Рішення від 09.06.2025 по справі 320/44043/24

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 червня 2025 року м. Київ № 320/44043/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Шевченко А.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» до Головного управління ДПС у м. Києві, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДПС у м. Києві (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі - відповідач 2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними та скасувати наступні рішення, які прийняті Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

від 06.05.2024 за №11008809/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000358/2 від 31.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008810/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000345/2 від 29.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008811/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000211/2 від 19.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008812/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за № 2000409/2 від 29.02.2024. у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008813/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000408/2 від 29.02.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008814/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000181/2 від 16.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008815/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000412/2 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008816/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000395/2 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за № 11008817/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000367/2 від 29.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008818/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000274/2 від 23.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за № 11008819/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000308/2 від 23.02.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні за №2000358/2 від 31.03.2024, за № 2000345/2 від 29.03.2024, за № 2000211/2 від 19.03.2024, за № 2000409/2 від 29.02.2024, за № 2000408/2 від 29.02.2024, за № 2000181/2 від 16.01.2024 за № 2000412/2 від 31.01.2024 за № 2000395/2 від 31.01.2024, за № 2000367/2 від 29.01.2024, за № 2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308/2 від 23.02.2024, подані на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», в особі Філії «Захід» Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», датою їх подання на реєстрацію.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем 1 прийняті протиправні рішення, якими позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних по реальній господарській операції, яка підтверджена документально належними первинними документами. Натомість позивач наголосив, що є реальним сектором економіки, добросовісно здійснює господарську діяльність (виробництво та реалізацію сільськогосподарської продукції), маючи для цього необхідні технічні та інші ресурси, подає податкову звітність у встановленому законодавством порядку та сплачує податки, тож вчинені ним операції не можуть бути визнані ризиковими.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Представник відповідачів подав до суду відзиви на позов, в яких зазначає, що спірні рішення є правомірними, оскільки прийняті відповідачем 1 на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, внаслідок виявлення господарської операції позивача, здійснення якої не підтверджено документально у повному обсязі, а також порушення позивачем вимог чинного законодавства та недодержання алгоритму дій для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.

Розглянувши подані представниками сторін документи та матеріали, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

19 грудня 2023 року між Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Абсолюний стандарт» та Філією «Захід» Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» укладений Договір за №19/12/23-1 про надання послуг по просуванню торгових марок «Абсолютний стандарт», «НАША».

Згідно з пунктом 1.1 цього Договору Виконавець зобов'язується в порядку та на умовах, визначених цим Договором, падати Замовнику маркетингові послуги стосовно товарів, торгових марок «Абсолютний стандарт», «Наша», «Вечірній Львів», «Преміум» на ринку Львівської області Замовника, та інші маркетингові послуги, на умовах цього Договору, перелік яких визначений в пункті 1.2 цього Договору.

Відповідно до пункту 1.2 Договору від 19 грудня 2023 року за № 19/12/23-1 перелік послуг, що можуть надаватись Замовнику в порядку та на умовах, визначених цим Договором, є наступним:

послуги з ефективного просування та стимулювання збуту товарів Замовника, що складається з розміщення товарів Замовника на торгівельному обладнанні у місці продажу, та/або здійснення передпродажної підготовки товарів Замовника, та/або інформації про товари Замовника (у акційних листках, проспектах, плакатах та стендах, тощо) на час проведення акцій;

послуги з проведення маркетингових досліджень та заходів, направлених на популяризацію та просування товарів Замовника;

послуги зі здійснення консультаційно-інформаційного обслуговування Замовника;

послуги зі здійснення інших заходів, не заборонених діючим законодавством України і направлені на досягнення цілей, які передбачені чинним Договором;

надання рекомендацій щодо можливості, доцільності, ефективності проведення маркетингових заходів при реалізації товарів;

інші послуги, які за домовленістю Сторін Виконавець може надати Замовнику.

Згідно з пунктом 2.1.1. Виконавець зобов'язується сприяти й організовувати розміщення продукції в роздрібних торгових точках всіх каналів збуту у відповідності зі стандартами у присутності, установленими Замовником. Пунктом 2.1.10. цього Договору також передбачено, що Виконавець зобов'язаний своєчасно та якісно та відповідно до рекомендацій Замовника здійснювати проведення маркетингових заходів по передпродажній підготовці товарів Замовника. Відповідно до пункту 2.1.14 Договору від 19 грудня 2023 року за №19/12/23-1 Замовник зобов'язаний своєчасно та якісно надавати Замовнику послуги по підготовці товару до продажу. Виконавець також здійснює інші зобов'язання на користь Замовника, в тому числі, надавати послуги з промоутерства та розміщення інформації про продукцію в місцях продажів продукції (пункт 2.1.19 Договору), надавати послуги мерчандайзингу за допомогою мерчандайзерів-консультантів в роздрібних торговельних точках, тощо.

Відповідно до пункту 2.2.3 Договору від 19 грудня 2023 року за №19/12/23-1 Замовник зобов'язаний своєчасно здійснювати оплату наданих Виконавцем послуг згідно з узгоджених та підписаних Сторонами актів виконаних робіт та розрахунків з Виконавця. Згідно з пунктом 2.2.4 зазначеного Договору Замовник зобов'язується належним чином здійснювати розрахунки по даному Договору. Згідно з пунктом 3.1 зазначеного Договору оплата послуг здійснюється Замовником неї підставі виставлених Виконавцем рахунків та актів здачі-приймання послуг шляхом перерахування па коштів на рахунок Виконавця. Замовник зобов'язаний оплатити Виконавцю вартість послуг протягом 14 (чотирнадцяти) днів після одержання виставленого Виконавцем рахунку.

На виконання умов Договору від 19 грудня 2023 року за №19/12/23-1 Виконавцем надано на користь Замовника послуги згідно з актами здачі-приймання робіт (надання послуг) за №1 від 16,01.2024, за №2 від 23.01.2024, за №4 від 23.02.2024, за №7 від 19.03.2024.

Замовник, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Абсолютний стандарт», здійснив оплату Виконавцеві, в особі Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», за наданні послуги за наведеними обставинами платіжними дорученнями № 10272 від 16.01.2024, № 10291 від 23.01.2024, № 10360 від 23.02.2024, №10427 від 19.03.2024, №10456 від 03.04.2024.

03 січня 2024 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Баядера Логістик» (Замовником) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» (Виконавцем) укладений Договір за №366М/1 про надання послуг.

Пунктом 2.1. Договору від 03.01.2024 р. за № 366М/1 про надання послугу зв'язку з необхідністю для Замовника, як підприємства-дистриб'ютора алкогольних напоїв, бути обізнаним у попиті на алкогольні напої - товар, який ним реалізується, досліджувати кон'юнктуру ринку, у тому числі, здійснювати ціновий моніторинг ринку аналогічних товарів, вимірювати лояльність та задоволеність споживачі та, у зв'язку з необхідністю збирати та розповсюджувати інформацію про товар, який ним реалізується, у місцях його продажу та вчиняти інші необхідні дії для сприяння продажу товару, який ним поставляється з метою збільшення обсягів поставок та збільшення прибутку, Замовник може замовляти і оплачувати, а Виконавець може надавати Замовнику наступні послуги щодо Продукції:

розміщення Продукції у точках продажу Торговельної мережі (розпакування продукції, розміщення її на Торговому обладнанні, представленість продукції відповідно до узгоджених параметрів представленості, контроль за зовнішнім виглядом продукції;

внесення Продукції до інформаційних баз продажу Виконавця або суб'єкта господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність у Точках продажу;

визначення обсягів продажу Продукції у Точках продажу Торговельної мережі (в грошовому та кількісному виразі);

визначення обсягів продажу Продукції в Точках продажу Торгівельної мережі (в кількісному виразі);

дослідження та аналіз споживчого попиту на Продукцію (стать, вік споживачів Продукції, вид та найменування продукції, який споживач надав перевагу);

збір та розповсюдження інформації про Продукцію (наприклад, в інформаційних матеріалах, що виготовляються Виконавцем, або суб'єктом господарювання, який здійснює підприємницьку діяльність у Точках продажу, чи розповсюдження в Торговельні мережі інформаційних матеріалів, що надані Замовником);

проведення спеціальних виставкових заходів алкогольної продукції (у відповідності з вимогами Закону України «Про рекламу»);

комплекс послуг з надання рекомендації щодо формування асортиментного переліку Товарів;

проведення дослідження та розробка програми лояльності та пропозиції щодо впровадження цієї програми лояльності. За домовленості між Сторонами, Виконавець може надати Замовнику і інші, попередньо узгоджені Сторонами, послуги.

Відповідно до пункту 3.1. Договору від 03.01.2024 за №366М/1 Виконавець зобов'язаний забезпечити постійний належний вигляд, як Торгового обладнання, так і розміщеної на ньому продукції, для чого Виконавець зобов'язаний не розміщувати будь-яке інше обладнання, чи матеріали, які перешкоджають гарному огляду Торгового обладнання з розміщеною на ньому продукцією; щомісячно, разом з актом приймання-передачі наданих послуг надавати Замовнику деталізований звіт, затверджений підписом уповноваженої особи Виконавця та печаткою Виконавця, який може бути оформлений за зразком, викладеним у Додатку за №4 до цього Договору; надавати послуги своєчасно та якісно, Виконавець гарантує, що якість наданих послуг, які надаються згідно з цим Договором повністю відповідатиме чинному законодавству та вимогам, що звичайно ставляться до аналогічних послуг, тощо.

Згідно з пунктом 3.2. Договору від 03.01.2024 за № 366М/1 Замовник зобов'язаний оплачувати належним чином надані Виконавцем послуги в порядку, що передбачений у цьому Договорі. Замовник зобов'язаний підписувати акт приймання-передачі наданих послуг протягом 5-ти робочих днів з дня його отримання, у разі відсутності заперечень.

Пунктом 4.3 цього Договору оплата послуг Виконавця здійснюється шляхом перерахування відповідних сум з банківського рахунку Замовника на банківський рахунок Виконавця згідно з реквізитами, наведеними у цьому Договорі після підписання Сторонами акту приймання-передачі наданих послуг.

На виконання умов Договору від 03.01.2024 за №366М/1 про надання послуг, Виконавець надав Замовнику послуги за умовами цього Договору. Наведене підтверджується актами здачі-приймання робіт (надання послуг) за №3 від 31.01.2024, за №6 від 29.02.2024 та за №9 від 31.03.2024. зі звітами (додатками) до цих актів.

14 грудня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕСТ ВЕЙ» (Замовником) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», в особі Філії «Захід» ТОВ «ВІН-ОРО», укладений Договір № 14/12/23-01 про надання маркетингових послуг.

Відповідно до пункту 1.1 цього Договору з метою збільшення обсягів продажів, утримання та завоювання ринків збуту для товарів, які виготовляються Замовником та постачаються останнім Виконавцю на підставі укладеного між Сторонами договору поставки за № 14/12/23-ЛГВ-01 від 14.12.2023, Виконавець зобов'язується в порядку та на умовах, які визначені цим Договором, надати Замовнику маркетингові послуги стосовно товарів Замовника, та інші маркетингові послуги, на умовах цього Договору, перелік послуг визначено пунктом 1.2. цього Договору, а Замовник зобов'язується прийняти та оплатити Виконавцю належним чином надані послуги.

Згідно з пунктом 1.2. Договору від 14.12.2023 за № 14/12/23-01 про надання послуг перелік послуг, що можуть надаватись в порядку та на умовах, визначених цим Договором є наступними:

послуги з ефективного просування та стимулювання збуту товарів Замовника, що складається з розміщення товарів Замовника на торгівельному обладнанні у місці продажу та/або здійснення передпродажної підготовки товарів Замовника та/або інформації про товари Замовника (у акційних листках, проспектах, плакатах та стендах, тощо) на час проведення акцій;

послуги з проведення маркетингових досліджень та заходів, направлених на популяризацію та просування товарів Замовника;

послуги зі здійснення консультаційно-інформаційного обслуговування Замовника;

послуги зі здійснення інших заходів, не заборонених діючим законодавством України і направлені на досягнення цілей, які передбачені чинним Договором;

надання рекомендацій щодо можливості, доцільності, ефективності проведення маркетингових заходів при реалізації товарів;

інші послуги, які за домовленістю Сторін Виконавець може надати Замовнику.

Згідно з пунктом 3.1.1 Договору від 14.12.2023 за № 14/12/23-01 Виконавець зобов'язується належним чином надавати послуги. Пунктом 3.2.2. цього Договору передбачено, що Замовник зобов'язаний прийняти належним чином надані послуги. Відповідно до пункту 2.4. цього Договору за результатами наданих послуг Виконавець щомісячно складає Акт прийому-передачі послуг, підписує та надає його на погодження та підпис Замовнику. Якщо протягом відповідного місяця Виконавець не надав Замовнику послуги, передбачені умовами цього Договору, Акт Виконавцем не складається.

З урахуванням пункту 2.3. Договору від 14.12.2023 р. за № 14/12/23-01 оплата належним чином наданих послуг здійснюється Замовником на підставі наданого Виконавцем рахунку, складеного відповідно до підписаного Сторонами Акту приймання-передачі послуг, не пізніше 15 (п'ятнадцяти) банківських днів з моменту підписання Сторонами Акту приймання-передачі послуг за відповідний період надання послуг.

На виконання умов Договору від 14.12.2023 за № 14/12/23-01 про надання послуг Виконавець надав Замовнику послуги зі стимулювання та збуту продукції, про що Сторонами за цим Договором складені Акт здачі-приймання робіт (надання послуг) за №2 від 31.01.2024 та за №5 від 29.02.2024.

Замовник здійснив оплату Виконавцеві за послуги, приймання-передача яких оформлена Актом №2 від 31.01.2024 платіжною інструкцією за №707 від 16.04.2024.

18 грудня 2023 року між Товариством з обмеженою відповідальністю «Гармонія ЮЕЙ» (Покупцем) та Філією «Захід» Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», в інтересах ТОВ «ВІН-ОРО» (Постачальником), укладений Договір поставки за № 4/2/2024 .

Відповідно до пункту 1.1 цього Договору поставки Постачальник зобов'язується постачати Покупцю протягом дії даного Договору продукцію за цінами, в асортименті та в кількості, що погоджується Сторонами у накладних, які є невід'ємною частиною Договору, а Покупець зобов'язаний приймати та оплачувати Товар в порядку та на умовах, передбачених цьому Договорі.

Пунктом 2.3 цього Договору передбачено, що Товар поставляється Постачальнику у кількості, в асортименті та за цінами, які що погоджені Сторонами та вказані у накладній. Відповідно до п.2.4. наведеного Договору поставки товар поставляється Постачальником у кількості, в асортименті та за цінами, які погоджені Сторонами та вказані у накладній. Згідно з пунктом 2.5. Договір поставки від 18 грудня 2023 року за №4/2/2024 Товар за цим Договором поставляється партіями. Партією Товару вважається Товар, поставлений згідно однієї товарно-транспортної накладної. Відповідно до п.2.6. цього Договору датою поставки вважається дата приймання-передачі Товару, зазначена у відповідній накладній (у відповідному товаросупроводжувальному документі).

Відповідно до пункту 5.1 наведеного Договору поставки передбачено, що розрахунок за Товар здійснюється шляхом перерахування суми вартості поставленої партії Товару на поточний рахунок Постачальника або в готівковій формі на умовах відтермінування платежу або на умовах попередньої оплати. Згідно з пункту 5.2. Договір поставки від 18 грудня 2023 року за №4/2/2024 при відтермінуванні платежу кошти за поставлену партії Товару повинні бути перераховані Покупцем у повній сумі на розрахунковий рахунок Постачальника не пізніше, ніж на 14 календарний день з дня її поставки Покупцю.

На виконання умов Договору поставки від 18 грудня 2023 року за № 4/2/2024, Постачальник здійснив поставку Покупцеві партії Товару згідно з видатковою накладною за №365 від 29.01.2024. Переміщення зазначеної партії Товару здійснювалось за видатковою накладною за № 365 від 29.01.2024.

Оплата за наведену, поставлену партію Товару здійснена Покупцем Постачальнику платіжною інструкцією за №71 від 08.04.2024.

За фактом господарських операцій за вищевказаними договорами, Товариством з обмеженою «ВІН-ОРО», в особі Філії «Захід» ТОВ «ВІН-ОРО», складені податкові накладні за №2000358/2 від 31.03.2024, за №2000345/2 від 29.03.2024, за №2000211/2 від 19.03.2024, за №2000409/2 від 29.02.2024, за №2000408/2 від 29.02.2024, за №2000181/2 від 16.01.2024, за №2000412/2 від 31.01.2024, за №2000395/2 від 31.01.2024, за №2000367/2 від 29.01.2024, за №2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308 2 від 23.02.2024 та направлені на реєстрацію.

Відповідно до отриманих квитанцій відповідачем 1 було зупинено реєстрацію вказаних вище податкових накладних.

На виконання рекомендацій податкового органу, позивачем були надані пояснення щодо підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних, реєстрацію по яким зупинено.

Проте, Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті наступні рішення:

від 06.05.2024 за №11008809/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000358/2 від 31.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008810/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000345/2 від 29.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008811/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000211/2 від 19.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008812/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за № 2000409/2 від 29.02.2024. у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008813/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000408/2 від 29.02.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008814/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000181/2 від 16.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008815/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000412/2 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008816/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000395/2 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за № 11008817/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000367/2 від 29.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008818/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000274/2 від 23.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за № 11008819/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000308/2 від 23.02.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Рішення про відмову в реєстрації податкових накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято у зв'язку: ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Не погоджуючись з такими спірними рішеннями відповідача 1, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку, внаслідок чого, рішенням за результатами розгляду скарги щодо рішень про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, скаргу позивача залишено без задоволення, а спірні рішення - без змін.

Уважаючи спірні рішення відповідача 1 протиправними, позивач звернувся з позовом до суду про їх скасування.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив із такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI, у редакції, що діяла на момент виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України).

Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) виключено; і) код товару згідно з УКТЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду; й) індивідуальний податковий номер.

За приписами пункту 201.7 статті 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Право на нарахування податку та складання податкових накладних надається виключно особам, зареєстрованим як платники податку в порядку, передбаченому статтею 183 цього Кодексу (пункт 201.8 статті 201 ПК України).

При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку-продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою (пункт 201.10 статті 201 ПК України).

Реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (пункт 201.16 статті 201 ПК України).

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов'язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).

Відповідно до пункту 2 Порядку №1165 визначено, що автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації; критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик; ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту «а» або «б» пункту 185.1 статті 185, підпункту «а» або «б» пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 ПК України за наявності об'єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов'язку.

Підпунктом 5 пункту 3 Порядку №1165 встановлено, що податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації), окрім іншого: у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД, зокрема, вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (01.11).

Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24.02.2022 № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Згідно з пунктом 4 Порядку №1165 у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.

Відповідно до пунктів 5, 7 Порядку №1165 податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Разом із тим, відповідачами не надані суду належні та допустимі докази перевірки поданих позивачем на реєстрацію податкових накладних №2000358/2 від 31.03.2024, за № 2000345/2 від 29.03.2024, за № 2000211/2 від 19.03.2024, за № 2000409/2 від 29.02.2024, за № 2000408/2 від 29.02.2024, за № 2000181/2 від 16.01.2024 за № 2000412/2 від 31.01.2024 за № 2000395/2 від 31.01.2024, за № 2000367/2 від 29.01.2024, за № 2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308/2 від 23.02.2024 на відповідність ознакам безумовної реєстрації, зважаючи на наведені обставини справи щодо виду діяльності позивача та предмету спірних операцій.

Натомість, відповідач 1 зупинив реєстрацію, поданих позивачем, податкових накладних№2000358/2 від 31.03.2024, за № 2000345/2 від 29.03.2024, за № 2000211/2 від 19.03.2024, за № 2000409/2 від 29.02.2024, за № 2000408/2 від 29.02.2024, за № 2000181/2 від 16.01.2024 за № 2000412/2 від 31.01.2024 за № 2000395/2 від 31.01.2024, за № 2000367/2 від 29.01.2024, за № 2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308/2 від 23.02.2024,дійшовши висновку про відповідність здійснюваної операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

При цьому, відповідно до пунктів 8, 9 Порядку №1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.

Платник податку отримує розраховані показники позитивної податкової історії через електронний кабінет.

Згідно з пунктами 10, 11 Порядку № 1165, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.

Так, пунктом 1 Додатку №3 до Порядку №1165 визначено, що до критеріїв ризиковості здійснення операцій належить: відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, поданій для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), у таблиці даних платника податку на додану вартість (далі - платник податку) як товару/послуги, що на постійній основі постачається, та обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов'язань, яку/який подано для реєстрації в Реєстрі, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 50 відсотків) груп товарів (продукції), визначених ДПС та затверджених відповідним наказом, оприлюдненим на офіційному веб-сайті ДПС.

Таким чином, аналіз пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій свідчить про те, що для того, аби встановити наявність у господарської операції такої ознаки мають існувати визначені цим пунктом передумови, а також для підтвердження відповідності господарської операції вказаному критерію слід навести обґрунтований розрахунок за цим критерієм, якому відповідає платник податку, чого вимагає пункт 11 Порядку №1165.

Водночас, пунктом 12 Порядку № 1165 визначено, що платник податку має право подати до ДПС таблицю даних платника податку за встановленою формою (додаток 5).

У таблиці даних платника податку зазначаються: види економічної діяльності відповідно до КВЕД; коди товарів згідно з УКТЗЕД, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України; коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України (пункт 13 Порядку №1165).

Таким чином, подання до ДПС таблиці даних платника податку за встановленою формою є правом платника податку, а не його обов'язком.

При цьому, Додатком 2 до Порядку №1165 затверджено Перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість, а саме:

1. Обсяг постачання, зазначений платником податку на додану вартість (далі - платник податку) в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) у поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку.

2. Платник податку здійснює на постійній основі протягом будь-яких чотирьох звітних місяців з останніх шести місяців реєстрацію в Реєстрі податкових накладних/розрахунків коригування на постачання товарів/послуг за одним і тим самим кодом товару/послуги згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором продукції та послуг.

3. Залишкова вартість основних засобів для платників податку на прибуток підприємств на кінець звітного (податкового) періоду (звітний (податковий) період обирається відповідно до пунктів 137.4 і 137.5 статті 137 Податкового кодексу України для певної групи платників) становить більше 5 млн. гривень та відображена у звітності, за якою граничні строки її подання передують календарному дню розрахунку такого показника, за умови, що з початку попереднього року керівник та засновник не змінювалися.

4. Площа наявних у платника податку у власності (на праві власності/користування) орендованих земельних ділянок становить не менше 200 гектарів включно або орендованих земельних ділянок комунальної та/або державної власності - не менше 0,5 гектара (станом на 1 січня поточного року), що задекларовані до 20 лютого поточного року та за які сплачено суму податкового зобов'язання з плати за землю у строки, передбачені законодавством.

5. Сплачено суму єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на одного працюючого, що перевищує суму такого єдиного внеску з мінімальної заробітної плати у 2 рази за останні 12 місяців, за умови, що з початку попереднього року керівник та/або засновник платника податку не змінювалися та середньомісячна чисельність працюючих за останні 12 місяців становить не менше п'яти осіб.

6. Загальна сума сплачених у попередньому звітному році сум єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів, контроль за справлянням яких покладено на ДПС, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, становить більше 10 млн. гривень.

Водночас, відповідачами не надані суду належні та допустимі докази перевірки позивача на наявність показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку на додану вартість.

У свою чергу, механізм прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України, визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (далі - Порядок № 520).

Так, прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).

Комісія регіонального рівня протягом п'яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу (пункт 3 Порядку № 520).

Відповідно до пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно з пунктом 5 Порядку № 520 перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування (пункт 6 Порядку № 520).

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня (пункт 9 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку (пункт 10 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі; та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5 цього Порядку; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства (пункт 11 Порядку №520).

Разом із тим, у взаємозв'язку з наведеними нормами судом із матеріалів встановлено, що позивачем подавались відповідачу 2 пояснення для підтвердження реальності здійсненої спірної операції, інформація про яку зазначена у податковій накладній № 3 від 17.10.2023.

Натомість, у взаємозв'язку з наведеними нормами суд доходить висновку, що податковий орган мав запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних сумнівів щодо реальності спірної операції, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях та які саме документи надати.

Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Аналогічно, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної відсутній конкретний перелік копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про її реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.

Суд також уважає за необхідне зазначити, що факт зупинення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних не спростовує самого факту здійснення платником податків господарської операції, що підтверджується тільки первинними документами, на підставі яких складаються податкові накладні.

Як вже зазначалося вище, судом встановлено, що позивачем подавались податковому органу пояснення по спірній операції щодо наявності підстав реєстрації відповідних податкових накладних, які з незрозумілих суду причин не були враховані при прийнятті спірного рішення.

Водночас, спірні рішення містять лише загальне твердження про ненадання платником податку копій документів. Тобто, викладена загальна норма без зазначення конкретних документів, яких, на думку відповідача 2, не вистачає для здійснення реєстрації податкових накладних, а також без повідомлення причин, за яких надані позивачем пояснення (документи) не були враховані при прийнятті спірних рішень

Також, у спірних рішеннях не вказано, які саме надані позивачем документи складені з порушенням законодавства, які саме вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних.

Більш того відповідач 1 не вказав, чому наданих позивачем пояснень та документів недостатньо для реєстрації податкові накладні, які документи були взяті ним до уваги, а які відхилені та причини їх неприйняття, чи містили документи дефекти, тощо. Отже, така позиція відповідача 1, як суб'єкта владних повноважень, не може бути визнана судом обґрунтованою.

Водночас дослідивши, проаналізувавши та надавши оцінку наданим позивачем документам та поясненням щодо спірної операції, суд доходить висновку про відсутність у них дефекту форми, змісту або походження, які в силу частини другої статті 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» та пункту 2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88, спричинили б втрату такими документами юридичної сили.

Натомість судом установлено, що первинні документи, надані позивачем на підтвердження реальності здійснених спірних операцій з контрагентами, за якими складені податкові накладні №2000358/2 від 31.03.2024, за № 2000345/2 від 29.03.2024, за № 2000211/2 від 19.03.2024, за № 2000409/2 від 29.02.2024, за № 2000408/2 від 29.02.2024, за № 2000181/2 від 16.01.2024 за № 2000412/2 від 31.01.2024 за № 2000395/2 від 31.01.2024, за № 2000367/2 від 29.01.2024, за № 2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308/2 від 23.02.2024.

За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.

Водночас, відповідно до частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Виходячи з наведених норм у взаємозв'язку з фактичними обставинами справи, суд доходить висновку, що відповідачами не наведено та не надано переконливих доказів, які підтверджують правомірність спірних рішень. Натомість, суд уважає, що надані позивачем первинні документи в сукупності спростовують сумніви щодо реальності спірної господарської операції позивача з контрагентом.

При цьому, суд зазначає, що спірні рішення відповідача 1 про відмову в реєстрації податкових накладних є актом індивідуальної дії, отже невиконання контролюючим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акту індивідуальної дії призводить до його протиправності.

При цьому, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватись на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується. Суб'єкт владних повноважень повинен врахувати усі ці обставини, тобто надати їм належну правову оцінку: прийняти до уваги або відхилити. У разі відхилення певних обставин висновки повинні бути мотивованими, особливо, коли має місце несприятливе для особи рішення.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку, що спірні рішення відповідача 1 прийняті без урахування всіх обставин та не у спосіб, визначений законом, а відтак, є протиправними та підлягають скасуванню.

Відповідно до змісту статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Водночас, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Разом із тим, відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

За приписами частини першої, пункту 2 частини другої, частини третьої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України, при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

У разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Із системного аналізу вказаних норм Кодексу адміністративного судочинства України можна дійти висновку, що законодавством передбачено право суду, у випадку визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень, зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

При цьому, механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - Реєстр) визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26.04.2017 №341) (далі - Порядок №1246).

Відповідно до пункту 19 Порядку № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення); неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Виходячи з наведеного суд уважає, що в цьому випадку, задоволення позовної вимоги про зобов'язання відповідача 1 зареєструвати відповідні податкові накладні№2000358/2 від 31.03.2024, за № 2000345/2 від 29.03.2024, за № 2000211/2 від 19.03.2024, за № 2000409/2 від 29.02.2024, за № 2000408/2 від 29.02.2024, за № 2000181/2 від 16.01.2024 за № 2000412/2 від 31.01.2024 за № 2000395/2 від 31.01.2024, за № 2000367/2 від 29.01.2024, за № 2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308/2 від 23.02.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою її фактичного надходження до ДПС України, - є дотриманням судом гарантій захисту порушених прав позивача на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений.

У підсумку, з урахування зазначеного в сукупності, суд доходить висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає за необхідне зазначити про наступне.

Частиною другою статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.

Згідно з положеннями частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

З аналізу викладених норм вбачається, що зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом суду, а не його обов'язком.

З огляду на викладене, а також приймаючи до уваги обставини даної справи, суд доходить висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю щодо виконання рішення в даній справі, оскільки позивачем не наведено доводів та не надано доказів, які свідчать про те, що відповідач ухилятиметься від виконання рішення суду.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає, що згідно із частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до платіжної інструкції позивачем сплачено судовий збір в сумі 33308 грн, яка підлягає стягненню на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача 1.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 139, 143, 159, 162, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» задовольнити повністю.

Визнати протиправними та скасувати наступні рішення, які прийняті Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

від 06.05.2024 за №11008809/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000358/2 від 31.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008810/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000345/2 від 29.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008811/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000211/2 від 19.03.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008812/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за № 2000409/2 від 29.02.2024. у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008813/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000408/2 від 29.02.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008814/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000181/2 від 16.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008815/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000412/2 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008816/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000395/2 від 31.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за № 11008817/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000367/2 від 29.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за №11008818/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000274/2 від 23.01.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних;

від 06.05.2024 за № 11008819/45292095 про відмову у реєстрації податкової накладної Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО» за №2000308/2 від 23.02.2024 у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати ДПС України зареєструвати податкові накладні за №2000358/2 від 31.03.2024, за № 2000345/2 від 29.03.2024, за № 2000211/2 від 19.03.2024, за № 2000409/2 від 29.02.2024, за № 2000408/2 від 29.02.2024, за № 2000181/2 від 16.01.2024 за № 2000412/2 від 31.01.2024 за № 2000395/2 від 31.01.2024, за № 2000367/2 від 29.01.2024, за № 2000274/2 від 23.01.2024 за №2000308/2 від 23.02.2024, подані на реєстрацію у Єдиному реєстрі податкових накладних Товариством з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», в особі Філії «Захід» Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО», датою їх подання на реєстрацію.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ВІН-ОРО»(код ЄДРПОУ 45292095) судовий збір у розмірі 33308 (тридцять три тисячі триста вісім) гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у м. Києві (код ЄДРПОУ ВП: 44116011; місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, буд. 33/19).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Шевченко А.В.