Рішення від 27.05.2025 по справі 904/2951/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27.05.2025м. ДніпроСправа № 904/2951/24

за позовом Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", м. Київ

до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", м. Дніпро

За участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", м. Покровськ, Донецька область

про стягнення суми основної заборгованості у розмірі 5 696 810,94 грн., 3% річних у розмірі 105074 грн., інфляційної складової у розмірі 430 156,86 грн.

Суддя Ніколенко М.О.

При секретарі судового засідання Макаренко Т.А.

Представники:

Від позивача: Курбанов А.В. (в залі суду) - самопредставництво, довіреність № 60/11-47 від 06.11.2023, т.1, а.с.8

Від відповідача: Дем'яненко О.І. (в залі суду) - довіреність № 13/2024 від 20.03.2024

Від третьої особи: не з'явився

РУХ СПРАВИ.

Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" звернулось до Господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" про стягнення суми основної заборгованості у розмірі 5 696 810,94 грн., 3% річних у розмірі 9 551,43 грн., інфляційної складової у розмірі 2 510,98 грн.

Ухвалою суду від 09.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито загальне провадження у справі. Призначено підготовче засідання на 31.07.2024.

Ухвалою суду від 31.07.2024 відкладено підготовче засідання на 10.09.2024.

У підготовчому засіданні від 10.09.2024 було оголошено перерву до 25.09.2024.

Ухвалою суду від 10.09.2024 продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів.

Ухвалою від 25.09.2024 залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу".

Також ухвалою від 25.09.2024 зупинено провадження у справі № 904/2951/24 до закінчення розгляду справи № 910/6820/24.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 08.01.2025 ухвалу Господарського суду Дніпропетровської області від 20.09.2024 про зупинення провадження у справі № 904/2951/24 до закінчення розгляду справи № 910/6820/24 скасовано. Справу №904/2951/24 направлено до Господарського суду Дніпропетровської області для продовження розгляду.

Справа № 904/2951/24, 15.01.2025 була повернута до Господарського суду Дніпропетровської області.

Ухвалою суду від 22.01.2025 провадження у справі № 904/2951/24 поновлено. Призначено підготовче засідання на 05.02.2025.

Протокольною ухвалою від 05.02.2025 судом відмовлено в задоволенні клопотання позивача про зупинення розгляду справи.

В підготовчому засіданні від 05.02.2025 оголошено перерву до 05.03.2025.

Заявою від 13.02.2025 позивач збільшив розмір позовних вимог. Наразі позивач просить суд стягнути з відповідача суму основної заборгованості у розмірі 5 696 810,94 грн., 3% річних у розмірі 105 074 грн. та інфляційну складову у розмірі 430 156,86 грн.

Ухвалою суду від 05.03.2025 відкладено підготовче засідання на 25.03.2025.

Ухвалою суду від 25.03.2025 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті в судовому засіданні на 23.04.2025.

Ухвалою суду від 23.04.2025 відкладено розгляд справи на 19.05.2025.

Судове засідання, призначене на 19.05.2025, не відбудеться у зв'язку перебуванням судді Ніколенка М.О. у відрядженні.

Ухвалою суду від 13.05.2025 призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 27.05.2025.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ПОЗИВАЧА.

Позивач зазначив, що між Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (надалі - ОСП) та Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (надалі - користувач), шляхом підписання користувачем заяви приєднання, було укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0525-02041-ПП від 01.01.2024 (надалі - договір).

Відповідно до п. 1.1 договору, цей договір про надання послуг з передачі електричної енергії (надалі - договір) є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з передачі електричної енергії користувачам системи передачі (надалі - користувач). Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України, шляхом приєднання Користувача до умов Договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до Договору.

Пунктом 2.1 договору визначено, що за цим договором ОСП безперервно надає послугу з передачі електричної енергії (надалі - послуга), а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього Договору.

Послуга, яка надається за цим договором, згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016:2010) має код: 35.12.

Згідно з п. 4.1 договору, планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та/або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.

Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті.

Позивач наполягає на тому, що у період з 01.01.2024 по 31.05.2024 ним здійснювалось постачання відповідачу електричної енергію.

Позивач зазначив, що за спірний період позивачем було оформлено та направлено відповідачу з застосуванням Сервісу "Система управління ринком" акти приймання - передачі послуги:

- від 31.01.2024 на суму 164 070,88 грн. з ПДВ, доставлений Відповідачу 08.02.2024 (підписаний Сторонами);

- від 29.02.2024 на суму 25 431,61 грн. з ПДВ доставлений Відповідачу 08.03.2024 (підписаний Сторонами);

- від 31.03.2024 на суму 27 627,50 грн. з ПДВ доставлений Відповідачу 09.04.2024 (підписаний Сторонами);

- від 30.04.2024 на суму 18 157,64 з ПДВ, доставлений Відповідачу 08.05.2024 (підписаний Сторонами);

- від 31.05.2024 на суму 19 270,81 грн. з ПДВ доставлений Відповідачу 10.06.2024 (підписаний представником Позивача).

Всього за вказаними актами за період з 01.01.2024 по 31.05.2024 позивач поставив відповідачу електричну енергію на загальну суму 254 558,44 грн. з ПДВ.

Після цього, ОСП склав та 27.06.2024 направив користувачу акти коригування № ПРА_К-0003778 від 30.05.2024 та № ПРА_К-0004446 від 13.06.2024 (том 1 а.с. 54 - 56):

- акт коригування № ПРА_К-0003778 від 30.05.2024 до акту приймання - передачі послуги від 31.01.2024. За результатом зробленого коригування вартість спожитої за актом приймання - передачі від 31.01.2024 електричної енергії склала 2 942 382,59 грн.;

- акт коригування № ПРА_К-0004446 від 13.06.2024 до акту приймання - передачі послуги від 29.02.2024. За результатом зробленого коригування вартість спожитої за актом приймання - передачі від 29.02.2024 електричної енергії склала 2 689 372,40 грн.

За розрахунком споживача, з урахуванням вказаних актів, за період з 01.01.2024 по 31.05.2024 позивач поставив відповідачу електричну енергію на загальну суму 5 696 810,94 грн. з ПДВ.

Позивач наполягає на тому, що оскільки відповідачем не було надано заперечень на акти коригування протягом строку, визначеного у п. 6.5 договору, такі акти є прийнятими користувачем без заперечень.

Позивач наполягає на тому, що, з урахуванням п. 6.2, 6.4 договору, строк виконання відповідачем свого зобов'язання з оплати спожитої електричної енергії є таким, що настав.

Однак, відповідач, за твердженням позивача, порушив свої зобов'язання та не оплатив спожиту електричну енергію у встановлений договором строк.

За таких обставин, за розрахунком позивача, у користувача утворилась заборгованість перед ОСП у розмірі 5 696 810,94 грн.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ЗАПЕРЕЧЕНЬ ВІДПОВІДАЧА.

Відповідач стверджує, що за період з січня по травень 2024 року ним була спожита електрична енергія на загальну суму 134 587,43 грн.

Відповідач у цій справі наполягає на тому, що частина нарахованої позивачем за період з січня по травень 2024 року електричної енергії була спожита не Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", а Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу".

Відповідач вказав, що 01.07.2019 КП “Компанія Вода Донбасу» є учасником ринку електричної енергії, на якому провадить таку діяльність:

- виробник електроенергії на малій гідроелектростанції - Краснооскільська ГЕС (Ізюмський район, Харківська область);

- електропостачальник за власними точками споживання від Операторів систем розподілу (ОСР), Оператора системи передачі;

- споживач за власними точками споживання від Операторів систем розподілу (ОСР), Оператора системи передачі.

Відповідач стверджує, що КП “Компанія Вода Донбасу», як споживачем на ринку електричної енергії, який виявив бажання закуповувати електричну енергію самостійно, тобто на оптовому ринку, було укладено з Приватним акціонерним товариством “Національна енергетична компанія “Укренерго» (Оператор системи передачі (ОСП)) договір № 0350-01012 від 26.06.2019 про врегулювання небалансів електричної енергії (типова форма якого затверджена у Додатку № 1 до Правил ринку, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307).

Також, як вказав відповідач, КП “Компанія Вода Донбасу» з ПрАТ “НЕК “Укренерго» був укладений договір про участь у балансуючому ринку № 0350-04012 від 01.07.2019. Предметом цього договору є надання (продаж) балансуючої електричної енергії на завантаження або розвантаження для здійснення ОСП балансування об'єднаної енергетичної системи України.

Відповідач зазначив, що з 2019 року до березня 2023 року, ПрАТ “НЕК “Укренерго», як оператор балансуючого ринку, відображав обсяги закупівлі КПВД електричної енергії на платформі "Система управління ринком Market Management System", виставляв рахунки КП “Компанія Вода Донбасу» на закупівлю електричної енергії на такому ринку. Тим самим підтверджуючи, що КП “Компанія Вода Донбасу» є діючим учасником такого ринку, який закуповує електричну енергію для власного споживання на оптовому ринку електричної енергії.

Відповідач повідомив, що до 14.03.2023 об'єми споживання КП “Компанія Вода Донбасу» відносились ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" на постачальника - ПрАТ “НЕК “Укренерго».

Однак, за твердженням відповідача, 14.03.2023 ПрАТ “НЕК “Укренерго» в односторонньому порядку фізично видалило КП “Компанія “Вода Донбасу» з реєстрів, тим самим унеможлививши участь КП “Компанія “Вода Донбасу» в роботі ринку електричної енергії, як споживача.

Отже, на думку відповідача, саме внаслідок дій ПрАТ “НЕК “Укренерго» з 14.03.2023 у КП “Компанія Вода Донбасу», як у споживача, відсутній електропостачальник. Що мало наслідком зарахування обсягів електроенергії, спожитої КП “Компанія Вода Донбасу» з 14.03.2023, в обсяги електроенергії, що мають бути компенсовані ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля".

При цьому, за твердженням відповідача, КП “Компанія Вода Донбасу» визнає частину з обсягів спожитої електроенергії, що є предметом спору у цій справі, як свої.

СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЇ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ.

Третя особа надала до суду письмові пояснення, у яких зазначила про таке.

Третя особа зазначила, що з липня 2019 року Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (надалі - КПВД) є учасником ринку електричної енергії, на якому провадить таку діяльність:

- виробник електроенергії на малій гідроелектростанції - Краснооскільська ГЕС;

- електропостачальник за власними точками споживання від Операторів систем розподілу (ОСР), Оператора системи передачі;

- споживач за власними точками споживання від Операторів систем розподілу (ОСР), Оператора системи передачі.

Третя особа повідомила, що, як учасник ринку, КП “Компанія “Вода Донбасу» виявив бажання закуповувати електричну енергію самостійно для власного споживання на оптовому ринку та уклав з ПрАТ “НЕК Укренерго» договір про врегулювання небалансів електричної енергії (типова форма якого затверджена у додатку 1 до Правил ринку, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.20218 № 307 (далі - Правила ринку) № 0350-01012 від 26.06.2019, який є чинним на теперішній час.

Предметом Договору про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019 є врегулювання небалансів електричної енергії, тобто купівля-продаж електричної енергії між Позивачем та ПрАТ “НЕК Укренерго». Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку.

Третя особа наполягає на тому, що жодна з подій, яка можуть бути підставою для розірвання цього договору в односторонньому порядку, на сьогодні не настала. Договір про врегулювання небалансів електричної енергії № 0350-01012 від 26.06.2019 є чинним.

Таким чином, на думку третьої особи, КПВД жодним чином не втрачав статус учасника ринку електричної енергії та є діючою стороною Договору про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019, а, відповідно, і закуповував електричну енергію на балансуючому ринку, оператором якого є - ОСП - ПрАТ “НЕК Укренерго». Тому, навіть присвоєння в 2019 році третій особі статусу “дефолтний», як виробнику електричної енергії не вплинуло на його право здійснювати закупівлю електричної енергії на балансуючому ринку для власного споживання.

Однак, за твердженням третьої особи, 13.03.2023 ПрАТ “НЕК “Укренерго» в односторонньому порядку видалив з реєстрів та закрив участь у роботі ринку електричної енергії для КП “Компанія “Вода Донбасу». Тобто, з 14.03.2023 третя особа втратила можливість самостійної участі в роботі енергетичних ринків.

При цьому, як вказала третя особа, свої дії ПрАТ “НЕК “Укренерго» пояснює виконанням Постанови НКРЕКП від 1475 від 08.08.2023.

Третя особа зауважила, що НЕК Укренерго видалив КПВД з системи управління ринком у березні 2023 року, в той час як постанова НКРЕКП № 1475 прийнята 08.08.2023.

Крім того, тертя особа наполягає на тому, що КП “Компанія “Вода Донбасу» не була учасником спору за результатами розгляду якого була прийнята постанова НКРЕКП від 1475 від 08.08.2023, хоча спір й виник щодо об'ємів споживання саме третьої особи.

За таких обставин, представник КП “Компанія “Вода Донбасу» звернувся із позовною заявою до Господарського суду м. Києва (справа № 910/6820/24), в якій просив:

“...Визнати рішення ПрАТ “НЕК “УКРЕНЕРГО», як адміністратора комерційного обліку, щодо виключення Позивача з системи управління ринком “MARKET MANAGEMENT SYSTEM» неправомірним.

Зобов'язати ПрАТ НЕК “УКРЕНЕРГО» повернути Комунальне підприємство “КОМПАНІЯ “ВОДА ДОНБАСУ» в систему управління ринком “MARKET MANAGEMENT SYSTEM» з 13.03.2023 як електропостачальника за власними точками споживання/

Зобов'язати ПрАТ “НЕК “УКРЕНЕРГО» надати доступ АТ “ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ», ПрАТ “ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ», ТОВ “ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» для зміни та відображення даних комерційного обліку в системі управління ринком “MARKET MANAGEMENT SYSTEM» за точками комерційного обліку (ЕІС-кодами) КП “КОМПАНІЯ ВОДА ДОНБАСУ» за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 та відобразити спожиті КП “КОМПАНІЯ ВОДА ДОНБАСУ» обсяги електричної енергії через мережі операторів систему розподілу: АТ “ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ “ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» в обсязі 14 234 359 кВт*г, ПрАТ “ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» в обсязі 63 630 538 кВт*г, як купівлю-продаж КП “КОМПАНІЯ ВОДА ДОНБАСУ» електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350- 01012 від 26.06.2019.

Зобов'язати ПрАТ “НЕК “УКРЕНЕРГО» включити до облікових даних в системі управління ринком “MARKET MANAGEMENT SYSTEM» обсяги електричної енергії на балансуючу групу КП “КОМПАНІЯ “ВОДА ДОНБАСУ», що спожиті за точками комерційного обліку (ЕІС-кодами) КП “КОМПАНІЯ “ВОДА ДОНБАСУ» за період з 14.03.2023 по 30.09.2024 обсяги електричної енергії спожиті через мережі операторів систему розподілу: АТ “ДТЕК ДОНЕЦЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» в обсязі 18 929 038 кВт*г, ТОВ “ДТЕК ВИСОКОВОЛЬТНІ МЕРЕЖІ» в обсязі 14 234 359 кВт*г ,ПрАТ “ДТЕК ПЕМ-ЕНЕРГОВУГІЛЛЯ» в обсязі 63 630 538 кВт*г, як сертифіковані дані купівлі продажу КП “КОМПАНІЯ “ВОДА ДОНБАСУ» (ЄДРПОУ 00191678) електричної енергії для врегулювання небалансів електричної енергії по договору № 0350-01012 від 26.06.2019...».

Третя особа вказала, що 11.02.2025 Господарським судом м. Києва у справі 910/6820/24 проголошено вступну та резолютивну частину рішення про часткове задоволення позовних вимог.

Таким чином, на думку третьої особи, обсяги КПВД мають бути відображені за КПВД, а не перекладатися на втрати ОСР (відповідача). Спірні обсяги електричної енергії були транспортовані на об'єкти КПВД, використані саме на об'єктах КПВД, виміряні електричними лічильниками саме об'єктів КПВД, а також куплені в НЕК “УКРЕНЕРГО» за діючим Договором про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019 на балансуючому ринку в якості небалансів електричної енергії.

За таких обставин третя особа вважає, що вимоги ПрАТ “НЕК “Укренерго» стосовно стягнення заборгованості з ПрАТ “ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля» у даній справі включають обсяги КП “Компанія “Вода Донбасу», та не можуть бути стягнуті, оскільки дані обсяги були у тому числі предметом спору в справі № 910/6820/24 та дані обсяги Третя особа визнає як обсяги власного споживання.

ПЕРЕЛІК ОБСТАВИН, ЯКІ Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Предметом цього судового розгляду є вимоги позивача про стягнення з відповідача суми основної заборгованості за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0525-02041-ПП від 01.01.2024 у розмірі 5 696 810,94 грн., 3% річних у розмірі 9 551,43 грн., інфляційної складової у розмірі 2 510,98 грн.

Для правильного вирішення цього спору необхідно встановити, які саме правовідносини склались між сторонами, які взаємні права та обов'язки виникли між сторонами (чи були надані позивачем послуги, на яку суму; в які строки і якому розмірі надані послуги мали бути оплачені), чи мало місце порушення будь-яких зобов'язань (чи було оплачено відповідачем отримані послуги), які саме зобов'язання порушені боржником, яке право чи інтерес кредитора порушено, які наслідки порушення зобов'язань боржником.

ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

НОРМИ ПРАВА, ЯКІ ЗАСТОСУВАВ СУД. ПОЗИЦІЯ СУДУ.

Між Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" (надалі - ОСП) та Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (надалі - користувач), шляхом підписання користувачем заяви приєднання, було укладено договір про надання послуг з передачі електричної енергії № 0525-02041-ПП від 01.01.2024 (надалі - договір).

Відносини, що виникли між сторонами у справі на підставі цього договору, є господарськими зобов'язаннями, тому, згідно зі ст. 4, 173-175 і ч. 1 ст.193 ГК України, до цих відносин мають застосовуватися відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей передбачених Господарським кодексом України.

Відповідно до п. 1.1 договору, цей договір про надання послуг з передачі електричної енергії (надалі - договір) є публічним договором приєднання та встановлює порядок і умови надання послуг з передачі електричної енергії користувачам системи передачі (надалі - користувач). Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 ЦК України, шляхом приєднання Користувача до умов Договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до Договору.

Пунктом 2.1 договору визначено, що за цим договором ОСП безперервно надає послугу з передачі електричної енергії (надалі - послуга), а користувач зобов'язується здійснювати оплату за послугу відповідно до умов цього Договору.

Послуга, яка надається за цим договором, згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДК 016:2010) має код: 35.12.

Згідно з п. 4.1 договору, планова та/або фактична вартість послуги визначається на підставі діючого на момент надання послуги тарифу на послуги з передачі електричної енергії та/або ставки плати за послуги з передачі електричної енергії до/з країн периметру та планового та/або фактичного обсягу послуги в розрахунковому періоді. На вартість послуги нараховується податок на додану вартість відповідно до законодавства України.

Тариф на послуги з передачі електричної енергії встановлюється НКРЕКП відповідно до затвердженої ним методики (порядку) та оприлюднюється ОСП на офіційному вебсайті.

Статтею 193 ГК України визначено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону та інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до ст. 525, 526 ЦК України, одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Статтею 530 Цивільного кодексу України визначено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Приписи частини 7 статті 193 Господарського кодексу України та статті 525 Цивільного кодексу України встановлюють загальне правило щодо заборони односторонньої відмови від зобов'язання або односторонньої зміни його умов, що кореспондується із вимогами статті 629 Цивільного кодексу України щодо обов'язковості договору для виконання сторонами.

Згідно зі статтею 202 Господарського кодексу України та статтею 598 Цивільного кодексу України, зобов'язання припиняються виконанням, проведеним належним чином.

У період з 01.01.2024 по 31.05.2024 позивач поставляв відповідачу електричну енергію.

За спірний період позивачем було оформлено та направлено відповідачу з застосуванням Сервісу "Система управління ринком" акти приймання - передачі послуги:

- від 31.01.2024 на суму 164 070,88 грн. з ПДВ, доставлений Відповідачу 08.02.2024 (підписаний Сторонами);

- від 29.02.2024 на суму 25 431,61 грн. з ПДВ доставлений Відповідачу 08.03.2024 (підписаний Сторонами);

- від 31.03.2024 на суму 27 627,50 грн. з ПДВ доставлений Відповідачу 09.04.2024 (підписаний Сторонами);

- від 30.04.2024 на суму 18 157,64 з ПДВ, доставлений Відповідачу 08.05.2024 (підписаний Сторонами);

- від 31.05.2024 на суму 19 270,81 грн. з ПДВ доставлений Відповідачу 10.06.2024 (підписаний представником Позивача).

Всього за вказаними актами за період з 01.01.2024 по 31.05.2024 позивач поставив відповідачу електричну енергію на загальну суму 254 558,44 грн. з ПДВ.

Після цього, ОСП склав та 27.06.2024 направив користувачу акти коригування № ПРА_К-0003778 від 30.05.2024 та № ПРА_К-0004446 від 13.06.2024 (том 1 а.с. 54 - 56):

- акт коригування № ПРА_К-0003778 від 30.05.2024 до акту приймання - передачі послуги від 31.01.2024. За результатом зробленого коригування вартість спожитої за актом приймання - передачі від 31.01.2024 електричної енергії склала 2 942 382,59 грн.;

- акт коригування № ПРА_К-0004446 від 13.06.2024 до акту приймання - передачі послуги від 29.02.2024. За результатом зробленого коригування вартість спожитої за актом приймання - передачі від 29.02.2024 електричної енергії склала 2 689 372,40 грн.

З урахуванням вказаних актів, за період з 01.01.2024 по 31.05.2024 позивач поставив відповідачу електричну енергію на загальну суму 5 696 810,94 грн. з ПДВ.

Донарахована сума послуг з постачання електричної енергії є обсягами електроенергії, спожитої КП “Компанія Вода Донбасу». Що не заперечується жодним учасником цієї справи.

Відповідно до п. 6.5 договору, у разі виникнення розбіжностей за отриманим від ОСП за попередній розрахунковий місяць актом приймання-передачі Послуги Користувач має право оскаржити зазначені в акті приймання-передачі Послуги вартість та/або фактичний обсяг Послуги шляхом направлення ОСП (АКО) та ППКО повідомлення протягом 5 робочих днів з дня отримання акта. Процедура оскарження не звільняє Користувача від платіжного зобов'язання у встановлений Договором термін. Якщо користувач не надає ОСП повідомлення з обґрунтуванням розбіжностей протягом 5 робочих днів з дня отримання акта приймання-передачі Послуги, то вважається, що цей акт прийнятий без розбіжностей.

Так, користувач не підписав акти коригування № ПРА_К-0003778 від 30.05.2024 на суму 2 942 382,59 грн. та № ПРА_К-0004446 від 13.06.2024 на суму 2 689 372,40 грн. та заперечив проти прийняття. На підтвердження чого надав листи від 17.06.2024 № 252-вих та від 04.06.2024 № 235-вих про незгоду із донарахованими позивачем сумами.

Ці листи користувач направив ОСП засобами електронного зв'язку 09.09.2024.

Крім того, були складені:

- акт коригування № ПРА_К-0003778 від 30.05.2024 до акту приймання - передачі послуги від 31.01.2024. За результатом зробленого коригування вартість спожитої за актом приймання - передачі від 31.01.2024 електричної енергії склала 38 395,75 грн.;

- акт коригування № ПРА_К-0004446 від 13.06.2024 до акту приймання - передачі послуги від 29.02.2024. За результатом зробленого коригування вартість спожитої за актом приймання - передачі від 29.02.2024 електричної енергії склала 31 135,73 грн. (т. 1 а.с. 84 - 85).

З урахуванням вказаних актів, за період з 01.01.2024 по 31.05.2024 позивач поставив відповідачу електричну енергію на загальну суму 134 587,43 грн. з ПДВ.

Щодо правомірності включення ОСП до обсягів споживання Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" електроенергії, спожитої КП “Компанія Вода Донбасу», слід зазначити про таке.

Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище, визначені Законом України "Про ринок електричної енергії" (далі також - Закон).

Частиною 1 ст. 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" вказано, що у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні, зокрема:

адміністратор комерційного обліку електричної енергії (далі - адміністратор комерційного обліку) - юридична особа, яка забезпечує організацію та адміністрування комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також виконує функції центральної агрегації даних комерційного обліку;

балансуючий ринок електричної енергії (далі - балансуючий ринок) - ринок, організований оператором системи передачі електричної енергії з метою забезпечення достатніх обсягів електричної потужності та енергії, необхідних для балансування в реальному часі обсягів виробництва та імпорту електричної енергії і споживання та експорту електричної енергії, врегулювання системних обмежень в об'єднаній енергетичній системі України, а також фінансового врегулювання небалансів електричної енергії;

виробник електричної енергії (далі - виробник) - суб'єкт господарювання, який здійснює виробництво електричної енергії;

електропостачальник - суб'єкт господарювання, який здійснює продаж електричної енергії за договором постачання електричної енергії споживачу;

споживач - фізична особа, у тому числі фізична особа - підприємець, або юридична особа, що купує електричну енергію для власного споживання;

комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;

постачальник "останньої надії" - визначений відповідно до цього Закону електропостачальник, який за обставин, встановлених цим Законом, не має права відмовити споживачу в укладенні договору постачання електричної енергії на обмежений період часу;

постачання електричної енергії - продаж, включаючи перепродаж, електричної енергії.

Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу" (далі також - позивач) є учасником ринку електричної енергії (EIC-Код-ідентифікаційний № учасника ринку (ID) - 62X657818778789R та EIC- Код СВБ учасника ринку - 62XHARANTPOKUP-S), який здійснює три види діяльності на ринку електричної енергії:

- виробник - ліцензія з виробництва електричної енергії на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - НКРЕКП) від 04.06.2019 № 937, з місцем провадження - Краснооскільска ГЕС;

- постачальник - ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу на підставі постанови НКРЕКП від 22.04.2019 № 598;

- споживач за власними точками споживання (самостійно закуповує електричну енергію на оптовому ринку).

Приписами статті 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про надання послуг з розподілу.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 58 Закону, споживач має право, зокрема, купувати електричну енергію для власного споживання за двосторонніми договорами та на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів та договору про надання послуг з передачі електричної енергії з оператором системи передачі, а у разі приєднання до системи розподілу - договору про надання послуг з розподілу електричної енергії з оператором системи розподілу; або купувати електричну енергію на роздрібному ринку у електропостачальників або у виробників, що здійснюють виробництво електричної енергії на об'єктах розподіленої генерації, за правилами роздрібного ринку.

Отже, законодавець надав право позивачу, як споживачу на ринку електричної енергії, придбавати електричну енергію двома способами - на організованих сегментах ринку, за умови укладення ним договору про врегулювання небалансів, тобто на оптовому ринку або на роздрібному ринку у електропостачальників, які для забезпечення можливості постачання електричної енергії споживачу укладають відповідні договори з відповідачем.

Як учасник ринку, КП “Компанія “Вода Донбасу» виявив бажання закуповувати електричну енергію самостійно для власного споживання на оптовому ринку та уклав з ПрАТ “НЕК Укренерго» договір про врегулювання небалансів електричної енергії (типова форма якого затверджена у додатку 1 до Правил ринку, затверджених Постановою НКРЕКП від 14.03.20218 №307 (далі - Правила ринку) № 0350-01012 від 26.06.2019.

Предметом вказаного договору є врегулювання небалансів електричної енергії, тобто купівля - продаж електричної енергії між Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" та Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго".

Також між Приватним акціонерним товариством "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" та Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" укладено договір № 22/19-19-192 від 30.04.2019 про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії, який у відповідності до його умов є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам, як послуги оператора системи розподілу.

За умовами укладеного договору Приватне акціонерне товариство "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля", як оператор системи розподілу (далі - ОСР) надає Комунальному підприємству "Компанія "Вода Донбасу" (далі - споживач) послуги з розподілу (передачі) електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передач, а споживач оплачує за розподіл (передачу) електричної енергії згідно з умовами цього договору та інші послуги оператора системи, по точкам комерційного обліку, які розташовані на території Донецької області.

В свою чергу, відповідно до положень п. 10 постанови НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, тимчасово, до запуску Датахаб, саме ОСР здійснює функції адміністратора комерційного обліку на роздрібному ринку, в тому числі адміністрування процедури зміни постачальника електричної енергії.

Відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", послуги комерційного обліку на ринку електричної енергії надаються ППКО, які мають зареєструватися у Адміністратора комерційного обліку.

Відповідно до статті 53 Закону України "Про ринок електричної енергії", функції адміністратора комерційного обліку (далі - АКО) покладаються на оператора системи передачі, тобто на відповідача.

Адміністратор комерційного обліку веде реєстр ППКО, з яким можна ознайомитись за посиланням Реєстр ППКО та процедура реєстрації ППКО | НЕК "УКРЕНЕРГО" (ua.energy).

Відповідно до Кодексу комерційного обліку електричної енергії (надалі - ККО), затвердженого постановою НКРЕКП № 311 від 14.03.2018, відповідач є постачальником послуг комерційного обліку (надалі - ППКО), в обов'язки якого у відповідності до п.2.3. розділу ІІ входить, в тому числі, збирання та передавання даних комерційного обліку (даних щодо об'ємів споживання електричної енергії) на платформу Market Management System (MMS).

Ці дані в подальшому використовуються для розрахунку на ринку електричної енергії.

Пунктом 12.4.8 ККО передбачено, що для формування агрегованих даних, проведення розрахунків та інших комерційних цілей учасники ринку, в т.ч. АКО та АР (відповідач) використовують дані отримані від постачальника послуг комерційного обліку, яким на сьогодні є ОСР, а не відповідач, який не має повноважень вносити дані комерційного обліку до MMS.

Оператор системи розподіл (ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля") відображав як ППКО в системі управління ринком Market Management System (далі також - MMS) (https://ua.energy/uchasnikam_rinku/market-management-system/) дані щодо споживання електричної енергії за точками обліку Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу".

При цьому, уповноваженою особою, 14.08.2019 було здійснено повідомлення оператора системи розподілу про набуття Комунальним підприємством "Компанія "Вода Донбасу" статусу "Дефолтний" як виробника електричної енергії.

При цьому, КП "Компанія "Вода Донбасу" не присвоювався статус "Дефолтний" як постачальнику електричної енергії, у зв'язку з чим з серпня 2019 року по березень 2023 року оператор системи розподілу продовжував відображати споживання електричної енергії об'єктів позивача на платформі MMS на споживання електропостачальника, Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу".

Таким чином, КП "Компанія "Вода Донбасу" у період з 2019 року по березень 2023 року був повноцінним учасником ринку електричної енергії та закуповував електричну енергію на балансуючому ринку у відповідача на підставі договору про врегулювання небалансів № 0350-01012 від 26.06.2019.

Вказане також підтверджується рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.03.2024 у справі № 905/1185/23.

Однак, 13.03.2023 ПрАТ “НЕК “Укренерго» в односторонньому порядку видалив з реєстрів та закрив участь у роботі ринку електричної енергії для КП “Компанія “Вода Донбасу». Тобто, з 14.03.2023 третя особа втратила можливість самостійної участі в роботі енергетичних ринків.

Слід зауважити, що для присвоєння статусу "Преддефолтний" та "Дефолтний" учаснику ринку електричної енергії необхідно провести спеціальну процедуру, чітко передбачену розділом 1.7 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (надалі - Правила ринку) (тут і далі в редакції станом на день виникнення спірних правовідносин).

Пунктом 1.7.1. Правил ринку визначено, що учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу "Переддефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:

1) учасник ринку до 18:00 банківського дня, що є другим банківським днем після дати отримання на електронну адресу учасника ринку повідомлення про виставлення платіжного документа від АР через СУР або платіжного документа на електронну адресу учасника ринку, сформованого відповідно до цих Правил, не здійснив відповідну оплату, крім платіжного документа за плату за невідповідність. Якщо повідомлення про виставлення платіжного документа отримано після 17:00 у банківський день або в будь-який час небанківського дня, то днем отримання повідомлення вважається перший банківський день після отримання такого повідомлення;

2) учасник ринку, який є СВБ, не надавав, не підтримував, не збільшував та не поновлював фінансову гарантію в необхідному обсязі відповідно до розділу VI цих Правил.

Як визначено п. 1.7.2. Правил ринку, при набутті статусу "Переддефолтний" АР на період існування такого статусу:

1) надсилає учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний";

2) публікує на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Переддефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу;

3) використовує фінансові гарантії, що надаються учасником ринку, для покриття його заборгованості перед ОСП;

4) використовує фінансові гарантії, що надаються ним, для покриття заборгованості перед АР та/або, якщо учасник виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу "Переддефолтний" кожного робочого дня (о 10:30) направляє до уповноважених банків довідку, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку або П. І. Б. (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа- підприємець), ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець), розміру простроченої електропостачальником оплати вартості його небалансів електричної енергії.

При цьому, в п. 1.7.3. Правил ринку, визначено, що при набутті статусу "Переддефолтний" такий статус для учасника ринку триває в разі настання принаймні однієї з обставин, передбачених пунктом 1.7.1 цієї глави. В іншому випадку статус "Переддефолтний" анулюється, про що АР повинен повідомити учасника ринку і Регулятора.

Крім того, як вбачається з п. 1.7.4. Правил ринку, учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу "Дефолтний" при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:

1) тривалість статусу "Переддефолтний" для учасника ринку становить більше двох робочих днів. Датою набуття статусу "Дефолтний" є наступний день після двох робочих днів перебування у статусі "Переддефолтний";

2) судом прийнято рішення про визнання суб'єкта господарювання, що є учасником ринку, банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або учасником ринку (його уповноваженими органами) прийнято рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, що є учасником ринку. Датою набуття статусу "Дефолтний" є наступний день після отримання ОСП відповідної інформації про учасника ринку;

3) анулювання учаснику ринку ліцензій на провадження діяльності на ринку електричної енергії. Датою набуття статусу "Дефолтний" є дата набрання чинності рішенням Регулятора про анулювання відповідної ліцензії.

КП "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку електричної енергії (EIC-Код-ідентифікаційний № учасника ринку (ID) - 62X657818778789R та EIC- Код СВБ учасника ринку - 62XHARANTPOKUP-S), який здійснює три види діяльності на ринку електричної енергії:

- виробник - ліцензія з виробництва електричної енергії на підставі постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі також - НКРЕКП) від 04.06.2019 № 937, з місцем провадження - Краснооскільска ГЕС;

- постачальник - ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу на підставі постанови НКРЕКП від 22.04.2019 № 598;

- споживач за власними точками споживання (самостійно закуповує електричну енергію на оптовому ринку).

Таким чином, як виробник Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", так і електропостачальник Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", це два окремих учасника ринку, але один суб'єкт господарювання.

КП "Компанія "Вода Донбасу" є учасником ринку як постачальник електричної енергії (ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу на підставі постанови НКРЕКП від 22.04.2019 № 598).

Крім того, відсутнє рішення суду про визнання суб'єкта господарювання, що є учасником ринку, банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або учасником ринку (його уповноваженими органами) прийнято рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, що є учасником ринку.

Таким чином, єдиною підставою для надання КП "Компанія "Вода Донбасу" статусу "Дефолтний" може бути тривалість статусу "Переддефолтний" для учасника ринку, яка становить більше двох робочих днів.

При цьому, що набуття учасником ринку статусу "Дефолтного" нерозривно пов'язане із знаходженням ним у статусі "Преддефолтного" більше двох днів.

Для встановлення законності надання статусу "Дефолтного" будь-якому учаснику ринку, необхідно визначити на підставі яких обставин та коли йому був присвоєний статус "Преддефолтного" та чи були дотримані всі процедури присвоєння статусу "Преддефолтний".

Як вказувалося судом вище, КП "Компанія "Вода Донбасу" було надано статус "Дефолтний" як виробнику електричної енергії 14.08.2019.

Однак, КП "Компанія "Вода Донбасу" не надавався статус "Дефолтний" як споживачу.

В цих правовідносинах позивач виступає постачальником електроенергії. Відповідно до ст. 42 ГК України, ч. 1 ст. 1 ЗУ «Про підприємництво», позивач, як підприємець, має самостійно нести ризики своєї підприємницької діяльності у правовідносинах зі споживачами електричної енергії, в тому числі, має самостійно нести ризики несвоєчасної або неповної оплати електроенергії, яку він передав.

Разом з тим, видалення з реєстрів ринку електричної енергії як споживача КП "Компанія "Вода Донбасу" та надання йому статусу Дефолтного слід розглядати як спробу перекладення таких ризиків на іншу особу - оператора системи розподілу (яким у спірних правовідносинах є відповідач).

За таких обставин, включення ОСП до обсягів споживання Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" електроенергії, спожитої КП “Компанія Вода Донбасу», з урахуванням визнання останнім спірних обсягів електроенергії як своїх, є безпідставним.

При цьому слід зауважити, що направлення відповідачем заперечень на акти коригування з порушенням строку, визначеного у п. 6.5 договору, не може мати наслідком неможливість доведення останнім належними та допустимими доказами відсутності у нього такої заборгованості в рамках розгляду справи про стягнення з нього заборгованості за вказаними актами.

Не направлення відповідачем позивачу заперечень на акти коригування у строк, визначений у п. 6.5 договору, не може мати наслідком зобов'язання відповідача оплатити обсяги електроенергії, спожитої іншим суб'єктом господарювання, за відсутності інших встановлених законом підстав.

Стосовно інших доводів позивача, зокрема, посилань позивача на долучені до матеріалів справи постанови НКРЕКП, суд зазначає про таке.

Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України та беручи до уваги ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2,4,7,11 до Конвенції та прийняття Закону України від 23.02.2006 "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини", суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Європейський суд з прав людини у справі "Проніна проти України" у рішенні від 18.07.2006 та у справі "Трофимчук проти України" у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 (заява №4909/04), відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Судом були досліджені всі документи, які надані сторонами по справі, аргументи сторін та надана їм правова оцінка. Решта доводів та заперечень позивача судом до уваги не береться, оскільки не спростовують наведених вище висновків.

За таких обставин, вартість обсягу спожитої відповідачем у період з 01.01.2024 по 31.05.2024 електричної енергії становить 134 587,43 грн.

Пункт 6.2 Договору встановлено, що Користувач (Відповідач) здійснює поетапну оплату планової вартості Послуги за кожну декаду розрахункового періоду згідно з такою системою платежів і розрахунків:

1 платіж - до 18 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в першій декаді розрахункового періоду;

2 платіж - до 28 числа розрахункового періоду в розмірі планової вартості послуги, наданої в другій декаді розрахункового періоду;

3 платіж - до 08 числа місяця, наступного за розрахунковим періодом, в розмірі планової вартості послуги, наданої в третій декаді розрахункового періоду.

Плановий обсяг послуги, що використовується для розрахунку планової вартості послуги, визначається на підставі даних АКО (адміністратора комерційного обліку) за кожну декаду розрахункового періоду.

Пунктом 6.4. Договору встановлено, що Користувач здійснює розрахунок за фактичний обсяг Послуги до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно), на підставі рахунків, актів приймання-передачі Послуги, наданих ОСП, або отриманих за допомогою сервісу електронного документообігу (далі - Сервіс) (автоматизована система, яка забезпечує функціонування електронного документообігу), з використанням в порядку, визначеному законодавством електронного підпису особи, уповноваженої на підписання документів в електронній формі.

Вартість наданої Послуги за розрахунковий період визначається до 10 числа місяця наступного за розрахунковим (включно). Акти приймання-передачі Послуги направляються Користувачу до 12 числа місяця, наступного за розрахунковим (включно).

Коригування обсягу та вартості Послуги відповідного розрахункового періоду здійснюється за наступною версією даних комерційного обліку, що надається АКО протягом 10 календарних днів з дати проведення процесу врегулювання в Системі управління ринком, що здійснюється на вимогу та в терміни, передбачені Правилами ринку.

Оплату вартості Послуги після коригування обсягів та вартості Послуги Користувач здійснює до 15 числа місяця наступного за місяцем в якому отримав акт коригування до акта приймання-передачі Послуги (включно) або Акт приймання-передачі Послуги щодо проведення донарахування в минулих періодах (включно).

Акти приймання-передачі Послуги та акти коригування до актів приймання-передачі Послуги та рахунки у відповідному розрахунковому періоді ОСП направляє Користувачу в електронній формі з використанням електронного підпису (із застосуванням Сервісу) або надає Користувачу два примірники Акта приймання-передачі Послуги та/або акта коригування до актів приймання-передачі Послуги в паперовій формі, підписані власноручним підписом зі свого боку. Акти приймання-передачі та акти коригування Користувач підписує протягом 3-х робочих днів з дня їх отримання.

З урахуванням п. 6.2, 6.4 договору, строк виконання відповідачем свого зобов'язання з оплати спожитої електричної енергії є таким, що настав.

Однак, відповідач порушив свої зобов'язання та не оплатив спожиту електричну енергію в сумі 134 587,43 грн. у встановлений договором строк.

За таких обставин, у Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" утворилась заборгованість перед Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" у розмірі 134 587,43 грн.

А отже, позовні вимоги про стягнення суми основної заборгованості є обґрунтованими у розмірі 134 587,43 грн.

Згідно ст. 625 ЦК України, боржник, який прострочив виконання грошових зобов'язань на вимогу кредитора, зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також 3 відсотка річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Позивач нарахував відповідачу до сплати 3% річних у розмірі 105 074 грн. за загальний період з 19.01.2024 по 05.02.2025 та інфляційну складову у розмірі 430 156,86 грн. за загальний період (фактично) з березня 2024 року по грудень 2024 року.

Перевіривши розрахунки 3% річних та інфляційної складової суд встановив, що позивачем було здійснено нарахування таких сум з урахуванням актів коригування від 30.05.2024 та від 13.06.2024 (т. 1 а.с. 54 - 56).

Як було вказано вище, під час розгляду цієї справи судом було встановлено безпідставність донарахування позивачем відповідачу сум основного боргу у розмірах 2 778 311,71 грн. та 2 663 940,79 грн. за такими актами.

А отже, нарахування позивачем 3% річних у розмірі 53 083,66 грн. та інфляційної складової у розмірі 205 730,14 грн. за актом коригування від 30.05.2024 та 3% річних у розмірі 44 784,48 грн. та інфляційної складової у розмірі 197 261,13 грн. за актом коригування від 13.06.2024 є необґрунтованим.

Також судом здійснено перерахунок сум 3% річних та інфляційної складової, нарахованих за порушення відповідачем грошового зобов'язання з оплати спожитої у січні 2024 року електроенергії, з урахуванням коригування на підставі акту від 30.05.2024 (т. 1 а.с. 85).

За розрахунком суду:

- 3% річних на суму боргу 164 070,88 грн. (січень 2024) за період з 16.02.2024 по 29.05.2024 становлять 1 398,64 грн.;

- 3% річних на суму боргу 38 938,75 грн. (січень 2024) за період з 30.05.2023 по 05.02.2025 становлять 793,40 грн.

Решта розрахунку 3% річних судом не наводиться, оскільки виконана правильно.

Загалом за розрахунком суду 3% річних за порушення відповідачем грошового зобов'язання з оплати спожитої електроенергії за загальний період з 19.01.2024 по 05.02.2025 становлять 4 608,93 грн.

А отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача 3% річних є обґрунтованими у розмірі 4 608,93 грн.

За розрахунком суду:

- інфляційна складова на суму боргу 164 070,88 грн. (січень 2024) за період з березня по травень 2024 становить 2 141,46 грн.;

- інфляційна складова на суму боргу 38 938,75 грн. (січень 2024) за період з червня по грудень 2024 становить 3 750,41 грн.

Решта розрахунку інфляційної складової судом не наводиться, оскільки виконана правильно.

Загалом за розрахунком суду інфляційна складова за порушення відповідачем грошового зобов'язання з оплати спожитої електроенергії за загальний період з березня 2024 року по грудень 2024 року становлять 14 680,76 грн.

А отже, вимоги позивача про стягнення з відповідача інфляційної складової є обґрунтованими у розмірі 14 680,76 грн.

ПЕРЕЛІК ДОКАЗІВ, ЯКИМИ СТОРОНИ ПІДТВЕРДЖУЮТЬ АБО СПРОСТОВУЮТЬ НАЯВНІСТЬ КОЖНОЇ ОБСТАВИНИ, ЯКА Є ПРЕДМЕТОМ ДОКАЗУВАННЯ У СПРАВІ.

Обставини, на які посилається позивач, доводяться договором про надання послуг з передачі електричної енергії з додатками (том 1, а.с. 21 - 30), заявою - приєднання (том 1, а.с. 31), актом звірки розрахунків (том 1, а.с. 32), рахунками - фактурами (том 1, а.с. 32 - 47), актами приймання - передачі (том 1, а.с. 47 - 54), актами коригування (том 1, а.с. 54 - 57), скрін-шотом з сервісу АСКОД (том 1, а.с. 57 - 60), рекомендованими повідомленнями про вручення поштового відправлення (том 1, а.с. 122, 153 - 155), листом НКРЕКП № 10756/17.3.2/7-23 від 09.10.2023 (том 1, а.с. 123 - 124), листом НКРЕКП № 13910/14.1.1/7-23 від 19.12.2023 (том 1, а.с. 124 - 125), постановою НКРЕКП № 402 від 04.03.2024 (том 1, а.с. 125 - 126), постановою НКРЕКП № 2308 від 05.12.2023 (том 1, а.с. 126), розпорядженням НКРЕКП № 58-р від 04.03.2024 (том 1, а.с. 127 - 133), листами ДПЗД "Укрінтеренерго" (том 1, а.с. 134 - 137), листом НЕК "Укренерго" № 01/13129 від 01.03.2024 (том 1, а.с. 138), претензіями ДПЗД "Укрінтеренерго" (том 1, а.с. 139 - 142, 159 - 160), проектом постанови НКРЕКП "Про результати розгляду спору" з обґрунтуванням (том 1, а.с. 143 - 146), проектом постанови НКРЕКП "Про застереження ПрАТ "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля"" з обґрунтуванням (том 1, а.с. 147 - 152), переліком ОСР до листа від 15.03.2024 № 44/09-412 (том 1, а.с. 156), постановою НКРЕКП № 1475 від 08.08.2023 (том 1, а.с. 157), постановою НКРЕКП №1496 від 21.08.2024 (том 1, а.с. 158), протоколом НКРЕКП № 46-п (том 1, а.с. 161 - 166), рішенням суду у справі № 905/1185/23 (том 1, а.с. 167 - 177), листами НЕК "Укренерго" (том 1, а.с. 178 - 185).

Обставини, на які посилається відповідач, доводяться електронним листуванням (том 1, а.с. 83, 86, 99 - 100), актами коригування (том 1, а.с. 84 - 85), запереченнями на акти-коригування (том 1, а.с. 87 - 88), постановою № 1666 від 07.12.2018 (том 1, а.с. 89 - 94), ухвалами суду у справі №910/6820/24 (том 1, а.с. 95 - 98).

Обставини, на які посилається третя особа, доводяться рішенням Господарського суду Дніпропетровської області від 25.03.2024 у справі № 905/1185/23 (том 2, а.с. 30 - 85), довідкою щодо обсягів фактичного споживання (том 2, а.с. 177), скріншотом з веб-сайту НЕК "Укренерго" (том 2, а.с. 178).

ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.

За результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позовні вимоги слід задовольнити у частині стягнення суму основної заборгованості у розмірі 134 587,43 грн., інфляційної складової у розмірі 14 680,76 грн. та 3% річних у розмірі 4 608,93 грн.

У задоволенні позовних вимог про стягнення суми основної заборгованості у розмірі 5 562 223,41 грн., 3% річних у розмірі 100 465,07 грн., інфляційної складової у розмірі 416 476,10 грн. - слід відмовити.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору слід розподілити пропорційно задоволених позовних вимог.

Керуючись положеннями Господарського Кодексу України, Цивільного кодексу України, ст. 73, 74, 123, 129, 232, 233, 236-241, 326 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Стягнути з Приватного акціонерного товариства "ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля" (місце реєстрації: 49107, м. Дніпро, Запорізьке шосе, буд. 22, ідентифікаційний код: 00169845) на користь Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (місце реєстрації: 01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, 25, ідентифікаційний код: 00100227) суму основної заборгованості у розмірі 134 587,43 грн., інфляційну складову у розмірі 14 680,76 грн., 3% річних у розмірі 4 608,93 грн. та витрати зі сплати судового збору у розмірі 1 846,53 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відмовити у задоволенні позовних вимог про стягнення суми основної заборгованості у розмірі 5 562 223,41 грн., 3% річних у розмірі 100 465,07 грн., інфляційної складової у розмірі 416 476,10 грн.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення може бути оскаржено в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України, протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складений та підписаний 06.06.2025.

Суддя М.О. Ніколенко