Справа № 640/17123/19
09 червня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Собківа Я.М., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів,
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві в якому просив:
- визнати протиправними дії відповідача, що полягають у неправильному обрахуванні суми, яка належить йому до виплати з 01.01.2018, у зв'язку з перерахунком раніше призначеної пенсії, що відбувався на підставі постанови Кабінету Міністрів Україні від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб";
- зобов'язати відповідача провести і здійснювати у подальшому, до дня прийняття нового рішення про перерахунок пенсії, нарахування та виплату пенсії позивачу із включенням до складу грошового забезпечення, з якого обраховується пенсія, окрім іншого, надбавок за кваліфікацію, за особливості проходження військової служби, за режимні обмеження та премії, згідно довідки від 13.06.2012 №19/89/42876 про розмір грошового забезпечення для перерахунку його пенсії, та у розмірі 73 % від по новому нарахованого грошового забезпечення;
- стягнути з відповідача кошти на відшкодування збитків завданих його правам, внаслідок протиправних дій у розмірі 176 288,00 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2021 задоволено частково та ухвалено: зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (з урахуванням раніше виплачених сум) з 05.03.2019 по 03.09.2019 та з 01.01.2020 з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018, виплативши перераховану пенсію з урахуванням раніше сплачених сум; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 починаючи з 01.01.2018 із застосуванням 73% відповідних сум грошового забезпечення, виплативши перераховану пенсію з урахуванням раніше сплачених сум.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 04.11.2021 апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2021 - без змін.
Позивачем подано заяву про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2021 в адміністративній справі №640/17123/19, з вимогами: змінити рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 19.08.2021 в адміністративній справі №640/17123/19, у частині, що стосується абзацу другого резолютивної частини судового рішення: зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити з 01.04.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з урахуванням складових грошового забезпечення: посадовий оклад (5220,00 грн), оклад за військовим званням (1410,00 грн), надбавка за вислугу років 50 % (3315,00 грн), надбавка особливості проходження служби 50 % (4973,00 грн), надбавка за кваліфікацію 5% (261,00 грн.), надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15 % (783,00 грн), премія 65 % (3393, 00 грн), відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 та виплатити неотриманні за минулий час суми пенсії, з урахуванням проведених виплат.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2022 року у задоволенні заяви про перегляд рішення Окружного адміністративного суду міста Києві від 19.08.2021 в адміністративній справі №640/17123/19 за нововиявленими обставинами - відмовлено.
Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2022 року - без змін.
16 серпня 2023 року на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшла заява позивача про роз'яснення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року в частині того, якими нормами права керувався суд, виклавши правову позицію, за якою суб'єкт владних повноважень має право вільно обирати протизаконні способи своєї поведінки.
Розглянувши заяву ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Згідно з частиною першою статті 254 КАС України за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз'яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
У той же час, роз'яснення судового рішення може бути зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для тих, що будуть здійснювати його виконання. Тобто, це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності рішення.
Таким чином, роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акту, який полягає в усуненні неясності судового акту та викладенні рішення суду в більш ясній і зрозумілій формі для його виконання.
У такому разі в ухвалі про роз'яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду. При цьому суд, роз'яснюючи рішення, не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення та суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги, він лише пояснює положення постановленого ним рішенням, які нечітко сформульовані, або є незрозумілими для заінтересованих осіб.
При цьому, роз'яснення інших частин рішення (крім резолютивної) для його виконання не має правового значення, оскільки вони не мають обов'язкового характеру.
Конкретного і вичерпного переліку критеріїв для визначення рішення незрозумілим правова норма не містить, а зі змісту закону вбачається, що їх має навести особа, яка звертається з заявою про роз'яснення судового рішення.
Крім того, роз'яснено може бути рішення суду у разі, якщо без такого роз'яснення його тяжко виконати, оскільки має місце значна ймовірність неправильного його виконання внаслідок неясності резолютивної частини рішення. Тобто роз'яснення рішення суду - це засіб виправлення недоліків судового акта, який полягає в усуненні неясності судового акта, викладення рішення суду у більш ясній і зрозумілій формі.
У заяві про роз'яснення рішення зазначається, що саме у резолютивній частині рішення є незрозумілим, в чому полягає незрозумілість рішення, які припускаються варіанти тлумачення рішення, як це впливає на його виконання.
Відтак, очевидним є те, що суд може роз'яснити рішення яке підлягає виконанню.
Наведене свідчить про те, що оцінка поняття про незрозумілість судового рішення заявника повинна узгоджуватися із вимогами статті 254 КАС України.
Як вбачається з матеріали справи, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року апеляційну скаргу ОСОБА_1 - залишено без задоволення, а ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 27 червня 2022 року - без змін.
За наведеного, резолютивна частина постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року не припускає кілька варіантів її тлумачення, є чіткою та зрозумілою, та у мотивувальній частині судами наведено належне правове обґрунтування та підстави, які регулюють спірні правовідносини з відповідним посиланням на норми чинного законодавства.
Крім того, мотиви, які навів заявник у своїй заяві, по суті полягають у незрозумілості порядку виконання рішення суду. Втім, колегія суддів звертає увагу, що порядок виконання рішення суду, як підстава для роз'яснення рішення не передбачена ст. 254 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, постанова Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі №640/17123/19 є чіткою та зрозумілою, не містить положень, стосовно яких можуть виникнути суперечності щодо їх розуміння, а тому відсутні підстави для задоволення заяви позивача стосовно її роз'яснення.
Водночас, позивачем було заявлено клопотання про постановлення окремої ухвали про порушенням службовими особами Головного управління Пенсійного Фонду України у місті Києві вимог закону передбачених у ст. 6, 8 Закону №2297-VI та у ст. 43, 63 Закону №2262-XII, яку направити до Пенсійного Фонду України для вжиття негайних заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Позивач також просив направити окрему ухвалу до Київської міської прокуратури для перевірки поведінки службових осіб ГУ ПФУ м. Києва.
Згідно з ст. 324 КАС України, суд апеляційної інстанції у випадках і в порядку, встановлених статтею 249 цього Кодексу, може постановити окрему ухвалу.
Відповідно до ч. 1 ст. 249 КАС України, суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Постановлення окремої ухвали суду не є формою притягнення порушника до відповідальності, а є формою реагування суду на виявлені ним можливі порушення з метою вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону. Перевірка наявності чи відсутності підстав для притягнення відповідних осіб до відповідальності здійснюється органами, уповноваженими на це.
Реалізація такої процесуальної дії як постановлення окремої ухвали є правом, а не обов'язком суду, а рішення про ухвалення такого різновиду ухвал, приймається при виявленні таких порушень закону, які вимагають інформування компетентних органів, уповноважених на вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Колегія суддів зазначає, що подане позивач клопотання не містить достатніх обґрунтувань та належних доказів, які б слугували підставою для постановлення судом апеляційної інстанції окремої ухвали, окрім того, це клопотання не пов'язане безпосередньо з предметом спору у цій справі, а стосується правовідносин які можуть бути вирішені в порядку окремого позовного провадження, у зв'язку із чим воно не підлягає задоволенню.
Керуючись ст. 242, 249, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про роз'яснення постанови Шостого апеляційного адміністративного суду від 03 жовтня 2022 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, стягнення коштів - відмовити.
У задоволенні клопотання ОСОБА_1 від 23.10.2023 про постановленні окремої ухвали - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та може бути оскаржена безпосередньо до Касаційного адміністративного суду у складі Верховного суду у тридцятиденний строк в порядку, встановленому статтями 329-331 КАС України.
Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев
cуддя Я.М.Собків
суддя В.В.Файдюк