному обсязі.

26.05.2025 ухвалою суду допущено заміну сторони відповідача правонаступником.

Головне управління ДПС у м. Києві позовну заяву не визнало. У відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 05.06.2025 підтримано заперечення проти позовних вимог.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

Відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (код ЄДРПОУ 41037676) зареєстроване за №1000731070011041074 як юридична особа 07.07.2021 та як платник податків перебуває на обліку в ГУ ДПС у м. Києві.

Основним видом діяльності позивача згідно КВЕД є 41.10 Організація будівництва будівель.

28.01.2020 між ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» та фізичною особою ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) укладено договір купівлі-продажу майнових прав № 1.6.22 від 28.01.2020 з метою набуття останнім права власності на апартаменти загальною проектною площею 69,5 кв.м. після завершення будівництва. Загальна вартість майнових прав на апартаменти на дату укладення договору становила 1 599 650,00 грн., в тому числі ПДВ 20% - 266 608,33 грн.

11.06.2020 згідно з договором ОСОБА_1 було перераховано на рахунок ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» плату за майнові права на апартаменти у сумі 400 000,00 грн., в тому числі ПДВ, що підтверджується випискою по рахунку АТ «КРИСТАЛБАНК» на зазначену дату.

11.06.2020 позивачем було складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних від 11.06.2020 №3 на суму 400 000,00 грн, в тому числі ПДВ у розмірі 66 666,67 грн.

22.06.2020 згідно з договором ОСОБА_1 було перераховано на рахунок ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» плату за майнові права на апартаменти у сумі 1 199 650,00 грн., в тому числі ПДВ, що підтверджується випискою по рахунку АТ «КРИСТАЛБАНК» на зазначену дату.

22.06.2020 позивачем було складено та подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних від 22.06.2020 №12 на суму 1 199 650,00 грн, в тому числі ПДВ у розмірі 199 941,67 грн.

29.06.2021 між ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» та фізичною особою ОСОБА_1 за взаємною згодою було укладено договір про розірвання договору купівлі-продажу майнових прав № 1.6.22 від 28.01.2020, згідно з пунктом 2 якого продавець зобов'язався до 31.08.2021 повернути покупцю фактично сплачені грошові кошти за майнові права в сумі 1 599 650,00 грн. Факт повернення фізичній особі ОСОБА_1 сплачених коштів за майнові права на загальну суму 1 599 650,00 грн. підтверджується платіжними дорученнями №343 від 27.08.2021 на суму 400 000,00 грн., №343 від 27.08.2021 на суму 1 199 650,00 та випискою по рахунку АТ «КРИСТАЛБАНК» за 27.08.2021.

27.08.2021 ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» направило для реєстрації розрахунки коригування кількісних і вартісних показників №3 та №8 до податкових накладних від 11.06.2020 № 3, від 22.06.2020 №12.

Проте, згідно інформації зазначеної у квитанціях від 27.08.2021, документ прийнято, реєстрація податкових накладних від 11.06.2020 № 3, від 22.06.2020 №12 зупинена відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, оскільки розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань до податкової накладної, складеної та зареєстрованої постачальником товарів/послуг на неплатника податку на додану вартість, складений та поданий на реєстрацію у термін, що перевищує 14 календарних днів з дня складання податкових накладних без порушення граничних строків реєстрації, що відповідає пункту 6 Критеріїв ризикованості здійснення операцій та запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН. Додатково повідомлено: показник «Б» = .4065%, «Р» = 2532475.36.

З метою реєстрації вищезазначених податкових накладих/розрахунів коригування, 09.09.2021 за № 3 позивачем до регіональної комісії було подано за встановленою формою повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, з наданням документів та поясненням щодо виписки розрахунку коригування №3 та №8 на дату повернення коштів.

Проте, комісією регіонального рівня 15.09.2021 прийнято рішення №3115582/41037676, №3115584/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №3 до податкової накладної №3 від 11.06.2020, розрахунку коригування №8 до податкової накладної №12 від 22.06.2020 в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв'язку з ненаданням платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з вищезазначеними рішеннями, позивачем було подано скаргу до Комісії ДПС України з питань розгляду скарг.

Рішеннями Комісії ДПС України від 30.09.2021 №444121/41037676/2, № 444122/41037676/2 скарги ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» залишено без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін. Підставою для прийняття такого рішення стало ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, завантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси.

Не погоджуючись із рішенням контролюючого органу про відмову у реєстрації розрахунків коригування до податкових накладних, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 2 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» № 1246 від 29 грудня 2010 року (далі - Порядок № 1246), податкова накладна електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування: реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами: відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Наведені норми дають підстави для висновку, що законодавець встановлює перелік обов'язкової для фіксації в рамках квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної інформації. Без деталізації такого роду інформації відповідна квитанція не може вважатися належним чином оформленою. При цьому, квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної повинна фіксувати: 1) порядковий номер та дату складення податкової накладної; 2) конкретний критерій або ж критерії, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної; 3) пропозицію про надання платником податків пояснень та/або перелік конкретних документів, що є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Положеннями пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

При цьому, зазначені норми податкового законодавства кореспондуються і з постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, якою затвердженні порядок з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №1165).

Згідно з пунктом 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пунктів 7, 8 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Так, Головне управління Державної податкової служби у місті Києві вказує про відповідність розрахунку коригування пункту 6 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

Водночас, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначено наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року №520, яким затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок №520).

Пунктом 2 Порядку №520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.

Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку №520 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.

Разом із тим, пунктом 5 Порядку №520 визначено перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, серед яких:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

При цьому, письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг", "Про електронні довірчі послуги" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. (пункти 6, 7 Порядку №520).

Згідно з вимогами пунктів 9, 10 та 11 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Комісія регіонального рівня приймає рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісією регіонального рівня рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Однак, підставою для відмови в реєстрації розрахунку коригування кількісних та вартісних показників від 27 серпня 2021 року № 4 до податкової накладної від 11 червня 2020 року № 5 вказано ненадання копій документів первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання транспортування, навантаження, розвантаження продукції складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Разом з тим, зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції між позивачем та його контрагентом, а також враховуючи те, що відповідні пояснення були надані контролюючому органу, суд дійшов висновку, що в контролюючого органу не було достатніх підстав для відмови у реєстрації розрахунків коригування кількісних та вартісних показників.

У цьому контексті суд також зазначає, що факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.

Одночасно, в межах даної спірної ситуації суд звертає особливу увагу на той факт, що приймаючи рішення про реєстрацію розрахунку коригування, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарської операції може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. У свою чергу, при реєстрації розрахунків коригування фактично проводиться моніторинг операції чи платника податків лише за зовнішніми (формальними) критеріями. Тому і суд за результати розгляду цієї справи не робить висновків щодо реальності господарських операцій за участю позивача, а лише оцінює наявність чи відсутність підстав для реєстрації розрахунків коригування.

Таким чином, зважаючи на наявність достатніх документів для спростування сумнівів щодо ризиковості операції, та на те, що наданих суду та контролюючому органу документів і письмових пояснень було достатньо для прийняття рішення про реєстрацію розрахунків коригування, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації розрахунку коригування.

Враховуючи вище викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість та наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача у частині визнання протиправним та скасування рішення Комісії регіонального рівня Головного управління Державної податкової служби в місті Києві про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН: від 15.09.2021 № 3115582/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 3 до податкової накладної № 3 від 11.06.2020; від 15.09.2021 № 3115584/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 8 до податкової накладної №12 від 22.06.2020.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати розрахунки коригування № 3 та № 8 до податкових накладних № 3 від 11.06.2020, №12 від 22.06.2020, суд зазначає наступне.

Згідно з пунктами 19, 20 Порядку №1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Відтак, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складених ТОВ “БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» розрахунків коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 №3 та №8 до податкових накладних № 3 від 11.06.2020, №12 від 22.06.2020, датою їх фактичного подання..

Частиною 1 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (частина 2 статті 77 КАС України).

На підставі системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

За таких обставин, враховуючи задоволення позовних вимог, сплачений позивачем судовий збір у розмірі 4540,00 грн. підлягає відшкодуванню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб'єктів владних повноважень Головного управління ДПС у м. Києві та Державної податкової служби України пропорційно.

Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» (03124, м. Київ, вул. Миколи Василенка, буд. 7-А; код ЄДРПОУ 41037676) до Головного управління ДПС у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19; код ЄДРПОУ 43141267), Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, буд. 8; код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправними та скасувати рішення Комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у м. Києві про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН: - від 15.09.2021 № 3115582/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування №3 до податкової накладної № 3 від 11.06.2020; - від 15.09.2021 року № 3115584/41037676 про відмову у реєстрації розрахунку коригування № 8 до податкової накладної №12 від 22.06.2020.

Зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складені ТОВ «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1»: - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 №3 до податкової накладної від 11.06.2020 №3; - розрахунок коригування кількісних і вартісних показників від 27.08.2021 №8 до податкової накладної від 22.06.2020 №12 датою їх фактичного надходження.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» судовий збір у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БУДГРУППРОЕКТІНВЕСТ-1» судовий збір у розмірі 2270,00 грн (дві тисячі двісті сімдесят гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до пункту 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 10.06.2025.

Суддя М.С. Лазаренко