Постанова від 05.06.2025 по справі 604/539/25

604/539/25

3/604/269/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 червня 2025 року сел. Підволочиськ

Суддя Підволочиського районного суду Тернопільської області Сіянко В.М., розглянувши матеріали справи, які надійшли від ВП №5 (с-ще Підволочиськ) Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,

за ст.130 ч.1 КУпАП, -

УСТАНОВИВ:

05.05.2025 року о 23:00 год. в селищі Підволочиськ по вул. Данила Галицького, 112, ОСОБА_1 керувала транспортним засобом «Scoda Octavia», номерний знак НОМЕР_1 , в стані алкогольного сп'яніння; огляд на стан алкогольного сп'яніння проводився на місці зупинки із застосуванням технічного приладу газоаналізатора ALCOTEST №6820, повірка дійсна до 22.10.2025, що підтверджується тестом №468 від 05.04.2025, результат огляду - 0,89 ‰. Своїми діями ОСОБА_1 порушила п. 2.9 «а» ПДР.

Особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, у судове засідання не з'явилась, захисник ОСОБА_1 - адвокат Драус О.О. подала до суду клопотання про закриття провадження у справі, оскільки поліцейськими було допущено грубі порушення, зокрема працівниками поліції не вручено письмове направлення для проходження огляду на визначення стану сп'яніння до медичного закладу, а отже ними не було з'ясовано згоду водія на проходження огляду в медичному закладі, а отже відсутні підстави притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.130 КУпАП.

Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.130 ч.1 КУпАП, а саме: керування транспортним засобом особою в стані алкогольного сп'яніння.

Факт вчинення адміністративного правопорушення передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП підтверджується:

-протоколом про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №321568, в якому викладена суть адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, вчиненого ОСОБА_1 . В протоколі в графі «Пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності по суті порушення» вказано «вино випивала» Посвідчення водія НОМЕР_2 вилучено, видано тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом. З протоколом ОСОБА_1 ознайомилась, що підтвердила своїм підписом (а.с.1);

-роздруківкою результату тестування на алкоголь за допомогою газоаналізатора Alcotest Drager 6820 з показником 0,89 ‰, містить підпис ОСОБА_1 ;

-рапортом інспектора СРПП ВП №5 смт. Підволочиськ Тернопільського РУП ГУНП в Тернопільській області, в якому вказано, що 05.05.2025 року о 22:48 год в сел.. Підволочиську по вул.. Д. Галицького, 112 був зупинений транспортний засіб Skoda Octavia н.з. НОМЕР_1 під керуванням ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки в автоміля не світився лівий габаритний вогонь. Під час спілкування з водієм у останньої було виявлено ознаки алкогольного сп'яніння,а саме різкий запах алкоголю з порожнини рота. Під час проходження огляду за допомогою газоаналізатора Драгер 6820 було зафіксовано результат 0,89 ‰;

-актом огляду на стан алкогольного сп'яніння з використанням спеціальних технічних засобів, результат 0,89 ‰;

-направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, складене у зв'язку з виявленими поліцейським ознаками сп'яніння: різкий запах алкоголю з порожнини рота, порушення мовлення, виражене тремтіння пальців рук;

-відеозаписом на оптичному диску DVD-R 16х4,7GB, на якому зафіксовано огляд водія на місці зупинки, після проходження якого, незгоду з результатом огляду ОСОБА_1 не висловила. Крім того на відеозаписі також зафіксовано, що ОСОБА_1 визнає, що вона вживала алкогольні напої, а саме вино;

Оцінюючи зазначені вище докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд враховує таке.

Згідно зі ст. 245 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її у точній відповідності із законом.

Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суддя при розгляді справи про адміністративне правопорушення має з'ясувати, чи було вчинено правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до положень ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Оцінка доказів, відповідно до ст. 252 КУпАП, відбувається за внутрішнім переконанням особи, що приймає рішення, та ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному досліджені всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом та правосвідомістю, а жодний доказ не має наперед встановленої сили.

У рішенні по справі "О'Галлоран та Франціє проти Сполученого Королівства" від 29.06.2007 Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати, постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завдати серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілями та їздити на них, тим самим погодились нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.

Пункт 1.3 Правил дорожнього руху (далі- ПДР) зобов'язує учасників дорожнього руху знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.

Відповідно до вимог п. 2.9 «а» ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Право органів Національної поліції вимагати пройти у встановленому порядку медичний огляд кореспондується із обов'язком водія не керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин.

Частина перша статті 130 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність зокрема за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного сп'яніння.

Порядок проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння передбачений ст.266 КУпАП та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою спільним наказом МВС України та МОЗ України №1452/735 від 09.11.2015 року.

У ст.266 КУпАП визначено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

При цьому, суд критично ставиться до тверджень сторони захисту, що огляд проведений з порушенням законодавства, оскільки ОСОБА_1 не було вручено письмове направлення на огляд з метою визначення ставну сп'яніння, суду зазначає, що з досліджених судом доказів, зокрема відеозапису, вбачається що ОСОБА_1 не висловила незгоду з результатами огляду на місці зупинки транспортного засобу. Також на відео зафіксовано, що ОСОБА_1 визнає вживання нею алкогольних напоїв.

Зміст протоколу про адміністративне правопорушення відповідає вимогам ст.256 КУпАП, та він складений уповноваженою на те особою.

При накладенні адміністративного стягнення, суд враховує конкретні обставини правопорушення, особу правопорушника, який до адміністративної відповідальності не притягувався.

Обставин, що пом'якшують або обтяжують відповідальність правопорушника згідно ст. ст. 34-35 КУпАП судом не встановлено.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, особою на яку було накладено таке стягнення сплачується судовий збір, розмір якого встановлено законом. Відповідно до ст. 4 ч.2 п. 5 ЗУ «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір сплачується у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 40-1, 130 ч.1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Притягнути до адміністративної відповідальності за ст.130 ч.1 КУпАП ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наклавши на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 копійок, з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 судовий збір на користь держави в розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; Банк отримувача Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету 22030106).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на її оскарження.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Тернопільського апеляційного суду через Підволочиський районний суд протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя В.М. Сіянко