Рішення від 06.06.2025 по справі 682/963/25

Справа № 682/963/25

Провадження № 2-о/682/48/2025

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 червня 2025 року

Славутський міськрайонний суд

Хмельницької області в складі:

головуючої судді Мотонок Т.Я.,

присяжних Кмитюк В.М.,

Вождєвої О.О.,

за участю секретаря судових засідань Мелашенко О.В.,

заявника ОСОБА_1 ,

представника заявника Горщара Б.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Славута цивільну справу окремого провадження № 682/963/25 за заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Горщар Богдан Анатолійович, заінтересовані особи: Славутський відділ ДРАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), Міністерство оборони України, про оголошення особи померлою,

ВСТАНОВИВ:

До Славутського міськрайонного суду Хмельницької області надійшла заява ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Горщар Б.А., заінтересована особа: Славутський відділ ДРАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), про оголошення особи померлою.

В обґрунтування поданої заяви вказано, що заявник ОСОБА_1 є батьком ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 , який загинув ІНФОРМАЦІЯ_2 поблизу с. Долина Токмацького району Запорізької області. У відповідності до п.1 ст. 16' ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» заявник має намір звернутися із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у зв?язку із загибеллю сина ОСОБА_2 , який був військовослужбовцем, а також щодо оформлення спадщини, про те, отримати свідоцтво про смерть у відділі державної реєстрації актів цивільного стану неможливо, оскільки факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, в зоні де ведуться активні бойові дії, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації смерті відповідно до статті 7 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану».

Заявник вказує, що наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2020 № 175, лейтенанта ОСОБА_2 , командира 2 гірсько-штурмового взводу 1 гірсько-штурмової роти і гірсько-штурмового батальйону, зараховано до списку особового складу військової частини НОМЕР_1 .

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.02.2022 № 43, визнано особовий склад військової частини НОМЕР_1 таким, що прибув до НОМЕР_2 навчального центру АДРЕСА_1 з метою виконання навчально-бойових завлань в польових умовах, зараховано на котлове забезпечення, в т.ч. лейтенанта ОСОБА_2

24 лютого 2022 року Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» на території України було запроваджено воєнний стан в зв?язку зі неспровокованою збройною агресією російської федерації до України.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 24.02.2022 №44, визнано особовий склад військової частини НОМЕР_1 таким, що веде бойові дії на території України, зараховано на котлове забезпечення, в т.ч. лейтенанта ОСОБА_2 , командира 2 гірсько-штурмового взводу 1 гірсько-штурмової роти 1 гірсько-штурмового батальйону.

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 06.03.2022р. N? 54, лейтенанта ОСОБА_2 визнано таким, що зник безвісти у зв?язку зі збройним конфліктом.

У 2022 році заявником отримано сповіщення від ІНФОРМАЦІЯ_3 , у якому повідомлялось, що старший лейтенант ОСОБА_2 зник безвісти 06 березня 2022 року під час боїв за населенні пункти АДРЕСА_2 .

11 квітня 2022 року матір?ю ОСОБА_2 подано заяву про його розшук до Відділення поліції № 1 (м. Славута) Шепетівського районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, однак вжиті заходи за заявою щодо розшуку до даного часу результатів не дали.

В подальшому при самостійному вжитті заходів встановлення місцезнаходження сина, заявником отримано інформацію про загибель ОСОБА_2 . Загинув ОСОБА_2 в районі с. Долинка, Василівського району Запорізької області. Тіло ОСОБА_2 похоронене на кладовищі с. Переможне Василівського р-ну. Запорізької області.

За таких обставин заявник ОСОБА_1 звернувся до суду та просив: оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця в/ч НОМЕР_1 у зв'язку із виконанням військового обов'язку по захисту держави України.

Ухвалою суду від 16.04.2025 у даній справі відкрито провадження та призначено судове засідання на 16.05.2025.

Окрім того, до участі у справі у якості заінтересованої особи залучено Міністерство оборони України.

16.05.2025 розгляд справи не відбувався у зв'язку із перебуванням головуючої судді Мотонок Т.Я. у нарадчій кімнаті у складі колегії суддів в іншому кримінальному провадженні.

03.06.2025 до суду надійшла заява від представника заявника, адвоката Горщара Б.А., про заявлення додаткових вимог, в якій представник просив суд: оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , в зв'язку із виконанням службового обов'язку по захисту держави Україна; датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті: населений пункт Долинка, Василівського району, Запорізької області, Україна.

06.06.2025 в судовому засіданні заявник ОСОБА_1 подану заяву підтримав. Повідомив, що його син ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проходив військову службу в АДРЕСА_2 . Після початку повномасштабного вторгнення ОСОБА_2 був направлений в зону ведення бойових дій для виконання бойових завдань.03.03.2022 він ще виходив на зв'язок з батьками, однак після цього контакт із ним був втрачений. Вони розпочали з'ясовувати відомості про місцезнаходження сина, від військових, з якими він проходив службу, дізнались, що 05 березня чи 06 березня під час виконання бойового завдання ОСОБА_1 отримав поранення в шию, без ознак життя. В подальшому вони зв'язались із місцевим жителем, який повідомив, що тіло загиблого сина російські військові доставили до с. Переможне на склад. Спочатку вони не дозволяли поховати його, однак за декілька днів місцевий житель зміг похоронити тіло його сина на місцевому кладовищі та надав їм фото зображення на яких вони впізнали тіло свого сина ОСОБА_3 .

Представник заявника, адвокат Горщар Б.А., підтримав уточнену заяву з підстав, викладених у ній. Пояснив, що уточнення заяви, а саме: зазначення дати і місця смерті ОСОБА_1 , є необхідним для належного виконання рішення суду. Представник повідомив, що заявник ОСОБА_1 , батько загиблого ОСОБА_2 , має намір звернутися із заявою про отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю сина та належним чином оформити документи про його смерть. Оскільки територія, на якій загинув ОСОБА_1 , є тимчасово окупованою, заявник не має змоги в позасудовому порядку належним чином оформити документи про смерть сина.

Від Славутського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшла заява про розгляд справи за відсутності представника. При вирішенні справи покладаються на розсуд суду.

Від Міністерства оборони України заяв чи клопотань до суду не надходило.

Заслухавши учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного висновку.

Пунктом 3 ч. 2 ст. 293ЦПК України передбачено, що суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.

Відповідно до частини першої статті 306 ЦПК України, у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.

Судом встановлено, що батьками військовослужбовця, лейтенанта ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Славута Хмельницької області, є ОСОБА_1 та ОСОБА_4 , що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 (а.с. 9).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 22.07.2020 № 175, лейтенанта ОСОБА_2 , призначеного наказом Міністра оборони України від 20.06.2020 № 269 на посаду командира 2 гірсько-штурмового взводу 1 гірсько-штурмової роти і гірсько-штурмового батальйону, зараховано до списку особового складу військової частини НОМЕР_1 (а.с.18).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 від 23.02.2022 № 43, визнано особовий склад військової частини НОМЕР_1 таким, що прибув до НОМЕР_2 навчального центру АДРЕСА_1 з метою виконання навчально-бойових завдань в польових умовах, зараховано на котлове забезпечення, в т.ч. лейтенанта ОСОБА_2 , командира 2 гірсько-штурмового взводу 1 гірсько-штурмової роти 1 гірсько-штурмового батальйону (а.с. 20).

Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24.02.2022 року № 2102-IX, на всій території України з 24.02.2022 року введено воєнний стан, який у подальшому, відповідними Указами, неодноразово продовжувався та діє по цей час.

Як свідчить сповіщення сім'ї (близьких родичів) померлого (загиблого) від 29.03.2022 № 5/818, видане ІНФОРМАЦІЯ_5 , старший лейтенант ОСОБА_2 , командир гірсько-штурмового взводу гірсько-штурмової роти гірсько-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 06 березня 2022 року під час боїв за населенні пункти АДРЕСА_2 зник безвісти (а.с. 14).

З наказу командира в/ч НОМЕР_1 від 29.03.2022 № 332 та листа в/ч НОМЕР_1 з№ 61/ЮС від 22.03.2023 слідує, що відповідно до рапорту-доповіді та бойового донесення начальника штабу першого заступника командира 1 гірсько-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 старшого лейтенанта ОСОБА_5 від 06 березня 2022 року стало відомо, що група військовослужбовців 1 гірсько-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_1 , в тому числі лейтенант ОСОБА_2 , командир 2 гірсько-штурмового взводу 1 гірсько-штурмової роти 1 гірсько-штурмового батальйону військової частини НОМЕР_4 , у зв?язку з виконанням конституційного обов?язку щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності виконували бойові завдання в районі населених пунктів Червоноармійське (до 2016 року, з 2016 року населений пункт перейменовано в село Долинка в порядку реалізації Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки» ІНФОРМАЦІЯ_6 . Вищевказані військовослужбовці забезпечували оборону для унеможливлення подальшого прориву противника на глибину ротних опорних пунктів першого ешелону підрозділів Збройних Сил України, у відповідності до визначеного бойового порядку, та потрапили гад мінометний обстріл малого та середнього калібру. По техніці (розрахункам), на яких виконували завдання військовослужбовці, влучили снаряди, випущені із важкого озброєння зі сторони противника, снаряди, та зв'язок військовослужбовцями обірвався (із лейтенантом ОСОБА_2 ) обірвався в районі населеного пункту села Долинка Василівського району Запорізької області).

Після закінчення боїв зв?язок із військовослужбовцями відсутній, пошукові заходи результатів не дали, проте і на полі бою тіла лейтенанта ОСОБА_2 , та інших військовослужбовців не знайдено. До місць перебування особового складу військової частини НОМЕР_1 , точок евакуації, запасних позицій у разі відходу (в тому числі суміжних з іншими військовими частинами) не повернувся. Повідомлень про перебування військовослужбовця у полоні в противника, через групу військового-цивільного співробітництва до командування військової частини НОМЕР_1 станом на сьогоднішній день не надходили. Відомості про самовільне залишення частини, дезертирство під час бою, добровільну здачу в полон вищевказаними військовослужбовцями - не підтвердились. Повідомлень з лікувальних закладів на території України про поступлення на лікування лейтенанта ОСОБА_2 на адресу військової частини НОМЕР_4 не надходили. Повідомлень про перебування тіла військовослужбовця у відділеннях бюро судово-медичної експертизи на території України на адресу військової частини НОМЕР_4 - не надходили та з 06 березня 2022 року лейтенанту ОСОБА_2 надано правовий статує «безвісно відсутній» в порядку реалізації вимог Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (а.с. 12-13, 15-16).

Відповідно до витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, від 30.04.2024 № 20240430-1666, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі заяви від 11.04.2022 № 1983 до ВП № 1 Шепетівського РУП ГУНП Хмельницькій області, набув статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин - під час бойових дій та внесений до Реєстру 28.08.2023 (а.с. 26).

Згідно відповіді командира в/ч НОМЕР_1 від 03.05.2024 № 1704 на звернення ОСОБА_4 на гарячу лінію Міністерства оборони України, ОСОБА_2 значиться зниклим безвісти. Заходи з повернення тіла військовослужбовця ОСОБА_2 будуть здійснені відповідно до порядку, визначеного законодавством, після деокупації території (а.с. 27).

Окрім того, під час судового засіданні були досліджені надані заявником аудіо-та відеофайли, а також фотозображення, які підтверджують факт загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 .

Так, зі змісту телефонної розмови із військовослужбовцем ОСОБА_6 (станом на дату подання цієї заяви - загинув), який проходив службу разом з ОСОБА_2 , слідує, що 06.03.2022 він був присутній в районі виконання бойового завдання ОСОБА_2 та після закінчення обстрілу бачив його тіло, яке лежало на автомобілі, при огляді ним тіла зробив висновок, що скоріш за все ОСОБА_2 загинув.

В телефонній розмові старшина ОСОБА_7 , який проходив службу разом з ОСОБА_2 , у телефонній розмові повідомив, що йому відомо про те, що тіло загиблого військовослужбовця ОСОБА_2 знаходилось на складі, де колись зберігали зерно, в н.п. Переможне Василівського району Запорізької області. Місцевий житель на ім?я ОСОБА_8 просив російських військових дозволити поховати загиблого ОСОБА_2 , спочатку йому відмовили, але згодом дозволили, і він поховав тіло ОСОБА_2 на кладовищі н.п. Переможне.

У телефонній розмові чоловік на ім'я ОСОБА_8 повідомив, що тіло загиблого ОСОБА_2 привезли росіяни ІНФОРМАЦІЯ_7 на ФГ «Фенікс Наталі» Запорізька область, Василівський р-н, с. Переможне. Спочатку не знали чи це військовослужбовець, потім знайшли документи та підтвердили, що це військовослужбовець ЗСУ. Намагались похоронити тіло ОСОБА_2 , однак росіяни цього не дозволяли. 7-8 березня 2022 року на господарство приїхали російській військові забирати боєприпаси і дозволили поховати загиблого. Загинув ОСОБА_2 десь в районі - Запорізька область, Василівський р-н, с. Долинка. Тіло ОСОБА_2 похоронене на кладовищі с. Переможне Василівського р-ну Запорізької області.

Із відео- та фотозображень батьки ОСОБА_1 чітко ідентифікували тіло загиблого сина (а.с. 31).

Надаючи правову оцінку зазначеним обставинам, судом враховується наступне.

Згідно з ч. 1 ст. 15, ч. 1 ст. 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до п. 1, 2 ч. 1 ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою. Державна реєстрація смерті проводиться за місцем проживання заявника у разі встановлення у судовому порядку факту смерті. Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого.

При цьому суд враховує правову позицію, викладену у постанові Верховного Суду у складі Об'єднаної палати Касаційного цивільного суду від 05 грудня 2022 року по справі № 490/6057/19-ц, згідно якої встановлення факту, що має юридичне значення, щодо загибелі військовослужбовця під час захисту Батьківщини внаслідок збройної агресії рф проти України можливе лише у судовому порядку, оскільки законодавець не визначив іншого, позасудового способу встановлення причинно-наслідкового зв'язку між смертю військовослужбовця та військовою агресією російської федерації. Від встановлення факту загибелі військовослужбовця при виконанні військової служби внаслідок збройної агресії залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як члена сім'ї загиблого військовослужбовця.

У відповідності до положень ч.ч. 2, 3 ст. 46 ЦК України, фізична особа, яка пропала безвісти у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена судом померлою після спливу двох років від дня закінчення воєнних дій. Із врахуванням конкретних обставин справи суд може оголосити фізичну особу померлою і до спливу цього строку, але не раніше спливу шести місяців. Фізична особа оголошується померлою від дня набрання законної сили рішенням суду про це. Фізична особа, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави припустити її загибель від певного нещасного випадку або у зв'язку з воєнними діями, збройним конфліктом, може бути оголошена померлою від дня її вірогідної смерті.

Статтею 47 ЦК України визначено, що правові наслідки оголошення фізичної особи померлою прирівнюються до правових наслідків, які настають у разі смерті.

Особливістю цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Відповідно до п. 13 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.

На цьому також наголошено, зокрема, у постановах Верховного Суду від 31 травня 2023 року у справі № 177/11/20 від 07 листопада 2023 року у справі № 607/159/23.

Суд оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у ч. 2 ст. 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.

Отже, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.

Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Дана позиція визначена в постанові Верховного Суду від 26 лютого 2024 року у справі № 686/9938/23.

Так, Закон України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» визначає правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, та забезпечує правове регулювання суспільних відносин, пов'язаних із набуттям правового статусу осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, з обліком, розшуком та соціальним захистом таких осіб і членів їхніх сімей. Для цілей цього Закону особливими обставинами вважаються збройний конфлікт, воєнні дії, тимчасова окупація частини території України, надзвичайні ситуації природного чи техногенного характеру.

Згідно з частиною третьою ст. 4 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин», надання особі статусу зниклої безвісти за особливих обставин відповідно до цього Закону не позбавляє її родичів або інших осіб права звернення до суду із заявою про визнання такої особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою у порядку, передбаченому законодавством.

За правилами доказування, визначеними ст.ст. 12, 81 ЦПК України, кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Звертаючись із заявою про визнання ОСОБА_1 померлим, заявник зазначає, що рішення суду необхідне для отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої законодавством, яка виплачується членам сім'ї загиблого. Спору про право з будь-якими особами з приводу вказаного факту у заявника немає.

Оголошення особи померлою, засноване на презумпції її смерті, є юридичним фактом, що дає підставу для припущення про припинення цивільної правоздатності цієї особи.

Верховний Суд зазначає, що суд оголошує фізичну особу померлою у судовому порядку у разі встановлення обставин, зазначених у частині другій статті 46 ЦК України, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина, коли немає доказів про факт його смерті.

Отже, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина.

Тому оголошення фізичної особи померлою - це ствердження судовим рішенням припущення про смерть цієї особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті.

Підставою для оголошення особи померлою є не факти (докази), які напевне свідчать про її загибель, а обставини, що дають підставу припускати смерть такої особи.

Особливості цієї категорії справ є те, що висновок суду про оголошення громадянина померлим ґрунтується на юридичному припущенні смерті особи.

Як роз'яснено у п. 13 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31.03.1995 №5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», слід звернути увагу суду на необхідність відрізняти оголошення особи померлою від встановлення факту смерті особи. Оголошення фізичної особи померлою це ствердження судовим рішенням припущення про смерть даної особи, тобто констатація високого ступеня ймовірності смерті. Встановлення факту смерті можливо, якщо суд на підставі незаперечних доказів ствердить, тобто доведе обставини, які вірогідно свідчать про смерть особи у точно визначений час, обставини, за яких настала смерть і факт неможливості реєстрації органом державної РАЦС факту смерті. Громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим, у разі неможливості встановлення факту його смерті, який встановлюється судом за умови підтвердження доказами, що ця подія мала місце за певний час та за певних обставин.

Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме.

Згідно Постанови КЦС ВС від 26 лютого 2024 року у справі № 686/9938/23, громадянин може бути оголошений в судовому порядку померлим у разі встановлення обставин, на підставі яких суд робить вірогідне припущення про смерть громадянина. Оголошення судом громадянина померлим усуває невизначеність у правовідносинах за участю особи, яка тривалий час є відсутньою за місцем свого постійного проживання і місце перебування якої невідоме. Залишаючи без змін рішення судів попередніх інстанцій про задоволення заяви про оголошення військовослужбовця померлим, Верховний Суд виходив із того, що існують достатні підстави, підтверджені належними доказами, для оголошення особи загиблою під час виконання військового обов'язку по захисту держави України у російсько-українській війні від дня вірогідної смерті.

Крім того, Верховний Суд зазначив, що з урахуванням конкретних обставин справи, оголошення особи померлою можливе і після спливу шести місяців з дня настання відповідної події. У цій справі апеляційний суд відхилив доводи апеляційної скарги про порушення судом вимог частини другої статті 46 ЦК України, вказавши, що шестимісячний строк, передбачений цією нормою, слід обраховувати з моменту настання події, а не з моменту закінчення дії воєнного стану на території держави.

Так, згідно правового висновку викладеного у постанові 11 грудня 2024 року у справі № 755/11021/22 Великою Палатою Верховного Суду, шість місяців, які визначені в реченні другому частини другої статті 46 ЦК України, мають відраховуватися від дня закінчення активних бойових дій на місці (на території) ймовірної загибелі фізичної особи, що дозволятиме надати правову охорону людям, які постраждали від війни та у яких у зв'язку з вірогідною смертю зниклої фізичної особи виникають певні цивільні права та правомірні інтереси, і забезпечуватиме правову справедливість.

Також, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду наголосила на тому, що конкретні воєнні дії мають територіальну і часову характеристики. Джерелом офіційної інформації про ці характеристики є Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309.

Даний Наказ втратив чинність 20.03.2025, проте наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376 затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією.

Відповідно до цього Переліку, населений пунк Долинка Василівського району Запорізької області в районі якого під час виконання бойового завдання зник безвісти ОСОБА_1 , є тимчасово окупованою територією рф.

При цьому, надані заявником і досліджені у судовому засідання докази вказують на те, що від отриманого поранення ОСОБА_1 загинув на місці, проте евакуювати тіло не виявилося можливим через окупацію даної території російським військами.

З огляду на зазначене та за таких обставин, суд доходить висновку про можливість оголошення ОСОБА_2 померлим до спливу строків вказаних у ч. 2 ст. 46 ЦК України, оскільки таке, на думку суду, забезпечить правову справедливість та правомірні інтереси заявниці.

Так, оголошення померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , необхідно заявнику з метою державної реєстрації смерті сина та отримання належних виплат, передбачених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», а тому від встановлення факту загибелі військовослужбовця ОСОБА_2 залежить виникнення та реалізація особистих та майнових прав заявника як батька загиблого військовослужбовця.

Враховуючи наведене, суд приходить до переконання, що існують достатні підстави, підтверджені належними доказами, які не містять жодних суперечностей між собою і надають можливість зробити вірогідне припущення про смерть ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в населеному пункті Долинка, Василівського району, Запорізької області, Україна, для оголошення його померлим у зв'язку із захистом Батьківщини під час виконання обов'язків військової служби.

На підставі рішення суду, яке підтверджує факт смерті відсутньої особи шляхом оголошення її померлою органом державної реєстрації актів цивільного стану видається свідоцтво про смерть особи.

Після оголошення фізичної особи померлою відкривається спадщина (ст. 1220 ЦК України), утриманцям призначається пенсія або інші виплати, передбачені законом, шлюб припиняється (ст. 104 СК України), припиняється представництво за довіреністю, яку видала особа, оголошена померлою, та/або представництво за довіреністю, виданою особі, яка оголошена померлою (ст. 248 ЦК України).

Держава повинна захищати та сприяти реалізації законних прав, свобод та інтересів всіх своїх громадян.

Таким чином, у судовому засіданні доведено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пропав безвісти за особливих обставин, що загрожували йому смертю, під час виконання бойового завдання, дані про те, що він знаходиться у полоні відсутні, суд приходить до переконання, що наявні підстави для застосування до спірних правовідносин ч. 2 ст. 46 ЦК України та оголошення ОСОБА_2 померлим до спливу строків, визначених ч. 2 ст. 46 ЦК України, а тому заяву слід задовольнити.

Керуючись ст.ст. 46, 47 ЦК України, ст. 12, 81, 89, 247, 259, 293, 305, 306, 354, 355 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Заяву - задовольнити.

Оголосити померлим ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , військовослужбовця військової частини НОМЕР_1 , в зв'язку із виконанням службового обов'язку по захисту держави Україна.

Датою смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вважати ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце смерті: населений пункт Долинка, Василівського району, Запорізької області, Україна.

Копію рішення, після набрання ним законної сили, направити Славутському відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ).

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Хмельницького апеляційного суду.

Повне найменування (ім'я) учасників справи та їх місце проживання (місцезнаходження):

Заявник: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_8 , адреса: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_5 ).

Заінтересовані особи: Славутський відділ ДРАЦС у Шепетівському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) (ЄДОРПОУ: 33317247, адреса: вул. Ярослава Мудрого, 64, м. Славута Хмельницької області)

Міністерство оборони України (ЄДРПОУ: 00034022, адреса: просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ)

Повний текст рішення складено: 10.06.2025.

Головуюча суддя Мотонок Т.Я.

Присяжні Кмитюк В.М.

Вождєва О.О.