Вирок від 10.06.2025 по справі 194/1700/23

Кримінальне провадження № 194/1700/23

Номер провадження № 1-кп/194/12/25

ВИРОК
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року Тернівський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спеціального судового провадження в режимі відеоконференції в залі Тернівського міського суду Дніпропетровської області кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.12.2022 року за № 42022132600000110 за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Армавір Краснодарського краю РФ, громадянки України, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимої,

у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

за участю: прокурора ОСОБА_4 ,

захисника ОСОБА_5 ,

ВСТАНОВИВ:

24.02.2022 року РФ здійснено повномасштабне військове вторгнення на територію України, у зв'язку із чим розпочато ведення агресивної війни проти України та захоплення її території.

У зв?язку із веденням агресивної війни з боку РФ проти України Новоайдарська селищна територіальна громада Шастинського району Луганської області, включаючи смт Новоайдар Щастинського району Луганської області (далі - смт Новоайдар), з 25.02.2022року є тимчасово окупованою РФ територією України.

Приблизно з 03.03.2022 року, більш точний час встановити не видалося можливим, в смт Новоайдар по вул. Незалежності (колишня назва - вул. Пролетарська) буд. 2, почав функціонувати, створений на тимчасово окупованій території представниками окупаційних структур луганської народної республіки (лнр) та РФ, незаконний орган влади - так звана «адміністрація Новоайдарського району луганської народної республіки» (/мовою оригіналу/ «администрация Новоайдарского района луганской народной республики»), утворення якої передбачено так званим /мовою оригіналу/ «указом главы луганской народной республики «Об образовании администраций городов и районов луганской народной республики» № УГ-125/22 від 03.03.2022 року.

Приблизно на початку грудня 2022 року, більш точний час встановити не видалося можливим, ОСОБА_3 , будучи громадянкою України, усвідомлюючи здійснення відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, керуючись особистими інтересами, перебуваючи в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, маючи умисел на зайняття посади в незаконному органі окупаційної влади та реалізуючи його, вступила у злочинну змову з окупаційними владою та військами РФ і представниками лнр та, в порушення вимог Конституції та Законів України, добровільно зайняла посаду «голови» в так званій «адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіки» (мовою оригіналу/ «администрация Новоайдарского района луганской народной республики»), на якій виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Судовий розгляд у межах даного кримінального провадження здійснювався за відсутності обвинуваченої ОСОБА_3 (in absentia)

ЄСПЛ визнає, що хоча право обвинуваченого бути судимим у його присутності в Конвенції прямо не згадується, воно має «першорядне значення». Під час слухання людина володіє таким процесуальним правом як право фізично постати перед судовим посадовцем («Мулен проти Франції» (3710/406), (2010) §118; «Оджалан проти Туреччини» (46221/99), Велика палата (2005) §103; «Медведєв проти Франції» (3394/03), Велика палата (2010) §118). Право обвинувачених на особисту присутність вимагає, щоб влада досить завчасно інформувала їх самих (а також їх захисників) про дату і місце слухань, викликала їх до суду.

Водночас, обвинувачений може добровільно відмовитися від здійснення свого права бути присутнім на судових слуханнях, […]; супроводжуватися дотриманням гарантій, відповідних важливості такого рішення; і не повинна вступати в протиріччя з громадським інтересом («Колоцца проти Італії» (9024/80), (1985) §28; «Пуатрімоль проти Франції» (14032/88), (1993) §31; «Ермі проти Італії»(18114/02), Велика палата (2006) §73).

До початку судового процесу за відсутності обвинуваченого суд зобов'язаний переконатися, що обвинувачений був […] повідомлений про судовий розгляд, […]. Контрольні механізми в галузі прав людини, які вважають судовий розгляд in absentia допустимим у виняткових обставинах, передбачають, що в цьому випадку суди зобов'язані ще суворіше дотримуватися права обвинуваченого на захист. До таких прав також відноситься право на допомогу адвоката, навіть якщо обвинувачений відмовився особисто бути присутнім на суді […] («Пелладоах проти Нідерландів» (16737/90), (1994) §41; «Пуатрімоль проти Франції» (14032 / 88), (1993) §34).

Інститут спеціального кримінального провадження повністю узгоджується з нормами міжнародного права та практикою Європейського суду з прав людини.

Зокрема, питанню виконання вироків, винесених у відсутність обвинуваченого присвячений окремий розділ Європейської конвенції про міжнародну дійсність кримінальних вироків, ратифіковану Україною 26 вересня 2002 року, відповідно до положень якої, якщо Конвенція не передбачає іншого, виконання вироків, постановлених у відсутність обвинуваченого, та постанов у кримінальних справах здійснюється за тими самими правилами, що й інших вироків.

Резолюцією Комітету Міністрів Ради Європи № (75)11 від 19.01.1973 встановлено, що процедура заочного розгляду (trial in absentia) не порушує права обвинуваченого як на справедливий розгляд, так і на присутність i при розгляді його справи. У ній сформульовані умови та мінімальний перелік правил заочного розгляду, якими повинні користуватися держави-члени Ради Європи при розгляді справи за відсутності підсудного.

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 23.10.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022132600000110 від 06.12.2022 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвалою Тернівського міського суду Дніпропетровської області від 13.05.2024 року розгляд кримінального провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань 06.12.2022 року за № 42022132600000110 за обвинуваченням ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, постановлено здійснювати за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження (in absentia).

Відповідно до ч. 2 ст. 7 КПК України зміст та форма кримінального провадження за відсутності підозрюваного або обвинуваченого (in absentia) повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, зазначеним у частині першій цієї статті, з урахуванням особливостей, встановлених законом.

Зважаючи на специфіку спеціального судового провадження (ч. 3 ст. 323 КПК України), суд, зберігаючи неупередженість та безсторонність, надає особливого значення охороні прав та законних інтересів обвинуваченого як учасника кримінального провадження, яке відбувається за його відсутності, забезпеченню повного та неупередженого судового розгляду з тим, щоб до обвинуваченого була застосована належна правова процедура в контексті приписів ст. 2 КПК України з дотриманням всіх загальних засад кримінального провадження з урахуванням особливостей, встановлених виключно законом. Ці особливості вимагають від суду прискіпливої оцінки кожного поданого доказу обвинувачення, відтак поріг вимогливості до доказування у даному випадку має бути підвищений.

Враховуючи, що у кримінальному провадженні здійснювалося спеціальне досудове розслідування та спеціальне судове провадження (in absentia), судом досліджено, чи були здійснені стороною обвинувачення всі можливі передбачені законом заходи щодо дотримання прав ОСОБА_3 , як підозрюваної та обвинуваченої, на захист та доступ до правосуддя, з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження, в результаті чого судом встановлено таке.

Суд вважає, що стороною обвинувачення вжито усіх передбачених законом заходів щодо дотримання прав підозрюваної та обвинуваченої на захист з урахуванням встановлених законом особливостей спеціального досудового розслідування.

Під час здійснення судового провадження судом також здійснені усі передбачені законом заходи щодо дотримання прав обвинуваченої на захист та доступ до правосуддя з урахуванням встановлених законом особливостей такого провадження.

Так, з метою дотримання прав обвинуваченої на захист та доступу до правосуддя, обвинувачена ОСОБА_3 про дату, час та місце судових засідань повідомлялась належним чином відповідно до вимог ч. 3 ст. 323 КПК України, зокрема, шляхом публікації змісту повісток про виклик та рішень суду в газеті «Урядовий кур'єр», яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, на офіційному веб-сайті суду та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Особа вважається належним чином ознайомленою зі змістом судових повісток, а отже, обізнаною про здійснюване судом щодо неї кримінальне провадження в порядку ч. 3 ст. 323 КПК (in absentia), якщо місцевий суд повідомляв їй про судові засідання шляхом розміщення оголошення на вебпорталі «Судова влада України» та в газеті «Урядовий кур'єр».

До такого висновку дійшов ВС у своїх постановах від 01.04.2021 у справі № 759/2992/17 (провадження № 51-3360км20); від 10.03.2020 у справі № 242/3982/16-к (провадження № 51-7218км18); від 27.10.2021 у справі № 759/7443/17 (провадження № 51-1578км20); від 25.01.2021 у справі № 461/4987/16-к (провадження № 51-1955км20).

Процедури «in absentia» неминуче припускають деякий відступ від загальних правил кримінального процесу. Особливе значення при цьому надається питанню про забезпечення прав відсутнього в залі судового засідання підсудного. У прецедентній практиці ЄСПЛ були вироблені критерії, яким має відповідати таке провадження. При цьому Суд у своїх рішеннях неодноразово наголошував на необхідності забезпечення процесуальних прав і гарантій осіб, що беруть участь у кримінальному процесі. До таких прав, що підлягають безумовному дотриманню, насамперед, відносяться: право бути присутнім під час розгляду справи, право на захисника, право бути вислуханим, право оскаржити заочний вирок.

Таким чином, обвинувачена ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, у судові засідання не з'явилась, незважаючи на судові повістки (оголошення), опубліковані в газеті «Урядовий кур'єр» та оголошення, розміщені на офіційному веб-сайті суду та офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Отже, для забезпечення доступу до правосуддя судом вживалися заходи для виклику обвинуваченої ОСОБА_3 в судові засідання - повістки про виклик обвинуваченої ОСОБА_3 у судові засідання, а також інформація про процесуальні документи надсилались та публікувались відповідно до вимог ст. 323 КПК України.

А тому, зважаючи на специфіку судового провадження (in absentia), судом були вжиті прямо передбачені кримінальним процесуальним законом заходи щодо інформування обвинуваченої особи про здійснення кримінального провадження шляхом публікації відповідної інформації в ЗМІ та мережі Інтернет, однак забезпечити явку обвинуваченої до суду вжитими заходами не вдалося. При цьому, з моменту опублікування повістки про виклик у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження обвинувачена ОСОБА_3 вважається належним чином ознайомленою з її змістом.

Вказана позиція висловлена в Постанові колегії суддів Другої судової палати ККС ВС від 25.04.2024 у справі № 296/8416/21 (провадження № 51-7860км23).

У зв'язку з чим обвинувачена не була допитана судом, тому показань суду не надавала та будь-яких клопотань від останньої на адресу суду також не надходило.

Таким чином, суд вважає, що наявні у справі документи свідчать про відмову ОСОБА_3 , яка в свою чергу повинна була знати про розпочате кримінальне провадження, від здійснення свого права предстати перед українським судом та захищати себе безпосередньо в такому суді, а так само свідчить про її наміри від ухилення від кримінальної відповідальності.

В той же час, ухилення обвинуваченої ОСОБА_3 від правосуддя, суд оцінює як реалізацію останньої її невід'ємного права на свободу від самозвинувачення чи самовикриття (п/п. «g» п. 3 ст. 14 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права, ст. 63 Конституції України), як одну з ключових гарантій презумпції невинуватості.

При цьому, дане кримінальне провадження здійснювалось за обов'язковою участю захисника, який був забезпечений державою.

Враховуючи відсутність обвинуваченої та особливості розгляду кримінального провадження за відсутності обвинуваченої в порядку спеціального судового провадження, захисником за призначенням було здійснено захист обвинуваченої ОСОБА_3 .

Так, захисник в судовому засіданні зазначив, що не мав можливості зв'язатися зі своєю підзахисною та з'ясувати в неї правову позицію щодо пред'явленого обвинувачення.

Водночас, захисник належним чином брав участь у реалізації права на захист обвинуваченої під час судового розгляду та висловив свою позицію з приводу недоведеності добровільності зайняття посади обвинуваченою. А також того, що обвинувачена була повідомлена, що відносно неє здійснює розгляд кримінального провадження. Окрім того, не доведено чи здійснювався тиск на обвинувачену при зайнятті посади.

Судом визнано загальновідомим і таким, що не потребує доказуванню в межах даного провадження, що тимчасова окупація з боку РФ частини території України, яка розпочалася із збройного конфлікту, викликаного російською військовою агресією, починаючи з 20 лютого 2014 року та повномасштабного вторгнення РФ на територію України 24 лютого 2022 року, а також анексія з боку РФ частини території України є загально відомими фактами, які за хронологією подій: а) констатовані нормативними, хоча і засудженими з точки зору міжнародного права, актами РФ, а також «нормативними актами» самопроголошених суб'єктів на території України, законність яких не визнається державою Україна, проте прийнятих судом у даному випадку до уваги, оскільки вирішується питання про відповідальність за вчинення кримінального правопорушення, внаслідок якого були прийняті такі акти; б) встановлені національними нормативно-правовими актами, які є обов'язковими для застосування на території України; в) засуджені міжнародними актами колективного реагування, - а відтак ці факти не потребують окремого судового доказування.

Також судом приймається до уваги те, що загальновідомими обставинами є те, що 24.02.2022 року збройні сили РФ вторглись на визнану міжнародним співтовариством територію Україну через державні кордони України в Донецькій, Запорізькій, Житомирській, Київській, Луганській, Сумській, Харківській, Херсонській та Чернігівській областях, та здійснили збройний напад на державні органи влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти військової та цивільної інфраструктури, які мають важливе народногосподарське та оборонне значення, після чого здійснили військову окупацію частини території України.

24.02.2022 року Указом Президента України №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», у зв'язку з військовою агресією РФ проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» постановлено введення в Україні воєнного стану із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, в подальшому дія якого неодноразово продовжувалась, і який продовжує існувати станом на час ухвалення цього вироку.

Відповідно до положень частини 1 статті 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15.04.2014 року (в редакції від 07.05.2022 року, далі за текстом - Закон № 1207-VII), тимчасово окупована РФ територія України (далі - тимчасово окупована територія) є невід'ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Тимчасово окупованою територією, відповідно до пункту 7 частини 1статті 1-1 Закону №1207-VII, є частини території України, в межах яких збройні формування та окупаційна адміністрація РФ встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування РФ встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації РФ.

Тимчасова окупація РФ територій України, визначених частиною першою статті 3 цього Закону, незалежно від її тривалості, є незаконною і не створює для РФ жодних територіальних прав.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75 «Про затвердження Переліку територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 10.12.2022 року», Щастинський район: 1) Нижньотеплівська сільська територіальна громада; 2) Новоайдарська селищна територіальна громада; 3) Станично-Луганська селищна територіальна громада; 4) Широківська селищна територіальна громада; 5) Щастинська міська територіальна громада, внесено до вказаного переліку територіальних громад, розташованих в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) та перебувала у ньому протягом всього періоду чинності вказаного наказу, який втратив чинність на підставі Наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022.

Відповідно до вказаного наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій № 309 від 22.12.2022 року, який є чинним станом на час ухвалення цього вироку, Щастинський район: Новоайдарська селищна територіальна громада (UA44160030000020916); Щастинська міська територіальна громада (UA44160090000075695), також віднесені до тимчасово окупованих територій України.

Відповідно до частини 7 статті 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», враховуючи неможливість судами здійснювати правосуддя під час воєнного стану, розпорядженням Верховного Суду від 06.03.2022 року № 1/0/9-22 змінено територіальну підсудність судових справ Новоайдарського районного суду Луганської області. Такі справи визначені за територіальною підсудністю Тернівського міського суду Дніпропетровської області.

Дослідивши наявні у провадженні докази, допитавши свідків, суд дійшов висновку, що вина ОСОБА_3 , у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України за обставин встановлених судом, доведена повністю і підтверджується сукупністю належних та допустимих доказів, які відповідають вимогам передбаченим ст.ст. 85-87 КПК України, та які узгоджуються між собою, перевірених та оцінених у їх сукупності судом безпосередньо в судовому засіданні.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_6 суду показав, що знає ОСОБА_3 особисто. Зазначає, що після повномасштабного вторгнення на територію України було окуповано Щастинський район Луганської області. Після цього, зі слів мешканців та з мережі інтернет, йому відомо, що ОСОБА_3 була призначена на посаду /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики». Так, на публікаціях в інтернеті, він бачив ОСОБА_3 , яка приймала участь на парадах та демонстраціях. Вважає, що ОСОБА_3 зайняла посаду добровільно, та факти примусу зайняття посади йому не відомі.

Допитаний в судовому засіданні свідок ОСОБА_7 суду показав, що знає ОСОБА_3 особисто. ОСОБА_3 погодилась співпрацювати з окупаційною владою, та в подальшому була призначена на посаду /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики», на якій вона виконує адміністративно-господарські та організаційно-розпорядчі функції. Зазначає, що він бачив в телеграм-каналі наказ про призначення Філіппової на вказану посаду. Окрім того, зазначає, що ОСОБА_3 мала можливість виїхати з тимчасово окупованої території України, та вважає, що вона була призначена на посаду добровільно, будь-якого тиску на неї не було. Зі слів мешканців, йому відомо, що брат ОСОБА_3 є співробітником ФСБ.

Згідно витягу з ЄРДР вбачається, що до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ч. 5 ст. 111-1 КК України за №42022132600000110 від 06.12.2022 року. (т. 2 а.с. 1)

Згідно листа заступника начальника Щастинського МРВ 3 управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях, вбачається, що отримано інформацію щодо протиправної діяльності громадянки України ОСОБА_3 , яка в умовах воєнного стану була призначена на посаду т.зв. «голови адміністрації Новоайдарського району лнр» відповідно до т.зв. «указу голови луганської народної республіки» №УГ-1243/22 від 02.12.2022 року, де виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції. (т. 2 а.с. 2-3)

Постановою в.о. керівника Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 06.12.2022 року визначено підслідність у кримінальному провадженні №42022132600000110 від 06.12.2022 року за слідчим відділом 3 Управління ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях. (т. 2 а.с. 11-12)

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 02.02.2023 року, та додатку до нього, за участю свідка ОСОБА_6 , свідок на фото №2 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 47-49)

Згідно протоколу огляду від 02.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_6 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про призначення ОСОБА_3 /мовою оригіналу/ «на должность Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики» згідно указу голови лнр від 06.12.2022 року №УГ-1243/22, та додано фотозображення осіб, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 50-53)

Згідно протоколу огляду від 02.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_6 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про передання книжок російських письменників бібліотекам Новоайдарського району за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 » та додано фотозображення осіб, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 54-57)

Згідно протоколу огляду від 02.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_6 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про передання 27.01.2023 року солодощів малозабезпеченим сім'ям Новоайдарського району /мовою оригіналу/ «членом Общественной палаты Луганской Народной Республики» та вдячність за гуманітарну допомогу /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », а також додано фотозображення осіб, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 58-59)

Згідно протоколу огляду від 02.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_6 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про відкриття МФЦ в смт Новоайдар, для можливості отримання документів жителями району, за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », де додано відеозапис, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 60-61)

Згідно протоколу огляду від 02.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_6 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про проведення 31.01.2023 року мітингу присвяченому 80-річниці звільнення Новоайдарського району від німецько-фашистських загарбників, який відбувався за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », де додано відеозаписи, на яких серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 62-64)

Згідно протоколу огляду від 02.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_6 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про те, що 23.01.2023 року під час робочої поїздки депутата /мовою оригіналу/ «Народного Совета Луганской Народной Республики», разом з волонтерами з Москви, відвідано Новоайдарський район, де /мовою оригіналу/ «Глава Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_9 » висловлювала вдячність за привезену гуманітарну допомогу, та додано відеозапис, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 65-67)

Згідно протоколу пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 03.02.2023 року, та додатку до нього, за участю свідка ОСОБА_7 , свідок на фото №2 впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 72-74)

Згідно протоколу огляду від 03.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про призначення ОСОБА_3 /мовою оригіналу/ «на должность Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики» згідно указу голови лнр від 06.12.2022 року №УГ-1243/22, та додано фотозображення осіб, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 75-78)

Згідно протоколу огляду від 03.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про проведення 31.01.2023 року мітингу присвяченому 80-річниці звільнення Новоайдарського району від німецько-фашистських загарбників, який відбувався за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », де додано відеозаписи, на яких серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 79-81)

Згідно протоколу огляду від 03.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про відкриття МФЦ в смт Новоайдар, для можливості отримання документів жителями району, за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », де додано відеозапис, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 82-83)

Згідно протоколу огляду від 03.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про передання книжок російських письменників бібліотекам Новоайдарського району за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 » та додано фотозображення осіб, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 84-87)

Згідно протоколу огляду від 03.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про те, що 23.01.2023 року під час робочої поїздки депутата /мовою оригіналу/ «Народного Совета Луганской Народной Республики», разом з волонтерами з Москви, відвідано Новоайдарський район, де /мовою оригіналу/ «Глава Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_9 » висловлювала вдячність за привезену гуманітарну допомогу, та додано відеозапис, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 88-90)

Згідно протоколу огляду від 03.02.2023 року, проведеного за участю свідка ОСОБА_7 , оглянуто публікацію в телеграм-каналі /мовою оригіналу/ «Администрация Новоайдарского района», де мається інформація про передання 27.01.2023 року солодощів малозабезпеченим сім'ям Новоайдарського району /мовою оригіналу/ «членом Общественной палаты Луганской Народной Республики» та вдячність за гуманітарну допомогу /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », а також додано фотозображення осіб, на якому серед інших свідок впізнає ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 91-92)

Згідно протоколу огляду від 06.01.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію на сайті /мовою оригіналу/ «Официальный сайт администрации Новоайдарского района Луганской народной республики», де мається інформація про те, що головою /мовою оригіналу/ «Администрации Новоайдарского района», що розташована за адресою: /мовою оригіналу/ «ЛНР, пгт. Новоайдар ул. Пролетарская, 2» є ОСОБА_3 (т. 2 а.с. 96-107)

Згідно протоколу огляду від 22.01.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію на сайті /мовою оригіналу/ «Официальный сайт администрации Новоайдарского района Луганской народной республики», де мається інформація про те, що 18.01.2023 року /мовою оригіналу/ «Главой Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 » проведено робочу нараду з керівниками освітніх закладів, де серед іншого вирішувалось питання відносно організації роботи навчальних закладів у відповідності до законодавства рф, а також до публікації долучено фотозображення.

Також, оглянуто публікацію, де мається інформація про те, що 22.02.2022 року /мовою оригіналу/ «Глава Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_9 » відвідала с. Пурдівку в рамках робочої поїздки, а також до публікації долучено фотозображення.

Також, було оглянуто публікацію, розміщену 19.12.2022 року, де мається інформація про те, що /мовою оригіналу/ «Администрации Новоайдарского района» в особі ОСОБА_3 , передала ялинку з найкращими побажаннями для бійців рос гвардії, а також до публікації долучено фотозображення.

Також, було оглянуто публікацію, розміщену 13.12.2022 року, де мається інформація про привітання /мовою оригіналу/ «Главой Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики з Днем Конституції Російської Федерації», до якої додано фотозображення жінки. (т. 2 а.с. 108-125)

Згідно протоколу огляду від 21.06.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто сайт /мовою оригіналу/ «Луганский Информационный Центр», де 06.12.2022 року розміщено публікацію про те, що екс-радник голови лнр ОСОБА_11 з 06.12.2022 року очолила адміністрацію Новоайдарського району, відповідно до указу т.в.о. голови лнр, до якої додано фотозображення. (т. 2 а.с. 126-136)

Згідно протоколу огляду від 21.06.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто сайт /мовою оригіналу/ «Луганский Информационный Центр», де мається публікація від 10.12.2014 року про те, що /мовою оригіналу/ «Глава ЛНР Игорь Плотницкий подписал указ об учреждении Государственного Информационного Агенства «Луганский Информационный Центр», яке у відповідності до тексту має статус офіційного електронного друкованого органу глави луганської народної республіки.

Окрім того, на сайті 03.03.2022 року розміщено публікацію - «Указ голови лнр про створення адміністрацій міст та районів луганської народної республіки», в якому зазначено про створення Адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіки.

Також, на сайті, 16.03.2022 року розміщено публікацію - «Указ голови лнр про структуру виконавчих органів державної влади луганської народної республіки», в якому зазначено, що до структури виконавчих органів влади луганської народної республіки, як інші виконавчі органи державної влади луганської народної республіки, віднесено адміністрацію Новоайдарського району луганської народної республіки.

Окрім того, 16.03.2022 року розміщено публікацію - «указ голови лнр про керівництво діяльністю виконавчих органів державної влади луганської народної республіки» (зі змінами), в якому зазначено, що діяльність Адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіки віднесена до керівництва голови луганської народної республіки. (т. 2 а.с. 137-173)

Згідно протоколу огляду від 21.06.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто телеграм-канал /мовою оригіналу/ «Администрации Новоайдарского района», де мається публікація з привітанням мешканців Новоайдарського району головою адміністрації ОСОБА_3 з днем росії. З тексту публікації, вбачається, що ОСОБА_3 відносить Новоайдарський район до росії. Також до публікації додано фотозображення.

Окрім того, мається публікація про те, що 09.06.2023 року до дня росії відкрито краєзнавчу виставку /мовою оригіналу/ «Кто мы? Откуда родом» приурочену до дня росії, за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », а також до публікації додано фотозображення. (т. 2 а.с. 174-190)

Згідно протоколу огляду від 06.08.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто телеграм-канал /мовою оригіналу/ «Администрации Новоайдарского района», де мається публікація, про те, що 27.07.2023 року Новоайдарський район долучився до акції, яка присвячена /мовою оригіналу/ «Дню памяти детей - жертв войны на Донбассе», за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », а також до публікації додано фотозображення та відеозапис. (т. 2 а.с. 191-204)

Згідно протоколу тимчасового доступу до речей і документів від 16.05.2023 року та додатку до нього, вбачається, що на підставі ухвали слідчого судді від 17.03.2023 року, в приміщенні АТ КБ «ПриватБанк» отримано інформацію на оптичному диску з написом «ВХ 3066614-ВБ». (т. 2 а.с. 213-214)

Згідно протоколу огляду предмета від 17.05.2023 року та додатку до нього, а саме інформації на оптичному диску з написом «ВХ 3066614-ВБ», яку отримано на підставі ухвали слідчого судді від 17.03.2023 року, вбачається, що отримано відомості щодо ОСОБА_3 . Зокрема - копію паспорту громадянина України на ім'я ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , серії НОМЕР_1 виданого Краснолуцьким МВ УМВС України в Луганській області 05.12.1977 р.н. Також отримано копію РНОКПП НОМЕР_2 на ім'я ОСОБА_3 , анкету-заяву о приєднанні до умов та правил надання банківських послуг в ПриватБанку на ім'я ОСОБА_3 , та фотозображення жінки. (т. 2 а.с. 215-222)

Згідно висновку експерта №371 від 15.09.2023 року, проведеної портретної експертизи, вбачається, що:

1. Зображення особи жіночої статі з темним коротким волоссям, одягнену в сукню чорного кольору та на обличчі якої маються окуляри, на зображенні (фотознімку), що міститься в електронному файлі під назвою «1671447189167_u9a2tsehc9e» формату «JPG», який находиться на оптичному носії інформації - диску CD-R (ALERUS CD-R 700 mb 52xspeed) на якому зроблено надпис «Додаток № 1 до протоколу огляду від 22.01.2023 КП №42022132600000110», який поміщено до паперового конверту на якому зроблено надпис «Додаток № 1 до протоколу огляду від 22.01.2023 у КП №42022132600000110» та містить підпис прокурора і спеціаліста, придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

2. На фотознімку формату «JPG», що міститься в електронному файлі під назвою «1671447189167_u9a2tsehc9e» формату «JPG» та на зображені (фотознімку) громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі, наданому банківською установою, що є додатком до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ «ПРИВАТБАНК» від 16.05.2023 здійсненого в рамках кримінального провадження №42022132600000110 від 06.12.2022 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, який знаходиться на оптичному носієві - диску CD-R MYMEDIA 700 mb 52 x 80 min та надається на дослідження в якості порівняльного матеріалу, а саме: на фотознімку, що міститься в електронному файлі з назвою 0000000241631291.jpg типу JPG (шлях до файлу: диск CD-R > файл з назвою 0000002982955349.1.0 (Архив ZIP-WinRAR(.zip)) > файл (папка) з назвою 47863161_(INN 2437118824)), зображена одна й та сама особа.

3. Зображення особи жіночої статі з темним коротким волоссям, одягнену в темний одяг з білими смужками та на обличчі якої маються окуляри, на зображенні (фотознімку), що міститься в електронному файлі під назвою «1670922001156_ob48bqn2mun» формату «JPG», який находиться на оптичному носії інформації - диску CD-R (ALERUS CD-R 700 mb 52xspeed) на якому зроблено надпис «Додаток №1 до протоколу огляду від 22.01.2023 КП № 42022132600000110», який поміщено до паперового конверту на якому зроблено надпис «Додаток №1 до протоколу огляду від 22.01.2023 у КП №42022132600000110» та містить підпис прокурора і спеціаліста, придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

4. На фотознімку формату «JPG», що містяться в електронному файлі під назвою «1670922001156_0b48bqn2mun» формату «JPG» та на зображені (фотознімку) громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі, наданому банківською установою, що с додатком до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ «ПРИВАТБАНК» від 16.05.2023, здійсненого в рамках кримінального провадження №42022132600000110 від 06.12.2022 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, який знаходиться на оптичному носієві - диску CD-R MYMEDIA 700 mb 52 x 80 min та надається на дослідження в якості порівняльного матеріалу, а саме: на фотознімку, що міститься в електронному файлі з назвою 000000024163|291.jpg типу JPG (шлях до файлу: диск CD-R > файл з назвою 0000002982955349.1.0 (Архив ZIP-WinRAR(.zip)) > файл (папка) з назвою 47863161_(INN_2437118824)), зображена одна й та сама особа.

5. ???Зображення особи жіночої статі з темним коротким волоссям, на обличчі якої маються окуляри, одягнену в одяг темного кольору, на зображеннях (фотознімках), що містяться в електронних файлах під назвами «w1000h616 (3)», «w1000h616» формату «JPG», які знаходяться на оптичному носії інформації - диску CD-R (ALERUS CD-R 700 mb 52xspeed) на якому зроблено надпис «Додаток 1 до протоколу огляду від 21.06.2023 у КП №42022132600000110», який поміщено до паперового конверту на якому зроблено надпис «Додаток №1 до протоколу огляду від 21.06.2023 у кримінальному провадженні №42022132600000110 щодо призначення на посаду» та містить підпис прокурора і спеціаліста, придатні для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

6. На фотознімках формату «JPG», що містяться в електронних файлах під назвами «w1000h616 (3)», «w1000h616» формату «JPG» та на зображені (фотознімку) громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі, наданому банківською установою, що є додатком до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ «ПРИВАТБАНК» від 16.05.2023, здійсненого в рамках кримінального провадження №42022132600000110 від 06.12.2022 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, який знаходиться на оптичному носієві - диску CD-R MYMEDIA 700 mb 52 x 80 min та надається на дослідження в якості порівняльного матеріалу, а саме: на фотознімку, що міститься в електронному файлі з назвою 0000000241631291.jpg типу JPG (шлях до файлу: диск CD-R > файл з назвою 0000002982955349.1.0 (Архив ZIP-WinRAR(.zip)) > файл (папка) з назвою 47863161_(INN_2437118824)), зображена одна й та сама особа.

7. Зображення особи жіночої статі, яка зображена на передньому плані серед інших осіб, з темним коротким волоссям, одягнену в блузку чорного кольору, спідницю синього кольору та на обличчі якої маються окуляри, на зображенні (фотознімку), що міститься в електронному файлі під назвою «93005c55-994a-46f0-909f-51881841fb69» формату «JPG», який знаходяться на

оптичному носії інформації - диску CD-R (ALERUS CD-R 700 mb 52xspeed) на якому зроблено надпис «Додаток 1 до протоколу огляду від 23.06.2023 у КП 110», який поміщено до паперового конверту на якому зроблено надпис «Додаток 1 до протоколу огляду від 23.06.2023 по КП №42022132600000110» та містить підпис прокурора, придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

8. На фотознімку формату «JPG», що міститься в електронному файлі під назвою «93005c55-994a-46f0-909f-51881841fb69» та на зображені (фотознімку) громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі, наданому банківською установою, що с додатком до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ «ПРИВАТБАНК» від 16.05.2023, здійсненого в рамках кримінального провадження №42022132600000110 від 06.12.2022 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, який знаходиться на оптичному носієві - диску CD-R MYMEDIA 700 mb 52 x 80 min та надається на дослідження в якості порівняльного матеріалу, а саме: на фотознімку, що міститься в електронному файлі з назвою 0000000241631291.jpg типу JPG (шлях до файлу: диск CD-R > файл з назвою 0000002982955349.1.0 (Архив ZIP-WinRAR(.zip)) > файл (папка) з назвою 47863161_(INN_2437118824)), зображена одна й та сама особа.

9. Зображення особи жіночої статі, яка розміщена на передньому плані з темним коротким волоссям, яка одягнена в блузку білого кольору, спідницю синього кольору та на обличчі якої маються окуляри, на відеозаписі формату «mр.4», що міститься в електронному файлі під назвою «video_2023-07-27_15-40-32», який знаходиться на оптичному носії інформації - диску CD-R (ALERUS CD-R 700 mb 52xspeed), на якому зроблено надпис «Додаток 1 до протоколу огляду від 06.08.2023 по КП 42022132600000110», який поміщено до паперового конверту з надписом «Додаток 1 до протоколу огляду від 06.08.2023 по КП № 42022132600000110» при показниках індикатора відліку часу програми відеовідтворення (відеоплеєра) з 00 хв. 00 сек. по 01 хв. 21 сек., придатне для портретного ідентифікаційного дослідження за ознаками зовнішності.

10. У відеозаписі формату «mр.4», що міститься в електронному файлі під назвою «video_2023-07-27_15-40-32» при показниках індикатора відліку часу програми відеовідтворення (відеоплесра) з 00 хв. 00 сек. по 01 хв. 21 сек. (зображення жінки в окулярах, одягненої у блузку білого кольору, юбку блакитного кольору, взуття білого кольору, яка стоїть по центру у відеозаписі та виступає з промовою) та на зображені (фотознімку) громадянки України ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що міститься в електронному файлі, наданому банківською установою, що є додатком до протоколу тимчасового доступу до речей і документів АТ КБ «ПРИВАТБАНК» від 16.05.2023, здійсненого в рамках кримінального провадження №42022132600000110 від 06.12.2022 за ч. 5 ст. 111-1 КК України, який знаходиться на оптичному носієві - диску CD-R MYMEDIA 700 mb 52 x 80 min та надається на дослідження в якості порівняльного матеріалу, а саме: на фотознімку, що міститься в електронному файлі з назвою 0000000241631291.jpg типу JPG (шлях до файлу: диск CD-R > файл з назвою 0000002982955349.1.0 (Архив ZIP-WinRAR(.zip)) › файл (папка) з назвою 47863161_(INN_2437118824)), зображена одна й та сама особа. (т. 2 а.с. 232-260)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 09.08.2023 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оголошено у розшук. (т. 3 а.с. 28-31)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 09.08.2023 року, досудове розслідування кримінального провадження зупинено. (т. 3 а.с. 32-35)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 22.08.2023 року, досудове розслідування кримінального провадження відновлено. (т. 3 а.с. 39)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 24.08.2023 року, досудове розслідування кримінального провадження зупинено. (т. 3 а.с. 62-63)

Постановою прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області від 10.10.2023 року, досудове розслідування кримінального провадження відновлено. (т. 3 а.с. 64-65)

Ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 23.10.2023 року надано дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №42022132600000110 від 06.12.2022 року відносно ОСОБА_3 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України. (т. 3 а.с. 78)

Згідно протоколу огляду від 30.10.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто телеграм-канал /мовою оригіналу/ «Администрации Новоайдарского района», де мається публікація, розміщена 31.08.2023 року, про проведення конференції педагогів та керівників освітніх закладів району з представниками окупаційної влади і керівництвом окупаційної адміністрації Новоайдарського району, за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 », до якої додано фотозображення з жінкою, зовні схожою на ОСОБА_3 (т. 3 а.с. 102-119)

Згідно протоколу огляду від 30.10.2023 року та додатку до нього, проведеного за участю спеціаліста ОСОБА_10 , оглянуто публікацію на сайті /мовою оригіналу/ «Официальный сайт администрации Новоайдарского района Луганской народной республики», де мається публікація датована 30.06.2023 року про проведення відео конференції голови окупаційної адміністрації та директорів і завучів шкіл району з міністерства освіти та закладів освіти рф, у тому числі з представниками Тамбовської області, з приводу підвищення кваліфікації, співробітництва, методичної допомоги, за участі /мовою оригіналу/ «Главы Администрации Новоайдарского района Луганской Народной Республики ОСОБА_8 ». При цьому до публікації додано фотозображення осіб, на яких з-поміж інших є жінка схожа на ОСОБА_3 (т. 3 а.с. 120-139)

Відповідно до ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод, законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

Статтею 94 КПК України передбачено, що суд за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин кримінального провадження, керуючись законом, оцінюють кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення. Жоден доказ не має наперед встановленої сили.

Згідно з ч. 3 ст. 62 Конституції України обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Колабораційна діяльність (ст. 111-1 КК України) - це злочин проти основ національної безпеки України. Суб'єктивна сторона кримінальних правопорушень характеризується прямим або непрямим умислом.

Державою-агресором за загальним визначенням є країна, яка першою застосовує збройну силу проти іншої країни, тобто тим самим вчиняє агресію. Державою-агресором може бути визнана не лише одна країна, а група країн, в т.ч. пов'язаних між собою угодами про військову допомогу.

При кваліфікації злочинів за ст.111-1 КК державою-агресором наразі вважається російська федерація. При цьому враховуються, зокрема, постанова Верховної Ради України від 27.01.2015 № 129-VIII, Указ Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022, затверджений Законом України № 2102-IX від 24.02.2022.

За частиною 5 ст. 111-1 КК, серед іншого, передбачена відповідальність за добровільне зайняття громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих або адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора. Окупаційна адміністрація Російської Федерації це сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг (п. 6 ст. 1-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод та правовий режим на тимчасово окупованій території України").

У складі цього правопорушення важливим для кваліфікації є місце його вчинення - тимчасово окупована територія України.

У кримінальному праві добровільним вважається діяння, яке вчинено при можливості вибрати декілька варіантів поведінки, з урахуванням сукупності обставин, які можуть виключати кримінальну протиправність за приписами статей 39, 40 КК, однак яких суди у цьому кримінальному провадженні не встановили.

Організаційно-розпорядчі обов'язки - це обов'язки зі здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форми власності.

Адміністративно-господарські обов'язки - це обов'язки з управління чи розпорядження державним, колективним або приватним майном.

Вказана позиція викладена в постанові ВС ККС від 31.01.2024 року (справа №638/5446/22, провадження №51-4092км23).

Також, положеннями п. 6 ч. 1 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» визначено, що окупаційна адміністрація рф - це сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольними рф самопроголошеними органами, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріуси та суб'єкти адміністративних послуг.

В свою чергу незаконними органами, посадовими та службовими особами відповідно до ч. 2 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» встановлено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Аналізуючи досліджені в судовому засіданні докази, суд знаходить їх достовірними, допустимими, такими, що узгоджуються між собою, та в повній мірі поза розумним сумнівом доводять факт того, що громадянка України ОСОБА_3 на початку грудня 2022 року перебуваючи в смт Новоайдар Щастинського району Луганської області, добровільного зайняла посаду /мовою оригіналу/ «голови» в незаконному органі окупаційної влади т.зв. «адміністрації Новоайдарського району луганської народної республіки», на якій виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції.

Суд зауважує, що в кримінальних правопорушеннях, передбачених ч. 5 ст. 111-1 КК України важливе значення має добровільність (якщо особа здійснювала відповідні дії не добровільно, а під примусом (байдуже яким), склад правопорушення відсутній).

При цьому, суд вважає, що обвинувачена ОСОБА_3 усвідомлювала факт відкритої російської агресії проти України, яка розпочалась 24.02.2022 року повномасштабним російським військовим вторгненням на територію України, метою якого є повалення конституційного ладу, територіальної цілісності та захоплення території України, що вказує на добровільність зайняття нею посади, враховуючи характер її дій, їх послідовність та тривалість.

Отже, наведеними вище доказами у їх сукупності та взаємозв'язку, підтверджується беззаперечне свідчення невимушеності її поведінки, відсутності будь-якого примусу щодо нього, а відтак, і цілковитої добровільності її дій.

При цьому його діяння спрямоване на заподіяння шкоди основам національної безпеки України, і сам факт вчинення таких дій свідчить про ступінь суспільної небезпечності діяння, притаманний таким злочинам.

А відтак, вказані обставини доводять винуватість ОСОБА_3 у вчиненні інкримінованого кримінального правопорушення.

Судом не встановлено таких доказів, на яких ґрунтується доказування вини обвинуваченої ОСОБА_3 , які були б отримані внаслідок істотного порушення прав і свобод людини, та не встановлено підстав, які б призвели до визнання їх недопустимими.

Під час судового розгляду стороною захисту не ставилось питання щодо визнання будь-яких доказів сторони обвинувачення недопустимими та недостовірними. Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду сторонами з боку обвинувачення та захисту, які були вільними у використанні своїх прав у межах та у спосіб, передбачений КПК України, суду надано не було.

Судом також врахована позиція ЄСПЛ, викладена у рішеннях «Ірландія проти Сполученого Королівства» від 18.01.1978 р., «Кобець проти України» від 14.02.2008 р., «Коробов проти України» від 21.10.2011 р., що при оцінці доказів суд застосовує критерій доведення «поза розумним сумнівом», така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків.

Також має братися до уваги якість доказів, включаючи те, чи не ставлять обставини, за яких вони були отримані, під сумнів їхню надійність та точність (Рішення ЄСПЛ від 11.07.2013 у справі «Веренцов проти України» - п.86).

Суд вважає допустимими та належними дослідженні у судовому засіданні докази та показання свідків, оскільки останні узгоджуються між собою, не протирічать один одному та дослідженим у судовому засіданні доказам та показанням інших свідків.

Даючи юридичну оцінку діям ОСОБА_3 , суд вважає, що обвинувачена винна у добровільному зайнятті громадянином України посади, пов'язаної з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, у незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі в окупаційній адміністрації держави-агресора, та її дії слід кваліфікувати за ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Призначаючи покарання, суд, відповідно до вимог ст. 65 КК України, постанови Пленуму Верховного суду України від 24 жовтня 2003 року № 7 «Про практику призначення судами кримінального покарання» враховує ступінь тяжкості вчиненого кримінального правопорушення, особу винного, обставини, що пом'якшують та обтяжують покарання, а також обставини кримінального правопорушення, тяжкість його наслідків.

Відповідно до ст. 50 КК України покарання є заходом примусу, що застосовується від імені держави за вироком суду до особи, визнаної винною у вчиненні кримінального правопорушення, і полягає в передбаченому законом обмеженні прав і свобод засудженого.

Суд також враховує позиції Європейського суду з прав людини, які викладені у справах «Бакланов проти Росії» (рішення від 09 червня 2005 року), і в справі «Фрізен проти Росії» (рішення від 24 березня 2005 року), згідно яких досягнення справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав особи лише тоді стає значимим, якщо встановлено, що під час відповідного втручання було дотримано принципу «законності» і воно не було свавільним. У справі «Ізмайлов проти Росії» (п. 38 рішення від 16 жовтня 2008 року) ЄСПЛ вказав, що для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити «особистий надмірний тягар для особи».

Також, у рішенні № 15-рп/2004 Конституційний Суд України зазначив: «Окремим виявом справедливості є питання відповідності покарання вчиненому злочину; категорія справедливості передбачає, що покарання за злочин повинно бути домірним злочину. Справедливе застосування норм права - є передусім недискримінаційний підхід, неупередженість. Це означає не тільки те, що передбачений законом склад злочину та рамки покарання відповідатимуть один одному, а й те, що покарання має перебувати у справедливому співвідношенні із тяжкістю та обставинами скоєного і особою винного. Адекватність покарання ступеню тяжкості злочину випливає з принципу правової держави, із суті конституційних прав та свобод людини і громадянина, зокрема, права на свободу, які не можуть бути обмежені, крім випадків, передбачених Конституцією України».

При призначенні покарання обвинуваченій, суд враховує, що кримінальне правопорушення, передбачене ч. 5 ст. 111-1 КК України, відноситься до категорії тяжких злочинів, а також особи обвинуваченої, яка раніше не судима.

Відповідно до вимог ст. 66 КК України обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.

Відповідно до вимог ст. 67 КК України, з урахуванням ст. 337 КПК України, обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченій ОСОБА_3 , судом не встановлено.

Суд приходить до висновку, що відсутність обставин, які пом'якшують покарання обвинуваченій ОСОБА_3 свідчить про неможливість застосування до обвинуваченої ст. 69 КК України.

Такий висновок узгоджується з практикою Європейського суду з прав людини, який зазначив, що складовим елементом принципу верховенства права є очікування від суду застосування до кожного злочинця такого покарання, яке законодавець вважає пропорційним («Скоппола проти Італії» від 17 вересня 2009 року).

Приймаючи до уваги характер, ступінь тяжкості та суспільну небезпеку вчиненого ОСОБА_3 кримінального правопорушення, особу обвинуваченої, відсутність пом'якшуючих та обтяжуючих покарання обставини, суд вважає, що виправлення обвинуваченої ОСОБА_3 неможливе без її ізоляції від суспільства, а покарання має бути призначено у вигляді позбавлення волі в межах санкції, передбаченої ч. 5 ст.111-1 КК України.

За таких обставин суд вважає, що призначення обвинуваченій такого покарання буде справедливим, співмірним і достатнім для її виправлення, кари та запобігання вчинення нових злочинів як самою обвинуваченою, так і іншими особами, а також буде відповідати таким принципам Європейської конвенції з захисту прав людини і основоположних свобод як пропорційність обмеження прав людини, легітимна мета та невідворотність покарання.

Крім того, з урахуванням того, що ОСОБА_3 вчинила кримінальне правопорушення, об'єктом якого є основи національної безпеки України і, на думку суду, остання своїми діями фактично допомагала державі-агресору створити певну вертикаль незаконного органу влади і фактично вчинила злочин проти незалежності, суверенітету та територіальної цілісності нашої держави.

Виходячи з цього, суд приймає рішення про призначення ОСОБА_3 , додаткового покарання яке є обов?язковим у санкції статті, у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування, у тому числі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій в органах, що надають публічні послуги, правоохоронних органах України.

При прийнятті рішення суд також враховує правові висновки, викладені у постанові колегії Першої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 22.05.2018 року по справі №753/18479/16-к (провадження №51-520км18) та постанові колегії Другої судової палати Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 21.06.2022 року по справі №171/869/21 (провадження №51-838км22) в частині можливості призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю, в тому числі і до осіб, які на час вчинення зазначеного кримінального правопорушення не займали офіційно певні посади та не займалися офіційно певною діяльністю, з огляду на положення, передбачені ст. 55 КК України.

Отже, якщо додаткове покарання у вигляді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю передбачене як обов'язкове у санкції статті Особливої частини КК, то призначення цього покарання відбувається й тоді, коли особа, яка вчинила кримінально каране діяння, не обіймала певні посади або не займалася певною діяльністю. Тобто фактично йдеться про обмеження зайняття для особи певних посад або здійснення певної діяльності у майбутньому навіть у тому разі, якщо на момент вчинення кримінального правопорушення особа їх не обіймала чи не займалася певною діяльністю.

Така позиція була висловлена об'єднаною палатою Касаційного кримінального суду: «Згідно з положеннями ст. 55 КК у випадку, коли санкцією відповідної частини статті Особливої частини КК передбачено можливість призначення особі додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, суд, визнаючи особу винуватою у вчиненні відповідного кримінального правопорушення, має право призначити таке додаткове покарання незалежно від того, чи обвинувачений обіймав певну посаду або займався певною діяльністю на час вчинення кримінального правопорушення» (справа № 404/2081/22, провадження № 51-130кмо23).

Аналогічна позиція висловлена й у постанові ОП ККС по справі № 702/301/20 (провадження № 51-944кмо23), а також у постанові колегії суддів Першої судової палати ККС ВС від 11.03.2025 у справі № 149/3010/23 (провадження № 51-5344км24).

З вказаних правових висновків вбачається, що не є перешкодою для призначення додаткового покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю та обставина, що обвинувачений на момент ухвалення вироку не працює на певній посаді та не проводить діяльність, з використанням можливостей якої (яких) він вчинив кримінальне правопорушення.

В даному випадку буде справедливим та співмірним покарання особі, яка визнана винуватою у здійсненні колабораційної діяльності, яке унеможливить певний період часу у майбутньому бути представником державної влади в Україні.

Крім того, санкцією ч. 5 ст.111-1 КК України передбачено таке додаткове покарання як конфіскація майна.

Відповідно до ст. 59 КК України конфіскація майна встановлюється за тяжкі та особливо тяжкі корисливі злочини, а також за злочини проти основ національної безпеки України та громадської безпеки незалежно від ступеня їх тяжкості і може бути призначена лише у випадках, спеціально передбачених в Особливій частині цього Кодексу.

Згідно ч. 1 ст.59 КК України покарання у виді конфіскації майна полягає в примусовому безоплатному вилученні у власність держави всього або частини майна, яке є власністю засудженого.

Враховуючи, що ОСОБА_3 вчинила тяжкий злочин проти основ національної безпеки України, тому суд вважає за необхідне призначити останній покарання з конфіскацією майна, яке належить їй на праві приватної власності.

Прокурор заявив клопотання про залишення без змін раніше обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою. Враховуючи те, що ухвалою слідчого судді Жовтневого районного суду м. Дніпропетровська від 24.08.2023 року обвинуваченій обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України, отже вказаний запобіжний захід до набрання вироком законної сили слід залишити незмінним.

Цивільний позов у кримінальному провадженні не заявлявся.

Речові докази у кримінальному провадженні відсутні.

Питання про судові витрати суд вирішує відповідно до ст.ст. 118, 122 КПК України.

Керуючись ст. ст. 369-371, 373, 374 КПК України,

УХВАЛИВ:

Визнати ОСОБА_3 винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України та призначити їй покарання у вигляді позбавлення волі на строк 9 (дев'ять) років шість місяців з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади і державного управління, органах місцевого самоврядування, у тому числі посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих та/або адміністративно-господарських функцій в органах, що надають публічні послуги, правоохоронних органах України, строком на 15 (п'ятнадцять) років, з конфіскацією всього майна, що належить їй на праві приватної власності.

Строк відбування покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту фактичного затримання.

Строк додаткового покарання ОСОБА_3 обчислювати з моменту відбуття основного покарання.

Запобіжний захід у вигляді тримання під вартою раніше обраний в порядку ч. 6 ст. 193 КПК України відносно ОСОБА_3 до набрання вироком законної сили - залишити без змін.

Стягнути з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_2 , витрати пов'язані з проведенням портретної експертизи, оформленої висновком експерта №371 від 15.09.2023 року, в сумі 7408 грн. 38 коп. на користь держави. Призначення платежу: Оплата за судову експертизу відповідно до висновку №371 від 15.09.2023 року).

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку суду.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити прокурору та захиснику.

Копію вироку для вручення обвинуваченій видати захиснику.

Інформацію про ухвалення вироку розмістити у засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на офіційному веб-сайті суду.

Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду через Тернівський міський суд Дніпропетровської області протягом 30 днів з дня його проголошення.

Головуючий суддя: ОСОБА_1