Справа № 712/7818/25
Провадження № 1-кс/712/2907/25
10 червня 2025 року Слідчий суддя Соснівського районного суду м. Черкаси ОСОБА_1 , за участю секретаря ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , слідчого ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси клопотання старшого слідчого слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області майора юстиції ОСОБА_4 , погодженого прокурором Черкаської обласної прокуратури ОСОБА_3 , про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22024250000000139 від 02.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, -
Слідчий слідчого відділу Управління СБ України в Черкаській області, за погодженням з прокурором Черкаської обласної прокуратури, звернувся до слідчого судді з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування в рамках кримінального провадження № 22024250000000139 від 02.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Клопотання обґрунтовує тим, що слідчим відділом УСБУ в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024250000000139 від 02.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Установлено, що згідно з Конституцією України, Україна є суверенною і незалежною державою. Суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною. Перебування на території України підрозділів збройних сил інших держав з порушенням процедури, визначеної Конституцією та законами України, Гаазькими конвенціями 1907 року, IV Женевською конвенцією 1949 року, а також всупереч Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї 1994 року, Договору про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною і російською федерацією (далі - рф) 1997 року та іншими міжнародно-правовими актами, є окупацією частини території суверенної держави Україна та міжнародним протиправним діянням з усіма наслідками, передбаченими міжнародним правом.
Декларацією Генеральної Асамблеї ООН № 36/103 від 09.12.1981 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав та резолюціями: № 2131 (XX) від 21.12.1965, що містить Декларацію про неприпустимість втручання у внутрішні справи держав та про захист їх незалежності та суверенітету; № 2625 (XXV) від 24.10.1970, що містить Декларацію про принципи міжнародного права, що стосуються дружніх відносин і співробітництва між державами відповідно до Статуту ООН; № 2734 (XXV) від 16.12.1970, що містить Декларацію про зміцнення міжнародної безпеки; № 3314 (XXIX) від 14.12.1974, що містить визначення агресії, установлено, що жодна з держав не має права здійснювати інтервенцію чи втручання у будь-якій формі або з будь-якої причини у внутрішні та зовнішні справи інших держав. Цими ж міжнародними документами закріплено обов'язок держав: утримуватися від озброєної інтервенції, підривної діяльності, військової окупації, здійснення сприяння, заохочення чи підтримки сепаратистської діяльності; не допускати на власній території навчання, фінансування та вербовки найманців чи засилання таких найманців на територію іншої держави.
У порушення вимог п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв'язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципів Заключного акта Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимог ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об'єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ) президент рф, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади рф спланували, підготували і розв'язали агресивну війну та воєнний конфлікт проти України, а саме віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил російської федерації (далі - зс рф) на територію України.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
О 04 год. 30 хв. 24.02.2022 президентом рф оголошено початок так званої «спеціальної військової операції» проти України з метою проведення «демілітаризації та денацифікації України».
У той же час, тобто о 04 год. 30 хв. 24.02.2022, військовослужбовці зс рф шляхом збройної агресії із застосуванням зброї незаконно вторглися на територію України через державні кордони України в Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, Запорізькій, Київській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об'єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, та здійснили окупацію частин указаної території.
Із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 у зв'язку з військовою агресією рф проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 в Україні введено воєнний стан строком на 30 днів, тобто до 05 год. 30 хв. 26.03.2022.
На підставі Указів Президента України від 14.03.2022 № 133/2022, від 18.04.2022 № 259/2022, від 17.05.2022 № 341/2022, від 12.08.2022 № 573/2022, від 07.11.2022 № 757/2022, від 06.02.2023 № 58/2023, від 01.05.2023 № 254/2023, від 26.07.2023 № 451/2023, від 06.11.2023 № 734/2023, від 05.02.2024 № 49/2024, від 06.05.2024 № 271/2024, від 23.07.2024 № 469/2024, від 28.10.2024 № 740/2024, від 14.01.2025 № 26/2025, від 15.04.2025 № 235/2025, затверджених Законами України, у зв'язку з триваючою широкомасштабною збройною агресією рф, воєнний стан на території України продовжувався та на сьогоднішній день продовжений на 90 діб, тобто з 05 год. 30 хв. 09.05.2025 по 05 год. 30 хв. 07.08.2025.
Відповідно до п. 7 ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована рф територія України (далі - тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування рф та окупаційна адміністрація рф встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування рф встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації рф.
Окупаційна адміністрація рф - сукупність державних органів і структур рф, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних рф самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.
Відповідно до ст. 42 Положення про закони і звичаї війни на суходолі IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі від 18.10.1907, ратифікованої Україною 24.08.1991, територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника. Окупація поширюється лише на ту територію, де така влада встановлена і здатна виконувати свої функції.
У період з 24.02.2022 по теперішній час вся територія Генічеського району Херсонської області захоплена військовослужбовцями зс рф і знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» № 309 від 22.12.2022.
Таким чином, з 24.02.2022 і по цей день дії рф проти України підпадають під всі пункти, передбачені ст. 3 Резолюції 3314, а тому такі дії слід кваліфікувати саме як акт агресії рф проти України.
У зв'язку із веденням агресивної війни з боку рф проти України, з лютого по квітень 2022 року діючою армією рф захоплено територію практично всієї Херсонської області, у тому числі м. Херсон.
З метою встановлення і зміцнення окупаційної влади та недопущення контролю української влади на територіях населених пунктів Херсонської області, які на даний час контролюються (контролювались) та утримуються (утримувались) російськими військами, представниками рф залучаються особи з числа місцевого населення Херсонської області для формування органів управління, які виконують функції виконавчих, адміністративних, законодавчих, правоохоронних та інших органів влади на окупованих територіях. Кінцевою метою окупаційних органів, є інтеграція та подальше незаконне включення захопленої частини суверенної держави Україна до складу рф.
Указом так званого «губернатора Херсонської області» № 80-у від 04.08.2023 на тимчасово окупованій території Херсонської області утворено «Міністерство молодіжної політики Херсонської області» (мовою оригіналу - «Министерство молодежной политики Херсонской области»), затверджено Положення про Міністерство молодіжної політики Херсонської області (далі - Положення), організаційну структуру та штатний розпис.
Згідно з указаним незаконним указом та відповідним Положенням, Міністерство молодіжної політики Херсонської області є виконавчим органом Херсонської області, який здійснює функції у сфері молодіжної політики. Міністерство у своїй діяльності керується Конституцією Російської Федерації, федеральними конституційними законами, актами Президента Російської Федерації і Уряду Російської Федерації, нормативними правовими актами Херсонської області, а також Положенням. Місце знаходження Міністерства: Херсонська область, м. Херсон, проспект Ушакова, 42.
Тобто так зване «Міністерство молодіжної політики Херсонської області» є підконтрольним рф незаконним самопроголошеним органом, який узурпував виконання владних повноважень на тимчасово окупованій території Херсонської області, та який виконує властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України. Незаконний самопроголошений орган - так зване «Міністерство молодіжної політики Херсонської області» (мовою оригіналу - «Министерство молодежной политики Херсонской области») - здійснює свою діяльність у взаємодії з органами державної влади рф на території Херсонської області, міських та муніципальних округів, організаціями всіх організаційно-правових форм по питанням його компетенції.
04.10.2022, відповідно до постанови № 409-СФ ради федерації федеральних зборів рф, територія Херсонської області увійшла до складу рф. І з цього часу на території вказаного псевдоутворення, діє законодавство держави?агресора.
У зв'язку з деокупацією правобережної частини Херсонської області та м. Херсон Збройними Силами України у листопаді 2022 року, російські окупаційні війська перенесли свій тимчасовий адміністративний центр до м. Генічеська Херсонської області, вул. Дем'яна Бідного, 39, яке на теперішній час є окупованим.
З огляду на викладені події, у ОСОБА_6 виник намір щодо співпраці з окупаційною адміністрацією держави-агресора, яка створювала на захоплених територіях Херсонської області власні незаконні органи влади. Зокрема, ОСОБА_6 прагнула зайняття посад, які б дозволяли надавати допомогу державі-агресору.
ОСОБА_6 , являючись громадянкою України, фактично перебуваючи на окупованій території Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення території Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення державних органів та органів влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, у проміжок часу з 04.08.2023 по 10.11.2023 (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на окупованій території Херсонської області, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, маючи на меті підтримати воєнну агресію рф на території України, будучи призначеною відповідним рішенням так званого «Губернатора Херсонської області» за поданням так званого «міністра Міністерства молодіжної політики Херсонської області», добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме посаду так званого «заступника міністра молодіжної політики Херсонської області» (мовою оригіналу - «заместитель министра молодёжной политики Херсонской области»).
У період з 10.11.2023 по квітень 2025 року ОСОБА_6 , як заступник міністра молодіжної політики Херсонської області, приймала участь у:
- здійсненні на території Херсонської області управління і нормативного регулювання у встановленій сфері діяльності;
- забезпеченні участі молоді у формуванні і реалізації молодіжної політики;
- вихованні громадянськості, патріотизму, спадкоємності традицій, поваги до вітчизняної історії, історичних, національних та інших традицій народів російської федерації;
- організації дозвілля, відпочинку, оздоровлення молоді, формуванні умов для заняття фізичною культурою, спортом, сприянні здоровому способу життя молоді;
- координації діяльності органів і установ системи профілактики, направленої на попередження бездоглядності, правопорушень і антисуспільних дій неповнолітніх, виявлення і усунення причин і умов, що цьому сприяють;
- підтримці молодих громадян, які опинились в тяжкій життєвій ситуації, інвалідів з числа молодих громадян, а також осіб із числа дітей-сиріт і дітей, що залишились без догляду батьків.
Згідно з Положенням, структурою та штатним розписом, затвердженим указом так званого «губернатора Херсонської області» № 80-у від 04.08.2023, ОСОБА_6 за посадою підпорядковується безпосередньо «міністру молодіжної політики» (далі - міністр), посада відноситься до категорії керівників, в її підпорядкуванні знаходяться: управління інформаційно-аналітичної роботи, і координації напрямків молодіжної політики; відділ підтримки молодіжних ініціатив і розвитку добровольчості; відділ по розвитку творчого потенціалу і грантової підтримки молоді; відділ культурно-масових заходів; відділ інформаційного забезпечення реалізації молодіжної політики; адміністративно-господарський відділ.
Як «заступник міністра молодіжної політики Херсонської області» ОСОБА_6 виконує такі організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції:
- керує діяльністю підпорядкованих структурних підрозділів Міністерства і несе відповідальність за виконання покладених задач;
- приймає участь в розробці проектів положень про структурні підрозділи Міністерства, посадових регламентів службовців Херсонської області, які затверджуються міністром в межах його повноважень;
- приймає участь у підготовці проектів наказів та інших нормативних регуляторних актів у сфері молодіжної політики в Херсонській області;
- за дорученням міністра в межах встановленої компетенції укладає контракти, договори, чи інші угоди про співпрацю і взаємодію з фізичними чи юридичними особами;
- у межах визначеного міністром розподілу повноважень готує фінансово-економічні обґрунтування, структуру і штатний розпис Міністерства для подання Губернатору Херсонської області на затвердження;
- застосовує заходи заохочення і накладає дисциплінарні стягнення на підлеглих працівників Міністерства у відповідності з нормативним правовими актами Херсонської області;
- за доручення міністра представляє інтереси Міністерства в органах влади, громадських об'єднаннях та інших організаціях, здійснює право підпису документів;
- у межах визначеного міністром розподілу повноважень розпоряджається виділеними Міністерству фінансовими і матеріальними ресурсами;
- проводить особистий прийом громадян;
- входить до складу дорадчих та консультативних органів, які утворюються при Міністерстві з метою залучення громадськості до участі в розробці і реалізації управлінських рішень в сфері молодіжної політики;
- виконує обов'язки міністра в період його відсутності;
- здійснює інші повноваження відповідно до законодавства російської федерації, нормативних правових актів Херсонської області, визначеного міністром розподілу повноважень.
Так, громадянка України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у проміжку часу з 04.08.2023 по 10.11.2023 (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено), усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, зайняла посаду так званого «заступника міністра молодіжної політики Херсонської області» у незаконному органі влади, а саме «Міністерстві молодіжної політики Херсонської області», на тимчасово окупованій території України.
Крім того, ОСОБА_6 , являючись громадянкою України, фактично перебуваючи на окупованій території Херсонської області, будучи достеменно проінформованою та розуміючи факт захоплення території Херсонської області збройними силами рф, усвідомлюючи, що суверенітет України поширюється на всю її територію, Україна є унітарною державою, а територія України в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, будучи обізнаною про те, що Херсонська область є невід'ємною складовою частиною України, порядок утворення державних органів та органів влади регулюється виключно Конституцією України та законами України, у проміжок часу з 04.08.2023 по 10.11.2023 (більш точну дату органом досудового розслідування не встановлено), перебуваючи на окупованій території Херсонської області, діючи умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій та їх наслідки, всупереч інтересам держави Україна, її суверенітету та територіальній цілісності, з ідеологічних та корисливих мотивів, маючи на меті підтримати воєнну агресію рф на території України, будучи призначеною відповідним рішенням так званого «Губернатора Херсонської області» за поданням так званого «міністра Міністерства молодіжної політики Херсонської області», добровільно, без фізичного примусу, погроз вбивством чи застосуванням насильства щодо неї чи членів її родини, зайняла посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій у незаконному органі влади, створеному на тимчасово окупованій території Херсонської області, а саме посаду так званого «заступника міністра молодіжної політики Херсонської області» (мовою оригіналу - «заместитель министра молодёжной политики Херсонской области»).
Також ОСОБА_6 , діючи умисно та виконуючи покладені на неї обов'язки, функції, вказівки і розпорядження представників окупаційної адміністрації російської федерації на території Херсонської області, маючи за мотив проявити себе та довести свою лояльність і відданість окупаційній владі держави-агресора, нехтуючи своїм конституційним обов'язком щодо захисту прав та інтересів громади, з метою нанести шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України та надати підтримку окупаційній владі російської федерації, здійснювала свої повноваження на цій посаді у період з 10.11.2023 по квітень 2025 року, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, перебуваючи в приміщенні так званого «Міністерства молодіжної політики Херсонської області», виконувала незаконно надані їй повноваження, приймала участь у загальному управлінні незаконного органу влади, надавала безпосередню допомогу в проведенні підривної діяльності проти України представникам держави-агресора - російської федерації у встановленні та підтриманні їх незаконної влади на тимчасово окупованій території, в тому числі такі, як виконання повноважень «заступника міністра молодіжної політики Херсонської області», виконувала організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції щодо забезпечення діяльності незаконного органу влади на тимчасово окупованій території України, а саме: керувала діяльністю підпорядкованих структурних підрозділів Міністерства і несе відповідальність за виконання покладених задач; приймала участь в розробці проектів положень про структурні підрозділи Міністерства, посадових регламентів службовців Херсонської області, які затверджуються міністром в межах його повноважень; приймала участь у підготовці проектів наказів та інших нормативних регуляторних актів у сфері молодіжної політики в Херсонській області; застосовувала заходи заохочення і накладання дисциплінарних стягнень на підлеглих працівників Міністерства у відповідності з нормативним правовими актами Херсонської області; за дорученням міністра представляла інтереси Міністерства в органах влади, громадських об'єднаннях та інших організаціях, здійснювала право підпису документів; здійснювала інші повноваження відповідно до законодавства російської федерації, нормативних правових актів Херсонської області, визначеного міністром розподілу повноважень.
Допомога ОСОБА_6 російській федерації та її представникам в проведенні підривної діяльності проти України призвела до забезпечення сталого і належного функціонування незаконно створених органів влади на тимчасово окупованій території Херсонської області, а також до посилення заходів тимчасової окупації на зазначеній території, що в загальному завдало шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній, економічній та інформаційній безпеці України.
14.05.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - Газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» опубліковано письмове повідомлення від 14.05.2025 про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, а також повістки про виклик ОСОБА_6 на 19.05.2025, 20.05.2025 та 21.05.2025 до слідчого відділу УСБУ в Черкаській області для проведення за її участі слідчих та процесуальних дій.
До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_6 не з'явилася, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
Згідно з матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 фактично перебуває на території м. Генічеськ Херсонської області, яка визнана тимчасово окупованою.
22.05.2025 підозрювану ОСОБА_6 постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час вона знаходиться на території м. Генічеськ Херсонської області, яка захоплена військовослужбовцями зс рф та знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Обставинами, що дають підстави обґрунтовано підозрювати ОСОБА_6 у вчинені злочинів, передбачених ч. 2 ст. 111, ч. 5 ст. 111-1 КК України, є фактичні дані, підтверджені зібраними у ході досудового розслідування речовими доказами і документи, відомостями, що містяться в протоколах слідчих дій, проведених у кримінальному провадженні, зокрема в:
-протоколі огляду від 05.07.2024;
-протоколі огляду від 16.04.2025;
-протоколі огляду від 18.04.2025;
-протоколі огляду від 23.04.2025;
-протоколі огляду від 01.05.2025;
-протоколі огляду від 03.05.2025;
-показаннях свідка ОСОБА_7 від 11.04.2025;
-показаннях свідка ОСОБА_8 від 10.04.2025;
-висновку експерта № СЕ-19/124-25/7654-ФП від 02.06.2025;
-інших зібраних у кримінальному провадженні доказах і документах.
Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у вказаному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
У судовому засіданні прокурор клопотання повністю підтримала та просила задовольнити заявлені вимоги.
Захисник підозрюваного у судовому засіданні не заперечував проти клопотання слідчого, просив вирішити його на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи та матеріали кримінального провадження, заслухавши думку сторін кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного.
слідчим відділом УСБУ в Черкаській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024250000000139 від 02.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Підозра ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, обґрунтовується зібраними у ході досудового розслідування доказами.
Вручити ОСОБА_6 письмове повідомлення про підзору не виявилося за можливе, оскільки згідно з матеріалами досудового розслідування останній мешкає у невстановленому досудовим розслідуванням місці на тимчасово окупованій території Херсонської області.
У період з 24.02.2022 по теперішній час вся територія Генічеського району Херсонської області захоплена військовослужбовцями зс рф і знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією» № 309 від 22.12.2022.
14.05.2025 на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора та в засобах масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження - Газеті Кабінету Міністрів України «Урядовий Кур'єр» опубліковано письмове повідомлення від 14.05.2025 про підозру ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України, а також повістки про виклик ОСОБА_6 на 19.05.2025, 20.05.2025 та 21.05.2025 до слідчого відділу УСБУ в Черкаській області для проведення за її участі слідчих та процесуальних дій.
До слідчого відділу Управління у вказані дати ОСОБА_6 не з'явилася, не повідомивши при цьому про причини своєї неявки.
Згідно з матеріалами досудового розслідування, встановлено, що підозрювана ОСОБА_6 фактично перебуває на території м. Генічеськ Херсонської області, яка визнана тимчасово окупованою.
22.05.2025 підозрювану ОСОБА_6 постановою слідчого оголошено в державний розшук, оскільки на теперішній час вона знаходиться на території м. Генічеськ Херсонської області, яка захоплена військовослужбовцями зс рф та знаходиться під тимчасовою окупацією держави-агресора, де переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Отже, підозрюваний ОСОБА_6 переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності.
Притягнути ОСОБА_6 до кримінальної відповідальності у загальному порядку, передбаченому кримінально-процесуальним законодавством, не виявляється за можливе, але при цьому наявні достатні підстави для проведення у вказаному кримінальному провадженні стосовно підозрюваного спеціального досудового розслідування кримінальних правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Відповідно до ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є, зокрема, особа щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений КПК України для вручення повідомлень.
Згідно з ч. 1 ст. 278 КПК України письмове повідомлення про підозру вручається у день його складення слідчим або прокурором, а у випадку неможливості такого вручення - у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Порядок здійснення повідомлень передбачений ст. 135 КПК України.
За змістом ч. 1 ст. 135 КПК України особа викликається до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду шляхом вручення повістки про виклик, надіслання її поштою, електронною поштою чи факсимільним зв'язком, здійснення виклику по телефону або телеграмою.
У разі тимчасової відсутності особи за місцем проживання повістка для передачі їй вручається під розписку дорослому члену сім'ї особи чи іншій особі, яка з нею проживає, житлово-експлуатаційній організації за місцем проживання особи або адміністрації за місцем її роботи (ч. 2 ст. 135 КПК України).
Отже, відповідно до вимог ст. 42 КПК України ОСОБА_6 має статус підозрюваного у цьому кримінальному провадженні і щодо нього може вирішуватися питання про обрання запобіжного заходу.
22.05.2025 у зв'язку з тим, що ОСОБА_6 постійно перебуває на тимчасово окупованій території України та не з'являється без поважних причин на виклик слідчого, в порядку ст. 281 КПК України, його оголошено в розшук.
Таким чином, як зазначено в клопотанні, в органу досудового розслідування є достатні підстави вважати, що ОСОБА_6 умисно ухиляється від слідства та суду з метою уникнення кримінальної відповідальності, що є передумовою для здійснення в кримінальному провадженні № 22024250000000139 від 02.07.2024, відносно нього спеціального досудового розслідування відповідно до положень глави 24-1 КПК України.
Відповідно до вимог ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування (in absentia) здійснюється згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень цієї глави, на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні, зокрема, щодо злочинів передбачених частинами другою - п'ятою статті 191 КК України стосовно підозрюваного, крім неповнолітнього, який переховується від органів слідства та суду з метою ухилення від кримінальної відповідальності та оголошений у міждержавний та/або міжнародний розшук.
Згідно з ч. 1 ст. 42 КПК України підозрюваним є особа, якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 цього Кодексу, повідомлено про підозру, особа, яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, або особа, щодо якої складено повідомлення про підозру, однак його не вручено їй внаслідок невстановлення місцезнаходження особи, проте вжито заходів для вручення у спосіб, передбачений цим Кодексом для вручення повідомлень.
Перевіряючи достатність доказів для такого висновку, слідчий суддя, разом з положеннями ч. 2 ст. 297-4 КПК України, враховує практику Європейського суду з прав людини (зокрема, рішення «Чеботарь проти Молдови»), відповідно до якої слова «обґрунтована підозра» означають наявність фактів чи інформації, котрі могли би переконати стороннього об'єктивного спостерігача, що конкретна особа, можливо вчинила злочин. Натомість, не будучи наділеним повноваженнями щодо оцінки доказів на даній стадії кримінального судочинства, слідчий суддя позбавлений можливості надати перевагу одним доказам перед іншими шляхом їх оцінки та аналізу в сукупності. Питання щодо доведеності вини особи та правильності кваліфікації її дій у відповідності до закону про кримінальну відповідальність підлягають дослідженню при проведенні досудового розслідування та під час розгляду кримінального провадження по суті.
У ході розгляду клопотання, прокурором доведено ту обставину, що підозрюваний ОСОБА_6 неодноразово викликався до слідчого, однак на даний час переховується від органів досудового розслідування з метою ухилення від кримінальної відповідальності, у зв'язку з чим оголошений в розшук.
Зважаючи на викладене, виходячи з фактичних даних, що містяться в матеріалах кримінального провадження, заслухавши доводи прокурора, захисника, слідчий суддя приходить до висновку про наявність усіх правових підстав для задоволення клопотання органу досудового розслідування про здійснення спеціального досудового розслідування в кримінальному провадженні № 22024250000000139 від 02.07.2024 за підозрою ОСОБА_6 у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Керуючись ст. ст. 297-1, 297-3, 297-4, 376 КПК України, слідчий суддя-
Клопотання задовольнити.
Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні № 22024250000000139 від 02.07.2024,0 відносно ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українки, громадянки України, уродженки с. Дмитрівка Каховського району Херсонської області, яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 , та мешкає у невстановленому місці на тимчасово окупованій території Херсонської області, підозрюється у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 111-1, ч. 2 ст. 111 КК України.
Ухвала підлягає до негайного виконання.
Ухвала оскарженню не підлягає і заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1