Ухвала від 10.06.2025 по справі 128/789/17

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

"10" червня 2025 р. м. Вінниця Cправа № 128/789/17

Господарський суд Вінницької області у складі судді Міліціанова Р.В., розглянувши скаргу Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (б/н від 06.06.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6134/25 від 06.06.225 року) на дії (бездіяльність) державного/приватного виконавця у справі

за позовом: Заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури, пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020, в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, вул. Новоселів, буд. 1, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, 23222

до: Фермерського господарства "Родина Щетиніних - шлях до комунізму", відокремлена садиба за межами населеного пункту, АДРЕСА_3, код - 35777944

треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Вінницької районної державної адміністрації, вул. Хмельницьке шосе, 17, м. Вінниця та Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, вул. Келеціка, 63, м. Вінниця, 21027, код - 39767547

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , код - НОМЕР_1

про розірвання договорів оренди та повернення земельних ділянок

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Господарського суду Вінницької області перебувала справа № 128/789/17 за позовом Заступника керівника Вінницької місцевої прокуратури, в інтересах держави в особі органу уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області до ОСОБА_1 , за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Вінницької районної державної адміністрації та Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області про розірвання договорів оренди від 02.12.2011 року, б/н, укладених між Вінницькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 : про оренду земельної ділянки площею 0,7835 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0024, земельної ділянки площею 0,6836 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0025, земельної ділянки площею 0,3091 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0026, земельної ділянки площею 0,7033 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0027, земельної ділянки площею 0,1825 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0028, земельної ділянки площею 0,6612 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0029, земельної ділянки площею 51,4436 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0031, земельної ділянки площею 29,0234 га з кадастровим номером 0520683300:05:001:0059, земельної ділянки площею 0,5454 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0030, земельної ділянки площею 5,0110 га з кадастровим номером 0520683300:01:003:0023, земельної ділянки площею 19,0926 га з кадастровим номером 0520683300:05:002:0031, які розташовані на території Майданської сільської ради Вінницького району, за межами населеного пункту, а також зобов'язання повернути земельні ділянки у розпорядження держави.

12.12.2023 року судом по справі № 128/789/17 прийнято рішення, відповідно до якого позов задоволено повністю.

08.02.2024 року на виконання рішення видано накази, які надіслано на адресу стягувача.

Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 09.10.2024 року у справі № 128/789/17 визнано такими, що не підлягають виконанню Накази Господарського суду Вінницької області від 08.02.2024 року, видані на виконання Рішення Господарського суду Вінницької області від 12.12.2023 року у справі № 128/789/17.

Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 05.02.2025 року Рішення Господарського суду Вінницької області від 12.12.2023 у справі №128/789/17 залишено без змін, справу повернуто Господарському суду Вінницької області.

07.03.2025 року на виконання Рішення Господарського суду Вінницької області від 12.12.2023 року у справі №128/789/17 видано відповідні накази.

06.06.2025 року до суду від Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області надійшла скарга (б/н від 06.06.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6134/25 від 06.06.225 року) на дії (бездіяльність) державного виконавця у справі № 128/789/17, в якій останній просить суд визнати Постанову старшого державного виконавця Вінницького відділу державної виконавчої служби у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ковальчука Д.О. від 14.05.2025 року про накладення штрафу на Якушинецьку сільську раду у виконавчому провадженні НОМЕР_2, відкритому на підставі Ухвали Господарського суду Вінницької області від 09.10.2024 року у справі № 128/789/17, неправомірною та скасувати її повністю.

Розглянувши скаргу Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області на дії (бездіяльність) державного/приватного виконавця (б/н від 06.06.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6134/25 від 06.06.225 року), суд зазначає наступне.

В обґрунтування поданої скарги заявник зазначає, що на виконання Наказу Господарського суду Вінницької області від 08.02.2024 року, виданого на підставі Рішення Господарського суду Вінницької області від 12.12.2023 року у справі №128/789/17 Фермерське господарство «Родина Щетиніних - шлях до комунізму» зобов'язано було повернути у розпорядження Якушинецької сільської ради земельні ділянки, що знаходилися в оренді ОСОБА_1 за договорами оренди від 02.12.2011 року, шляхом підписання актів прийому-передачі. Вказаний наказ господарського суду не був виконаний відповідачем у справі, зазначені земельні ділянки не були повернуті у розпорядження Якушинецької сільської ради шляхом підписання актів приймання-передачі, а отже вимагати від сільської ради їх повернення ФГ «Родина Щетиніних шлях до комунізму» є незаконним.

Вимога державного виконавця підписати вказані акти приймання-передачі земельних ділянок щодо передачі їх ФГ «Родина Щетиніних - шлях до комунізму» не ґрунтується на вимогах закону та ухвали господарського суду Вінницької області від 09.10.2024 року у справі №128/789/17, якою сільську раду зобов'язано повернути речове право оренди земельних ділянок Фермерського господарства "Родина Щетиніних шлях до комунізму" шляхом подання заяви до державного реєстратора. Сільська рада виконала ухвалу господарського суду та подала до реєстратора заяви про поновлення прав оренди фермерського господарства.

14.05.2025 року державним виконавцем Ковальчуком Д.О. винесено постанову про накладення на сільську раду штрафу у сумі 5 100,00 грн за невиконання без поважних причин ухвали суду від 09.10.2024 року. Державний виконавець мотивує своє рішення тим, що станом на 09.05.2025 року, рішення суду боржником виконано не в повному обсязі, а саме: інше речове 0520683300:01:003:0023, 0520683300:05:002:0047, повернуто ОСОБА_1 без підписання боржником актів прийому-передачі зазначених об'єктів оренди та не на їх підставі.

Інше речове право (право оренди) 6 земельних ділянок з кадастровими номерами: 0520683300:01:003:0041, 0520683300:01:003:0042, 0520683300:01:003:0039, 0520683300:05:001:0074, 0520683300:05:002:0045, 0520683300:05:002:0046, не повернуто у стан, що існував до відповідної державної реєстрації припинення речових прав, а також відомості щодо зазначених 6 об'єктів майнового права в Державному реєстрі майнових прав на нерухоме майно не приведені у відповідають відомостям, що мали місце в реєстрі, коли інше речове право (право оренди) було зареєстровано за гр. ОСОБА_1 на підставі договорів оренди від 02.12.2011 року, б/н, укладених між Вінницькою районною державною адміністрацією та ОСОБА_1 , зареєстрованих в управлінні Держкомзему у Вінницькому районі, про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 27.04.2012 року.

За твердженнями заявника, постанова державного виконавця від 14.05.2025 року у виконавчому провадженні НОМЕР_2 про накладення штрафу є незаконною та підлягає скасуванню.

Надаючи правову оцінку предмету поданої скарги та процесуальним питанням стосовно її розгляду, суд враховує наступне.

Згідно зі статтею 1 Закону України від 02 червня 2016 року N 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон N 1404-VIII) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За змістом пункту 5 частини першої статті 5 Закону N 1404-VIII постанови державних виконавців про стягнення виконавчого збору, витрат виконавчого провадження, накладення штрафу, про стягнення основної винагороди є виконавчими документами.

Відповідно до пункту 1 статті 6 Конвенції кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Отже, висловлювання "судом, встановленим законом" зводиться не лише до правової основи самого існування "суду", але й дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність, тобто охоплює всю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

За статтею 125 Конституції України судоустрій в Україні будується за принципами територіальності та спеціалізації і визначається законом.

За вимогами частини першої статті 18 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів» суди спеціалізуються на розгляді цивільних, кримінальних, господарських, адміністративних справ, а також справ про адміністративні правопорушення.

З метою якісної та чіткої роботи судової системи міжнародним і національним законодавством передбачено принцип спеціалізації судів.

Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження (стаття 19 КАС України).

Юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини,що виникають, зокрема, у зв'язку зі здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій; на публічно-правові спори, у тому числі на спори фізичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом установлено інший порядок судового провадження (частина перша, пункт 1 частини другої статті 19 КАС України у відповідній редакції).

Тому загальними критеріями розмежування судової юрисдикції, тобто передбаченими законом умовами, за яких певна справа підлягає розгляду за правилами того чи іншого виду судочинства, є суб'єктний склад правовідносин, предмет спору та характер спірних матеріальних правовідносин у їх сукупності. Крім того, таким критерієм може бути і пряма вказівка в законі на вид судочинства, у якому розглядається визначена категорія справ.

До таких висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в постановах від 27 березня 2019 року у справі № 638/14011/16-ц, від 19 червня 2019 року у справі № 826/5806/17, від 13 березня 2019 року у справі № 202/30/17.

У пункті 7 частини першої статті 4 КАС України визначено, що суб'єкт владних повноважень - це орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.

Стосовно терміна «публічно-владні управлінські функції», то зміст поняття полягає в наявності у суб'єкта суспільно необхідних для невизначеного або певного кола осіб повноважень застосовувати надану йому владу, за допомогою якої впливати на розвиток правовідносин, а «управлінські функції» - це основні напрямки діяльності органу влади, його посадової чи службової особи або іншого уповноваженого суб'єкта, спрямовані на управління діяльністю підлеглого суб'єкта.

Відтак до справ адміністративної юрисдикції віднесені, зокрема, публічно-правові спори, ознакою яких є не лише спеціальний суб'єктний склад, але і їх виникнення з приводу виконання чи невиконання суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення та/або спір, який виник між двома чи більше суб'єктами стосовно їх прав та обов'язків у правовідносинах, у яких хоча б один суб'єкт законодавчо вповноважений владно керувати поведінкою іншого (інших) суб'єкта (суб'єктів), а останній (останні) відповідно зобов'язаний (зобов'язані) виконувати вимоги та приписи такого суб'єкта владних повноважень тощо.

Разом з тим виконавче провадження є особливою процедурою виконання виконавчих документів, у тому числі судових рішень, що врегульовання як процесуальними кодексами (ЦПК, КАС, ГПК), так і Законом № 1404-VIII ).

Гарантією прав фізичних і юридичних осіб у виконавчому провадженні є можливість оскарження дій або бездіяльності державних виконавців.

Згідно з частиною першою статті 287 КАС України передбачено, що учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду з позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб. Адміністративні справи з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень, ухвалених місцевим загальним судом як адміністративним судом, розглядаються місцевим загальним судом як адміністративним судом, який видав виконавчий лист (частина п'ята статті 287 КАС України).

Відтак за загальними правилами процесуальних кодексів скарги на рішення, дії та бездіяльність службових осіб під час виконання судових рішень подаються за юрисдикцією того суду, який ухвалив судове рішення, що знаходиться на виконанні.

Крім загального порядку оскарження рішень, дій або бездіяльності державного виконавця та інших посадових осіб державної виконавчої служби, визначеного наведеними нормами процесуального законодавства, відповідні спеціальні норми встановлені й Законом № 1404-VIII.

Згідно із частиною першою статті 74 зазначеного Закону рішення, дії чи бездіяльність виконавця та посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені сторонами, іншими учасниками та особами до суду, який видав виконавчий документ, у порядку, передбаченому законом.

Водночас частиною другою статті 74 закріплено, що на справи з приводу оскарження постанов державного виконавця щодо виконання рішень інших органів крім судів, а також рішень щодо виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафів, прийнятих у виконавчих провадженнях щодо примусового виконання усіх виконавчих документів, незалежно від того, яким органом, у тому числі судом, вони видані, поширюється юрисдикція адміністративних судів.

До юрисдикції адміністративних судів належать також справи про оскарження рішень, дій чи бездіяльності державної виконавчої служби, прийнятих (вчинених, допущених) під час примусового виконання постанов державного виконавця про стягнення виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу, як виконавчих документів в окремому виконавчому провадженні.

Аналізуючи зазначені норми права у поєднанні з висловленими Великою Палатою Верховного Суду принципами визначення юрисдикції спорів, пов'язаних з виконанням виконавчих документів, слід дійти висновків, що оскарження рішень, дій або бездіяльності державних, приватних виконавців, посадових осіб органів державної виконавчої служби в процедурі виконання рішень судів, за винятком рішень щодо виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу здійснюється до суду, який ухвалив судове рішення.

Оскарження рішень, дій або бездіяльності державних, приватних виконавців, посадових осіб органів державної виконавчої служби в процедурі виконання рішень інших органів, у тому числі щодо виконавчого збору, витрат, пов'язаних з організацією та проведенням виконавчих дій і накладенням штрафу як виконавчих документів в окремому виконавчому провадженні, здійснюється до судів адміністративної юрисдикції.

Аналогічні висновки сформульовані, зокрема, у Постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.11.2021 року у справі №175/1571/15 та підтверджено Ухвалою Великої Палати Верховного Суду від 29.03.2023 року у справі №585/2436/21.

Враховуючи наведене, розгляд скарги Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (б/н від 06.06.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6134/25 від 06.06.225 року) на дії державного виконавця Вінницького відділу державної виконавчої служби у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ковальчука Д.О. від 14.05.2025 року у виконавчому провадженні НОМЕР_2 про накладення штрафу в сумі 5 100,00 грн, віднесений до юрисдикції адміністративного суду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, а саме - Вінницького окружного адміністративного суду.

Відповідно до ч. 6 ст. 340 ГПК України, про прийняття скарги до розгляду суд постановляє ухвалу та повідомляє відповідний орган державної виконавчої служби, приватного виконавця не пізніше наступного робочого дня після прийняття її до розгляду.

Оскільки, розгляд скарги віднесено до юрисдикції суду адміністративної юрисдикції, тому відсутні достатні правові підстави для прийняття відповідної скарги до розгляду.

Керуючись ст. ст. 232, 233, 234, 235, 240, 242, 326 ГПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

1. Відмовити у прийнятті до розгляду скарги Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області (б/н від 06.06.2025 року) (вх.канц. № 01-34/6134/25 від 06.06.225 року) на Постанову державного виконавця Вінницького відділу державної виконавчої служби у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ковальчука Д.О. від 14.05.2025 року у виконавчому провадженні НОМЕР_2 про накладення штрафу в сумі 5 100,00 грн.

2. Роз'яснити Якушинецькій сільській раді Вінницького району Вінницької області, що розгляд скарги на Постанову державного виконавця Вінницького відділу державної виконавчої служби у Вінницькому районі Вінницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Ковальчука Д.О. від 14.05.2025 року у виконавчому провадженні НОМЕР_2 про накладення штрафу в сумі 5 100,00 грн віднесено до юрисдикції окружного адміністративного суду за правилами Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: Вінницького окружного адміністративного суду (21001, м. Вінниця, вул. Брацлавська, 14).

3. Примірник ухвали надіслати учасникам справи до електронних кабінетів у системі ЄСІТС та на електронні адреси: прокурору - vinnytsiaprok02@gmail.com, 30vinnitsa@ukr.net, позивачу - ІНФОРМАЦІЯ_2, відповідачу та третій особі ОСОБА_1 - ІНФОРМАЦІЯ_1 ; ГУ Держгекадастру у Вінницькій області - vinnytsia_gu@dazru.gov.ua, Вінницькій районній державній адміністрації - vin_rda@vin.gov.ua.

Ухвала набирає законної сили в момент її підписання суддею - 10.06.2025 року.

Учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити ухвалу суду протягом 10 днів з дня складення повного судового рішення (ухвали) шляхом подачі апеляційної скарги до Північно - західного апеляційного господарського суду.

Суддя Міліціанов Р.В.

віддрук. прим.:

1 - до справи

2 - Вінницькій місцевій прокуратурі (пров. Цегельний, 8, м. Вінниця, 21020)

3 - Якушинецькій сільській раді Вінницького району Вінницької області (вул. Новоселів, буд. 1, с. Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, 23222)

4 - Вінницькій районній державній адміністрації (вул. Хмельницьке шосе, 17, м. Вінниця)

5 - Головному управлінню Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келеціка, 63, м. Вінниця, 21027)

6, 7, 8 - ФГ "Родина Щетиніних - шлях до комунізму" (АДРЕСА_1; відокремлена садиба за межами населеного пункту, АДРЕСА_3; АДРЕСА_2)

9 - третій особі ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )