Постанова від 30.05.2025 по справі 357/8159/25

Справа № 357/8159/25

3/357/3724/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 травня 2025 року cуддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської області Ірина Дубановська

за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 ,

розглянувши в м. Біла Церква справу про адміністративне правопорушення за протоколом Т0930 № 128 від 27 травня 2025 року стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, РНКОПП: в матеріалах справи відсутній, військовослужбовця, солдата кухара 2 взводу охорони 2 роти охорони 1 батальйону охорони військової частини НОМЕР_1 , проживаючого за адресою: за місцем служби в АДРЕСА_1 , та зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше до адміністративної відповідальності не притягався,

за ч. 2 ст. 172-17 КУпАП (далі - протокол),

УСТАНОВИВ:

в порушення вимог до несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, а саме: статей 233, 235 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, ч. 2 ст. 3, розділу 8, Інструкції з організації та несення вартової служби воєнізованою охороною на об'єктах Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, бойового розпорядження Голови Адміністрації Держспецтрансслужби від 17 березня 2022 року № 518/1.1/255 та наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 26 березня 2022 року № 1 «Про організацію охорони та оборони важливого державного об'єкту національної транспортної системи України (об'єкту) підрозділом Державної спеціальної служби транспорту» - старшина 2 роти охорони 1 батальйону охорони сержант ОСОБА_2 під час перевірки (виконання бойового завдання) особовим складом варти на підпорядкованому державному об'єкті критичної інфраструктури, який знаходиться в Білоцерківському районі, перелік затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року № 1229-рс-ОП, солдат ОСОБА_3 о 23 год 00 хв 26 травня 2025 року під час бойового чергування, а саме перебуваючи на об'єкті охорони у варті покинув пост № 1 без дозволу начальника варти, в умовах особливого періоду, вчинив правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-17 КУпАП.

У ході розгляду, ОСОБА_1 вину визнав, надав пояснення, які повністю узгоджуються з тими, які зазначені у протоколі. Заявив усне клопотання про розстрочку штрафу на чотири місяці у зв'язку з скрутним матеріальним становищем, зобов'язується сплачувати щомісячно частину платежу.

Відповідно до ст. 172-17 КУпАП, Порушення правил несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, -

тягне за собою накладення штрафу від ста до однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк до десяти діб.

Діяння, передбачені частиною першою цієї статті, вчинені в умовах особливого періоду, -

тягнуть за собою накладення штрафу від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арешт з утриманням на гауптвахті на строк від десяти до п'ятнадцяти діб.

Згідно зі ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Згідно зі ст. 252 КУпАП, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.

Суддя заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши протокол, надані до нього докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 є подія і склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП, що, окрім його пояснень, стверджується:

- протоколом, де зазначено, що: «в порушення вимог до несення бойового чергування (бойової служби), встановлених для своєчасного виявлення і відбиття раптового нападу на Україну або для захисту та безпеки України, а саме: статей 233, 235 Статуту гарнізонної та вартової служб Збройних Сил України, ч. 2 ст. 3, розділу 8, Інструкції з організації та несення вартової служби воєнізованою охороною на об'єктах Збройних Сил України та Державної спеціальної служби транспорту, бойового розпорядження Голови Адміністрації Держспецтрансслужби від 17 березня 2022 року № 518/1.1/255 та наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 26 березня 2022 року № 1 «Про організацію охорони та оборони важливого державного об'єкту національної транспортної системи України (об'єкту) підрозділом Державної спеціальної служби транспорту» - старшина 2 роти охорони 1 батальйону охорони сержант ОСОБА_2 під час перевірки (виконання бойового завдання) особовим складом варти на підпорядкованому державному об'єкті критичної інфраструктури, який знаходиться в Білоцерківському районі, перелік затверджений розпорядженням Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2022 року № 1229-рс-ОП, солдат ОСОБА_3 о 23 год 00 хв 26 травня 2025 року під час бойового чергування, а саме перебуваючи на об'єкті охорони у варті покинув пост № 1 без дозволу начальника варти, в умовах особливого періоду, вчинив правопорушення передбачене ч. 2 ст. 172-17 КУпАП»;

- письмовими поясненями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 від 27 травня 2025 року;

- доповідь про порушення несення вартової служби командира 1 батальйону охорони ОСОБА_6 від 27 травня 2025 року;

- постова відомість і розклад постів від 26 травня 2025 року;

- витягом із наказу командира військової частин НОМЕР_2 від 20 вересня 2024 року № 316.

За таких обставин, ОСОБА_1 підлягає відповідальності за ч. 2 ст. 172-17 КУпАП.

Згідно із ч. 1 ст. 23 КУпАП, адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 КУпАП, стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.

Згідно із ч. 2 ст. 33 КУпАП, при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, та за порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису).

Отже, зважаючи на обставини та характер вчиненого правопорушення, щире каяття винного, відсутність обставин, які обтяжують адміністративне стягнення, враховуючи його майновий стан, який є військовослужбовцем та те, що ОСОБА_1 раніше до адміністративної відповідальності не притягався, суддя вважає, що досягнення мети адміністративного стягнення, визначеного у ст. 23 КУпАП, а саме виховання винного в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню ним та іншими особами нових правопорушень, можливе шляхом призначення адміністративного стягнення, за ч. 2 ст. 172-17 КУпАП у виді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно із п. 5 Перехідних положень ПК України, якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень.

Отже, розмір штрафу, який має сплатити ОСОБА_1 становить 1 000 х 17 = 17 000 гривень.

У відповідності до ст. 304 КУпАП, питання, пов'язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадою особою), який виніс постанову.

Згідно ч. 2 ст. 301 КУпАП, відстрочка виконання постанови про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу здійснюється в порядку, встановленому законом.

Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про виконавче провадження» за наявності обставин, що ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим (хвороба сторони виконавчого провадження, відрядження сторони виконавчого провадження, стихійне лихо тощо), сторони мають право звернутися до суду, який видав виконавчий документ, із заявою про відстрочку або розстрочку виконання рішення. Рішення про розстрочку виконується в частині та у строки, встановлені цим рішенням.

Суддя, враховуючи майнове становище ОСОБА_1 , який є військовослужбовцем, а також розмір штрафу, який призначається судом як адміністративне стягнення та який в свою чергу є достатньо великим в порівнянні з встановленою в Україні мінімальною заробітною платою, та у зв'язку сплатою штрафу в розмірі 17000 грн. одним платежем становитиме для нього надмірний тягар, вважає можливим розстрочити виконання постанови в частині стягнення штрафу на 4 (чотири) місяці.

Згідно ст. 303 КУпАП у разі відстрочки виконання постанови відповідно до КУпАП перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно із п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір справляється в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року, суддя вважає за необхідне, звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Керуючись ст. 40-1, ч. 2 ст. 172-17 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-17 КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17 000 грн.

Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» № 3674-VI від 08 липня 2011 року, звільнити ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Клопотання ОСОБА_1 про розстрочку штрафу задовольнити.

Розстрочити виконання постанови Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 30 травня 2025 року по справі ЄУН 357/8159/25, 3/357/3724/25 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн. на 4 (чотири) місяці, із сплатою щомісячно у розмірі 4250 грн.

Зупинити перебіг строку давності виконання вище вказаної постанови в частині адміністративного стягнення у виді штрафу до закінчення строку розстрочки.

Відповідно до ст. 307 КУпАП, штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

Згідно із ст. 308 КУпАП, у разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена до Київського апеляційного суду, через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області, протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Згідно із ч. 1 ст. 12 Закону України «Про виконавче провадження» № 1404-VIII від 02 червня 2016 року, постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути пред'явлена до виконання - протягом трьох місяців.

Суддя Білоцерківського міськрайонного суду Київської областіІрина ДУБАНОВСЬКА