Ухвала від 28.05.2025 по справі 760/12390/25

Справа №760/12390/25 1-кс/760/6600/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2025 року Солом'янського районного суду м. Києва

в складі : головуючого слідчого судді - ОСОБА_1

за участі секретаря - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Києві клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у виді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому пред'явлено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.5 КК України, відомості про злочин внесені до ЄРДР за № 42024110000000031 від 18.01.2024 року -

за участю прокурора - ОСОБА_5

підозрюваного - ОСОБА_4

захисника - ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

08 травня 2025 року до Солом'янського районного суду м. Києва надійшло клопотання прокурора відділу Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у виді домашнього арешту підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому пред'явлено підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.191 ч.5 КК України, відомості про злочин внесені до ЄРДР за № 42024110000000031 від 18.01.2024 року.

В обґрунтування клопотання прокурор зазначає, що Підрозділом детективів Територіального управління БЕБ у Київській області здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42024110000000031 від 18.01.2024 за підозрою ОСОБА_4 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України, за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 27 ч. 5 ст. 191 КК України та за підозрою ОСОБА_10 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України.

Процесуальне керівництво у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Київської обласної прокуратури.

1.Короткий виклад фактичних обставин кримінальних правопорушень, в яких підозрюється ОСОБА_4 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_4 , який є директором ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» мав значний досвід роботи на різних посадах підприємств, які спеціалізуються на виробництві та продажу бетону та бетонних виробів.

Відповідно до Статуту, затвердженого рішенням єдиного учасника ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» № 20/06/2023 від 20.06.2023 основним видом діяльності підприємства є виготовлення виробів із бетону для будівництва.

Статутом ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» визначено наступне:

7.1.2. Виконавчим органом Товариства є Директор.

7.40. Управління поточною діяльністю Товариства здійснюється виконавчим органом Товариства - директором. Виконавчий орган Товариства є одноосібним. Учасник (засновник) має право здійснювати управління діяльністю Товариства безпосередньо, без укладання трудового договору та без нарахування заробітної плати.

7.41. Директор вирішує всі питання діяльності Товариства, делеговані йому Загальними зборами учасників.

7.43. Директор має представляти Товариство та виконувати дії від імені Товариства, укладати будь які договори (угоди, правочини). Правочин, за якими вартість майна, робіт або послуг, що є предметом такого правочину перевищує 50% вартості чистих активів Товариства, відповідно до останньої затвердженої фінансової звітності, якщо при цьому він не відповідає будь-якому іншому визначеному Статутом критерію значного правочину Товариства, вважається схваленим Товариством одночасно з його укладанням та не потребує прийняття окремого рішення загальних зборів учасників про надання згоди на його вчинення. Обмеження повноважень директора стосовно підписання договорів від імені Товариства відсутні. Всі договори укладені директором від імені Товариства вважаються схваленими загальними зборами учасників.

7.44. Директор без довіреності на підставі цього Статуту представляє інтереси Товариства та виступає від його імені у відносинах з третіми особами, підприємствами, організаціями і установами всіх форм власності, іноземними юридичними та фізичними особами, банківськими і іншими фінансовими установами, органами державної влади та місцевого самоврядування, органами судової влади, у межах компетенції, визначеної цим Статутом, розпоряджається майном та коштами Товариства, вирішує всі питання фінансово-господарської діяльності Товариства, за винятком тих, що належать до компетенції загальних зборів учасників Товариства, відкриває поточний і інші будь-які рахунки у всіх банківських установах, має право першого підпису фінансових та платіжних документів, укладає договори, угоди, контракти, в тому числі зовнішньоекономічні, здійснює всі необхідні дії по управлінню корпоративними правами інших юридичних осіб, які належать Товариству, видає довіреності, приймає на роботу і звільняє з роботи найманих працівників Товариства, видає накази, розпорядження і дає вказівки обов'язкові для виконання усіма працівниками Товариства, затверджує функціональні обов'язки працівників Товариства, виконує інші функції та здійснює інші повноваження в межах прав, наданих Товариству дійсним Статутом і чинним законодавством по здійсненню цілей і предметів діяльності.

Таким чином, ОСОБА_4 , будучи директором ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»», обіймаючи посаду на підприємстві пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій, відповідно до ч. 3 ст. 18 КК України, являвся службовою особою.

Після початку повномасштабної військової агресії з боку російської федерації, проведення протягом 2022 року країною-агресором постійних обстрілів цивільної інфраструктури, в тому числі й закладів освіти по всій території України, ОСОБА_4 усвідомлюючи запит суспільства в зв'язку із описаними подіями на будівництво укриттів та інших швидкоспоруджуваних захисних споруд, розуміючи значні об'єми грошових коштів, які втрачатимуться державою для задоволення зазначених потреб, прийняв рішення щодо зміни профілю діяльності ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»», а саме спрямувати діяльність підприємства на виготовлення зазначених вище виробів та участь на постійній основі в державних закупівлях з метою отримання максимального прибутку від діяльності товариства.

Для реалізації постановленої перед підприємством мети ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» з використанням наявних в товариства потужностей та технологічних схем було налагоджено випуск бетонних виробів, які позиціонувались виробником як ланки захисних модульних споруд, які при монтуванні їх у цілісну конструкцію можна використовувати як швидкоспоруджувану захисну споруду модульного типу (найпростіше укриття).

В якості пілотного проєкту за цим напрямом, ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» 22.12.2022 із Управлінням гуманітарної сфери виконавчого комітету Колодяжної сільської ради укладено договір № 637 постачання із предметом закупівлі: Ланки захисних модульних споруд (найпростіше швидкоспоруджувальне сховище 4-го класу захисту) «ДК 021:2015 код 4110000-5 Конструкційні матеріали» вартістю 1 139 658,12 грн. Відповідно до вказаного договору підприємством на адресу замовника постачаються окремі ланки споруди, а саме 42 блоки залізобетонних ЛШСС-1, 2 блоки залізобетонних ЛШСС-3, 2 плити ПШСС-5, 1 плита ПШСС-4, 1 плита ПШСС-4г. На виконання вимог зазначеного договору товариством на адресу замовника 26.12.2022 року поставлено передбачену специфікацією продукцію чим в повній мірі його виконано, за результатами чого отримано грошові кошти в сумі 1 139 658, 12 грн.

Після виконання вказаного договору та аналізу потреб зростаючого ринку ОСОБА_4 прийшов до висновку про можливість отримання значно більших грошових коштів за умови формування потенційним клієнтам комерційної пропозиції, яка включатиме у себе постачання не окремих ланок захисних модульних споруд, а представлення своєї продукції як цілісного предмету закупівлі - найпростішого укриття.

При цьому ОСОБА_4 усвідомлював, що ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» не має технологічної бази та виробничих потужностей для виготовлення укриттів, які б відповідали за своїми властивостями встановленим нормам класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97 та вимогам ДСТУ 9195:2022.

З урахуванням цього, у ОСОБА_4 , виник злочинний умисел на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом постачання потенційним покупцям, якими здебільшого будуть органи державної влади та органи місцевого самоврядування, бетонних конструкцій вироблених ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» під виглядом швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу (найпростіших укриттів).

При цьому ОСОБА_4 був достовірно обізнаним про відсутність у ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» технологічного, виробничого та кадрового потенціалу для виготовлення захисних модульних споруд, які у повному обсязі відповідають вимогам ДСТУ 9195:2022 та класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Маючи значний досвід участі у державних закупівлях, у тому числі закупівлях, які проводяться з дотриманням відкритих тендерних процедур на платформі «Prozorro», достовірно знаючи типовий хід та вимоги процедур закупівлі, перелік необхідних для участі у ній документів, коло та повноваження осіб уповноважених замовником на оголошення, проведення тендерних процедур та визначення переможця, ОСОБА_4 розумів, що одноособово реалізувати злочинний умисел є неможливим.

З метою отримання можливості реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах ОСОБА_4 розроблено багатоетапний злочинний план.

Першим етапом реалізації якого було створення стійкого об'єднання осіб - організованої групи, учасники якої мали забезпечити реалізацію злочинного плану ОСОБА_4 та виконання функцій відведених їм організатором на різних етапах злочинної діяльності.

На першому етапі реалізації злочинного плану ОСОБА_4 мав підшукати осіб, які погодяться на вчинення заволодіння бюджетними коштами в межах реалізації злочинного умислу у складі організованої злочинної групи, та за рівнем комунікабельності, освіти, особистими, діловими якостями будуть здатними виконувати функції визначені їм організатором групи, повністю визнаватимуть його владу та авторитет, як лідера групи, суворо дотримуватимуться встановлених ним неформальних правил поведінки, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю.

Після опрацювання ОСОБА_4 осіб - потенційних кандидатів та отримання від них згоди на участь у злочинній діяльності не пізніше липня 2023 року, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, до складу організованої групи увійшли:

- директор ТОВ «Сучасні бетонні рішення» - ОСОБА_8 , який мав практичний досвід участі у тендерних закупівлях та підготовці необхідної для цього документації та ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній;

- директор з виробництва ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» - ОСОБА_7 , який мав практичний досвід виробництва залізобетонних виробів та підготовки документів для сертифікації, необхідної дозвільної документації для виготовлення виробів із бетону, який ознайомившись із планом діяльності організованої злочинної групи, надав свою добровільну згоду на участь у ній.

Після залучення до складу організованої групи вищевказаних осіб ОСОБА_4 визначив організаційну структуру групи та розподілив ролі між собою та залученими учасниками.

У відповідності з планом злочинної діяльності, ОСОБА_4 визначив себе організатором та керівником злочинної групи та поклав на себе виконання наступних обов'язків:

- розробку плану діяльності злочинної групи і планування вчинення конкретних злочинів;

- розподіл обов'язків між керівником та іншими учасниками злочинної групи з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;

- напрямок і координацію дій членів злочинного угрупування при організації вчинення злочинів та інших осіб, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації;

- залучення і погодження при залученні нових членів до складу організованої злочинної групи;

- організація функціонування стійкого ієрархічного злочинного об'єднання шляхом встановлення взаємодії її окремих співучасників;

- підшукання бюджетних установ, якими проводяться тендерні закупівлі укриттів та їх службових осіб, для залучення їх як пособників злочинів вчинюваних організованої злочинною групою;

- контроль за укладанням договорів з обраним підприємством з постачання модульних укриттів;

- організація виведення отриманих за поставлені бетонні вироби бюджетних коштів на рахунки підконтрольного підрядного підприємства та їх подальшого обготівкування;

- розподіл коштів (прибутків), одержаних у результаті діяльності організованої злочинної групи, між її членами;

- вжиття заходів щодо надання видимості виконання договорів з постачання модульних укриттів, з метою уникнення від можливої кримінальної відповідальності усіх учасників організованої групи.

Враховуючи, що учасники організованої групи усвідомлювали, що посадові особи потенційних замовників ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» матимуть складнощі із підготовкою тендерної документації для організації процедури закупівель укриттів через відсутність досвіду та напрацьованої практики проведення закупівель товарів і робіт даної категорії, на ОСОБА_8 , як особу, яка має досвід взаємодії з державними органами і органами місцевого самоврядування у сфері проведення публічних закупівель та як виконавця організованої злочинної групи, покладалося наступне:

- з метою спрощення і пришвидшення для потенційних замовників оголошення та проведення тендерних процедур, підготовка від їх імені тендерної документації - документації щодо умов проведення тендеру, що має розроблятися та затверджуватися замовником і оприлюднюватися для вільного доступу в електронній системі закупівель «Прозорро»;

- забезпечення відображення у тендерній документації дискримінаційних умов, які б, навіть у випадку появи потенційних конкурентів, забезпечували перемогу ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» у оголошених тендерах;

- виконання інших вказівок організатора групи.

На ОСОБА_11 , як виконавця, покладено функції організації проектування та виготовлення бетонних виробів, забезпечення ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» документами, які можливо буде надавати потенційним замовникам на підтвердження відповідності виробів вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022 до швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, пошук суб'єктів господарювання, які мають можливість проведення сертифікаційних випробувань та комунікація з їх посадовими особами.

Стійкість організованої групи ОСОБА_4 забезпечував за рахунок її стабільного складу, згуртованості, тривалості існування централізованого підпорядкування учасників, єдиних для всіх правил поведінки, планування злочинної діяльності та чіткого розподілу ролей.

Так, між учасниками організованої групи були постійні внутрішні зв'язки. Характерним було обговорення спільних проблем, пов'язаних із злочинною діяльністю, визначення способів конспірації та прикриття злочинної діяльності від викриття правоохоронними органами.

Таким чином, зорганізувавшись в стійке об'єднання - організовану групу, вказані особи приступили до реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великому розмірі, кожен у межах відведеної їм злочинним планом ролі.

З цією метою, не пізніше 20.07.2023 ОСОБА_4 будучи членом організованої групи, діючи умисно, з корисливих мотивів, усвідомлюючи, що для участі у тендерних процедурах закупівлі швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» має документально підтверджувати відповідність бетонних виробів вимогами ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення», надав вказівку члену організованої групи ОСОБА_7 , який діяв в межах відведеної йому злочинним планом ролі на вжиття заходів спрямованих на отримання ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» необхідних сертифікатів, які б підтверджували відповідність продукції вимогам вищезазначеного ДСТУ та у подальшому могли б використовуватися ОСОБА_8 для підготовки тендерної документації від імені замовників, достовірно розуміючи що продукція ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає зазначеним вимогам.

В подальшому на виконання вказівки ОСОБА_4 , виконуючи відведену роль у організованій групі, не пізніше 20.07.2023 ОСОБА_7 діючи умисно, з корисливих мотивів звернувся до директора підприємства, яке надає послуги сертифікації продукції - ТОВ «Світові стандарти» - ОСОБА_9 та повідомив останньому, що для підтвердження відповідності якості бетонних конструкцій ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» сертифікат відповідності має відображати відповідність збірних залізоботенних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди вимогам п.п. 5.2, 5.11, 5.14, 6.1.2, 6.1.17 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

У цей час у ОСОБА_9 , який не був членом організованої ОСОБА_4 злочинної групи, проте усвідомлював, що отримання сертифікату відповідності вимогам п.п. 5.2, 5.11, 5.14, 6.1.2, 6.1.17 ДСТУ 9195:2022 є необхідною умовою для підтвердження захисних властивостей бетонних виробів ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» перед потенційними замовниками та сертифікат відповідності буде використаний ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» під час участі у тендерних процедурах для підтвердження можливості використання «Швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу у якості швидкоспоруджуваного укриття класу А-ІІ достовірно знаючи, що у ході сертифікаційних випробувань ТОВ «Світові стандарти» не проводилися натурні випробування бетонних виробів ТОВ «ЗЗК ДЕК» на відповідність п. 5.2. ДСТУ 9195:2022, виник злочинний умисел спрямований на пособництво у заволодінні бюджетними коштами в особливо великому розмірі.

У подальшому, ОСОБА_9 , діючи умисно, протиправно, реалізуючи свій злочинний умисел спрямований на пособництво у заволодінні бюджетними коштами в особливо великому розмірі, не пізніше 20.07.2023вніс попередньо погоджені з ОСОБА_7 відомості про відповідність виробів ТОВ «ЗЗВ» ДЕК» вимогам ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення» до сертифікату відповідності та надав вказівку заступнику директора ТОВ «Світові стандарти» ОСОБА_12 , який не був обізнаний про злочинний умисел ОСОБА_9 , підписати сертифікат відповідності №UA.GS.2.28.019-23, відповідно до якого продукція, яка підлягала сертифікації відповідає вимогам ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення», п.п. 5.2, 5.11, 5.14, 6.1.2, 6.1.17.

В подальшому ОСОБА_9 діючи умисно, з корисливих мотивів, в межах відведеної йому злочинним планом ролі в невстановлений досудовим розслідуванням час та спосіб передав ОСОБА_7 сертифікат відповідності продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» №UA.GS.2.28.019-23, розуміючи, що в сертифікаті вказано неправдиві відомості про те що бетонні вироби ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» відповідають вимогам п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення» та у подальшому вказаний сертифікат використовуватиметься посадовими особами ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» для підтвердження технічних та якісних характеристик виробу у складі тендерних пропозицій ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» під час участі у процедурах закупівель швидкоспоруджуваних укриттів за бюджетні кошти.

Отримавши у розпорядження сертифікат відповідності продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» №UA.GS.2.28.019-23, ОСОБА_4 , як організатор групи вирішив переходити до наступного етапу злочинної діяльності, а саме встановлення та налагодження контактів із відповідальними службовими особами потенційних замовників продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

При цьому, ОСОБА_4 усвідомлював, що посадові особи органів державної влади та місцевого самоврядування, які відповідальні за проведення публічних закупівель матимуть складнощі із підготовкою тендерної документації для організації процедури закупівель укриттів через відсутність досвіду та напрацьованої практики проведення закупівель товарів і робіт даної категорії, а тому, встановлення і налагодження контактів з ними має забезпечити учасникам організованої групи публікацію від імені замовника тендерної документації - документації щодо умов проведення тендеру, що має розроблятися та затверджуватися замовником і оприлюднюватися для вільного доступу в електронній системі закупівель «Прозорро», яка розроблена ОСОБА_8 та містить дискримінаційні умови, які б, навіть у випадку появи потенційних конкурентів, забезпечували перемогу ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції».

У свою чергу, на думку ОСОБА_4 , службові особи потенційних замовників продукції ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» - закладів освіти, з метою спрощення і пришвидшення оголошення та проведення тендерних процедур, мали виявляти зацікавленість у наявності готової тендерної документації, оскільки були обмежені у часі необхідністю забезпечення належних умов освітнього процесу в частині наявності у закладів освіти укриттів.

Таким чином, не пізніше 14.08.2023 (точної дати та часу органом досудового розслідування не встановлено), ОСОБА_4 , надав вказівку своїй підлеглій - менеджеру з продажу ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» - ОСОБА_13 (що не була обізнана про злочинний умисел учасників організованої групи), яка має практичний досвід спілкування з потенційними клієнтами товариства, ведення перемовин щодо укладання угод, з підготовки необхідних потенційному замовнику документів та комунікаційні здібності, які можливо використовувати для просування інтересів ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ», встановити контакт із уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 .

На виконання вказівки ОСОБА_4 , ОСОБА_13 у невстановлений досудовим розслідуванням день та час, але не пізніше 14.08.2023, зв'язалась із уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 ..

У процесі комунікації із ОСОБА_10 , ОСОБА_13 повідомила останній про намір ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на участь у тендерах щодо закупівлі Швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту, які будуть оголошуватися Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради, а також закладами освіти на території Білоцерківської територіальної громади, а також зацікавленості у сприянні ОСОБА_10 перемозі у майбутніх тендерах ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

Крім того, ОСОБА_13 повідомила ОСОБА_10 про наявні у ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» можливості швидкого виробництва та поставки на адресу замовників швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття) наявності у ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» документів, які підтверджують захисні властивості укриття класу не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту», а також готового проекту тендерної документації, що значно спростить потенційним замовникам проведення тендерної процедури.

Після зустрічі із ОСОБА_13 , у невстановлений досудовим розслідуванням час та місці у ОСОБА_10 , виник злочинний умисел спрямований на зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби та остання повідомила ОСОБА_13 про свою згоду сприяти ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» у перемозі під час проведення тендерів щодо закупівлі Швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту, які будуть оголошуватися Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради, а також закладами освіти на території Білоцерківської територіальної громади.

Після отримання від ОСОБА_13 інформації про згоду ОСОБА_10 сприяти ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» у перемозі під час проведення тендерів щодо закупівлі Швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту, які будуть оголошуватися Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради, а також закладами освіти на території Білоцерківської територіальної громади, ОСОБА_4 , як організатор та керівник злочинної групи, з метою реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи відповідно до заздалегідь розробленого та відомого всім учасникам злочинної групи плану, надав вказівку ОСОБА_8 на початок наступного етапу злочинної діяльності, а саме безпосереднього вчинення злочину.

У невстановлені досудовим розслідуванням дату та час, але не пізніше 14.08.2023, на виконання вказівки ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , виконуючи свою роль згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, передав ОСОБА_13 власноруч розроблену технічну документацію а саме: «ТЗ для тендера» та «Додаток технічне завдання», комерційну пропозицію

Надалі, ОСОБА_13 , виконуючи вказівку ОСОБА_8 , 14.08.2023 направила на електронну пошту уповноваженій особі зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 2 листи із вкладенням двох файлів «ТЗ для тендера» та «Додаток технічне завдання», у яких знаходилась розроблена ОСОБА_8 тендерна документація, яка містила кількісні, якісні характеристики предмета закупівлі «Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб)» та комерційну пропозицію ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

Після ознайомлення із отриманими документами, 17.08.2023 ОСОБА_10 , за попередньою домовленістю з ОСОБА_13 направила на електронну пошту ОСОБА_13 кінцеві проект договору і тендерну документацію, щодо ще не оголошеної закупівлі, які містили всі надані їй раніше пропозиції ОСОБА_8 включаючи, на думку співучасників злочину, всі необхідні для забезпечення перемоги ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції»» вимоги.

Крім того, ОСОБА_10 , будучи службовою особою, зловживаючи службовим становищем уповноваженої особи зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради будучи обізнаною, що в серпні 2023 року заплановано проведення закупівлі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття) закладами освіти підпорядкованими Управлінню освіти і науки Білоцерківської міської ради - Білоцерківським гетьманським ліцеєм-гімназією Білоцерківської міської ради та Білоцерківським академічним ліцеєм «Вектор»-гімназією №18 Білоцерківської міської ради, діючи умисно, усупереч інтересам служби, використовуючи свій вплив на службових осіб вищевказаних закладів освіти, з метою забезпечення перемоги ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» в закупівлях 18.08.2023 направила на електронну пошту уповноважених осіб зі здійснення публічних закупівель зазначених закладів освіти кінцеві проекти договору і тендерну документацію, щодо ще не оголошених закупівель, які містили всі надані їй раніше пропозиції ОСОБА_8 та ОСОБА_13 та всі технічні вимоги необхідні для перемоги ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ».

Продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, шляхом використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, з метою забезпечення укладення договору поставки з ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ», 18.08.2023 о 14 год 27 хв головний спеціаліст - уповноважена особа зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 , умисно, діючи в інтересах ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ», оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-08-18-007966-a) про закупівлю Управлінням освіти і науки Білоцерківської міської ради швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб) із очікуваною вартістю 4 004 000,00 грн.

Тендерна документація до закупівлі, в частині вимог до учасників містила всі надані їй раніше пропозиції ОСОБА_8 , а саме Додаток 4 до тендерної документації, яким передбачено, що за захисними властивостями споруда/елементи споруди цивільного захисту повинні відповідати класу укриття не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Учасник у складі тендерної пропозиції надає підтвердження з оцінки рівню захисту укриття, виданого державною установою або установою яка має відповідну компетенцію для надання висновку оцінки рівня захисту споруди у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. Також учасник повинен надати сертифікат відповідності, який виданий уповноваженим органом з сертифікації, який відповідає за достовірність інформації, наведеної в сертифікаті, про відповідність споруди ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу) та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виготовлення виробів із бетону, вимогам ISO 14001:2015 виробника.

У подальшому, 25.08.2023 не пізніше 14 год 37 хв ОСОБА_4 , будучи службовою особою, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на заволодіння коштами Управління освіти Білоцерківської міської ради, через систему публічних закупівель «PROZORRO» від імені ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (код ЄДРПОУ 43409145) подав тендерну пропозиції на суму 3 995 000,00 грн., при цьому достовірно знаючи, що у складі тендерної пропозиції, в частині вимог до учасника закупівлі визначених Додатком 4 тендерної документації, був наданий сертифікат відповідності № UA.GS.2.28.019-23, який був виданий ОСОБА_9 на замовлення учасника організованої групи ОСОБА_7 та в якому містились недостовірні відомості щодо відповідності п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

29.08.2023 о 10 год 43 хв головний спеціаліст - уповноважена особа зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, шляхом зловживання службовим становищем, діючи усупереч інтересам служби визначила ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з указаним підприємством, оформивши своє рішення протоколом № 68 розгляду тендерних пропозицій від 29.08.2023.

Надалі, начальник Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_14 (Замовник), уклав із ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ»(Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_4 , який діяв з метою реалізації спільного злочинного умислу учасників організованої групи, Договір про закупівлю товарів № 389 від 11.09.2023 (далі - Договір), на виконання якого Постачальник приймає на себе зобов'язання передати Замовнику у власність до 30.11.2023 року предмет закупівлі: ДК 44210000-5 Конструкції та їх частини (Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб) (далі-Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації до Договору, а замовник зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.

Відповідно до Розділу 2 Договору, Постачальник має поставити Замовнику новий Товар, якість якого відповідає умовам, встановленим чинним законодавством України для цієї категорії Товару. Технічні та якісні характеристики Товару повинні відповідати чинним нормативним актам (державним стандартам) (п. 2.1.).

Постачальник повинен засвідчити якість Товару, що постачається, належним чином оформленими документами, які надаються разом із Товаром (п 2.3.).

Згідно Розділу 5 Договору, Місце поставки Товару: Піщанська гімназія-початкова школа Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Замкова, 74, с. Піщана, Київської області. (п. 5.1).

Строк поставки Товару: до 30.11.2023 р. (п. 5.2.).

Постачальник зобов'язується одночасно з поставкою Товару надати видаткову накладну, товаро-транспортну та документи, що підтверджують якість, походження та кількість Товару. (п. 5.3.).

У подальшому, з метою імітації належного виконання умов укладеного договору № 389 від 11.09.2023, діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами Управління освіти Білоцерківської міської ради, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усвідомлюючи, що збірні залізобетонні огороджувальні конструкції для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди, які виробляються ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідають вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022, як окремо кожна так і при монтажі їх у цілісну конструкцію, яка імітує Швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб), надав вказівку невстановленим особам з числа співробітників ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на організацію доставки збірних залізобетонних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди до Піщанської гімназії-початкова школа Білоцерківської міської ради Київської області за адресою: вул. Замкова, 74, с. Піщана, Київської області та їх подальший монтаж у цілісну конструкцію.

Так, 27.11.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні Піщанської гімназії-початкової школи Білоцерківської міської ради Київської області за адресою: Київська обл., Білоцерківський район, с. Піщана вул. Замкова, 74, директор гімназії ОСОБА_15 підписала видаткову накладну № 2365 від 27.11.2023, тобто документ, який фіксує факт передачі Постачальником товару Замовнику.

28.11.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, начальник Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_14 , перебуваючи в приміщенні Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вул. Шевченка, 122, підписав акт приймання-передачі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб) яке не відповідає класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Досудовим розслідуванням встановлено, що швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 150 осіб), яка поставлена за договором № 389 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам, якi ставляться до таких споруд у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки i споруди. Захиснi споруди цивiльного захисту)», з класом захисту A-IV вiдповiдно, з урахуванням тендерної i технiчної документації до договору № 389 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам нормативно-правових актів у галузi будівництва, якi ставились до цього типу споруди на момент укладання відповідного договору.

Показники, які зазначені п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022, а саме місцева та загальна дія звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб) дія отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів та тепловий вплив під час виникнення пожеж, не розраховувалися у Звіті з оцінки рівня захисту населення, який забезпечує розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» найпростіше укриття ШСС.

Найпростіше укриття ШСС, яке розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає вимогам п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу», по параметру послаблення радіаційного впливу.

07.12.2023 Білоцерківським УДКСУ Київської області на підставі платіжної інструкції № 2 (внутрішній номер 311729981) від 01.12.2023 перераховано бюджетні кошти у сумі 3 995 000,00 грн на рахунок ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» за поставлену на виконання умов договору № 389 від 11.09.2023, швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу

Таким чином, умисними протиправними діями учасників організованої групи керівником якої є ОСОБА_4 , Білоцерківській міській раді Київської області завдано збитків на суму 3 995 000,00 грн, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

На підставі викладеного, ОСОБА_4 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому організованою групою, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що 19.08.2023 о 13 год 18 хв уповноважена особа Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_16 оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-08-19-000310-a) про закупівлю Білоцерківським академічним ліцеєм «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) із очікуваною вартістю 5 189 000,00 грн.

При публікації тендерної документації ОСОБА_16 , яка раніше не мала досвіду організації проведення публічних закупівель швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, скористалася проектом тендерної документації, яка 18.08.2023 була надіслана їй на електронну адресу уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 .

Додатком 4 до тендерної документації передбачено, що за захисними властивостями споруда/елементи споруди цивільного захисту повинні відповідати класу укриття не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Учасник у складі тендерної пропозиції надає підтвердження з оцінки рівню захисту укриття, виданого державною установою або установою яка має відповідну компетенцію для надання висновку оцінки рівня захисту споруди у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. Також учасник повинен дати сертифікат відповідності, який виданий уповноваженим органом з сертифікації, який відповідає за достовірність інформації, наведеної в сертифікаті, про відповідність споруди ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу) та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виготовлення виробів із бетону, вимогам ISO 14001:2015 виробника.

У подальшому, не пізніше 29.08.2023 20 год 39 хв, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи службовою особою діючи повторно, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на заволодіння коштами Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради, через систему публічних закупівель «PROZORRO» від імені ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (код ЄДРПОУ 43409145) подав тендерну пропозицію на суму 5 166 000,00 грн., при цьому достовірно знаючи, що у складі тендерної пропозиції, в частині вимог до учасника закупівлі визначених Додатком 4 тендерної документації, був наданий сертифікат відповідності № UA.GS.2.28.019-23, який був виданий ОСОБА_9 на замовлення учасника організованої групи ОСОБА_7 та в якому містились недостовірні відомості щодо відповідності п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

29.08.2023 о 20 год. 39 хв. уповноважена особа Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_16 визначила ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» переможцем процедури відкритих торгів по вказаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з указаним підприємством, оформивши своє рішення протоколом № 3 щодо розгляду тендерних пропозицій від 29.08.2023.

Надалі, директор Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_17 (Замовник), уклала із ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_4 , який діяв з метою реалізації спільного злочинного умислу учасників організованої групи, Договір про закупівлю товарів № 50 від 11.09.2023 (далі - Договір), на виконання якого Постачальник приймає на себе зобов'язання передати Замовнику у власність до 30.11.2023 року предмет закупівлі: ДК 44210000-5 Конструкції та їх частини (Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)) (далі-Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації до Договору, а замовник зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.

Відповідно до Розділу 2 Договору, Постачальник має поставити Замовнику новий Товар, якість якого відповідає умовам, встановленим чинним законодавством України для цієї категорії Товару. Технічні та якісні характеристики Товару повинні відповідати чинним нормативним актам (державним стандартам) (п. 2.1.).

Постачальник повинен засвідчити якість Товару, що постачається, належним чином оформленими документами, які надаються разом із Товаром (п 2.3.).

Згідно Розділу 5 Договору, Місце поставки Товару: Білоцерківський академічний ліцей «Вектор»-гімназії № 18 Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Шевченка, 33, м. Біла Церква, Київської області. (п. 5.1).

Строк поставки Товару: до 30.11.2023 р. (п. 5.2.).

Постачальник зобов'язується одночасно з поставкою Товару надати видаткову накладну, товаро-транспортну та документи, що підтверджують якість, походження та кількість Товару. (п. 5.3.).

У подальшому 06.11.2023 Додатковою угодою №1 до договору №50 від 11.09.2023 за підписом директора Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_17 (Покупець) та директора ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_4 було внесено зміни до п. 5.2. Договору, а саме подовжено строк поставки Товару до 25.12.2023.

Не пізніше 21.12.2023, більш точної дати та часу у ході досудового розслідування не встановлено, продовжуючи реалізацію спільного злочинного умислу учасників організованої групи, з метою імітації належного виконання умов укладеного договору № 50 від 11.09.2023, діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усвідомлюючи, що збірні залізобетонні огороджувальні конструкції для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди, які виробляються ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідають вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022, як окремо кожна так і при монтажі їх у цілісну конструкцію, яка імітує Швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), надав вказівку невстановленим особам з числа співробітників ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на організацію доставки збірних залізобетонних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди до Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради за адресою вул. Шевченка, 33, м. Біла Церква, Київської області та їх подальший монтаж у цілісну конструкцію.

Так, 21.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Шевченка, 33, директор ліцею ОСОБА_17 підписала видаткову накладну № 2457 від 21.12.2023, тобто документ, який фіксує факт передачі Постачальником товару Замовнику.

Та 21.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, директор Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради ОСОБА_17 , перебуваючи в приміщенні Білоцерківського академічного ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Шевченка, 33, підписала акт приймання-передачі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) яке не відповідає класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Досудовим розслідуванням встановлено, що швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), яка поставлена за договором № 50 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам, якi ставляться до таких споруд у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки i споруди. Захиснi споруди цивiльного захисту)», з класом захисту A-IV вiдповiдно, з урахуванням тендерної i технiчної документації до договору № 50 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, якi ставились до цього типу споруди на момент укладання відповідного договору.

Показники, які зазначені п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022, а саме місцева та загальна дія звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб) дія отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів та тепловий вплив під час виникнення пожеж, не розраховувалися у Звіті з оцінки рівня захисту населення, який забезпечує розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» найпростіше укриття ШСС.

Найпростіше укриття ШСС, яке розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає вимогам п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу», по параметру послаблення радіаційного впливу.

26.12.2023 Білоцерківським УДКСУ Київської області на підставі платіжної інструкції № 570 від 21.12.2023 перераховано бюджетні кошти у сумі 5 166 000,00 грн на рахунок ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» за поставлену на виконання умов договору № 50 від 11.09.2023, швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб).

Таким чином, умисними протиправними діями учасників організованої групи керівником якої є ОСОБА_4 Білоцерківському академічному ліцею «Вектор»-гімназії №18 Білоцерківської міської ради, Київської області завдано збитків на суму 5 166 000,00 грн, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

На підставі викладеного, ОСОБА_4 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому повторно організованою групою, тобто вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.

Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що 21.08.2023 об 12 год 18 хв уповноважена особа Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_18 оприлюднила у системі публічних закупівель PROZORRO оголошення (за ідентифікатором UA-2023-08-21-004991-a) про закупівлю Білоцерківським гетьманським ліцеєм-гімназією Білоцерківської міської ради швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) із очікуваною вартістю 5 189 000,00 грн.

При публікації тендерної документації ОСОБА_18 , яка раніше не мала досвіду організації проведення публічних закупівель швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, скористалася проектом тендерної документації, яка 18.08.2023 була надіслана їй на електронну адресу уповноваженою особою зі здійснення закупівель відділу правової роботи та публічних закупівель Управління освіти і науки Білоцерківської міської ради ОСОБА_10 .

Додатком 4 до тендерної документації передбачено, що за захисними властивостями споруда/елементи споруди цивільного захисту повинні відповідати класу укриття не нижче A-IV згідно із ДБН В.2.2-5-97 «Будинки і споруди. Захисні споруди цивільного захисту». Учасник у складі тендерної пропозиції надає підтвердження з оцінки рівню захисту укриття, виданого державною установою або установою яка має відповідну компетенцію для надання висновку оцінки рівня захисту споруди у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки. Також учасник повинен надати сертифікат відповідності, який виданий уповноваженим органом з сертифікації, який відповідає за достовірність інформації, наведеної в сертифікаті, про відповідність споруди ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу) та сертифікат на систему екологічного управління стосовно виготовлення виробів із бетону, вимогам ISO 14001:2015 виробника.

У подальшому, 29.08.2023 не пізніше 13 год 52 хв, більш точного часу у ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, діючи повторно, реалізуючи спільний злочинний умисел спрямований на заволодіння коштами Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради, через систему публічних закупівель «PROZORRO» від імені ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (код ЄДРПОУ 43409145) подав тендерну пропозиції на суму 5 166 000,00 грн., при цьому достовірно знаючи, що у складі тендерної пропозиції, в частині вимог до учасника закупівлі визначених Додатком 4 тендерної документації, був наданий сертифікат відповідності № UA.GS.2.28.019-23, який був виданий ОСОБА_9 на замовлення учасника організованої групи ОСОБА_7 та в якому містились недостовірні відомості щодо відповідності п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоспоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу. Основні положення».

29.08.2023 о 13 год. 52 хв. уповноважена особа Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_18 визначила ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» переможцем процедури відкритих торгів по указаній закупівлі та ухвалила рішення про намір укласти договір про закупівлю з указаним підприємством, оформивши своє рішення протоколом № 02 щодо прийняття рішення уповноваженою особою від 29.08.2023.

Надалі, директор Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_19 (Замовник), уклав із ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ»(Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_4 , який діяв з метою реалізації спільного злочинного умислу учасників організованої групи, Договір про закупівлю товарів № 1 від 11.09.2023 (далі - Договір), на виконання якого Постачальник приймає на себе зобов'язання передати Замовнику у власність до 30.11.2023 року предмет закупівлі: ДК 44210000-5 Конструкції та їх частини (Швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)) (далі-Товар), визначений в асортименті, кількості та за цінами, які зазначені у Специфікації до Договору, а замовник зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість у порядку та на умовах, що визначено цим Договором.

Відповідно до Розділу 2 Договору, Постачальник має поставити Замовнику новий Товар, якість якого відповідає умовам, встановленим чинним законодавством України для цієї категорії Товару. Технічні та якісні характеристики Товару повинні відповідати чинним нормативним актам (державним стандартам) (п. 2.1.).

Постачальник повинен засвідчити якість Товару, що постачається, належним чином оформленими документами, які надаються разом із Товаром (п 2.3.).

Згідно Розділу 5 Договору, Місце поставки Товару: Білоцерківський гетьманський ліцей-гімназія Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Гетьманська, 25, м. Біла Церква, Київської області. (п. 5.1).

Строк поставки Товару: до 30.11.2023 р. (п. 5.2.).

Постачальник зобов'язується одночасно з поставкою Товару надати видаткову накладну, товаро-транспортну та документи, що підтверджують якість, походження та кількість Товару. (п. 5.3.).

У подальшому 02.11.2023 Додатковою угодою №1 до договору №1 від 11.09.2023 за підписом директора Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_19 (Покупець) та директора ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» (Постачальник) в особі керівника організованої злочинної групи ОСОБА_4 було внесено зміни до п. 5.2. Договору, а саме подовжено строк поставки Товару до 25.12.2023.

У подальшому, не пізніше 15.12.2023, більш точно дату та час у ході досудового розслідування не встановлено, з метою імітації належного виконання умов укладеного договору № 1 від 11.09.2023, діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради, ОСОБА_4 , будучи службовою особою, усвідомлюючи, що збірні залізобетонні огороджувальні конструкції для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди, які виробляються ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідають вимогам ДБН В.2.2-5-97 та ДСТУ 9195:2022, як окремо кожна так і при монтажі їх у цілісну конструкцію, яка імітує Швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), надав вказівку невстановленим особам з числа співробітників ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» на організацію доставки збірних залізобетонних огороджувальних конструкцій для будівництва найпростіших укриттів цивільного захисту у вигляді модульної швидкоспоруджуваної споруди до Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради Київської області за адресою вул. Гетьманська, 25, м. Біла Церква, Київської області та їх подальший монтаж у цілісну конструкцію.

Так, 15.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, перебуваючи у приміщенні Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Гетьманська, 25, завідуюча господарством Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_20 , на підставі довіреності від 15.12.2023 №100 підписала видаткову накладну № 2451 від 15.12.2023, тобто документ, який фіксує факт передачі Постачальником товару Замовнику.

15.12.2023, точного часу досудовим розслідуванням не встановлено, директор Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради ОСОБА_19 , перебуваючи в приміщенні Білоцерківського гетьманського ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради за адресою: Київська область, місто Біла Церква, вулиця Гетьманська, 25, підписав акт приймання-передачі швидкоспоруджуваної захисної споруди цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб) яке не відповідає класу укриття не нижче А-ІV згідно із ДБН В.2.2-5-97.

Досудовим розслідуванням встановлено, що швидкоспоруджувана захисна споруда цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб), яка поставлена за договором № 1 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам, якi ставляться до таких споруд у ДБН В.2.2-5-97 «Будинки i споруди. Захиснi споруди цивiльного захисту)», з класом захисту A-IV вiдповiдно, з урахуванням тендерної i технiчної документації до договору № 1 від 11.09.2023 не вiдповiдає вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва, якi ставились до цього типу споруди на момент укладання відповідного договору.

Показники, які зазначені п.п. 5.2 ДСТУ 9195:2022, а саме місцева та загальна дія звичайних засобів ураження (стрілецької зброї, уламків ручних гранат, артилерійських боєприпасів та авіаційних бомб) дія отруйних речовин, радіоактивних речовин і бактеріальних засобів та тепловий вплив під час виникнення пожеж, не розраховувалися у Звіті з оцінки рівня захисту населення, який забезпечує розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» найпростіше укриття ШСС.

Найпростіше укриття ШСС, яке розроблене ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ» не відповідає вимогам п. 5.2 ДСТУ 9195:2022 «Швидкоруджувані захисні споруди цивільного захисту модульного типу», по параметру послаблення радіаційного впливу.

26.12.2023 Білоцерківським УДКСУ Київської області на підставі платіжної інструкції № 1 від 25.12.2023 перераховано на рахунок ТОВ «ЗАВОД ЗАЛІЗОБЕТОННИХ ВИРОБІВ «ДОРОЖНІ ТА ЕНЕРГЕТИЧНІ КОНСТРУКЦІЇ'бюджетні кошти у сумі 5 166 000,00 грн за поставлену за договором № 1 від 11.09.2023 швидкоспоруджувану захисну споруду цивільного захисту модульного типу (найпростіше укриття на 200 осіб)

Враховуючи вищевикладене, умисними протиправними діями учасників організованої групи керівником якої є ОСОБА_4 спричинено збитки Білоцерківському гетьманському ліцею-гімназії Білоцерківської міської ради на суму 5 166 000,00 грн, що у двісті п'ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину.

Таким чином, ОСОБА_4 підозрюється у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому повторно організованою групою, тобто вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.

ОСОБА_4 , підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених

ч. 5 ст. 191 КК України, а саме:

-у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому організованою групою та у заволодінні чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем в особливо великих розмірах вчиненому повторно організованою групою, тобто вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.

12.03.2025 ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Чернівці, громадянину України, зареєстрованому за адресою: АДРЕСА_1 та проживаючому за адресою: АДРЕСА_2 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 5 ст. 191 КК України.

Обставини, що дають підстави підозрювати ОСОБА_4 у вчиненні вищеописаних кримінальних правопорушень, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини:

-протоколом допиту свідка ОСОБА_21 від 06.01.2025;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_22 від 15.01.2025;

-протоколом допиту свідка ОСОБА_23 від 16.01.2025;

-протоколом додаткового допиту свідка ОСОБА_22 від 30.01.2025;

-протоколом огляду речей від 19.09.2024;

-протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії стосовно ОСОБА_4 від 19.08.2024;

-протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії стосовно ОСОБА_4 від 20.05.2024;

-протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії стосовно ОСОБА_4 від 06.06.2024;

-протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії стосовно ОСОБА_4 від 28.10.2024;

-протоколом про результати проведення негласної слідчої (розшукової) дії стосовно ОСОБА_4 від 28.08.2024;

-висновком експерта №212 за результатами проведення судової будівельно-технічної експертизи від 20.06.2024;

-висновком експерта №563 за результатами проведення судової економічної експертизи від 27.06.2024;

-висновком експерта №562 за результатами проведення судової економічної експертизи від 27.06.2024;

-висновком експерта №564 за результатами проведення судової економічної експертизи від 27.06.2024;

-висновком експерта №205 за результатами проведення судової почеркознавчої експертизи від 10.02.2025;

-висновком експертів №925/926/927/928 за результатами проведення комплексної судової будівельно-технічної та експертизи матеріалів, речовин та виробів від 13.02.2025.

Вказані докази є вагомими та дають обґрунтовані підстави для підозри ОСОБА_4 у вчиненні інкримінованих йому кримінального правопорушення.

Пред'явлена ОСОБА_4 підозра повністю відповідає вимогам Європейського суду з прав людини щодо поняття «обґрунтованості», відображеним зокрема у п. 175 рішення від 21.04.2011 у справі «Нечипорук і Йонкало проти України», відповідно до якої «термін «обґрунтована підозра» означає, що існують факти або інформація, які можуть переконати об'єктивного спостерігача в тому, що особа, про яку йдеться, могла вчинити правопорушення (рішення у справі «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990, п. 32, Series A, N 182).

Вимога розумної підозри передбачає наявність доказів, які об'єктивно зв'язують підозрюваного з певним злочином і вони не повинні бути достатніми, щоб забезпечити засудження, але мають бути достатніми, щоб виправдати подальше розслідування або висунення звинувачення (рішення у справі «Джон Мюррей проти Сполученого Королівства» від 28.10.1994, «Фокс, Кемпбелл і Гартлі проти Сполученого Королівства» від 30.09.1990).

Розслідуванням встановлено наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, які дають обґрунтовані підстави вважати, що ОСОБА_4 може здійснити спроби:

1)переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду;

2)знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення;

3)незаконно впливати на потерпілого, свідків, експертів у цьому ж кримінальному провадженні;

4)перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином;

5)вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється чи обвинувачується.

Виклад обставин, на підставі яких слідчий, прокурор дійшов висновку про наявність ризиків, зазначених у клопотанні, і посилання на матеріали, що підтверджують ці обставини.

А) про ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду свідчать:

1)тяжкість покарання за інкримінований підозрюваному злочин.

У п. 36 рішення ЄСПЛ від 20.05.2010, у справі «Москаленко проти України», суд зазначає, що органи судової влади неодноразово посилалися на імовірність того, що до заявника може бути застосоване суворе покарання, враховуючи тяжкість злочинів, у скоєнні яких він обвинувачувався. У цьому контексті Суд нагадує, що суворість покарання, яке може бути призначено, є належним елементом при оцінці ризику переховування від суду чи скоєння іншого злочину. Суд визнає, що, враховуючи серйозність висунутих щодо заявника обвинувачень, державні органи могли виправдано вважати, що такий ризик існує.

Так, як вже зазначалось ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого корупційного злочину, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України. Санкція цієї статті передбачає єдиний вид основного покарання, а саме позбавлення волі строком від 7 до 12 років. Враховуючи це, звільнення від покарання з іспитовим строком відповідно до ст. 75 КК України в даному випадку не може бути здійснене, а також згідно з ч. 1 ст. 69 КК України, виключено можливість призначення покарання більш м'якого, ніж передбачено законом. Крім того, санкція зазначеної статті передбачає два обов'язкових, додаткових покарання, а саме позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та конфіскацію майна.

Усвідомлюючи суворість та невідворотність, у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованих йому злочинів, реального відбуття покарання, підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду, з метою унеможливлення притягнення його до кримінальної відповідальності.

Можливі негативні наслідки для підозрюваного у вигляді його можливого ув'язнення у невизначеному майбутньому з можливим засудженням до покарання у виді позбавлення волі у найближчій перспективі доводять, що цей ризик є достатньо високим безвідносно стадії кримінального провадження та характеру слідчих та процесуальних дій, які належить провести органу досудового розслідування.

Крім того, незважаючи на відповідні заборони в умовах дії воєнного стану, згідно інформації з Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України ОСОБА_4 починаючи з 26.06.2024 по 15.02.2025 близько 10 разів перетинав кордон України, що фактично дає йому можливість переховуватись від органів досудового розслідування за кордоном;

2)наявність достатніх майнових ресурсів для такого переховування, що є також фактором, що впливає на ступінь інших ризиків, передбачених ст. 177 КПК України.

Так, підозрюваному ОСОБА_4 на праві власності належать:

- 1/2 квартири загальною площею 75,3 м. кв. за адресою: АДРЕСА_2 ;

- 100% корпоративних прав на ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції», яке має річний обіг близько 1,5 млрд. грн. в рік за даними ДПС України.

Зазначене свідчить про наявність достатніх майнових ресурсів, які можуть бути використані для переховування підозрюваного на території України чи для вчинення спроби щодо незаконного перетину кордону України з метою уникнення кримінальної відповідальності.

Б) про ризик знищення, приховування або спотворення речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин правопорушення, свідчать:

Так, досудове розслідування триває та є необхідність у проведенні ряду інших процесуальних дій для встановлення та отримання додаткових доказів, які б підтверджували причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень, а також інших - аналогічних кримінальних правопорушень, однак у зв'язку із набуттям ОСОБА_4 статусу підозрюваного є достатні підстави вважати, що ним можуть вживатись заходи щодо їх знищення, приховування або спотворення.

Факт невстановлення, на даний час, місця, часу та способу залучення ОСОБА_4 до організованої групи ОСОБА_8 , ОСОБА_7 або інших невстановлених, на даний час, осіб, дає достатні підстави вважати, що підозрюваним можуть вживатись заходи щодо знищення, приховування або спотворення таких даних та/або технічних пристроїв на яких вони можуть зберігатись, а також за допомогою яких таке спілкування могло відбуватись.

Також, встановлюється точна дата і час надання вказівки ОСОБА_13 на встановлення контактів із уповноваженими особами зі здійснення закупівель органів держаної влади та місцевого самоврядування.

Крім того, ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» приймав участь у інших тендерних закупівлях, поставляв «укриття» для інших органів влади та місцевого самоврядування за межами Київської області, а отже їх законність потребує додаткової перевірки в ході подальшого досудового розслідування.

Обізнаність із подальшим ходом досудового розслідування відносно ОСОБА_4 та інших членів організованої групи, з великою долею ймовірності спричинить витік інформації, якою можуть скористатися інші, наразі не встановлені особи, які причетні до вчинення кримінальних правопорушень пов'язаних з незаконним заволодінням бюджетними коштами під час здійснення закупівель швидкоспоруджуваних «укриттів» вироблених ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції».

В) про ризик незаконного впливу на потерпілого, свідків, експертів у цьому кримінальному провадженні свідчать:

1) використання знайомств, зв'язків, соціального статусу та авторитету, набутих зокрема під час здійснення професійної діяльності, надають можливість впливати на свідків, або ж експертів, зокрема, підбурювати їх до зміни наданих раніше показань у кримінальному провадженні, надання показань, які суперечитимуть зібраним у справі доказам або відмовитися від надання показань, що негативним чином може вплинути на повноту та всебічність досудового розслідування та можливого судового розгляду а також на дієвість кримінального провадження загалом;

2) наявність свідків, які надають викривальні, по відношенню до підозрюваного ОСОБА_4 показань, експертів, якими проведені дослідження та складені висновки, які мають доказове значення у вказаному кримінальному провадженні та які (експерти) можуть бути допитані під час судового розгляду;

Передбачена КПК України процедура отримання свідчень від осіб, які є свідками у кримінальному провадженні, а саме спочатку на стадії досудового розслідування свідчення отримуються шляхом допиту слідчим чи прокурором, а після направлення обвинувального акту до суду на стадії судового розгляду - усно шляхом допиту особи в судовому засіданні. Суд може обґрунтовувати свої висновки лише на свідченнях, які він безпосередньо сприймав під час судового засідання або отриманих у порядку, передбаченому ст. 225 КПК України, тобто допитаних на стадії досудового розслідування слідчим суддею. Суд не вправі обґрунтовувати судові рішення показаннями, наданими слідчому, прокурору, або посилатися на них.

За таких обставин ризик впливу на свідків або потерпілого, експерта існує не лише на початковому етапі кримінального провадження при зібранні доказів, а й на стадії судового розгляду до моменту безпосереднього отримання судом відповідних свідчень та дослідження їх судом.

Крім того, факт проживання більшості свідків на території Київської області та м. Києва, а також наявність службових зв'язків, дає достатні підстави вважати, що існує ризик незаконного впливу підозрюваного директора ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» ОСОБА_4 на свідків, шляхом використання наявних у нього зв'язків, в тому числі через повноваження, що надає займана підозрюваним посада, зокрема наявні свідки, які є працівниками товариства, а отже ОСОБА_4 , як керівник може спробувати здійснити вплив на підлеглих, з метою надання неправдивих показів під час подальшого досудового розслідування та судового розгляду.

Крім того, існує ризик незаконного впливу на вищевказаних свідків та інших підозрюваних у кримінальному провадженні шляхом узгодження їх дій і показань з ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 ;

3) наявність достатніх вищеописаних адміністративних та майнових ресурсів для організації і здійснення такого впливу.

Зокрема, згідно інформації ДПС України про податкову звітність ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції», 100% корпоративних прав, якої належить підозрюваному ОСОБА_4 має річний обіг близько 1,5 млрд грн., що є значним розміром і продавши корпоративні права, надасть змогу підозрюваному заволодіти значною частиною грошових коштів, та використати дані суми для впливу на свідків, експертів та інших осіб.

4) про ризик перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином

Під час, проведення досудового розслідування, а саме проведення обшуків за місцем проживання підозрюваних та здійснення господарської діяльності ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції», встановлено, що ОСОБА_4 вживались заходи на публікацію проплачених статей відносно учасників слідчої групи, працівників Національної поліції України.

Таким чином, за допомогою ЗМІ підозрюваний ОСОБА_4 намагався вплинути на суспільну думку та перешкодити органу досудового розслідування на повне, всебічне та об'єктивне дослідження всіх обставин вчинення злочину.

5) про ризик вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється чи обвинувачується

Органом досудового розслідування продовжується дослідження обставин постачання швидкоспоруджуваних захисних споруд цивільного захисту модульного типу, які продовжують виготовлятись і поставлятись ТОВ «Завод залізобетонних виробів «Дорожні та енергетичні конструкції» за результатами тендерних закупівель, зокрема, проведення експертних досліджень потребує певного часу, який не залежить від органу досудового розслідування, також експертам можуть знадобитись додаткові документи.

У свою чергу, ОСОБА_4 будучи обізнаним про обставини досудового розслідування, знаючи достовірно, що покарання за вчинені злочині є неминуче, може підробити документи, які орган досудового розслідування ще не здобув.

Також, настільки зухвале вчинення злочинів в умовах воєнного стану, та під час постійних ракетних обстрілів ворога, та те що, останній заволодів грошовими коштами призначеними для будівництва укриття для дітей, може спонукати ОСОБА_4 і до більш жорстоких дій по відношенню до свідків, представників потерпілих та інших учасників провадження.

У зв'язку з викладеним, постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури від 07.05.2025 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024110000000031 продовжено до трьох місяців, тобто до 12.06.2025.

31 березня 2025 року слідчим суддею Солом'янського районного суду м. Києва ОСОБА_24 винесено ухвалу пр. № 1-кс/760/4071/25 № 760/6460/25 про застосування до підозрюваного ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді нічного домашнього арешту, заборонивши йому залишати місце свого фактичного проживання за адресою: АДРЕСА_2 з 20:00 до 08:00 та покладено наступні обов'язки:

- прибувати до слідчих суддів Солом?янського районного суду м. Києва та детективів ТУ БЕБ у Київській області за першим викликом;

- не відлучатися за межі м. Києва, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;

- утримуватися від спілкування в позаробочий час та/або з обставин кримінального провадження з підозрюваними: ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , свідками: ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_26 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади усі свої паспортии громадянина України для виїзду за кордон, службовий паспорт, інші документи, що дають право на виїзд з України і в?їзд до України, окрім паспорта громадянина України.

В судовому засіданні прокурор підтримала клопотання з наведених у ньому підстав, в підтвердження зазначених прокурором ризиків.

Захисник підозрюваного ОСОБА_4 - ОСОБА_6 заперечував щодо задоволення клопотання про продовження запобіжного заходу у виді нічного домашнього арешту, а вразі задоволення або часткового задоволення просив суд визначити час в межах комендантської години тобто з 00:00 до 05:00 та не відлучатись в межах м. Києва, Київської області, м. Дніпра.

Підозрюваний ОСОБА_4 повністю підтримав позицію свого захисника та надав пояснення щодо своєї роботи та місця розташування.

Заслухавши підозрюваного, захисника, з'ясувавши думку прокурора, дослідивши додані до клопотання докази, суд приходить до наступних висновків.

В ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_4 може перешкоджати кримінальному провадженню.

Вищевикладене свідчить про неможливість запобігання наявним ризикам, які передбачені п. п. 1, 3, 4 та 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, забезпечення належного виконання підозрюваним процесуальних обов'язків та його належну поведінку, тому прокурор просив застосувати відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжного заходу у виді домашнього арешту в період часу з 20:00год до 08:00 год., із покладенням на нього обов'язків.

За змістом ст. 131 КПК України, заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є запобіжні заходи, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження.

Згідно ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.

Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 178 КПК України, слідчий суддя, при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, на підставі наданих сторонами кримінального провадження матеріалів зобов'язаний оцінити в сукупності всі обставини, у тому числі: вагомість наявних доказів про вчинення підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, у вчиненні якого він підозрюється, обвинувачується; 3) вік та стан здоров'я підозрюваного, обвинуваченого; міцність соціальних зв'язків підозрюваного, обвинуваченого в місці його постійного проживання, у тому числі наявність в нього родини й утриманців; наявність у підозрюваного, обвинуваченого постійного місця роботи або навчання; репутацію підозрюваного, обвинуваченого; майновий стан підозрюваного, обвинуваченого; наявність судимостей у підозрюваного, обвинуваченого; дотримання підозрюваним, обвинуваченим умов застосованих запобіжних заходів, якщо вони застосовувалися до нього раніше; наявність повідомлення особі про підозру у вчиненні іншого кримінального правопорушення; розмір майнової шкоди, у завданні якої підозрюється, обвинувачується особа, або розмір доходу, в отриманні якого внаслідок вчинення кримінального правопорушення підозрюється, обвинувачується особа, а також вагомість наявних доказів, якими обґрунтовуються відповідні обставини.

Відповідно до ч. 1 ст. 181 КПК України домашній арешт полягає у забороні підозрюваному, обвинуваченому залишати житло цілодобово або в певний період часу.

Згідно ч. 2 ст. 181 КПК України домашній арешт може бути застосований до особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, за вчинення кого законом передбачено покарання у виді позбавлення волі.

Враховуючи вказане, а також наявність ризику, передбаченого ст. 177 КПК України, тяжкість кримінального правопорушення у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , його особу, який раніше не судимий, майновий та сімейний стан, наявність місця проживання, слідчий суддя вважає обґрунтованим та достатнім задля забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 застосувати до нього запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в період часу з 23.00 год до 06.00 год. та покласти на нього обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме прибувати до прокурора, детектива ТУ БЕБ у Київській області, слідчих суддів за першою вимогою;

- не відлучатись за межі Києва та Київської області без дозволу прокурора,слідчого, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та або роботи;

- утримуватись від спілкування в позаробочий час щодо обставин даного кримінального провадження з підозрюваними ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та свідками ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_26 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади всі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон,службовий паспорт ,інші документи,що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну,окрім паспорта громадянина України .

В разі необхідності підозрюваного ОСОБА_4 виїхати з робочих питань у відрядження в інше місто за межами Київської області,останній має повідомити про це слідчого, прокурора, надавши відповідні офіційні документи .

Відповідно до статті 5 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 р. кожен має право на свободу та особисту недоторканність. Нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом:

Згідно ст. 43 Конституції України кожен громадянин має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується, а тому будь-які обмеження щодо реалізації цього права, повинно здійснюватися виключно з підстав та у порядку, передбаченому КПК України.

За таких обставин, слідчий суддя вважає обґрунтованим та достатнім задля забезпечення належної процесуальної поведінки підозрюваного ОСОБА_4 та з метою не порушення його прав та свобод, гарантованих Конституцією України, застосувати до нього запобіжний захід у виді домашнього арешту в межах строку досудового розслідування, а саме до 12 червня 2025 року включно, заборонивши підозрюваному залишати своє постійне місце проживання в квартирі АДРЕСА_3 в період часу з 23.00 год до 06.00 год. та покласти на нього обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України, а саме прибувати до прокурора, детектива ТУ БЕБ у Київській області, слідчих суддів за першою вимогою;

- не відлучатись за межі Києва та Київської області без дозволу прокурора,слідчого, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та або роботи;

- утримуватись від спілкування в позаробочий час щодо обставин даного кримінального провадження з підозрюваними ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та свідками ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_26 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади всі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон,службовий паспорт ,інші документи,що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну,окрім паспорта громадянина України .

Також суд вважає за доцільне, що в разі необхідності підозрюваний ОСОБА_4 може виїхати з робочих питань у відрядження в інше місто за межами Київської області, але має повідомити про це слідчого, прокурора, надавши відповідні офіційні документи .

Вказаний запобіжний захід повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним ОСОБА_4 покладених на нього обов'язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України та забезпечити, у подальшому, належну його процесуальну поведінку у даному провадженні.

За таких обставин, слідчий суддя вважає, що клопотання слідчого підлягає частковому задоволенню.

Керуючись статтями 177, 178, 181, 184, 193-194, 196, 197, 309, 372, 376 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання прокурора задовольнити частково.

Продовжити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід у виді домашнього арешту в межах строку досудового розслідування, а саме до 12 червня 2025 року включно, заборонивши підозрюваному залишати своє постійне місце проживання в квартирі АДРЕСА_3 в період часу з 23.00 до 06.00 .

Покласти на ОСОБА_4 на цей час обов'язки :

- прибувати до прокурора, детектива ТУ БЕБ у Київській області, слідчих суддів за першою вимогою;

- не відлучатись за межі Києва та Київської області без дозволу прокурора,слідчого, суду;

- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну місця проживання та або роботи;

- утримуватись від спілкування в позаробочий час щодо обставин даного кримінального провадження з підозрюваними ОСОБА_8 , ОСОБА_7 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 та свідками ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_25 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_26 ;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади всі свої паспорти громадянина України для виїзду за кордон,службовий паспорт ,інші документи,що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну,окрім паспорта громадянина України .

В разі необхідності підозрюваного ОСОБА_4 виїхати з робочих питань у відрядження в інше місто за межами Київської області,останній має повідомити про це слідчого, прокурора, надавши відповідні офіційні документи .

Контроль за виконанням ухвали покласти на Київську обласну прокуратуру.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом 5 (п'яти) днів з дня її оголошення.

Суддя : ОСОБА_1