Ухвала від 10.06.2025 по справі 301/1239/25

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі

10 червня 2025 рокум. Ужгород№ 301/1239/25

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Гаврилко С.Є., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Закарпаттяобленерго» та товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпаттяенергозбут» про скасування акту та протоколу, зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

15 травня 2025 до Іршавський районний суд Закарпатської області з суду звернувся з позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Закарпаттяобленерго» та товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпаттяенергозбут», яким просить: "1. Позовну заяву про визнання неправомірними та протиправними дій ПрАТ «Закарпаттяобленерго» та ТОВ «Закарпаттяенергозбут» задовольнити; 2. Скасувати акт перевірки ПрАТ «Закарпаттяобленерго» від 28.01.2025 року за № 141459 та протокол засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПрАТ «Закарпаттяобленерго» від 12.02.2025 за № 676. Скасувати акт Заяву про забезпечення позову у зв'язку з пред'явленням позову про визнання неправомірними дій приватного акціонерного товариства «Закарпаттяобленерго» та ТОВ «Закарпаттяенергозбут» задовольнити; 3. Зобов'язати ПрАТ «Закарпаттяобленерго» виконувати умови Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії від 29.08.2023 №о/р 9150281172; 4. Зобов'язати ТОВ «Закарпаттяенергозбут» нараховувати вартість за спожиту електроенергію за надані послуги як побутовому споживачеві.".

Ухвалою Іршавського районного суду Закарпатської області від 16 травня 2025 року позовну заяву ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Закарпаттяобленерго» та товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпаттяенергозбут» про визнання протиправними дії передано на розгляд до Закарпатського окружного адміністративного суду.

Згідно Протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Закарпатського окружного адміністративного суду від 09 червня 2025 року, позовну заяву передано на розгляд судді Гаврилко С.Є..

Відповідно статті 171 частини 1 пункту 4 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Вирішуючи питання про можливість відкриття провадження у даній справі суддя вважає за необхідне звернути увагу на таке.

Згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, установленим законом.

Відповідно до статті 2 частини 1 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 19 частиною 1 пунктом 1 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Отже, юрисдикція адміністративного суду поширюється на публічно-правові спори, ознаками яких є не лише спеціальний суб'єктний склад (хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції), але й спеціальні підстави виникнення, пов'язані з виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.

Відповідно до статті 19 частини 1 абзацу 1 ЦПК України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право, яке має існувати на час звернення до суду, а, по-друге, суб'єктний склад такого спору, в якому однією зі сторін є, як правило, фізична особа.

Відтак, вирішуючи питання про юрисдикцію спору, необхідно з'ясувати, зокрема, характер спірних правовідносин, а також суть права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа.

Предметом позову в даній справі, є, зокрема скасування акту перевірки ПрАТ «Закарпаттяобленерго» від 28 січня 2025 року за № 141459 та протоколу засідання комісії з розгляду Актів про порушення ПрАТ «Закарпаттяобленерго» від 12 лютого 2025 року за № 676, зобов'язання ПрАТ «Закарпаттяобленерго» виконувати умови Договору про надання послуг з розподілу електричної енергії від 29 серпня 2023 № о/р 915028117 та зобов'язати ТОВ «Закарпаттяенергозбут» нараховувати вартість за спожиту електроенергію за надані послуги як побутовому споживачеві.

Житлово-комунальні послуги - це результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Споживачем житлово-комунальних послуг визнається фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу. Комунальні підприємства є самостійними суб'єктами господарювання, що створюються з метою утримання будинків та прибудинкових територій, надання послуг з ліквідації аварій у житлово-комунальній сфері та забезпечення укладання договорів щодо споживання тепла, водопостачання та водовідведення з виробниками та споживачами таких послуг (стаття 1 Закону України “Про житлово-комунальні послуги»).

Слід зауважити, що надання житлово-комунальних послуг є різновидом договірних зобов'язань, а тому порядок їх надання, захист прав споживачів житлово-комунальних послуг та врегулювання інших відносин, які виникають довкола житлово-комунальних послуг, регулюється чинним законодавством, а також договорами про надання житлово-комунальних послуг, що їх укладає кожен споживач із організацією-надавачем. Договір це саме той документ, на підставі якого споживач може пред'являти претензії за ненадані або за неякісно надані послуги, вимагати відшкодування або перерахунку вартості послуг.

При цьому, захист прав споживачів здійснюється в порядку цивільного судочинства на підставі ЦК України та ЦПК України.

Необхідно зауважити, що ПрАТ «Закарпаттяобленерго» і ТОВ «Закарпаттяенергозбут», не здійснює владних управлінських функцій, а тому не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України. При цьому, спірні правовідносин між сторонами виникли з приводу реалізації договірних відносин щодо отримання та оплати позивачем електроенергії, що виключає публічно-правові відносини у цьому випадку. Позов ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Закарпаттяобленерго» та товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпаттяенергозбут» не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства, оскільки за характером правовідносин і з урахуванням суб'єктивного складу сторін цей спір не є публічно-правовим.

Окрім того, наявність чи відсутність у відповідачів, які є суб'єктами господарювання, статусу єдиного постачальника електричної енергії в регіоні не наділяє таких суб'єктів господарювання повноваженнями суб'єкта владних повноважень.

Відповідно до статті 170 частини 1 пункту 1 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, зокрема, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відповідно до статті 170 частини 5 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.

Із врахуванням зазначеного у відкритті провадження у даній справі необхідно відмовити з підстав, визначених статтею 170 частини 1 пункту 1 КАС України - позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Керуючись статтями 170, 171 248 КАС України, статті 74 частини 1 Закону України "Про виконавче провадження", суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до приватного акціонерного товариства «Закарпаттяобленерго» та товариства з обмеженою відповідальністю «Закарпаттяенергозбут» про скасування акту та протоколу, зобов'язання вчинити дії.

Роз'яснити позивачу, що вирішення даного спору здійснюється в порядку цивільного судочинства.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено КАС України. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя С.Є. Гаврилко