Справа № 737/521/25
Провадження № 3/737/358/25
09 червня 2025 року с-ще Куликівка
Суддя Куликівського районного суду Чернігівської області Лібстер А. С., секретар Скляр А.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, не працюючої, проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
26.05.2025 ОСОБА_1 не з'явилась для реєстрації до Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області за адресою: с-ще Куликівка, вул. Миру, 95, чим порушила п.3 встановлених щодо неї обмежень ухвалою Куликівського районного суду Чернігівської області від 27.09.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 187 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою провину визнала та повідомила, що їй добре відомо, що відносно неї встановлений адміністративний нагляд і їй необхідно з'являтись на реєстрацію до органів поліції кожного 1-ого та 4-ого понеділка місяця. У той день вона не з'явилась, тому як була задіяна домашніми справами, дуже втомилась. Раніше, з жовтня 2024 року, вона постійно з'являлась на реєстрацію, за виключенням двох разів. Вину визнає та просить суд суворо не карати.
Відповідно до ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, в тому числі і місце проживання; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Частина 1 статті 187 КУпАП встановлює відповідальність за порушення правил адміністративного нагляду особами, щодо яких встановлено такий нагляд, а саме: неявка за викликом органу Національної поліції у вказаний термін і ненадання усних або письмових пояснень з питань, пов'язаних з виконанням правил адміністративного нагляду; неповідомлення працівників Національної поліції, які здійснюють адміністративний нагляд, про зміну місця роботи чи проживання або про виїзд за межі району (міста) у службових справах; порушення заборони виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; порушення заборони перебування у визначених місцях району (міста); нереєстрація в органі Національної поліції.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 046163 від 02.06.2025, складеному у відповідності до вимог ст. 256 КУпАП, рапортом ПОГ СПОГ ВВГ Чернігівського РУП ГУНП в Чернігівській області Ю.Мартинова, ухвалою Куликівського районного суду Чернігівської області від 27.09.2024, відповідно до якої відносно ОСОБА_1 встановлений адміністративний нагляд строком на 1 (один) рік із застосуванням наступних обмежень: заборона виходу з місця мешкання в період часу з 22:00 години до 05:00 години; заборона виїзду за межі Чернігівського району без дозволу Чернігівського районного управління поліції ГУНП в Чернігівській області та зобов'язано з'являтися за адресою: АДРЕСА_2 для реєстрації кожного 1-го та 4-го понеділка щомісяця з 09:00 години до 18:00 години, письмовими поясненнями ОСОБА_1 , які остання підтвердила у судовому засіданні, що узгоджуються з матеріалами справи.
Суд також враховує, що відповідно до реєстраційного листка ОСОБА_1 виконує свої обов'язки щодо з'явлення на реєстрацію з 07.10.2024 (а.с.7) і вказане правопорушення сталось ситуативно і не свідчить про системність його вчинення.
За вказаних обставин суд дійшов висновку про доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 187 КУпАП.
Однак, згідно до ст. 22 КУпАП, при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності і обмежитись усним зауваженням.
Таким чином, враховуючи обставини вчинення правопорушення, характер вчиненого правопорушень, його ситуативність, відсутність будь-яких негативних наслідків, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, ставлення до скоєного правопорушення, ОСОБА_1 може бути звільнена від адміністративної відповідальності за малозначністю вчиненого, без застосування адміністративного стягнення.
Керуючись ст. 22, 187, 283,284 КУпАП,
Провадження у справі щодо ОСОБА_1 за ч.1 ст. 187 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за малозначністю вчиненого правопорушення, обмежившись щодо неї усним зауваженням.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.
Суддя А. С. Лібстер