П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
09 червня 2025 р.м. ОдесаСправа № 420/22580/24
Перша інстанція: суддя Єфіменко К.С.,
Колегія суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду
у складі: головуючого судді - Шевчук О.А.
суддів - Бойка А.В., Федусика А.Г.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2024 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,-
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернувся до суду першої інстанції з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Херсонській області), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо припинення нарахування та виплати раніше проіндексованої пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» (далі - Постанова№118) та постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» (далі - Постанова №168);
- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років, відповідно до Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ) з урахуванням індексації на підставі Постанови №118 та Постанови №168, починаючи з 01.06.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Також у позовній заяві ставилося питання про стягнення з ГУ ПФУ в Херсонській області на користь позивача понесені судові витрати зі сплати судового збору.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону № 2262-ХІІ.
Позивач пояснює, що у зв'язку із отриманням пенсії в меншому розмірі він звернувся до територіального органу Пенсійного фонду із заявою про надання пояснень щодо її розміру із наведенням правових підстав стосовно виплати пенсії у розмірі меншому, ніж за попередній місяць.
У відповідь на звернення позивача ГУ ПФУ в Херсонській області повідомило, що на виконання рішення суду у справі №420/35528/23 здійснений перерахунок пенсії, в межах покладених зобов'язань та у відповідності до вимог чинного законодавства, та повідомив, що розмір пенсії після перерахунку становитиме 9921,54 грн..
На переконання позивача, після перерахунку пенсії територіальний орган Пенсійного фонду не мав законних підстав для виключення зі складу його пенсії індексації основного розміру пенсії.
Як зазначає позивач, відповідно до пункту 2 Постанови №118, розміри пенсії, призначених відповідно до Закону №2262-XII підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений абзацом другим пункту першого цієї постанови, у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом. Аналогічна норма закріплена в пункті 2 Постанови №168, а тому на його думу, відповідач протиправно не нараховує та не виплачував індексацію пенсії за 2022, 2023 роки після здійснення перерахунку пенсії.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2024 року позов ОСОБА_1 - задоволено.
Визнано протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області щодо припинення нарахування та виплати раніше проіндексованої пенсії ОСОБА_1 на підставі Постанови №118 та Постанови №168.
Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ з урахуванням індексації пенсії на підставі Постанови №118 та Постанови №168, починаючи з 01.06.2024, з урахуванням раніше виплачених сум.
Суд стягнув на користь ОСОБА_1 сплачену суму судового збору у розмірі 968,96 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Херсонській області.
В апеляційній скарзі, ГУ ПФУ в Херсонській області посилаючись на те, що рішення суду першої інстанції ухвалено з неправильним застосуванням норм матеріального права, просить його скасувати та ухвалити нове рішення про відмову в задоволенні позову в повному обсязі.
Так, апелянт не погоджується із зобов'язанням суду першої інстанції здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням індексації передбаченої Постановою №118 та Постановою №168.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що під час ухвалення рішення суд першої інстанції не врахував, що перерахунок пенсії позивачу, на виконання рішення суду, здійснений із нового грошового забезпечення, зокрема, станом на 01.01.2022 та станом на 01.012023, у зв'язку з чим, як вважає апелянт, застосування індексації під час проведення перерахунку пенсії суперечить вимогам статті 63 Закону №2262-ХІІ.
Отже, як вважає апелянт, перерахунок пенсії проведений в межах покладених зобов'язань, у відповідності до вимог чинного законодавства та підстави для визнання протиправними дії ГУ ПФУ в Херсонській області відсутні.
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу, посилаючись на доводи, які ідентичні доводам викладеним у позовній заяві, та які узгоджуються із висновками суду першої інстанції зазначає про безпідставність поданої скарги.
Рішення суду позивач вважає законним та обґрунтованим, у зв'язку з чим просить в задоволенні апеляційної скарги відмовити, а рішення суду - залишити без змін.
Відповідно до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа відноситься до категорії незначної складності.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо: оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Згідно з ч.1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі: 1) відсутності клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю; 2) неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання; 3) подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження). Перевіривши матеріали справи, правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Згідно матеріалів справи ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону № 2262-ХІІ із основним розміром пенсії у розмірі 62% відповідних сум грошового забезпечення.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі № 420/35528/23 задоволено позов ОСОБА_1 .
Зобов'язано ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІІ на підставі довідок Департаменту з питань виконання кримінальних покарань № 9/3-2987 від 27.11.2023, починаючи з 01.02.2020, № 9/3-2988від 27.11.2023, починаючи з 01.02.2021, №9/3-2989 від 27.11.2023, починаючи з01.02.2022, № 9/3-2990 від 27.11.2023 починаючи з 01.02.2023, із включенням щомісячної доплати у розмірі 2000 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України № 713 від 14.07.2021 “Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб», починаючи з 01.02.2023 з урахуванням раніше виплачених сум.
На виконання рішення Одеського окружного адміністративного від 31.01.2024 у справі № 420/35528/23 ГУ ПФУ в Херсонській області провело перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022 та з 01.02.2023.
У зв'язку з отриманням пенсії у меншому розмірі ніж за попередній місяць, позивач звернувся до ГУ ПФУ в Херсонській області із заявою про надання пояснень із наведенням правових підстав стосовно виплати пенсії у розмірі меншому, ніж за попередній місяць.
Листом від 13.06.2024 за № 2100-0209-8/26902 ГУ ПФУ в Херсонській області надало відповідь, що рішення Одеського окружного адміністративного суду від 31.01.2024 у справі № 420/35528/23 виконане в межах покладених зобов'язань.
Відповідач повідомив, що оскільки розмір пенсії ОСОБА_1 був перерахований виходячи із розміру нового грошового забезпечення, а саме: станом на 01.01.2022 та станом на 01.01.2023 - застосування індексації під час проведення перерахунку пенсії, починаючи з 01.02.2022 та 01.02.2023 суперечить вимогам статті 64 Закон №2262-ХІІ. Як зазначає відповідач, перерахунок пенсії ОСОБА_1 , на виконання рішення суду у справі № 420/35528/23, проведений в межах покладених зобов'язань у відповідності до вимог чинного законодавства, в тому числі вимог визначених ст. 64 Закону № 2262-ХІІ.
Також відповідач повідомив, що розмір пенсії складає: з 01.02.2020 - 6023,94 грн; з 01.02.2021 - 6382,86 грн.; з 01.02.2022 - 7048,93 грн.; з 01.02.2023 - 9337,48 грн.; з 01.03.2024 - 9921,54 грн. Після проведеного перерахунку розмір пенсії до виплати з 01.06.2024 становить 9921,54 грн.(а.с.27).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо позбавлення його права на отримання індексації основного розміру пенсії, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Постанова №118 та Постанова №168 чітко визначають, що передбачене підвищення пенсії (індексація), враховується під час подальших перерахунків пенсії, відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-XII. За таких підстав, суд вважав, що ГУ ПФУ в Херсонській області після проведеного перерахунку пенсії на виконання судового рішення, протиправно не виплачує позивачу індексацію, передбачену Постановами №118 та №168, а тому дійшов висновку, що позивач має право на відновлення порушених прав шляхом зобов'язання відповідача нарахувати та виплати індексацію пенсії передбачену Постановами №118 та №168 з 01.06.2024.
Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції з огляду на наступне.
У межах даної справи спірним питанням є перерахунок пенсії у зв'язку із зростанням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановами № 118 та № 168.
Колегія суддів враховує, що спірне питання було предметом розгляду Великої Палати Верховного Суду, за результатами якого у постанові від 13.03.2025 підтримала правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 16.12.2024 у зразковій справі №400/6254/24.
Так, 16.12.2024 Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалив постанову у зразковій справі №400/6254/24, якою вирішив спірне питання.
У цій зразковій справі, Верховний Суд дійшов наступних висновків.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03.07.1991 №1282-ХІІ «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ).
Відповідно до ст. 1 Закону № 1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг; індекс споживчих цін - показник, що характеризує динаміку загального рівня цін на товари та послуги, які купує населення для невиробничого споживання; поріг індексації - величина індексу споживчих цін, яка надає підстави для проведення індексації грошових доходів населення.
Перелік об'єктів індексації установлений ч. 1 ст. 2 Закону № 1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру.
Підстави для проведення індексації визначено ст. 4 Закону № 1282-ХІІ, відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
У зв'язку із необхідністю вдосконалення пенсійного забезпечення громадян, визначення дати щорічної індексації пенсії та кола осіб, яким пенсії індексуються, 15.02.2022 було прийнято Закон України № 2040-IX «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення пенсійного законодавства» (далі - Закон № 2040-IX), яким, зокрема ст. 64 Закону №2262-ХІІ та ч. 5 ст. 2 Закону №1282-ХІІ було викладено в новій редакції.
Так, ч. 5 ст. 2 Закону №1282-ХІІ в редакції Закону № 2040-IX визначено, що індексація пенсій проводиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до абз. 2, 3 ч. 2 ст. 42 Закону України від 09.07.2003 №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058-IV).
При цьому відповідно до ст. 64 Закону №2262-ХІІ у редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до ч. 4 ст. 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до ч. 2 ст. 42 Закону №1058-IV. Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
Частиною 2 ст. 42 Закону №1058-IV в редакції Закону № 2040-IX, яка застосовується з 01.03.2022, визначено, що для забезпечення індексації пенсії щороку з 1 березня проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 запроваджений Порядок перерахунку пенсій відповідно до ч. 2 с. 42 Закону №1058-IV, яким удосконалений механізм щорічної індексації пенсій, зокрема особам, пенсія яким призначена за Законом №2262-ХІІ для сталості пенсійного забезпечення громадян та видатків на його фінансування, держава взяла на себе зобов'язання забезпечити підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін шляхом підвищення пенсій із застосуванням нового уніфікованого механізму через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, і який враховувався для обчислення пенсії, який не є сталим, та підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів, незалежно від умов, з якими Закон №1282-ХІІ пов'язував підстави для проведення індексації доходів, зокрема, пенсій (грошові доходи населення підлягали індексації лише у межах розміру прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення у разі перевищення величиною індексу споживчих цін порогу індексації, який установлювався в розмірі 103 відсотка).
З метою забезпечення у 2021- 2023 роках проведення індексації пенсій для підвищення рівня матеріального забезпечення найбільш вразливих верств населення з числа пенсіонерів Кабінет Міністрів України щороку у межах бюджету Пенсійного фонду України визначав розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, зокрема у 2021 році цей показник становив 1,11 згідно із Постановою Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 «Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році», у 2022 році - 1,14 згідно з Постановою № 118, у 2023 році - 1,197 згідно з Постановою № 168.
Водночас у 2023 році розміри пенсій, призначених згідно із статтями 13, 21 і 36 Закону №2262-ХІІ перераховуються із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії з у розмірі 1,197 згідно з Постановою № 168, а також з урахуванням збільшеного у попередньому році на коефіцієнт 1,14 показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, передбаченого Постановою № 118.
Так, за формулою обчислення коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначеної Порядком № 124 у 2023 році показник для забезпечення індексації пенсій, який здійснюється шляхом перерахунку раніше призначених пенсій через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, становив 19,71 % [показник зростання споживчих цін за попередній рік (26,6 %) + показник зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (12,82 %)]/2 (50 %, як зазначено в частині другій статті 42 Закону № 1058-IV).
У зв'язку із цим, у 2023 році Кабінет Міністрів України Постановою № 168 визначив коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,197, що відповідає формулі, визначеній Порядком № 124 та, відповідно, повністю узгоджується із ч. 2 ст. 42 Закону № 1058-IV, на виконання якої Уряду надано повноваження визначення розміру та порядку забезпечення індексації пенсії шляхом її перерахунку через збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у межах бюджету Пенсійного фонду.
Водночас, оскільки абз. 3 п. 2 Постанови № 168 передбачено, якщо перерахунок пенсії особам здійснюється відповідно до Закону №2262-ХІІ у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, а у нашому випадку має місце саме таке підвищення, обумовлене збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, то відповідно до імперативних вимог абзацу 3 пункту 2 Постанови № 168 коефіцієнт збільшення, передбачений пунктом 1 цієї Постанови, не застосовується. Тобто, виплата індексації, передбаченої Постановою № 168, не нараховується з моменту перерахунку пенсії, пов'язаного із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
З огляду на імперативні положення абзацу третього пункту 2 Постанови № 168, які вказують на те, що підвищення на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі перерахунку пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, крім перерахунків у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом, то перерахунок пенсії у зв'язку із зростання прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом України про Державний бюджет на певний рік, що мало наслідком зміну розміру грошового забезпечення військовослужбовців (посадового окладу), є підставою для припинення виплати індексації в розмірі, передбаченому Постановою №168.
Отже, за результатом розгляду справи №400/6254/24 як зразкової, Верховний Суд дійшов висновку, що перерахунок пенсії військовослужбовця, на підставі рішення суду, з урахуванням розмірів посадового окладу та окладу за спеціальним званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023 на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», є правомірною підставою для невиплати індексації пенсії за 2022, 2023 роки на підставі Постанов Кабінету Міністрів України №118 та №168.
Колегія суддів вважає, що дана справа за позовом ОСОБА_1 є типовою до зразкової справи №400/6254/24, оскільки пенсія позивача на виконання судового рішення перераховувалася із розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2020, 01.01.2021, 01.01.2022, 01.01.2023, а тому підстави для її індексації в силу приписів Постанови №118 та №168 відсутні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання протиправними дії та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.06.2024, з урахуванням індексації, передбаченої Постановою №185 та Постановою №168 заявлені безпідставно та задоволенню не підлягають.
За таких підстав, колегія суддів доходить висновків, що доводи апеляційної скарги знайшли своє підтвердження під час апеляційного розгляду, а тому рішення суду про задоволення вимог слід скасувати та прийняти нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Колегія суддів вважає, що у межах даної справи суд першої інстанції неправильно застосував норми матеріального права, що виразилось у неправильному тлумаченні закону, а тому наявні підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позову.
Керуючись ст. ст. 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області - задовольнити.
Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 13 серпня 2024 року у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії - скасувати.
Ухвалити у справі постанову, якою в задоволенні позову ОСОБА_1 - відмовити в повному обсязі.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає крім випадків, передбачених підпунктами а), б), в), г) п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуюча суддя О. А. Шевчук
суддя А. В. Бойко
суддя А. Г. Федусик