10.06.2025 Справа №607/11673/25 Провадження №3/607/4730/2025
м. Тернопіль
Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., під час розгляду матеріалів, що надійшли від Головного управління ДПС у Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),
встановила:
06.06.2025 до суду надійшли вказані матеріали, у яких, окрім іншого, міститься протокол про адміністративне правопорушення №662/19-00-04-07/43388183 від 29.05.2025, складений щодо ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП (далі - Протокол).
У цьому протоколі міститься відмітка, згідно з якою ОСОБА_1 повідомлено про те, що розгляд справи відбудеться в Тернопільському міськрайонному суді Тернопільської області 10.06.2025 о 11:00, однак підпис ОСОБА_1 , котрий би це підтверджував, відсутній.
У судове засідання він не з'явився. Про причини неявки суду не повідомив.
Згідно з вимогами ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є зокрема своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови.
Відповідно до ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення, серед іншого, вирішує питання: чи належить до його компетенції розгляд даної справи; чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 255 КУпАП обов'язок щодо належного оформлення матеріалів справи про адміністративне правопорушення покладається на уповноважених посадових осіб органів, які складають протокол.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Однак, всупереч вимогам ст. 256 КУпАП, в Протоколі не зазначено місце вчинення адміністративного правопорушення. Зокрема, у графі «дата, час і місце вчинення порушення» посадовою особою, яка склала протокол, замість місця вчинення порушення, зазначено місце складення акту перевірки, а саме: приміщення ГУ ДПС у Тернопільській області (м. Тернопіль, вул. Білецька, буд. 1).
Натомість, як вбачається із акту про результати камеральної перевірки даних, задекларованих у податковій звітності з податку на додану вартість від 28.04.2025, податковою адресою платника податків - ТОВ «БУДІВЕЛЬНА КОМПАНІЯ ЛЮКСБУДКВАРТАЛ», є Тернопільська обл., Підволочиський р-н, смт Підволочиськ, с. Скорики, вул. Б.Хмельницького, буд. 5-А.
Місце вчинення адміністративного правопорушення має визначальне значення для встановлення місця розгляду справи про адміністративне правопорушення (ст. 276 КУпАП), оскільки справи про адміністративні правопорушення розглядаються за місцем його вчинення.
Альтернативні види підсудності для правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, статтею 276 КУпАП не передбачено.
Відтак суд позбавлений можливості перевірити підсудність даної справи Підволочиському районному суду Тернопільської області.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним із доказів в справі про адміністративне правопорушення, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
Вказані порушення вимог КУпАП,допущені при складанні та оформленні Протоколу, перешкоджають суду всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи, вирішити її в точній відповідності з законом.
За таких обставин, приходжу до переконання про необхідність повернення матеріалів про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, до Головного управління ДПС у Тернопільській області для їх належного оформлення.
Керуючись ст.ст. 245, 255, 256, 276, 278 КУпАП, суддя
постановила:
матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП - повернути до Головного управління ДПС у Тернопільській області для їх належного оформлення.
СуддяН. П. Воробель