Рішення від 28.05.2025 по справі 917/2299/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

адреса юридична: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36000, адреса для листування: вул. Капітана Володимира Кісельова, 1, м. Полтава, 36607, тел. (0532) 61 04 21, E-mail inbox@pl.arbitr.gov.ua, https://pl.arbitr.gov.ua/sud5018/

Код ЄДРПОУ 03500004

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28.05.2025 Справа № 917/2299/24

Господарський суд Полтавської області у складі судді Дмитра Сіроша, за участю секретаря судового засідання Людмили Бойченко, розглянув у порядку загального позовного провадження справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю "Дельта", вул. Пушкінська, буд. 79/1, м. Харків, 61024, ЄДРПОУ 25467839

до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго", вул. Старий Поділ, буд. 5, м. Полтава, 36022, ЄДРПОУ 00131819

про визнання протиправним та скасування рішення

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явився

від відповідача: Суцкевер М. В., Овчаренко В. В., Гончарова А. С.

Обставини справи: Товариство з обмеженою відповідальністю "Дельта" звернулося з позовом до Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" про визнання протиправним та скасувати рішення, оформленого протоколом № 013553 засідання комісії АТ “Полтаваобленерго» від 19.11.2024 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ №013553 від 11.05.2024.

Обгартовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що рішення комісії оформлене протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 19.11.2024, прийняте з порушенням норм чинного законодавства на підставі безпідставних та необґрунтованих висновків викладених в Акті про порушення споживачем ПРРЕЕ №013553 від 11.05.2024, чим порушено права та охоронювані законом інтереси позивача та підлягає скасуванню.

29.01.2025 від відповідача через електронний суд надійшов відзив на позов, в якому заперечує проти доводів позивача, та зазначає, що сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для донарахування вартості необлікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.

04.02.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. № 1431), в якій заперечує проти доводів позивача, зокрема звертає увагу суду на наявність порушень, допущених представниками АТ «Полтаваобленерго» при проведенні технічної перевірки та складанні актів перевірки та порушень, а саме:

- Акт про порушення був складений раніше (8 год 10 хв), ніж представники відповідача прибули на підприємство (8 год 27 хв), і, відповідно, раніше, ніж була проведена перевірка і складений Акт технічного огляду об'єкта;

- Акт про порушення складений о 8 год 10 хв, а територію підприємства представники відповідача залишили о 14 год 58 хв;

- в акті технічної перевірки, на якому ґрунтується акт про порушення №013553 від 11.05.2024, наявні пусті клітини та пусті рядки, що не допускається аби унеможливити в подальшому додавання нових записів;

- в Акті про порушення лише констатується факт неможливості виявити порушення під час проведення контрольного огляду, але не вказуються причини відсутності цієї можливості та спосіб виявлення порушення, а зазначений в Протоколах засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" контрольний огляд 26.04.2024 не проводився на об'єкті.

Отже, відповідачем у відзиві на позовну заяву не доведено існування конкретних обставин, які б доводили та підтверджували вину Позивача, не вказано причинно-наслідкового зв'язку між діями Споживача та фактом завдання збитків. Всі аргументи відповідача зводяться до твердження про те, що сам факт пошкодження пломби, незалежно від обставин і можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою підставою для донарахування вартості необлікової електроенергії та не потребує додаткового доведення.

З огляду на зазначене, вважає доводи відповідача необґрунтованими та не підтвердженими жодним належним та допустимим доказом.

07.02.2025 від відповідача надійшли заперечення (вх. № 1668), в яких заперечує проти доводів позивача, зокрема зазначає, що Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 складений уповноваженими представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ. В Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 зазначені всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення Акта про порушення №013553 від 11.05.2024. Актом про порушення №013553 від 11.05.2024 заповнені всі графи та рядки без пропусків. Текст Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 однозначний, без можливості подвійного тлумачення, що узгоджується із п.8.2.5 ПРРЕЕ. Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 складений у двох примірниках, один з яких отримав позивач. Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 підписаний усіма представниками оператора системи та уповноваженим представником Споживача (позивача). Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 у пункті 10 містить перелік вилучених засобів вимірювальної електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів, а саме: 1) пломби: №С51070671, №С51070672, №С51070673 2)трансформатори струму №11171; №11112; №35336. Пакт опломбований пломбою №1) С73967341 2)С73967342. Додатками до Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 є: Схема електроживлення споживача від 11.05.2024, Акт пломбування речового доказу від 11.05.2024, Сейф-пакет; Фото-відео матеріали виконані на вбудовану камеру мобільного телефону Sumsung.

18.02.2025 від позивача надійшло клопотання про призначення комплексної енерготехнічної та трасологічної експертизи (вх. № 2269 від 18.02.25).

Суд відклав розгляд клопотання про призначення комплексної енерготехнічної та трасологічної експертизи (вх. № 2269 від 18.02.25).

18.02.2025 від позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання з причин незадовільного стану здоров'я (вх. № 2270).

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 19.02.2025 суд продовжив строк проведення підготовчого засідання на 30 днів. Відклав розгляд клопотання про призначення комплексної енерготехнічної та трасологічної експертизи (вх. № 2269 від 18.02.25) та відклав підготовче засідання на 15:10 18.03.2025.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 18.03.2025 суд відмовив в задоволенні клопотання про призначення комплексної енерготехнічної та трасологічної експертизи (вх. № 2269 від 18.02.25). Закрив підготовче провадження у справі № 917/2299/24 та призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 09:05 30.04.2025.

Судове засідання з розгляду справи по суті, призначене на 09:05 30.04.2025 не відбулося у зв'язку з оголошенням повітряної тривоги.

Ухвалою Господарського суду Полтавської області від 30.04.2025 суд призначив справу до судового розгляду по суті в засіданні суду на 10:00 28.05.2025.

Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні, відповідно до частини 1 статті 240 Господарського процесуального кодексу України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Розглянувши матеріали справи, суд

УСТАНОВИВ:

03.08.2020, у зв'язку із збільшенням потужності відповідно до виконаних ТУ та доповненням договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 (далі - Договір) точкою комерційного обліку за адресою вул. Сонячна, будинок 2, с. Селещина, Машівський район, Полтавська область, Акціонерне товариство «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» (далі - відповідач, Оператор системи) і Товариство з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА» (далі - позивач, Споживач) уклали Додаткову угоду № 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 , якою внесено зміни до Договору.

Відповідно до пункту 1.1 Договору (в оновленій редакції), цей договір Споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (надалі - Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього Договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

У пункті 1.2 Договору вказано, що умови Договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Згідно з пунктом 2.1 Договору Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 309, та Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310, за об'єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії за об'єктом Споживача, який є додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи.

Пунктами 2.2. - 2.3. Договору визначено, що відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об'єкті (об'єктах) Споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в Додатку 3 до цього Договору. Споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 «Порядок розрахунків».

Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи та споживається Споживачем на межі балансової належності об'єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору. За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії

береться одна кіловат година (кВт/год) (пункт 3.1 Договору)).

Відповідно до пункту 3.4. Договору, Споживач, що не є побутовим, зобов'язаний протягом трьох календарних днів після закінчення розрахункового місяця надати Постачальнику послуг комерційного обліку (Оператору системи) звіт про покази засобів обліку за розрахунковий місяць. При обладнанні комерційних засобів обліку засобами дистанційної передачі даних, інформація про покази засобів обліку за розрахунковий місяць формується через канали дистанційного зв'язку.

Перевірка достовірності даних комерційних засобів обліку безпосередньо на місці їх встановлення забезпечується сторонами за необхідності, але не рідше ніж один раз на шість місяців, про що складається відповідний акт контрольного огляду засобу комерційного обліку.

Згідно з пунктом 3.6. Постачальник послуг комерційного обліку та оператор системи розподілу мають право здійснювати контрольні зняття показів лічильника електричної енергії Споживача.

Оператор системи розподілу не рідше одного разу на шість місяців здійснює контрольне зняття показів лічильника електричної енергії та формує обсяг розподіленої та спожитої електричної енергії по Споживачу за розрахунковий місяць, в якому було здійснено контрольне зняття показань лічильника електричної енергії, з урахуванням його фактичних показань.

Відповідно до підпунктів 1, 4, 8, 9, 12 пункту 6.1. Договору, Оператор системи зобов'язується: виконувати умови цього Договору; здійснювати розподіл (передачу) електричної енергії Споживачу, із дотриманням показників якості електричної енергії, визначених державними стандартами; проводити не менше як один раз на 6 місяців контрольний огляд засобу комерційного обліку у Споживача відповідно до затверджених графіків; здійснювати технічну перевірку засобу (вузла) обліку (засобу вимірювальної техніки) не рідше одного разу на три роки; виконувати інші обов'язки

передбачені ліцензійними умовами та ПРРЕЕ.

Згідно з підпунктами 1, 2, 5 пункту 6.2. Договору, Споживач зобов'язується: виконувати умови цього Договору; забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; забезпечувати доступ представникам Оператора системи, які пред'явили свої службові посвідчення, до свого об'єкта для обстеження вузла вимірювання, електроустановок та електропроводки.

Відповідно до підпунктів 2, 5, 6, 7 пункту 7.1. Договору, Оператор системи має право: на безперешкодний доступ (за пред'явленням службового посвідчення) до електричних установок Споживача для проведення технічної перевірки та контрольного огляду вузла вимірювання, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання відповідно до встановленого ПРРЕЕ порядку та умов Договору; вимагати від Споживача відшкодування збитків, завданих порушеннями, допущеними Споживачем під час користування електричною енергією; контролювати додержання Споживачем вимог ПРРЕЕ; складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) Споживача умовам Договору та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.

Згідно з підпунктами 6 пункту 7.2. Договору, Споживач має право: подавати Оператору системи звернення, скарги та претензії, зокрема щодо якості електропостачання та якості електричної енергії, та отримувати в установленому законодавством порядку вмотивовані відповіді або повідомлення про заходи щодо усунення Оператором системи причин скарги.

Пунктом 8.9. Договору визначено, що у разі виявлення однією із Сторін порушень умов Договору іншою стороною, за які законодавством передбачене застосування санкцій чи які тягнуть за собою збитки, недоотриману продукцію або вигоду тощо, на місці оформлюється двосторонній акт порушень. Акт складається у присутності представників обох Сторін у двох примірниках. Сторона, дії або бездіяльність якої стала причиною складання акта, має право внести до акта свої зауваження.

Як зазначає позивач, відповідно до умов Договору та виставлених відповідачем рахунків, сплачував за спожиту електроенергію та забезпечував належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів.

11.05.2024 (день тижня - субота) представники АТ «Полтаваобленерго» (Машівська дільниця Полтавської ОФ), а саме: начальник ГЕА Суцкевер М. В. посвідчення №269, провідний фахівець ГЕА Ларіна Д. М. посвідчення №1, фахівець ГЕА Овчаренко В. В. посвідчення №184 здійснено технічну перевірку вузлів обліку електричної енергії до 1000 В на об'єкті Промислові будівлі та споруди (Башня

1), що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ДЕЛЬТА» та знаходиться за адресою: с. Селещина, вул. Сонячна, 2, за участю (особа, що допустила) ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт № НОМЕР_2 ).

За наслідками технічної перевірки складено Акт технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії до 1000 В від 11.05.2024.

В цьому акті, зокрема, зафіксовано:

- Місце встановлення засобів обліку: РУ-04, ЗТП 143 (не зазначено номер вводу).

- Дозволена потужність об'єкта: 504 кВт, в точці приєднання - згідно з умовами договору.

- Технічна перевірка: позапланова.

- Письмова записка, службове звернення (№ і дата) - відсутні.

- У пункті 1. «Ввідний кабель від межі балансової належності», а саме згідно з умовами договору до місця встановлення ЗВТ прокладений 1.1 відкрито - без скруток.

- У пункті 2. «Ввідний комутаційний апарат», тип АВ, номінальний струм 800 А.

- у пункті 3. «Балансова належність»: лічильника Споживача постійно, ТС Споживача (постійно/тимчасово до звернення власника) (необхідне НЕ підкреслено)).

- у пункті 4. «Технічні дані вимірювальних трансформаторів струму (ТС)»: трансформатори струму струму встановлені ЗНЯТІ: Фаза А: Тип - Т-0,66А (0,55), Заводський номер - 11171, Ктс (Іперв./Івтор.) - 160(800/5), Клас точності - 0,55, Дата д.п. (квартал/рік) - ІІ/2019; Фаза В: Тип - Т-0,66А (0,55), Заводський номер - 11112, Ктс (Іперв./Івтор.) - 160(800/5), Клас точності - 0,55, Дата д.п. (квартал/рік) - ІІ/2019; Фаза С: Тип - Т-0,66А (0,55), Заводський номер - 11171, Ктс (Іперв./Івтор.) - 160(800/5), Клас точності - 0,55, Дата д.п. (квартал/рік) - ІІ/2019. Три стовпці Фаза А, Фаза В, Фаза С, об'єднані рядком «Трансформатори струму зняті» - закреслені по діагоналі.

- у пункті 5. «Основні паспортні та експлуатаційні дані лічильника» (у стовпці «Знятий»):

тип - LZQJ-XC-S1F6-AB-FPB; Заводський номер - 7580509; Покази: А+ 010214,11, А-000057,91, R+ 005649,77, R- 000465,47; Дата держповірки, квартал/рік/Рік випуску - І/2018, 2018; Номінальний максим. струм, А/Напруга, В - 5(10), 3*240/415; Клас точності/ Передаточне число лічильника (N) - 1, 40000; Лічильник закріплено на гвинтах, к-сть - 3; Наявність функції інтервального обліку (так/ні) - так; Наявність функції дистанційного зчитування даних (так(наявна передача даних)/так (відсутня передача даних)/ні) - так, наявна передача; Відомості про програмування лічильника (дата програмування, № протоколу) - відсутні.

- у пункті 6 «Лічильник»: встановлено в шафі обліку ТАК, оглядове віконце закрите ТАК, шафа опломбована ТАК;

- у пункті 7 Розрахункові ЗВТ, шафа обліку, захисні панелі, тощо, які закривають доступ до струмоведучих частин схеми вузла обліку НЕ МАЮТЬ зовнішніх пошкоджень корпусів та інших елементів; кола живлення, провідники вимірювальних кіл струму та (або) напруги (вторинні кола) - пошкодження ізоляції, скрутки - не мають; ввідний кабель (дріт) до ВОЕ - пошкодження ізоляції, скрутки - не мають.

- у пункті 8 «Схема підключення»: трьохфазного - прямоточна, семи провідна, десяти провідна.

- у пункті 9 Ввідний нульовий провід підключений безпосередньо до клеми лічильника - ні, наявність доступу до приєднання - ні.

- у пункті 10 Температурний режим в місці встановлення лічильника відповідає вимогам ПУЕ та паспортним даним лічильника - так.

- у пункті 11 «Результати вимірів у точці обліку»: до заміни, технічної перевірки засобів обліку: Фаза А: І втор., А - 0,32, І перв., А - 81,2, U ф., В - 225; Фаза В: І втор., А - 0,32, І перв., А - 51,2, U ф., В - 224; Фаза С: І втор., А - 0,28, І перв., А - 44,8, U ф., В - 222; після заміни, технічної перевірки засобів обліку - три стовпці закреслені по діагоналі.

- у пункті 12 Схема підключення виконана ВІРНО до технічної перевірки, (прочерк) після технічної перевірки.

- у пункті 13 Зразковим лічильником виявлена похибка лічильника 0,12%, похибка засобів обліку - (прочерк) %. Компенсуючі пристрої на момент перевірки вимкнені. Виконані зміни в схемі включення засобів обліку - без змін. Виміри проводилися приладами - незаповнений рядок. Доступ до облікових струмоведучих частин - є.

Висновок: засоби обліку придатні для експлуатації в якості розрахункових, за умови виконання вимог до приведення вузла обліку вимогам ККОЕЕ та ПУЕ. Промислові об'єкти та споруди (Башня 1) відключено.

Також у вказаному Акті технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії до 1000 В від 11.05.2024 міститься Акт пломбування/розпломбування вузлів обліку електричної енергії, в якому зазначено таку інформацію:

- «Основні паспортні дані лічильника та трансформаторів струму (ТС)»: заводський номер лічильника - 7580509; тип - LZQJ-XC-S1F6-AB-FPB, наявність та станьвбудованого індикатора впливу магнітного поля - ні, наявність та стан вбудованого індикатора електромагнітного поля високої частоти - ні, трансформатори струму (тип, заводський номер): Фаза А - Т-0,66А (0,55) 11171, Фаза В - Т-0,66А (0,55) 11112, Фаза С - Т-0,66А (0,55) 35336.

- Пломбування/розпломбування розрахункових вузлів обліку електричної енергії: биток клейма Держспоживстандарту, вказати кількість, шт.: № знятої пломби - І 2018 1 шт., № встановленої пломби (серія та номер) - не заповнено, Пломбувальний

матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом,

тощо) - ліс./др, Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - Свинц.; Пломба заводу-виробника: не заповнено;

Індикатор впливу магнітного поля та його стан (Неспрацьований/спрацьований): № знятої пломби - СК1002382508, № встановленої пломби (серія та номер) - не заповнено, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощо) - наклейка, Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - індикатор; № знятої пломби - СК10024906641, № встановленої пломби (серія та номер) - 10.02.20, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - наклейка, Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - індикатор; № знятої пломби - СК100249066514, № встановленої пломби (серія та номер) - 10.02.20, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом,

тощо) - наклейка, Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - індикатор; Пристрій механічного блокування режиму програмування: не заповнено; Клемна кришка лічильника: № знятої пломби - С66934155, № встановленої пломби (серія та номер) - не заповнено, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.;

Випробувальна колодка: № знятої пломби - С66934168, № встановленої пломби (серія та номер) - не заповнено, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.; Ввідний автомат: не заповнено;

Ввідний автомат: не заповнено; Шафа обліку: № знятої пломби - С67881776, № встановленої пломби (серія та номер) - С73967343, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.;

Шафа обліку: не заповнено;

Трансформатор струму фаза А: № знятої пломби - С51070671,

Трансформатор струму фаза В: № знятої пломби - С51070672,

Трансформатор струму фаза С: № знятої пломби - С51070673,

В рядках, де мало зазначатися «№ встановленої пломби», «Пломбувальний матеріал» та «Тип пломби», від руки записано наступне: Пошкоджені. Складено Акт про пошкодження №013553 від 11.05.2024.

Далі в таблиці від руки зазначені такі дані:

Панель (дооблікові кола): № знятої пломби - не заповнено, № встановленої пломби (серія та номер) - С41105031/С41105032, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.;

Оглядове вікно: № знятої пломби - не заповнено, № встановленої пломби (серія та номер) - С66934175/С66934176, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.;

Бокові панелі (захист гол.руб. та ТС): № знятої пломби - не заповнено, № встановленої пломби (серія та номер) - С66934169,С66934170, С66934171, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.;

Бокові панелі (захист гол.руб. та ТС): № знятої пломби - не заповнено, № встановленої пломби (серія та номер) - С66934172,С66934173, С66934174, Пломбувальний матеріал (кордова нитка, пломбувальний дріт ізольований, ліска, що повита дротом, тощоі) - пл./др., Тип пломби (свинцева, пластикова, наклейка) - пласт.

Того ж дня (11.05.2024) о 08 год 10 хв тими ж представниками Машівської дільниці Полтавської ОФ АТ «Полтаваобленерго» (начальником ГЕА Суцкевер М. В. посвідчення №269, провідним фахівцем ГЕА Ларіна Д. М. посвідчення №1, фахівець ГЕА Овчаренко В. В. посвідчення №184) складений Акт про порушення № 013553.

Відповідно до вказаного Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024 перевіркою встановлено, що Споживачем порушено: пункт 8.2.4., п.п. 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - пошкоджені пломби оператора системи, а саме: пломба №С51070671, яка встановлена на трансформаторі струму фаза А; пломба № С51070672, яка встановлена на трансформаторі струму фаза В; пломба №С51070673, яка встановлена на трансформаторі струму фаза С, які закривали доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (закривали доступ до клем трансформаторів струму). Під час контрольного огляду виявити дане порушення можливості не було.

Згідно з пунктом 6 Акта про порушення, самовільне підключення споживачем НЕ виявлено.

У пункті 8 Акта про порушення вказується, що промислові будівлі та споруди (Башня 1) відключені.

У пункті 10 Акта про порушення зазначено перелік вилучених та укладених в пакет засобів вимірювання електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів:

1) пломби №С51070671, №С51070672, №С51070673; 2) трансформатори струму №11171, №11112, №35336. Пакет опломбований пломбою № 1) С73967341, 2) С73967342 та вилучений представниками оператора системи. Акт про пломбування від 11.05.2024 року №б/н.

При підписанні Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024 представник Споживача - Клименко Д. В. зазначив, що із Актом і вказаними в ньому порушеннями не згоден.

До Акта про порушення додається: 1. Схема електроживлення споживача, 2. Акт про пломбування речового доказу, 3. Сейф-пакет - 2 шт., 4. Фото-, відеоматеріали виконані на вбудовану камеру мобільного телефону Samsung.

Крім того, наприкінці Акта про порушення зазначається, що примірник Споживача буде направлено поштою.

Згодом ТОВ «Дельта» отримано лист від АТ «Полтаваобленерго», який містив запрошення на комісію з розглядів актів про порушення (лист Вих. №04.34/12766 від 13.05.2024), акт про порушення № 013553 від 11.05.2024, схему електроживлення споживача (додаток до акта про порушення) від 11.05.2024, акт про пломбування речового доказу від 11.05.2024.

20.06.2024 проведено засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» (голова - Шкурупій С. - заст. начальника СТА, члени комісії: інженер Глаголь О., провідний інженер Прокопенко С., інженер Васенков В., за участі директора ТОВ «Дельта» Хоменко О. С.), на якому комісія підтвердила вид порушення: «порушено пункт 8.2.4., п.п. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ - пошкоджені пломби оператора системи, а саме: пломба №С51070671, яка встановлена на трансформаторі струму фаза А; пломба №С51070672, яка встановлена на трансформаторі струму фаза В; пломба №С51070673, яка встановлена на трансформаторі струму фаза С, які закривали доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (закривали доступ до клем трансформаторів струму). Під час контрольного огляду виявити дане

порушення можливості не було.

Також в протоколі зазначено:

- ЕІС-код 62Z25440272095551. Дозволена потужність 504 кВт, час роботи струмоприймачів протягом доби - 24 год.

- Дата останнього контрольного огляду точки обліку - 26.04.2024. Дата останньої технічної перевірки точки обліку - 02.08.2021.

- Лічильник, по якому виявлено порушення: №7580509, тип лічильника - LZQJ-XCS1F6-AB-FPB-D4-06001Н, покази при останньому КО/ТП - 10 047,91, покази при складанні Аку - 10 214,11, покази на дату останнього звіту - 10 095,95, місце встановлення - РУ-0,4 кВ, розрахунковий коефіцієнт - 160.

Комісією прийнято рішення: направити пломби №С51070671, №С51070672, №С51070673 на експертне дослідження.

Цей протокол Споживач отримав 20.06.2024 після засідання комісії.

Надалі, з метою проведення трасологічного дослідження, 27.07.2024 працівниками АТ «Полтаваобленерго» направлено пластикові пломби №С51070671, №С51070672,

№С51070673 на експертне дослідження до Полтавського науково-дослідного

експертно-криміналістичного центру МВС України.

За результатами проведеного дослідження вказаних пластикових пломб головним судовим експертом групи трасологічного обліку відділу криміналістичних видів дослідження Полтавського НДЕКЦ МВС України Опанасенком О. М. складено Висновок експертного дослідження №ЕД-19/117-24/12699-ТР від 30.08.2024, копію якого позивач отримав разом з листом АТ «Полтаваобленерго» за вих. № 04.34/28732 від 29.10.2024.

17.11.2024 ТОВ «ДЕЛЬТА» направило відповідачу заперечення до Акту про порушення №013553 за вих. № 416, в якому зазначило свої аргументи протиправності акта порушення та просило встановити факт відсутності втручання ТОВ «ДЕЛЬТА» в роботу засобів вимірювальної техніки та не здійснювати донарахування обсягу вартості необлікованої енергії.

19.11.2024 проведено засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» (голова - Прокопенко С. - провідний інженер, члени комісії: інженер Глаголь О., інженер Ярова Т., за участі директора ТОВ «Дельта» Хоменко О. С., адвоката Оніпченко В. В., адвоката Косточки С. О., енергетика Приходько В. В.) з розгляду Акта про порушення №013553 від 11.05.2024 з метою визначення обсягу та вартості електроенергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ, яка підлягає оплаті

споживачем.

Комісією встановлено, що Споживач на об'єкті - Промислові об'єкти та споруди, 39430, Полтавсьа обл., Полтавський р-н, с. Селещина, вул. Сонячна, буд. 2 порушив «Правила роздрібного ринку електричної енергії» шляхом: порушено пункт 8.2.4, п.п. 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ - пошкоджені пломби оператора системи, а саме: пломба №С51070671, яка встановлена на трансформаторі струму фаза А; пломба №С51070672, яка встановлена на трансформаторі струму фаза В; пломба №С51070673, яка встановлена на трансформаторі струму фаза С, які закривали доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (закривали доступ до клем трансформаторів струму). Під час контрольного огляду виявити це порушення можливості не було.

Далі в протоколі зазначені дані для розрахунку:

- ЕІС-код 62Z25440272095551.

- Дозволена потужність 504 кВт, час роботи струмоприймачів протягом доби, год. -

24. Дата останнього контрольного огляду точки обліку - 26.04.2024. Дата останньої технічної перевірки точки обліку - 02.08.2021.

- Лічильник №7580509, тип - LZQJ-XC-S1F6-AB-FPB-D4-06001Н, покази притостанньому ТП - 2863,17, покази при складанні Аку - 10 214,11, покази на дату останнього звіту - 10 095,95, місце встановлення - РУ-0,4 кВ, розрахунковий коефіцієнт - 160.

Комісією розглянуто документи:

1. Попередня технічна перевірка обліку була проведена 02.08.2021, або контрольні зняття показів розрахункових лічильників - 26.04.2024.

2. Договір №21800022, ТОВ «ДЕЛЬТА», особовий рахунок 21800022.

3. Фактична дата усунення виявлених порушень ПРРЕЕ, які спричинили економічні

збитки - 11.05.2024.

4. Акт про порушення з додатками.

5. Фото та відеоматеріали.

6. Протокол №013553 від 11.05.2024.

7. Висновок експертного дослідження Полтавського НДКЕЦ МВС №ЕД-19/117- 24/12699-ТР від 30.08.2024.

Як стверджує позивач, надіслані заперечення не були взяті до уваги та не розглядалися комісією.

Комісією прийнято рішення: донарахувати за період з 11.05.2023 по 10.05.2024 згідно з пунктом 8.4.10 ПРРЕЕ, вартість необлікової електроенергії - всього до сплати 14 671 141,47 грн, а також відшкодувати за проведення експертного дослідження - 4 998,07 грн (з ПДВ).

Зазначене рішення оформлено Протоколом №013553 засідання комісії Акціонерного товариства "Полтаваобленерго" від 19.11.2024 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ.

Представники Споживача не згодні з результатами засідання комісії, про що зазначено в протоколі.

Протокол №013553 від 19.11.2024 та рахунки до нього (№21800022 від 19.11.2024 та №91235523 від 19.11.2024) Споживач отримав тієї ж дати після засідання комісії.

Не погоджуючись з результатами технічної перевірки, експертизи та рішенням комісії про нарахування оформленого Протоколом №013553 від 19.11.2024, 02.12.2024 позивач звернувся до відповідача із заявою про ознайомлення з матеріалами справи вих. №434 від 02.12.2024 та заявою про передачу представнику ТОВ «ДЕЛЬТА» вилучених під час технічної перевірки трансформаторів струму №11171, №11112, №35336 для направлення їх на експертизу спеціалізованій організації.

Зазначені заяви Оператор системи отримав 04.12.2024, про що свідчить трекінг поштових відправлень Укрпошта. Однак, як вказує позивач, станом на дату подання позовної заяви жодним чином не відреагував.

Позивач вважає, що рішення комісії оформлене протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 19.11.2024, прийняте з порушенням норм чинного законодавства на підставі безпідставних та необґрунтованих висновків, викладених в Акті про порушення споживачем ПРРЕЕ №013553 від 11.05.2024, чим порушено права та охоронювані законом інтереси позивача та підлягає скасуванню з огляду на наступне.

Щодо неможливості Споживача втрутитися в роботу лічильника та трансформаторів струму, позивач зазначає наступне.

Промислові об'єкти та споруди, які знаходяться за адресою: 39430, Полтавсьа обл., Полтавський р-н, с. Селещина, вул. Сонячна, буд. 2, є закритою територією з огорожею, на прохідній наявний контрольно-пропускний пункт, де цілодобово чергує охорона та ведеться Журнал обліку відвідувачів ТОВ «ДЕЛЬТА».

Доступ на територію підприємства можливий лише з дозволу керівництва по тимчасовим перепусткам або із записом в журналі відвідувачів. Підприємство працює за п'ятиденним робочим тижнем з 8-00 до 17-00, обідня перерва з 12-00 до 13-00.

Вузол обліку електричної енергії до 1000В (Башня 1) знаходиться на вказаній закритій території, що підтверджується Додатком 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р 21800022.

Трансформатори струму №11171, №11112, №35336, і лічильник №7580509 типу LZQJXC- S1F6-AB-FPB-D4-06001Н знаходилися в шафі обліку, яка згідно акта перевірки від 11.05.2024 та акта про порушення №013553 була опломбована С67881776, порушення цілісності пломби не виявлені.

У пункті 7 Акта технічної перевірки зазначається, що розрахункові ЗВТ, шафа обліку, захисні панелі, тощо, які закривають доступ до струмоведучих частин схеми вузла обліку НЕ МАЮТЬ зовнішніх пошкоджень корпусів та інших елементів; кола живлення, провідники вимірювальних кіл струму та (або) напруги (вторинні кола) - пошкодження ізоляції, скрутки - НЕ МАЮТЬ; ввідний кабель (дріт) до ВОЕ - пошкодження ізоляції, скрутки - НЕ МАЮТЬ.

У пункті 2 Акта про порушення №013553 від 11.05.2024, а саме: місце, кількість та тавро установлених пломб (індикаторів) згідно з актом про опломбування та/або актом про збереження пломб, зокрема стан, вказано, шафа обліку С67881776 у наявності.

Пломби, що встановлено на шафі обліку - неушкоджені, всі місця доступу до струмовивідних частин зашито металевими конструкціями, які опломбовано тими ж представниками відповідача, що підтверджується попередніми актами технічних перевірок від 30.10.2019, 09.12.2020, 02.08.2021.

В даному випадку і трансформатори струму №11171, №11112, №35336, і пломби №С51070671, №С51070672, №С51070673 знаходилися в шафі обліку, яка відповідно до результатів технічної перевірки 11.05.2024 - не має пошкоджень та слідів стороннього втручання.

Шафа обліку опломбована пломбою №С67881776 під час попередньої технічної перевірки вузлів обліку електричної енергії від 02.08.2021, що підтверджується актом пломбування/розпломбування вузлів обліку електричної енергії від 02.08.2021.

Проте при попередніх технічних перевірках, що підтверджуються актами технічних перевірок від 30.10.2019, 09.12.2020, 02.08.2021, представники оператора систем порушень не виявляли.

Отже, як стверджує позивач, він не мав доступу ні до лічильника, ні до трансформаторів струму та їх пломб, що підтверджується висновками самого АТ «Полтаваобленерго», оскільки фізично неможливо потрапити всередину шафи обліку до вказаної лічильної техніки, без пошкодження зовнішніх пломб та загального стану шафи.

Вважає, що за умови недоведення відповідачем провини позивача щодо втручання в роботу засобів вимірювальної техніки, рішення комісії АТ «Полтаваобленерго» оформлене протоколом №013553 від 19.11.2024 є безпідставним та неправомірним.

Щодо проведеної експертизи та висновка експертного дослідження Полтавського НДКЕЦ МВС №ЕД-19/117-24/12699-ТР від 30.08.2024 позивач вказує, що з метою трасологічного дослідження пластикових пломб, 24.07.2024 АТ «Полтаваобленерго» направило пломби №С51070671, №51070672, №С51070673 на експертизу в Полтавський НДЕКЦ МВС України, за результатами якої складено висновок експертного дослідження №ЕД-19/117-24/2699-ТР від 30.08.2024.

Однак, вилучені у споживача трансформатори струму №11171, №11112, №35336, оператором системи, з невідомих причин, на експертизу не відправлено.

Експертне дослідження проводилося головним судовим експертом групи трасологічного обліку відділу криміналістичних видів дослідження Полтавського НДЕКЦ МВС України Опанасенком Олегом Миколайовичем.

На дослідження надано: пластикові пломби №С51070671, №С51070672, №С51070673 в одній упаковці.

На вирішення експертного дослідження поставлено питання:

1. Чи пошкоджені пломби №С51070671, №С51070672, №С51070673?

2. Чи порушена цілісність пломб?

Висновки експертного дослідження:

«На момент проведення дослідження пломб з номерним позначенням «С51070671 ПАТ ПОЕ», «С51070672 ПАТ ПОЕ», «С51070673 ПАТ ПОЕ» на зовнішніх та внутрішніх поверхнях корпусу та якоря пломб є пошкодження, що утворилися від термічного (підвищеної температури) та механічного впливу».

Водночас експертиза так і не дала однозначної відповіді про те, ким або чим та яким чином, спричинено ці пошкодження і чи зумовило дане пошкодження неврахування електричної енергії лічильником.

Згідно підпункту 1 п. 8.4.2. Правил РРЕЕ, визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: 1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки).

Однак, за результатом вказаної експертизи експерт не встановлював обставини, що підтверджують факт втручання Споживача в роботу засобів вимірювальної техніки.

При попередніх технічних перевірках 30.10.2019, 09.12.2020, 02.08.2021, що підтверджуються актами технічних перевірок, представники Оператора системи порушень не виявляли.

Крім того, звертає увагу на періодичність проведення перевірок, які проводилися щорічно, що цілком логічно, враховуючи потужність та технічні параметри діючого об'єкта, проте протягом останніх майже 3-х років представники відповідача не проводили ні контрольних оглядів, ні технічних перевірок, а термічні пошкодження, наприклад, могли утворитися під дією високих температур струмоведучих шляхів, а механічні пошкодження (деформації, тріщини і подряпини) могли бути утворення ще при встановленні (опломбуванні) трансформаторів. Проте на експертне дослідження не були надані фото та відеоматеріали первісного стану пломб (30.10.2019), а також не було винесене питання щодо можливих причин утворення термічних і механічних пошкоджень на пломбах.

Отже, як вважає позивач, відповідачем формально була проведена експертиза задля нарахування вартості необлікової електричної енергії Споживачу.

Щодо особливостей експлуатаційних даних та роботи типу лічильника, позивач зазначає, що на об'єкті позивача був встановлений представниками Відповідача лічильник типу LZQJ-XC-S1F6-AB-FPB-D4-06001Н, заводський номер - 7580509, який відрізняється надзвичайною надійністю, якому властиве розпізнавання несанкціонованого втручання (розтин кришки корпусу або клемника, вплив магнітним полем), а також наявні буферна батарея для зчитування даних і фіксація втручань - навіть при відсутності живлення.

Тобто, як вважає позивач, якби, згідно з п.п. 1 п. 8.4.2. Правил РРЕЕ, існувала наявність втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, то спрацював би сигнал тривоги лічильника - сигнал спрацювання вбудованих датчиків про відкриття клемної кришки, корпусу лічильника, впливу постійного (змінного) магнітного поля та/або радіочастотного випромінювання, що відображається світловим індикатором на лічильнику або відображенням на рідкокристалічному екрані лічильника

відповідного повідомлення, індикація на рідкокристалічному екрані лічильника інформації про знеструмлення однієї або двох фаз у колах живлення, відсутність збільшення показів лічильника за наявності навантаження, інша інформація, що відображається на екрані лічильника та/або в журналі подій лічильника (п.п. 69 п. 1.2.1. розділу 1.2. Кодексу КОЕЕ). Вказаний сигнал був би розпізнаний та переданий за допомогою засобів інтелектуальної системи обліку.

Проте, відповідачем ніде не зазначалося про сигнали тривоги лічильника, ні в актах перевірки та актах порушення, ні на засіданнях комісії та в протоколах відповідно. Отже, відсутні будь-які підстави факту втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки.

Щодо процедури проведення технічного огляду 11.05.2024 позивач зазначає, що без попереднього погодження (попередження) з Позивачем, у вихідний день -

субота 11.05.2024 р. - представники АТ «Полтаваобленерго» прийшли на об'єкт

(Промислові будівлі та споруди (Башня 1) з позачерговою технічною перевіркою, що

прямо суперечить нормі Кодексу КОЕЕ.

Окрім того, в Журналі обліку відвідувачів ТОВ «ДЕЛЬТА» зазначається, що

11.05.2024 р. о 08:27 год на підприємство прибули представники відповідача: дата

відвідування - 11.05.2024; ПІБ відвідувача та документ, що посвідчує особу -

ОСОБА_2 посв.№51, ОСОБА_3 посв.№1, ОСОБА_4 посв.№184,

ОСОБА_5 посв.№269; до якої посадової особи прибув відвідувач - Клименко Д.;

відмітка про видачу перепустки: 827 - 1458 (копія сторінки журналу обліку

відвідувачів додається).

В Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 р. зазначається час складення акта - 8 год. 10 хв. Зважаючи на зазначене, позивач стверджує, що, Акт про порушення був складений раніше, ніж представники відповідача прибули на підприємство, і, відповідно, раніше, ніж була проведена перевірка і складений Акт технічного огляду об'єкта.

Те ж саме стосується і часу закінчення виконання робіт. Якщо Акт про порушення складений о 8:10 год, а територію підприємства представники відповідача залишили о 14:58.

Крім того, на територію об'єкта (ЗТП - 143) прибув ОСОБА_2 з посвідченням №51, проте вказана особа не зазначається в жодному офіційному акті, протоколах АТ «Полтаваобленерго», мета її перебування на території підприємства - невідома.

Щодо оформлення акта технічного огляду й акта порушення №013553 від 11.05.2024 позивач вказує, що в акті технічної перевірки (4 рядок п. 13; таблиця «Пломбування/розпломбування розрахункових вузлів обліку електричної енергії» на ст.2 акта) наявні пусті клітини та пусті рядки, що не допускається аби унеможливити в подальшому додавання нових записів.

Більш того, в пункті 13 в четвертому рядку не зазначаються прилади, якими проводилися виміри (тип, дата держповірки), що є обов'язковим при заповненні бланку акта технічної перевірки.

В Акті про порушення №013553 (п.4, п.5) представники відповідача зазначають, що Споживач відмовився від вимірювання струму навантаження електроустановки при підключені всіх наявних струмоприймачів на повну потужність.

Однак, 11.05.2024 - вихідний день, одна людина (Клименко Д.В.) не в змозі запустити на повну потужність завод, при тому що при виробництві в робочий день працює лише частина обладнання в залежності від запущеного системою АСКОЕ процесу.

В Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 вказується, що перевіркою було встановлено, що Споживачем порушено: п. 8.2.4., п.п. 2 п. 8.4.2 ПРРЕЕ - пошкоджені пломби оператора системи, а саме: пломба №С51070671, яка встановлена на трансформаторі струму фаза А; пломба №С51070672, яка встановлена на трансформаторі струму фаза В; пломба №С51070673, яка встановлена на трансформаторі струму фаза С, які закривали доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (закривали доступ до клем трансформаторів струму). Під час контрольного огляду виявити дане порушення можливості не було.

У разі виявлення у споживача порушення ПРРЕЕ, яке представники оператора системи не мали можливості виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку, в акті про порушення зазначаються причини відсутності цієї можливості та спосіб виявлення порушення. Водночас в Акті про порушення лише констатується факт неможливості виявити порушення.

Разом з цим в Протоколах засідання комісії АТ "Полтаваобленерго" від 20.06.2024 і від 19.11.2024 дата останнього контрольного огляду значиться 26.04.2024. Проте і вказаного контрольного огляду й інших контрольних оглядів (1 раз в півроку) не проводилися на об'єкті. Тому виявити порушення можливості не було, оскільки й самого контрольного огляду не було.

Отже, позивач вважає, що відповідачем не доведено існування конкретних обставин, які доводили б та підтверджували вину позивача щодо завданих позивачу збитків, причинно - наслідкового зв'язку між діями Споживача та фактом завдання збитків, що виключає настання цивільно-правової відповідальності позивача у вигляді покладення на нього обов'язку з відшкодування збитків у вигляді вартості необлікованої електричної енергії на суму 14 671 141,47 грн.

Факт порушення Позивачем ПРРЕЕ висновком експерта у цій справі не підтверджено, тому рішення комісії оформлене протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 19.11.2024 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ № 013553 від 11.05.2024 є незаконним та підлягає скасуванню.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам господарський суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.

У правовідносинах зі споживачами АТ «Полтаваобленерго» (далі - відповідач, Оператор системи розподілу) керується Законом України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон), Кодексом систем розподілу, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 310 (надалі - КСР), Кодексом комерційного обліку електроенергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі -

ККО), Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії.

З 01.01.2019 у відповідності до Закону України «Про ринок електричної енергії», послуги з розподілу електричної енергії споживачам на території Полтавської області надає АТ «Полтаваобленерго» (відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1442 від 16.11.2018 «Про видачу ПАТ «ПОЛТАВАОБЛЕНЕРГО» ліцензії з розподілу електричної енергії та анулювання ліцензій з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами і постачання електричної енергії за регульованим тарифом», яка оприлюднена у відповідності до чинного законодавства на офіційному веб-сайті

Регулятора за відповідним посиланням (https://www.nerc.gov.ua/acts/pro-vidachu-patpoltavaoblenergo-

litsenzii-z-rozpodilu-elektrichnoi-energii-ta-anulyuvannya-litsenziy-zperedachi- elektrichnoi-energii-mistsevimi-lokalnimi-elektrichnimi-merezha- 616da79a6c485?id=36039).

Пункт 2.1.6 глави 2.1 розділу ІІ ПРРЕЕ в редакції, чинній станом на 01.01.2019, передбачав, що у разі незгоди споживача приєднуватися до умов договору про надання послуг з розподілу електричної енергії споживач не має права використовувати електричну енергію із системи розподілу та має подати оператору системи розподілу письмову заяву про припинення розподілу електричної енергії на його об'єкт. Фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка оператора системи розподілу та/або документально підтверджене споживання електричної енергії.

Повернення підписаної заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 26.12.2018 та фактичне споживання електричної енергії за об'єктом Відповідача - Товариство з обмеженою відповідальністю «Дельта» за адресою: 39430, вул. Сонячна, будинок 2, с. Селещина, Машівський район, Полтавська область, що свідчить про укладення договору

споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, в редакції затвердженої наказом Оператора системи розподілу № 543 від 10.12.2018 «Про затвердження тексту договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» та оприлюдненої на офіційному сайті відповідача на вимогу Регулятора згідно ПРРЕЕ.

З моменту акцептування вказаного договору в установленому ПРРЕЕ порядку, а саме підписанням Заяви-приєднання до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії з 01.01.2019, відповідач та позивач набули всіх прав та обов'язків за договором споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії і відповідно несуть відповідальність за їх невиконання (неналежне виконання) згідно з умовами договору та чинним законодавством України.

Оператор системи розподілу підтверджує факт укладення із Товариством з обмеженою відповідальністю «Дельта» (далі - позивач, ТОВ «Дельта») Додаткової угоди № 1 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р 21800022 від 03.08.2020 (далі - Додаткова угода №1 від 03.08.2020) на підставі заяви директора ТОВ «Дельта» вих. № 301 від 06.07.2020 «Заява на укладення договору Споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Згідно з пунктом 12.8 Додаткової угоди № 1 від 03.08.2020 невід'ємною частиною договору є додатки:

- № 1 «Заява-приєднання»;

- № 1.1. «Заява-приєднання» в редакції від 03.08.2020;

- № 2.1. «Паспорт точки розподілу електричної енергії» в редакції від 03.08.2020;

- № 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії» в редакції від 03.08.2020;

- № 4 «Порядок розрахунків»;

- № 5 «Порядок участі Споживача в графіках обмеження електроспоживання та графіках відключень»;

- № 6.1 «Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін» в редакції від 03.08.2020;

- № 7.1. «Однолінійна схема (схема електропостачання Споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки Споживача, і точок їх приєднання)» в редакції від 03.08.2020;

- № 8 «Порядок розрахунку втрат електроенергії в мережах Споживача» в редакції від 03.08.2020;

- № 9 «Акт екологічної, аварійної та технологічної броні Споживача (за наявності);

- № 10 «Порядок надання послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії» в редакції від 03.08.2020;

- № 11 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії» в редакції від 03.08.2020;

- № 12 «Порядок обміну документами у вигляді електронного примірника документа» (за необхідності).

У зв'язку із прийняттям та набранням чинності постанови НКРЕКП №1219 від 26.06.2020 «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії», яка стосувалася, зокрема, і змін до умов типового договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, Оператором системи розподілу було затверджено текст договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії наказом №383 від 16.09.2020 «Про затвердження тексту Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» та відповідно опубліковано на

офіційному сайті Оператора системи розподілу.

Із постанови НКРЕКП №1219 від 26.06.2020 «Про затвердження Змін до Правил роздрібного ринку електричної енергії»: « 5. Пункт 12.2 глави 12 доповнити новими абзацами такого змісту: «Цей договір може бути змінений у разі внесення змін або скасування нормативно-правових актів, що регулюють відносини між Оператором системи та Споживачем. У зв'язку з цим сторони погоджуються з тим, що Оператор системи вносить відповідні зміни та доповнення до цього договору та оприлюднює їх на власному веб-сайті. Якщо Споживач не ініціював розірвання цього договору протягом одного місяця з моменту оприлюднення змін та доповнень до цього договору, вважається, що Споживач погодився зі змінами до договору з дати його оприлюднення на веб-сайті Оператора системи».

Протягом періоду часу з 16.09.2020 по 31.12.2020 позивач отримував послуги з розподілу електричної енергії про що свідчать відповідні акти приймання-передачі наданих послуг за вказаний період, заперечень позивача з приводу опублікованої нової редакції договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії матеріали справи не містять.

Отже, шляхом сплати рахунків Оператора системи розподілу та документального підтвердження споживання електричної енергії в період часу з 16.09.2020 по 31.12.2020, позивач приєднався до умов договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії в редакції від 16.09.2020, а саме вчинив дії, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії.

Пунктом 12.2 договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії наказом № 383 від 16.09.2020 «Про затвердження тексту договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії» усі додатки до цього договору та продовження до них, які містять інформацію, що не є публічною, оформлюються Оператором системи письмово в паперовій формі, підписуються уповноваженою особою Оператора системи та направляються Споживачу. Узгодження здійснюється шляхом обміну письмовими повідомленнями

Згідно з частиною 2 статті 642 Цивільного кодексу України (далі мова оригіналу) якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

В період часу з 01.01.2021 по 31.12.2022 Оператором системи розподілу (відповідачем) вносилися зміни до Договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, що підтверджується наступними наказами:

- 12.03.2021 наказом № 153 «Про внесення змін до Наказу від 16.09.2020 №383»;

- 14.09.2021 наказом № 541 «Про внесення змін до Наказу від 16.09.2020 № 383 «Про затвердження тексту договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії»;

- 03.02.2022 наказом № 86 «Про внесення змін до Наказу від 16.09.2020 № 383 та Наказу від 12.03.2021 № 153».

Всі зміни в частині додатків до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії були відповідно опубліковані на офіційному сайті шляхом розміщення їх у відповідних розділах та відповідні дати на виконання вимог ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент існування спірних правовідносин).

Матеріали справи не містять заперечень з приводу неприйняття змін зі сторони позивача.

Листом №04.36/7199 від 13.12.2022 у зв'язку зі зміною технічних характеристик по об'єкту Промислові будівлі та споруди», Оператор системи розподілу направив на адресу позивача наступні документи, які регулюють організаційні та технічні особливості розподілу електричної енергії, а саме:

- Додаток № 2 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022«Паспорт точки розподілу електричної енергії» на 2 арк.;

- Додаток № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії» на 1 арк.;

- Додаток № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 року «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії» на 1 арк.;

- Додаток № 7 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 року «Однолінійна схема» на 1 арк.;

- Додаток № 7 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 року «Однолінійна схема» на 1 арк.;

- Додаток №8 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 «Порядок розрахунку втрат електроенергії в мережах споживача» на 3 арк.;

- Додаток № 11 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 «Порядок розрахунків за перетікання реактивної електричної енергії» на 2 арк.

Лист №04.36/7199 від 13.12.2022 отримав особисто під підпис уповноважений представник позивача Мікос Д.А. 21.12.2022 про що свідчить його особистий підпис.

Отже, договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам як послуги

оператора системи. Цей договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього договору.

Умови договору розроблені відповідно до Закону України «Про ринок електричної енергії» та Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 312 (далі - ПРРЕЕ), та є однаковими для всіх споживачів.

Відповідно до частини 1 статті 626 Цивільного кодексу України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно зі статтею 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.

Відповідно до статті 525 Цивільного кодексу України одностороння відмова від зобов'язання або

одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За приписами статті 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином

відповідно до умов договору та вимог чинного законодавства.

Відповідно до частини 1 статі 633 Цивільного кодексу України публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов'язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв'язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).

Отже, між Сторонами існують договірні відносини з розподілу електричної енергії, в редакції договору від 13.12.2022.

Стосовно виявлення представниками Оператора системи розподілу порушення Споживачем ПРРЕЕ, слід зазначити наступне.

11.05.2024 уповноваженими представниками Оператора системи розподілу здійснено перевірку за адресою позивача (Споживача): вул. Сонячна, будинок 2, с. Селещина, Полтавський район, Полтавська область.

Під час перевірки у позивача було виявлене порушення, яке передбачене п.п.2 пунктом 8.4.2. Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених постановою НКРЕКП №312 від 14.03.2018, про що представниками відповідача складено Акт про порушення № 013553 від 11.05.2024.

Суть порушення згідно з Актом про порушення № 013553 від 11.05.2024: пункт 8.2.4, підпункт 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ - пошкоджені пломби оператора системи, а саме: пломба №С51070671, яка встановлена на трансформаторі струму фаза А; пломба №С51070672, яка встановлена на трансформаторі струму фаза В та пломба № С51070673, яка встановлена на трансформаторі струму фаза С, які закривали доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (закривали доступ до

клем трансформаторів струму). Під час контрольного огляду виявити це порушення можливості не було.

Додатками до Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 є: схема електроживлення споживача від 11.05.2024; акт пломбування речового доказу від 11.05.2024; сейф-пакет; фото-відео матеріали виконані на вбудовану камеру мобільного телефону Sumsung.

Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 підписаний уповноваженим представником Споживача, а саме особою яка допустила, відповідальною за електрогосподарство згідно з наказом ТОВ «Дельта» № 170 від 29.12.2023 та Довіреності від 01.02.2024 Клименком Дмитром Володимировичем (паспорт № НОМЕР_2 , посвідчення водія НОМЕР_3 ).

Факт порушення Споживачем ПРРЕЕ зафіксований представниками Оператора системи розподілу фото та відео зйомкою, які були досліджені судом.

Як дослідив суд, Акт про порушення № 013553 від 11.05.2024 складений у відповідності до вимог ПРРЕЕ, а саме: форма Акта про порушення №013553 від 11.05.2024 відповідає додатку № 9 до

ПРРЕЕ та корелюється із пунктом 8.2.5. ПРРЕЕ; Акт про порушення № 013553 від 11.05.2024 складений уповноваженими представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень; в Акті про порушення № 013553 від 11.05.2024 зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на п.п. 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ; в Акті про порушення № 013553 від 11.05.2024 зазначені всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що

характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення Акта про порушення №013553 від 11.05.2024.

Також в Акті про порушення № 013553 від 11.05.2024 заповнені всі графи та рядки без пропусків. Текст Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 однозначний, без можливості подвійного тлумачення.

Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 складений у двох примірниках, один з яких отримав позивач.

Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 підписаний усіма представниками оператора системи та уповноваженим представником Споживача (позивача).

Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 у пункті 10 містить перелік вилучених засобів вимірювальної електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів, а саме: 1) пломби № С51070671, № С51070672, № С51070673, 2) трансформатори струму № 11171, № 11112, № 35336. Пакет опломбований пломбою № 1) С73967341 2) С73967342.

Уповноваженому представнику Споживача (особі, яка допустила представників Оператора системи розподілу до електроустановок Споживача, відповідальній особі за електрогосподарство) Клименку Дмитру Володимировичу роз'яснені пункти Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024 та право Споживача з'явитися на розгляд комісії Оператора системи з розгляду складеного Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024 року за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5 про дату проведення якого Споживача буде повідомлено окремим листом.

Уповноважений представник Споживача (особа, яка допустила представників Оператора системи розподілу до електроустановок Споживача, відповідальна особа за електрогосподарство) Клименко Дмитро Володимирович особисто ознайомився та підписав цей Акт про порушення № 013553 від 11.05.2024 з усіма додатками до нього.

Листом № 04.34/12766 від 13.05.2024 «Щодо запрошення на комісію» Споживача (позивача) було повідомлено про те, що у відповідності до вимог пункту 8.2.6. ПРРЕЕ АТ «Полтаваобленерго» запрошує останнього бути присутнім 20.06.2024 о 10 год. 00 хв. за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, 5 на засіданні комісії по розгляду складеного представниками Оператора системи розподілу Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024.

Разом з листом № 04.34/12766 від 13.05.2024 «Щодо запрошення на комісію», позивачу було надіслано Акт про порушення № 013553 від 11.05.2024, Схему електроживлення споживача від 11.05.2024 та Акт пломбування речового доказу від 11.05.2024.

Лист №04.34/12766 від 13.05.2024 «Щодо запрошення на комісію» позивач отримав 18.05.2024, про що свідчить підпис та дата на рекомендованому повідомленні провручення поштового відправлення №0600920046190.

20.06.2024 відбувся розгляд комісією Оператора системи розподілу Акта про порушення №013553 від 11.05.2024, на яке з'явився директор ТОВ «Дельта» Хоменко О. С.

20.06.2024 на засіданні комісії АТ «Полтаваобленерго» по розгляду Акту про порушення № 013553 від 11.05.2024 у складі: голови комісії Шкурупій С., членів комісії: Глаголь О., Прокопенко С., Васенков В. за участі представника Споживача директора ТОВ «Дельта» Хоменко О. С., прийнято рішення, яке оформлено Протоколом № 013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 20.06.2024 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ про направлення пломб С51070671, С51070672, С51070673 на експертне дослідження.

Директор ТОВ «Дельта» Хоменко О. С. особисто ознайомився без будь-яких зауважень із Протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 20.06.2024 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ про що свідчить підпис останнього та отримав копію цього протоколу.

У відповідності до вимог ПРРЕЕ на підставі рішення комісії, оформленого Протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 20.06.2024 по розгляду Акта про порушення споживачем ПРРЕЕ, Оператором системи розподілу було направлено пломби С51070671, С51070672, С51070673 на експертне дослідження до Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України.

Оператор системи розподілу у встановлений чинним законодавством порядок отримало від Полтавського науково-дослідного експертно-криміналістичного центру Міністерства внутрішніх справ України Висновок експертного дослідження №ЕД-19/117-24/12699-ТР від 30.08.2024 (вх. №13930/001 від 29.10.2024).

Листом №04.34/28732 від 29.10.2024 «Щодо направлення документів та запрошення на комісію» позивача було в письмовій формі повідомлено про отримання відповідачем Висновку експертного дослідження № ЕД-19/117-24/12699-ТР від 30.08.2024 та запрошено представника ТОВ «Дельта» бути присутнім 19.11.2024 о 10 год 30 хв за адресою: м. Полтава, вул. Старий Поділ, буд.5 на засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» по розгляду Акту про порушення №013553 від 11.05.2024.

Відповідно до вимог пункту 8.4.4. ПРРЕЕ в останньому листі, Оператор системи розподілу направив на адресу Позивача копію Висновку експертного дослідження №ЕД-19/117-24/12699-ТР від 30.08.2024.

Лист №04.34/28732 від 29.10.2024 «Щодо направлення документів та запрошення на комісію» позивач отримав 02.11.2024, про що свідчить підпис та дата на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення № 0600978025819.

Позивач надав свої заперечення до Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 оформлені листом вих. № 416 від 17.11.2024 «Заперечення до акту про порушення № 013553», які в наступному були враховані комісією при винесені рішення за фактом розгляду Акту про порушення №013553 від 11.05.2024.

19.11.2024 на засіданні комісії АТ «Полтаваобленерго» по розгляду Акту про порушення споживачем ПРРЕЕ за участі директора Позивача Хоменко О. С., адвоката Оніпченко В. В., адвоката Косточка С. О., енергетика Приходько В. В. уповноваженою комісією в ідповідача прийнято рішення, яке оформлено Протоколом № 013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 19.11.2024 по розгляду Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024 про донарахування обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, що становить 2 018 314 кВт*год на суму 14 671 141 грн 47 коп.

Директор позивача Хоменко О. С., адвокат Оніпченко В. В., адвокат Косточка С. О., енергетик Приходько В. В. особисто під підпис ознайомлені з Протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 19.11.2024 по розгляду Акта про порушення № 013553 від 11.05.2024 та отримали копію відповідного рішення Оператора системи розподілу.

Відповідно відповідачем на основі рішення оформленого Протоколом №013553 засідання комісії АТ «Полтаваобленерго» від 19.11.2024 по розгляду Акта про порушення №013553 від 11.05.2024, позивачу надано Рахунок №21800022 від 19.11.2024 на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень «Правил роздрібного ринку електричної енергії» згідно з протоколом №013553 від 19.11.2024 на суму 14 671 141 грн 47 коп., який директор ТОФ «Дельта»

Хоменко О. С. особисто отримав про що свідчить підпис останнього.

Згідно з пунктом 8.2.6. ПРРЕЕ, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. В такому разі разом із протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4. ПРРЕЕ та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Згідно з п.п.2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника

електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки

та установлених пломб).

У разі виявлення у споживача порушення цих Правил, яке представники оператора системи не мали можливості виявити під час проведення контрольного огляду засобу комерційного обліку, в акті про порушення зазначаються причини відсутності цієї можливості та спосіб виявлення порушення.

Кількість робочих днів електроустановки непобутового споживача визначається виходячи з умов договору споживача з оператором системи.

Згідно з пунктом 8.4.9. ПРРЕЕ у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 4 пункту 8.4.2 цієї глави, розрахований обсяг споживання необлікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця) має бути зменшений на обсяг електричної енергії, спожитий споживачем у цьому періоді за точкою (точками) комерційного обліку, на якій (яких) було виявлено порушення, відповідно до даних комерційного обліку електричної енергії.

У пункті 5 спірного акта про порушення зазначено, що споживач не забезпечив можливості виміряти максимальну сумарну потужність всіх його електроустановок.

Водночас у додатку № 2 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р 21800022 в редакції від 13.12.2022 «Паспорт точки розподілу електричної енергії» визначено, що дозволена потужність об'єкта позивача, а саме Точки розподілу 2 (Башня 1) - 62Z2544027209551 - 504,0 кВт, режим роботи - цілодобово/щоденно (Додаток № 3 до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії о/р НОМЕР_1 в редакції від 13.12.2022 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії»).

Отже, відповідно до пункту 8.4.10 ПРРЕЕ та з урахуванням п.п. 2 пункту 8.4.2, пункту 8.4.8 та пункту 8.4.9. ПРРЕЕ, комісією з розгляду актів про порушення прийнято рішення провести нарахування за період з 11.05.2023 по 10.05.2024, відповідно до визначеної величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу (Wдоб, кВт.год) за формулою (4) ПРРЕЕ

W доб = P · t доб · K в, (4)

Де Р - потужність (504 кВт), визначена як: дозволена потужність для цієї точки комерційного обліку, зазначена в договорі з оператором системи (оскільки споживач відмовився від виміру струму навантаження електроустановки при підключенні всіх наявних струмоприймачів на повну потужність; паспортні дані всіх струмоприймачів ненадані споживачем. Споживач не допустив представників Оператора системи розподілу на свою територію для перевірки інформації щодо сумарної максимальної потужності струмоприймачів, про що безпосередньо вказано у пункту 5 Акту про

порушення № 013553 від 11.05.2024);

t доб - тривалість роботи обладнання протягом доби, що визначається на підставі договору з оператором системи (24 год);

Кв - коефіцієнт використання струмоприймачів (приймається рівним 0,6);

Wдоб - 504*24*0,6 = 7257,6 кВт/год

Розрахунок:

Період з 05.2023 - 05.2024

Дні - 366

Споживання на добу, кВт*год = 7257,6

Нараховано, кВт*год = 2 656 284

Виставлено за період, кВт*год = 637 970

Кількість недоврахованої енергії, кВт*год = 2 018 314

Сума, грн = 12 225 951,23

20% ПДВ, грн = 2 445 190,24

Всього з ПДВ, грн = 14 671 141,47

Отже, обсяг необлікованої електричної енергії внаслідок порушення споживачем ПРРЕЕ та умов договору становить 2 018 314 кВт/год на загальну суму 14 671 141,47 грн (з ПДВ).

Відповідно до пункту 5.5.5 ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору.

Пунктом 8.2.7. ПРРЕЕ визначено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Порушуючи пункт 5.5.5, пункт 8.2.7 ПРРЕЕ, позивач не виконав зобов'язання щодо оплати виставленого Рахунку №21800022 від 19.11.2024 на компенсацію вартості необлікованої електричної енергії внаслідок порушень «Правил роздрібного ринку електричної енергії» згідно з протоколом № 013553 від 19.11.2024 на суму 14 671 141 грн 47 коп.

Частинами 1 та 2 статті 509 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Статтею 526 Цивільного кодексу України встановлено, що зобов'язання має виконуватися належним

чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до підпункту 20 пункту 5.5.5 глави 5.5 розділу V ПРРЕЕ споживач електричної енергії зобов'язаний не допускати безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового користування електричною енергією від технологічних електричних мереж споживача.

Згідно з підпунктом 3 пункту 1.1.2. глави 1.1 розділу І ПРРЕЕ акт про порушення - це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення споживачем цих Правил та який є підставою для визначення обсягу й вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до пункту 8.2.4. глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж, розрахунок

обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до методики визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором.

Згідно з пунктом 8.2.5 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів розкрадання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача або представника споживача оформлюється акт про порушення. В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил або методики визначення обсягу та вартості

необлікованої електричної енергії, затвердженої Регулятором, та вихідні дані, необхідні для визначення обсягу необлікованої електричної енергії та/або суми завданих споживачем збитків. За необхідності, в акті зазначаються заходи, яких необхідно вжити для усунення допущених порушень. Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві. Акт про порушення підписується представником оператора системи та споживачем або його представником.

Відповідно до пункту 8.2.6 глави 8.2 розділу VІІІ ПРРЕЕ на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків. Комісія з розгляду актів про порушення створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з 3 уповноважених представників оператора системи. Рішення комісії оформлюється

протоколом, копія якого видається споживачу. У разі причетності споживача до порушення цих Правил, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі одночасно з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти методики їх визначення, затвердженої Регулятором, а також розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до пункту 8.2.7. ПРРЕЕ кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом крадіжки електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту викрадення електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення, при визначенні розміру суми збитків, належної до оплати, а також при здійсненні платежів, вирішуються в судовому порядку.

Відповідно до правової позицію Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 05.10.2022 у справі № 906/513/18, відповідно до якої пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням Правил і в такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії спеціальними нормативними актами в галузі енергетики не передбачено.

У постанові від 05.10.2022 у справі №906/513/18 (провадження №12-66гс21) Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, якими застосування положень Методики у разі вчинення вказаного порушення ПКЕЕ поставлено в залежність від встановлення обставин споживання порушником електроенергії поза обліком.

Так, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що положення підпункту 2 пункту 2.1 Методики слід тлумачити таким чином, що у разі виявлення вказаного в цьому підпункті порушення - відсутності встановлених пломб з відбитками тавр енергопостачальника на затискній кришці, інших пристроях і місцях, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку - підлягають застосуванню передбачені Методикою способи визначення вартості необлікованої електричної енергії без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії.

Велика Палата також звертала увагу на те, що норма підпункту 2 пункту 2.1 Методики встановлює для споживача наслідки відсутності пломб саме таким чином (без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії), а не інакше, через те, що можливість несанкціонованого доступу до приладів та місць, де мають встановлюватись пломби енергопостачальника, створює умови, у яких безоблікове споживання або його відсутність складно зафіксувати.

Дане твердження корелюється із встановленими висновками Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові №725/630/22 від 30.08.2023.

Сам по собі факт пошкодження чи зриву пломби, незалежно від обставин та можливості безоблікового споживання електроенергії, є достатньою правовою підставою для донарахування вартості необлікованої електричної енергії та не потребує додаткового встановлення факту вчинення

споживачем дій стосовно крадіжки електроенергії.

Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду: від 31 липня 2019 року в справі № 911/1776/18, від 13 квітня 2021 року в справі № 925/1267/19.

Цілісність та збереження встановлених пломб не забезпечено саме позивачем, а їх відсутність є окремим порушенням ПРРЕЕ, за яке передбачено здійснення перерахунку обсягу спожитої електричної енергії.

Аналогічна правова полиця викладена в постанові Верховного Суду в складі Касаційного господарського суду від 19 серпня 2020 року в справі № 923/896/19.

За змістом положень пункту 8.2.5. ПРЕЕ представником споживача є особа, яка знаходиться на території об'єкта споживача під час проведення перевірки та допустила представників оператора системи до перевірки об'єкту.

У силу вимог вказаного пункту, повноваження особи, як представника споживача під час перевірки об'єкта останнього, презумуються і не потребують додаткового встановлення з боку представників постачальника.

Крім того, згідно з частинами 1, 3 статті 2 Цивільного кодексу України юридична особа набуває

цивільних прав та обов'язків і здійснює їх через свої органи, які діють відповідно до установчих документів та закону. Орган або особа, яка відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступає від її імені, зобов'язана діяти в інтересах юридичної особи, добросовісно і розумно та не перевищувати своїх повноважень. У відносинах із третіми особами обмеження повноважень щодо

представництва юридичної особи не має юридичної сили, крім випадків, коли юридична особа доведе, що третя особа знала чи за всіма обставинами не могла не знати про такі обмеження.

Відповідно до частини 1 статті 237 Цивільного кодексу України представництвом є правовідношення,

в якому одна сторона (представник) зобов'язана або має право вчинити правочин від імені другої сторони, яку вона представляє.

Представництво виникає на підставі договору, закону, акта органу юридичної особи та з інших підстав, встановлених актами цивільного законодавства (частина 3 статті 237 Цивільного кодексу України).

Зазначений пункт 8.2.5 ПРРЕЕ визначає як випадки, за наявності яких оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до ПРРЕЕ, а саме, у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень ПРРЕЕ, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, так і місце оформлення відповідно акта про порушення, а саме, на місці виявлення порушення.

Також зазначеним пунктом 8.2.5 ПРРЕЕ визначено коло осіб, у присутності яких оформлюється відповідний акт про порушення та коло осіб, якими такий акт про порушення підписується.

Зокрема, такими особами, згідно з підпунктами 1, 8 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, є представник (представники) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживач (представник споживача) або інша особа, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення перевірки (за умови посвідчення цієї особи).

Аналогічні вимоги містить і пункт 6.5.13 ККОЕЕ, яким передбачено, що у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки порушень цього Кодексу або ПРРЕЕ, зокрема фактів безоблікового споживання електричної енергії, пошкодження чи зриву пломб тощо, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об'єкт (територію) споживача для проведення

перевірки (за умови посвідчення цієї особи), оформлюється акт про порушення відповідно до ПРРЕЕ.

У юридичній практиці посвідченням особи розуміється вчинення дій щодо встановлення особи.

За змістом частини 3 статті 43 Закону України «Про нотаріат» встановлення особи здійснюється за паспортом громадянина України або за іншими документами, які унеможливлюють виникнення будь-яких сумнівів щодо особи.

Відповідно до пункту 1 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» документом, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України є посвідчення водія.

При цьому ПРРЕЕ не передбачено обов'язку зазначати в акті про порушення документ, за яким відбулося встановлення особи.

Аналогічні правові висновки, щодо застосування абзаців 1, 2, 8, 11 пункту 8.2.5 ПРРЕЕ, викладено Верховним Судом у постановах від 19.07.2018 у справі № 923/832/17, від 06.02.2020 у справі № 916/2504/18, від 16.06.2021 у справі № 911/26/20, від 03.08.2021 у справі № 910/5998/20 та від 17.05.2022 у справі № 910/18902/20.

Згідно з пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин), на підставі акта про порушення уповноваженими представниками оператора системи під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг необлікованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.

Як вбачається з наданих доказів, Клименко Дмитро Володимирович був призначений відповідальним за електрогосподарство ТОВ «Дельта», перебував у трудових відносинах з останнім на посаді головного енергетика згідно наказу ТОВ «Дельта» №170 від 29.12.2023 «Про призначення відповідального за електрогосподарство». Також повноваження Клименко Дмитра Володимировича підтверджуються довіреністю ТОВ «Дельта» від 01.02.2024.

Докази відкликання вказаної довіреності повноважною особою позивача чи визнання її недійсною на час вчинення Клименко Д. В. зазначених дій, відсутні.

Відповідно до пункту 8.4.4. ПРРЕЕ факт пошкодження пломб та/або індикаторів, та/або засобів вимірювальної техніки, факт втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки, крім випадків спрацювання індикаторів (фіксації індикаторами впливу фізичних полів), має бути підтверджений експертизою, проведеною спеціалізованою організацією (підприємством), яка має право на її проведення відповідно до законодавства. До отримання оператором системи результатів експертизи положення цієї глави не застосовуються для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, за винятком випадків, передбачених цим пунктом.

Згідно з підпунктом 14 пункту 1.2.1. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.03.2018 № 311 (далі - ККО), вузол обліку електричної енергії (вузол обліку) - це сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки (далі - ЗВТ), змонтованих та з'єднаних

між собою за встановленою схемою для забезпечення вимірювання та облікуелектричної енергії в заданій точці вимірювання. До складу вузла обліку можуть входити лічильники електричної енергії, трансформатори струму, трансформатори напруги, устаткування автоматичного відключення чи обмеження потужності, засоби захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинні кола струму і напруги та інші допоміжні засоби (тестові блоки, перетворювачі імпульсів, блоки живлення, обладнання дистанційної передачі даних тощо). Характеристики складових вузла обліку мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії із заданою періодичністю та похибкою.

Відповідно до підпункту 20 пункту 1.2.1. ККО засіб вимірювальної техніки - це засоби вимірювань, вимірювальні системи та будь-які частини засобів вимірювань або вимірювальних систем, якщо ці частини можуть бути об'єктом спеціальних вимог та окремого оцінювання відповідності.

Пунктами 5.16.1. - 5.16.3. ККО визначено, що з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують.

ЗВТ мають бути опломбовані на затискній кришці пломбою оператора системи.

Пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також на пристроях вузла обліку, що закривають: первинні й вторинні кола живлення ЗВТ; кришки важелів і кнопок управління комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів, встановлених у цих колах; двері комірок трансформаторів напруги; кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв'язку ЗВТ; всі інші пристрої і місця, що унеможливлюють доступ до відкритих струмоведучих та сигнальних частин ЗВТ.

Згідно з пунктом 1.5.3. Правил улаштування електроустановок, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 21.07.2017 № 476 (далі - ПУЕ), вимірювальний комплекс - це сукупність обладнання та засобів вимірювальної техніки, з'єднаних між собою за встановленою схемою з метою забезпечення вимірювання та обліку електричної енергії в заданій точці електричної мережі. Типовий ВК складається із засобів вимірювальної техніки (трансформатори

струму, трансформатори напруги, лічильники електроенергії), засобів захисту (автоматичні вимикачі або запобіжники), вторинних кіл струму і напруги та інших допоміжних засобів (збірки затискачів, реле, перетворювачі імпульсів, інформаційно-вимірювальні системи тощо). Характеристики складу ВК мають бути достатніми для вимірювання електричної енергії та потужності із заданими періодичністю та похибкою.

Згідно з пунктом 1.5.26. ПУЕ на підстанціях споживачів конструкція решіток і дверей камер, у яких встановлено запобіжники на стороні вищої напруги трансформаторів напруги, які використовують для розрахункового обліку, має забезпечувати можливість їх пломбування. Приводи роз'єднувачів трансформаторів напруги, використовуваних для розрахункового обліку, повинні мати пристосування

для їх пломбування.

Відповідно пункту 8.4.2. ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про

пломбування, складеного в порядку, установленому ККО, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки); 2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах (вузлах) вимірювальної техніки в місцях, указаних в акті про пломбування,

складеному в порядку, визначеному ККО, або в іншому документі, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії).

Зі змісту вказаних підпунктів пункту 8.4.2. ПРРЕЕ вбачається, що їх кваліфікація залежить від місця встановлення пломби та факту наявності втручання в роботу лічильника, а саме: підпункт 1) - на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки; підпункт 2) - крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (втручання в роботу засобів вимірювальної техніки не передбачено).

У даному випадку, на об'єкті позивача згідно з Актом пломбування/розпломбування вузлів обліку електричної енергії від 02.08.2021 були встановлені наступні пломби з тавром Оператора системи розподілу: на трансформаторі струму фаза А - пломба №С51070671, на трансформаторі струму фаза В - пломба №С51070672 на трансформаторі струму фаза С - пломба №С51070673.

Враховуючи місце встановлення пошкодженої пломби, виявлене представниками відповідача порушення на об'єкті позивача, зафіксоване Актом про порушення №013553 від 11.05.2024, дозволяє його кваліфікувати виключно за підпунктом 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ.

Щодо кваліфікації допущеного порушення ТОВ «Дельта» і необхідності проведення експертизи, слід зазначити наступне.

Відповідно до пункту 8.4.2 ПРРЕЕ (у редакції, що діяла на дату складання акта про порушення) визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень:

1) порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо), порушення цілісності гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал (далі - пошкодження пломб), або відсутність на засобах вимірювальної техніки пломб з відбитками тавр про їх повірку чи пломб з відбитками тавр оператора системи або інших заінтересованих сторін, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, установлених пломб, та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки);

2) пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку,

встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб);

3) пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) або відсутність засобів вимірювальної техніки (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, установленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки, та у разі пошкодження засобів вимірювальної техніки за

умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки), інші дії споживача, які призвели до зміни показів засобів вимірювальної техніки (використання фазозсувного трансформатора, постійних магнітів (у разі невстановлення на/в лічильник індикаторів), пристрою випромінювання

електромагнітних полів тощо);

4) фіксація індикаторами впливу на лічильник електричної енергії постійного (змінного) магнітного або електричного полів (далі - фіксація індикаторами впливу фізичних полів), пошкодження або відсутність індикаторів (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує факт встановлення та передачі на збереження індикаторів);

5) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку;

6) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку;

7) самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електромережі, що не є власністю оператора системи, з порушенням схеми обліку;

8) використання "штучного нуля", що призвело до споживання необлікованої електричної енергії;

9) пошкодження або відсутність пломб на засобах вимірювальної техніки, що вимірюють обсяг електричної енергії, розподіленої мережами споживача (основного споживача), пошкодження (розбите скло, пошкодження цілісності корпусу лічильника тощо) зазначених засобів вимірювальної техніки (за наявності акта про пломбування, складеного в порядку, визначеному Кодексом комерційного обліку, який підтверджує факт пломбування і передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб), інші дії споживача, які призвели до зміни показів

цих засобів вимірювальної техніки.

Відповідач, зазначає, що підпункти 1 та 2 пункту 8.4.2 ПРРЕЕ не є подібними, оскільки пункт 1 застосовується у разі виявлення «порушення цілісності пломб, цілісності пломбувального матеріалу, на якому встановлені пломби (дріт, кордова нитка тощо) та за умови втручання споживача в роботу засобів вимірювальної техніки)».

Відповідно до статті 1 Закону України "Про судову експертизу" судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об'єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.

Згідно із частиною 1 статті 2 Закону України "Про судову експертизу" законодавство України про судову експертизу складається із цього Закону, інших нормативно- правових актів.

Частиною 1 статті 7 Закону України "Про судову експертизу" передбачено, що судово-експертну діяльність здійснюють державні спеціалізовані установи, а також судові експерти, які не є працівниками зазначених установ, та інші фахівці (експерти) з відповідних галузей знань у порядку та на умовах, визначених цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 8 Закону України "Про судову експертизу" організація науково-методичного забезпечення судово-експертної діяльності та організаційно-управлінські засади діяльності державних спеціалізованих установ покладаються на міністерства та інші центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать державні спеціалізовані установи, що здійснюють судово-експертну діяльність.

Відповідно до статей 7, 8 Закону України "Про судову експертизу" та з метою забезпечення єдиного підходу при проведенні судових експертиз і підвищення якості проведення судових експертиз наказом Міністерства юстиції України від 08.10.1998 № 53/5 затверджено Інструкцію про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень та Науково-методичні рекомендації з питань підготовки та призначення судових експертиз та експертних досліджень.

Саме Інструкцією про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень передбачено вимоги, яким має відповідати висновок експерта, а також порядок призначення експертизи.

Відповідно до пункту 1.2.1 зазначеної Інструкції "трасологічна (крім досліджень слідів пошкодження одягу, пов'язаних з одночасним спричиненням тілесних ушкоджень, які проводяться в бюро судово-медичної експертизи), експертиза" є підвидом "криміналістичної експертизи".

Відповідно до пункту 5.1 Інструкції основними завданнями трасологічної експертизи є ідентифікація або визначення родової (групової) належності індивідуально визначених об'єктів за матеріально фіксованими слідами - відображеннями їх слідоутворювальних поверхонь; діагностика (установлення властивостей, станів) об'єктів; ситуалогічні завдання (установлення механізму слідоутворення тощо).

Трасологічною експертизою можна також установлювати факти, які належать до просторових, функціональних, структурних, динамічних і деяких інших характеристик процесу слідоутворення, а також особливостей слідоутворювальних об'єктів.

Перед трасологічною експертизою можуть ставитись питання про наявність на предметах обстановки місця події слідів взаємодії з іншими предметами, придатність цих слідів для ідентифікації або про наявність у цих слідах ознак, що орієнтують на пошук зазначених об'єктів.

Керуючись пунктом 5.2 Інструкції для вирішення ідентифікаційних завдань експерту необхідно надати: предмети зі слідами, а якщо вилучити їх неможливо, то копії слідів (зліпки, фотознімки); об'єкти, якими, за припущенням органу (особи), який (яка) призначив(ла) експертизу (залучив(ла) експерта), могли бути залишені ці сліди; дані про час виявлення слідів, умови, у яких були об'єкти зі слідами до їх направлення на експертизу.

Відповідно до пункту 5.3. Інструкції об'єкти дослідження направляються в упаковці, яка забезпечує їх збереження. Речові докази і порівняльні зразки упаковуються окремо.

Питання, які Оператор системи розподілу поставив на вирішення експерту корелюється із зафіксованим в Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 порушенням Правил.

Згідно з пунктом 12.1 Інструкції об'єктами електротехнічної експертизи є електрообладнання, електроприлади, їх частини, фрагменти електропроводів і кабелів, улаштування електрозахисту, електрокомутаційне влаштування, електричні схеми тощо.

До основних завдань електротехнічної експертизи належать: встановлення причин виникнення аварійних режимів в електричних мережах та електрообладнанні, вплив цих режимів на роботу електроприладів та електробезпеку людини, аналіз роботи електроустановок та їх відповідність нормативним вимогам (пункт 12.2. Інструкції).

Орієнтовний перелік вирішуваних питань електротехнічної експертизи передбачено пунктом 12.3. Інструкції.

Разом з тим, визначення порушення відповідно до пункту 8.4.2 Правил є вирішальним для того, щоб виснувати у даній справі про необхідність або відсутність необхідності проведення експертизи в силу приписів пункту 8.4.4 Правил (такий висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 06.04.2023 у справі № 910/14161/21).

Актом про порушення №013553 від 11.05.2024 не зафіксовано такий вид порушення, як факт втручання в роботу засобів вимірювальної техніки.

Відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної у постанові від 05.10.2022 у справі №906/513/18, пошкодження або відсутність пломб є окремим порушенням Правил і в такому випадку необхідність доведення факту втручання в роботу самого засобу обліку електричної енергії спеціальними нормативними актами в галузі енергетики не передбачено.

У постанові від 05.10.2022 у справі №906/513/18 (провадження №12-66гс21) Велика Палата Верховного Суду відступила від висновків Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, якими застосування положень Методики у разі вчинення вказаного порушення ПКЕЕ поставлено в залежність від встановлення обставин споживання порушником електроенергії поза обліком.

Так, у вказаній постанові Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що положення підпункту 2 пункту 2.1 Методики слід тлумачити таким чином, що у разі виявлення вказаного в цьому підпункті порушення - відсутності встановлених пломб з відбитками тавр енергопостачальника на затискній кришці, інших пристроях і місцях, що унеможливлюють доступ до струмоведучих частин схеми обліку - підлягають застосуванню передбачені Методикою способи визначення вартості необлікованої електричної енергії без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії.

Велика Палата також звертала увагу на те, що норма підпункту 2 пункту 2.1 Методики встановлює для споживача наслідки відсутності пломб саме таким чином (без необхідності встановлювати, чи мало місце безоблікове споживання електричної енергії), а не інакше, через те, що можливість несанкціонованого доступу до приладів та місць, де мають встановлюватись пломби енергопостачальника, створює умови, у яких безоблікове споживання або його відсутність складно зафіксувати.

Слід зазначити, що незалежно від того, чи перераховані усі постанови, у яких викладена правова позиція, від якої відступила Велика Палата Верховного Суду, суди під час вирішення тотожних спорів мають враховувати саме останню правову позицію Великої Палати Верховного Суду (постанова Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 у справі №755/10947/17).

Крім того, ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 13.07.2023у було повернуто справу №17-14-01/1494 (925/1157/21) (провадження №12-30гс23) Касаційному господарському суду у складі Верховного Суду та зазначено, що поведінки (норми права), які містились у пунктах ПКЕЕ та Методики та які застосовувала Велика Палата Верховного Суду при розгляді справи № 906/513/18 залишились такими самими та зараз містяться у зазначених пунктах ПРРЕЕ.

Отже, висновки, викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 05.10.2022 у справі № 906/513/18, повинні враховуватися при розгляді цієї справи.

Дане твердження корелюється із встановленими висновками Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду у постанові №725/630/22 від 30.08.2023.

Отже, доведення факту безоблікового споживання електричної енергії при зафіксованому порушенні Правил, передбаченому п.п. 2 пункту 8.4.2 не потрібне. Так само такий вид порушення, як втручання в роботу засобу вимірювальної техніки відсутнє, що є ще одним аргументом у відсутності необхідності призначення та проведення електротехнічної експертизи та взагалі не передбачено вимогами ПРРЕЕ при такому порушенні.

Відповідно до частин третьої, четвертої статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом; кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов'язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів,

тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (близька за змістом правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 20.08.2020 у справі № 914/1680/18).

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 23.10.2019 у справі №917/1307/18.

За змістом статті 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами як письмові, речові та електронні докази.

Відповідно до статті 74 цього Кодексу кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Згідно зі статтею 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Разом з цим належними є доказами, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є факти, які обґрунтовують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для вирішення справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що акт про порушення №013553 від 11.05.2024 складений уповноваженими представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред'явлення ними службових посвідчень. В Акті про порушення № 013553 від 11.05.2024 зазначений зміст виявленого порушення з посиланням на п.п. 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ. В Акті про порушення №013553 від 11.05.2024 зазначені всі необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням: меж балансової належності; перерізів та матеріалу всіх проводів (кабелів), наявних у схемі підключення; номінальної сили струму спрацювання комутаційних апаратів, задіяних у схемі підключення; фазування лічильника на дату оформлення Акта про порушення №013553 від 11.05.2024. Текст Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 однозначний, без можливості подвійного тлумачення, що узгоджується із п.8.2.5 ПРРЕЕ. Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 складений у двох примірниках, один з яких отримав позивач. Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 підписаний усіма представниками оператора системи та уповноваженим представником Споживача (позивача). Акт про порушення №013553 від 11.05.2024 у пункті 10 містить перелік вилучених засобів вимірювальної електричної енергії, пломб та/або інших технічних засобів, а саме: 1) пломби: №С51070671, №С51070672, №С51070673 2) трансформатори струму №11171; №11112; №35336. Пакт опломбований пломбою №1) С73967341 2)С73967342.

Додатками до Акту про порушення №013553 від 11.05.2024 є: Схема електроживлення споживача від 11.05.2024, Акт пломбування речового доказу від 11.05.2024, Сейф-пакет; Фото-відео матеріали виконані на вбудовану камеру мобільного телефону Sаmsung. Фото та відео матеріали досліджені судом.

Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України витрати зі сплати судового збору покладається на позивача.

Керуючись статтями 129, 238, 240, 241, 248, 252 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

В позові відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Східного апеляційного господарського суду.

Повне рішення складено 09.06.2025.

Суддя Дмитро Сірош