Постанова від 29.05.2025 по справі 163/2299/24

Справа № 163/2299/24

Провадження № 3/163/276/25

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2025 року місто Любомль

Суддя Любомльського районного суду Волинської області Шеремета С.А.

з участю представника Волинської митниці Крижановської О.В.,

розглянувши в приміщенні суду направлені Волинською митницею матеріали справи за протоколом № 0292/20500/24 про притягнення до відповідальності за ст.485 МК України

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 , директора ТОВ «Корд Авто», РНОКПП НОМЕР_1 ,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , як декларант та у період з 28.12.2020 по 26.07.2023 директор ТОВ «КОРД АВТО», під час митного оформлення товару «транспортні засоби…..» за дев'ятнадцятьма митними деклараціями типу ІМ40ДЕ вчинив дії, спрямовані на неправомірне зменшення розміру митних платежів на загальну суму 881 873 гривні 86 копійок шляхом подання митному органу сертифікатів з перевезення товару EUR.1, автентичність яких не підтверджена та які містять неправдиві відомості щодо країни походження товару і стали підставою для неправомірного застосування преференційного режиму, заявленого у цих митних деклараціях, чим вчинив правопорушення, передбачене ст.485 МК України.

ОСОБА_1 на розгляд справи в суд не з'явився, проте належним чином був повідомлений про розгляд справи зокрема двічі направлялися повідомлення про розгляд справи за адресою місця проживання, на електронну на адресу вказану при здійсненні митного декларування, крім того повідомлявся про розгляд справи оголошенням на офіційному веб-сайті Любомльського районного суду. Також інформація про призначені до розгляду судові справи розміщена у вільному доступі на офіційному сайті «Судова влада». Також в матеріалах справи міститься рекомендоване повідомлення про вручення ОСОБА_1 повідомлення про розгляд справи на попереднє судове засідання, що свідчить про обізнаність останнього про перебування на розгляді протоколу відносно нього.

Рішенням Європейського суду з прав людини від 03 квітня 2008 року у справі «Пономарьов проти України» (п.41) наголошено, що сторони в розумні інтервали часу мають вживати заходів, щоб дізнатись про стан відомого їм судового провадження.

Європейський суд з прав людини в рішенні від 07.07.1989 у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С.А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.

В свою чергу, суддя використав усі процесуальні можливості щодо повідомлення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, про розгляд справи, проте ОСОБА_1 , не виконуючи процесуальних обов'язків своєчасно з'являтися до суду за викликом, безпідставно затягує розгляд справи, що суддя розцінює як намагання уникнути відповідальності.

Враховуючи, що ОСОБА_1 не виконує процесуальних обов'язків своєчасно з'явитися до суду за викликом, не повідомив про причини неявки, клопотань про відкладення розгляду справи не подавав, на підставі ст.268 КУпАП справа розглянута без його участі.

Представник Волинської митниці під час розгляду протоколу заявила, що вважає доведеною винуватість ОСОБА_1 у вчиненні порушення митних правил, просила накласти стягнення в межах санкції ст.485 МК України, стягнути судовий збір.

Дослідження доказів по справі встановлено таке.

Факт ввезення на митну територію України товарів «транспортні засоби….» від компанії «CARKAUP» (Естонія) в адресу ТОВ «КОРД АВТО» і випуск їх у вільний обіг підтверджується додатними до протоколу митними деклараціями типу ІМ40ДЕ в кількості 19 штук за №№: UA205170/2022/16638, UA205170/2022/16903, UA205170/2022/16894, UA205170/2022/17979, UA205170/2022/18672, UA205050/2022/58336, UA205170/2022/18707, UA205170/2022/18714, UA205170/2022/19088, UA205170/2022/18860, UA205170/2022/19097, UA205170/2022/19627, UA205050/2022/61977, UA205050/2022/62167, UA205050/2022/62173, 22UA205170020323U4, 22UA205140071611U8, 22UA205140071607U8, 22UA205140071311U6.

Декларантом в митних деклараціях зазначений ОСОБА_1 , який одночасно у період подання цих декларацій був керівником отримувача товару ТОВ «КОРД АВТО».

У графі 36 митних декларацій заявлена преференція при сплаті мита за митне оформлення товарів за кодом 410 (Товари, що ввозяться в Україну та походять з країн ЄС).

Преферанція заявлена на підставі сертифікатів з перевезення товару EUR.1 №№PL/MF/AR 0594650, PL/MF/AR 0594673, PL/MF/AR 0594674, PL/MF/AR 0594743, PL/MF/AR 0594819, PL/MF/AR 0594830, PL/MF/AR 0594815, PL/MF/AR 0594816, PL/MF/AR 0594849, PL/MF/AR 0594856, PL/MF/AR 0594867, PL/MF/AR 0594893, PL/MF/AR 0594933, PL/MF/AR0594937, PL/MF/AR 0594952, PL/MF/AR 0594967, PL/MF/AR 0594983, PL/MF/AR0594982, PL/MF/AR 0594995.

На запит Держмитслужби уповноважений орган Республіки Польща листами від 26.04.2024 №№2401-ІОА.4331.116.2023.JP, 2401-ІОА.4331.120.2023.JP надав інформацію про результати перевірки сертифікатів з перевезення товару EUR.1.

У цих листах уповноважений орган Республіки Польща повідомив, що сертифікати з перевезення EUR.1, не були видані та легалізовані Польською Податковою Адміністрацією, не можуть вважатися дійсним доказом походження у відповідності з правилами походження, що регулюють преференційну торгівлю між ЄС та Україною.

У зв'язку із цим, товари/продукція, на які поширюється дія вищезазначених сертифікатів з перевезення EUR.1, не підпадають під преференційний режим, відповідно до положень (правил) Додатку І «Визначення поняття «походження товарів» та методи адміністративного співробітництва до Регіональної конвенції про пан-євро-середземноморські преференційні правила походження» в Рамках Угоди про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони, в рамках Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії та їхніми державами-членами, з однієї сторони, та Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

З огляду на таку інформацію, доповідною запискою начальника УК та АМП Волинської митниці від 20.06.2024 №15/15-03/6191 та службовою запискою начальника УК та АМП Волинської митниці від 03.10.2024 №15-04/15-01/10169, визначено, що товари зазначені у сертифікатах з перевезення товару EUR.1 не мають преференційного походження, а різниця митних платежів, які мали б бути сплачені під час митного оформлення за 19 митними деклараціями становить 881 873,86 гривень, з яких мито: 734 894, 88 грн; ПДВ: 146978,98 грн.

Згідно з ч.1 ст.41 МК України документами, що підтверджують країну походження товару, є сертифікат про походження товару або засвідчена декларація про походження товару, або декларація про походження товару, або сертифікат про регіональне найменування товару.

Сертифікат про походження товару - це документ, який однозначно свідчить про країну походження товару і виданий компетентним органом цієї країни або країни вивезення, якщо у країні вивезення сертифікат видається на підставі сертифіката, виданого компетентним органом у країні походження товару (ч.3 ст.41 МК України).

Відповідно до ч.1 ст.43 МК України перевірка документів, що підтверджують країну походження товару, зазначених у статті 41 цього Кодексу, здійснюється відповідно до цієї статті після завершення митного оформлення.

Відповідно до ч.ч.4, 5 ст.280 МК України ввізне мито на товари, митне оформлення яких здійснюється в порядку, встановленому для підприємств, нараховується за ставками, встановленими Митним тарифом України. Ввізне мито є диференційованим щодо товарів, що походять з держав, які спільно з Україною входять до митних союзів або утворюють з нею зони вільної торгівлі. У разі встановлення будь-якого спеціального преференційного митного режиму згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, застосовуються преференційні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України. До товарів, що походять з України або з держав - членів Світової організації торгівлі, або з держав, з якими Україна уклала двосторонні або регіональні угоди щодо режиму найбільшого сприяння, застосовуються пільгові ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України, якщо інше не встановлено законом. До решти товарів застосовуються повні ставки ввізного мита, встановлені Митним тарифом України.

Частиною 1 статті 281 МК України встановлено, що допускається встановлення тарифних пільг (тарифних преференцій) щодо ставок Митного тарифу України у вигляді звільнення від оподаткування ввізним митом, зниження ставок ввізного мита або встановлення тарифних квот відповідно до законодавства України та для ввезення товарів, що походять з держав, з якими укладено відповідні міжнародні договори.

Відповідно до ч. 1 ст. 16 Протоколу І Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом, товари, що походять з Європейського Союзу, і товари, що походять з України, після ввезення до України чи Європейського Союзу відповідно підпадають під дію цієї Угоди за умови подання одного з таких документів: (a) сертифікат з перевезення товару EUR.1, зразок якого наведений у Додатку III до цього Протоколу; або (b) у випадках, вказаних у статті 22(1) цього Протоколу, - декларація, що надалі іменуватиметься "декларацією інвойс", надана експортером до інвойса, повідомлення про доставку чи будь-якого іншого комерційного документа, який описує розглядувані товари достатньо детально для того, щоб їх можна було ідентифікувати.

За змістом ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення.

Частина восьма статті 257 МК України передбачає, що митне оформлення товарів здійснюється митними органами на підставі митної декларації, до якої декларантом залежно від митних формальностей, установлених МК України для митних режимів, та заявленої мети переміщення вносяться відомості, у тому числі про країну походження товару.

Стаття 485 МК України визначає відповідальність за заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв'язку з якими було надано такі пільги.

При цьому, статтею 485 МК України передбачено наявність спеціальної протиправної мети неправомірного звільнення від сплати чи зменшення розміру сплати митних платежів, що вказує на те, що це правопорушення може бути вчинено тільки з умисною формою вини, оскільки необережно не можливо заявити неправдиві відомості.

Досліджені у справі докази у своїй сукупності достатньо підтверджують той факт, що переміщення в адресу ТОВ «КОРД АВТО» і випуск у вільний обіг товару «транспортні засоби….» від компанії «CARKAUP OU» (Естонія) за митними деклараціями типу ІМ40ДЕ №№ UA205170/2022/16638, UA205170/2022/16903, UA205170/2022/16894, UA205170/2022/17979, UA205170/2022/18672, UA205050/2022/58336, UA205170/2022/18707, UA205170/2022/18714, UA205170/2022/19088, UA205170/2022/18860, UA205170/2022/19097, UA205170/2022/19627, UA205050/2022/61977, UA205050/2022/62167, UA205050/2022/62173, 22UA205170020323U4, 22UA205140071611U8, 22UA205140071607U8, 22UA205140071311U6 відбулося з використанням сертифіката з перевезення товару EUR.1 №№PL/MF/AR 0594650, PL/MF/AR 0594673, PL/MF/AR 0594674, PL/MF/AR 0594743, PL/MF/AR 0594819, PL/MF/AR 0594830, PL/MF/AR 0594815, PL/MF/AR 0594816, PL/MF/AR 0594849, PL/MF/AR 0594856, PL/MF/AR 0594867, PL/MF/AR 0594893, PL/MF/AR 0594933, PL/MF/AR0594937, PL/MF/AR 0594952, PL/MF/AR 0594967, PL/MF/AR 0594983, PL/MF/AR0594982, PL/MF/AR 0594995, видача яких під час проведеної перевірки митними органами Республіки Польща підтверджена не була, що свідчить про безпідставність заявлення в митній декларації преференції за кодом 410 і, як наслідок, неправомірне звільнення від сплати митних платежів в обсязі, передбаченому чинним законодавством України.

Заінтересованою стороною з економічної точки зору у здійсненні поставки товару із використанням сертифікатів з перевезення товару EUR.1 є саме отримувач товару - ТОВ «КОРД АВТО».

Жодної економічної вигоди у використані вказаних сертифікатів для продавця товару - компанії «CARKAUP OU» (Естонія) по справі не вбачається.

Досліджені в справі докази жодним чином не спростовані, тому є належними і допустимими у підтвердженні фактів і обставин, які підлягають доведенню у цій справі.

Щодо визначення розміру несплаченої суми митних платежів встановлено наступне.

Постановою Любомльського районного суду Волинської області від 19.12.2024 року справу за протоколом про порушення митних правил №0292/20500/24 щодо ОСОБА_1 за ознаками ст.485 МК України постановлено направити Волинській митниці для проведення додаткової перевірки під час якої митниці необхідно надати результати документальної перевірки в порядку ст.345-354 МК України з оформлення відповідного рішення про визначення митних грошових зобов'язань.

Після проведення такої перевірки справа повернулась на адресу суду 12.02.2025 року, однак результати документальної перевірки в порядку ст.345-354 МК України з оформлення відповідного рішення про визначення митних грошових зобов'язань до матеріалів справи не додано.

Разом з цим до справи долучено лист начальника Запорізької митниці №7.20-1/19/7/468 від 03.02.2025, з аналізу якого встановлено, що провести в порядку ст.ст.345-354 МК України контрольно-перевірочні заходи щодо ТОВ "КОРД АВТО" не видається за можливо з огляду на наступне.

Відповідно до підпункту 1 пункту 912 розділу ХХІ «Прикінцеві та перехідні положення» МК України (зі змінами та доповненнями), документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються до 1 травня 2024 року, акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок та податкові повідомлення-рішення не надсилаються (не вручаються). З 1 травня 2024 року поновлюються на невикористаний строк документальні перевірки, зустрічні звірки, розпочаті та не завершені до 24 лютого 2022 року, крім документальних перевірок. зустрічних звірок, на які пунктом 934 цього розділу встановлено мораторій.

Відповідно до пункту 934 МК України, тимчасово, з 1 травня 2024 року, діє мораторій на проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи щодо платників податків, місцезнаходженням яких станом на дату початку:

- можливих бойових дій є територія можливих бойових дій, - до останнього числа місяця, в якому була припинена можливість бойових дій на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.12.2022 № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 №309, зареєстрованого в Мін?юсті 23.12.2022 за № 1668/39004 «Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією» (зі змінами), окремі територіальні громади та населені пункти Запорізької області віднесено до території бойових (можливих бойових дій), у зв?язку з чим щодо підприємств, зареєстрованих на цих територіях, продовжується мораторій на проведення документальних перевірок дотримання вимог законодавства України з питань митної справи.

Враховуючи вищенаведене, з врахуванням того, що ТОВ "КОРД АВТО" зареєстроване в місті Запоріжжя, тобто на території бойових (можливих бойових) дій, митний орган позбавлений можливості у встановлені ст.476 МК України строки, провести контрольно-перевірочні заходи.

У матеріалах справи наявні доповідна записка начальника УК та АМП Волинської митниці від 20.06.2024 №15/15-03/6191 та службова записка начальника УК та АМП Волинської митниці від 03.10.2024 №15-04/15-01/10169 з доданими довідками-розрахунками, якими визначено суму митних платежів, яка підлягає доплаті до Державного бюджету, в розмірі 881 873,86 гривень, з яких мито: 734 894, 88 грн; ПДВ: 146978,98 грн.

Ці письмові докази узгоджуються між собою та сумнівів у їх достовірності не викликають.

Також судом було проаналізовано митні декларації типу ІМ40ДЕ №№ UA205170/2022/16638, UA205170/2022/16903, UA205170/2022/16894, UA205170/2022/17979, UA205170/2022/18672, UA205050/2022/58336, UA205170/2022/18707, UA205170/2022/18714, UA205170/2022/19088, UA205170/2022/18860, UA205170/2022/19097, UA205170/2022/19627, UA205050/2022/61977, UA205050/2022/62167, UA205050/2022/62173, 22UA205170020323U4, 22UA205140071611U8, 22UA205140071607U8, 22UA205140071311U6, за результатами чого встановлено, що з урахуванням преференції за кодом 410, при розмитнені товарів, сума митних платежів була зменшена на 881 873,86 гривень.

Крім цього, достеменно знаючи про розгляд відносно нього протоколу ОСОБА_1 жодних заперечень до розрахунків митниці не подав, як і не подав своїх розрахунків несплаченої суми митних платежів.

Таким чином, ураховуючи встановлені фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, винуватість ОСОБА_1 у вчиненні передбаченого ст.485 МК України порушення митних правил є повністю доведеною поза будь-яким розумним сумнівом, тому він підлягає відповідальності в межах санкції даної норми.

Враховуючи конкретні обставини справи, відсутність обтяжуючих та пом'якшуючих відповідальність обставин, а також враховуючи що свою діяльність ТОВ "КОРД АВТО" здійснює в умовах воєнного стану та території бойових (можливих бойових) дій в місті Запоріжжя, стягнення на ОСОБА_1 слід накласти у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів.

З порушника відповідно до п.5 ч.2 ст.4 Закону України № 3674-VI підлягає стягненню судовий збір у відповідному розмірі.

Керуючись ст.ст.522, 527, 528 МК України,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винуватим у вчиненні правопорушення, передбаченого ст.485 МК України, і накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 50 відсотків несплаченої суми митних платежів, що становить 440 936 (чотириста сорок тисяч дев'ятсот тридцять шість) гривень 93 копійки.

Штраф в розмірі 440 936 (чотириста сорок тисяч дев'ятсот тридцять шість) гривень 93 копійки підлягає стягненню на рахунок UA758999980313010106005003500 в Казначействі України (ЕАП) (ЄДРПОУ 38009371, отримувач ГУК у Волинській області/село Вишнів, код класифікації доходів бюджету 21081100, призначення платежу "адміністративні штрафи та інші санкції "05" Державна митна служба України").

Стягнути з ОСОБА_1 в користь держави 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судового збору на рахунок UA958999980313161206000003480 в Казначействі України (ЕАП) (отримувач ГУК у Волинській області/місто Любомль, код ЄДРПОУ 38009371, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу "судовий збір").

Постанова протягом десяти днів з дня її винесення може бути оскаржена в апеляційному порядку до Волинського апеляційного суду через Любомльський районний суд.

Суддя Любомльського районного суду

Волинської області С.А.Шеремета