09 червня 2025 рокуЛьвівСправа № 500/4376/24 пров. № А/857/1528/25
Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого-судді Кузьмича С. М.,
суддів Гудима Л.Я., Качмара В.Я.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові справу за апеляційною скаргою Чортківської філії «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» на рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2024 року (ухвалене головуючим - Мандзій О.П. у м. Тернопіль) у справі № 500/4376/24 за адміністративним позовом Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Чортківської філії «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
Позивач звернувся до суду із адміністративним позовом до відповідача в якому просив стягнути адміністративно-господарську санкцію та пеню.
В обґрунтування позовних вимог вказував на те, що в порушення приписів Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні» (далі - Закон № 875-ХІІ) відповідач у 2023 звітному році не дотримав нормативу працевлаштування інвалідів в кількості 1 особа, у зв'язку з чим за 1 робоче місце, незайняте особою з інвалідністю зобов'язаний сплатити адміністративно-господарські санкції в розмірі 36356,78 грн та пені в розмірі 363,50 грн. Оскільки Чортківською філією «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» вказані санкції в добровільному порядку до Державного бюджету України не перераховано, вони підлягають стягненню в судовому порядку, що і стало причиною звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Тернопільського окружного адміністративного суду від 20.08.2024 адміністративний позов задоволено. Стягнуто з Чортківської філії «Автомобіліст» приватного підприємства "Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» в користь Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції в розмірі 36356 грн 78 коп. та пеню в розмірі 363 грн 50 коп.
Приймаючи оскаржене рішення суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем не було вжито всіх можливих заходів по працевлаштуванню осіб з інвалідністю відповідно до нормативів встановлених Законом №875-ХІІ.
Вказане рішення в апеляційному порядку оскаржив відповідач, у апеляційній скарзі покликається на те, що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права з неповним з'ясуванням обставин справи та є незаконним, просить рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позову.
Зокрема в апеляційній скарзі зазначає, що у Чортківській філії «Автомобіліст» середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2023 рік становила менше 8 працівників, а тому філія не мала обов'язку виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, що не було враховано судом першої інстанції під час винесення рішення.
Відзив на апеляційну скаргу поданий не був. Відповідно до ч. 4 ст. 304 КАС України, відсутність відзиву на апеляційну скаргу не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції.
Оскільки апеляційна скарга подана на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження, колегія суддів, керуючись п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, вирішила розглядати справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, суд приходить до висновку, що апеляційну скаргу слід задовольнити, а рішення суду першої інстанції - скасувати, з наступних підстав.
З матеріалів справи слідує, що Чортківська філія «Автомобіліст» приватного підприємства "Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» 28.04.2011 зареєстрована як суб'єкт господарювання та перебуває на обліку в Тернопільському обласному відділенні фонду соціального захисту інвалідів, як підприємство, яке в своїй діяльності використовує найману працю.
Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю у автоматизованому режимі, сформовано та підписано розрахунок адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік Чортківською філією «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст», відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік становила 8 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, - 0 осіб, при нормативі робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 особа. Середня річна заробітна плата штатного працівника складає 72713,57 грн та за 1 робоче місце, незайняте особою з інвалідністю, сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 36356,78 грн.
У зв'язку з порушенням терміну сплати адміністративно-господарських санкцій на 25 днів, відповідачу нараховано пеню в сумі 363,50 грн.
На запит Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю №172/04-79 від 15.03.2024 про подання звітів Ф-З-ПН про наявність вакансій для осіб з інвалідністю у 2023 році Чортківською філією «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст», Чортківською філією Тернопільського обласного центру зайнятості листом №15-2/320 від 20.03.2024 повідомлено, що протягом 2023 року Чортківська філія «Автомобіліст» приватного підприємства "Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» вакансії для осіб з інвалідністю не подавала.
Зважаючи на зміст виявлених порушень, а також враховуючи обставину не сплати адміністративно-господарські санкції та пені в добровільному порядку, позивач звернувся до суду з відповідними позовними вимогами.
Перевіряючи законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
За приписами частин 1, 2, 4 ст. 43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується.
Приписами статті 18 та 19 Закону № 875-XII встановлюється обов'язок підприємств, установ та організацій створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, визначення нормативу таких місць, порядок їх розрахунку, забезпечення умов праці та відповідальність за невиконання цього нормативу.
Частина 3 ст. 18 Закону № 875-XII визначає, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У ст. 19 Закону № 875-XII передбачено обов'язковий для підприємств, установ та організацій норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, порядок його розрахунку, контроль за виконанням, відповідальність за його недотримання та процедуру інформування і перевірки.
Для забезпечення виконання цих зобов'язань установлюється норматив робочих місць для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі 4 відсотків від середньооблікової чисельності штатних працівників за рік, а для підприємств, де працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця (ч. 1 ст. 19 Закону № 875-XII).
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті та з урахуванням вимог статті 18 цього Закону, і здійснюють працевлаштування осіб з інвалідністю у рахунок нормативу робочих місць. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
У межах зазначеного нормативу здійснюється також працевлаштування осіб з інвалідністю внаслідок психічного розладу відповідно до Закону України «Про психіатричну допомогу» (ч. 2 та 3 ст. 19 Закону № 875-XII).
Виконанням нормативу робочих місць вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним (ч. 4 ст. 19 Закону № 875-XII).
Виконання нормативу також може здійснюватися через співпрацю з підприємствами чи організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю шляхом створення господарських об'єднань для координації діяльності, спрямованої на вирішення спільних економічних і соціальних завдань (ч. 5 ст. 19 Закон № 875-XII).
Відтак, підприємства, установи, організації та фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю.
Якщо середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 зазначеного Закону, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об'єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю (ч. 1 ст. 20 Закону № 875-XII).
Тобто санкції обчислюються як певна сума за кожне непрацевлаштоване місце в межах нормативу (залежно від розміру середньої заробітної плати).
Як встановив суд першої інстанції та підтверджується матеріалами справи, що Тернопільським обласним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю у автоматизованому режимі, сформовано та підписано розрахунок адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв'язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2023 рік Чортківською філією «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст», відповідно до якого середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік становила 8 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, - 0 осіб, при нормативі робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 особа. Такий документ розміщено в електронному кабінеті роботодавця, на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України 07.03.2024.
Відтак, позивач дійшов висновку, з яким погодився суд першої інстанції, що норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю протягом звітного 2023 року відповідачем не виконано, оскільки середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу за рік становила 8 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність, - 0 осіб, при нормативі робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю - 1 особа.
Однак на переконання колегії суддів такий висновок суду першої інстанції є помилковим з огляду на таке.
Позивачем не було враховано те, що в першому та другому кварталі 2023 року облікова кількість штатних працівників підприємства, які працювали на основному місці роботи, становила 7 чоловік ( ОСОБА_1 (наказ №8 від 25.02.2021), ОСОБА_2 (наказ №20 від 30.08.2021), ОСОБА_3 (наказ №15 від 16.06.2022), ОСОБА_4 (наказ №2-к від 03.01.2012), ОСОБА_5 (наказ №8 від 11.03.2020), ОСОБА_6 (наказ №2-к від 03.01.2012), ОСОБА_7 (наказ №16 від 12.12.2018р), та 6 працівників за сумісництвом ( ОСОБА_8 (наказ №7/1 від 30.04.2012), ОСОБА_9 (наказ №31 від 30.12.2020), ОСОБА_10 (наказ №23 від 02.09.2020), ОСОБА_11 (наказ №13 від 31.08.2012), ОСОБА_12 (наказ №16 від 16.06.2022), ОСОБА_13 (наказ №1-к від 01.11.2011); в липні місяці третього кварталу 2023 року облікова кількість штатних працівників підприємства, які працювали на основному місці роботи, становила 5 чоловік ( ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ), та 6 працівників за сумісництвом ( ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 . ОСОБА_12 , ОСОБА_13 ); а з серпня 2023 року та до кінця четвертого кварталу 2023 року за сумісництвом працювала тільки директор філії ( ОСОБА_13 ).
Дана інформація була вказана в додатках 1 (щомісячних) до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків-фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (надалі - податковий розрахунок), який подається щоквартально.
Зокрема інформація про працівників, які є сумісниками, вказана в графі 21 «Ознака наявності трудової книжки (1-так, 0-ні)» додатку 1 «Відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» до податкового розрахунку (надалі - додаток 1). При поданні Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків- фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за перший квартал 2023 року помилково в графі 101 податкового розрахунку було вказано середньооблікову чисельність працівників - 13, тобто всіх, кому було виплачено дохід, в тому числі із врахуванням працівників, які є сумісниками (в графі 104 «Облікова чисельність штатних працівників «-»). За другий квартал 2023 року в графі 101 податкового розрахунку було вірно вказано середньооблікову чисельність працівників - 7, без врахування працівників, які є сумісниками (в графі 104 «Облікова чисельність штатних працівників «7»). За третій квартал 2023 року в графі 101 податкового розрахунку також помилково було вказано середньооблікову чисельність працівників - 11, тобто всіх, кому було виплачено дохід, в тому числі із врахуванням працівників, які є сумісниками (в графі 104 «Облікова чисельність штатних працівників «5»). За четвертий квартал 2023 року в графі 101 податкового розрахунку було вказано середньооблікову чисельність працівників - 1, тобто було враховано працівника, яка є сумісником (в графі 104 «Облікова чисельність штатних працівників «0»), При цьому, в Додатку 1 до податкового розрахунку чітко видно, що у трудових відносинах з філією за основним місцем роботи у першому та другому кварталі 2023 року перебували 7 працівників, у третьому кварталі 2023 року (липень 2023 року) - 5 працівників. В зв'язку із відсутністю попиту на послуги філії, з липня 2023 року Чортківська філія «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» призупинила свою господарську діяльність, тому відповідно працівники були звільнені.
Як вже зазначалося вище, частинами 1, 4ст. 19 Закону №875-ХІІ, для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об'єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.
Відповідно до підпункту 2.6.1 пункту 2.6. Наказу Державного комітету статистики України від 28.09.2005 N 286, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за N 1442/1 1722 «Про затвердження Інструкції зі статистики кількості працівників», не включаються до облікової кількості штатних працівників прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств. Працівник, який отримує на одному підприємстві дві, півтори ставки, тобто оформлений за сумісництвом на тому самому підприємстві, де й основне місце роботи (внутрішнє сумісництво), або менше однієї ставки, в обліковій кількості штатних працівників враховується як одна фізична особа.
Як зазначає, апелянт, враховуючи зазначене в додатку 1 податкового розрахунку, що також підтверджується наказами по філії «Автомобіліст», довідками з основного місця роботи працівників, які є сумісниками, графа «101» податкового розрахунку заповнилась із врахуванням зауважень працівників Державної податкової служби України із графи 105 «Кількість застрахованих осіб у звітному періоді, яким нараховано заробітну плату (крім осіб, яким у звітному періоді нараховано грошове забезпечення), що не відповідає даним з додатку 1, при цьому графа «104» звіту за перший квартал 2023 року (- працівників) теж заповнена з помилкою, а за другий (7 працівників) і третій (5 працівників) квартал 2023 року відображена правильно.
Вказані обставини на переконання відповідача, відбулися через недосконалість програми формування цієї звітності, постійним внесенням змін до наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4, яким затверджено форму податкового розрахунку, відсутність офіційних роз'яснень із заповнення даної звітності.
Виходячи із наведеного вище, середньооблікова чисельність штатних працівників філії «Автомобіліст» в першому-другому кварталі 2023 року становила 7 працівників, третьому кварталі 2023 року - 5 працівників, а в четвертому кварталі 2023 року - жодного працівника, тому філією «Автомобіліст» було подано уточнюючі податкові розрахунки за період 1-3 квартали 2023 року, копії яких із квитанціями про прийняття додаються.
Відтак, колегія суддів поділяє доводи апелянта про те, що у Чортківській філії «Автомобіліст» середньооблікова чисельність штатних працівників облікового складу за 2023 рік становила менше 8 працівників, а тому філія не мала обов'язку виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, що не було враховано судом першої інстанції під час винесення рішення.
На підставі викладеного у сукупності колегія суддів доходить висновку про необґрунтованість позовних вимог Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю та відсутність підстав для їх задоволення.
Таким чином, суд вважає, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження та спростовують висновки суду першої інстанції, а відтак відсутні підстави для задоволення позову.
Також згідно позиції Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформованої, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; пункт 89), «Проніна проти України» (заява № 63566/00; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (див. рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; пункт 29).
Відповідно до п. 4 ч. 1, ч. 2 ст.317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Переглянувши рішення суду першої інстанції, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення через неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи та порушення норм матеріального права підлягає скасуванню з прийняттям нового рішення про відмову в задоволенні позову.
Щодо розподілу судових витрат, то у відповідності до ст.139 КАС України слід присудити на користь Чортківської філії «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю сплачений судовий збір в розмірі 4542 грн.
Керуючись статтями 139, 229, 243, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Апеляційну скаргу Чортківської філії «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» задовольнити.
Рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 20 серпня 2024 року у справі № 500/4376/24 скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позову.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (код ЄДРПОУ - 14032334) на користь Чортківської філії «Автомобіліст» приватного підприємства «Навчально-виробничий центр по підготовці водіїв «Автомобіліст» (код ЄДРПОУ - 37363585) сплачений судовий збір в розмірі 4542 (чотири тисячі сорок дві) грн 00 копійок.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає. Крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.
Головуючий суддя С. М. Кузьмич
судді Л. Я. Гудим
В. Я. Качмар