Рішення від 27.05.2025 по справі 640/25626/20

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 травня 2025 рокуСправа №640/25626/20

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Кучми К.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) про визнання протиправним та скасування припису, стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою, в якій просить:

- визнати протиправним та скасувати припис № 2020800 від 01.09.2020 р., який складений провідним інспектором КП «Київблагоустрій» Огородніком Д.В.;

- стягнути 19 320 грн. на його користь з відповідача-2.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що 01.09.2020 року він отримав припис № 2020800 від 01.09.2020 р., складений провідним інспектором КП «Київблагоустрій» Огородніком Д.В. Він не погоджується з приписом № 2020800 від 01.09.2020 р. вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню. Так, в спірному приписі не було зазначено, які саме правила благоустрою порушено, що в свою чергу свідчить про його необґрунтованість. Також він повідомляв провідного інспектора КП «Київблагоустрій» Огородніка Д.В. про затверджений проект землеустрою Київською міською радою. На порушення ч.2 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» відповідачем не складено акт зовнішнього вигляду. 30.09.2020 року Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради було протиправно знесено огорожу, при цьому він не був повідомлений про демонтаж огорожі. Вказані обставини й стали підставою для звернення до суду з позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 28.10.2020 року залишено позовну заяву без руху та встановлено позивачу п'ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Вимоги ухвали суду від 28.10.2020 року позивачем виконано, недоліки усунуто.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.03.2021 року відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

До суду 13.05.2021 року від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що 01.09.2020 року інспектором КП «Київблагоустрій» було проведено перевірку правомірності встановлення огорожі у Святошинському районі міста Києва по провулку Миру (вул.Бірюзова, 7). За результатами перевірки винесено припис №2020800, яким запропоновано надати дозвільну документацію на розміщення огорожі. Припис отримано особисто позивачем, що підтверджується наявністю підпису ОСОБА_1 , в графі «Припис одержав». На виконання вимог припису КП «Київблагоустрій» отримано лист від 03.09.2020 р., що 21.09.2020 року Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято рішення №064-5130, яким надано доручення КП «Київблагоустрій» вжити заходи шляхом демонтажу огорожі по провулку Миру (вул.Бірюзова, 7). Жодних дій щодо демонтажу огорожі КП «Київблагоустрій» не здійснювалося.

У позовній заяві позивач посилається на те, що на підставі проекту землеустрою у нього виникло право власності/користування земельною ділянкою та просить відшкодувати шкоду щодо демонтажу майна (огорожі), демонтаж якого не здійснювався. Натомість позиція КП «Київблагоустрій» полягає у наступному: у позивача відсутні документи котрі підтверджують право власності/користування земельною ділянкою з кадастровим номером №8000000000:75:194:0032 та контрольна картка на тимчасове порушення благоустрою - встановлення огорожі на землях територіальної громади міста Києва. Відповідачем-1 дотримано Правила благоустрою міста Києва щодо винесення припису та не здійснювався демонтажу майна позивача на виконання рішення (доручення) відповідача-2 від 21.09.2020 р. №064-5130. Окрім того, позивач в позові здійснює посилання на положення Правил благоустрою міста Києва, які станом на вересень 2020 року, втратили чинність. За таких обставин, відповідач-1 просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

22.12.2021 року до суду від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що жодних правовстановлюючих/дозвільних документів на встановлення огорожі до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради, як до контролюючого органу, на виконання вимог припису № 2020800 не надходило. Так, для встановлення тимчасових огорож (для утримання земельної ділянки в належному санітарному стані та її охороні) відповідно до п.19.3.9 необхідно подати до Департаменту міського благоустрою: документи на право землекористування, топоплан в М 1:500 (при наявності), акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Оскільки на встановлення огорожі контрольна карта не видавалась, на виконання припису винесеного інспектором КП «Київблагоустрій» правовстановлюючих документів надано не було, земельна ділянка чи користування нею не надавалась, спірна огорожа встановлена з порушенням, що свідчить про самовільне захоплення земельної ділянки. Окрім того, жодного проникнення до житла чи іншого володіння відповідачами не вчинялось. Позивач посилається на законодавство, що регулює будівництво будинків та споруд, однак жодних дій чи актів по відношенню до об'єктів капітального будівництва не вчинялось, паркан (огорожа) не є капітальним будівництвом. Таким чином, відповідач-2 також просив суд у задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

На виконання положень пункту 2 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 р. №2825-IX Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/25626/20.

19.02.2025 року на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшли матеріали адміністративної справи №640/25626/20.

19.02.2025 року на підставі протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справа №640/25626/20 була передана судді Кучмі К.С.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.02.2025 року прийнято справу до провадження, розгляд справи розпочато спочатку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

До суду 06.03.2025 року від відповідача-2 надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що відповідно до п.15.3.9 Правил благоустрою міста Києва для встановлення тимчасових огорож (для утримання земельної ділянки в належному санітарному стані та її охорони) необхідно подати такі документи: документ на право землекористування; топоплан в М 1:500 (при наявності); акт визначення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Позивач для отримання контрольної картки не звертався, на виконання припису правовстановлюючих документів не надавав, а тому винесення припису та демонтаж огорожі є правомірними, оскільки дана огорожа була встановлена самовільно.

Відповідачем-2 також зазначено, що підставою для притягнення органу державної влади до відповідальності у виді стягнення шкоди є наявність трьох умов: неправомірні дії цього органу, наявність шкоди та причинний зв'язок між неправомірними діями і заподіяною шкодою, що має довести позивач, який звернувся з позовом про стягнення шкоди на підставі ст.1174 ЦК України. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.03.2019 року у справі № 920/715/17, постановах Верховного Суду від 17.10.2019 року у справі № 908/2202/18, від 02.03.2020 року у справі № 910/434/19, від 09.04.2020 року у справі № 908/690/19. Позивачем не доведено протиправність дій відповідача-2, демонтаж проводився працівниками КП «Київблагоустрій», а також не надано доказів перебування демонтованої огорожі у власності позивача.

06.03.2025 року від відповідача-2 надійшли додаткові пояснення, в яких останнім зазначено, що рішенням Київської міської ради від 13.07.2023 р. № 6870/6911 «Про оптимізацію діяльності деяких структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)» з метою оптимізації діяльності деяких структурних підрозділів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) найменування Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) змінено на Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

10.03.2025 року до суду від відповідача-1 надійшов відзив на позовну заяву, в якому зазначено, шо відповідно до положень ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» елементами (частинами) об'єктів благоустрою є: покриття площ, вулиць, доріг, проїздів, алей, бульварів, тротуарів, пішохідних зон і доріжок відповідно до діючих норм; зелені насадження (у тому числі снігозахисні та протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях; будівлі та споруди системи збирання і вивезення відходів; засоби та обладнання зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами; технічні засоби регулювання дорожнього руху; будівлі та споруди системи інженерного захисту території; комплекси та об'єкти монументального мистецтва, декоративні фонтани і басейни, штучні паркові водоспади; обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків; малі архітектурні форми (альтанки, павільйони, навіси, паркові арки (аркади) і колони (колонади), вуличні вази, вазони і амфори, декоративна та ігрова скульптура, вуличні меблі (лавки, лави, столи), сходи, балюстради, паркові містки, огорожі, ворота, ґрати, інформаційні стенди, дошки, вивіски та інші елементи благоустрою, визначені законодавством. Таким чином, огорожі, ворота, ґрати відповідно до положень п.9 ч.1 ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» є елементами (частинами) об'єктів благоустрою.

01.09.2020 року провідним інспектором КП «Київблагоустрій» Огородніком Д.В. було виявлено порушення благоустрою міста, яке полягало у розміщенні огорожі по пров.Миру (вул.Бірюзова, 7) у Святошинському районі м.Києва. З метою з'ясування наявності/відсутності дозвільної документації на її розміщення складено припис № 2020800, в якому запропоновано власнику надати дозвільну документацію на встановлення огорожі. В разі відсутності дозвільної документації демонтувати власними силами та відновити благоустрій. Встановлено термін на виконання вимог припису 3 дні. Попереджено, що у разі невиконання вимог приписів будуть вжиті заходи згідно чинного законодавства. Отже, основною вимогою припису є надання дозвільної документації на встановлення елементів благоустрою, а пропозиція демонтажу (власними силами чи примусово) є похідною вимогою, в залежності від виконання основної. Припис було вручено ОСОБА_1 , який представився власником огорожі. 03.09.2020 року на виконання вимог припису № 2020800 від 01.09.2020 року від представника позивача надійшов лист з поясненнями та відповідними доказами. З Інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 03.03.2025 р. №415914932 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно відсутні відомості про державну реєстрацію права власності, інші речові права, іпотеки, обтяження щодо земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:75:194:0032. Аналогічна за змістом інформація відображена також у Державному земельному кадастрі. Отже, позивач для встановлення огорожі повинен був отримати дозвіл на порушення об'єктів благоустрою (контрольну картку на тимчасове порушення благоустрою при виконанні робіт зі встановлення тимчасової огорожі). Однак, матеріали справи не містять доказів отримання позивачем контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою у зв'язку із встановленням огорожі вул.Бірюзова, 7 у Святошинському районі м.Києва, ні дозвільних документів згідно із ст.34 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», які б надавали йому право на встановлення огорожі. Тому, 21.09.2020 року Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято рішення № 064-5130, яким надано доручення КП «Київблагоустрій» вжити заходи шляхом демонтажу огорожі по пров.Миру (вул.Бірюзова, 7) у Святошинському районі міста Києва. Метою прийняття рішення про демонтаж самовільно встановлених елементів благоустрою та вжиття таких заходів примусового характеру органами у сфері благоустрою населених пунктів є приведення території населеного пункту у відповідність до імперативних вимог публічно-правових норм (Закону України «Про благоустрій населених пункті», Правил благоустрою м.Києва), направлених на захист суспільних інтересів територіальної громади.

Ухвалою суду від 24.04.2025 року продовжено розгляд цієї справи до 26.05.2025 року.

Ухвалою суду від 26.05.2025 року замінено відповідача-2 - Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 34926981), на його правонаступника - Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул.Дегтярівська, буд.31,корп.2, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 34926981).

Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію сторін, дослідивши письмові докази, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об'єктивному розгляді обставин справи, суд вважає позовні вимоги такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Судом встановлено, що 29.12.2017 року ОСОБА_1 було подане клопотання К-32752 про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Місце розташування: вул.Маршала Бірюзи, 7, кадастровий номер 75:194:0032, орієнтовний розмір 329 кв.м. з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд у власності.

Висновком № 18-0436-В Департаментом містобудування та архітектури було погоджено проект землеустрою.

01.09.2020 року провідним інспектором КП «Київблагоустрій» Огородніком Д.В. винесено припис №2020800 про порушення позивачем п.20.1.1 Правил №1051 та запропоновано усунути порушення шляхом надання проектно дозвільної документації на встановлення огорожі. В разі відсутності проектно дозвільної документації демонтувати власними силами та відновити благоустрій. Встановлено термін на виконання вимог припису 3 дні. Попереджено, що у разі невиконання вимог приписів будуть вжиті заходи відповідно до чинного законодавства.

03.09.2020 року на виконання вимог припису №2020800 від 01.09.2020 року від представника позивача надійшов лист з поясненнями.

21.09.2020 року Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) прийнято рішення № 064-5130, яким надано доручення КП «Київблагоустрій» вжити заходи шляхом демонтажу огорожі по пров.Миру (вул.Бірюзова, 7) у Святошинському районі міста Києва.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з наступного.

Згідно із частинами першою, другою статті 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 року №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) правовий статус місцевого самоврядування в Україні визначається Конституцією України, цим та іншими законами, які не повинні суперечити положенням цього Закону. Правовий статус місцевого самоврядування в містах Києві та Севастополі, а також в Автономній Республіці Крим визначається Конституцією України та цим Законом з особливостями, передбаченими законами про міста Київ і Севастополь.

Водночас положеннями пункту 44 статті 26 Закону №280/97-ВР встановлено, що питання встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність, належить до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад, які вирішуються на їх пленарних засіданнях.

Спеціальний статус міста Києва як столиці України, особливості здійснення виконавчої влади та місцевого самоврядування у місті відповідно до Конституції України та законів України визначені Законом України «Про столицю України - місто-герой Київ» від 15.01.1999 року №401-XIV (далі - Закон №401-XIV в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин).

Частиною першою, четвертою, п'ятою статті 1 Закону №401-XIV встановлено, що місто Київ відповідно до Конституції України є столицею України. Місто Київ є місцем розташування відповідних органів виконавчої влади і місцевого самоврядування. Столичний статус міста покладає на органи місцевого самоврядування та органи виконавчої влади додаткові обов'язки та гарантує цим органам надання з боку держави додаткових прав.

Відповідно до ст.6 Закону №401-XIV місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи. Місцеві державні адміністрації підзвітні і підконтрольні відповідним радам у частині повноважень, делегованих їм відповідними радами.

Згідно із ч.1 ст.7 Закону №401-XIV система місцевого самоврядування у місті Києві включає: територіальну громаду міста; міського голову; міську раду; виконавчий орган міської ради; районні ради (у разі їх утворення); виконавчі органи районних у місті рад; органи самоорганізації населення.

Частиною першою статті 8 Закону №401-XIV передбачено, що місцеве самоврядування у місті Києві здійснюється територіальною громадою міста як безпосередньо, так і через Київську міську раду, районні в місті ради (у разі їх утворення) та їх виконавчі органи.

Порядок формування та повноваження міської, районних у місті рад визначаються Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» з особливостями, передбаченими цим Законом (частина друга статті 9 Закону №401-XIV).

Відповідно до ст.10 Закону №401-XIV Київська міська та районні в місті ради (у разі їх утворення) мають власні виконавчі органи, які утворюються відповідно Київською міською радою, районними в місті радами (у разі їх утворення), підзвітні та підконтрольні відповідним радам.

Частиною 1 статті 10-1 Закону №401-XIV встановлено, що виконавчим органом Київської міської ради є Київська міська державна адміністрація, яка паралельно виконує функції державної виконавчої влади, що є особливістю здійснення виконавчої влади в місті Києві.

Статтею 22 Закону №401-XIV визначені додаткові права Київської міської ради, пов'язані зі здійсненням містом Києвом столичних функцій.

Так, пунктами 2, 12 вказаної статті передбачено, що у зв'язку зі здійсненням містом Києвом функцій столиці України Київська міська рада та Київська міська державна адміністрація, кожна в межах своєї компетенції, встановленої законами України, мають право: встановлювати порядок утримання та експлуатації об'єктів, розташованих у місті, та прилеглої до них території, правила благоустрою, торговельного, побутового, транспортного, житлово-комунального та іншого соціально-культурного обслуговування, визначати особливості землекористування та використання інших природних ресурсів; приймати рішення про звільнення самовільно зайнятих земельних ділянок та знесення самовільно збудованих будівель та споруд без відшкодування витрат, здійснених за час незаконного користування.

Частиною першою статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» визначено, що правила благоустрою території населеного пункту (далі - Правила) - нормативно-правовий акт, яким установлюються вимоги щодо благоустрою території населеного пункту. Правила розробляються на підставі Типових правил благоустрою території населеного пункту (далі - Типові правила) для всіх сіл, селищ, міст і затверджуються відповідними органами місцевого самоврядування. Типові правила розробляються та затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

На виконання вимог, зокрема, статті 34 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», пункту 44 частини першої статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та пункту 2 статті 22 Закону України «Про столицю України - місто-герой Київ» рішенням Київської міської ради ІІ сесії VI скликання від 25 грудня 2008 року №1051/1051 затверджено Правила благоустрою міста Києва (далі - Правила).

Так, згідно із розділом І Правил такі визначають правові, економічні, екологічні, соціальні та організаційні засади благоустрою міста і спрямовані на створення умов, сприятливих для життєдіяльності людини.

В указаних правилах терміни вживаються у такому значенні:

- благоустрій - комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюється на території міста з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля;

- заходи з благоустрою міста - роботи щодо відновлення, належного утримання та раціонального використання територій, охорони та організації впорядкування об'єктів благоустрою з урахуванням особливостей їх використання;

- користувач земельної ділянки - юридична або фізична особа, яка має належним чином оформлений та зареєстрований документ, що посвідчує право користування земельною ділянкою із визначеним цільовим призначенням;

- тимчасова споруда - це споруда функціонального (в тому числі для здійснення підприємницької діяльності), декоративно-технологічного призначення, в тому числі мала архітектурна форма, яка виготовляється з полегшених збірних конструкцій та встановлюється без улаштування заглибленого фундаменту тощо.

Підпунктами 1.1.1-1.1.3 пункту 1.1 Розділу І Правил встановлено, що такі регулюють права та обов'язки учасників правовідносин у сфері благоустрою міста, визначають комплекс заходів, необхідних для забезпечення чистоти і порядку в місті. Суб'єктами у сфері благоустрою населених пунктів є органи державної влади та органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, органи самоорганізації населення, громадяни. Правила містять загальнообов'язкові на території міста норми, за порушення яких передбачена відповідальність згідно з Кодексом України про адміністративні правопорушення.

Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Розділу ІІ Правил встановлено, що комплексним благоустроєм міста вважається проведення на визначеній території міста (мікрорайон, квартал, парк, бульвар, вулиця, провулок, узвіз тощо) робіт з улаштування (відновлення) твердого покриття доріг і тротуарів, обладнання пристроями безпеки руху, озеленення, забезпечення зовнішнього освітлення та зовнішньої реклами, розміщення тимчасових споруд та малих архітектурних форм, садово-паркових меблів, здійснення інших заходів, спрямованих на поліпшення технічного і санітарного стану території, покращення комфортності мешкання жителів та гостей міста Києва.

Згідно із підпунктом 13.1.1 пункту 13.1 Розділу ХІІІ Правил розміщення малих архітектурних форм та тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності проводиться відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», Закону України «Про благоустрій населених пунктів», Єдиних правил ремонту і утримання автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, правил користування ними та охорони, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.03.94 №198, наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21 жовтня 2011 року №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 22 листопада 2011 року за №1330/20068, інших нормативно-правових актів, а також рішень Київської міської ради та розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Відповідно до підпункту 13.2.4 пункту 13.2 Розділу ХІІІ Правил всі малі архітектурні форми та тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності розміщуються з дотриманням вимог будівельних, санітарно-гігієнічних норм, а також містобудівних обмежень, вимог щодо охорони навколишнього природного середовища та раціонального використання територій, охорони історико-культурної спадщини, земельно-господарського устрою, комплексної схеми тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, рішень Київської міської ради, розпоряджень виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Порядок демонтажу (переміщення) самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі врегульований пунктом 13.3 Розділу ХІІІ Правил.

Так, відповідно до підпункту 13.3.1 пункту 13.3 Розділу ХІІІ Правил у разі виявлення самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) засобів пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі (автомагазини, автокафе, автокав'ярні, авторозвозки, автоцистерни, лавки-автопричепи, візки, спеціальне технологічне обладнання (низькотемпературні лотки-прилавки) тощо) (далі - засоби пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі), об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи) уповноважені особи Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, комунального підприємства виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) «Київблагоустрій» (далі - КП «Київблагоустрій») вносять припис його власнику (користувачу або особі, яка здійснила розміщення (встановлення)) з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) засобу пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до абзаців другого і третього цього підпункту. Малі архітектурні форми, тимчасові споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності мають бути демонтовані протягом трьох днів з моменту отримання припису, крім тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, відсутніх в матеріалах єдиної цифрової топографічної основи території міста Києва, демонтаж яких має бути здійснений протягом одного дня з моменту отримання припису.

Протягом зазначеного у приписі строку власник (користувач або особа, яка здійснила розміщення (встановлення)) зобов'язаний за власний рахунок здійснити демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, демонтаж (переміщення) засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі та провести відновлення порушеного благоустрою на місці їх розміщення (встановлення) (абзац п'ятий підпункту 13.3.1 пункту 13.3 Розділу ХІІІ Правил).

Згідно із абзацом 1 підпункту 13.3.2 пункту 13.3 Розділу ХІІІ Правил у разі якщо власники (користувачі або особи, які здійснили розміщення (встановлення)) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі не здійснили демонтаж в строки, зазначені в приписі, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, а Департамент промисловості та розвитку підприємництва - щодо демонтажу об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі на підставі рішень, зазначених у підпункті 13.3.3 пункту 13.3 цих Правил, за кошти міського бюджету або з інших джерел, не заборонених законодавством, з наступним відшкодуванням усіх витрат згідно з абзацом 3 цього підпункту.

Абзацом 1 підпункту 13.3.3 пункту 13.3 Розділу ХІІІ Правил встановлено, що рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, об'єкта сезонної дрібно роздрібної торговельної мережі приймається Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районними в місті Києві державними адміністраціями, Департаментом промисловості та розвитку підприємництва (щодо об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі).

За результатами проведеної роботи комісії складають акти демонтажу (переміщення) у двох примірниках, які містять такі дані: дата, час, адреса (місцезнаходження), підстави проведення демонтажу (переміщення); прізвище, ім'я, по батькові та посади членів комісії, представника підприємства, яке проводить демонтаж (переміщення), перевезення, зберігання, представника міліції та власника (користувача або особи, яка здійснила розміщення (встановлення)) (у разі його присутності); опис малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, засобу пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі, об'єкта сезонної дрібно роздрібної торговельної мережі (геометричні параметри, матеріал, наявність підключення до мереж електро- та водопостачання тощо), перелік візуально виявлених недоліків, пошкоджень з обов'язковою фотофіксацією (абзаци п'ятий - восьмий підпункту 13.3.3 пункту 13.3 Розділу ХІІІ Правил).

Порядок здійснення контролю за виконання Правил благоустрою міста Києва врегульований Розділом ХІХ цих Правил.

Зокрема, згідно із підпунктом 19.1.1 пункту 19.1 Розділу ХІХ Правил контроль за станом благоустрою міста, а також контроль за дотриманням та здійсненням заходів, спрямованих на виконання вимог Закону України «Про благоустрій населених пунктів», цих Правил здійснюється Департаментом міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), яке виконує функції інспекції з питань благоустрою в м. Києві, та управліннями (відділами) контролю за благоустроєм виконавчих органів районних у м. Києві рад (районних у м. Києві державних адміністрацій), а також Головним управлінням МВС України в м. Києві, іншими структурними підрозділами виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), в межах наданих повноважень, комунальними підприємствами, установами та організаціями, які несуть відповідальність за належне утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до положень підпункту 20.1.1 пункту 20.1 Розділу ХХ Правил до відповідальності за порушення у сфері благоустрою притягуються особи, винні, зокрема, у: порушенні встановлених державних стандартів, норм і цих Правил; проектуванні об'єктів благоустрою м.Києва з порушенням вимог Правил забудови м.Києва та державних будівельних норм.

Згідно із абзацами 1-6 підпункту 20.2.1 пункту 20.2 Розділу ХХ Правил якщо під час перевірки виявлені причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис, який є обов'язковим для виконання в термін до трьох діб особами, які є відповідальними за утримання об'єктів благоустрою. У приписі зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала припис, відомості про особу, на яку складений припис, та надаються пропозиції щодо усунення причин та умов, які спричиняють порушення благоустрою території. Припис підписується особою, яка його склала, і особою, на яку він складений. У разі відмови особи отримати припис в графі "Припис одержав" робиться про це запис. У разі виявлення тимчасової споруди (малої архітектурної форми), встановлений (або невстановлений) власник (користувач) якої створив причини та умови, які можуть спричинити порушення благоустрою, посадова особа контролюючого органу зобов'язана скласти та видати офіційний документ - припис з дотриманням вимог цього Положення. У такому випадку одна копія припису наклеюється на тимчасову споруду (малу архітектурну форму) поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності) або на фронтальній частині такої тимчасової споруди (малої архітектурної форми), а ще одна копія вручається особисто присутньому власнику (користувачу), надсилається власникові тимчасової споруди (малої архітектурної форми) поштою (цінним листом з описом вкладення) за адресою, зазначеною в Ордері на розміщення тимчасової споруди (у разі його наявності). Посадова особа, яка винесла припис, здійснює фотофіксацію наклеєного припису поряд з Ордером на розміщення тимчасової споруди (малої архітектурної форми) у випадку його наявності або на фронтальній частині тимчасової споруди (малої архітектурної форми). При цьому щонайменше на одній з фотографій має бути чітко та розбірливо видно інформацію про номер та дату складення припису. Матеріали фотофіксації долучаються до припису, про що в приписі робиться відповідний запис, а власник (користувач) тимчасової споруди (малої архітектурної форми) вважається повідомленим про винесення припису належним чином.

Відповідно до пункту 20.2.11 пункту 20.2 Розділу ХХ Правил у разі виявлення уповноваженими особами Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), структурних підрозділів з питань контролю за благоустроєм районних в місті Києві державних адміністрацій, КП «Київблагоустрій» самовільно розміщених (встановлених) малих архітектурних форм, тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, в т. ч. тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, паспорти прив'язки яких анульовані або строк дії яких закінчився, самовільно розміщених (встановлених) об'єктів сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобів пересувної дрібнороздрібної торговельної мережі (на розміщення яких відсутні оформлені в установленому порядку документи), елементів об'єктів благоустрою, їх власникам (користувачам або особам, які здійснили розміщення (встановлення)), вноситься припис з вимогою усунення порушень шляхом проведення демонтажу малої архітектурної форми, тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, демонтажу (переміщення) об'єкта сезонної дрібнороздрібної торговельної мережі, засобу пересувної дрібно роздрібної торговельної мережі, елементу об'єкта благоустрою, із зазначенням строку демонтажу (переміщення) відповідно до підпункту 13.3.1 пункту 13.3 розділу XIII цих Правил.

Розпорядженням Київської міської державної адміністрації від 21.02.2007 року №167 затверджено Статут Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Статут).

Так, згідно із підпунктом 2.2 Статуту Комунальне підприємство «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі у тексті Статуту вживається слово «Підприємство») підпорядковане Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) з питань, визначених чинним законодавством та цим Статутом.

Відповідно до підпункту 3.2.6 пункту 3.2 Статуту предметом діяльності Підприємства є демонтаж, перевезення та зберігання безхазяйного майна (кіосків, павільйонів, гаражів, рекламоносіїв, залишків будівельних матеріалів, автомобілів та ін.) та самовільно розміщених об'єктів, що порушують правила благоустрою міста.

Пунктом 1 Положення про головного інспектора та інспекторів з благоустрою міста Києва, затвердженого рішенням Київської міської ради ХІІ сесії VІ скликання від 23.10.2013 року №246/9734 (далі - Положення №246/9734), визначено, що головний інспектор та інспектор з благоустрою міста Києва - посадові особи управління контролю за благоустроєм міста Києва Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), інспектори районних в місті Києві відділів контролю за благоустроєм, інспектори КП «Київблагоустрій» наділені повноваженнями із здійснення контролю за станом благоустрою населеного пункту, виконанням Правил благоустрою міста Києва, а також притягнення винних до відповідальності за порушення законодавства у сфері благоустрою. Діяльність інспекторів контролює та координує головний інспектор з благоустрою міста Києва начальник управління контролю за благоустроєм Департаменту міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). Організаційно-методичне керівництво діяльністю інспекторів та громадських інспекторів з благоустрою міста Києва здійснює Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації).

Пунктом 4 Положення №246/9734 передбачено право головного інспектора з благоустрою міста Києва проводити рейди та перевірки територій та об'єктів міста Києва щодо стану їх благоустрою і додержання підприємствами, установами, організаціями, громадянами законодавства у сфері благоустрою населених пунктів.

Отже, наведеними правовими нормами, зокрема, визначено процедуру здійснення уповноваженими органами демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) тимчасової споруди торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності, яка включає в себе наступні етапи:

винесення припису з вимогою усунути порушення;

у разі невиконання суб'єктом господарювання вимог припису, Департамент міського благоустрою та збереження природного середовища виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), районні в місті Києві державні адміністрації вживають заходів щодо демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) тимчасової споруди шляхом прийняття рішення про демонтаж самовільно розміщеної (встановленої) тимчасової споруди;

проведення демонтажу самовільно розміщеної (встановленої) тимчасової споруди у складі комісії, за результатами якого складаються акти.

Вказане відповідає висновкам Верховного Суду викладених у постанові від 22.05.2018 року у справі №826/3131/17.

Як свідчать встановлені у цій справі обставини, у зв'язку з виявленням порушень Правил благоустрою міста Києва, які полягали у розміщені огорожі по провулку Миру (вул.Бірюзова, 7), провідним інспектором КП «Київблагоустрій», який згідно із нормами підпункту 13.3.1 пункту 13.3 Розділу ХІІІ Правил благоустрою міста Києва та Положення №246/9734 вважається особою, якій законом надані повноваження із здійснення контролю за станом благоустрою населеного пункту (в даному випадку м.Києва), було складено припис від 01.09.2020 року № 2020800, яким зобов'язано надати проектно дозвільну документацію на встановлення огорожі. В разі відсутності проектно дозвільної документації демонтувати власними силами та відновити благоустрій. Встановлено термін на виконання вимог припису 3 дні. Попереджено, що у разі невиконання вимог приписів будуть вжиті заходи згідно з чинним законодавства.

Оскільки протягом установленого строку виконання припису від 01.09.2020 року від № 2020800 до Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) (Департамент територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)) не надійшло проектно дозвільної документації на встановлення огорожі, розміщеної по провулку Миру (вул.Бірюзова, 7) і такий об'єкт не був демонтований власником на виконання вимог припису, що свідчить про його фактичне невиконання. Також враховуючи пропозицію робочої групи Департаменту міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) доручено КП «Київблагоустрій» вжити заходи шляхом демонтажу огорожі по провулку Миру (вул.Бірюзова, 7) у Святошинському районі міста Києва, Департаментом міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) видано для КП «Київблагоустрій» доручення про демонтаж зазначеного вище об'єкту.

За таких обставин, дії співробітника КП «Київблагоустрій» щодо винесення припису від 01.10.2020 року № 2020800 узгоджуються із зазначеними вище нормами Правил благоустрою міста Києва, Положенням про Департамент міського благоустрою виконавчого органу Київської міської ради (КМДА), Статуту Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) та Положенню про головного інспектора та інспекторів з благоустрою міста Києва.

Суд вважає, що в даних спірних відносинах відповідач-1 під час вчинення дій, пов'язаних із винесенням оскаржуваного припису по провулку Миру (вул.Бірюзова, 7) у Святошинському районі міста Києва, діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом також встановлено, що доручення Департаменту міського благоустрою (Київської міської Державної адміністрації) від 21.09.2020 року № 064-5130 про демонтаж вказаної огорожі позивачем в судовому порядку не оскаржувалося.

В матеріалах справи відсутні докази наявності у позивача контрольної картки на тимчасове порушення благоустрою, виданої Департаментом міського благоустрою відповідно до Правил благоустрою міста Києва.

Встановлені обставини свідчать про правомірність оскаржуваного припису та відсутність підстав для його скасування.

Підстави для задоволення похідних позовних вимог в частині зобов'язання стягнути на користь позивача з Департаменту міського благоустрою Виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 19 320 грн. також відсутні.

Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі “Серявін та інші проти України» (№4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі “Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) № 303-A, пункт 29).

Частиною 2 статті 2 КАС України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України визначено, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із частинами 1, 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В силу ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

За таких обставин, суд вважає, що у задоволенні позову слід відмовити повністю з викладених вище підстав.

Оскільки у задоволенні позовної заяви відмовлено, судові витрати, понесені позивачем, відповідно до ст.139 КАС України, не відшкодовуються.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України,

УХВАЛИВ:

Відмовити повністю у задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства «Київблагоустрій» виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул.Дегтярівська, 31, корп.2, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 26199708), Департаменту територіального контролю міста Києва виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (вул.Дегтярівська, буд.31,корп.2, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 34926981) про визнання протиправним та скасування припису, стягнення коштів.

Судовий збір не стягується.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.

Суддя К.С. Кучма