Справа № 708/510/25
Номер провадження № 3/708/206/25
10 червня 2025 року
Суддя Чигиринського районного суду Черкаської області Івахненко О.Г. розглянувши матеріали, що надійшли з Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУ НП в Черкаській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомий, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 , місце праці невідоме, за ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП,-
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327039 від 11.05.2025 року 11 травня 2025 року об 11 год. 30 хв. ОСОБА_1 в м. Чигирині по вул. Черкаській керувала автомобілем Шевроле Авео, д/н НОМЕР_1 , належним ОСОБА_2 , перебуваючи з явними ознаками наркотичного сп'яніння (зіниці очей не реагують на світло), від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовилася відповідно до положень ст. 266 КУпАП, чим порушила вимоги п. 2.5 ПДР України.
Вона ж, згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327031 від 11.05.2025 року 11 травня 2025 року об 11 год. 30 хв. в м. Чигирині по вул. Черкаській повторно протягом року керувала автомобілем Шевроле Авео, д/н НОМЕР_1 , належним ОСОБА_2 , не маючи права керування даним транспортним засобом, будучи позбавленою права керування транспортними засобами відповідно до рішення Чигиринського районного суду Черкаської області, чим порушила вимоги п. 2.1 а) ПДР України, відповідальність за що передбачена ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Справи про адміністративне правопорушення № 708/510/25, номер провадження № 3/708/206/25, та № 708/511/25, номер провадження № 3/708/207/25, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП було об'єднано в одне провадження та присвоєно справі № 708/510/25, номер провадження № 3/708/206/25.
ОСОБА_1 , будучи в законному порядку повідомлена про час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явилася, не повідомивши причин неявки, а тому розцінюю її дії як спробу уникнення адміністративної відповідальності.
А Європейський суд з прав людини наголошує, що особа, яка задіяна в ході судового розгляду, зобов'язана з розумним інтервалом часу сама цікавитись провадженням у її справі, добросовісно користуватись належними їй процесуальними правами та неухильно виконувати процесуальні обов'язки. Але ОСОБА_1 з часу надходження матеріалів до суду розглядом справи не цікавилася, клопотань про ознайомлення зі справою не подавала.
Так, відповідно до ст.17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», ч. 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується з обов'язком добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (п.35 рішення від 07.07.1989 р. Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії» (Alimentaria Sanders S.A. v. Spain).
Виходячи з цього, судом докладено всіх розумних зусиль та вичерпано передбачені законом засоби для виклику ОСОБА_1 в судове засідання, а тому вважаю необхідним розглянути справу без її участі, за наявними у справі доказами, беручи при цьому до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 268 КУпАП при розгляді справи про адміністративне правопорушення, передбачене зокрема ст. 126, ст. 130 КУпАП, присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не є обов'язковою.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до таких висновків.
Так, відповідно до ст. 280 КУпАП, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, суддя з'ясовує чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є пом'якшуючі та обтяжуючі провину обставини, чи заподіяно майнову шкоду, а також з'ясовує інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до загальних положень ПДР, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, правила відповідно до Закону України «Про дорожній рух» встановлюють єдиний порядок дорожнього руху на всій території України. Учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, а також бути взаємно ввічливими. Кожний учасник дорожнього руху має право розраховувати на те, що й інші учасники виконують ці Правила. Дії або бездіяльність учасників дорожнього руху та інших осіб не повинні створювати небезпеку чи перешкоду для руху, загрожувати життю або здоров'ю громадян, завдавати матеріальних збитків.
У відповідності до п.1.3 ПДР України, затверджених постановою КМ України № 1306 від 10.10.2001 року, що кореспондується з п.1.9. ПДР України учасники дорожнього руху зобов'язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил, за порушення яких вони несуть відповідальність згідно з законодавством.
У рішенні по справі «О'Галлоран та Франціс проти Сполученого Королівства» від 29 червня 2007 року, Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує транспортним засобом, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання транспортних засобів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти транспортними засобами та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Разом з тим, відповідно до вимог п. 2.5 ПДР України водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Проходження такого огляду регламентовано Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України, МОЗ України від 09.11.2015 року № 1452/735 (надалі - Інструкція від 09.11.2015 року № 1452/735).
Як передбачено п. 12 Розділу ІІ Інструкції від 09.11.2015 року № 1452/735, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в п. 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я.
Зокрема, провина ОСОБА_1 по ч. 1 ст. 130 КУпАП підтверджується:
даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327039 від 11.05.2025 року;
даними про направлення від 11.05.2025 року на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з яким ОСОБА_1 11.05.2025 року відмовилася від проходження огляду на стан наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у встановленому законом порядку відповідно до положень ст. 266 КУпАП під відеофіксацію та відмовилася від дачі пояснень у протоколі про адміністративне правопорушення, від підпису у протоколі та від отримання його копії;
витягом з рапорту від 11.05.2025 року, який слугував підставою для складання протоколу про адміністративне правопорушення;
даними довідки про неодноразове протягом року притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за порушення ПДР України, в тому числі з накладенням стягнення про позбавлення права керування транспортними засобами;
даними постанови серії ЕНА № 4703519 від 11.05.2025 року про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, яка засвідчує підстави зупинки транспортного засобу ОСОБА_1 , а саме, керування автомобілем з непристебнутим ременем безпеки, без свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, перевезення дитини зростом менше 145 см без автокрісла. Вказану постанову ОСОБА_1 не оскаржувала, доказів протилежного суду не надано.
По ч. 5 ст. 126 КУпАП провина ОСОБА_1 підтверджується:
даними протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 327031 від 11.05.2025 року, який ОСОБА_1 підписувати відмовилась, відмовившись також і від дачі пояснень;
даними постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серії ББА № 729006 від 14.09.2024 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності по ч. 4 ст. 126 КУпАП за керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування транспортними засобами відповідно до рішення суду та накладення на останню стягнення у виді штрафу у розмірі 20400 грн.
Факт керування ОСОБА_1 , яка відповідно до рішення суду позбавлена права керування транспортними засобами, транспортним засобом з ознаками наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та відмови від проходження медичного огляду на визначення стану наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, встановлено і з оглянутих судом дисків з відеозаписом подій, що відбувалися 11.05.2025 року під час зупинки ОСОБА_1 , зафіксованих на боді камеру поліцейського та відеореєстратор службового автомобіля працівників поліції, які було долучено до протоколів про адміністративні правопорушення разом з іншими доказами.
З оглянутих відеозаписів встановлено, що ОСОБА_1 пропонували пройти огляд на визначення стану наркотичного сп'яніння в медичному закладі, на що остання відмовилась, стверджуючи, що автомобілем не керувала. Однак ці посилання спростовуються даними з відеореєстратора, на якому відображено її рух за кермом автомобіля та поведінка останньої під час спілкування з працівниками поліції.
Заперечення ОСОБА_1 щодо обставин події суддя розцінює як спробу уникнення адміністративної відповідальності за скоєне.
За таких обставин, суддя приходить до обгрунтованого висновку про те, що працівники поліції діяли в межах своїх повноважень і процедура направлення водія для огляду на визначення стану наркотичного сп'яніння не порушена.
Згідно з даними довідки Відділу поліцейської діяльності № 2 Черкаського районного управління поліції ГУ НП в Черкаській області від 11 травня 2025 року відповідно до "Інформаційного порталу Національної поліції України" ОСОБА_1 посвідчення водія щодо права керування транспортними засобами Головним сервісним центром МВС України не видавалось.
Відтак, вбачаю в діях ОСОБА_1 ознаки відмови від проходження огляду на стан наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, у встановленому законом порядку та повторне протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою статті 126 КУпАП, а саме, повторне протягом року керування транспортним засобом особою, позбавленою права керування, що передбачає адміністративну відповідальність за ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Частиною 2 ст. 36 КУпАП передбачено, якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Відповідно до ст. 313 КУпАП, постанови про конфіскацію предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, та грошей, одержаних внаслідок вчинення адміністративного правопорушення, виконуються державними виконавцями в порядку, встановленому законом.
Згідно з п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про виконавче провадження», відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих документів, зокрема, постанов судів у справах про адміністративне правопорушення.
Відповідно до п.2 ч. 4 ст. 26 Закону України «Про виконавче провадження», під час пред'явлення виконавчого документа до виконання подаються у разі виконання рішення про конфіскацію майна згідно з постановою суду - копія протоколу вилучення майна, що підлягає конфіскації, або довідка про відсутність такого майна.
Враховуючи вищевказані норми чинного законодавства України, до протоколу про адміністративне правопорушення за вчинення санкцією частини статті передбачено стягнення у виді конфіскації майна, особа, яка його склала, зобов'язана долучити протокол вилучення майна, що підлягає конфіскації, або довідку про відсутність такого майна.
Відповідно до ст. 29 КУпАП, конфіскація предмета, який став знаряддям вчинення або безпосереднім об'єктом адміністративного правопорушення, полягає в примусовій безоплатній передачі цього предмета у власність держави за рішенням суду. Конфісковано може бути лише предмет, який є у приватній власності порушника, якщо інше не передбачено законами України.
На підставі викладеного, враховуючи дані про особу ОСОБА_1 , яка ухиляється від явки до суду, згідно з довідкою ВПД № 2 Черкаського РУП ГУНП в Черкаській області від 11.05.2025 року повторно протягом року притягується до адміністративної відповідальності, а отже на шлях виправлення не стала та продовжує вчиняти правопорушення, враховуючи тяжкість скоєних правопорушень, обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність, вважаю за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу з позбавленням права керування транспортними засобами без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки він не є власністю правопорушниці, а, як встановлено зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення, належить ОСОБА_2 .
Також відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" з ОСОБА_1 на користь держави підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 грн.
На підставі викладеного та керуючись ч. 2 ст. 36, ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя, -
Визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 130, ч. 5 ст. 126 КУпАП, та накласти на неї стягнення у виді штрафу на користь держави (одержувач: ГУК у Черкаській області /Черкаська область/ 21081300, банк одержувача (ГУ ДКСУ): Казначейство України (ЕАП), код одержувача: 37930566, рахунок: UA918999980313030149000023001) у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить сорок тисяч вісімсот гривень з позбавленням права керування транспортними засобами строком на сім років без оплатного вилучення транспортного засобу.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (одержувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк одержувача: казначейство України (ЕАП), код одержувача: 37993783, рахунок: UA908999980313111256000026001) судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить шістсот п'ять гривень 60 коп.
Роз'яснити, що:
- штраф має бути сплачений не пізніше, ніж через п'ятнадцять днів з дня отримання копії постанови про його призначення, а в разі її оскарження не пізніш, як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення (ч. 1 ст. 307 КУпАП);
- в разі несплати штрафу у строк, встановлений ч. 1 ст. 307 КУпАП, постанова про призначення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, встановленому законом;
- в порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень;
- розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України (ст. 308 КУпАП).
Штраф, призначений за скоєння адміністративного правопорушення, вноситься до установи банку України (ч. 3 ст. 307 КУпАП).
Строк пред'явлення постанови до виконання - протягом трьох місяців з моменту її винесення.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її проголошення шляхом подання апеляційної скарги до Черкаського апеляційного суду через Чигиринський районний суд Черкаської області.
Постанова набирає чинності з наступного дня після закінчення строку на її оскарження, а у випадку такого оскарження - з дня набрання законної сили рішенням за результатами такого оскарження.
Суддя О.Г. Івахненко