іменем України
09 червня 2025 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 750/341/25
Головуючий у першій інстанції - Косенко О. Д.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/928/25
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД у складі:
головуючого-судді: Онищенко О.І.
суддів: Мамонової О.Є., Шитченко Н.В.
Позивач: ОСОБА_1
Відповідач: Акціонерне товариство «Укрпошта»
Особа, яка подала апеляційну скаргу: ОСОБА_1
Розглянув у порядку спрощеного позовного провадження апеляційну скаргу на рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 березня 2025 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Укрпошта» про захист прав споживача та зобов'язання вчинити певні дії (суддя Косенко О.Д.), ухвалене о 13 год. 38 хв. у м.Чернігів, повний текст рішення складено 14 березня 2025 року,
У січні 2025 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просив визнати відмову відповідача - Чернігівської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» у виплаті переказу протиправною і зобов'язати його виплатити позивачу отримані на його ім'я кошти за поштовим переказом 4805442129 від Держказначейства України. Позов мотивовано тим, що 20 грудня 2024 року на поштове відділення 14000 у м.Чернігові на ім'я ОСОБА_1 надійшов адресний переказ 4805442129 від Держказначейства України на суму 10000 грн, про що позивачу повідомлено на мобільний телефон. Позивач вказує, що 22 грудня 2024 року він відповідно до інструкції ОПЗ АТ Укрпошта, розміщеної на веб-сайті, звернувся до поштового відділення за отриманням переказу, при цьому показавши повідомлення в телефоні і передбачений законом документ, що встановлює особу - водійське посвідчення. Проте працівники Чернігівської дирекції Акціонерного товариства «Укрпошта» відмовилися виплачувати належні йому кошти за цим документом і вимагали надати тільки паспорт, чим, на думку позивача, порушили права користувача поштових послуг, а відтак і права споживача.
Ухвалою Деснянського районного суду м. Чернігова від 07 лютого 2025 року замінено неналежного відповідача Чернігівську дирекцію Акціонерного товариства «Укрпошта» на належного відповідача Акціонерне товариство «Укрпошта».
Рішенням Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 березня 2025 року у задоволенні позову відмовлено. Рішення суду мотивовано тим, що посвідчення водія не може бути використано громадянином України для встановлення його особи під час укладення правочинів та відповідно не є документом, за яким АТ «Укрпошта» може здійснити верифікацію/ідентифікацію отримувача при видачі грошового переказу в готівковій формі.
В апеляційній скарзі ОСОБА_1 просить скасувати вказане рішення суду і ухвалити нове рішення про задоволення позовних вимог. Апеляційна скарга мотивована тим, що такої вказівки про те, що паспорт є єдиним джерелом ідентифікації/верифікації отримувача грошового переказу в нормах Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» не міститься і сам відповідач такого не стверджував. ОСОБА_1 звертає увагу, що саме Закон України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» чітко визначає можливість здійснювати ідентифікацію особи за будь-яким із документів Реєстру. За доводами позивача, Закон України «Про нотаріат» є вузько-спеціальним, він регулює дуже обмежену сферу суспільних правовідносин і стосується обмеженого кола осіб (нотаріусів), а твердження суду, що норми вказаного закону розповсюджуються і мають юридичну силу на всі суспільні правовідносини, є припущеннями. Також ОСОБА_1 вказує, що жодного дослідження обставин, на які він послався у проголошеній відповіді на відзив відповідача, як на підставу своїх вимог і заперечень, жодного дослідження норм права суд не зробив взагалі.
У відзиві на апеляційну скаргу АТ «Укрпошта» просить залишити рішення суду першої інстанції без змін, а апеляційну скаргу - без задоволення. Відповідач вказує, що послуга з переказу коштів надається на підставі укладеного договору між платником (Державна казначейська служба України) та АТ «Укрпошта». При цьому на останню при видачі поштового переказу на суму, яка перевищує 5000 грн покладено обов'язок верифікації клієнта - отримувача у спосіб, визначений п.12 Порядку надання платіжної послуги з переказу коштів без відкриття рахунку «Реєстровий переказ», затвердженого наказом АТ «Укрпошта» від 01 квітня 2024 року №2385, за ідентифікаційним документом, а саме паспортом громадянина України або іншого документу, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів. За доводами відповідача, посвідчення водія не може бути використано громадянином України для встановлення його особи під час укладення правочинів та відповідно не є ідентифікаційним документом, за яким АТ «Укрпошта» може здійснити верифікацію/ідентифікацію отримувача при видачі грошового переказу в готівковій формі. Також звертає увагу, що згідно з положеннями Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, які підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» посвідчення водія є документом, функціональним призначенням якого є підтвердження спеціального статусу особи. Крім того, АТ «Укрпошта» вказує на те, що зазначені в апеляційній скарзі висловлювання на адресу судді суду першої інстанції є образливими, а апеляційна скарга, яка містить такі висловлювання, є неприйнятною.
Подання відповіді на відзив на апеляційну скаргу не передбачено нормами чинного цивільного процесуального законодавства, а тому таку відповідь, подану ОСОБА_1 , суд апеляційної інстанції до уваги не приймає.
Згідно з ч. 3 ст. 3 ЦПК України провадження у цивільних справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справ.
Відповідно до вимог ч.1 ст.367 ЦПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними в ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Частиною 1 ст.368 ЦПК України встановлено, що справа розглядається судом апеляційної інстанції за правилами, встановленими для розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження, з особливостями, встановленими цією главою.
За нормами ст. 268 ЦПК України судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Зазначеним вимогам закону судове рішення суду першої інстанції частково не відповідає.
По справі встановлено, що 20 грудня 2024 року на телефонний номер ОСОБА_1 надійшло смс-повідомлення наступного змісту: «отримайте переказ 4805442129 на суму 10000.00 UAH від Державна казначейська служба України у відділенні 14000 Укрпошти» (а.с.5).
Сторони не заперечують, що при зверненні ОСОБА_1 22 грудня 2024 року до Чернігівської дирекції АТ «Укрпошта» йому було відмовлено у виплаті грошового переказу з підстав ненадання для ідентифікації своєї особи належного документу, оскільки ним пред'явлено водійське посвідчення замість паспорта.
Пунктом 87 Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 року №270, в об'єкті поштового зв'язку можуть вручатися поштові відправлення та поштові перекази.
Згідно зі статтею 1 Закону України «Про поштовий зв'язок» поштовий переказ - це послуга поштового зв'язку, яка здійснюється на виконання доручення користувача щодо пересилання та виплати адресату (перерахування на рахунок) зазначеної ним суми грошових коштів з використанням поштової мережі.
Відповідно до п.71 Правил надання послуг поштового зв'язку реєстровані поштові відправлення вручаються, кошти за поштовими переказами виплачуються адресатам (одержувачам) за умови пред'явлення ними документів, що посвідчують особу згідно із законодавством.
Поштові перекази, посилки, інші поштові відправлення з оголошеною цінністю, а також міжнародні реєстровані поштові відправлення (в тому числі згруповані поштові відправлення "Консигнація") видаються адресату (одержувачу) за умови пред'явлення ним документа, що посвідчує особу, або уповноваженій ним особі за умови пред'явлення нею документа, що посвідчує особу, та відповідної довіреності, засвідченої в установленому законодавством порядку, якщо інший порядок отримання відправлень не встановлено оператором поштового зв'язку (п.89 Правил надання послуг поштового зв'язку).
На офіційному веб-сайті АТ «Укрпошта» міститься інформація про те, які документи необхідні для здійснення платіжної операції, зокрема для виплати переказів до 30000 грн потрібно надати оригінал документа, що посвідчує особу, або копії е-паспорта / е-паспорта для виїзду за кордон із застосунку Дія (при здійсненні переказу в автоматизованому відділенні Укрпошти).
Відповідно до вимог Законів України «Про поштовий зв'язок», «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення», «Про валюту і валютні операції», «Про електронні довірчі послуги», Правил надання послуг поштового зв'язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270, актів Всесвітнього поштового союзу та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері надання послуг поштового зв'язку, розроблено Порядок пересилання поштових переказів, прийнятих від юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, який затверджено наказом УДППЗ «Укрпошта» від 25.06.2021 №709 і дія якого поширюється на підрозділи АТ «Укрпошта», які задіяні в процесі надання юридичним особам та фізичним особам - підприємцям Послуг.
Пунктом 3.3. вищевказаного Порядку встановлено, що виплата адресних поштових переказів проводиться за пред'явленням одержувачем паспорту або іншого документу, що посвідчує особу, відповідно до вимог Правил також сформованому в застосунку «Дія»: 3.3.1. Одержувач надає працівнику ОПЗ паспорт чи документ, що посвідчує його особу або пред'являє їх у застосунку «Дія», повідомляє ПІБ та свій номер телефону. Зазначені реквізити є ідентифікатором при виплаті поштового переказу. 3.3.2. Працівник ОПЗ проводить верифікацію та ідентифікацію одержувача переказу відповідно до вимог Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення». 3.3.3.У разі виплати внутрішнього поштового переказу (переказів) на суму: - від 5000 грн до 30000 гривень до бланку поштового переказу долучається завірена одержувачем та працівником відділення зв'язку копія сторінки документу, що посвідчує особу, яка містить ідентифікаційні дані одержувача, якщо виплата переказу одержувачу здійснюється без використання застосунку «Дія» (якщо інше не передбачено Законом України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»).
Порядок надання платіжної послуги з переказу коштів без відкриття рахунку «Реєстровий переказ», затверджений наказом АТ «Укрпошта» від 01 квітня 2024 року №2385, у розділі Х пункту 3 встановлює інформацію / документи, необхідні для отримання суми платіжної операції (переказу) - паспорт або інший документ, що посвідчує особу Отримувача, інші документи, необхідні для ідентифікації/верифікації у випадках та порядку передбачених внутрішніми документами Товариства з питань фінансового моніторингу та діючим законодавством України.
Частиною 1 статті 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» передбачено, що суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги платнику (ініціатору платіжної операції), повинен забезпечити, щоб усі платіжні операції супроводжувалися інформацією про отримувача за платіжною операцією: фізичну особу (фізичну особу - підприємця, фізичну особу, яка провадить незалежну професійну діяльність) - прізвище, ім'я та по батькові (за наявності), номер рахунка/електронного гаманця, на який зараховуються кошти/унікальний номер електронного платіжного засобу (у разі проведення платіжної операцій з використанням електронного платіжного засобу), а в разі відсутності рахунка - унікальний обліковий номер фінансової операції.
Згідно з ч. 8 ст. 14 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги отримувачу, здійснює належну перевірку до зарахування коштів на рахунок/електронний гаманець отримувача або видачі йому в готівковій формі шляхом верифікації отримувача в частині даних, зазначених у пункті 2 частини першої цієї статті, на підставі офіційних документів або інформації, отриманої з офіційних та/або надійних джерел, з урахуванням особливостей, визначених частиною дев'ятою цієї статті.
Частиною 9 вищезазначеного Закону визначено, що в разі виплати коштів за платіжною операцією на суму, що є меншою за 30 тисяч гривень, або суму, еквівалентну зазначеній сумі, у тому числі в іноземній валюті, за відсутності ознак пов'язаності такої фінансової операції з іншими фінансовими операціями, що в сумі перевищують 30 тисяч гривень, суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги отримувачу, може не здійснювати верифікації отримувача відповідно до частини восьмої цієї статті, крім випадків, якщо: 1) існує підозра, що фінансова операція або сукупність пов'язаних між собою фінансових операцій може бути пов'язана з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванням тероризму або фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення; 2) суб'єкт первинного фінансового моніторингу, що надає фінансові платіжні послуги отримувачу, здійснює виплату коштів за платіжною операцією в готівковій формі.
Постановою Правління Національного банку України від 28 липня 2020 року № 107 затверджено Положення про здійснення установами фінансового моніторингу, пунктом 3 якого поширено його дію в тому числі на операторів поштового зв'язку.
Відповідно до п/п 14 пункту 5 розділу I вказаного Положення ідентифікаційний документ - паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та відповідно до законодавства України може бути використаний на території України для укладення правочинів
Частиною 1 статті 13 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» встановлено, що документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на: 1) документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України: а) паспорт громадянина України; б) паспорт громадянина України для виїзду за кордон; в) дипломатичний паспорт України; г) службовий паспорт України; ґ) посвідчення особи моряка; д) посвідчення члена екіпажу; е) посвідчення особи на повернення в Україну; є) тимчасове посвідчення громадянина України; 2) документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус: а) посвідчення водія; б) посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон; в) посвідка на постійне проживання; г) посвідка на тимчасове проживання; ґ) картка мігранта; д) посвідчення біженця; е) проїзний документ біженця; є) посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; ж) проїзний документ особи, якій надано додатковий захист.
З системного аналізу вищенаведених норм Законів та підзаконних актів колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що при отриманні поштового переказу на суму, яка не перевищує 30000 грн, передбачено можливість декількох альтернативних способів посвідчення особи - пред'явлення паспорта або іншого документа, який посвідчує особу отримувача, одним із яких є посвідчення водія.
Проте, як встановлено з матеріалів справи, працівниками АТ «Укрпошта» безпідставно було відмовлено ОСОБА_1 в наданні послуги у зв'язку з ненаданням ним для посвідчення своєї особи саме паспорта, у результаті чого порушено його право на отримання у порядку та спосіб, передбачені чинним законодавством, належного йому поштового переказу.
За таких обставин позовні вимоги позивача в частині визнання протиправною відмови відповідача у виплаті переказу підлягають задоволенню.
Посилання суду першої інстанції та АТ «Укрпошта» на положення Закону України «Про нотаріат» є необгрунтованими, оскільки цей Закон встановлює порядок правового регулювання діяльності нотаріату в Україні, у той час як у даній справі питання вчинення нотаріальних дій не вирішувалося.
Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача виплатити позивачу отримані на його ім'я кошти за поштовим переказом, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні вказаних вимог, оскільки в матеріалах справи відсутні докази, що кошти на даний час перебувають у відповідача. Як вказував у суді першої інстанції представник АТ «Укрпошта», кошти в розмірі 10000 грн, отримувачем яких є позивач, повернуті Держказначейству України 29 січня 2025 року на вимогу останнього. У даному випадку відповідач не є набувачем спірних коштів, а тому суд позбавлений повноважень зобов'язувати його вчиняти певні дії щодо цих коштів.
Відповідно до ч.13 ст.141 ЦПК України якщо суд апеляційної інстанції, не передаючи справи на новий розгляд, змінює рішення або ухвалює нове, цей суд відповідно змінює розподіл судових витрат.
Судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.ч.1, 6 ст.141 ЦПК України).
Частиною 3 статті 22 Закону України «Про захист прав споживачів» встановлено, що споживачі звільняються від сплати судового збору за позовами, які пов'язані з порушенням їх прав.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог ОСОБА_1 та вимог його апеляційної скарги, враховуючи, що задоволено одну з немайнових вимог, з відповідача на користь держави підлягає стягненню половина розміру судового збору, а саме: 605,6 грн - за розгляд справи судом першої інстанції, 908,4 грн - за апеляційний розгляд справи.
Керуючись ст.ст. 141, 258, 263, 374, 376 ч.1 п.4, 382, 384, 389, 390, 391 ЦПК України, апеляційний суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Рішення Деснянського районного суду м. Чернігова від 10 березня 2025 року скасувати.
Позов ОСОБА_1 до Акціонерного товариства «Укрпошта» про захист прав споживача та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати відмову Акціонерного товариства «Укрпошта» у виплаті поштового переказу 4805442129 протиправною.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Акціонерного товариства «Укрпошта» (місцезнаходження:01001, м.Київ, вул.Хрещатик, 22, код ЄДРПОУ 21560045) на користь державий судовий збір у розмірі 605 грн 60 коп. за розгляд справи судом першої інстанції та 908 грн 40 коп. - за апеляційний розгляд справи.
Постанова суду набирає законної сили з дня її ухвалення і може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів, який обчислюється з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: Судді: