Справа № 560/1322/24
Головуючий суддя 1-ої інстанції - Салюк П.І.
Суддя-доповідач - Боровицький О. А.
09 червня 2025 року
м. Вінниця
Сьомий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Боровицького О. А.
суддів: Шидловського В.Б. Курка О. П. ,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року по справі № 560/1322/24 відмовлено у прийнятті звіту від 07.03.2025 Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року у справі № 560/1322/24. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Хмельницькій області новий строк для подання звіту про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року у справі № 560/1322/24 та зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області надати у десятиденний строк, з дня отримання цієї ухвали, звіт про виконання у повному обсязі рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року у справі № 560/1322/24, з відповідними підтверджуючими доказами щодо його виконання.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до суду 31.03.2025 року повторно надійшов звіт про виконання рішення суду.
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27 лютого 2024 року у справі № 560/1322/24.
Не погоджуючись з даною ухвалою суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити у прийняті звіту.
Враховуючи, що рішення суду першої інстанції ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження), суд апеляційної інстанції в порядку п.3 ч.1 ст.311 КАС України розглядає справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, оскільки справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Заслухавши доповідь судді, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.
З матеріалів поданого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звіту, суд встановив, що на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі №560/1322/24 ОСОБА_1 з 01.01.2024 проведено перерахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці. Визначення розміру грошової суддівської винагороди для обчислення щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці проведено виходячи з прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 01 січня 2024 року Законом України "Про Державний бюджет на 2024 рік" в сумі 3028,00 грн.
Розрахунок щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 у справі № 560/1322/24 з 01.01.2024 наступний: 166540,00 грн (оклад 50 х 3028,00 грн х 1,1 (регіональний коефіцієнт, який застосовується до базового розміру посадового окладу, якщо суддя здійснює правосуддя у суді, що розташований у населеному пункті з кількістю населення щонайменше 100 тисяч осіб)) + 99924,00 грн (доплата за вислугу років) = 266464,00 грн (суддівська винагорода) х 70 % = 186524,80 грн + 523,25 грн (підвищення військовослужбовцям, які виконували інтернаціональний обов'язок, 2093,00 грн х 25%) = 187048,05 грн.
Розмір щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці з 01.04.2025 становить 187115,05 грн.
Також на виконання судового рішення ОСОБА_1 нарахована доплата за період з 01.01.2024 по 31.03.2025 в сумі 855624,00 грн., яка включена в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою.
Щодо твердження позивача, що посилання відповідача на відсутність бюджетних асигнувань на виконання рішення суду є безпідставним, таким, шо не грунтується на законі, суперечить приписам законодавства про обов'язковість виконання остаточного судового рішення у розумний строк та практиці Європейського суду з прав людини з цього приводу, а дії ГУ ПФУ в Хмельницькій області щодо включення заборгованості з щомісячного довічного грошового утримання, нарахованої на виконання рішення Хмельницького окружного адміністративного суду від 27.02.2024 до Реєстру судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою також є завідомо протиправними, суд зазначає та враховує наступне.
Пенсійний фонд України є органом виконавчої влади, реалізація нормативних приписів та програм якого здійснюється шляхом фінансування виплат за рахунок чітко визначених прибутковою частиною бюджету Пенсійного фонду джерел і відповідно до конкретних напрямків витратної частини бюджету Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 7 Бюджетного кодексу України, одним з основних принципів бюджетної системи є принцип цільового використання бюджетних коштів - тобто бюджетні кошти використовуються тільки на цілі, визначені бюджетними призначеннями та бюджетними асигнуваннями.
Згідно з частинами 1, 2 статті 23 Бюджетного кодексу України, будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до ч. 1 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 1-1) здійснення страхових виплат та фінансування заходів з профілактики страхових випадків, передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування"; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду.
За ч. 2 ст. 73 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.
Відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 280 від 23.07.2014 (зі змінами внесеними постановою Кабінету Міністрів України "Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України" №1289 від 15.11.2022), одним із завдань Пенсійного фонду є забезпечення своєчасної та у повному обсязі виплати пенсій, допомоги на поховання, здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг відповідно до закону та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством.
Фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачено у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 "Фінансування виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду".
Головним розпорядником коштів державного бюджету, що виділяються на забезпечення виплат по зазначеній бюджетній програмі, є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
ГУ ПФУ в Хмельницькій області не є розпорядником коштів Державного бюджету України, тому, немає окремого рахунку для їх обліку.
Кошти Державного бюджету України включаються до бюджету Пенсійного фонду України в обсягах, визначених законом України про Державний бюджет України на відповідний рік.
У бюджеті Пенсійного фонду України на 2024 рік у структурі коштів Державного бюджету України виокремлено кошти на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, річний обсяг яких передбачений в сумі 500,00 млн грн.
Виплата згідно судових рішень здійснюється в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області у 2024 році проведена виплата заборгованості з пенсійних виплат згідно рішень суду на суму 5,54 млн грн, які набрали законної сили по 19.11.2020.
Сума коштів на погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду буде визначена у бюджеті Пенсійного фонду України на 2025 рік, який станом на час розгляду звіту про виконання судового рішення не затверджений.
Виплата згідно судових рішень здійснюється в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень.
Враховуючи зазначене вище, сума доплати згідно з проведеним перерахунком пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2024 по 31.03.2025 в сумі 855624,00 грн. буде виплачена при відповідному фінансуванні в порядку календарної черговості дати набрання законної сили судових рішень в межах затверджених бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат (включено в Реєстр судових рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою).
З огляду на викладене, колегія суддів апеляційної інстанції дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції ґрунтується на всебічному, повному та об'єктивному розгляді всіх обставин справи, які мають значення для вирішення спору, відповідає нормам матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, викладених у зазначеному рішенні, у зв'язку з чим підстав для його скасування не вбачається.
Інші доводи апеляційної скарги встановлених обставин справи та висновків суду першої інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.
За змістом частини першої статті 316 КАС суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, суд
апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий Боровицький О. А.
Судді Шидловський В.Б. Курко О. П.