09 червня 2025 року м. Ужгород№ 260/3123/25
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дору Ю.Ю., розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міжгірської селищної ради про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,-
ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовом до Міжгірської селищної ради, яким просить суд:
1.Визнати порушення права на звернення Відповідачем, а саме:
- ненадання відповіді на заяву від 23.02.2025 року;
- невиконання Конституційного зобов'язання передбаченого ст. 40 Конституції України - щодо зобов'язання розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк, та вимог ст. 20 Закону України "Про звернення громадян".
2. Зобов'язати Відповідача надати відповідь на заяву позивача від 23.02.2025 року.
29 квітня 2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду вказану позовну заяву залишено без руху та надану позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 06 травня 2025 року відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.
13.05.2025 на адресу суду позивачем подано заяву, у якій він просить суд змінити предмет спору та просить суд: Визнати порушення Відповідачем права на звернення ОСОБА_1 , а саме: неправомірне та протизаконне продовження розгляду звернення від 23.02.2025 року до 28.04.2025 року; невиконання Конституційного зобов'язання передбаченого ст. 40 Конституції України - щодо зобов'язання розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк, та порушення вимог ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" щодо термінів розгляду заяви."
16.05.2025 року ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову. Встановлено Міжгірській селищній раді строк для подання відзиву на позовну заяву з урахуванням заяви про зміну предмету позову протягом п'яти днів з дня отримання ухвали.
Вказана ухвала отримана відповідачем у його електронному кабінеті 19.05.2025 року, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа (а.с.86)
20 травня 2025 року від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заву позивача ( з урахуванням збільшених позовних вимог), відповідно до якого вказує, що
Відповідач, хоч і з порушенням строку, надав Позивачу відповідь на звернення, з чим погодився і сам Позивач.
Для визнання бездіяльності протиправною недостатньо одного лише факту неналежного та/або несвоєчасного виконання обов'язкових дій. Важливими є також конкретні причини, умови та обставини, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, фактично не були виконані чи були виконані з порушенням строків. Крім того, потрібно з'ясувати юридичний зміст, значимість, тривалість та межі протиправної бездіяльності, фактичні підстави її припинення, а також шкідливість/протиправність бездіяльності для прав та інтересів заінтересованої особи.
Отож, зважаючи на законодавчо встановлений обов'язок органу, до якого направлене звернення, щодо своєчасного розгляду та надіслання заявнику у письмовій формі результатів розгляду звернення, орган вважається таким, що виконав передбачений Конституцією України обов'язок, якщо склав відповідь на звернення особи у чіткій відповідності до поставлених у ньому питань і довів зміст відповіді до заявника в обраний ним спосіб, поштою або засобами електронного зв'язку.
Такого висновку дійшов Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у своїй постанові від 31 січня 2024 року в справі № 580/532/23.
Окрім цього, відповідач зазначив, що у разі встановлення під час розгляду справи, що відповідач - суб'єкт владних повноважень виправив порушення, які оскаржує позивач, суд має вирішити питання щодо можливості закриття провадження у справі. Визначальною умовою для цього є повне відновлення законних прав (інтересів) позивача внаслідок такого виправлення. У зв'язку з наведеним просить суд закрити провадження у справі у зв'язку з виправленням Міжгірською селищною радою оскаржуваних порушень.
Відповідно до положень ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється згідно до вимог ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом з матеріалів справи встановлено, що 23.02.2025 року позивач звернувся із заявою до Закарпатської обласної військової адміністрації про надання інформації щодо несанкціонованого сміттєзвалища.
У подальшому звернення було скероване Департаментом Закарпатської ОВА листом №М-9/03-01 від 28.02.2025 року в порядку ч.3 ст. 7 Закону України "Про звернення громадян" до Міжгірської селищної ради.
28.04.2025 року Міжгірською селищною радою Закарпатської області надано відповідь на звернення ОСОБА_1 №16-06-596. Відповідно до якої зазначено, що у зв'язку з несприятливими погодними умовами (тривалими дощами та підвищеною вологістю), проведення заходів із ліквідації зазначеного скупчення відходів було тимчасово призупинено та відтерміновано. Про це було повідомлено Департамент екології та природних ресурсів Закарпатської ОВА листом від 02.04.2025 р. №16-04/490.
Разом з тим повідомлено, що 17 квітня 2025 року силами комунального підприємства Міжгірської селищної ради виконано роботи з ліквідації стихійного скупчення твердих побутових відходів на території с. В. Бистрий. Також долучено фотофіксацію виконаних робіт.
Відповідно до позовних вимог, уважаючи бездіяльність відповідача щодо ненадання у встановлені Законом України "Про звернення громадян" строки відповіді на запит звернувся до суду з адміністративним позовом у цій справі.
Згідно з частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Усі мають право направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк (ст.40 Конституції України).
Питання практичної реалізації громадянами України наданого їм Конституцією України права вносити в органи державної влади, об'єднання громадян відповідно до їх статуту пропозиції про поліпшення їх діяльності, викривати недоліки в роботі, оскаржувати дії посадових осіб, державних і громадських органів регулює Закон України "Про звернення громадян" від 02.10.1996 № 393/96-ВР, який забезпечує громадянам України можливості для участі в управлінні державними і громадськими справами, для впливу на поліпшення роботи органів державної влади і місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, для відстоювання своїх прав і законних інтересів та відновлення їх у разі порушення.
Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення (ч. 1 ст. 1 Закону України "Про звернення громадян").
Статтею 3 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.
Пропозиція (зауваження) - звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.
Заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Скарга - звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, посадових осіб.
Вимоги до звернення наведені у статті 5 Закону України "Про звернення громадян", за змістом цієї статті звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв'язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. В електронному зверненні також має бути зазначено електронну поштову адресу, на яку заявнику може бути надіслано відповідь, або відомості про інші засоби зв'язку з ним. Застосування електронного цифрового підпису при надсиланні електронного звернення не вимагається. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз'ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.
Частиною 1 статті 7 Закону України "Про звернення громадян" передбачено, що звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов'язковому прийняттю та розгляду.
Відповідно до ст. 15 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
За положеннями ч. 1 ст. 20 Закону України "Про звернення громадян" звернення розглядаються і вирішуються у термін не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, - невідкладно, але не пізніше п'ятнадцяти днів від дня їх отримання. Якщо в місячний термін вирішити порушені у зверненні питання неможливо, керівник відповідного органу, підприємства, установи, організації або його заступник встановлюють необхідний термін для його розгляду, про що повідомляється особі, яка подала звернення. При цьому загальний термін вирішення питань, порушених у зверненні, не може перевищувати сорока п'яти днів.
З огляду на вищезазначені положення законодавчих актів убачається, що суб'єкт надання відповіді на звернення зобов'язаний не лише розглянути у встановлені нормативно-правовими актами строки запити і скарги, а й надати заявнику відповідь за результатами розгляду таких звернень.
Судом встановлено, що звернення позивача від 23.02.2025 року розглянуто по суті відповідачем 28.04.2025 року, що підтверджується наявними у матеріалах справи доказами (а.с.68), тобто поза межами строк визначеного статтею 20 Закону України «Про звернення громадян».
Рішення керівника або заступника керівника Міжгірської селищної ради, яким би був встановлений необхідний (більш тривалий) термін для розгляду звернення позивача представником відповідача не надано та не зазначено про прийняття такого рішення у відзиві на позовну заяву.
Окрім цього, відповідачем не надано суду доказів неможливості розгляду звернення позивача у визначені законом строки, зокрема, у підтвердження доводів наведених у відзиві на позовну заяву, відповідач не наводить конкретних причин, умов та обставин, через які дії, що підлягали обов'язковому виконанню відповідно до закону, були виконані з порушенням строку.
З огляду на встановлення судом обставин ненадання відповідачем відповіді на звернення позивача в межах строку, встановленого статтею 20 Закону України «Про звернення громадян», суд приходить до висновку, що в його діях наявна протиправна бездіяльність.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправною бездіяльність Міжгірської селищної ради щодо недотримання встановленого Законом України «Про звернення громадян» місячного строку надання відповіді на запит ОСОБА_1 від 23.02.2025 року щодо розміщення стихійного сміттєзвалища на території Міжгірської селищної громади.
Відповідно до частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З'ясувавши та перевіривши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 14, 243-246, 291, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Міжгірської селищної ради (90000, Закарпатська область, Хустський район, селище Міжгір'я, вул.Шевченка, буд.97, код ЄДРПОУ 04350910) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправною бездіяльність Міжгірської селищної ради (90000, Закарпатська область, Хустський район, селище Міжгір'я, вул.Шевченка, буд.97, код ЄДРПОУ 04350910) щодо недотримання встановленого Законом України «Про звернення громадян» місячного строку надання відповіді на запит ОСОБА_1 від 23.02.2025 року щодо розміщення стихійного сміттєзвалища на території Міжгірської селищної громади.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, або спрощеного позовного провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
СуддяЮ.Ю.Дору